Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

4 posters

  POEZI NGA UNE

  fjolla-1
  fjolla-1
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 224
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Peje
  Profesioni : Studente
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 07/06/2008
  Humor : Kujdes nga fjalet se ato te vrasin me shume se plumbi e te therin me shume se shpata

  POEZI NGA UNE Empty POEZI NGA UNE

  Mesazh nga fjolla-1 Sat 07 Jun 2008, 05:46

  Pershendetje
  Une jam Fjolla dhe vij nga qyteti i Pejes.Jam 12 vjecare dhe jam ne klasen e 6.Jame nxenes e shkelqyeshme dhe jem nder me te mirat e krejt klasave te 6 te kesaj shkolle.Poezit e meposhtme jane poezi te mija.Shpresoj qe t'ju pelqejn.


  Edituar pėr herė tė fundit nga fjolla-1 nė Sun 08 Jun 2008, 00:20, edituar 1 herė gjithsej
  fjolla-1
  fjolla-1
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 224
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Peje
  Profesioni : Studente
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 07/06/2008
  Humor : Kujdes nga fjalet se ato te vrasin me shume se plumbi e te therin me shume se shpata

  POEZI NGA UNE Empty Re: POEZI NGA UNE

  Mesazh nga fjolla-1 Sat 07 Jun 2008, 05:47

  BAJRAM KELMENDI

  Trim linde trim jetove,
  heroizmin e perjetove.

  Trashigimi,
  ua le djemeve te tu,
  me padrejtesi,
  mos mu pajtu.

  Dashurine na e tregove,
  bujarine dhe ndereshmerin ,
  kurre se leshove.

  Dinakerin nuk e perdore,
  dhe me vdekjen tende,
  armikun e gezove.

  Por ti ske vdekur,
  jeton akoma,
  neper zemrat tona.

  Viti 99 i mallkuar qofte,
  shume lot u derdhen,
  nga vajza Kosovare,
  e i nipi Sokol.

  Dashuria u shpreh,
  ne kete vite,
  gjithemon do te kujtohesh,
  si mike i drejtesis.

  Kjo poezi i kushtohet dajes se babit tim.Ai ishte vertet mik i drejtesis.Po ashtu ishte nje nder armiqet e perbetuart te forcave serbe.

  31 DHJETORI

  Me 31 dhjetor,
  ndodh nje mrekulli,
  femijet e botes,
  mbushen lumturi.

  Ne oren 24,
  vjen viti i ri,
  urime perqafime,
  merr qdo kush ne kete dite.

  Gezimi dhe lumturia,
  verehen nqdo shtepi,
  dashuria mbizoteron,
  te secili njeri.

  BOTA IME

  Bota ime,
  eshte e ndare ne dy pjes,
  njera gjer sa trritem,
  e tjetra gjer sa tvdes.

  Bota femijerore,
  eshte plot ledhatime,
  bota e te rriturve,
  eshte plot obligime.

  Problemet fillojne,
  porsa te rritem ,
  plot obligime,
  e jo ledhatime.

  28 NENTORI

  Urime urime,
  28 nentori,
  nje nder festat me te bukura,
  qe na sjell nentori.

  Eshte koha te gezohemi,
  se asgje sna ndalon,
  gezohu Shqiperi,
  se tani je e lire.

  Me djalin e vogel,
  qe qante pa pushim,
  punoi Marigona gjithe naten ,
  per qendisjen e flamurit.

  Urime 95vjetorin e pavaresis,
  Shqiperi tani je e lire,
  te liruan bijet e tu,
  qe luftuan pa pushu.

  Urime Vlore,
  e bekuar qofshe,
  per here te dyte,
  tek ti flamuri valoi.

  Flamuri i kuq,
  me shkaben e zeze,
  i bekuar qofte,
  e gjithemon valoft.

  IBRAHIM RUGOVA

  Nga mediat sot u ndi,
  po rrjedh loti ne Prishtine,
  mbare njerezimi po ndushellon,
  e familja po vajton.

  Vepren ty ta pranoj bota,
  prap si ti slind Kosova,
  emri yt prijes i liris,
  bashkon trojet e Shqiperis.

  Me punen dhe vepren tende,
  na qite ne drite,
  ne njohu bota,
  si njerez te mire.

  Te kujtojme per jet e mot,
  Ibrahim o baba jon,
  mendje larte o atdhetar,
  bashkon popullin shqipetar.

  DITA E PAVARESIS

  Kosove e dashur,
  Kosove me vlere,
  mjafte ke hequr,
  mjafte ke vuajtur.
  Po vjen dita,
  qe edhe ne,
  te jemi te lumtur.

