Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Dritėro Agolli...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Sat 13 Oct 2007, 02:05

  ATDHEUT

  I bera per ty sherbetore
  cdo muskul, kocke e cdo gisht
  krah teje s'njoh kishe e shenjtore
  nuk njoh Muhamet apo Krisht.

  Nese me kerkon, do te thote
  te duhem, prandaj me kerkon;
  rabecke te jem neper bote,
  dragua te vij, kur me fton...


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Sat 13 Oct 2007, 02:06

  PERSERI PER TOKEN

  Une token si njerke kurre s'e kam pare
  po e kam pare si nene
  dhe po te mundja henen do kisha marre
  dhe ne gjoks si gjerdan do t'ia kisha vene...


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Sat 13 Oct 2007, 02:06

  TURKESHA


  Dikur kam njohur njė Turkeshė
  Nga vendi i largėt Adana
  Me sy te zezė e vetull zezė
  Me flokėt lyer me kėna
  Ajo ne vesh mė pėshpėriste
  Si fėrfėrima nė zabel
  Po fėrfėrima ish turqishte
  Si varg divani "ēok gjyzel"

  Ēudira pranė saj mendoja
  Ēudirat merrnin rrugėn vrap
  Kėtė turkeshe kur pushtoja
  Unė Anadollin, bėja zap.

  Nga buzėt rridhte njė turqishte
  Si rrjedhin rimat nė gazel
  Turkesha kėngėt pėrshpėriste
  "Ah, Arnaut , gjyzel gjyzel"

  Turkesh e dashur, kjo qė ndodhi
  Tė kishte ndodhur atėherė
  Kur Krujėn digjte Anadolli
  Ē'do kishim bėrė moj e mjerė?

  S'do mend qe kokėn Skenderbeu
  Ma kishte prerė si karpuz
  "Tani kur flakė digjet dheu
  Ti puth Turkeshėn mor domuz?"

  Dhe ti mbi trupin tim do bije
  Do shaje Krisht e Muhamet
  Mes kujės faqet do t'i ēirrje
  "Ah! Arnaut! medet medet."
  Por gjer kėtu s'do kisha rėnė
  S'do kisha kohe pėr sevda
  Pusi diku do kisha zėnė
  Atje mbi muret ne kala.

  Kjo histori ėshtė e trilluar
  Kur isha largė nė Adana
  Betohem, hiē s'kam dashuruar
  Ndonjė turkeshė me kėna!
  E ku ta lija njė lanete
  Njė xhinde Shkodre, njė kaproll
  Ajo me not do ēante dete
  Dhe do mė gjente nė Anadoll!

  Po kjo s'do thotė se si dua
  Syzeskat turke si gazel
  Kur ēel si bahce, rrjedh si krua
  Nga buzėt verbi "Cok gjyzel".


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Sat 13 Oct 2007, 02:07

  XHEVAHIRI I FJALES

  Mė kėrkove rrugėve tė Korēės.
  Perėndimi ulej atė ēast kėmbėve tė saj,
  thyente kokėn nėpėr kalldrėme,
  gurėt bėheshin fjalė xhevahir.
  Nė kėrkim tė tyre nuk e di
  mė gjete a tė gjeta.

  Erdhi njė kohe,
  qė besuam se erdhi,
  diku nė njė cep dhjetori 'nentedhjete,
  besuam se gjetėm rininė e shpirtit tė humbur,
  nėn dritėn e xhevahirit tė fjalės sė lirė
  nuk e di,
  mė rigjete a tė rigjeta.

  Eshtė njė kohė tani,
  qė nuk e di nė ėshtė...
  Rrugėve tė botės
  enigma e fjalės na bėn ende shėnjė.
  Rend unė a rend ti,
  tė kėrkoj a mė kėrkon,
  nėn dritėn e xhevahirit tė gjuhes sonė,
  tė gjej a mė gjen
  nuk e di...

