Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Dritėro Agolli...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 13 Oct 2007, 01:54

  O ANTROPOS

  Ti s'ke se c'ben,
  Gjithmone ske pasur c'te besh!
  RRi numeron me rradhe kopsat e xhaketes.
  Rri e mban vesh pardesyne: fesh-fesh,
  Goja te hapet ne pragun e drekes
  Ti s'ke se c'ben,
  Gjithmone ske pasur c'te besh!

  Bota rreth teje gjemon,
  Pune e madhe se gjemon!
  Ti gjuan nje qime me gisht ne supin e majte
  Dhe hirin e cigares shkund e tavllen veshtron
  Dhe si tymi i cigares dita te duket e gjate:
  Bota rreth teje gjemon,
  Pune e madhe nese gjemon!


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 13 Oct 2007, 01:55

  KUNDERSHTAREVE TE MI

  Ju aq balte po hidhni mbi mua
  Sa ne balten qe kam permbi trup
  Mund te mbije nje dardhe a nje ftua
  Nje korije e madhe me dushk.

  Ne korije dhe dru mund te mbani
  Mund te shkoni per gjah me langonj
  Mund te ngjiti ne peme te hani
  po te doni dhe dardha dhe ftonj.

  Balta ngrihet mbi mua e pasur
  sa mbi balten korija bleron...
  Trupin tim ma bleruat pa dashur
  Dhe ma bete vertet platacion.


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 13 Oct 2007, 01:56

  MJEKRA E ZOTIT

  Shume vjet me perendite
  Kam jetuar bashke i zbathur
  Kemi qene tok perdite
  Por aspak nuk jemi dashur

  Dhente tok kemi kullotur
  Arat tok kemi leruar
  Kur une isha i perlotur
  Zoti qeshte i harbuar.

  Kur me ngordhnin bejkat malit,
  Zoti tallej si i marre
  Une gure merrja zallit
  E goditja per ta vrare...

  Eh, c'te grindur , eh c'te therur
  Me terbim e me potere!
  Mjekren zotit s'ia kam krehur,
  Mjekren zotit ia kam cjerre.

  Dhe pastaj me dru ne dore
  E kam ndjekur e perzene
  Permbi malet me debore
  Asnje fron nuk i kam lene

  I kam thene: hajde, zhduku,
  Fundi yt nje fund te jete,
  Ku te duash shko e struku,
  Jam i zoti te rroj vete!

  Krishtit kryqin ia kam hequr
  Pa trokitur ne kembane
  Muhametit ia kam djegur
  Callmen , xhyben dhe kurane..

  Dhe nga kjo i deshperuar,
  Papa, balli i Vatikanit,
  Me ka nemur e mallkuar
  Mua, tersin e Ballkanit.

  Shenjteri, o rrenje e vjeter,
  Mbaj pak vesh e pak veshtro,
  C'po te flet nga bregu tjeter
  Nje apostull Dritero:

  "Skam qeder se psall nje pape
  me karroce apo veture
  Po te ngjallet zoti prape,
  Une prape e ze me gure"


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 13 Oct 2007, 01:56

  DASHURI E VESHTIRE

  Ti ne kanape tani dremit
  Ndofta gjumi ende s'te ka zene,
  Abazhuri mbi qerpike ndrit
  Libri nga gishtrinjte te ka rene.

  Para teje ndal mendimi im:
  Jemi dashuruar edhe share
  Jemi ndare shpesh ne udhetim,
  Por drejt njeri tjetrit kemi ngare.

  Dhoma hesht e rruga larg gjemon
  Ti sheh endrra kalteroshe shume
  Une, ndonse pi dhe mogadon,
  Mezi fle, se jam njeri pa gjume.

  Te kam pasur enderr cast e ore,
  Enderr te trishtuar dhe te mire
  Po te jem vertete nje Pitagore
  Ti je teorema me e veshtire....


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 13 Oct 2007, 01:56

  AFERSISHT E DI

  E di se pas vdekjes sime disa do kenaqen,
  Do flasin: i mbylli syte, e kyci gojen lugati,
  Se mjaft na ka prishur mendjen dhe paqen,
  Se teper litarin e kohes e zgjati.