  Nje date e bukur,
  po shenohet nhistori ,
  eshte 17 shkurti,
  dita pavaresis.

  POEZITE PER ATEDHEUN

  Qe nga femijeria,
  poezi kam degjuar,
  vargjet me te bukura,
  kurre si kam harruar.

  Vargjet me te bukura,
  ne zemer mkan mbet,
  edhe sot i di ,
  dhe do ti di perjete.

  Bukur i recitoj,
  me zemer e me ndienja,
  i kushtohen atedheut,
  dhe shqiponjes me dy krena.

  LIBRI IM

  Libri eshte shoku im me i mire,
  kudo flas me te,
  ne shkolle,
  e ne shtepi.

  Kudo qe shkoj,
  kedo qe takoj,
  per librin tim ,
  une i tregoj.

  Per gjerat qe mka mesuar,
  per njerezit e shquar,
  per epet heroike,
  dhe lufterat me armiqet.

  KOSOVES

  Kosove e dashur,
  nena ime,
  krenohu tani ,
  se e more pavaresin.

  Bota te shikoj ,
  dhe akoma te shikon,
  mos rri kokeulur,
  por krenohu Kosove.

  Pavaresin ti e more,
  SHBA-ne e faleminderove,
  Ibrahimin e krenove,
  kokengritur ti qendrove.

  Zoja e shtepis u bere,
  ne Evrop gjete strehim,
  askush me dore nuk do te prek,
  qendro kokengritur atdheu im.

  E mallkuar ishe,
  por e bekuar je tani ,
  Ibrahimin babe e kishe,
  te shpetoi ta sjelli pavaresine.

  ENGJELLI YT

  Edhe kur mendon,
  se askush ste shikon,
  gjithemon dikush,
  ty te vezhgon.

  Edhe kur mendon,
  se i vetem je,
  gjithemon dikush,
  me ty do te jete.

  Edhe kur ben faj,
  dikush te shikon,
  dikush te degjon ,
  e ne mendje te qorton.

  Te gjitha mendoimet,
  dikush ti lexon ,
  eshte ky engjelli yt,
  qe me ty jeton.

  FALEMINDERIT ZOT

  O zot i madhe ,
  o zot i vertet,
  faleminderit qe lutjet mi degjove,
  mktheve natdhe.

  Faleminderit shume,
  o zot i gjithesis,
  qe sme le te vuaj,
  sme le ne vetmi.

  Sa shume po vuaja ,
  e lumtur jam tani,
  qe atdheun e pash,
  e mergimin e lash.

  Nga lufta ika,
  e 8 vite kaluan,
  o zot o zot i madhe,
  nuk e di si munda.

  Nuk e di si munda,
  te qendroj 8 vjet,
  pa e pare atdheun,
  pa e puthur kete toke te shejt.

  Por fale teje o zot,
  sot jam e lumtur,
  vuajtjet mbaruan,
  e gezimet filluan.

  NJE ETJE ME PUSHTOI

  Eshte nje dite e nxete,
  e nje etje me pushtoi,
  me kot me uje,
  po mundohem ta sheroj.

  Seshte asi lloj etje,
  qe menjehere pushon,
  me kapi ajo etje,
  qe atdheun ta shikoj.

  Krenare po ndihem ,
  se shqiptare jam,
  por natdhe nuk gjendem,
  e me lot po qaj.

  Oh sa do doja,
  o zot i madhe e i vertet,
  qe natdhe te gjindem,
  tash e sa vjet.

  Nje ze te embel sikur degjoj,
  me thote:jaken o mergimtar,
  jakeni ne gjirin tim,
  se kjo jete po kalon,
  e nuk ka te dyte.

  NE KETE DITE TE BUKUR

  Ne kete dite te bukur,
  qe me ngjall shpres,
  i kendoj atdheut,
  dhe nenes tone jete.

  Ne kete dite te bukur,
  qe me jep shpres,
  u kendoj shqipetareve,
  kudo qe te jene.

  Kjo dite e bukur ,
  per te ardhmen me jep shpres,
  per tu bere shkrimtare,
  te kem nje jete.

  ATDHEU

  Gjeja me e vlefashme,
  gjeja me e rendesishme ne jete,
  eshte atdheu im,
  dhe do te jete per jete.

  Aty ku dielli te ngroh,
  ne bore e ne shi,
  aty ku merr dashurine,
  aty ku gjen lumturine.

  Aty ku jeton i qete,
  me gezim e hare,
  ku te duan te gjithe,
  e askush ste urren.

  Te gjitha keto,
  me nje emer i quaj ,
  te dua atdhe,
  dhe gjithemon do te te dua.