  Do vdes duke tė kėrkuar,
  do vdes duke tė gjetur,
  nėn driten e njė xhevahiri,
  xhevahir tė fjalės, qė nuk vdes!


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Sat 13 Oct 2007, 02:07

  I PERNDJEKURI I DASHURISE

  Une jam i burgosuri yt
  Rroj me prangat qe ti me ke vene
  Po cudi as qelia s'me mbyt
  Dhe s'me mbyt as dritarja e zeze

  Kur ti prangat m'i hodhe ne mish
  Une i putha duart e tua
  Eshte rast i pashembullt ta dish
  Qe xhelatin ta puth a ta dua

  I perndjekuri yt erotik
  I perndjekur te mbetet gjithmone
  Erotim i mire a i lig
  Hidhmi duart ne fyt, torturome

  Ky burgim sa do zgjase s'e di
  I perjetshem do kisha deshire
  Vec ti eja me shih ne qeli
  Te perndjekurit tend i vjen mire.


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Sat 13 Oct 2007, 02:08

  NJE SHKREPESE

  Ndizme, vella nje shkrepese
  nen qiellin e zi,
  Nje shkrepese te brishte shprese
  ne erresiren me shi.

  Ne erresiren e dhjamur si pelte,
  Kur ndihet te zbrese acar.
  E dini c'do te thote nje shkrepese,
  Nje fije e holle si bar?


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Sat 13 Oct 2007, 02:08

  RAPSODI

  (Selim Hasanit, kengetarit te Laberise)

  Ku shkund guret qafe e shpatit,
  Mardhur bore, djegur vape,
  Mbushe, xha Selimi i Bratit,
  Dy hejbe me kenge labe.

  Ere plumb e ere predhe,
  Ere prush e ere brenge,
  Ere dushk e luleshqerre
  Binin-binin ato kenge.

  Se hejbete ne senduke
  Per t'u mykur nuk i vure,
  Po i more cuke me cuke,
  Selim Brati me poture.

  Dhe mbi malet e perpjete,
  Mardhur bore, djegur vape,
  Prape i zbraze ti hejbete
  Mbushur plot me kenge labe.

  I percolle, larg i nise,
  Neper gjurme gjelberimi:
  "Shikoni, bija, merrni viset
  Ju bekofte xha Selimi"!


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Sat 13 Oct 2007, 02:09

  KUR NJE MENGJES

  Do te jete mengjes e une do te vi patjeter.
  Mbi xhaketen time do te kene rene petale
  Nga lulet e kumbulles se vjeter,
  Nga lulet e thanes se tharet.

  Ahere ti s'do te jesh zgjuar akoma.
  Une do te them emrin tend ne xhame
  Dhe do te vershellej te dashuren kengen tone:
  "Ti cele heret, moj bajame!"

  Do vershellej ngadale-ngadale
  E s'do prish gjumin tend te bukur.
  Do bien mbi mua petale
  E do ulet ne sup nje flutur...

  E, kur syte te hapesh, do te shohesh
  Romantikun e perjetshem ne xhame
  Dhe kengen e dashur do njohesh:
  "Ti cele heret, moj bajame!"


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Sat 13 Oct 2007, 02:09

  ENDERR E PRERE

  1.
  Mos vdis, se pas shirave aren e mbushi bari,
  Ka rene ne ullishte mize e ullirit.
  Hardhia duhet sperkatur shpejt me gurkali
  Dhe ende s'ka dale nga plisi kercelli i misrit
  Ne enderronim te benim nje anije,
  Kurkush s'e mendonte me c'dru do ta ngrinim,
  Kishim ndermend ta ndertonim me dege hardhie
  Dhe vela ti vinim.

  Bodrumet e saj t'i mbushnim me poce me vere
  Dhe te lundronim ne ishujt e Havajes;
  Ta pinim veren me vajzat e ishujve ne Belvedere,
  Zezaku te bente fresk me fleten e palmes.

