Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi te F.S. Nolit...

  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te F.S. Nolit... Empty Poezi te F.S. Nolit...

  Mesazh nga Scarface Fri 02 May 2008, 23:56

  Ne kete teme do te mund te lexoni vetem poezi te shkrimtarit Theofan Stilian Noli (Fan Nolit).
  Shpresoj qe vargjet qe do te lexoni ne vazhdim t'ju pelqejne.

  Lexim te kendshem.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te F.S. Nolit... Empty Re: Poezi te F.S. Nolit...

  Mesazh nga Scarface Fri 02 May 2008, 23:56

  HYMNI I FLAMURIT

  O Flamur gjak, o flamur shkabė,
  O vėnd e vatr' o nėn' e babė,
  Lagur me lot, djegur me flagė,
  Flamur i kuq, flamur i zi.

  Fortesė shkėmbi tmerr tirani,
  S'tė trėmp Romani, as Venecjani,
  As Sėrp Dushani, as Turk Sulltani,
  Flamur i math pėr Vegjėli

  Flamur qė lint Shėn Kostandinin,
  Pajton Islamn' e Krishtėrimin,
  Ēpall midis feve vllazėrimin,
  Flamur bujar pėr Njerėzi.

  Me Skėnderben' u-lavdėrove
  Dhe nė furtun' i funtmi u-shove,
  Me Malon prapė lart vrapove,
  Yll i pavdekur pėr Liri.

  Sa shpesh pastaj pėr-dhe u-shtrive
  Me zjarr e zi u-ndeze u-nxive,
  Po ēdo mizor me shpat' e grive,
  O fushė-kuq, o shkabė-zi.

  Pėrpjetė pri-e Shqipėrinė,
  Pėrlintj'a shpirtin dhe fuqinė,
  Diell pėr vllanė, yrnek pėr fqinė
  Pėr botėn ėndr' e qjell i ri.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te F.S. Nolit... Empty Re: Poezi te F.S. Nolit...

  Mesazh nga Scarface Fri 02 May 2008, 23:57

  MARATONOMAKU

  Rent, or rent, rent e u thuaj
  Se u ēthur ordi e huaj,
  Se betejėn e fituam
  Dhe qytetin e shpėtuam!
  Rent, or rent,
  Rent, or Marathonomak!

  Kap njė degė prej dafine
  Dhe vėrtitesh ndaj Athine,
  Nėpėr fush' e brek mi brek
  Kėmba tokėn as t'a prek,
  Hip' e zbrit,
  Petrit, Marathonomak!

  Ke njė plagė, po s'e the,
  Djers' e gjak pikon pėr-dhe;
  Do qė ti tė jesh i pari,
  Pėr triumfin lajmėtari
  Flamur-gjak,
  Kuqo, Marathonomak!

  T'u tha gryka, po s'tė pihet,
  T'u mpi kėmba, po s'tė rrihet,
  Se mileti po tė pret,
  Ankthi zėmrat ua vret,
  Vrer e tmerr,
  Shpejt, or Marathonomak!

  Kurrė kaqė s'dogji djelli
  Dhe si plumb s'rėndovi qjelli,
  Kurr' aq ėmbėl' e bukur s'ftoj
  Hij' e lisit edhe kroj;
  Turru tej,
  Tutje, or Marathonomak!

  Vapa mbyt e pluhri nxin
  Ferra ējerr e guri grin
  Afsha gjoksin pėrvėlon
  Syrin avulli verbon;
  Ur' e prush,
  Furr', or Marathonomak!

  Gryka si gjyryk tė ēfryn
  Prej Vullkani flag' e tym
  Se ē'vėngon e se ē'gulēon,
  Zėmra brinjėt t'i ēkallmon
  Me tokmak,
  Mbahu, or Marathonomak!

  Nėna, motra, nusja dalin,
  Ngrehin krahėt tė tė ndalin,
  Mos, se s'janė veē Najada
  Magjistrica dhe Driada;
  Lark, or lark,
  Lark, or Marathonomak!