  5 MARSI

  5 Marsi eshte,
  dite e hidheruar,
  komandanti legjendar,
  na la te vetmuar.

  Ne luftem e tmerrshme,
  shume gjaku u derdh,
  trimi i madh,
  ne paqe u preh.

  Sot nga parajsa shikon,
  diten qe shum e priti,
  diten qe ia fali jeten,
  familjen dhe farefisin.

  Ne sot te kujtojm,
  te lire e te lumtur ,
  me moton "bac u kry",
  e me lot ne sy .

  VENDI IM

  Sot ne mengjez kur u zgjova,
  shiun menjeher e degjova,
  zemra me rrahte fort ,
  se se kisha pare qe shume dite e mote.

  Gjendesha ne atdhe,
  e jo ne mergim,
  zemra mu mbush hare,
  kur pashe vendin tim.

  Gjitheqka kishte ndryshuar,
  atdheu ishte zbukuruar,
  zemra seq mu lumturua,
  se vendi im kisht lulezuar.

  Shume me i bukur ishte tani ,
  ne rrobat e policave shkruanta"KOSOVA REPUBLIK",
  se sa shpirti me gezua,
  kur e lexova kete shkrim.

  Ne mergim isha,
  por ne atdhe jam tani,
  tani edhe une mund te bertas,
  gezuar pavaresian atdheu im.

  ENDERRA IM ME NDJEK PAS

  Nje enderr e kam,
  e dua shume,
  sdo tndalem kurre ,
  gjersa ta mund!

  Ne shkolle jam e mire ,
  poezi shkruaj shume,
  por enderra qe kam,
  nuk me hiqet kurre.

  Enderra qe kam,
  pas me ndjek qdo kund,
  sdo tndalem kurre,
  gjersa ta mund!

  Nga pas me vjen qdo kund,
  te lutem realizom me lute,
  por une sdi qti them,
  do ta bej do ta bej ia kthej.

  Kjo enderr qe me ndjek pas,
  me thote behu shkrimtare,
  shkruaj poezi,
  libra dhe tregime per femije.


  Gjate leximit te ketyre poezive do te keni verejtur se une kam shkruar edhe poezi per mergimin.Une nuk kam qene ne mergim por e kam paramenduar se sa veshtir do te ishte po te isha emigrante.Po ashtu edhe per tu dhene mesim te rinjeve te cilet per te holla kane filluar te marrin vizat shengen dhe po e braktisin atdheun.


  Edituar pėr herė tė fundit nga fjolla-1 nė Mon 09 Jun 2008, 22:19, edituar 6 herė gjithsej
  fjolla-1
  fjolla-1
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 224
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Peje
  Profesioni : Studente
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 07/06/2008
  Humor : Kujdes nga fjalet se ato te vrasin me shume se plumbi e te therin me shume se shpata

  POEZI NGA UNE Empty Re: POEZI NGA UNE

  Mesazh nga fjolla-1 Sat 07 Jun 2008, 05:59

  TANI PO KUPTOJ

  Edhe pse jam 12 vjece,
  tani kam filluar te kuptoj ,
  vrasjet dhe malltretimet,
  qe i'u bene popullit tone.

  Tani fillova te mesoj historin,
  gjerat kam filluar t'i kuptoj,
  dhunen dhe keqtrajtimet,
  qe u bene n'Shqiperi e n'Kosove.

  Tani fillova te mesoj,
  sa kan hequr njerezit,
  sa te veshtir e kan pasur,
  larg atdheut t'jetojne.

  Nga mergimi te shikojne,
  vellaun tu qa e armikun tu qesh,
  sa e veshtire ishte,
  armiku me te udheheq.

  Edhe nese nuk ishe robe,
  mjaftont te jetoje ne mergim,
  malle per atdhen te kesh,
  te mos mund t'ia shfaqesh dashurine.

  Te verteten po e them,
  tani kam filluar te kuptoj,
  se sa e veshtir ishte,
  te jetosh ne kete bote.


  Edituar pėr herė tė fundit nga fjolla-1 nė Mon 09 Jun 2008, 22:19, edituar 1 herė gjithsej
  fjolla-1
  fjolla-1
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 224
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Peje
  Profesioni : Studente
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 07/06/2008
  Humor : Kujdes nga fjalet se ato te vrasin me shume se plumbi e te therin me shume se shpata

  POEZI NGA UNE Empty Re: POEZI NGA UNE

  Mesazh nga fjolla-1 Sat 07 Jun 2008, 07:55

  MALLI

  Koken nga qielli e kam,
  dhe vetem po mendoj,
  kthej koken ne anen tjeter,
  dhe femije te lumtur shikoj.