  2.
  Mos vdis se kalit i ra ne vrapim nje patkua
  Dhe nisi ta ngreje nga dhimbja kemben e pare;
  Kerkojme patkonj e s'na jep njeri hua,
  S'e gjejme as nallbanin e marre.

  Ne enderronim te shkonim ne hipodrome,
  ne vende te lumtura ku munden me kuaj,
  Tani dhe kali calon e s'na ha as barin e njome;
  me sy si gota na sheh si te huaj...

  3.
  Mos vdis, se dielli ne oborr e ka shtruar sofren e madhe
  Dhe presim te vijne vajzat te gjitha,
  Te gjitha ato qe ti u thoshje "sorkadheve",
  Kur grisnin fustanet ne driza.

  4.
  Mos vdis ne dhomen e heshtur i shtrire
  Eshte turp kaq shpejt te rrish e te vdesesh!
  Ne enderronim nje vdekje me te mire:
  Duke vdekur, fytyrat tona ti shihnim ne piken e veses.


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Sat 13 Oct 2007, 02:10

  MIU DHE LUANI

  Dhe sa e pane luanin,
  kafshet iken,
  se deri ne palce iu futi daten, friken,
  vec miu i vogel fare nuk tronditej,
  i shihte me sy dhe cuditej......


  Cuditem o miq si po ndodh kjo pune,
  te trembesh nga nje zdap i madh kaq shume????
  Te ishte mace, epo mire....
  por nga nje buf si ky te rrish gjakngrire!!!!!!

  Nga kjo ka dale nje proverbe e herrshme,
  per miun, vetem macja eeshte e tmerrshme.......


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Sat 13 Oct 2007, 02:10

  KUSH NUK SHEH VETEN

  Dy mace qimebardha por si shkumes,
  hanin tok ne nje pjate pershesh me qumesht,
  Dy qener shikonin venger te merzitur,
  dhe kuvendonin veshet duke ngritur.

  Keto skane fare edukate-
  se futin hundet, bashke ne nje pjate.
  Pas pak u rra nje kocke nder kembe,
  u shqyen qente vap e vap me dhembe,

  U be zhurme potere dhe shamate,
  dhe macet thane - ama EDUKATE.


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Sat 13 Oct 2007, 02:10

  POĒARI

  Vajta nė Stamboll tė bėj pazar,
  pėr kujtim tė ble njė vazo balte:
  - Paqe dhe selam, usta poēar,
  Vazon mė tė mirė po e pate
  Paqe dhe selam, usta poēar!

  Vazoja nga dora shkau e ra
  Dhe m'u bė njėzet e pesė copė,
  Mė erdhi rrotull deti Marmara
  Dhe m'u hap dyqani turk si gropė,
  Mė erdhi rrotull deti Marmara.

  Pa mė shau poēari keq turqisht,
  Unė e shava shqip e mend i rashė;
  Pėr ēudi poēari nuk u ligsht,
  Veē dy lot nė sytė e kuq i pashė,
  Pėr ēudi poēari nuk u ligsht!

  Mos u ēmend ky turk, ky musliman?
  Unė e shaj, ai me duar nė qafė!
  Poēe tjeter mori nė dyqan
  Dhe mė tha: " Mė shaj, pėr besė, prapė!"
  Poēe tjetėr mori nė dyqan.

  Psheretiu si unė: " Jam shqiptar,
  Shqip, vėlla, ti shamė dhe njė herė,
  Fjala shqipe s'blihet nė pazar,
  Nė dyqan ka vjet qė s'e kam ndjerė,
  Fjala shqipe s'blihet nė pazar!"

  Ikėn nga dyqani burra e gra,
  Unė e njė poēar e tjetėr s'kishte,
  Vazot frynte deti Marmara,
  Vazove poēari shqip u fliste,
  vazot mbushte deti Marmara...


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Sat 13 Oct 2007, 02:11

  FUSHE - KOSOVE

  Ah, tė ēlirohej vetėm me vjersha Kosova,
  Unė e ēliroja i pari, mua lavdia mė ndriste tė parit.
  Me shpatėn e vargut si pjepra do prisja gjokse dhe koka
  Dhe flamurin lart do ta ngrija nė malet e Sharrit!

