Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

+7
R€B€KA
SyKaltra
Scarface
Odeta
Romina
Studentja
Administratori
11 posters

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 5 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Sun 15 May 2011, 00:22

  Ervin Hatibi - NETE SHKURTI

  Tė shtėna
  Nata shpohet e pikon
  U mbush qyteti me ujė prej macesh
  Tė shtėna, tė shtėna
  Rrėzohet gjumi pėrmbi nėnat
  Rrjedh nėpėr udhė qumėshti i gjirit
  Valiumi
  Frika qytetare, meshė e mekur nėn bankat e drunjta
  Tė shtėna tė shtėna
  Zhurmojnė nėpėr qepalla kėpucėt e rėnda
  Me kėmbė tė mitura ushtarėsh brenda
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 5 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Sun 15 May 2011, 00:23

  Albert Vataj - Ti dhe poezia...

  Kur duhmėn nėpėr heshtje
  Katikule egrash tė frymės
  Qiriu i ndezur nė brinjė
  Numėron mekjet
  Me regėtimen e kataraktit tė vajeve

  Ditėn qė gogėsima e ngopjes
  Ma kris kafkėn
  Njė Penelopė e nervit tim
  Endte thinjėn e amshimit tė Itakės

  Urata liliputėsh
  Lėshohen nė orbitėn e zėrit tim
  Nė gjeometrinė e metaforave tė ecjes
  Spazmi i dhimbjes
  Nenshkrun paktin e apogjesė sime

  Ti dhe poezia
  Gjinj ku pi amshimin.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 5 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Sun 15 May 2011, 00:24

  Ibrahim Kodra - O Nene...

  Nuk i ndiej mė ledhatimet e tua tė ėmbla
  ashtu si era e prillit qė pėrkėdhel lulet,
  o nėnė.
  Ku je fshehur?
  Nuk e shoh mė buzėqeshjen tėnde,
  sytė e tu, sytė e tu gjithė vėmendje,
  qė asnjėherė nuk lodheshin
  sė ndjekuri ecjen time tė pasigurt.
  Ishe gjithēka pėr mua.
  Fytyra jote: mė e bukura
  mes muzave.
  Dhe flokėt e tu
  tė gjatė e tė zinj
  mbulonin faqet e gėzueshme,
  kur gjoksi ngjallte ngrohtėsinė
  nėpėr venat fėminore.
  Tani ku je fshehur?
  E freskėt nė kujtesėn time,
  rikthehu, o nėnė,
  tė pėrkėdhelėsh fytyrėn time tė lodhur.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 5 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Sun 15 May 2011, 00:24

  Julia Gjika - Malli yt

  Ti ishe nėna mė e bukur.
  Clodheshe duke dėgjuar muzikė.
  Pranė radios, vije veshin.
  Ashtu nė kėmbė,
  vetėm pesė minuta.
  Ne femijėt s’tė jepnim kohė.
  Unė tė pyesja:
  C’thonė ato fjalė , c’thotė ajo kėngė
  Tė lutem perkthema mam.
  Ti mė ledhatoje duke thėnė:
  S’ėshtė pėr ty, je e vogėl..
  Tani qė ti nuk je
  tė kuptoj nėna ime
  Ti s’dėgjoje vec muzikėn,
  por gjuhėn e nėnės qė tė lindi.
  Malli yt nga sytė e tu
  nė zemren time hyri,
  pėr tė mos harruar nga vije.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 5 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Sun 15 May 2011, 00:25

  Vasil Tabaku - VENDLINDJA

  Mbi krahėt e zogjve
  Ikėn ėndrrat e para
  …njė tufė shumėngjyrėshe
  Me cicėrima

  Atje
  Mbi folezat e njė lisi
  Kam kėngėt e mia fėminore
  Fletėt
  Gjithė vijėza lapsi
  Dhe emrin
  Qė tashmė e kam harruar
  Tė njė vajze..

