Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

+21
Klea@Love
Elena
D€NADA
dANJELA
Genta
Paula
Lavdia
Tigri
Marsela
AlbGirl
Denisa
Enkelejda
Desperado
fjolla-1
Anisa
Daniela
Odeta
Scarface
Gurabardhesi
shaban cakolli
Administratori
25 posters

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... Empty Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Tue 31 Jul 2007, 12:12

  Tema tė cilėn po nis tani, i dedikohet poezive tė mia personale.
  Arsyeja qe e kam titulluar kete teme "Vargje qe rrjedhin nga zemra" eshte
  pasi ne poezite e mia, do te vini re qarte thjeshtesine e tyre ne te kuptuar dhe natyralitetin e zemres nga keto vargje rrjedhin...

  Shpresoj qė poezitė tė cilat do t'i lexoni nė vazhdim, t'ju pėlqejnė sadopak...

  Sinqerishtė pėr ju:
  Saimiri...


  Edituar pėr herė tė fundit nga nė Mon 11 Feb 2008, 01:32, edituar 2 herė gjithsej
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Tue 31 Jul 2007, 12:16

  EMIGRIMI QOFTĖ MALLKUAR


  Datėn tetė Korrik,
  me shpirtė e kam mallkuar!
  Pasi nga shtėpia,
  atė ditė jam larguar!

  E lashė nėnėn me lot nė sy,
  kur mora rrugėn e kurbetit!
  E zemra m'u nda nė dyshė,
  mua tė shkretit!

  Babai kur u ndamė,
  dorėn mbi sup ma hodhi.
  Kur lamtumirė i thashė,
  loti ndėr sy i rrodhi!

  Motra dhe vėllai i vogėl,
  me perqafuan fort.
  Pa reshtur i'u rridhnin lotėt,
  e s'po mė ndaheshin dot!

  Kur oborrin e kalova,
  pėr herė tė fundit i pashė!
  Me mall tė madh e dhimbje,
  tė gjithė pas i lashė!

  Tek makina kur dola,
  po mė prisnin shokėt e mi.
  Me zė tė mekur i'u fola,
  e me lot nė sy!

  Me tė gjithė u ndava,
  e me mall u pėrqafuam.
  Ata fort mė shtrėnguan,
  e rrugė tė mbarė mė uruan.

  Isha tepėr i tronditur,
  pėr fatin tim tė zi!
  Larg, shumė larg po ikja,
  ku do tė mbetem i vetėm pėrgjithnji!

  Po pėrse vallė o Zot,
  pėrse kaq rėndė, mė ndėshkove?!
  Pėrse mė bėre, tė derdh lot,
  pėrse nga prindėrit mė largove?!

  Ditė e netė me radhė,
  u enda rrugėve pa pushuar!
  Pa ngrėnė e pa pirė,
  ditė tė tėra kam qėndruar!

  Ngado qė unė shkova,
  e kisha zemrėn tė thyer!
  Mes njerėzve tė huaj,
  gjithmonė u ndjeva i fyer!

  Emigrimi qoftė mallkuar,
  mallkuar qoftė dhe fjala emigrant!
  Se pėrgjithnji tė bėn tė vuash,
  e zemrės vetėm i shton plagė!

  Shkakton plagė tė rėnda,
  qė kurrė s'mundesh t'i shėrosh!
  Gjithmonė do tė rėnkojė zemra,
  sa herė qė t'i kujtosh!

  Kėtu larg nė tokė tė huaj,
  i vetėm jam pa asnjeri!
  Mallin e zemrės s'mund ta shuaj,
  e loti s'mė thahet ndėr sy!

  Emigrimi qoftė mallkuar,
  i mallkuar qoftė pėrjetė!
  qė s'na la me e shijuar,
  sadopak kėtė jetė tė shkretė!

  Londėr 2003


  Edituar pėr herė tė fundit nga nė Tue 31 Jul 2007, 12:22, edituar 1 herė gjithsej
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Tue 31 Jul 2007, 12:19

  20-tė VJETORI...  Me lotė qė rrjedhin ndėr sy,
  sot ditėlindjen po festoj!
  Kėtu larg pa asnjeri,
  qė mua tė mė urojė!

  Ditėn e parė tė Nėndorit,
  mbusha njėzetė vjetė.
  Zemra godet fort kraharorin,
  e gati sa s'po mė pėlcet!

