Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė - 


Komuniteti yne

 

Dasma e Gurit Bardhė

Gallery


Forumi Guri Bardhė - Portali Empty

Vidio-Poezi

S. Murati - Asaj t'mi thoni...

Foto-Poezi

 

 

Potpuri Matjane

Djersėn e Ballit.

S. Murati - Djersėn e ballit…

Djersėn e ballit.
Qė tokės mėmė, j’a pata borxhė,
por s’arrita dot t’ja laja.
Nė gotė rakie e ngrej dolli,
me njerėz qė aspak s’i njohė.
E netėve vonė pa gjumė.
I dehur me lotė pendimi.
Gjithnjė nė heshtje qaja.
Nga malli pėr vendlindjen.
Qė pėr vite me radhė.
Nuk kam mundėsi, t’a shohė!...

© S. Murati...       Gusht – 2011 

Partnerėt Tanė

Guri Bardhė, ėshtė njė fshat i vogėl malor qė shtrihet pėrmbi Luginėn e Matit... Ėshtė njė fshat qė trashėgon dhe pasqyron tradita dhe  kulturė tė hershme qytetare... Akoma nuk dihet ndonjė datė egzakte qė pėrkon me themelimin e kėtij fshati, por nga ato tė pakta gėrmime dhe zbulime qė janė bėrė nė kėtė fshat, nxjerrin nė pah egzistencėn e tij tė hershme.
Janė gjetur vegla pune prej guri qė pėrkojnė me kohėn e pėrdorimit tė gurit.
Gjithashtu janė zbuluar varreza shumė tė vjetra me sende simbolike tė ndryshme dhe me pllaka guri tė gdhendura. Pra kėto janė fakte tė qarta qė hedhin dritė tė dukshme tė egzistencės sė kėtij fshati qė nė lashtėsi.
Nė kėtė fshat ndodhet njė kala e quajtuar "Kalaja e Petralbės"...
 
 
 
 
 
 
 

Pjetėr Budi u lind nė vitin 1566 nė fshatin Guri Bardhė nė rrethin e Matit. Mėsimet e para dhe formimin e tij intelektual i mori nė vendlidje pranė disa Ipeshkėve tė ndryshėm qė ndodheshin gjatė asaj kohe nė vend. Deri nė moshėn 21-vjeēare mendohet se ka qėndruar nė fshatin e lindjes. Mė pas bėhet prift dhe nė vitin 1587 emėrohet famullitar nė Kosovė. Mė vonė shėrben pėr rreth 17 vjet si zėvendės i pėrgjithshėm pėr dioqezat katolike tė Sėrbisė.
Nė njė letėr tė shkruar nė shqip ai ankohet pėr varfėrinė dhe mosdijeninė e popullit dhe shpreh keqardhjen e tij qė kėtu nuk ekzistojnė shkolla shqipe. Mė pas vendoset nė Romė, ku nuk qėndron kohė tė gjatė.
Kthehet pėrsėri nė Shqipėri ...

 

(Lexojeni krejt artikullin ne vazhdim...)

Foto peisazhe nga Natyra e Gurit Bardhė

Mon 15 Dec 2008, 08:53 nga Administratori

Pėrshėndetje tė nderuar anėtarė, miq dhe ju vizitorė tė kėtij forumi.

Po e nisi kėtė temė, nė tė cilėn do tju sjell nė vazhdim disa fotografi nga peisazhi dhe natyra e fshatit Guri Bardhė.
Fotot janė marrė nga vende tė ndyshme rreth e pėrqar fshatit dhe njė pjesė e konsiderueshme e tyre janė marrė nga malet dhe kullotat e fshatit.

Shpresoj qė foto peisazhet natyrore tė fshatit, qė do tė shihni nė vazhdim, tju pėlqejnė sadopak.