  Jane ne atdhe,
  e asgje si mundon,
  e jo si shpirtin tim ,
  qe atdheu ma pushtoi.

  Kane kaluar dite,
  e mbase edhe vjete,
  e une per atdheun po qaj,
  tsh e sa nete.

  Ndihem shume keq,
  sikur kam harruar nje pergjegjesi,
  atdheun e lashe,
  e shkova ne mergim.

  E varfer ne shpirt jam,
  e ndihem e fyer,
  shpirti me mundon,
  e syri me pikon.

  Ketu ku jam ne mergim,
  kam para e shtepi te madhe,
  lluks e diamante,
  por e lumtur nuk jam.

  Se lumturia vjen,
  vetem ne atdhe,
  pran nenes e babait,
  pran motres e vellait.

  Pran njerezve qe te duan,
  e pran varreve t'atyre,
  qe per ty u flijuan,
  qe per ty e dhane jeten,
  e nuk eshte e drejt ,
  ta perbuzesh te verteten.


  Edituar pėr herė tė fundit nga fjolla-1 nė Mon 09 Jun 2008, 22:20, edituar 1 herė gjithsej
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  POEZI NGA UNE Empty Re: POEZI NGA UNE

  Mesazh nga Administratori Sat 07 Jun 2008, 10:10

  Pershendetje Fjolla dhe mire se erdhe ne forum.
  Sapo lexova poezite e tua pak me lart, dhe me pelqyen shume.
  Keni me te vertete shume poezi te bukura dhe talent ne thurjen e tyre.
  Urime dhe suksese te metejshme ne kete drejtim...

  Sinqerishte:
  Saimiri...
  fjolla-1
  fjolla-1
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 224
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Peje
  Profesioni : Studente
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 07/06/2008
  Humor : Kujdes nga fjalet se ato te vrasin me shume se plumbi e te therin me shume se shpata

  POEZI NGA UNE Empty Re: POEZI NGA UNE

  Mesazh nga fjolla-1 Sat 07 Jun 2008, 18:45

  Pershendetje
  Mire se ju gjeta.Me vjen mire qe te pelqyen poezit e mia.Cdo pelqim i poezive te mia , mua me jep forc per te vazhduar me tej.Shume faleminderit.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  POEZI NGA UNE Empty Re: POEZI NGA UNE

  Mesazh nga Administratori Sat 07 Jun 2008, 23:16

  fjolla-1 shkruajti:Pershendetje
  Mire se ju gjeta.Me vjen mire qe te pelqyen poezit e mia.Cdo pelqim i poezive te mia , mua me jep forc per te vazhduar me tej.Shume faleminderit.

  Pershendetje Fjolla.
  Eshte e vertete qe komplimentet pozitive te japin force per te vazhduar edhe me tej, por mos harro se edhe ato negativet ti shtojne forcat per te vazhduar me tej, me mendimin qe se si e si te thuresh dicka qe te tjeret ta pelqejne akoma me shume...

  Gjithsesi kalofsh mire.

  Sinqerishte:
  Saimiri...
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 37
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  POEZI NGA UNE Empty Re: POEZI NGA UNE

  Mesazh nga Scarface Sun 08 Jun 2008, 01:38

  Miredita fjolla-1.
  Sapo lexova poezite e tua me lart dhe kam deshire qe te te them qe keni thurur vargje vertet shume te bukura.
  Shpresoj qe te vazhdoni edhe me tutje keshtu sikurse ia keni nisur me poezite tuaja.

  Gjithe te mirat nga une.
  fjolla-1
  fjolla-1
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 224
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Peje
  Profesioni : Studente
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 07/06/2008
  Humor : Kujdes nga fjalet se ato te vrasin me shume se plumbi e te therin me shume se shpata

  POEZI NGA UNE Empty Re: POEZI NGA UNE

  Mesazh nga fjolla-1 Sun 08 Jun 2008, 01:57

  Pershendetje Scarface.
  Me vjen vertet mire qe te pelqyen poezit e mia.Faleminderit ty dhe Samirit qe keni gjetur kohen per te lexuar poezit e mia.

  Cdo te mire.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 37
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  POEZI NGA UNE Empty Re: POEZI NGA UNE

  Mesazh nga Scarface Mon 09 Jun 2008, 03:04

  fjolla-1 shkruajti:Pershendetje Scarface.
  Me vjen vertet mire qe te pelqyen poezit e mia.Faleminderit ty dhe Samirit qe keni gjetur kohen per te lexuar poezit e mia.