  Hajde, ja Akropolia,
  Ja qyteti e njerėzia
  Qė tė pan' e qė tė ēquan
  Dhe fuqinė t'a rishtuan
  Ha dhe pak,
  Hajde, or Marathonomak!

  Ja, arrive, ua the:
  Ē'gas e ē'helm qe kjo myzhde!
  "E fituam!", brohorite
  Dhe pėr tok' u-pėrpėlite;
  Vdiq, or vdiq!
  Vdiqe, or Marathonomak!

  Rent kudo, dyke bėrtitur,
  Nėpėr shekuj faqe-ndritur,
  Se i vogli shtrin viganin
  Dhe i shtypuri tiranin,
  Veē e tok,
  Tok, or Marathonomak!
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te F.S. Nolit... Empty Re: Poezi te F.S. Nolit...

  Mesazh nga Scarface Fri 02 May 2008, 23:58

  ANĖS LUMENJVE


  Arratisur, syrgjynosur,
  Raskapitur dhe katosur
  Po vajtonj pa funt, pa shpresė,
  Anės Elbė-s, anės Spree-sė.

  Ku e lam' e ku na mbeti,
  Vaj-vatani e mjer mileti,
  Anės detit i palarė,
  Anės dritės i paparė,
  Pranė sofrės i pangrėnė,
  Pranė dijes i panxėnė,
  Lakuriq dhe i dregosur,
  Trup e shpirt i sakatosur.

  Se ē'e shėmpnė derbederėt,
  Mercenarėt dhe bejlerėt,
  Se ē'e shtypnė jabanxhinjtė,
  Se ē'e shtrythnė fajdexhinjtė,
  Se ē'e pren' e se ē'e vranė,
  Ē'e shkretuan anembanė,
  Nėnė thundrėn e pėrdhunės
  Anės Vjosės, anės Bunės.

  Ēirem, digjem i vrerosur,
  Sakatosur, ēarmatosur,
  As i gjall', as i varrosur,
  Pres njė shenj' e pres njė dritė,
  Pres me vjet' e pres me ditė,
  Se ē'u tera, se ē'u mpaka,
  Se ē'u ēora, se ē'u mplaka,
  Lark prej vatrės dhe prej punės,
  Anės Rinit, anės Tunės.
  Ēakėrdisur, batėrdisur,
  Pėrpėlitur dhe zalisur,
  Endėronj pa funt, pa shpresė,
  Anės Elbė-s, anės Spree-sė.

  Dhe njė zė vėngon nga lumi,
  Mė buēet, mė zgjon nga gjumi,
  Se mileti po gatitet,
  Se tirani lebetitet,
  Se pėlcet, kėrcet furtuna,
  Fryhet Vjosa, derdhet Buna,
  Skuqet Semani dhe Drini,
  Dridhet beu dhe zengjini,
  Se pas vdekjes ndriti jeta
  Dhe kudo gjėmon trumbeta:
  Ngrehuni dhe bjeruni,
  Korini dhe shtypini,
  Katundar' e punėtorė,
  Qė nga Shkodra gjer nė Vlorė!

  Ky ilaē e ky kushtrim
  mė bėn djal' e mė bėn trim,
  mė jep forc' e mė jep shpresė,
  anės Elbė-s, anės Spree-sė.
  Se pas dimrit vjen njė verė,
  qė do kthehemi njėherė,
  pranė vatrės, pranė punės,
  Anės Vjosės, anės Bunės.

  Arratisur, syrgjynosur,
  Raskapitur e katosur,
  brohoras me bes' e shpresė,
  anės Elbė-s, anės Spree-sė.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te F.S. Nolit... Empty Re: Poezi te F.S. Nolit...

  Mesazh nga Scarface Fri 02 May 2008, 23:59

  JEPNI PER NENEN

  Ē'thot' ajo e ve e gjorė,
  -Mbretėreshė pa kurorė-
  Faqe-ējerrur, lesh-lėshuar,
  Shpirt e zėmėr pėrvėluar;
  Gjysm' e vdekur: "O Shqiptarė,
  Nėnės mos ia bėni varrė!"
  Mbahu, Nėno, mos kij frikė
  Se ke djemtė n'Amerikė.