  E di se gezimi i tyre i shkurter do jete
  Pas vdekjes u kam per t'u dale
  Me nofulla te rrjepura nga qindra faqe e flete
  "Jam gjalle, a doni te hame se bashku nje ngjale"?


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 13 Oct 2007, 01:57

  NJE TJETER TURN

  Me grish qe larg nje melodi e vjeter,
  Qe mbase do harrohet pak me vone
  Nje tjeter turn me shpirt e mendje tjeter
  Po vjen te zere vendin qe leshojme.

  Ky turn s'besoj te mbarte nder kujtimet
  Ate cna ka munduar nate e dite
  Freskine e endrres mpleksur me zhgenjimet,
  Fisnikerine e lashte e djallezite.

  Nje varr harruar, lule mbetur thare
  Nje qiparis, nen qiparis nje plake
  Me doren kocke e mbushur me damare
  Fshin pluhurin e emrit mbi nje pllake.


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 13 Oct 2007, 01:58

  TRE PLEQTE E LAJTHITUR

  Vdiq pardje dhe me e madhja putane
  Ne moshen e thelle te nje pleqerie pak te veshtire
  Ne nje pijetore diku ne Tirane,
  Vdiq nga cironka e prishur, por vdiq duke pire.
  E qane tre pleqte, e mbetur ende gjalle,
  Ne pijetoren me tym me emrin 'Omar Khajami'.
  Kur ishin te rinj i shkonin shpesh ne mehalle,
  Kepucen e saj me raki e mbushnin, e pinin dhe qanin.
  Ndaj qajne dhe sot tre pleqte putanen e ikur
  Dhe flasin percart: 'si s'la ndonje cupe t'i ngjante pak nenes'!
  Vertet, tre pleqte e mehalles mbeten te tre te lajthitur
  Ne pijetoren, ku xhamin e shpon briri i henes...


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 13 Oct 2007, 01:58

  PLEQTE E HYRJES SE PARE

  Tri hyrje ka pallati yne i larte.
  Ne hyrje u rralluan pleqte e shkrete,
  Disa nuk dalin dot nga shkallet jashte,
  Disa u shuan si qirinj te zbehte.
  Ne hyrjen fqinje s'mbeti plak ne dere.
  Ketej kam mbetur une dhe Jashari,
  Takohemi vec rralle e tek ne vere.
  Ne dimer s'dalim se na grin acari.
  Dhe presim kush i pari te largohet
  Dhe cili ne arkivol te vere krahet;
  Jashari eshte ushtar qe s'dorezohet,
  Ndersa dhe une sheshit s'i hedh armet..
  Keshtu, vellezer, jam pak me i veshtiri,
  S'largohem po s'u nis andej Jashari,
  Ta shoh si ndrit ne varr te tij qiriri,
  Te kem dhe nje pervoje per se mbari


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 13 Oct 2007, 01:58

  PAK NGA PAK

  Kalojme nje shteg, kapercejme nje prag
  C'do dite udhetojme e vdesim nga pak.
  Nga pak e nga pak, ne trup e ne shpirt.
  Diku vetmitare e diku bashkarisht.


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 13 Oct 2007, 01:59

  PERULJA E MADHE

  S'gjen dhimbje me te madhe ne ke pare
  Njerine e ndershem ne mjerim e vaj,
  Tek lutet i perulur, zemervrare
  Dhe ndihme e shprese pret nga maskarai.


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 13 Oct 2007, 02:00

  DESHIRE PER HESHTJE

  Te heshtesh fillikat diku ne kafe,
  Te ndjekesh shushuritjet ne filxhanet
  Pa nje mendim te keq, pa zhurme e llafe,
  Te shohesh shiun tek kercen ne xhamet;
  Te heshtesh ne enderrim per dicka tjeter
  Dicka te larget mjegullit mbuluar
  Si doreshkrim a testament i vjeter
  Diku i fshehur, tretur e harruar;
  Te ngrihesh e te ikesh perseri i heshtur
  Ne trotuarin ku peshtyjne rete,
  Nen sqetull canten viteve te rrjepur,
  Ku mban nje laps me dy-tri-kater flete;
  Ti lutesh vetes rruges duke ecur:
  "Ah, mjaft fjalosem, s'kemi c'themi prape!...'
  Nje credhe zogu ne ballkon ka mbetur
  Nga vere e shkuar plot me ankth e vape.


