Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

2 posters

  50 atletėt mė tė mirė nė botė...

  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 37
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  50 atletėt mė tė mirė nė botė... Empty 50 atletėt mė tė mirė nė botė...

  Mesazh nga Scarface Mon 23 Jun 2008, 05:07

  Karl Luis ėshtė atleti mė i mirė i tė gjitha kohėrave. Amerikani ka zėnė vendin e parė nė listėn e 50 mė tė mirė nė botė e publikuar nga e pėrditshmja angleze “Times”. Ai mori medalje tė artė nė katėr Lojėra Olimpike (Los Anxhelos 1984, Seul 1988, Barcelona 1992 dhe Atlanta 1996) si dhe katėr kampionate botėrore (Helsinki 1983, Romė 1987, Tokio 1991 dhe Shtutgart 1993). Disiplina e Karl Luis ishte gara e 100 m, 200 m, stafeta 4x100 m si dhe kėrcim sė gjati.

  Megjithėse nė mes karriera e tij gati sa nuk u shkatėrrua pėr shkak tė njė testi pozitiv ndaj drogės mė 1988, ai u rikthye mė i fortė se kurrė nė kampionatin botėror Tokio 1991,duke vendosur edhe rekordin e ri botėror nė 100 metra me 9.86 sekonda.
  Nurmi vs Xhojner Kersi
  Nė vend tė dytė nė renditje ėshtė finlandezi Paavo Nurmi i cili ka marrė medalje ari nė 10,000 metra mė 1920 dhe 1928, nė 1,500 metra mė 1924, nė 5,000 metra mė 1924 si dhe nė kros sportiv mė 1920 dhe 1924. Vendi i tretė i takon amerikanes Xheki Xhojner-Kersi. Ajo ka fituar medalje ari nė kėrcim sė gjati dhe shumėgarėsh mė 1988 dhe 1992. Vetėm vendi i katėrt pėr ēekun Emil Zatopek. Maratonisti i pas Luftės sė Dytė Botėrore fitoi medalje ari nė 10,000 metra mė 1948 dhe 1952 si dhe maratonėn e po atij viti. Bie nė sy se nė dhjetėshen e parė ka vetėm tri femra (Xheki Xhojner-Kersi, Irena Szevinska, Shirli Strikland), pėrkundrejt shtatė meshkujve (Karl Luis, Paavo Nurmi, Emil Zatopek, Rej Evri, Lase Viren, Majkėll Xhonson, Vile Ritola).
  Ben Xhonson vs Marion Xhons
  Nė listė nuk janė pėrfshirė disa emra tė mėdhenj tė atletikės, tė cilėt pėrvijuan karrierėn e tyre mes sukseseve, medaljeve dhe drogės e substancave dopuese. Jashtė ka mbetur Ben Xhonson njė prej kundėrshtarėve mė tė mėdhenj tė Karl Luis gjatė viteve ‘80-90. Gjithashtu mungon Marion Xhons, Florens Grifith-Xhojner, Heike Dresler dhe Renata Stesher. Ben Xhonsosn dhe Marion Xhons janė lėnė jashtė pėr shkak se nė mė shumė se dy gara olimpike u konstatuan se kishin pėrfituar nga substanca qė rrisnin forcėn atletike, tė ndaluara kategorikisht nga Federata Botėrore e Atletikės. E njėjta gjė u evidentua edhe pėr Grifith-Xhojner, ndėrsa Stesher dhe Dresler, nė kohėn kur garonin nė kėtė sport mbronin ngjyrat e Gjermanisė Lindore, e cila ka pėrdoruar sistematikisht substanca ta ndaluara tek atletėt.
  Motrat sovjetike, Press
  Nė listėn e “Times” janė lėnė jashtė edhe motrat Irina dhe Tamara Pres tė Bashkimit Sovjetik. Sipas autorėve, edhe pse qė tė dyja ato kanė arritur tė fitojnė pesė medalje ari nė lojėrat olimpike, nuk mund tė futen nė kėtė klasifikim, pasi nė fund karriera e tyre u pėrfol jashtėzakonisht shumė, sidomos pas testeve ku u gjendėn hormone mashkullore, tė cilat rrisnin artificialisht forcėn e atleteve. Ndėrkohė qė kanė mundur tė “ēajnė” nė listėn e mė tė mirėve dhe dy medaliste tė argjendta (qė nuk kanė fituar asnjėherė medalje ari), Frankie Frederiks dhe Merlen Otej. Kjo e fundit rezultoi pozitive ndaj drogės nė vitin 1999 dhe u pėrjashtua, por pas analizave tė dyta tė bėra nė nj laborator nė Zvicės atletes iu kthyen medaljet e fituara. Por gjithsesi ajo nuk pranoi tė garonte mė, duke i dhėnė fund karrierės sė saj. Jashtė liste janė edhe Raelene Bojl, australiania, e cila fitoi tri medalje individuale (jo ari) dhe Herb MekKenlej, xhamajkani i cili fitoi po tri medalje individuale (jo ari) nė 200 metra.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 37
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  50 atletėt mė tė mirė nė botė... Empty Re: 50 atletėt mė tė mirė nė botė...