  Qan e lutet Nėn' e mjerė,
  Kėrkon vatrėn edhe nderė,
  Do lirinė dhe atdhenė,
  Si ē'e pat me Skėnderbenė,
  Bijt' e besės thėrret pranė.
  Kur i thirri dhe s'i vanė?
  Mbahu, Nėno, mos kij frikė,
  Se ke djemtė n'Amerikė.

  Cilėt jan' ata tiranė
  Qė tė pren' e qė tė vranė
  Qė tė therrė bij e bija,
  Dhe t'u-nxi, t'u-mbyll shtėpija?
  Derthni plumba, o Shqiptarė,
  Gjakn' e Nėnės pėr tė marrė,
  Mbahu, Nėno, mos kij frikė,
  Se ke djemtė n'Amerikė.

  Cilėt bij tė trathėtuan
  Dhe tė doqnė dhe tė shuan
  Dhe tė lan', o Shkab' e ngratė
  Pa fole, pa zog, pa shpatė?
  Kėta qena, o shok' i mbytni,
  Mbushni gjyle qė t'i shtypni.
  Mbahu, Nėno, mos kij frikė,
  Se ke djemtė n'Amerikė.

  Sa kėrkon e sa tė duhen?
  Burrat nga detyra s'ndruhen!
  Trim i mirė do tė japė,
  S'kursen jetėn as paratė;
  Hithni, hithni tok dollarė,
  Tė mos mbetemi tė sharė.
  Mbahu, Nėno, mos kij frikė.
  Se ke djemtė n'Amerikė.

  Do tė ndihim pa kursyer
  Pėr ty, Nėna jon' e vyer,
  Qė me drit' e nder tė thuresh
  Dhe me bijt' e tu tė mburesh.
  Cila Nėnė lyp paranė?
  Cilėt bij me shpirt s'i dhanė?
  Mbahu, Nėno, mos kij frikė,
  Se ke djemtė n'Amerikė.

  Armė dhe fishekė mblithni,
  Qesen edhe shpirtin hithni:
  Pėr lirin' e vėndit t'onė,
  Sot -se nesėr ėshtė vonė-
  Jepni, Nėnėn tė shpėtoni,
  Komb e vatra tė nderoni.
  Mbahu, Nėno, mos kij frikė
  Se ke djemtė n'Amerikė.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te F.S. Nolit... Empty Re: Poezi te F.S. Nolit...

  Mesazh nga Scarface Fri 02 May 2008, 23:59

  FRYN MOJ ERĖ


  -Ngaj po na vjen moj erė e rreptė?
  Pse vėrshėllen me aq mallėngjim?
  -Vij drejt nga malet e Shqipėrisė,
  pėr tė pėrhapur zi e vajtim.

  Fryn, moj erė, moj erė e shkretė fryn,
  drejt mė zėmėr, mė zėmėr time hyn.

  -Nga ata male, moj erė trime,
  ē'lajme tė rea po na ke siell?
  Pse je e mvrerėt dhe e helmuar?
  qiellė me zi pėrse na e mbiell?

  Fryn, moj erė, etj.

  Pse e ke synė tė trubulluar
  e rent kaluar mbi t'zeza re?
  Pse tė pikojnė lottė tė zeza,
  lottė tė zeza posi rrėke?

  Fryn, moj erė, etj.

  Syri m'u err nga ato qė pashė
  Ah! nukė mbahem, nuk duroj dot.
  Pashė njė gjėmė, gjėm' tė tmeruar,
  rent ta haroj, po rentkam mė kot.

  Fryn, moj erė, etj.

  Atje tek losnja nė fush' tė Korēės,
  dyke u hedhur lis mė lis,
  njė qivur pashė me nj'ēup' tė virgjėr,
  ma vrau shpirtin ay filis.

  Fryn, moj erė, etj.

  Tokat pushonin, prift nukė dukej,
  e pakėnduar na u varros;
  mihnė dėborėn, i bėnė varrė,
  shpirt nuk mė mbeti, forca m'u sos.

  Fryn, moj erė, etj.