  Ti qeshte Kosovės vetėm nga vjershat liria dhe fati,
  Unė do bėja me vargje kėrdinė dhe hatanė:
  Nė Fushė-Kosovė s'do vritej vetum sulltan Murati,
  Do vriteshin katėrmbėdhjetė sulltanė,


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Sat 13 Oct 2007, 02:11

  GJAKU I RASTĖSISHUM

  Nė gjunjėt e malit tė Sharrit mė shkanė kėmbėt e rashė
  Atje ku fillon Kaēaniku i vjetėr.
  Nga pantollonat e mia mė rodhi gjaku im i trashė,
  Pastaj e pashė dhe kėmbėn time tė enjtur.

  Por kjo nuk ishte diēka pėr t'u ringjallur paniku,
  Se gjėra tė tilla ndodhin dhe brenda njė oborri tė qetė
  Ēėshtja qėndron gjetiu: pse ndodhi atje ku fillon Kaēaniku,
  Ē'i duhej gjaku i gjurit tim Kaēanikut tė rreptė?

  Pak gjakra ka parė nė gurėt e tij Kaēaniku i mjegullt
  Nė luftėra tė tmerrshme ku zgjidheshin rrugėt e fatit?
  Ky gjaku i gjurit tim s'ia vlente as gjysmėn e lekut,
  Ndaj s'doja tė ishte, - siē ndodhi, - i rastit.

  Do desha tė ishte e vėrtet njė gjak Kaēaniku
  Dhe s'duhej tė ridhte nga shkarja e kėmbės sė koti!...
  Kėtė se them aspak me njė shpirt romantiku,
  E them me bindjen time krejt si gjysherit qėmoti...


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Sat 13 Oct 2007, 02:12

  NUSJA NGA KOSOVA

  Kam dashur t'i gjeja dhe nipit tim tė vogėl njė nuse
  Andej nga Kosova nė fshatrat e thella,
  Po kjo ka qenė njė ėndėrr pas zjarrit me flakė tė kuqe
  Si valė e flamurit tek shpella.

  ka qenė vėrtet njė ėndėrr nė viset e mia me gurra,
  Ku rjedhin ujrat, por unė etjen e verės zor se e shuaj.
  Kam dashur nusen e nipit tė mos e marr me vetura,
  po veē si qėmoti me kuaj.

  Njė muaj tė tėrė le tė zgjaste udhėtimi me kalė,
  Me pluhur mbi velo tė vinte nusja e nipit tek unė,
  me dorėn time t'ia shkundja duvakun palė mbi palė
  Atje tek oxhaku, ku kafja nė xhezve bėn shkumbė.

  Dhe s'kishte gjė, le tė binte pluhur i udhės sė largėt
  Nė vatrėn time tė vjetėr sa pėrralla,
  Po kjo nuk ndodhi mes botės sė ligė e tė varfėr,
  Ku rron ky fisi i ynė i ndarė nė dysh plot andrralla,

  Ku s'merr dot njė nuse pėr nip a pėr djalė,
  Se fisin e ndanė kufiri me dy pasaporta;
  Kėto pashaporta s'te lėnė tė marrėsh nuse me kalė,
  As me vetura, as me trena dhe as me aviona ndofta...

  kam ėndėrruar t'i gjeja njė nuse tim nipi tė dashur
  Nė fshatarat e thella andej nga Kosova,
  Se s'desha tė shkoja nė tjetren botė me buzė tė plasur,
  Ta shuaja etjen e mallit pėr aq sa tė rroja..


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Sat 13 Oct 2007, 02:12

  GRUAJA DHE KAU

  ( Fjalėt e njė miku tim nga Kosova)

  Gruaja ime e parė ka qenė xhadi,
  Prej saj u ndava dhe ndofta shpėtova,
  Ajo u largua diku nė Sėrbi
  Dhe unė s'lėviza aspak nga Kosova.