  Mesazh nga Scarface Mon 23 Jun 2008, 05:08

  Klasifikimi

  1. Carl Lewis (USA)
  Medalje Ari: 100m: 1984, 1988; 200m, 1984; (kėrcim sė gjati), 1984, 1988, 1992, 1996; 4x100m, 1984, 1992; Argjendi: 200m, 1988

  2. Paavo Nurmi
  (Finlandė)
  Medalje Ari: 10,000m, 1920, 1928; 1,500m, 1924; 5,000m, 1924; (kros), 1920, 1924; (kros me skuadėr), 1920, 1924; 3,000m (stafetė), 1924; Argjendi: 5,000m, 1920, 1928; 3,000m (stafetė), 1928

  3. Jackie Joyner-Kersee (USA)
  Medalje Ari: (kėrcim sė gjati), 1988; (shumė garėsh), 1988, 1992; Argjendi: (shumė garėsh), 1984; Bronzi: (kėrcim sė gjati), 1992, 1996

  4. Emil Zatopek (Republika Ēeke)
  Medalje Ari: 10,000m, 1948, 1952; 5,000m, 1952; (maratonė), 1952; Argjendi: 5,000m, 1948

  5. Ray Ewry (USA)
  Medalje Ari: (kėrcim sė larti), 1900, 1904, 1906, 1908; (kėrcim sė gjati), 1900, 1904, 1906, 1908; (kėrcim tre hapėsh), 1900, 1904

  6. Lasse Viren (Finlandė)
  Medalje Ari: 5,000m, 1972, 1976; 10,000m, 1972, 1976

  7. Michael Johnson (USA)
  Medalje Ari: 200m, 1996; 400m, 1996, 2000; 4x400m, 1992, 2000

  8. Ville Ritola (Finlandė)
  Medalje Ari: 10,000m, 1924; 3,000m (me pengesa), 1924; (kros), 1924; 3,000m, 1924; 5,000m, 1928; Silver: 5,000m, 1924; (kros), 1924; 10,000m, 1928

  9. Irena Szewinska
  (Poloni)
  Medalje Ari: 200m, 1968; 400m, 1976; 4x100m, 1964; Argjendi: 200, (kėrcim sė gjati), 1964; Bronzi: 100m, 1968; 200m, 1972

  10. Shirley Strickland
  (Australi)
  Medalje Ari: 80m (me pengesa), 1952, 1956; 4x100m, 1956; Argjendi: 4x100m, 1948; Bronzi: 100m, 1948, 1952; 80m (me pengesa), 1948
  11. Bob Beamon (USA)
  Medalje Ari: (kėrcim sė gjati), 1968

  12. Jesse Owens
  (USA)
  Medalje Ari: 100m, 200m, (kėrcim sė gjati), 4x100m, 1936

  13. Fanny Blankers-Koen (Holandė)
  Medalje Ari: 100m, 200m, 80m (me pengesa), 4x100m, 1948

  14. Abebe Bikila (Etiopi)
  Medalje Ari: (maratonė), 1960, 1964

  15. Al Oerter (USA)
  Medalje Ari: (hedhje disku), 1956, 1960, 1964, 1968

  16. Robert Korzeniowski (Poloni)
  Medalje Ari: 50km ecje sportive, 1996, 2000, 2004; 20km ecje sportive, 2000

  17. Viktor Saneyev
  (Bashkimi Sovjetik)
  Medalje Ari: (kėrcim tre hapėsh), 1968, 1972, 1976; Argjendi: (kėrcim tre hapėsh), 1980