  Atje mi varr qante njė grua,
  njė grua qyqe me mallėngjim;
  burrėn tė qante mė par' a ēupėn,
  pėr kė tė bėnte mė parė vajtim?

  Fryn, moj erė, etj.

  Renda e ika e flytyrova,
  po dhėmbjen time ku do ta fsheh?
  Ēava oqeane, dete dhe male,
  po vajtoj edhe sikundėr sheh.

  Fryn, moj erė, etj.

  -Moj er' e rreptė, erė malsore,
  shpirti m'u ndes, zėmra mė shkriu;
  sytė m'u errė si ty dhe mua,
  mėndja nė kokė mė bubulliu.

  Fryn, moj erė, etj.

  Qėndro tė lutem, tė kam pėr t'dhėnė
  dhe un'i varfri njė porosi:
  njė re tė madhe dėrgo tė zbresė
  e ta ngarkojmė me lott' e mi.

  Fryn, moj erė, etj.

  E kur tė kthehesh nga Shqipėria,
  atje nė kopshtin, atje t'qėndrosh,
  dhe lott' e mia si vesė qjelli
  dalė nga dalė do t'i pikosh.

  Qaj, moj erė, moj er' e shkretė qaj,
  derthmi lottė atje mi varr' e saj.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te F.S. Nolit... Empty Re: Poezi te F.S. Nolit...

  Mesazh nga Scarface Sat 03 May 2008, 00:00

  SYRGJYN GJALLE E SYRGJYN VDEKUR
  (Elegji pėr Luigj Gurakuqin)


  Nėno moj, mbaj zi pėr vllanė,
  Me tre plumba na i ranė,
  Na e vran' e na e shanė,
  Na i thanė trathėtor.

  Se tė deshte dhe s'tė deshnin,
  Se tė qante kur tė qeshnin,
  Se tė veshte kur tė ēveshnin,
  Nėno moj, tė ra dėshmor.

  Nėno moj, vajto, merr malin,
  Larot t'a pėrmbysnė djalin
  Qė me Ismail Qemalin
  Ngriti flamur trimėror.

  Nėno moj, m'a qaj nė Vlorė
  Ku tė dha liri, kurorė,
  Shpirt i bardhė si dėborė;
  Ti s'i dhe as varr pėr hor.

  Nėno moj, ē'ėshtė pėrpjekur
  Gojė-mjalt' e zėmėr-hekur,
  Syrgjyn-gjall' e syrgjyn-vdekur,
  Ky Vigan Liberator.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te F.S. Nolit... Empty Re: Poezi te F.S. Nolit...

  Mesazh nga Scarface Sat 03 May 2008, 00:01

  TE RROSH, A TE MOS RROSH

  Te rrosh a te mos rrosh, kjo eshte ceshtja:
  M'e larte eshte valle te durosh
  Hobe, shegjeta fati te terbuar
  A te perballesh nje det te turbull helmesh
  Me arm' e funt t'u japsh? Te vdeē- te flesh-
  Jo me!- dhe me nje gjume te mbarosh
  Cdo zemer - dhembje, mijera tronditje,
  Qe trupi prej natyres trashegon ,
  Ja nje qellim qe duhet desheruar
  Me gjithe shpirt. Te vdeē - te flesh , te flesh?
  E ndofta t'enderrosh! Ah , ketu ngec;
  Se c'endrra shohim n'ate gjume vdekje,
  Pasi na shkundet kjo peshtjellj' e mortme,
  Kjo frike na qendron ; ja arsyeja
  Qe aq e zgjat nje jete me mjerime;
  Se kush duron perbuzjen dhe kamcikn' e botes,
  Zullumn' e shtypesit, perdhunen e krenarit,
  LEngimn' e dashuris' se paperfillur,
  Vonimn' e ligj's, goj' cthurrjen e zyrtarit
  Dhe shkelmet qe cdo vlere zemergjere
  Nga te pavlershmit merr, kur munt ta laje
  Hesapin fare me nje cope thike?
  Kush valle barra mban e kush dersin,
  Renkon nene nje dite jete te merzitur,
  Po vetem tmer' i saj dicka pas vdekjes-
  Vendit te pazbuluar nga s'na kthehet
  Kurr' udhetari - na trullos vullnetin
  Dhe vuajme te ligat qe po kemi
  Se sa te hidhemi n'ato qe s'dime,
  Keshtu na ben ndergjegja gjith' frikacake,
  Keshtu me ngjyr' e gjall' e rezollutes
  Semuret, verdhet nga hij' e mejtimit
  Dhe plane te medha e rendesore
  Ndalen e percajne rrjedhjen dhe humbasin
  Emrin e veperimit. Hesht tani!
  E bukura Ofeli! Engjell, ne lutjet
  Mekatet m'i kujto te gjitha.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te F.S. Nolit... Empty Re: Poezi te F.S. Nolit...

