Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Dritėro Agolli...

  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga AlbGirl Fri 31 Oct 2008, 01:12

  Sikur S'jetoj nė Vendin Tim


  Mė ndodh sikur s'jetoj nė vendin tim
  Po nė njė vend tė huaj dhe tė largėt
  Nė njė qyetet me buba dhe me minj
  Mes mureve tė rrjepur dhe tė lagėt.

  Ēuditem pse kėshtu mė duket shpesh
  Kur s'ka njeri shtėpia, kur jam vetėm
  Kur shiu nė dimėr flluska ngre nė shesh
  Dhe mua flluska flluska ma bėn jetėn

  mė ngjan sikur dhe strehėt derdhin helm
  Helmohemi ato ēaste me njėri-tjetrin
  s'e di nga vjen ky helm se s'kam ē'tė them
  Veē shoh se rrobat tona helm na rrjedhin

  Ky vend mė duket do helmohet krejt
  Nga helmi rrjedhur vrimash nė themelet
  Pastaj do tundet toka nė tėrmet
  Dhe Djalli i Madh do qesh e do zgėrdheshet

  I huaj jam nė vendin tim mjerisht
  Dhe kur rreth meje ka me dhjetra njerėz
  Kjo mė lėndon dhe shpirtin ma gėrvish
  mė bėn tė qaj si nxėnės prapa derės.
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga AlbGirl Fri 31 Oct 2008, 01:13  Shiu i Marrė


  Dikur na bridhte qiejve njė shi,
  Qė veē poetėt ēmendte po t'i lagte.
  Dhe ra ky shi pa pritur mbi njerėzi,
  Poetėt u lajthitėn pas njė nate.

  Filluan tė kopjonin veē njė varg,
  Tė kishin tė pėrbashkėt veē njė metaforė,
  Pėr shembull: "Jam Homeri, jam bust nė park,
  Jam Sofokli, Eskil e Pitagorė.

  Jam rrugė vetėtimash e rrufč,
  Jam dhe kostelacion nė qiell,
  Jam rrap me rrėnjėt pleksur nėpėr dhč,
  Jam udhėtar qė kam nė sup njė diell…"

  Po nga ky shi s'u lag veē njė poet,
  Se ishte fshehur nė njė pyll tė dendur,
  Poetėt e lajthitur nė qytet
  E qeshnin dhe i thoshin: "Je i ēmendur!"

  Dhe u mėrzit poeti nė vetmi,
  Se talleshin tė ēmendurit, poetėt,
  Dhe luste zotin qė tė binte prapė ky shi,
  Qė dhe ai tė ēmendej si tė tjerėt.
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga AlbGirl Fri 31 Oct 2008, 01:14  Rapsodit (Selim Hasanit, kėngėtarit tė Labėrisė)


  Ku shkund gurėt qafė e shpatit,
  Mardhur bore, djegur vape,
  Mbushe, xha Selimi i Bratit,
  Dy hejbe me kėngė labe.

  Erė plumb e erė predhė,
  Erė prush e erė brengė,
  Erė dushk e luleshqerrė
  Binin-binin ato kėngė.

  Se hejbetė nė sėnduke
  Pėr t'u mykur nuk i vure,
  Po i more ēukė mė ēukė,
  Selim Brati me poture.

  Dhe mbi malet e pėrpjetė,
  Mardhur bore, djegur vape,
  Prapė i zbraze ti hejbetė
  Mbushur plot me kėngė labe.