  Nuk ishte xhadi se vinte nga serbėt si fis,
  Se s'mund ta quaj xhadi ēdo grua serbkė,
  E tillė kish ndodhur mes grash rastėsisht,
  Siē ndodh njė nėpėrkė...


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Sat 13 Oct 2007, 02:14

  UNE DI SHUMĖ PĖR KOSOVĖN

  Nuk besoj te kendoje si une asnjeri per Kosoven ne vargje
  Dhe s'mendoj tė lotojė askush si unė tani pėr tani.
  Unė e njoh Kosovėn nga pluhuri i zverdhur nė pragje,
  unė e gjej Kosovėn nė pikėn evesės atje nė hardhi.

  Unė e di si djall dhe lugat ēdo gjė nė Kosovė,
  i di lugėt e bujkut, i di stinėt kur mbjell e kur korr,
  E njoh sėrbin dinak me gjarpėr nė kokė.
  Gjarpėr qė rritėn stėrgjyshėt e sėrbit nė oborr

  Unė e di se ē'mendon malėsori i Drenicės,
  Minatori i Trepēės e di se ē'mendon,
  Unė e di dhe nė Vlorė atė lumin ters tė Shushicės
  se ēbėn pėr Kosovėn dhe ē'kėngė nga Vlora kėndon

  Unė i di tė gjitha dhe s'ka kush mė thotė
  Se gjoja Kosovėn nga larg si poet dashuroj,
  Mes Kosovės jam brenda me kokėn e ftohtė,
  Ndaj Kosovėn, si bukėn, nga mitet, vėrtet ēmitizoj...


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Sat 13 Oct 2007, 02:14

  TESPIHET E IDRIZ SEFERIT

  Dikur njė plumb qėlloi Idriz Seferin,
  Atė se zuri, zuri veē tespihet.
  Tri kokra vrau dhe copra bėri perin,
  Tė tjerat u pėrhapėn nė korijet.

  Dhe pėr ēudi unė endem tutje kodrės
  Nė Kaēanik rreth Shkėmbit tė Skifterit,
  Se mbase gjej tė fshehura prej kohės
  Pak kokrra me sedef tė Idriz Seferit.

  Ndaj unė ato kėrkoj, kur jam nė rrugė,
  Me njė durim vėrtet prej arkeologu.
  Nė trasten time marr me vete bukė
  Se shpesh mundohem shkrepave si zogu.

  Idriz Seferi numėronte kokrrat
  Nė perin e tespihėve fildishti:
  Sa burra ranė e humbėn nėpėr kodrat
  Sa kraharorė i la tė zbrazur shpirti!

  Idriz Seferi numėronte dertet
  Me kokrrat mė tė lashta se sa koha;
  Kujtonte lotėt qė nė gjoks i derdhte
  E ėma e tij, e bardhė e tij, Kosova...

  Dhe ndaj mė duhen domosdo tespihet,
  Ē'ėshtė e vėrteta kokrrat e shpėrndara,
  Dhe po kėrkoj nė kodrat e korijet
  Apo nėn plisat ngritur nėpėr ara.

  Po ku ta dish si vete puna ime!...
  Mos vallė i gjetėn zogjtė, e larg i shpunė,
  Me sqep i hodhėn plot me ligjerime
  Nė Vjosė apo nė Drin, a tej nė Bunė!

  Megjithatė sėrish jam nė gjurmime...


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Sat 13 Oct 2007, 02:14

  BALADA E TRE TĖ RĖNĖVE


  Me dhentė ktheheshin nga mali tre kosovarė,
  U zunė pritė serbėt nė gjunjėt e Sharrit
  Tek era fletėt e vyshkura hiqte grykave zvarrė,
  tek vėrshellenin fijet e holla tė barit.