Me respekt pėr tė gjithė juve:

[ Mė shumė ]
Guri i Bardhe ne Dimer (Foto)

Sat 03 Apr 2010, 00:32 nga Administratori

Ne kete teme qe po nisi tani, do te keni mundesine te shihni disa fotografi te fshatit Guri Bardhe gjate stines se Dimrit.
Shpresoj tju pelqejne.

Sinqerishte:
Saimiri...

Fotografi nga Guri Bardhė

Wed 08 Aug 2007, 01:06 nga Administratori

Pėrshėndetje tė gjithėve pa pėrjashtim:

Sikurse mund ta kuptoni edhe nga vetė domethėnia e kėsaj teme, kėtu do tė keni mundėsinė qė tė shihni dhe tė vendosni fotografi tė fshatit Guri Bardhė....

Unė j'u uroj shikim tė kėndshėm tė fotografive ne vazhdim...

Me respekt pėr ju:
Saimiri...

Si ju duket kjo faqe?

Wed 16 Jan 2008, 03:12 nga Administratori

Pershendetje te gjitheve pa perjashtim.

Ne kete teme qe po hap tani, keni mundesi qe te
jepni opinionet tuaja ne lidhje me kete faqe...

Mos nguroni qe te jeni sa me te sinqerte ne opinionet
tuaja kundrejt ketij forumi.

Ju faleminderit per mirekuptimin:
Saimiri...

Historia dhe pozita Gjeografike e fshatit Guri Bardhė.

Mon 30 Jul 2007, 22:08 nga Administratori

Tė nderuar anėtarė dhe ju vizitorė qė po lexoni kėtė mesazh:

Sikurse mund ta kuptoni nga vetė titulli qė mban kjo temė,

nė mesazhet qė do tė vijojnė mė poshtė, do tė keni mundėsinė
qė tė njiheni disi mė gjėrė me Historinė dhe pozitėn Gjeografike
tė fshatit Guri Bardhė.

Nuk ėshtė se kam bėrė ndonjė studim tė thellė pėr

sjellė historikun e kėtij fshati pėrpara jush, por me aq sa di
dhe me aq sa kam pasur mundėsinė qė tė dėgjoj nga tregimet e tė
moshuarve tė kėtij fshati, unė jam munduar …

[ Mė shumė ]

identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit

» Lajmerim per te gjithe antaret e forumit.
Forumi Guri Bardhė - Portali EmptyThu 25 Oct 2018, 05:03 nga Administratori

» Pershendesni kur futeni dhe dilni nga Forumi...
Forumi Guri Bardhė - Portali EmptyTue 23 Oct 2018, 22:38 nga raifkashtanjeva

» Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...
Forumi Guri Bardhė - Portali EmptySat 13 Oct 2018, 22:45 nga raifkashtanjeva

» pershendetje forumi
Forumi Guri Bardhė - Portali EmptyThu 02 Aug 2018, 05:46 nga raifkashtanjeva

» RUSI-2018
Forumi Guri Bardhė - Portali EmptyWed 18 Jul 2018, 02:13 nga raifkashtanjeva

» Cila ėshtė skuadra juaj e preferuar nė Shqipėri?
Forumi Guri Bardhė - Portali EmptySat 26 May 2018, 07:17 nga raifkashtanjeva

» Formula One (F1)
Forumi Guri Bardhė - Portali EmptyThu 17 May 2018, 03:20 nga raifkashtanjeva

» Himni i Flamurit,kush e shkroi tekstin?
Forumi Guri Bardhė - Portali EmptyTue 01 May 2018, 17:40 nga raifkashtanjeva

» Sa mendoni se ka dallim dituria e shqipetarev te Kosoves me ate te shqipetarev te Shqiperise?
Forumi Guri Bardhė - Portali EmptyTue 01 May 2018, 17:38 nga raifkashtanjeva

» Foto peisazhe nga Natyra e Gurit Bardhė
Forumi Guri Bardhė - Portali EmptySun 29 Apr 2018, 05:34 nga raifkashtanjeva