  I pėrcolle, larg i nise,
  Nėpėr gjurmė gjelberimi:
  "Shikoni, bija, merrni viset
  Ju bekoftė xha Selimi"!
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga AlbGirl Fri 31 Oct 2008, 01:15  Plazhi


  Ē'qe kjo hata e madhe qė bėre, o plazh ?
  Tė gjithėve rrobat si fletėt e pemėve ua hoqe,
  I le lakuriq, i shtrive nė shesh pash mė pash
  Dhe qetė-qetė nė skarėn tėnde tė nxehtė i poqe!…

  Po ē'qe kjo hata e madhe qė bėre, o Plazh ?
  Tė gjithė i vure t'i nxjerrin sheshit lėkurėt e tyre,
  Lėkurėt e njėri-tjetrit t'i shohin plot gaz,
  Nė trupat e njėri-tjetrit tė shihen si nė pasqyrė

  Fėmijė u bėmė me gra, me burra, me pleq
  Dhe gradat tona nuk duken mbi skarėn tėnde tė nxehtė,
  Tė gjithė i pėrkulemi diellit qė sytė nga ne s'i heq
  Tė gjithė il bėmė papritur pak mėndjelehtė.

  Mendjelehtė vėrtet, po vetėm njė ēast, njė ēast
  Sikur me nxitim tė lidhim kravatat, e rrobet tė veshim.
  Pastaj fjalosemi bashkė nė daē,
  Pastaj ta shohim si qeshim!

  Ē'qe kjo hata e madhe qė bėre o Plazh ?
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga AlbGirl Fri 31 Oct 2008, 01:17

  Me mire te kujtosh te bukuren


  Tė mori malli pėr mua njė ditė nė paqe?
  Ah, lėre mallin e varfėr tė qetė!
  Tė vjen nė mend nė qytet ajo kafč
  Ku hynin artistė e poetė.

  Ti kishe kėmbė tė bukura shumė
  Nga kėmbėt e tua poetėt lajthitnin
  S'do mend qė lajthitja dhe unė
  Si gjithė ata qė tė pritnin

  Vėrtet tė mori malli pėr mua
  Mos eja!....Lėre mallin tė fjetur
  Tani unė u plaka dhe kafet e vjetėra s'i dua mė
  Pastaj as e di se nga kėmbėt e tua ē'ka mbetur...
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga AlbGirl Fri 31 Oct 2008, 01:17

  Ftohja...

  U ftoha nga shumė gjėra
  Disa i harrova e disa i lashė
  Disa i humba si njė unazė
  Nė ēezme a govatė

  Vėrtetė e humba tė ritė
  Por zemėr marr kur ende i dua gratė
  Sikur tė ftohem prej tyre njė ditė
  Thoni pėr mua: ndjesė pastė!...
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga AlbGirl Fri 31 Oct 2008, 01:18

  Enderra e turpshme...

  Njeriu sheh ėndrra tė tmerrshme nė gjumė,
  Po sheh dhe ėndrra tė turpshme vetmuar nė dhomė,
  Tė tmerrshmet durohen mė shumė
  Tė turpshmet vėrtet tė tmerrojnė.

  Dhe zgjohesh sikur po mbytesh nė lumė,
  Nė lumė tė ndytė me gjėra gjirizi e blozė,
  Ky turp ka qenė veē turpi i njė ėndrre nė gjumė,
  Megjithatė ta fshish nga ndėrgjegja s'ke forcė.
  Tė mbetet njė shenjėz turpi, njė gjumė.
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga AlbGirl Fri 31 Oct 2008, 01:19

  Dy vellezer dhe ujku...

  Na ish seē na ish, more njerėz,
  Kullotnin shtatė dele dy vėllezėr.

  Njė natė ranė ujqit nė tė shtata,
  Rrėmbyen dy dhe ikėn me tė katra.

  Vėllezėrit, kur pikasėn, thirrėn qentė,
  I ndoqėn ujqit dhe shpėtuan dhėntė.

  Nga qejfi qė shpėtuan bagėtitė,
  I ftuan nė gosti tė gjithė miqtė,

  Dhe pinė shtruar gjersa iku nata,
  Dhe hėngrėn jo dy dele, po tė shtata!
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga AlbGirl Fri 31 Oct 2008, 01:20

  Dialog me Bejt ne are...