  I vranė e qirinj s'u lanė tė ndezur nė darkė.
  Nė vendin ku ranė tek blegėrinin dhentė
  I frynė serbėt qirinjtė me gojėt si kacekėt nė farkė,
  I shuan, mos dukeshin tė rėnėt tė shenjtė

  po dhentė gjuhėt e tyre me erėn e barit
  I nxirrnin si flakė qiriri me krye drejt qiejve
  Dhe qanin me blegėrima nė gjunjėt e Sharrit
  Tek hėna tė rėnėve u qepte qefinėt me fijet e reve,

  Ndersa hutini vajtonte nė degėn me gunga tė qarit...


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Sat 13 Oct 2007, 02:15

  KTHIMI NĖ KOSOVĖ

  Kthehem kėtu nė Kosovė fill prej mėrgimit,
  kthehem nga lumi i rejnit, Senės, Sir_darjes,
  Barin e gjejė tė tharė nga bryma e trishtimit
  Gurėt tė plasur nga peshė e lotit tė ndarjes.

  Kthehem me shpresė se mund tė rri nė njė kafe,
  tė ēlodhem nga rruga e dėrmuar e vrarė,
  Miqtė t'i shoh dhe dorėn t'u jap e t'u hidhem pėrqafe,
  Se koha ka rjedhur e malli si dreq mė ka marrė.

  Mjerisht e gjej dhe kopshtin e tharė nga bryma e mėrgimit,
  Rrugėn e plasur nga peshė e lotit tė ndarjes
  Unė, i ardhur kėtu nė Kosovė pas udhėtimit
  Nga lumi i Rejnit, Senės, Sir-Darjes,

  Andej i mallkuari fat mė ka hdhur
  Larguar nga serbėt qė Kafen e miqeve ma zunė,
  Dje jonxhen e fisit pa korur ma lanė e rrushin pa mbledhur,
  Kazanė e rakisė sė vėllait ma hodhėn nė lumė.

  Ah,ē'ishte kazan i ēuditshum, ah, ē'ishte!
  E zjente rakinė e ebeltė, tė mirėn e botės,
  Dhe miqtė e vėllezėrve nga anė e anės i mblidhte
  I shtronte atje me peshqirė nė gjunjė rreth sofrės!...

  Ē?ti bėsh!... E hodhėn kazanin nė lumė pėrtej njė gremine
  Pas ikjes sime drejt grykės sė Rejnit, Senės, Sir - Darjes,
  Dhe sofra e vėllait mbeti pa lugė e thėrime
  Dhe buzėt e sofrės u plasėn nga lotėt e ndarjes.

  Kthehem tani e pres nė njė kafe,
  Sėrbi shpon xhamin e kafes me sytė ēapluar
  Pėrgjon se cilin kam pėr tė zėnė pėrqafe
  Kėtu nė kafen e miqve tė mi tė bekuar.

  Ik, or serb, e mė ler tė ēlodhem ketu te kjo derrasė.
  Tani nė filgjanin e kafesė vėrtitet e ulet njė mizė
  Mė tepėr e sjellshme se sėrbi i trashė,
  Kjo mizė e pėrmallshme hesht nė filxhan si kokrrizė...

  Nė kafe, tė varur nė mur, e marr ēiftelinė,
  Tė gdhendur nga mjeshtėr tė famshėm Prizreni,
  Dhe sėrbi padashur kėmbėt lėviz e ndjek melodinė
  pastaj themė mė vete: " Tė munda, or serb, qen bir qeni,
  Tė mundi kjo ēifteli e gdhendur nga mjeshtėr Prizreni"!...

  Kthehem kėtu nė Kosovė fill prej mėrgimit
  I lodhur nga lumi i Rejnit, Senės, Sir- Darjes,
  misrin e gjej tė tharė nga brymė e trishtimit,
  Miqtė i gjej tė lodhur nga peshė e mallit tė ndarjes...


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Sat 13 Oct 2007, 02:15

  MESAZHI I ĒUDITSHĖM

  Nė Fierzė na solli dhe Drini i madh njė pikturė,
  Portret i njė vajze nga Peja - mbi vetull shaminė
  Ēudi si kish rėnė nga Peja nė lumė,
  Ēudi si kish zbritur kėtu nė liqen nėn lendinė!

