Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

+5
shaban cakolli
Hena
Daniela
Scarface
fjolla-1
9 posters

  Sa mendoni se ka dallim dituria e shqipetarev te Kosoves me ate te shqipetarev te Shqiperise?

  fjolla-1
  fjolla-1
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 224
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Peje
  Profesioni : Studente
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 07/06/2008
  Humor : Kujdes nga fjalet se ato te vrasin me shume se plumbi e te therin me shume se shpata

  Sa mendoni se ka dallim dituria e shqipetarev te Kosoves me ate te shqipetarev te Shqiperise? Empty Sa mendoni se ka dallim dituria e shqipetarev te Kosoves me ate te shqipetarev te Shqiperise?

  Mesazh nga fjolla-1 Sun 08 Jun 2008, 00:42

  Pershendetje.

  E hapa kete teme sepse me interesonin mendimet tuaja ne lidhje me kete.
  Une per vete mendoj se ka shume dallim.Kete e kam vertetuar edhe ne reality show BBA kur Arbana bente pyetje.Te gjithe pergjigjeshin kurse shqipetarja nga Kosova,Besarta nuk dinte te pergjigjej.

  Ka edhe shume gjera te tjera te cilat kane ngulitur ne mendjen time kete mendim.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 38
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Sa mendoni se ka dallim dituria e shqipetarev te Kosoves me ate te shqipetarev te Shqiperise? Empty Re: Sa mendoni se ka dallim dituria e shqipetarev te Kosoves me ate te shqipetarev te Shqiperise?

  Mesazh nga Scarface Mon 09 Jun 2008, 02:58

  Ne radhe te pare pershendetje dhe urime per temen.

  Persa i perket pergjigjes sime ne lidhje me pyetjen qe ju keni parashtruar fjolla-1;
  -Une mendoj se ky lloj dallimi nuk ka te beje aspak me faktin sepse je shqiptar i Shqiperise apo shqiptar i Kosoves...
  Ky eshte nje lloj dallimi qe mund te vihet re edhe nder Shqiptaret, edhe nder Kosovaret apo personave me kombesi te ndryshme.
  Kjo eshte dicka llogjike qe ka te beje me zhvillimin intelektual te nje personi dhe me inteligjencen e tij.
  Pasi njerezit nuk mund te jene kurre ne nje shkalle te barabarte inteligjence (zgjuarsie). Dikush eshte shume i zgjuar e dikush tjeter jo shume i zgjuar, pra si perfundim do te doja te thoja qarte mendimin tim, qe kjo gje nuk ka te beje aspak me kombesine e personit...

  Gjithsesi ky ishte mendimi im, mbase ju te tjeret mund te keni ide apo mendime qe mund te jene te kunderta me keto te miat, ndaj urdheroni edhe ju dhe shprehuni ate qe mendoni...

  Gjithe te mirat nga une.
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Sa mendoni se ka dallim dituria e shqipetarev te Kosoves me ate te shqipetarev te Shqiperise? Empty Re: Sa mendoni se ka dallim dituria e shqipetarev te Kosoves me ate te shqipetarev te Shqiperise?

  Mesazh nga Daniela Mon 09 Jun 2008, 21:38

  Pershendetje dhe urime per temen fjolla-1.

  Te them te drejten me cuditi pak sa kjo teme, por me sa duket ty tu paska fiksuar thelle ne mendje kjo puna e dallimit te diturise mes shqiptareve te shqipesrise dhe atyre te kosoves...

  Une personalishte i bashkangjitem plotesishte mendimit te Scarface qe dha pak me lart...

  Kalofsh mire yllo...
  fjolla-1
  fjolla-1
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 224
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Peje
  Profesioni : Studente
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 07/06/2008
  Humor : Kujdes nga fjalet se ato te vrasin me shume se plumbi e te therin me shume se shpata

  Sa mendoni se ka dallim dituria e shqipetarev te Kosoves me ate te shqipetarev te Shqiperise? Empty Re: Sa mendoni se ka dallim dituria e shqipetarev te Kosoves me ate te shqipetarev te Shqiperise?

  Mesazh nga fjolla-1 Mon 09 Jun 2008, 21:53

  Pershendetje
  Po sigurisht qe edhe mendimi juaj eshte ne vend por nuk mund te hidhet poshte fakti qe ju mund t'i gjeni shume me shpejt fjalet se sa ne kosovaret.

  Mireupafshim
  fjolla-1
  fjolla-1
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 224
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Peje
  Profesioni : Studente
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 07/06/2008
  Humor : Kujdes nga fjalet se ato te vrasin me shume se plumbi e te therin me shume se shpata

  Sa mendoni se ka dallim dituria e shqipetarev te Kosoves me ate te shqipetarev te Shqiperise? Empty Re: Sa mendoni se ka dallim dituria e shqipetarev te Kosoves me ate te shqipetarev te Shqiperise?