  O moj vajza lule
  qė vilni fasule
  vilni,vilni,vilni
  vilni por mos vidhni

  Jemi vajza lule
  dhe vjelim fasule
  vjelim,vjelim,vjelim
  ka edhe qė s'vjedhin

  O moj vajza bejka
  qė vilni piperka
  vilvi,vilni,vilni
  vilni por mos vidhni

  jemi vajza bejka
  duhemi si shqerka
  vjelim dhe nuk vjedhim
  piperkat na djegin.
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga AlbGirl Fri 31 Oct 2008, 01:21


  Kesaj nate me hene te vjeshtes

  Kesaj nate me hene te vjeshtes
  Dola fushes te bredh kuturu.
  Rete shtohen me vrap pa reshtur,
  Hena duket aty-ketu.
  Porsi vete mendimet e mia
  Po me shtyhen nder mend me shpesh
  dhe pas tyre gjithnje gjendesh ti
  si kjo hene qe duket mes resh.
  Hena shpejt do te zhduket dhe netet
  do te mbeten pa te, kurse ti
  ne enderrimet e mia pa jete
  perendim s'do te kesh kurrsesi.
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga AlbGirl Fri 31 Oct 2008, 01:22


  I perndjekuri i dashurise...

  Une jam i burgosuri yt
  Rroj me prangat qe ti me ke vene
  Po cudi as qelia s'me mbyt
  Dhe s'me mbyt as dritarja e zeze
  Kur ti prangat m'i hodhe ne mish
  Une i putha duart e tua
  Eshte rast i pashembullt ta dish
  Qe xhelatin ta puth a ta dua
  I perndjekuri yt erotik
  I perndjekur te mbetet gjithmone
  Erotim i mire a i lig
  Hidhmi duart ne fyt, torturome
  Ky burgim sa do zgjase s'e di
  I perjetshem do kisha deshire
  Vec ti eja me shih ne qeli
  Te perndjekurit tend i vjen mire.
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga AlbGirl Fri 31 Oct 2008, 01:22


  Vdekja e Nenes


  U zvogelua nena dhe u tret e gjitha,
  U be si pulebardhe e lehte
  Dhe nje mengjes pa zbardhur ende drita
  Renkoi e fluturoi mbi rete

  Andej u fsheh si ylli Aferdita
  Dhe ne pastaj s'e pame, paste ndjese!
  Vec ndodh qe vale e endrrave te trishta
  E sjell ne breg te shtratit tim si shpeze
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga AlbGirl Fri 31 Oct 2008, 01:23


  Malli per heronjte


  S'ka heronj,herojte i perzume
  me lavdi perdite i nanuritem
  dhe me lajka dalngadal i vume
  nje nga nje ne prehje dhe ne gjume.

  S'ka heronj,heronjte u merziten,
  prisnin endrat,endrat u vonuan
  duke pritur heshten e dremiten
  dhe ne nina-nana u kenduam.

  C'digjeni nga malli per heronjte?
  kushedi kur kthehen nga kjo ane
  C'i kerkoni?Pritja eshte e kote
  S'ka heronj,tani ka pelivane!
  Heshtja

  Cigarja u dogj gjer ne fund,
  Mbi tryeze gjumi me mori
  ne xhamet era perdet s'i tund
  dhe hesht koridori.

  Me koke ne tryeze te flesh,
  te shohesh endra te blerta...
  Sa ndot...Te zgjohesh e prape te gjesh
  ne qoshe te vjellat e lena nga jeta!
  Kujdes me fjalen

  Kujdes me fjalen,zonjez me cante
  Kujdes me fjalen dhe ti zoteri
  Pushteti i fjales eshte i vecante
  Gatuan male dhe kakerdhi.

  Me fjalen rrjedhin perenj me mjalte
  Pikojne cezma me helm te zi
  Kujdes me fjalen zonjez me cante
  Kujdes me fjalen dhe ti zoteri!

  Nga fjala humben Jude e Pilate
  Stratege e mbreter me mbreteri
  Kujdes me fjalen zonjez me cante
  Kujdes me fjalen dhe ti zoteri!