  Cdo te mire.

  Miredita fjolla-1.
  Ne te vertete jam i dhene pas letersise dhe gjithmone me pelqej te lexoj kur gjej ndopak kohe te lire.
  Personalishte nuk ia them fare per te thurur vargje, ndersa per ti lexuar vargjet e te tjereve i lexoj me nje fryme.
  Mbi te gjitha me befasuan shume vargjet e tua, per vete faktin se ne nje moshe te tille, ke nje frymezim te mbushur plot ndjenja dhe gjalleri, dhe je e afte qe kete frymezim ta hedhesh kaq bukur edhe ne vargje...

  Te uroj suksese te metejshme ne kete drejtim...


  Perzemersishte: Scarface...
  fjolla-1
  fjolla-1
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 224
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Peje
  Profesioni : Studente
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 07/06/2008
  Humor : Kujdes nga fjalet se ato te vrasin me shume se plumbi e te therin me shume se shpata

  POEZI NGA UNE Empty Re: POEZI NGA UNE

  Mesazh nga fjolla-1 Mon 09 Jun 2008, 03:25

  Pershendetje Scarface.
  Shume faleminderit ty dhe te gjithe te tjerve qe po me jepni force per te vazhduar edhe me tej.
  Po ashtu deshiroj te te them se vargjet dhe poezit jane brenda cdo personi dhe mendoj se po te provosh nje here do te ia dalesh mbane.Mjafton te shprehesh ate qe ta thote zemra.Po ashtu ju perdorni fjale mjafte te mira te cilat mund te te ndihmojne ne kete fushe.

  Te uroj sukses ne cdo fushe te jetes.
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  POEZI NGA UNE Empty Re: POEZI NGA UNE

  Mesazh nga Daniela Mon 09 Jun 2008, 21:41

  Urime, urime per poezite tua fjolla-1.
  Paskeni shume poezi te bukura fjolla-1, ndaj vetem te mbetet qe te vazhdosh keshtu sikurse ia ke nisur, duke na sjellur ne forum te tjera poezi te bukura si keto me lart...

  Gjithe te mirat...
  fjolla-1
  fjolla-1
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 224
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Peje
  Profesioni : Studente
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 07/06/2008
  Humor : Kujdes nga fjalet se ato te vrasin me shume se plumbi e te therin me shume se shpata

  POEZI NGA UNE Empty Re: POEZI NGA UNE

  Mesazh nga fjolla-1 Mon 09 Jun 2008, 22:00

  Vertet faleminderit shume te gjitheve.Ju uroj edhe juve cdo te mire ne cdo fushe te jetes.

  Mireupafshim Daniela.
  fjolla-1
  fjolla-1
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 224
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Peje
  Profesioni : Studente
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 07/06/2008
  Humor : Kujdes nga fjalet se ato te vrasin me shume se plumbi e te therin me shume se shpata

  POEZI NGA UNE Empty Re: POEZI NGA UNE

  Mesazh nga fjolla-1 Mon 09 Jun 2008, 22:25

  TI,NENA IME

  Kudo qe ti te jesh,
  ne bore apo shi,
  gjithemon zemra ime,
  do te jete me ty.

  Kudo qe ti te jesh ,
  dhe une do t'jem aty,
  gjithemon do te te dua,
  ti per mua je yll.

  Ti i ngjan atij ylli,
  lart ne qiell qe po shendrit,
  ti je si hena
  qe naten me bene drite.

  Ti je si diell,
  qe udhen ma ndricon,
  me ty s'nderrohet,
  asgje ne kete bote.

  Askujt perveq teje,
  s'ia kushtova kete poezi,
  te dua nena ime,
  gjithemon do t'jem me ty.


  Edituar pėr herė tė fundit nga fjolla-1 nė Mon 09 Jun 2008, 22:36, edituar 1 herė gjithsej
  fjolla-1
  fjolla-1
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 224
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Peje
  Profesioni : Studente
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 07/06/2008
  Humor : Kujdes nga fjalet se ato te vrasin me shume se plumbi e te therin me shume se shpata

  POEZI NGA UNE Empty Re: POEZI NGA UNE

  Mesazh nga fjolla-1 Mon 09 Jun 2008, 22:36

  NDALOJE O ZOTE

  Ndaloj o zote,
  ndaloje kete rrufe,
  ndaloje kete shi,
  se shume njerez jane pa shtepi.

  Ndaloje kete rrufe,
  mendo per mjerimin,
  mendo per te varferit,
  qe tani po ngrijne.

  Se une kam shtepi,
  po ka shume te tjere,
  per te cilet pranvera,
  s'do te dale per jete.