  Mesazh nga Scarface Sat 03 May 2008, 00:02

  ZGJIDH E MERR VETE

  A te duhen luftetare
  Dhe arratine armiku te marre
  A do botes ti vesh zjarre
  Merr nja dhjete Kosovare

  A do urte njeresit te rrine
  Ne komande ta kesh ushtrine
  Ne bidat ta vesh njerezine
  Merr te gjithe Laberine

  A do trima dhe sejmene
  Kapardisur kudo vene
  Gjumi pa i zene nuk flene
  Per tre Mirditor bej bene.

  Do per pune nje korcar
  I ke bujqer ustallare
  me gra bashke te hapin varre
  Krahe e kembe su kane te share

  A te duhen genjeshtare
  Matrapaze e kokethare
  Reren ta shesin per farė
  Merr Krutan e je i lare

  Po qeflinj a te duhen?
  Qe me zonjat dine te kruhen
  Zonjat qe pjellin cdo vit
  Vec Elbasani i rrit

  Me dy kembe do hajvane?
  Budallenj me din pa ane
  Ku ti fusisht te vene
  Dil shetit gjithe Myzeqene

  A do te ruash florine
  Katandine e shtepine
  Me dy qofte mbushin sininė
  Ec e merr Gjirokastrinė

  Do te kesh e te besh qef
  Sofren shtruar si per mbret
  Pastertore e per yzmet
  Te tilla gjen ne Permet

  A do ministra Kolonjare
  Se mbahen burra me mend
  Duan kudo te jene te pare
  Ne meshilis e ne kuvend...
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te F.S. Nolit... Empty Re: Poezi te F.S. Nolit...

  Mesazh nga Scarface Sat 03 May 2008, 00:04

  SHPELL'E E DRAGOBISE
  (Elegji pėr Bajram Currin)


  Kur tufani e ēthuri fenė,
  Kur tirani e krrusi atdhenė,
  Mi njė brek tė Dragobisė
  Priret Flamur' i lirisė.

  Atje nisi, atje mbaroj,
  Atje krisi, atje pushoj,
  Rrufe-shkab' e Malėsisė,
  Nė njė shkėmb tė Dragobisė.

  Vendi dridhej, ay mbeti
  Se s'tronditej nga tėrrmeti.
  Dif drangoj i Dragobisė,
  Trim tribun i Vegjėlisė.

  O Bajram, bajrak i gjallė,
  More nam me gjak nė ballė,
  Te njė shpell' e Dragobisė,
  Yll i rrall' i burrėrisė.

  Thon' u-shtri e thon' u-vra,
  Po ti s'vdiqe, or Baba,
  As te shkėmb' i Dragobisė,
  As te zėmr' e Djalėrisė.

  As je vrar' e as po vritesh
  Legjendar Ante po rritesh.
  Dithiramb i Dragobisė,
  Tmerr, panik i mizorisė.

  Me Zjarr Shenjt u-ndrit kjo shpellė.
  Gjer nė qjell u-ngrit Kėshtjellė
  Pėr ēlirimn' e Shqipėrisė
  Katakomb' e Dragobisė.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te F.S. Nolit... Empty Re: Poezi te F.S. Nolit...