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 13 Oct 2007, 02:00

  DESHIRA IDEALE

  Ti je kaq e brishte e kaq e mire,
  Ia kalon ne bote dhe me te bukures,
  Aq sa poezine e kam deshire
  Ta shenoj per ty ne krah te flutures.
  Futura pastaj te marre dhene
  Tu tregoje maleve dhe fushave:
  "Shkruan vargje nje poet me pene
  Edhe sikur kraheve te fluturave..."


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 13 Oct 2007, 02:01

  PO TI NUK JE

  Nuk je kurrkund. Kjo dite e nxehte e gjate
  Mbuloi me pluhur rrugen gjer ne fund
  Veshtroi ne zheg, ne pluhurin e thate,
  Po ti nuk je kurrkund.
  Dhe me gishtrinj mbuloj fytyren time,
  Pastaj kemishen e renduar shkund,
  Nga pluhuri perdhe rrezohen therrimt
  Po ti nuk je kurrkund.
  Jam gati te kerkoj cdo kokerr pluhuri
  Dhe ne kerkim si arkeolog te humb,
  Vec te te gjej, e humbura qekuri,
  Po ti nuk je kurrkund.


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 13 Oct 2007, 02:01

  TE SHTHUR DICKA

  Me jepni dicka te shthur,
  Per shembull, nje xhoke prej plaku,
  Nje torbe dervishi te mbajtur dikur,
  Apo nje qylaf te gjate shajaku.
  Mjafton te kem per te shthurur dicka,
  Dicka ne bodrum a ne guve,
  Per shembull, litarin e varur ne tra,
  A breket qe mbathte nje kurve.
  Vertet, marimanga e fjetur ne mur
  Ka thurur qe prej kohesh nje rrjete,
  Ma lini rrjeten e ndritur ta shthur,
  Me fijet e saj te bej nje xhakete.


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 13 Oct 2007, 02:01

  HAMESIT E MEDHENJ

  Ju futni dhembet
  Ne muskujt e kuq te domates
  Me sy te caplyer plot neps e plot epsh
  Ne sheshin e skuqur te pjates,
  Ku behet kjo lufte e pergjakte,
  Kjo lufte agresive
  Qe kurre nuk hesht.
  Prej buzeve tuaja
  Degjoj lebetitjen e qengjit te bute,
  Degjoj renkimin e vicit qyqar
  Pa ngopur ende me jonxhe e me bar,
  Degjoj nga mustaqet tuaja ne formen e furces
  Tmerrin e pules dhe lepurit te fushes.
  Ketu, ku ju perpiqni krahe e buze e gishtrinj,
  S'veshtroj tryezen, po luften.
  Ne muskujt e qenieve te gjalla dhembe e turinj
  Te pergjakur u futen...
  Ju shoh
  Dhe dridhem si flete e lofates
  Me duket sikur i futni dhembet
  Ne muskujt e mi
  Dhe jo ne muskujt e kuq te domates,
  Ju hames,
  Triumfatore te luftes me emrin lakmi.


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 13 Oct 2007, 02:02

  PSHERETIMA

  Keto kembka c'te bukura jane,
  Keto kembka ne fundet e shkurtra!
  Cfare u bejne e me cfare i lajne
  Keto kembka te bukura?

  Te me vrisnin keto kembka te bukura
  Te me shtrydhnin, s'desha gje tjeter,
  Mjaft te kisha pak caste te lumtura
  Qofte dhe i shtypur si pjeper.....


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 13 Oct 2007, 02:02

  PER FEMIJE E PER TE RRITUR

  Gjyshja gjyshit nje mengjes
  I kanosej ne veture
  "Po s'me bleve "Mercedes",
  Marr nje tjeter gjysh per burre".