  Mendo o zote mendo,
  para se te besh ndojgje,
  mendo per mjerimin
  qe pranvere s'shohin kurre n'jete.

  Mendo o zote,
  e ndale kete rrufe,
  hidhi nje sy planetit Toke,
  dhe njerezve qe jetojne ne te.

  Degjo lutjet e te pastreheve,
  qe te panumerta jane,
  degjoi o zote,
  e ndaloje sa me pare.

  Sic po e shikoni kjo eshte poezia ime e re.Desha te theksoj se mbeshtetja juaj me shtyri qe ta shkruaj kete poezi.Prandaj ju faleminderoi shume sepse cdo poezi eshte dicka e madhe per mua.Une kam mesuar shume gjera ne kete faqe prandaj po ju them urime per faqen qe keni.
  fjolla-1
  fjolla-1
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 224
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Peje
  Profesioni : Studente
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 07/06/2008
  Humor : Kujdes nga fjalet se ato te vrasin me shume se plumbi e te therin me shume se shpata

  POEZI NGA UNE Empty Re: POEZI NGA UNE

  Mesazh nga fjolla-1 Wed 01 Oct 2008, 03:15

  SHKOLLA PRAP U HAP

  Ja dhe shkolla prap u hap,
  dhe mesimet prap filluan,
  tash une jam ne klase te shtat,
  e pushimet me kaluan.

  Por e deshperuar aspak nuk jam,
  se mesimet une i dua,
  prap e lumtur jam,
  dhe pse pushimet mbaruan.

  Shume nxenes ka ne shkolle,
  te vegjel e te medhenje,
  dijen qe do ta marin atje,
  do ta ruajn per tere jete.
  fjolla-1
  fjolla-1
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 224
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Peje
  Profesioni : Studente
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 07/06/2008
  Humor : Kujdes nga fjalet se ato te vrasin me shume se plumbi e te therin me shume se shpata

  POEZI NGA UNE Empty Re: POEZI NGA UNE

  Mesazh nga fjolla-1 Wed 01 Oct 2008, 03:15

  HOBI IM

  Hobi im
  eshte te shkruaj poezi,
  ti kenaq femijet,
  tu ngjall dashuri.

  Te behem shkrimtare,
  kam shume deshire,
  libra te shkruaj,
  per shume femije.

  Ane e mban boten,
  qe ta vizitoj,
  e shkrimet e mija,
  gjithemon ti pasuroj.

  Kjo eshte nje deshire,
  thelle ne thellesi,
  qe me ben te enderroj,
  gjere ne pafundesi.
  fjolla-1
  fjolla-1
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 224
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Peje
  Profesioni : Studente
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 07/06/2008
  Humor : Kujdes nga fjalet se ato te vrasin me shume se plumbi e te therin me shume se shpata

  POEZI NGA UNE Empty Re: POEZI NGA UNE

  Mesazh nga fjolla-1 Wed 01 Oct 2008, 03:16

  TE BEHEM SHKRIMTARE

  Deshire te madhe,
  kam mbjell ne shpirt,
  deshire qe me gezon,
  kur jam ne deshprim.

  Deshire qe me ben te lumtur,
  vetem kur mendoj,
  te behem shkrimtare,
  une enderroj.

  Te behem shkrimtare,
  vazhdoj te shpresoj ,
  poezi shkruaj ,
  e aspak nuk pertoj.

  Percaktimin tim kam gjetur ,
  letersia me pelqen,
  shkrimtare dua te behem,
  dhe po do te jem.
  fjolla-1
  fjolla-1
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 224
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Peje
  Profesioni : Studente
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 07/06/2008
  Humor : Kujdes nga fjalet se ato te vrasin me shume se plumbi e te therin me shume se shpata

  POEZI NGA UNE Empty Re: POEZI NGA UNE

  Mesazh nga fjolla-1 Wed 01 Oct 2008, 03:16

  IBRAHIM RUGOVES

  Ibrahim, o Ibrahim,
  linde shoke e linde trim,
  linde trim per pavaresi ,
  me urtesi e bujari.

  Pse shkove , o baba?
  keshtu Teuta ashte tu qa,
  Ibrahim, o Ibrahim,
  pse shkove dhe na le jetim?

  Kosova humbi nje njeri,
  qe luftoj per pavaresi,
  ndersa vendet e tjera ,
  humben mikun me te mire.

  Shume fitore ti i more,
  ne shume vende qe shkove,
  kishe te drejte,
  qe pa dhune luftove,
  per pavaresin qe enderrove.