  Kjo ėshtė e para ditėlindje,
  qė po e festoj nė vetmi!
  Me shume plagė e hidhėrime,
  qė vėtem shpirti im i di!

  Tė tjerat ditėlindje i kam festuar,
  mė tė afėrmit dhe miqtė e mi.
  Por ja qė e njėzeta qenka shkruar,
  qė t'a festoj pa asnjeri!

  Shumė telefonata unė i mora,
  nga larg, andej nga vendlindja ime.
  Plot mall nga receptori dėgjova,
  mė tė ėmblat urime.

  Tė gjithė mė uruan ditėlindjen,
  e u bėfsh njėqindė vjec me thanė.
  Por shpirtin tim qė mė digjej,
  ato nga larg, dot nuk e panė!

  Tė pafundme urime nga larg,
  mė erdhėn mua sot.
  Por zemra nuk gjeti paqe aspak,
  e sytė nuk ndaluan s'ė derdhuri lotė!

  Njėzet vjetorin tim,
  kėtė ditėlindje tė vetmuar!
  Do ta fsheh thellė nė shpirtė,
  e kurrė nuk kam pėr ta harruar!!!...

  Londėr 2003


  Edituar pėr herė tė fundit nga nė Tue 31 Jul 2007, 12:23, edituar 1 herė gjithsej
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Tue 31 Jul 2007, 12:21

  PRINDĖRIT...  Sa shumė dėshirė qė kam,
  tani t'i kisha pranė.
  Mė tė shtrenjtit nė jetė,
  nėnėn dhe babanė...

  Ah, sikur t'i kisha pranė,
  e bashkė me ta une tė jetoja.
  Ndoshta vetėm atėherė unė i mjeri,
  jetėn do tė mundja ta shijoja.

  Por ja qė fati im i zi,
  njė gjė tė tillė s'ma lejon!
  Mė len kėtu larg e nė vetmi,
  ku shpirti vazhdimishtė vajton!

  Vajton ky shpirti im,
  e lotėt aspak nuk shterojnė!
  Pėr prindėrit e mi tė dashur,
  qė pa masė po mė mungojnė!

  Tani qė larg prindėrve jetoj,
  mė duket vetja si jetim!
  Mundohem qė plagėt t'i shėroj,
  por kėto plagė s'paskan shėrim!

  Kur ato s'i kam pranė vetes,
  asgjė tjetėr pėr mua s'ka vlerė!
  Larg tyre e ndjej veten,
  sikur jetoj nė skėterrė!

  Pa nėnėn dhe babanė,
  nuk po mundem tė jetoj!
  Pasi janė tė vetmit nė botė,
  qė shpresat e jetės m'i shtojnė...

  Londėr 2003
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Wed 01 Aug 2007, 02:24

  JETOJ NĖ VETMI !  Jam njė djalė i ri,
  qė po jetoj nė mėrgim!
  Nė zemėr kam plot mall,
  e vuajtje qė s'kanė mbarim!

  Kam mall pėr prindėrit,
  dhe pėr tė afėrmit e mi!
  Qė pėr c'do cast mė mungojnė,
  e unė mbetem nė vetmi!

  Vitet njė pas njė me radhė,
  i vetmuar po i kaloj!
  Pėrgjithnji nė shpirtė i vrarė,
  e mėshirė s'di ku tė kėrkoj!

  Sa herė qė dua tė gėzohem,
  e qetėsoj zemrėn me ngushullime.
  Por ajo sėrish nis e fluturon,
  atje, nė vendlindjen time!

  Nė vendlidje ku kam shtėpinė,
  atje ku kalova gjithė fėmijėrinė.
  Atje pra, ku kurrė nuk pata rastin,
  qė tė pėrjetoja njėherė vetminė.

  E dija qė vetmia egzistonte,
  dhe qė ishte pjesė e jetės.
  E dija qė po tė tė kaplonte,
  vetėm plagė i shtonte zemrės!

  Tani qė po e pėrjetoj,
  po mė bėn tė vuaj gjatė!
  Trup e shpirtė po mė copėton,
  pa pushim ditė e natė!

  Vetmi, ty tė ka mallkuar,
  ky shpirti im qė ti ke vrarė!
  Ky shpirtė qė kurrė nuk gjeti paqe,
  kėtu nė tokė tė huaj si emigrantė!