  Kur fjala nxiret nga buzet jashte
  Si dallendyshja s'vjen ne shtepi
  Kujdes me fjalen zonjez me cante
  Kujdes me fjalen dhe ti zoteri!

  Une fjalen vete e shtroj ne karte
  Dhe brenda syve se c'eshte e di...
  Kujdes me fjalen zonjez me cante
  Kujdes me fjalen dhe ti zoteri!
  Varferia
  Kishat e shembura
  Malli per heronjte
  Kujdes me fjalen
  Heshtja
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga AlbGirl Fri 31 Oct 2008, 01:24

  Poeme per veten dhe babane
  (Kenga e I)

  Im atė tokėn shumė e donte
  Siē donte nėnė e grua
  Pėr tokėn lodhej dhe rėkonte
  Dhe djersėn derdhte krua

  Kur plis me plis hidhte hapin
  I kishte hapi hije
  Dhe zogjtė e malit udhė i hapnin
  Me fjalė hirėsie

  Kur grushtin mbushte plot me farė,
  Mahnitej kush e shihte,
  Dhe era ndalte frymėn nė arė,
  Qė qejfin mos ja prishte

  Nė kėmbė si nė katėr kleēka
  Nė gur ngrinte hardhucka
  Pėrgjonte lart nė shelg rebecka
  Me thonjtė me majucka.

  Me sqep lejleku bėnte harqe
  Rreth rruzullit tė diellit
  Dhe dukej sikur ndillte paqe
  nėn kaltėrsinė e qiellit

  Po ati im mbi plisa ecte
  Me shpirt tė madhėrishėm
  Dhe tokės shpirt me shpirt i jepte
  Nga shpirti i ēuditshėm

  kur pranė mollės ulej qetė
  tė hante bukė e gjizė
  Nuk fėshfėrinin gjethe e fletė
  Nuk pipėtinte drizė

  Me tokėn rrinte ditė e natė
  Nė vapė, erė e mjegull
  Ndaj nga pasardhėsit im atė
  Kėrkonte djersė e rregull

  Nuk kish syze dijetari
  Dhe rafte me defterė,
  Po udhė i hapte shkencėtari
  Me nam tė madh e vlerė

  Ky shkencėtar qė njihte dhenė
  Nė fusha pas mė mori;
  ''mėsoje biro abecenė
  nė brazdat qė le plori

  Mėsoje biro abecenė
  E gjithė abeceve
  Atje ku plisat shpinėn ngrenė
  Pas plugut e pas qeve....''

  Pa dale mirė nga pelena
  Mė dha nė dorė hostenė
  Dhe shfryu si era nė bedena;
  ''Tani pėrmbyse dhenė

  Pėrmbys dhenė, dheu s'ankohet
  Kur plori ia kruan shpinėn,
  Po qesh, lot valle dhe gėzohet
  Dhe gazi ēmend luginėn.

  Dhe tė harbuar marrin vrapin
  Kėrcejtė radhė-radhė
  Dhe sythat sytė e vegjėl hapin
  Pėr ditėzėn e bardhė"...

  Njė ditė i lodhur, i menduar,
  I thashė me ngadalė:
  "Pėrse kaq shpejt m'i ke mėsuar
  Kaq punė e brengė e halle?"

  Ai nga buzet llullėn hoqi
  E foli dy-tri fjalė:
  "Qė mos ta hajė qeni shkopin.
  Pėllumbi im, o djalė!"

  Pastaj u ngrit tė pėrkėdhelte
  Balashin dhe Kazilin,
  Qė nxirrnin gjuhėn si lepjet
  Dhe shelgjet i lėpinin.

  Ata i bindeshin tim eti,
  Siē binden dy fėmijė,
  Me ta e lidhte fort njė jetė
  Me qindra mijėra fije...

  Dhe nuk ia prishnin qejfin kurrė
  nė vapė, erė, e mjegull,
  lėronin, mbillnin, mbanin grurė;
  Im atė donte rregull...