  Por jeteshkurt shume qellove,
  dhe enderren tende se realizove.
  fjolla-1
  fjolla-1
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 224
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Peje
  Profesioni : Studente
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 07/06/2008
  Humor : Kujdes nga fjalet se ato te vrasin me shume se plumbi e te therin me shume se shpata

  POEZI NGA UNE Empty Re: POEZI NGA UNE

  Mesazh nga fjolla-1 Wed 01 Oct 2008, 03:17

  Bajram Kelmendi

  -Nje emer qe nuk vdes kurre-

  Asht dhimbje krenare me shkru per njeriun e veēant te cilin sot nuk e kemi ne mesin tone.Asht dhimbje krenare te flasesh per heronjte,per njerezit te cilet u flijuan per atdhe.

  Asht dhimbje krenare te flasesh per Bajram Kelmendin.

  Per nje intelektual te shquar e te guximshem,mendje prehte e zemer bardhe.

  Bajram Kelemendi.Qe ta thuash kete emer te duhet nje ze i fuqishem.Duhet ndier krenar kur ta thuash e kur ta degjosh kete emer.Kur e kujton e kur e sheh ne foto.Nje

  avokat i mirenjohur qe i dha popullit dy gjerat me te shtrenjta:dy djemet dhe jeten e.Duhet ndier krenar kur flet per nje mbrojtes te drejtesis.

  Une sot jam 13 vjeēare e nuk kam pasur fatin te njohe.Nje deshire e zjarrte e mbyllur ne thellesi te zemeren sime.Qysh ne fillim degjova poezi per te,te shkruar me mbesa

  e tij.Pas disa vitesh fillova te merren edhe vete me letersi. Menjehere me shkoj mendja te shkruaj per te.I kushtova nje poezi e tani po e shkruaj edhe kete ese.

  Gjerat qe me tregonin te tjeret per te nuk e plotesonin kurreshtjen time.Keshtu vendosa te bej kerkime ne internet,kerkime keto qe ishin mjaft te suksesshme.

  Mesova se ai ishte njeriu i guximshem qe ngriti akuza ne Hage mbi Millosheviēin.Degjova kenge kushtuar atij,si dhe shume foto te tij.Mesova edhe vdekjen e tij.

  Naten e erret te 24 marsit kur policia serbe hyri me dhune ne shtepin e tij duke rrembyer ate, dhe 2 patriotat e tij.Te nesermen u njoftuan te gjithe se i kshin gjetur te vrare.

  Qe nga ai moment shtepin e Kelmendave e mbuloj zia.Nje hije e zeze u vendos jo vetem ne zemrat e tyre, por te te gjithe atyre qe e njihnin.Qe kishin jetuar me te e kishin

  bashkpunuar se bashku.

  Sot kane kaluar 9 vite.25 marsi i ēdo viti na kujton luften.Lotet qe derdhim si dhe emri yt,

  qe e trashigoj nipi yt nuk mund te te ngjallin ty, o Bajram Kelmendi.Nuk mund te

  heqin hijen e zeze ne zemrat tona.

  Ky artikull do te vazhdoj shume e me shume se historia na ndjek pas.Por sot, e gjithe Shqiptaria duhet ndier krenare heronjte nuk vdesin.Ata jetojn ne jete te jeteve.

  Gjithemon ne zemer e mendje te popullit.Nje nder ta eshte dhe do te jete gjithemon

  Bajram Kelmend

  -Nje emer qe nuk vdes kurre-
  fjolla-1
  fjolla-1
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 224
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Peje
  Profesioni : Studente
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 07/06/2008
  Humor : Kujdes nga fjalet se ato te vrasin me shume se plumbi e te therin me shume se shpata

  POEZI NGA UNE Empty Re: POEZI NGA UNE

  Mesazh nga fjolla-1 Wed 01 Oct 2008, 03:17

  ATDHEU

  Dashuria e atdheut eshte gjeja me e vlefshme qe ke ne jete.Atdheu eshte ai te cilit ia fal zemren nga momenti i pare qe lind.
  Eshte e veshtire te jesh larg tij.Vetem ai qe eshte larg mund ta kuptoj.Ne fillim gjitheēka te duket shume mire.Njerezit e nje vendi tjeter,miqesia,ndryshimet, te bejen te mos mendoshe per ate qe ke lene pas e per ate qe te pret.
  Por gazi shuhet pak nga pak.Femijeria te kujtohet pothua kudo e kurdo.Nje deshire ste le rehat. Deshironqe te kthehesh sa me shpejt ne vendin tend.Ne vendin me te dashur per ty.
  Kam lexuar e degjuar,se kur je larg memedhuet,do te jepje edhe jete,qe ta shohesh vetem edhe njehere prinderit.Te shohesh atdheu e te ē'mallesh duke folur gjuhen tende. E me pas, edhe po te vdesesh, do te vdesesh i lumtur.
  fjolla-1
  fjolla-1
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 224
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Peje
  Profesioni : Studente
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 07/06/2008
  Humor : Kujdes nga fjalet se ato te vrasin me shume se plumbi e te therin me shume se shpata