  Mallkuar qofsh pra ti vetmi,
  mallkuar qoftė edhe vetė jeta!
  Mallkuar qoftė mėrgimi i zi,
  mallkuar qofshin dhe paratė e shkreta!

  Londėr 2003
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Wed 01 Aug 2007, 02:26

  SHOQĖRISĖ...  Kur e lashė vendlidjen time,
  larg, shumė larg saj emigrova!
  Por zemra ruante plot kujtime,
  qė kurrė nuk i harrova.

  Rrugėt e bukura me kalldrėm,
  e ambienti plot hijeshi.
  Shokėt e shoqet qė atje kam lėnė,
  ē'do ditė nė mendje mė rrinė.

  Tani jam nė tokė tė huaj,
  e pa ju o shokė mėrzitem shumė!
  E ndjej mungesėn tuaj,
  edhe natėn kur jam nė gjumė!

  Ju o shokė e shoqe qė unė u njoha,
  qė kur ishim ende fėmijė.
  Me ju qė unė krijova,
  mė tė mirėn shoqėri.

  Mė kujtohen ditėt,
  kur sėbashku qėndronim.
  Po ashtu edhe netėt,
  qė pa gjumė i kalonim.

  Sa e sa vende tė bukura,
  me ju i vizitova?
  Sa festa e ditėlindje,
  me ju unė i festova?...

  Tė gjitha kėto kujtime,
  i ruaj me shumė mall.
  Ndaj kurrė s'do i harroj,
  pėr sa kohė qė tė jem gjallė.

  Me besoni o shokė e shoqe,
  se njė ditė do tė kthehem.
  Dhe nė krahėt e shoqėrisė tuaj,
  me shumė dėshirė do tė prehem.

  Kur mendoj ditėn e kthimit,
  zamra gati sa nuk mė pėlcet!
  Ndaj pa pushim i lutem Zotit,
  qė kjo ditė tė vijė sa mė shpejtė.

  Edhe nė qoftė se unė nuk kthehem,
  ju lutem qė tė mos mė fajesoni!
  Se pėrgjegjės pėr gjithēka ėshtė fati,
  i cili pa mėshirė larg jush mė hodhi!!!...

  Londėr 2003
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Tue 28 Aug 2007, 12:31

  EMIGRANTIT...


  Prej vendlindjes u largove,
  e more udhėt e gjata!
  Kurrė nuk u gėzove,
  as nga dita e as nga nata!

  Dielli aspak s'tė ngrohu,
  e hėna asnjėherė s'tė ndriēoi!
  Atje larg nė tokė tė huaj,
  ku fati i mallkuar tė dėrgoi!

  Si skllav ty tė trajtuan,
  kudo qė ti punove!
  Ē'do tė drejtė ta mohuan,
  por prapė ti rezistove!

  Emigrant emrin e pate,
  atje nė tokė te huaj ku ishe!
  Rehat s'bėrė as nė gjumė nate,
  se mendjen nė vendlidje e kishe!

  Nė Atdhe me mall tė prisnin,
  nėnė shkreta dhe babai!
  Me sy donin tė tė shihnin,
  motra e vogėl dhe vėllai!

  Nė Atdhe tė prisnin shokėt,
  dhe shoqet qė pate lėnė!
  Me padurim tė priste vajza,
  qė fjalėn i pate dhėnė!

  Nga drejtimi qė pate ikur,
  tė gjithė sytė shpesh i drejtonin!
  Me mendimin se mjaft tė kishin pritur,
  dhe se sė shpejti, do tė tė shikonin!!!..

  Londėr, Mars.2004
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Tue 28 Aug 2007, 12:34

  FATI...


  Fati;
  Si njė plaēkė pa vlerė mė hodhi,
  rrugėve tė mundimshme tė mėrgimit!
  Ku gjithmonė nga pas mė ndoqėn,
  ēastet e mallkuara tė dėshpėrimit!

  Fati;
  Padrejtėsishtė mė detyroi,
  tė jetoja i vetėm nė kurbet!
  Tė gjitha ėndėrrat m'i shkatėrroi,
  jetėn m'a bėri tė shkretė!

  Fati;
  Mė la tė endesha i pashpresė,
  nė labirintet e jetės sime!
  Shpesh herė u rrezikova tė vdes,
  por mbijetova me shumė mundime!