  Atje
  Mbi pasqyrat e lėvizshme
  Tė krojeve
  Ėshtė fytyra e bukur
  E nėnės sime
  Ashtu, me dy gėrsheta
  Njė vjollcė buzėqeshjeje
  Dhe dy pika diell
  Mes qerpikėve

  Mbi krahėt e zogjve
  Kthen malli im
  Mall shtegtar
  Nga njė lis
  Tek njė ēerdhe
  Nga njė prag
  Tek njė rrugė
  Nga njė emėr
  Tek njė gjeneratė e tėrė...
  .
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 5 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Sun 15 May 2011, 00:25

  Jorgo S. Telo - UJĖVARA E FIKSIMEVE TĖ MOSHĖS

  Pėrherė mė shkarrėzehet pėrsysh
  njė ujėvarė flokėsh,
  ujėvarė ndjenjash
  e fjalėsh.
  Zbret ajo e papėrmbajtur
  si njė adoleshente
  prej shkallėsh.
  Herė ledhatare e ėmbėlshore
  Herė e ngrysur dhe lėnguese
  Herė me ftohtėsi bore…
  Pėrmban ujėvara brenda rrymės
  tėrėsinė e viteve tė mia,
  tė papėrfshira
  nga ylberėsia
  Mė sė shpeshti sillet e pamotivuar
  turret vrulltas
  mbi vetullat
  e qerpikėt e mi
  tė moshuar.
  Pėrmban ajo nė vetvete
  tėrė torbėn e plotuar me fiksime:
  Mallin pėr vendlindje
  Pasionin pėr dije,
  Xhelozinė pėr rininė
  e tejshkuar
  pėrzier me dhimbjet
  dhe cdo etje,
  ku ėshtė endur dhe endet
  Hyjnesha e mendimit dhe ndjenjave:
  DASHURIA.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 5 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Sun 15 May 2011, 00:26

  Agim Spahiu - DHIMBJET E ZEMRES SE LARGET

  E dashura ime i harroi fjalet
  si te mos ishin kurre...
  U dashurua me heshtjen.

  Nje molle e kuqe-gjak si faqja jote
  midis shpatullave me ra,-
  asnje plumb s'ka me m'dhimbte me shume
  ne vdeksha pa te pare...

  Sa here mollet te piqen si kesaj dite
  hidhi kokrrat udhes nga shkova,
  dhe une do te ndiej dhimbje ku shitove,
  e miro.

  Ne u martofsh, molle mos paste kund ne bote!...

  Ti me lot do t'i qash se here t'i shikosh,
  une dhimbje do ndiej sa here ti prek, pse ta fsheh

  Dhe ne diell te dyte s'te harroj, e miro!
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 5 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Sun 15 May 2011, 00:27

  Dritero Agolli - Nje mendim vetetimthi

  I humba te gjitha, po lypes s'u ktheva,
  S'ia zgjata doren askujt dhe veten e mbajta.
  C'u bene vajzat me te bukura Drita, Maria dhe Eva?
  Atyre doren me gaz mund t'ua mbaja.
  Po te gjitha ato u plaken si une
  Dhe bukurine e dikurshme s'e kane,
  Megjithate drejt tyre synoj nganjehere me shume
  Sesa drejt guhakerve me qyrk e fame.
  I humba te gjitha, me mbeten vetem kujtimet dhe kockat,
  Me mbeti lekura dhe bebja e syrit tok me shkendijat.
  Tani perballe shtepise sime kendojne bretkosat,
  Gezohem se jane te gjitha te mijat
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 5 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Sun 15 May 2011, 00:27

  Suzana Kuqi - Kur do tė vish...

  Kur do tė vish ti
  tek unė
  mė thuaj
  sa kohė duhet
  tė pres
  mos vallė
  ėngjėjt xhelozė
  janė bėrė
  pėr atė qė
  pėr ty, unė ndjej...
  tek shoh detin
  pasqyrė tė hėnės
  sė plotė
  diēka mė thotė
  se ashtu mė ėshtė
  shpirti,
  kur mendimi pėr ty
  e ndriēon...
  ... pafundėsisht...
  ngadalė
  pa kushte
  pa ēmim
  ...pėrjetėsisht....
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 5 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Sun 15 May 2011, 00:28

  Suzana Zisi - Pėr ty

  I tera lotėt.
  S’i kreh mė flokėt,
  pa ty, bota, duket e mjerė...
  Pėr tė tė parė edhe njė herė,
  zogun e fundit,
  tė shpresės, e ther...!