» Pėrshėndetje pėr anėtarėt e kėtij forumi
Forumi Guri Bardhė - Portali EmptySat 21 Apr 2018, 19:21 nga raifkashtanjeva

» Si mendoni ju, a do tė arrijė Kombėtarja jonė tė kualifikohet pėr Botėrorin 2010?
Forumi Guri Bardhė - Portali EmptyFri 20 Apr 2018, 22:17 nga raifkashtanjeva

» Klubet me te pasur te Futbollit
Forumi Guri Bardhė - Portali EmptyWed 11 Apr 2018, 04:45 nga raifkashtanjeva

» Njė pėrshėndetje tė ngrohtė pėr tė gjithė Gurabardhėsit...
Forumi Guri Bardhė - Portali EmptyWed 04 Apr 2018, 21:09 nga raifkashtanjeva

» Lumturia eshte e lindur.
Forumi Guri Bardhė - Portali EmptyMon 26 Mar 2018, 06:42 nga raifkashtanjeva

»  A pritni miq
Forumi Guri Bardhė - Portali EmptyMon 26 Mar 2018, 06:38 nga raifkashtanjeva

» erdha edhe un.....
Forumi Guri Bardhė - Portali EmptyMon 26 Mar 2018, 06:35 nga raifkashtanjeva

» Romela Begaj kampione e Evropės nė stilin e shkėputjes
Forumi Guri Bardhė - Portali EmptySun 25 Mar 2018, 05:26 nga raifkashtanjeva

» 50 atletėt mė tė mirė nė botė...
Forumi Guri Bardhė - Portali EmptySun 25 Mar 2018, 05:24 nga raifkashtanjeva

» Disa karakteristika per personalitetin tuaj, sipas shenjes se horoskopit qe i perkisni...
Forumi Guri Bardhė - Portali EmptySat 24 Mar 2018, 20:40 nga raifkashtanjeva

» 7 futbollistėt me te paguar deri me sot...
Forumi Guri Bardhė - Portali EmptySat 24 Mar 2018, 04:55 nga raifkashtanjeva

» Cili eshte aktori me i preferuar ne Kinemane Shqiptare per ju?
Forumi Guri Bardhė - Portali EmptySat 24 Mar 2018, 03:30 nga raifkashtanjeva

» Guri i Bardhe ne Dimer (Foto)
Forumi Guri Bardhė - Portali EmptyTue 13 Mar 2018, 21:18 nga raifkashtanjeva

» A besoni nė jetėn e pėrtejshme?!
Forumi Guri Bardhė - Portali EmptySun 04 Mar 2018, 04:49 nga raifkashtanjeva

» Pershendetje per ata anetare qe jane tani online
Forumi Guri Bardhė - Portali EmptyFri 02 Mar 2018, 21:44 nga raifkashtanjeva

Statistikat

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 16554 artikuj v 1437 temat

Forumi ka 2650 anėtarė tė regjistruar

Anėtari mė i ri Xhuliana

Kush ėshtė nė linjė

26 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 26 vizitorė

Asnjė


Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 131 mė Thu 08 Nov 2012, 06:09

July 2024

MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Calendar Calendar

Sondazh

Si ju duket kjo faqe?
Forumi Guri Bardhė - Portali Vote_lcap5%Forumi Guri Bardhė - Portali Vote_rcap 5% [ 23 ]
Forumi Guri Bardhė - Portali Vote_lcap13%Forumi Guri Bardhė - Portali Vote_rcap 13% [ 59 ]
Forumi Guri Bardhė - Portali Vote_lcap43%Forumi Guri Bardhė - Portali Vote_rcap 43% [ 190 ]
Forumi Guri Bardhė - Portali Vote_lcap39%Forumi Guri Bardhė - Portali Vote_rcap 39% [ 173 ]

Totali i votave : 445

Ora ėshtė Fri 26 Jul 2024, 02:10