  Pastaj babai nė plis mbėshtetur
  Kėndonte fill i vetėm,
  Sikur pėrpiqej pėr ta gjetur
  nė kėngė tė vėrtetėn:

  "Qė nga maja e malit
  Ta shtira dylbinė,
  Pas dritės sė llambės
  Ta pashė stolinė.

  Nė gjysmėn e ballit
  Tė derdhej shamia,
  M'u nė dorėn time
  Seē mė ngriu dylbia.

  Me erėn e malit
  Desha tė tė vinja,
  Sarhosh seē mė bėre,
  Mbeta nėpėr brinja.

  Qetė m'i zu zekthi,
  Kali malet mori,
  Majė grurit mbata,
  Ē'tė bėj unė i gjori!...

  Qė nga majė e malit
  Ta shtira dylbinė,
  Them tė vij pas teje,
  Them ta shes shtėpinė..."
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga AlbGirl Fri 31 Oct 2008, 01:26

  Poeme per veten dhe babane
  (Kenga e II)

  O brezi im u vrenjte herėt
  Nė rrugėn e mjerrimit;
  Ti pe tė parėn ditė tė errėt,
  Tė parėn tė pushimit

  Ti s'e mėsove Shtatė Prillin
  Nė libėr e gazetė,
  Ti Shtatė Prillin me qefinin
  E pe, e ndjeve vetė!

  Babai me botėn zemėrohej
  Dhe bėhej pikė e vrer,
  Dhe arave ngaherė ankohej,
  Dhe thoshte: "Duam nder!"

  Ka qenė i ri, ka qenė i zgjuar,
  Me supe tė medhenj
  Dhe mund tė ngrinte me dy duar
  Dy dema, dy shkėmbinj.

  Kėto dy duar unė i pashė
  Tek hiqnin me rrėmbim njė dėrrasė
  Njė tra, njė hu, njė gur...
  Atje babai e mbante fshehur

  Njė pushkė me fishekė,
  Qė trashėgim i pati mbetur
  Nga gjyshi im i shkretė.
  E nxorri pushkėn dhe e ngriti

  Me sy tė pėrlotur:
  "O plaku im, tė ndrittė shpirti,
  Na le njė gjė tė ēmuar!"
  Pastaj i vrenjtur si oxhaku

  M'u kthye ballėlartė:
  "Eh, ky dyfek qė na la plaku,
  Kėrkon njė dorė tė artė!
  Tani me mua eja djalė,

  Tė dalim nė fushim,
  T'ia fshijmė tytėn rrath-rrathė,
  Se ndryshku na e grin
  E grin i shkreti si veremi

  Dhe pushka mbetet shterpė,
  Fishekė pak nė vezme kemi,
  Se pula s'pjell fishekė
  Ndaj pushkėn, biro, ta gatitim,

  T'ia njohim degė e rrėnjė
  Nga tyta plumbin kur ta nisim,
  Tė shkojė drejt nė shenjė.
  Babait njė ditė i thashė prapė

  Te kumbulla me fletė:
  -Kjo pushkė e shkretė ē'do mė japė,
  Ē'do bėj me tė nė jetė?
  I ngriti sytė lart nė pllajė

  Dhe na tha tė njėjtat fjalė:
  -Qė qeni shkopin mos ta hajė,
  Pėllumbi im o djalė!
  Ka qenėr plot kjo zuskė botė,

  Kjo botė e turbullt shumė,
  Nė zheg na vijnė e nė tė ftohtė
  Dhe kurrė s'kanė gjumė...''
  Pastaj pas kumbullės mbėshtetur

  Kėndoi ngadalė i vetėm,
  Sikur mundohej pėr ta gjetur
  nė kėngė tė vėrtetėn
  ''Lumi vjen i turbullt,
  malet borė kanė,

  Dale, pusht i Shagut,
  Tė ta shoh fustanė!
  Po thėrret tellalli:
  E kujt ėshtė kjo pallė!

  Devolliu i vogėl
  Tri pėllėmbė djalė!
  Devolliu i vogėl,
  Takijen mėnjanė,
  Nė hendek me baltė
  Hodhi kajmekamnė.