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 5 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Sun 15 May 2011, 00:28

  Ismali Kadare - Ti dhe Hena

  Kesaj nate me hene te vjeshtes
  Dola fushes te bredh kuturu.
  Rete shtohen me vrap pa reshtur,
  Hena duket aty-ketu.

  Porsi vete mendimet e mia
  Po me shtyhen nder mend me shpesh
  dhe pas tyre gjithnje gjendesh ti
  si kjo hene qe duket mes resh.

  Hena shpejt do te zhduket dhe netet
  do te mbeten pa te, kurse ti
  ne enderrimet e mia pa jete
  perendim s'do te kesh kurrsesi.

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 5 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Sun 15 May 2011, 00:29

  Drita Como - Vetmia...

  Vetmia eshte zilja e telefonit
  Dhe nje ze i huaj qe kerkon dike tjeter
  Vetmia eshet e diela e zbrazet
  Me biseda boshe dhe pa diell

  Vetmia eshte te shikosh pas xhamit
  Njerez qe nxitojne ne mbremje
  Merzia e gjate para gjumit
  Dhe vapa ne netet pa hene

  Vetmia eshte te duash shume
  Dhe te mos kesh cfare te duash
  Te mos kesh kujt t'i falesh dy lule
  Dy fjale te mira te mos kesh kujt tia thuash

  Te jesh kudo i tepert, i huaj
  Mik i paftuar ne bote , hije
  Pa nje kujtim qe te beje te vuash
  Pa nje shprese per ate qe do vije

  Po ankthi i diteve te mia pa ty
  Ankthi im i perhershem
  Per te gjitha ato qe i di dhe s'i di
  -Kjo eshte dicka tjeter

  Minutat qe ikin ngadale-ngadale
  renduar nga ajo qe quhet pritje
  Renduar nga ai qe quhet mall
  Dhe qe nuk llogaritet...
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 5 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Sun 15 May 2011, 00:29

  Zhuliana Jorganxhi - Eterit...

  Etėrit na ikėn…
  Nė ditėvite tė ndryshme.
  Me vdekje tė thjeshta,
  si jeta e tyre.

  Na ikėn…
  Cdo ditė e mė shumė
  ua numėrojmė tė mirat…
  Ku ishim mė parė
  ne bijtė, ne bijat?!

  Tani, qė s’i kemi,
  ah, dhe njė ēast t’i kthenim!
  Tė bėjmė ca rrugė
  andej nga Liqeni,
  t’iu japim njė kafe,
  qė s’ua dhamė te “Rinia”
  dhe tutje mė shumė
  t’iu bėjė pleqeria…
  Rradhėve mos t’i lodhim
  nė asnjė lloj dyqani,
  Mbrėmja mos heshtojė
  me sy tek ekrani.
  Tė nisim udhė bisedash
  pėr botėn anembanė,
  njė gotė, ēdo mbrėmje
  ta pimė me etėrit tanė…

  Cfarė s’japim,
  t’iu jepnim,
  ato, qė dot s’ua dhamė!
  Tė urtėve,
  tė pafjalėve,
  tė mirėve,
  etėrve tanė!
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 5 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Sun 15 May 2011, 00:29

  Bardhyl Londo - Tetor Tiranas

  Na jane mbaruar fjalet.
  Buzeqeshja ka mbetur ne mes te udhes.
  C’te bejme?
  te shkojme a te mos shkojme per nje kafe
  ne pallat te Kultures?
  Tavoline e zakonshme
  tej dritares qyteti vishet ne muzg.
  nje gote uje per te dy,
  kafja jote mbetur pergjysme,
  imja pire me fund.
  pergjysme, pergjysme, pergjysme,
  fjala,
  buzeqeshja,
  ledhatimi,
  si dy shina paralele perjetesisht te privuara nga ndarja,
  perjetesisht nga takimi.
  Sa here t’i puthja syte e bukur,
  papritur binte briri i kushtrimit.
  Kohe e ashper :
  Ne qe ishim aq te etur per njeri-tjetrin
  te ndare na duhej te vdisnim
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 5 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Sun 15 May 2011, 00:30

  Faik Konica - Flamuri

  Skenderbeu kur jetonte
  Shqipėria lulėzonte.