  Mesazh nga fjolla-1 Mon 09 Jun 2008, 21:57

  Desha edhe te theksoj edhe nje rast tjeter.
  Ne jave e pare kur Kosova u be Republik gazetaret po benin nje intervist neper dias rruge te Tiranes."Jam femija me i lumtur ne bote qe kam dy shtete shqipetare"-ishin keto fjalet e nje femije fjale keto qe ne femijet e Kosoves edhe po te mundoheshim shume sdo te mund t'i thurnim.Nuk po e them kete me injoranc.

  Cdo te mire.
  Hena
  Hena
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 11
  Mosha : 43
  Pikėt : 14
  Vlersuar : 1
  Data e Regjistrimit : 21/05/2009

  Sa mendoni se ka dallim dituria e shqipetarev te Kosoves me ate te shqipetarev te Shqiperise? Empty Re: Sa mendoni se ka dallim dituria e shqipetarev te Kosoves me ate te shqipetarev te Shqiperise?

  Mesazh nga Hena Fri 22 May 2009, 10:29

  Te pergezoj per temen shume te qelluar fjolla,eshte nje teme qe duhet rahur shume se cilat jane shkaqet e kesaj vertete qe nuk mund ta mohojme sepse deshem apo jo kjo dallohet ne te gjitha forumet shqiptare e jo vetem ne shembullin e beses apo mimozes se bb se shqiptaret e Shqiprise kane bagazh me te madh ne aspektin e diturise (e jo te zgjuarsise sikur jane shprehur lart anatret), shqiptareve te Kosoves i mungon leximi,oreksi per dituri,mesim,ka njerz qe gjate jetes se tyre kur as nje reviste nuk kane lexuar e le me me shume,ndersa te Shqiprise perqindje e madhe i vogel i madh kane njohuri ne te gjitha lemite....
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 66
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  Sa mendoni se ka dallim dituria e shqipetarev te Kosoves me ate te shqipetarev te Shqiperise? Empty Re: Sa mendoni se ka dallim dituria e shqipetarev te Kosoves me ate te shqipetarev te Shqiperise?

  Mesazh nga shaban cakolli Mon 20 Jul 2009, 01:01

  nuk pajtohem me ju znj.Hena dhe kjo nuk mund te jete e pranueshme.

  Shqiptaret e Kosoves nen okupimin e hekurt sllav,kane kaluar neper universitete dhe kane haperuar krah me boten drejt shkollimit dhe intelegjences.Kosova ka njerez me kapacitet te madh intelektual qe i njeh edhe bota.Shqiptaret e Shqiperise dhe Kosoves jane nje,te nje mendje te ndritur,te nje gjuhe dhe nje gjaku,e qe ajo qe duhet te themi me doren ne zemer shqiptaret nga Shqiperia jane me te stervitur ne te shprehurit gjuhesor te shqipes standarte.Tani pak e rendesishme eshte ajo qe thoni ju,se disa shqiptar nuk lexojne as ndonje reviste apo gazete,kjo ndodh ne gjithe viset shqiptare jo vetem ne Kosove,disa njerez thjesht nuk lexojne,ata jane pak,nga se shkalla e aftesive te njohurise njerezore nuk mund te jete e njejet askund ne bote,por qe Shqiptaret jane nje popull i menqur ,i urter,i shkolluar,atdhe dashes qe shumekush ua ka lakmi kjo duhet te jete krenaria jone.
  fabian
  fabian
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 104
  Mosha : 46
  Pikėt : 389
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 06/11/2009

  Sa mendoni se ka dallim dituria e shqipetarev te Kosoves me ate te shqipetarev te Shqiperise? Empty Re: Sa mendoni se ka dallim dituria e shqipetarev te Kosoves me ate te shqipetarev te Shqiperise?

  Mesazh nga fabian Wed 27 Jan 2010, 04:28

  Shqipetaret e kosoves kan ndryshim me ata te shqiperise
  Kjo ndodhi sepse per nje kohe te gjate kan qene te izoluar nga njeri-tjetri, ku zhvillimi i shoqerive ka qene i ndryshem, si rrjedhim sdhe mendimi rreth dickaje eshte shpesh here i ndryshem (nuk po them per llogaritje parash se te dyja palet jan te te njejtit nivel). Nga drejtimi arsimimit ndoshta kosovaret nuk i paten mundesite
  Normal qe njerezit e mire dhe ata te keqij zene vend ne te dyja palet.
  Por mos haroni qe edhe ne shqiperi ka ndryshim veri-jug
  kjo ndodh per arsye te zhvillimit te shoqeris. Ndryshe ka qene ne veri e ndrushe ne jug,
  Me vjen akoma per te qeshur me nje batut qe me tregoi kohe me pare nje miku im nga tirana.
  Ai me tha: Per 3 gjera na kan mburrur qe kurre nuk i kemi patur.
  1- Popull Punetor (burrat nen hije lozin kuvendojne)
  2- Popull besnik ( Te gjithe spiuna ishin, me tha ai)
  3- Popull trim ( Trimeria tregohet ne lufte me armikun, jo per budallalliqe me njeri-tjetrin)
  Anonymous
  Vizitor
  Vizitor


  Sa mendoni se ka dallim dituria e shqipetarev te Kosoves me ate te shqipetarev te Shqiperise? Empty Re: Sa mendoni se ka dallim dituria e shqipetarev te Kosoves me ate te shqipetarev te Shqiperise?