  Dale pusht i Shagut,
  Tė ta shoh fustanė!...''
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga AlbGirl Fri 31 Oct 2008, 01:27

  Poeme per veten dhe babane
  (Kenga e III)

  S'e thur poemėn aq tė gjatė,
  Me vargje si litarė,
  Se kushedi e gris im atė
  Dhe dredh me tė cigare.

  Nga kjo poemė e nisa rrugėn
  E vargjeve rinore,
  Nė rrokje e rima treta jugėn
  Dhe erėn me dėborė...

  Do bėj poema mė tė mira.
  Po ti nė mend do vish,
  O moj e para mė e vėshtira,
  E thurur mes lajthish

  Dhe do mė thuash buzėplasur:
  -S'mė vure shumė fletė! -
  Ahere ati im i dashur
  Nė varr do tė jetė!

  S'do futesh fare nė botimet
  E vargjeve tė zgjedhur
  Do mbetesh vetėm nė kujtimet
  E kaltėr, e pazverdhur.

  Po mund tė ndodhė ndonjėherė,
  Qeflinjtė e poezisė
  Ty tė tė vėnė nė defterė
  Si fakt tė historisė:

  "Dhe fshati ynė nxjerr poetė,
  Siē nxorri trima shumė.
  Vrapojnė vargjet me rėketė
  Dhe piqen nė njė lumė,,...

  Po ti, poemė, moj naive,
  E thurur arė mė arė,
  Do sjellėsh erėn e lajthive,
  Si dashurinė e parė

  Dhe thellė rreshtave tė tua
  Ku zemra ime mbeti,
  Do dal'e do mė zgjojė mua
  Ēibuku i tim eti...
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:05

  Ta mburrim njėri-tjetrin

  Pa ejani ta mburrim njeri-tjetrin
  Dhe mos kursejmė as fjalė lavdėrimi,
  T'ia bėjmė shoku-shokut komplimentin
  Nė caste dashurie dhe pendimi.

  Pa ejani dhe ciltėrisht tė qajmė
  Kur vec e vec dhe ku me shoqėrinė,
  Mėri pėr fjalėt sharėse mos mbajmė,
  Se dashuria fqinje ka mėrinė.

  Pa ejani, dhe gjysmė fjale qoftė
  Pėr ne pendim, pajtim dhe marrėveshje:
  Qė kush gaboi, mė tutje mos gaboftė,
  Nese kupton se jeta ka njė vdekje.


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:05

  Shiu i Marrė

  Dikur na bridhte qiejve njė shi
  Qė veē poetėt ēmendte po t’i lagte.
  Dhe ra ky shi pa pritur mbi njerėzi,
  Poetėt u lajthitėn pas njė nate.

  Filluan tė kopjonin veē njė varg,
  Tė kishin tė pėrbashkėt veē njė metaforė
  Pėr shembull: “Jam Homeri, jam bust nė park,
  Jam Sofokli, Eskil e Pitagorė.

  Jam rrugė vetėtimash e rrufč
  Jam dhe kostelacion nė qiell,
  Jam rrap me rrėnjėt pleksur nėpėr dhč,
  Jam udhėtar qė kam nė sup njė diell…”

  Po nga ky shi s’u lag veē njė poet
  Se ishte fshehur nė njė pyll tė dendur,
  Poetėt e lajthitur nė qytet
  E qeshnin dhe i thoshin: “Je i ēmendur!”

  Dhe u mėrzit poeti nė vetmi
  Se talleshin tė ēmendurit, poetėt,
  Dhe luste zotin qė tė binte prapė ky shi
  Qė dhe ai tė ēmendej si tė tjerėt.


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:06

  Dhe sikur.

  Dhe sikur ne bote ti mos ishe,
  Do jetoja si cdo gje qe jeton,
  Vec pa ty kjo bote do levizte
  Sic leviz pa ngrohje nje vagon.