  Mesazh nga Scarface Sat 03 May 2008, 00:04

  LIDHJE E PACKEPUTUR

  Ti moj Engjell moj Shejtane
  Moj Zambak e moj shafrane
  Ti me dehe te papire
  Me tufan e me farmire
  Moj kurbatke katarroshe
  Moj sahroshe kokeboshe
  Me perpjek qoshe me qoshe
  Me zinxhir po me zvarrnis
  Me shastis e me besdis
  Me kerdis, me cakerdis
  Ti ma syrgjynose gjumin
  Ti me mbylle ne budrumin
  Ti me nxive ne zullumin
  Bashke s’rrojme dot
  Ndahemi pra sot

  Nuk ujdis dot ti me mua
  Si per cift, per burr’ e grua
  Une hesht, ti po bertet
  Une fle, ti po gerret
  Une ha, ti ramazan
  Une s’pi, ti zbras kazan
  Une rend, ti po calon
  Une ngel, ti fluturon

  Une prush e ti debore
  Une drras’ e ti kembore
  Une hi e ti vullkane
  Une mi e ti kapllane
  Une i ri, ti shkon me pleqte
  Une plak, ti lot me djemte
  Cporru, prapa diellit
  Ku s’hyn drit’e qiellit
  S’piqemi gjekund
  Dasma mori fund!

  Ne me do, me ngushullo
  Po s’me do, mos me mundo
  Prema koken dhe clirome
  Dhe ne varr te zi mbulome
  Se kur ngjitem, kam nje hall
  Nuk shqitem, jam tutkall
  Ndihme, pra, per Zot
  Puthm’ e vrame sot

  Tani qan, u mallengjeve
  More vesh qe u genjeve
  Tani zemren ma gezove
  Se e shoh qe u pendove
  Tani dukesh si qemoti
  Kur me kape sic tha Zoti
  Koken time brigje-brigje
  Ti moj flag’e embel, digje!
  Tok pra mbetemi
  Sa te tretemi
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te F.S. Nolit... Empty Re: Poezi te F.S. Nolit...

  Mesazh nga Scarface Sat 03 May 2008, 00:05

  MARSHI I BARABBAJT

  Allalla, o rezil e katil, allalla,
  Stroni udhėn me hithr' e me shtok turfanda,
  Gumėzhit, o zinxhir e kamēik, baterma,
  Lehni, laro, kaba: Hosanna, Barabba!

  Tradhėtor, ti na nxive, na le pa atdhe,
  Ti na ēthure, na ēkule, na ēduke ēdo fe,
  Varfėri, poshtėrsi, robėri ti na dhe,
  Derbeder, ujk e derr: Hosanna, Barabba!

  O stėrnip i Kainit, tepdil si bari,
  Ti na shtyp e na shtryth e ti gjakun na pi,
  Ti na ther e na grin e pėr qejf na bėn fli;
  O kokuth e lubi: Hosanna, Barabba!

  Nė budrum, nėpėr llom' e kufom' u-mallkofsh,
  Nė skėterrėn, katran e tiran, u-harbofsh,
  Me tam-tam e allarm' e me nėm' u-shurdhofsh,
  Nė zėndan mbretėrofsh: Hosanna, Barabba!

  O i ēgryer, i zhyer, i vyer pėr hu,
  Turp-e-ndot-kundėrmonjės tė krusen mbi gju
  Dallkaukėt, kopukėt e turmat pa tru,
  Zėmėr-krund-e-gėrdhu: Hosanna, Barabba!

  Allalla, o rezil e katil, allalla,
  Shtroni udhėn me hithr' e me shtok turfanda,
  Gumėzhit, o zinxhir e kamēik, batėrma,
  Lehni, laro, kaba: Hosanna, Barabba!
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te F.S. Nolit... Empty Re: Poezi te F.S. Nolit...

  Mesazh nga Scarface Sat 03 May 2008, 00:06

  PLAK TOPALL DHE ASHIK

  Dale, moj, se kam njė fjalė,
  Se mė rjedhin djersėt valė;
  Dale, moj, se s'jam mė djalė
  Dhe mė s'ecėnj dot.

  Dale, moj, se mė kapite,
  Mė kėpute, mė sfilite,
  Prite, moj, ashikun, prite
  Qė tė vjen me not.