  Londėr, Korrik.2004
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 65
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga shaban cakolli Wed 29 Aug 2007, 05:34

  Pergezime,kenipoezi te bukura,te dhimbshme por me plot vlera.
  sHUME SUKSESENE KRIJIMTARINE TUAJ TE ME TUTJESHME:
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Wed 29 Aug 2007, 07:11

  shaban cakolli shkruajti:Pergezime,kenipoezi te bukura,te dhimbshme por me plot vlera.
  sHUME SUKSESENE KRIJIMTARINE TUAJ TE ME TUTJESHME:


  Faleminderit Shaban, per vleresimin tuaj dhe te njejten gje ta uroj edhe une ty ne krijimtarine tende artistike ne vazhdim.

  Eshte e vertete qe keto, poezi qe ia kam dedikuar kurbetit jane te mbushura plot dhimbje, por kjo dhimbje eshte pasqyrimi i jetes aktuale qe behet ne kurbet...


  Gjithe te mirat...

  Sinqerishte:
  Saimiri...
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Fri 21 Sep 2007, 01:44

  IKIN VITET !...


  Qė kur mora rrugėt e kurbetit,
  vazhdimishtė jam i vetmuar!
  Ikin vitet njėri pas tjetrit,
  e unė rri duke i numėruar!

  Sa vite kanė kaluar,
  qė nuk kthehem nė shtėpi?!
  Kush e di edhe sa kanė pėr tė kaluar,
  e unė as qė jam nė dijeni!

  Njė ditė kėtu nė kurbet,
  mė bėhet e gjatė sa njė muaj!
  Malli shpirtin po ma tret,
  e vetmia mė bėn tė vuaj!

  Sa herė qė muaji kalon,
  mendoj se u bė njė vit!
  Lotėt pa reshtur mė pikojnė,
  e s'mė thahen nga sytė!

  Ē'do herė qė mė shkon mendja,
  atje, nė vedlidjen time.
  Pėrplot mė mbushet zemra,
  me plagė e hidhėrime!

  Nėse do tė kishte zemra krahė,
  si zog shtegtar do tė fluturonte!
  Do tė mė braktiste mua sa mė parė,
  e nė vedlindje do tė shkonte!!!...

  Londėr,Tetor.2003
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Fri 21 Sep 2007, 01:45

  INTERRNIMI !


  Sa shumė mall qė kam nė zemėr,
  sot qė larg prindėrve po jetoj!
  Pėr ē'do natė i shoh nė ėndėrr,
  e ē'do ditė pėr ta mendoj.

  Dita ditės malli mė shtohet,
  pėr prindėrit qė ndodhen larg!
  Jeta e shkretė po mė shkurtohet,
  si cigarja, pak nga pak!

  Horizontin e kėsaj jete,
  njė perde e errėt ma mbuloi!
  S'kalohet jeta nėpėr kurbete,
  por ja qė fati mė dėnoi!

  Shumė larg tyre mė largoi,
  nuk mė la tė jetoja i qetė!
  Ē'do tė drejtė ma mohoi,
  mė interrnoi nė kurbetė!!!...

  Londėr, dt.7.Maj.2004
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Tue 02 Oct 2007, 01:07

  Ndonėse...

  Ndonėse nė moshė,
  jam ende shume i ri.
  Zemra e shkretė,
  mė ėshtė plakur shumė!
  Larg vendlindjes,
  kėtu nė mėrgim tė zi!
  Malli, vuajtja dhe vetmia,
  mė dogjėn e mė bėnė shkrumė!!!...


  Londėr; Shtator - 2007


  Edituar pėr herė tė fundit nga nė Fri 12 Oct 2007, 00:25, edituar 1 herė gjithsej
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Fri 12 Oct 2007, 00:24

  GOTA...


  Kur mė braktise ti,
  e urreva tėrė botėn!
  Mikun mė tė ngushtė,
  bėra vetėm gotėn!

  Gota me raki,
  e mbushur plot pėr plot!
  Mė bėri mua shoqėri,
  nė kohėn qė pėr ty derdhja lotė!

  Sa herė e ktheja gotėn,
  shuaja njė mal me hidhėrime!
  Me shpirtė tė mallkoja ty,
  qė vodhe dashurinė e zemrės time!

  Gota mė jepte shpresa,
  mė nxiste tė jetoja edhe pa ty!
  Pa ty qė mė mbaje me gėnjeshtra,
  e qė mė pas ike e mė le nė vetmi!