  Ishe e fortė, ish e zonjė
  Kish nė flamur njė shqiponjė

  Njė shiponjė me dy krerė
  Ai lirisht hapej nė erė.

  Kur armiku na vėrvitej
  Flamuri i kombit ngrihej

  Gjėmonin njė mij trumbeta
  Suleshin treqind mij veta.

  Derdhjin gjakun si tė marrė
  Qė tė mbaheshin Shqipėtarė.

  Derdhjin gjakun pa peshuar
  Pėr flamunrin e bekuar.

  Po trimat shkuan pėrjetė,
  Shqipėria mbet e shkretė

  Trimat shkuan edhe vanė
  Kordhėt po ndryshken mėnjanė.

  Kordhėt ndryshkėn e nė baltė
  Na ra flamuri i naltė!

  Na ra flamuri i naltė
  Mbeti e u kalb nė baltė!

  Sot kan dalė ca zuzarė
  Qė ulėrtinė shqipėtarė,

  Po kėtė emėr e lanė
  U bashkuan me aganė

  E punojnė nat’ e ditė
  Qė tė mebtemi pa dritė,

  O zuzar, o tradhėtorė
  Ne na bėjtit shėrbėtorė,

  Na e vuatlitė lirinė
  E na shkeltė Shqipėrinė.

  Rrėmbyet e po rrėmbeni
  Gjith se ē’patmė e se ē’kemi!

  Po mjaft! Koha ėsht afėr,
  Kur tė ndizet luft’e ashpėr,

  Lufta tri her’e bekuar
  Qė na ka pėt tė shpėtuar,

  Jo luftė kundrė Turqisė,
  Jo kundrė mbretit Shqipėrisė,

  Po luftė pėr ca zuzarė
  Qė u lindnė shqipėtarė

  E, armiq tė Shqipėrisė,
  I fryjnė dritės sė lirisė,

  S’na lėnė dhe ne tė tjerėt,
  T’dalim nga gjum’i errėt,

  Po ē’dėgjojnė ven’ e thonė,
  E ē’shohin e tradhėtojnė

  Eshtė turp prej kėsi krimbash
  Tė mundohet njė komb trimash!

  Ngrehuni, o shqipėtarė,
  T’i shtypim kėta zuzarė!
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 5 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Sun 15 May 2011, 00:30

  Dritero Agolli - Kur njė mėngjes...

  Do te jete mengjes e une do te vi patjeter.
  Mbi xhaketen time do te kene rene petale
  Nga lulet e kumbulles se vjeter,
  Nga lulet e thanes se tharet.

  Ahere ti s'do te jesh zgjuar akoma.
  Une do te them emrin tend ne xhame
  Dhe do te vershellej te dashuren kengen tone:
  "Ti cele heret, moj bajame!"

  Do vershellej ngadale-ngadale
  E s'do prish gjumin tend te bukur.
  Do bien mbi mua petale
  E do ulet ne sup nje flutur...

  E, kur syte te hapesh, do te shohesh
  Romantikun e perjetshem ne xhame
  Dhe kengen e dashur do njohe.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 5 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Administratori Thu 01 Mar 2018, 00:23

  ASDRENI - DASHURO!

  Shėko lisi si me flet
  Fjale t'embla si me ushton,
  Deget unj e me therret
  Dashuro, se koha shkon!

  Maj' e plepit gjithėnje,
  Kur tunt kryet me qorton,
  Perpjek flete me ēon ze
  Djale ē'pret e s'dashuron!