  E arriva dhe ia thashė,
  Asnjė gur pa tundur s'lashė,
  Dhe mėgjunjazi i rashė,
  Ē'u mundova kot.

  Hapi gojėn, dhe vajtova,
  Qenkam plakur, e kuptova,
  M'ardhi keq, po s'e mohova,
  Syri m'u-pėrlot.

  Dhe nga jeta u mėrzita,
  Dhe nga lumi u vėrvita
  Qė tė vdes, se u korita
  Dy-tri herė sot.

  Po ti, Zot, mė ngushėllove
  Pas njė tjatre mė lėshove,
  Dhe nga mbytja mė shpėtove,
  Lavdi paē, o Zot.

  Dale, moj, se kam njė fjalė,
  Se mė rrjedhin djersėt valė;
  Dale, moj, se jam i ēalė
  Dhe mė s'ecėnj dot.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te F.S. Nolit... Empty Re: Poezi te F.S. Nolit...

  Mesazh nga Scarface Sat 03 May 2008, 00:07

  SOFOKLIU

  Sofokliu ishte budalla,
  Kur u mplak, edhe Kupidi e la,
  Tha: "Shpėtova nga njė maskara!"
  Goja, pra, iu tha.

  Sofokliu nuk e kishte mirė:
  Plaku s'ka takat, po ka dėshirė,
  Gjalpė s'ka po ka njė pus me hirrė,
  Furrė dhe trazirė.

  Kam Ferid Asllanin si shahit,
  Tetėdhjet' e pesė vjeē ashik:
  Amerika, Evropa u-ēudit,
  Nuse desh kur vdiq!

  Flamurin qė la e trashėgova,
  Nat' e ditė ēupa, gra kėrkova,
  Se ē'u batėrdisa, se ē'u shova,
  Se ē'u pėrvėlova.

  Kur tė vdes, dhe kur tė mė mbuloni,
  Ēupa, gra, nė varr mos mė vajtoni.
  Do t'ju dua prapė, siē mė doni.
  Dolla! Mos mė zgjoni.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te F.S. Nolit... Empty Re: Poezi te F.S. Nolit...

  Mesazh nga Scarface Sat 03 May 2008, 00:07

  THOMPSONI DHE KUCEDRA

  Vraponi, o burra,
  Me armė, me topa, me kordh' e me shpata,
  Se dolli kuēedra e errėt nga nata,
  Se ngriti bajrakun e lyer me gjak
  Dhe sulet prej Shjakut nė Durrės me-vrap.

  Kuēedr'e Turqisė,
  Hyen'e urisė,
  E rrahur nga Greku, nga Serbi e Bullgari
  Do gjak tė thėthinjė dhe vjen te Shqiptari,
  Si gjarpėr zvarniset, i sillet pėrqark,
  Me dinin nė gojė, me helmin nė bark.

  Kuēedrėn e vrarė
  E hasi mė parė
  Thomsoni nė Vlorė, kur vinte prej detit
  Me katėrqint krahė, lubi' e Dovletit;
  E zuri pėr gryke, e shtriu pėrdhe
  Nga thonjt' i rrėmbeu tė mjerin Atdhe.

  Pastaj pėr sė dyti
  Nė Durrės e mbyti
  Dhe kokėn ia shtypi me top nga Kalaja,
  Kur hodhi Esadin nga Froni, nga maja,
  Nga forca nė pluhėr, nga bregu nė det,
  Me grusht prej rrufeje, qė ngrin e qė tret.

  Kuēedra e thyer,
  Nė turp e pėrlyer
  Pėrmblidhet e kthehet nga toka nė Durrės
  Dhe ngrihet m'e fortė, nė Gjol, afėr Urės.
  Shqiptar'i verbuar vėrsulet nė det,
  Shkel Flamur dhe Nėnė dhe vllezėr po vret.

  "Dy herė tė theva,
  Tė shtriva, tė ndeva,
  Po prapė u-ngjalle dhe prapė u-ngrite,
  Prit-mė, the, prit-mė!" Dhe prap' iu-vėrvite,
  Dhe hovin kuēedrės ia preve, po re,
  Kalorės i huaj, qė vdiqe pėr ne!