  Mesazh nga Vizitor Thu 28 Jan 2010, 23:41

  pėr kėto dallime, mund ndoshta tė flitet e tė pėrflitet, por njė gjė e kam tė qartė, sepse mė ka rastisur tė ndodhem nė shumė seminare ku ka pasur tema tė larmishme, por biseda ka qenė shumė mė spontane dhe mė pėrmbajtėsore, duke u nisur nga fakti se nė Shqipėri janė vėnė themele tė shėndosha nė tė folmen e pastėr, ndėrsa pėr nivelin e diskurseve nė formė tė debateve, kam qenė shumė i ngazėllyer, kur dėgjuar sė pari analistėt fatos lubonja, mero baze, dhe ca tė tjerė tė cilėt e shohin shumė realisht gjendjen edhe nė politikė edhe nė lėmi tė tjera. tė them tė drejtėn kur ka qenė njė grup humoristėsh nė prishtinė, kanė qenė aq tė mirė dhe skenik, por mjerisht publiku ka qenė shumė indiferent, sepse nuk i ka kuptuar mesazhet e tyre. pėr njė ēast trupa ka marrė pauzė duke menduar se janė tė padėshiruar, por nė spjegimet e organizatorit e kanė kuptuar se gjuha nė tė cilin ata flitnin(edhe humoristike madje) nuk depėrtonte nė veshin e publikut. pastaj mė ka rastisur tė dėgjojė komentet sportive nė programet e tiranės, ku me shumė pėrkushtim ka laryshi tė tė folurit edhe sportiv, dhe dashamirėt e sportiti mund tė jenė tė zgjuar tėrė kohėn, dhe tė presin me kurreshtje retorikėn me shumė vokacion tė ėmbėl dhe shpjegime tė duhura sportive. debatet, janė shumė tė ndėrlidhura me momentet kohore, dhe nuk trishtohen qė tė gjitha gjėrat ti emėrtojnė me emra adekuat. mendoj se nuk duhet humbur kohėn me radio televizionet, tė cilat janė shumė larg standardeve nė krahasim me tė Kosovės. mendoj, se edhe narratorėt televiziv, japin lajmin dhe lexojnė duke dalluar kur flitet pėr dhėmbje pėr dashuri pėr fitore, pėr humbje, kur flitet pėr ēaste ngazėllimi dhe pėr momente trishtimi. nė fund krejt do tė thosha, se nė kosovė, ende ka vakuum intelektual dhe spektėr shumė i varfėr i tė folmes shqipe, gjė tė cilėn e kemi krijuar me paaftėsitė tona si gjeneral tė humbjeve tė mėdha,dhe tani kėta ushtarė qė i kemi mund tė futen nė kėtė betejė tė pafund, por epilogu do tė dihej qė nė fillim...as qė ka vullnet dhe dėshirė tė merremi mė seriozisht me arsimimin e brezit tė ri, dhe gjendja e amullisė sė tėrėsishme ka kapluar tėrė poret e tė rinėve. sa ka arrogancė dhe agresivitet, ndoshta ma thotė mendja se njė ditė nė lokalet shkollore mund tė dėgjosh fjalėt mė tė ndyera qė as sllavėt nuk i,kanė pėrdorur...jam larguar nga shkolla ku kanė mėsuar fėmijėt e mi duke ulur kokėn nga "madhėshtia" e fjalorit mė bizar dhe mė tė bastarduar nė kėtė pjesė tė ballkanit...ndoshta jam shumė skeptik dhe profetizues i rremė, por dhashtė zoti, qė tė jem i gabuar, por kur dėgjon gazetarin se si shprehet me njė arsenal si tė pushkės sė bėrė gati arditi apo adi krasta, vėrtetė gėzimi nuk pėrfundon as pėr shfaqjes...
  Armanda
  Armanda
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Libra
  Numri i Postimeve : 340
  Mosha : 33
  Vendndodhja : Tirane
  Profesioni : ?!
  Pikėt : 1042
  Vlersuar : 12
  Data e Regjistrimit : 14/03/2011
  Hobi : Muzika
  Humor : Here here

  Sa mendoni se ka dallim dituria e shqipetarev te Kosoves me ate te shqipetarev te Shqiperise? Empty Re: Sa mendoni se ka dallim dituria e shqipetarev te Kosoves me ate te shqipetarev te Shqiperise?