  Gota mė bėri tė harroja,
  ē'do cast qė kalova me ty!
  Mė dha kurajo tė jetoja,
  edhe pa tė tėnden dashuri!!!...

  Londėr; Tetor.2003
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Fri 12 Oct 2007, 00:27

  FUNDI I DETIT...


  Dikur nė kėtė bregdet,
  vija gjithmonė me ty.
  Por sot pėr fat tė keq,
  kam ardhur nė vetmi!

  Erdha se mė pėrvėloi malli,
  vetmia shpirtin m'a treti!
  Mendova se do tė tė gjeja,
  mbi valėt e kėtij deti!

  Mbi kėto valė ku dikur,
  notoje me shumė dėshirė.
  Nė kėtė ujė qė s'tė kurseu,
  por tė thithi pa mėshirė!

  Tė mori tė shtrenjtėn jetė,
  e ē'do gjė qė i pėrkiste asaj!
  Tė dėrgoi nė fundin e tij tė errtė,
  atje, ku pėrgjithmonė do tė tė mbajė!

  Gjithmonė fundi i detit,
  ka qenė mister pėr ty!
  Por tani besoj se e ke zbuluar,
  se ē'farė fshihej aty!

  Tani qė qiell ke detin,
  e tokė fundin e tij tė zi!
  Kujtomė edhe mua tė shkretin,
  qė mė ke lėnė me lot nė sy!!!...

  Londėr; Tetor.2003
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Fri 12 Oct 2007, 00:29

  KALLDRĖMI...  Nėpėr kalldrėmin e rrugicės sė lagjes,
  ku dikur shėtisnim ne tė dy.
  Po eci unė kėtė natė,
  i mėrzitur shumė e nė vetmi!

  Nuk degjoj asnjė zhurmė tjetėr,
  pėrveēse capitjet e hapave tė mi!
  Ndjej keqardhje pėr dashurinė e vjetėr,
  tė cilėn padrejtėsishtė m'a rrėmbeve ti!

  Ē'do gur tė kėtij kalldrėmi,
  e numėroj me radhė!
  Ashtu si plagėt qė mė dhėmbin,
  nė zemrėn time tė vrarė!

  Qė nga dita kur ti ike,
  pėr mua as qė je kujtuar!
  Dritėn e kėsaj dashurie fike,
  por shpejt ke pėr t'u penduar!

  Edhe pėrse larg meje do tė qėndroshė,
  edhe pėrse njė tjetėr pranė do tė keshė!
  Dashurinė time s'do mundesh qė t'a harroshė,
  dhe kurrė mė si ajo nė jetė nuk do tė gjeshė!!!...

  Londėr; Prill.2004
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Sun 14 Oct 2007, 22:23

  PĖRSE ?!...


  Pėrse e braktise buzėn,
  qė vetėm ty tė qeshi?!
  Pėrse e braktise zemrėn,
  qė vetem ty tė deshi?!

  Pėrse e mbushe me lotė,
  syrin tim tė zi?!
  Tė lutem vetėm mė thuaj,
  pėrse e braktise kėtė dashuri?!...

  Guri i Bardhė, 2002
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Wed 24 Oct 2007, 01:56

  SI SHTEGTAR...


  Pėr vite tė tėra mė radhė,
  u enda nėpėr shtegtime!
  Trup e shpirtė i vrarė,
  e i zhytur nė mjerime!

  Si njė zog shtegtar,
  kalova nė shume shtigje!
  Si njė peshk i vrarė,
  u gjenda nėpėr brigje!

  Edhe dallga e detit,
  ndaj meje shpesh toleroi!
  S'mė mori nė brendėsi tė vetit,
  pasi edhe ajo vuajtjet mi besoi!!!...

  Londėr; Korrik.2004
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Sun 04 Nov 2007, 02:20

  ĖNDĖRRA...


  Njė ėndėrr shumė tė bukur,
  nė gjumė e pashė unė mbrėmė.
  Kur ti mė erdhe si njė flutur,
  e pranė qėnies time zure vend.

  Duart m'i hodhe nė qafė,
  e lehtė nė buzė mė puthe.
  Nuk mė fole asnjė fjalė,
  dhe si njė hije sėrish u zhduke!

  Shpirtin se mbajta dot nga gėzimi,
  qė ti m'u ktheve pėrsėri.
  Por ky gėzim zgjati vetėm pak ēaste,
  pasi kur ėndėrra mbaroi isha nė vetmi!!!...