  Po cili piktor na pėrcillte mesazhe tė tillė njerzore
  Qė larg nga Kosova me ujin e turbullt tė Drinit,
  Dhe si mund ta dinte se kujt do t'i binte nė dorė
  Ta shpinte atje nė Ekspoziten e Madhe tė Dimrit?...

  Kjo mbeti pėr mua njė enigmė e ēuditshme
  Dhe mendjen kam vrarė me javė e muaj me radhė.
  Por vetėm njė gjė unė e quaj tė bardhė e tė hijshme:
  Vėllai i ndarė prej meje e sillte mesazhin me Drinin e Bardhė.


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Pictur10
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Desperado prej Thu 10 Apr 2008, 01:38

  Kur njė mėngjes...

  Do te jete mengjes e une do te vi patjeter.
  Mbi xhaketen time do te kene rene petale
  Nga lulet e kumbulles se vjeter,
  Nga lulet e thanes se tharet.

  Ahere ti s'do te jesh zgjuar akoma.
  Une do te them emrin tend ne xhame
  Dhe do te vershellej te dashuren kengen tone:
  "Ti cele heret, moj bajame!"

  Do vershellej ngadale-ngadale
  E s'do prish gjumin tend te bukur.
  Do bien mbi mua petale
  E do ulet ne sup nje flutur...

  E, kur syte te hapesh, do te shohesh
  Romantikun e perjetshem ne xhame
  Dhe kengen e dashur do njohe


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Desperado prej Thu 10 Apr 2008, 01:38

  Vdekja e Nenes


  U zvogelua nena dhe u tret e gjitha,
  U be si pulebardhe e lehte
  Dhe nje mengjes pa zbardhur ende drita
  Renkoi e fluturoi mbi rete

  Andej u fsheh si ylli Aferdita
  Dhe ne pastaj s'e pame, paste ndjese!
  Vec ndodh qe vale e endrrave te trishta
  E sjell ne breg te shtratit tim si shpeze


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Desperado prej Thu 10 Apr 2008, 01:39

  NE LUFTE...

  Une s'jam nga ata qe ikin nga lufta
  Kur marrin ne trup nje gervishtje
  As nga ata qe heshtin te futur ne tuta
  Kur i peshtyjne me tallje e skermitje

  Une jam gjithmone mes luftes mizore
  Dhe them:sikur dhe lufte te mos kete
  Per dhimbjen e madhe njerezore
  Do ndizja luften me rete...


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Desperado prej Thu 10 Apr 2008, 01:40

  Berberi...


  Shume njerez ka qethur berberi ne jeten e gjate
  atje ne floktoren e ktheses se ruges NAIMI
  shume vdiqen fatmire a te ngrate
  shume u vrane ,u burgosen dhe jeten u mori mergimi.


  Qethi djaj e fisnike ,e kusare dhe mjaft deputete
  dijetare e memure,kaptere e plot gjenerale
  presidente te shkuar e te ardhshem,dramaturge e poete
  kardiologe e xherahe,e dentiste qe shkulin dhembe e dhemballe


  Ah,nga gjithe mullaret me koka cna mbeten
  po te bente berberi nje album nga koket e qethura
  sigurishte do i hapej nje nam tere jeten
  si poetit te shquar ne librin me vjersa te zgjedhura.


  Ja ky flok i takonte filan presidenti
  filan presidenti qe vdiq a mbaroi i burgosur
  keto balluke i mbante kusari me i madh i qytetit
  kurse ato me tutje nje pusht i brengosur.


  Keshtu do lexonin te zgjedhurat floke si liber
  nga vetite e prodhimit te leshit ne kokat shqiptare
  lere lere berberi vertete do te bente nje Bibel
  po te kishte ne koken e vet dy-tri pare


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...

  Sponsored content

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Mon 01 Jun 2020, 07:58