  Er' e malit me nje ushtim
  Dhe mburimi qe kullon,
  Gjithe me thone plot gezim:
  Dashuro, se koha shkon!

  Kopeshtit vasha qe po pret
  Si zog pylli qe kendon,
  Buzeqeshur me therret,
  Djale ē'pret e s'dashuron!

  Mua zemera gjith me rreh
  Brenda gjaku me valon
  Ma ndes mallin me ve re
  Dashuro, se koha shkon!

  Ēdo gje rrotull me pyet
  Djale ē'pret e s'dashuron
  Ditet shkojn, jeta shket
  Dashuro, se koha shkon!
  raifkashtanjeva
  raifkashtanjeva
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 229
  Mosha : 64
  Vendndodhja : Ferizaj
  Profesioni : interpret-pėrkthyes
  Pikėt : 679
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 24/02/2018
  Hobi : aktiviteteet sportive dhe frwkuentimi i lojėrave sportive, koncerteve dhe festivaleve

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 5 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga raifkashtanjeva Sat 24 Mar 2018, 04:59

  ėshtė vėrtet kėnaqėsi dhe nostalgji tė takohesh me vargjet e kėtyre poetėve shumė tė mėdhenj. Kėta tė bėjnė tė ndjehsh shumė krenar dhe i lumtur edhe shpirtėrisht.kėta janė ikona tė poezisė dhe letėrsisė sonė poetike
  raifkashtanjeva
  raifkashtanjeva
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 229
  Mosha : 64
  Vendndodhja : Ferizaj
  Profesioni : interpret-pėrkthyes
  Pikėt : 679
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 24/02/2018
  Hobi : aktiviteteet sportive dhe frwkuentimi i lojėrave sportive, koncerteve dhe festivaleve

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 5 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga raifkashtanjeva Sat 13 Oct 2018, 22:37

  Janė kėto vėrtetė kristale dhe petale tė hijshme tė gjuhės sonė. Jam shumė i ngazėllyer nga kėto pėrmbledhje tė bukura..Shumė margitarė i kemi tė varura nė zemrėn tonė dhe shpirti na gumėzhin dhe nė drithėron kur mednojmė dhe lėvizim lirshėm. Atdheu ynė ėshtė shqipja e bukur.
  raifkashtanjeva
  raifkashtanjeva
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 229
  Mosha : 64
  Vendndodhja : Ferizaj
  Profesioni : interpret-pėrkthyes
  Pikėt : 679
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 24/02/2018
  Hobi : aktiviteteet sportive dhe frwkuentimi i lojėrave sportive, koncerteve dhe festivaleve

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 5 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga raifkashtanjeva Sat 13 Oct 2018, 22:41

  jam shumė i ngazėllyer edua shqipn time dhe atdheun tim
  raifkashtanjeva
  raifkashtanjeva
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 229
  Mosha : 64
  Vendndodhja : Ferizaj
  Profesioni : interpret-pėrkthyes
  Pikėt : 679
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 24/02/2018
  Hobi : aktiviteteet sportive dhe frwkuentimi i lojėrave sportive, koncerteve dhe festivaleve

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 5 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga raifkashtanjeva Sat 13 Oct 2018, 22:43

  kaqe bukur ėshtė kjo dashuria e thėnė nė gjuhėn shqipe
  raifkashtanjeva
  raifkashtanjeva
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 229
  Mosha : 64
  Vendndodhja : Ferizaj
  Profesioni : interpret-pėrkthyes
  Pikėt : 679
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 24/02/2018
  Hobi : aktiviteteet sportive dhe frwkuentimi i lojėrave sportive, koncerteve dhe festivaleve

  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 5 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga raifkashtanjeva Sat 13 Oct 2018, 22:45

  shumė lirikė tė stėrholluar dhe embrionesh tė xhveshura tė dashurisė sė pėrditshme

  Sponsored content


  Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar... - Faqe 5 Empty Re: Koktej me Poezi nga Poetet me te shquar Shqiptar...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 26 Jul 2024, 02:11