  Londėr; Maj - 2004
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Fri 09 Nov 2007, 02:52

  PRITJA!...


  Jashtė po bie deborė,
  e dimri ka trokitur!
  Ikėn ditėt e ngrohta,
  e unė akoma duke pritur!

  Nė dhomėn time tė vogėl,
  qėndroj krejt i vetmuar!
  Pres e pres me mall tė madh,
  ty qė tashmė mė ke harruar!

  Ti mua me braktise,
  e si hije m'u largove!
  Por puthjen e helmuar,
  nė buzėn time e harrove!

  Ajo puthje e helmuar,
  mė bėri tė prisja gjatė!
  Tė prisja njė zemėr tradhėtare,
  qė kurrė nuk mė la rehat!

  Njė zemėr e ftohtė,
  njė zemėr e pabesė!
  Njė zemėr qė s'ka gjak,
  po mė bėn tė pres!

  Por unė pres e pres mė kot,
  sepse e di shumė mirė.
  Se njė vajzė qė nuk derdh lotė,
  nuk ka aspak mėshirė!

  Ti kurrė s'do tė kthehesh,
  kėtė gjė unė e kuptoj!
  Nė krahėt e njė tjetri prehesh,
  por Zoti, do tė tė ndėshkojė!

  Londėr: Tetor.2003
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Fri 09 Nov 2007, 02:55

  LAMTUMIRĖ!...


  Kur aq shumė tė desha,
  ti mua mė tradhėtove!
  Pa i marrė parasyshė vuajtjet,
  jetėn mua ma shkatėrrove!

  Isha i sigurtė nė pėrqafimin tėnd,
  moj zemėr ftohtė dhe e pabesė!
  Besoja nė fjalėt e tua gėnjeshtare,
  e nė zemrėn tėnde mėkatare!

  Ti ishe ajo qė desha mė sė shumti nė jetė,
  atė kohė ishe jeta ime vetė!
  Ndėrsa tani je ajo qė ma shkatėrrove jetėn,
  e qė kurrė nuk ma the tė vėrtetėn!

  Dikur isha i lumtur me ty,
  ndėrsa tani jam i penduar!
  Nga dashuria qė me ty pata,
  e nga fjalėt e tua tė kota!

  Por tani nuk jam i vetem,
  pranė vetes kam njė qiri.
  Qė tretet ngadalė nė heshtje,
  ashtu sikurse zemra ime pėr ty!

  E pyes; pėrse kemi tė njėjtin fat,
  qė tė tretemi pėr tė tjerėt?!
  Nė njė kohė, kur ata nuk na duan,
  dhe vetėm na bėjnė qė tė vuajmė!

  Por ai nuk mė pėrgjigjet,
  vazhdon tė tretet nė qetėsi!
  Atėherė nuk i bėj mė pyetje,
  dhe e lė tė digjet me lumturi.

  I drejtohem vetes time,
  e pyes; pėrse loton?!
  Pėrse akoma mendon pėr vajzėn,
  e cila ty tė tradhėtoi?!

  T'i plotėsova tė gjitha dėshirat,
  asgjė nuk tė mungoi!
  Por kurrė nuk e vlerėsove,
  zemrėn qė tė dashuroi!

  Tė desha mė shumė se jetėn time,
  por ti m'a shpėrbleve me tradhėti!
  Duke mė lėnė tė mjerė,
  e tė vetėm me lot nė sy!

  Pikat e qiriut mė duken,
  se u bashkohn lotėve tė mi!
  Qė nuk kanė aspak tė reshtur,
  qė prej dites kur u largove ti!

  Me tjetrin kur tė shoh, mė duket,
  sikur shembet qielli e mė bie mbi kokė!
  Ndėrsa unė si i pashpirtė,
  pėrplasem pa ndjenja nė tokė!

  Ti ecėn duke qeshur,
  e unė kur tė shikoj vuaj!
  Harrove qė mė pate dhėnė besėn,
  e tani shkonė mė njė tė huaj!

  Pra edhe mua mė duhet,
  tani ty tė harroj!
  Lamtumirė moj shpirtėkatile,
  lamtumirė sot e pėrgjithmonė!...

  Londėr: Gusht.2003
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Sun 25 Nov 2007, 02:12

  MĖRZIA...

  Ngado qe shkoj me ndjek,
  e mallkuara merzi!
  Nuk me ndahet hap pas hapi,
  as ne diell e as ne shi!