  POEZI NGA UNE Empty Re: POEZI NGA UNE

  Mesazh nga fjolla-1 Wed 01 Oct 2008, 03:17

  JETA

  Jeta eshte nje film,
  qe shpejt perfundon,
  ē'do gje gjirohet,
  e ne fund votohet.

  Ky film eshte i bukur,
  eshte plote gezim,
  plote dashuri,
  por dhe pikellim.

  Ne kete film,
  luajne shume aktore,
  shume shikues e shikojne,
  por vetem njehere ne bote.

  Ky film nuk perseritet kurre,
  prandaj me vemendje,
  duhet shikuar,
  e asnje qaste sduhet harruar.

  Edhe ti,
  je aktor ne kete film,
  prandaj rolin tend,
  luaje sa me mire.

  Sa me shume puno,
  e per te tjeret mendo,
  qe ne pjesen e dyte,
  te kenaqesh sa me fort.

  Ky film i bukur,
  titullohet jeta,
  aty pasqyrohet
  e gjithe e verteta.
  fjolla-1
  fjolla-1
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 224
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Peje
  Profesioni : Studente
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 07/06/2008
  Humor : Kujdes nga fjalet se ato te vrasin me shume se plumbi e te therin me shume se shpata

  POEZI NGA UNE Empty Re: POEZI NGA UNE

  Mesazh nga fjolla-1 Wed 01 Oct 2008, 03:21

  MIRE U PAFSHIM

  Sot eshte dite e shtune,
  eshte dite e mire,
  por diqka nuk po shkon,
  kete une e di.

  Ky mergimi qofte mallkuar,
  qe bashk nuk na la,
  mua dhe hallen time,
  qe bashke nuk na la.

  4 vite kaluan,
  e ne pa u pare,
  3 muaj se bashku ,
  nuk ishin asgja.

  3 muaj te shkrehte,
  mallin smund ta shuajn,
  por ligjet e keqija,
  po na bejn te vuajm.

  Mire u pafshim halla ime,
  gjere ne vitin qe do vish ,
  do me marre shume malli,
  kete dua ta dish.
  fjolla-1
  fjolla-1
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 224
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Peje
  Profesioni : Studente
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 07/06/2008
  Humor : Kujdes nga fjalet se ato te vrasin me shume se plumbi e te therin me shume se shpata

  POEZI NGA UNE Empty Re: POEZI NGA UNE

  Mesazh nga fjolla-1 Wed 01 Oct 2008, 03:22

  GJYSHES SIME TE NDIER

  Sot per Fiter Bajram,
  te vorri i gjyshes jam,
  lule i dergoj,
  nga zemra e percafoj.

  Se kam njohur kurre,
  gjyshen time te ndier,
  o sa do doja
  te ishte ketu me ne.

  Te mund ta percafoja,
  t'i them se e dua'
  por parp se prap,
  ajo me degjon mua.

  Nga qielli i kalter,
  rritjen ma shikon,
  e di se e dua,
  ndaj ne enderr me percafon.
  fjolla-1
  fjolla-1
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 224
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Peje
  Profesioni : Studente
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 07/06/2008
  Humor : Kujdes nga fjalet se ato te vrasin me shume se plumbi e te therin me shume se shpata

  POEZI NGA UNE Empty Re: POEZI NGA UNE

  Mesazh nga fjolla-1 Wed 01 Oct 2008, 03:23

  VJESHTA PO AFROHET

  Shi bie kudo,
  bujku po lėvėron,
  pemėt po zhvishen,
  zogjėt po shkojnė.

  Qielli po erret,
  vrantėsira po vjen,
  dielli po shkon ,
  gjitheēka po ndryshon.

  Veē bujku i gėzuar,
  pret te bijė shi,
  prodhimet t'i kultivojė,
  t'i shes perseri.

  Ato pak rreze dielli,
  fėmijėt i gėzojnė,
  frutat te mbledhin,
  tani po shkojnė.

  Vreshtat me rrush,
  stufat me prush,
  vjeshta po afrohet,
  kėtė e di ē'do kush.

  Sponsored content


  POEZI NGA UNE Empty Re: POEZI NGA UNE

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Mon 22 Apr 2024, 23:17