  18. Jan Zelezny
  (Republika Ēeke)
  Medalje Ari: (hedhje shtize), 1992, 1996, 2000; Argjendi: (hedhje shtize), 1988

  19. Alvin Kraenzlein (USA)
  Medalje Ari: 60m, 110m (me pengesa), 200m (me pengesa), kėrcimsė gjati, 1900

  20. James Lightbody (USA)
  Medalje Ari: 1,500m, 1904, 1906; 800m, 1904; Argjendi: 800m, 1906

  21. Peter Snell (Zelandė e Re)
  Medalje Ari: 800m, 1960, 1964; 1,500m, 1964

  22. Martin Sheridan (USA)
  Medalje Ari: (hedhje disku), 1904, 1906, 1908; (qitje), 1906; (hedhje disku), 1908; Argjendi: (kėrcim sė gjati), 1906; (kėrcim sė larti), 1906; Bronzi: (kėrcim sė gjati), 1908

  23. Meyer Prinstein (USA)
  Medalje Ari: (kėrcim tre hapėsh), 1900, 1904; (kėrcim sė gjati), 1904, 1906; Argjendi: (kėrcim sė gjati), 1900

  24. Sebastian Coe (Britani e Madhe)
  Medalje Ari: 1,500m, 1980, 1984; Argjendi: 800m, 1980, 1984

  25. Betty Cuthbert (Australi)
  Medalje Ari: 100m, 200m, 4x100m, 1956; 400m, 1964

  26. Dick Fosbury (USA)
  Medalje Ari: (kėrcim sė larti), 1968

  27. Marie-Jose Perec (Francė)
  Medalje Ari: 200m, 1996; 400m, 1992, 1996

  28. Kip Keino (Kenia)
  Medalje Ari: 1,500m, 1968; (shumė garėsh), 1972; Argjendi: 1,500m, 1972; 5,000m, 1968

  29. Jim Thorpe (USA)
  Medalje Ari: (shumė garėsh), 1912

  30. John Flanagan (USA)
  Medalje Ari: (hedhje ēekiēi), 1900, 1904, 1908; Argjendi: (56 libėr), 1904

  31. Mal Whitfield (USA)
  Medalje Ari: 800m, 1948, 1952; 4x400m, 1948; Argjendi: 4x400m, 1952; Bronzi: 400m, 1948

  32. Valerie Brisco-Hooks (USA)
  Medalje Ari: 200m, 400m, 4x400m, 1984; Argjendi: 4x400m, 1988

  33. Ralph Rose (USA)
  Medalje Ari: (qitje), 1904, 1908; (qitje), 1912; Argjendi: (hedhje disku), 1904; (qitje), 1912; Bronzi: (hedhje ēekiēi), 1904  34. Wilma Rudolph (USA)
  Medalje Ari: 100m, 200m, 4x100m, 1960; Bronzi: 4x100m, 1956

  35. Hannes Kolehmainen (Finlandė)
  Medalje Ari: 5,000m, 10,000m; (kros), 1912; maratonė, 1920

  36. Hicham El Guerrouj (Marok)
  Medalje Ari: 1,500m, 5,000m, 2004; Argjendi, 1,500m, 2000

  37. Robert Garrett (USA)
  Medalje Ari: (shumė garėsh) 1896; Argjendi: kėrcim sė gjati, kėrcim sė larti, 1896; Bronzi: kėrcim tre hapėsh, 1900

  38. Volodymyr Golubnichniy (Bashkimi Sovjetik)
  Medalje Ari: 20km ecje sportive, 1960, 1968; Argjendi: 20km ecje sportive, 1972; Bronzi: 20km ecje sportive, 1964

  39. Mel Sheppard (USA)
  Medalje Ari: 800m, 1,500m, 1908; Argjendi: 4x400m, 1912

  40. Daley Thompson (Britania e Madhe)
  Medalje Ari: (shumė garėsh) 1980, 1984

  41. Haile Gebrselassie (Etiopi)
  Medalje Ari: 10,000m, 1996, 2000

  42. Volmari Iso-Hollo (Finlandė)
  Medalje Ari: 3000 (me pengesa), 1932, 1936; Argjendi: 10,000m, 1932; Bronzi: 10,000m, 1936