  Jetoj une me merzine,
  gjithmone mbi supe e kam.
  Edhe naten kur me merr gjumi,
  bashke me te une jam!

  Qielli ngryset behet nate,
  dielli fshihet humbet ndricimin!
  Merzia e mallkuar s'po me len rehat,
  jeta shuhet dhe humbet kuptimin!

  Londer: Nentor -2007
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Sun 25 Nov 2007, 02:19

  LARG NĖ KURBET!...


  Tani ndodhem larg, larg nė kurbet,
  ku pa masė vuan, kjo zemėr e shkretė!
  Malli mė djeg e mė pėrvėlon si flakė,
  e syri lotėt si ndalon dot aspak!

  Gjumė s'po bėj dot asnjė natė,
  se ėndėrrat s'po mė lėnė rehat!
  Me shpiejne tutje, atje nė vendlindje,
  dhe sapo i hap sytė, mbytėm nė dhimbje!

  Ilaē nuk po gjej, t'a qetėsoj pak veten,
  ndaj ditė e natė nė heshtje po tretem!
  Ngushullimi dhe shpresat morėn arratinė,
  kėtu nė tokė tė huaj, nė tė ziun mėrgim!

  E errėt qenka jeta, ashtu sikurse nata,
  nė kėto rrugė kurbeti, kėto rrugė kaq tė gjata!
  Vuajtjet dhe hidhėrimet aspak s'paskan mbarim,
  pėr mua tė mjerin, kėtu larg nė mėrgim!!!...

  Londėr: Prill.2007
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Fri 30 Nov 2007, 03:38

  KTHEHU...


  Sjell ndėr mendjen time,
  kėnaqėsinė e ditėve tona.
  Kėshtu do ta nisja kujtimin pėr ty,
  pėr ato ditė qė ishim tė lumtur tė dy.

  Thonė se dashuria ėshtė det,
  e ē'do njeri duhet tė notojė nė tė!
  Pasi pa notuar nė atė det,
  nuk e kupton jetėn nė realitet!

  Unė notova nė atė det,
  ndaj e di ē'ėshtė vuajtja!
  E di ē'ėshtė dashuria,
  dhe sa vuan njeriu nga tradhėtia!

  Gjethja kur kėputet nga dega,
  bie nė tokė e harruar!
  Ti copėtove shpirtin tim,
  qė nė tz qe dashuruar!

  Tė kaluarėn e lėmė pas,
  se tė ardhmen e kemi pėrpara.
  Kthehu, kthehu e dashura ime,
  ende sa nuk ėshtė shume vonė...

  Londėr: Gusht.2003
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Sat 26 Jan 2008, 00:45

  ATDHEU PO NA PRET !!!...

  Hodhėm ēantat pėrmbi krahė,
  e drejt shtigjeve u nisėm!
  Kudo nėpėr botė u shpėrndam,
  dhe nėnėn Shqipėri e braktisėm!

  Malet qė ngriheshin gjer tek retė,
  me njė frymė i kapėrcyem!
  Ndėrsa atdheut tonė tė shtrenjtė,
  gabimishtė shpinėn i'a kthyem!

  Dallgėt e trazuara tė detit,
  mes pėr mes ne i ēamė!
  Nuk e mbajtėm amanetin,
  qė stėrgjyshėrit na e lanė!

  Shtigjet kur i kaptuam,
  askush s'na pėrshėndeti!
  Ne tokė tė huaj shkuam,
  prapė askush s'na priti!

  Kėtu ku dielli s'tė ngroh,
  e hėna nuk tė ndriēon!
  Si ėndėrr e braktisur,
  jeta po na shkonė!

  Ndaj duhet tė zgjohemi vėllezėr,
  prej gjumit qė na largon!
  Se votrat tona po na presin,
  me ngrohtėsinė qė kėtu na mungon.

  Obligimet e atdhetarit,
  na duhet t'i plotėsojmė.
  Dhe amanetin e tė parit,
  me gjak e shpirtė duhat t'a mbrojmė.

  Ejani kthehemi nė vendlindje,
  atje ku jeta merr kuptim.
  Ti zbrazim zemrat nga kėto dhimbje,
  e t'i mbushim plot hare e gėzim...  Londėr: Janar.2005

  Sponsored content


  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Tue 23 Apr 2024, 00:24