  S'ma zevendeson ti boten mua,
  S'te zevendeson as bota ty,
  Por sa boten sigurisht te dua,
  Kur jetojme e vdesim tok te dy.


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:06

  Sikur s'jetoj nė vendin tim

  Mė ndodh sikur s'jetoj nė vendin tim
  Po nė njė vend tė huaj dhe tė largėt
  Nė njė qyetet me buba dhe me minj
  Mes mureve tė rrjepur dhe tė lagėt.

  Ēuditem pse kėshtu mė duket shpesh
  Kur s'ka njeri shtėpia, kur jam vetėm
  Kur shiu nė dimėr flluska ngre nė shesh
  Dhe mua flluska flluska ma bėn jetėn

  mė ngjan sikur dhe strehėt derdhin helm
  Helmohemi ato ēaste me njėri-tjetrin
  s'e di nga vjen ky helm se s'kam ē'tė them
  Veē shoh se rrobat tona helm na rrjedhin

  Ky vend mė duket do helmohet krejt
  Nga helmi rrjedhur vrimash nė themelet
  Pastaj do tundet toka nė tėrmet
  Dhe Djalli i Madh do qesh e do zgėrdheshet

  I huaj jam nė vendin tim mjerisht
  Dhe kur rreth meje ka me dhjetra njerėz
  Kjo mė lėndon dhe shpirtin ma gėrvish
  mė bėn tė qaj si nxėnės prapa derės.


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:07

  Vetmija

  E vetmuar ti, i vetmuar unė
  Nga e diela deri tek e diela.
  S'ke ē't'i bėsh, nuk dilet tek kjo turmė
  Dhe sikur t'i ngjitėsh shpirtit vela.

  Ja, pėr shembull, vela shpirti pati,
  Do lundrosh me velat nėpėr dete,
  Pėrsėri do kthehesh tek krevati,
  Po atė vetmi do kesh me vete.

  Dhe kėputen ditėt si tespihe
  Nga e diela deri tek e diela.
  S'i shpėtojmė aspak kėsaj vetmie
  Dhe nėse na zgjojnė ne treqind gjela.


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:08

  GJAKU I RASTĖSISHĖM

  Nė gjunjėt e malit tė Sharrit mė shkanė kėmbėt e rashė
  Atje ku fillon Kaēaniku i vjetėr.
  Nga pantollonat e mia mė rodhi gjaku im i trashė,
  Pastaj e pashė dhe kėmbėn time tė enjtur.

  Por kjo nuk ishte diēka pėr t'u ringjallur paniku,
  Se gjėra tė tilla ndodhin dhe brenda njė oborri tė qetė
  Ēėshtja qėndron gjetiu: pse ndodhi atje ku fillon Kaēaniku,
  Ē'i duhej gjaku i gjurit tim Kaēanikut tė rreptė?

  Pak gjakra ka parė nė gurėt e tij Kaēaniku i mjegullt
  Nė luftėra tė tmerrshme ku zgjidheshin rrugėt e fatit?
  Ky gjaku i gjurit tim s'ia vlente as gjysmėn e lekut,
  Ndaj s'doja tė ishte, - siē ndodhi, - i rastit.

  Do desha tė ishte e vėrtet njė gjak Kaēaniku
  Dhe s'duhej tė ridhte nga shkarja e kėmbės sė koti!...
  Kėtė se them aspak me njė shpirt romantiku,
  E them me bindjen time krejt si gjysherit qėmoti...


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:08

  NUSJA NGA KOSOVA

  Kam dashur t'i gjeja dhe nipit tim tė vogėl njė nuse
  Andej nga Kosova nė fshatrat e thella,
  Po kjo ka qenė njė ėndėrr pas zjarrit me flakė tė kuqe
  Si valė e flamurit tek shpella.

  ka qenė vėrtet njė ėndėrr nė viset e mia me gurra,
  Ku rjedhin ujrat, por unė etjen e verės zor se e shuaj.
  Kam dashur nusen e nipit tė mos e marr me vetura,
  po veē si qėmoti me kuaj.