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 13 Oct 2007, 02:03

  VECSE NJE ENDERR

  Ja keshtu, ti erdhe, ndenje, ike
  Dhe sikur ketu nuk ishe kurre
  S'erdhe si e dashur, por si mike
  Thjesht si vizitore tek nje burre.

  Per takimin, tjeter enderr kisha,
  Tjeter doli,sic u ndodh ne bote
  Enderrova ne kulm te trendafilta
  Si nje vere a trendafil ne gote.

  Dhe megjithate them faleminderit
  Ti me dhe nje fluturim mbi nje enderr
  Neper porten hapur prej ylberit
  Dhe s'ka gje se endrra ishte zhgjenderr.


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 13 Oct 2007, 02:03

  DHE SIKUR

  Dhe sikur ne bote ti mos ishe,
  Do jetoja si cdo gje qe jeton,
  Vec pa ty kjo bote do levizte
  Sic leviz pa ngrohje nje vagon.

  S'ma zevendeson ti boten mua,
  S'te zevendeson as bota ty,
  Por sa boten sigurisht te dua,
  Kur jetojme e vdesim tok te dy.


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 13 Oct 2007, 02:03

  LETRAT

  Kur dashuroheshim ne kohen tone
  Kur tretesha e digjesha per ty,
  Nga njeri tjetri letrat vinin vone
  Kalonte dhe nje muaj apo dy.

  Po ndofta dashuria mbahej gjalle
  Se zjarrin mbanin letrat ne udhetim
  Me biciklete a mushke a me kale
  Ne vape e shi, debore e thellim.

  Kur dashuroheshim ne kohen tone
  Me zor na vinin letrat fshat-qytet
  Nuk kishim neper dhoma telefone
  Dhe ne enderr s'kishte faks dhe internet.

  Megjithate me mire qe nuk kishte
  As telefon, as internet, as faks,
  Se fjale e nisur shpejt dhe mund te vriste
  Nje dashuri te vjeter , per nje cast.


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 13 Oct 2007, 02:04

  NATEN DUKE U MENDUAR

  O njerez te lajthitur neper nate
  U vrate nen ballkonin tim per dokrra!
  S'ka rendesi nga ishit ju te ngrate,
  nga Mati, Tropoja, a nga Mokrra.

  Tek pi mes tymit, flas menduar
  Sikur me shekuj rron nje fis i marre
  Perjetesisht ne urrejtje bashkuar
  Cuditerisht ne dashuri i ndare!


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 13 Oct 2007, 02:04

  PAS REVOLTAVE

  Ata qe ne sheshe gjemuan
  S'u ngrysen heronj as ne lista
  Ata qe ne sheshe pergjuan
  U gedhine ministra....

  Kjo s'eshte as cudia e pare
  S'do jete as cudia e dhjete
  C'ti besh historise se marre
  Kercen si di vet!..


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 13 Oct 2007, 02:04

  RASTESITE

  Ne supin tim papritur erdhi te ulej nje flutur,
  Nje sup te tille kjo flutur c'pati qe zgjodhi?
  Te thuash se sihte nje sup i bukur,
  Gjepura! Kjo duhej te ndodhte dhe ndodhi!

  Shume gjera s'dime pse ndodhin ne lufte a ne paqe,
  Per shembull, s'te zuri mes luftrave plumbi,
  Ne paqe te vjen nje grerez, me thumb te thumbon ne faqe
  Dhe ti, qe s'viqe nga plumbi, vdes nje dite nga thumbi....


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 13 Oct 2007, 02:05

  NISJA DHE KTHIMI

  Kur nisem per udhe
  Me ndrit cdo gje e kam shprese,
  Kur kthehem, kam gjume,
  Dicka fillon nga vetja ime te vdese....


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori Sat 13 Oct 2007, 02:05

  TRUPI

  Atdheu nuk eshte as ofiq as merite
  nuk eshte as mekat e as faj
  po thjesht trupi im, trupi yt.

  Nese do ta mbash te gjalle perdite
  te shendetshem e mbaj
  ne ka mundesi, pa nje lyth.


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga Dritėro Agolli... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Mon 01 Mar 2021, 02:01