  43. Parry O’Brien (USA)
  Medalje Ari: (qitje), 1952, 1956; Argjendi: (qitje), 1960

  44. Valeriy Borzov (Bashkimi Sovjetik)
  Medalje Ari: 100m, 200m, 1972; Argjendi: 4x100m, 1972; Bronzi: 100m, 4x100m, 1976

  45. Alain Mimoun (Francė)
  Medalje Ari: Maratona, 1956; Argjendi: 10,000m, 1948, 1952; 5,000m, 1952

  46. Evelyn Ashford (USA)
  Medalje Ari: 100m, 1984; 4x100, 1984, 1988, 1992; Argjendi: 100m, 1988

  47. Harry Hillman (USA)
  Medalje Ari: 400m, 200m (me pengesa), 400m (me pengesa), 1904; Argjendi: 400m (me pengesa), 1908

  48. Gwen Torrence (USA)
  Medalje Ari: 200, 1992; 4x100m, 1992, 1996; Argjendi:: 4x400m, 1992; Bronzi: 100m, 1996

  49. Frankie Fredericks (Namibia)
  Medalje Argjendi: 100m, 200m, 1992; 100m, 200m, 1996

  50. Merlene Ottey (Xhamaika)
  Medalje Argjendi: 100m, 200m, 1996; 4x100m, 2000; Bronzi: 100m, 1984; 200m, 1980, 1984, 1992; 4x100m, 1996
  raifkashtanjeva
  raifkashtanjeva
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 229
  Mosha : 64
  Vendndodhja : Ferizaj
  Profesioni : interpret-pėrkthyes
  Pikėt : 679
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 24/02/2018
  Hobi : aktiviteteet sportive dhe frwkuentimi i lojėrave sportive, koncerteve dhe festivaleve

  50 atletėt mė tė mirė nė botė... Empty Re: 50 atletėt mė tė mirė nė botė...

  Mesazh nga raifkashtanjeva Sun 25 Mar 2018, 05:22

  jam i entuziazmuar me sukseset e atletėve dhe atleteve Kenissė si dhe tė Jamajkės, Vėrtetė nė kushte modeste kaanė fizikuss tė shkėlqyeshėm pėr gara elitare, marrin medalje tė shumta.
  raifkashtanjeva
  raifkashtanjeva
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 229
  Mosha : 64
  Vendndodhja : Ferizaj
  Profesioni : interpret-pėrkthyes
  Pikėt : 679
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 24/02/2018
  Hobi : aktiviteteet sportive dhe frwkuentimi i lojėrave sportive, koncerteve dhe festivaleve

  50 atletėt mė tė mirė nė botė... Empty Re: 50 atletėt mė tė mirė nė botė...

  Mesazh nga raifkashtanjeva Sun 25 Mar 2018, 05:23

  GATI SE EDHE disa vende etiopisė dhe tė afrikės po shėnojnė rezultate shumė tė mira
  raifkashtanjeva
  raifkashtanjeva
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 229
  Mosha : 64
  Vendndodhja : Ferizaj
  Profesioni : interpret-pėrkthyes
  Pikėt : 679
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 24/02/2018
  Hobi : aktiviteteet sportive dhe frwkuentimi i lojėrave sportive, koncerteve dhe festivaleve

  50 atletėt mė tė mirė nė botė... Empty Re: 50 atletėt mė tė mirė nė botė...

  Mesazh nga raifkashtanjeva Sun 25 Mar 2018, 05:24

  mė sė shumti mė pėlqen gara nė marathon ajo ėshtė pėrcėlluese dhe meriton rrespekt tė madh
  raifkashtanjeva
  raifkashtanjeva
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 229
  Mosha : 64
  Vendndodhja : Ferizaj
  Profesioni : interpret-pėrkthyes
  Pikėt : 679
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 24/02/2018
  Hobi : aktiviteteet sportive dhe frwkuentimi i lojėrave sportive, koncerteve dhe festivaleve

  50 atletėt mė tė mirė nė botė... Empty Re: 50 atletėt mė tė mirė nė botė...

  Mesazh nga raifkashtanjeva Sun 25 Mar 2018, 05:24

  i madh ka qenė ABEBE BIKILLA

  Sponsored content


  50 atletėt mė tė mirė nė botė... Empty Re: 50 atletėt mė tė mirė nė botė...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Tue 23 Apr 2024, 00:31