  Njė muaj tė tėrė le tė zgjaste udhėtimi me kalė,
  Me pluhur mbi velo tė vinte nusja e nipit tek unė,
  me dorėn time t'ia shkundja duvakun palė mbi palė
  Atje tek oxhaku, ku kafja nė xhezve bėn shkumbė.

  Dhe s'kishte gjė, le tė binte pluhur i udhės sė largėt
  Nė vatrėn time tė vjetėr sa pėrralla,
  Po kjo nuk ndodhi mes botės sė ligė e tė varfėr,
  Ku rron ky fisi i ynė i ndarė nė dysh plot andrralla,

  Ku s'merr dot njė nuse pėr nip a pėr djalė,
  Se fisin e ndanė kufiri me dy pasaporta;
  Kėto pashaporta s'te lėnė tė marrėsh nuse me kalė,
  As me vetura, as me trena dhe as me aviona ndofta...

  kam ėndėrruar t'i gjeja njė nuse tim nipi tė dashur
  Nė fshatarat e thella andej nga Kosova,
  Se s'desha tė shkoja nė tjetren botė me buzė tė plasur,
  Ta shuaja etjen e mallit pėr aq sa tė rroja..


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:09

  Malli per heronjte

  S'ka heronj,herojte i perzume
  me lavdi perdite i nanuritem
  dhe me lajka dalngadal i vume
  nje nga nje ne prehje dhe ne gjume.

  S'ka heronj,heronjte u merziten,
  prisnin endrat,endrat u vonuan
  duke pritur heshten e dremiten
  dhe ne nina-nana u kenduam.

  C'digjeni nga malli per heronjte?
  kushedi kur kthehen nga kjo ane
  C'i kerkoni?Pritja eshte e kote
  S'ka heronj,tani ka pelivane!
  Heshtja

  Cigarja u dogj gjer ne fund,
  Mbi tryeze gjumi me mori
  ne xhamet era perdet s'i tund
  dhe hesht koridori.

  Me koke ne tryeze te flesh,
  te shohesh endra te blerta...
  Sa ndot...Te zgjohesh e prape te gjesh
  ne qoshe te vjellat e lena nga jeta!
  Kujdes me fjalen

  Kujdes me fjalen,zonjez me cante
  Kujdes me fjalen dhe ti zoteri
  Pushteti i fjales eshte i vecante
  Gatuan male dhe kakerdhi.

  Me fjalen rrjedhin perenj me mjalte
  Pikojne cezma me helm te zi
  Kujdes me fjalen zonjez me cante
  Kujdes me fjalen dhe ti zoteri!

  Nga fjala humben Jude e Pilate
  Stratege e mbreter me mbreteri
  Kujdes me fjalen zonjez me cante
  Kujdes me fjalen dhe ti zoteri!

  Kur fjala nxiret nga buzet jashte
  Si dallendyshja s'vjen ne shtepi
  Kujdes me fjalen zonjez me cante
  Kujdes me fjalen dhe ti zoteri!

  Une fjalen vete e shtroj ne karte
  Dhe brenda syve se c'eshte e di...
  Kujdes me fjalen zonjez me cante
  Kujdes me fjalen dhe ti zoteri!
  Varferia
  Kishat e shembura
  Malli per heronjte
  Kujdes me fjalen
  Heshtja


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:09

  KUJDES ME FJALEN....!

  Kujdes me fjalen zonjes me cante,
  kudes me fjalen dhe ti zoteri
  pushteti i fjales eshte i vecante
  gatuan male dhe kakerdhi

  Me fjalen rrjedhin perrenj me mjalte
  pikojne cezma me helm te zi
  Kujdes me fjalen ,zonjez me cante
  kujdes me fjalen edhe ti zoteri

  Kur fjala nxirret nga buzet jashte
  si dallendyshja s'vjen ne shtepi .
  Kujdes me fjalen , zonjez me cante,
  kujdes me fjalen edhe ti zoteri.


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 5 Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Mon 01 Mar 2021, 02:43