  Mesazh nga Armanda Sat 07 Apr 2012, 01:35

  Nese do te flasim per dallim diturie ne mes te dy popujve me te njejten prejardhje historike, une do te theksoja se ky dallim nuk eshte trevash, kombesish, por thjesht dallim diturie individuale, dallim qe vihet re edhe ndermjet njerezve te te njejtes treve.
  gjerman33
  gjerman33
  I/e sapo ardhur
  I/e sapo ardhur


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 3
  Mosha : 73
  Pikėt : 9
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 12/03/2013

  Sa mendoni se ka dallim dituria e shqipetarev te Kosoves me ate te shqipetarev te Shqiperise? Empty Re: Sa mendoni se ka dallim dituria e shqipetarev te Kosoves me ate te shqipetarev te Shqiperise?

  Mesazh nga gjerman33 Tue 12 Mar 2013, 19:24

  Sigurisht qe ka dallime por jo cilesore.
  Keto dallime vijne per shkakun se Kosova e Shqiperia keto 100 vjetet e fundit kane qene te ndara jo vetem politikisht por edhe ne sferen shpirterore. Edhe dy binjake po te adoptohen nga dy familje te ndryshme, mbas shume vjetesh shpirterisht nuk do te ngjasojne.
  raifkashtanjeva
  raifkashtanjeva
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 229
  Mosha : 64
  Vendndodhja : Ferizaj
  Profesioni : interpret-pėrkthyes
  Pikėt : 679
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 24/02/2018
  Hobi : aktiviteteet sportive dhe frwkuentimi i lojėrave sportive, koncerteve dhe festivaleve

  Sa mendoni se ka dallim dituria e shqipetarev te Kosoves me ate te shqipetarev te Shqiperise? Empty Re: Sa mendoni se ka dallim dituria e shqipetarev te Kosoves me ate te shqipetarev te Shqiperise?

  Mesazh nga raifkashtanjeva Tue 01 May 2018, 17:34

  sigurisht qė ka dallime, edhe atė supstamciale, pasi nė Kosovė, shumė pak pėrdorėt drejtė gjuha dhe shkrimi, nė komunikim flitet pa ndonjė kriter tė caktuar. Kjo, mbase nė Kosovė, edhe tė rinjtė shumėpak lexojnė libra, tepėr pak i pėrcjellin literaturėn..
  raifkashtanjeva
  raifkashtanjeva
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 229
  Mosha : 64
  Vendndodhja : Ferizaj
  Profesioni : interpret-pėrkthyes
  Pikėt : 679
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 24/02/2018
  Hobi : aktiviteteet sportive dhe frwkuentimi i lojėrave sportive, koncerteve dhe festivaleve

  Sa mendoni se ka dallim dituria e shqipetarev te Kosoves me ate te shqipetarev te Shqiperise? Empty Re: Sa mendoni se ka dallim dituria e shqipetarev te Kosoves me ate te shqipetarev te Shqiperise?

  Mesazh nga raifkashtanjeva Tue 01 May 2018, 17:37

  mė vjen shumė keq, por nė Kosovė, ka filluartė bastradhoset dhe tė nėnēmohet gjuha shqipe me plot fjalė tė huaja angleze, portugeze, spanjolle, gjermane. Ėshtė pėr tė ardhur keq se si po depėrtojnė fjalėt e huaja, sikur dikur fjalėt turke apo sllave, kjo nga okupimi i tepruar i mėsimit tė gjuhėve tė huaja.
  raifkashtanjeva
  raifkashtanjeva
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 229
  Mosha : 64
  Vendndodhja : Ferizaj
  Profesioni : interpret-pėrkthyes
  Pikėt : 679
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 24/02/2018
  Hobi : aktiviteteet sportive dhe frwkuentimi i lojėrave sportive, koncerteve dhe festivaleve

  Sa mendoni se ka dallim dituria e shqipetarev te Kosoves me ate te shqipetarev te Shqiperise? Empty Re: Sa mendoni se ka dallim dituria e shqipetarev te Kosoves me ate te shqipetarev te Shqiperise?

  Mesazh nga raifkashtanjeva Tue 01 May 2018, 17:38

  duhet tė kemi mė shumė kujdes pėr gjuhėn tonė.

  Sponsored content


  Sa mendoni se ka dallim dituria e shqipetarev te Kosoves me ate te shqipetarev te Shqiperise? Empty Re: Sa mendoni se ka dallim dituria e shqipetarev te Kosoves me ate te shqipetarev te Shqiperise?

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 26 Jul 2024, 03:52