  Nga Ura, nga Ura
  Po ikni, o burra?
  Ju ikni, po hij' e Kalorėsit s'ikėn!
  Kuēedrės tėrbuar ajo i fut frikėn,
  Se urėn e ruan, se Urė'n e mpron
  Stihia - Shqiponjė, me qip e me thonj.

  Te ura, te Ura,
  Vajtoni, o burra,
  Thomsonin e ngratė qė ju vet' e vratė,
  Qė pas nuk i ratė, po vetėm e latė,
  Kur shkonte kaluar tė vdesė pėr ne,
  Pėr ju, tė mallkuar, qė s'doni Atdhe.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te F.S. Nolit... Empty Re: Poezi te F.S. Nolit...

  Mesazh nga Scarface Sat 03 May 2008, 00:08

  KENGA E SALEP SULLTANIT

  Njė mexhlis tė math na ēeli
  Pandeli Jano Vangjeli
  Me Sulltan-llokum na veli
  Si kofini pas tė vjeli.

  Fyt' i Floqit po pėllet
  Top' i Krosit po kėrcet:
  Ē'ėshtė ky sheqer-kėsmet?
  Hallvaxhin' e pamė mbret!

  Dhe rakia vete-vjen
  Xhafer Ypi na mbėrthen
  Dhe pėr lot na mallėngjen
  Rreth konopit me legjen.

  Koēo Kotta, mjek hanxhari,
  Nis njė valle palikari,
  Se me njė ferman kusari
  Sadrazem u-bė firari.

  Dhe Feridi faqe ndron,
  Die shante, sot lėvdon
  Fryn bulēit' e trumbeton,
  Qė Katrani zbardhėllon.

  Dhe sarhosh Iljas Vrioni
  Dehet, siē e do zakoni,
  Bėrtet: "Rroftė Napoloni!
  Kėshtu tha dhe Ksenofoni!"

  Se ē' u-ēporr xhumhurieti,
  Se ē'u-rahatos mileti,
  Se Sulltanin prap' e gjeti,
  Se, qė kur e humbi, s'fjeti!

  Ē'ka sepse i vjetri qe
  Madhėshtor sa njė deve
  Dhe ky s'bėn as pėr meze!
  Rroftė sa jep ylefe.

  Se ē' na u-gėzua xhani,
  Se ē'na preu Ramazani,
  Se ē' na piu Italjani,
  Rroftė pra Salep-Sulltani!
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te F.S. Nolit... Empty Re: Poezi te F.S. Nolit...

  Mesazh nga Scarface Sat 03 May 2008, 00:09

  KIRENARI

  Ē’deshe ti, mor, nė Kalvar!
  O qyqar, o Kirenar!
  Del me poēen pėr sehir,
  Ndrit me Kryqin si martir.

  Rent nėpėr kallaballėk,
  seē po ngjan, s’merr vesh as gėk,
  je i pir’ e s’mban dot anė
  pėr ēlironjės a tiranė.

  Nėpėr pluhur dhe shamatė
  turren burrat, cirren gratė.
  Turm’ e ndezur, e tėrbuar,
  Krishtin pėr tė kryqėzuar.

  “Mir’ e gjeti”, - tha sarafi –
  se ashtu ia desh qylafi,
  se po ēvishte vegjėline
  Me uzurėn dhe vergjinė!”

  Po kur pe qė u gėnjeve,
  Kryqėzimin s’e pėlqevce.
  Kirenar, seē the njė fjalė:
  “Mos e vrisni kėtė djalė!”

  “Daleni, the, mor amani;
  Oratorin mos e ngani
  si politikan flet n’erė
  po s’e bėn mė tjetėr here!”

  Fare bukur e fillove,
  po mė kot e kėshillove,
  se katilėt s’tė sajdisnin,
  si pjanik tė qesėndisnin.

  Dhe kur pe kėto avaze
  njė dolli me verė zbraze
  pėr tė mbytur mallėngjimin,
  pėr tė shuar hidhėrimin.

  Po dollia tė tronditi
  dhe mi Krishtin tė vėrtiti,
  tė tre Kryqet i pėrfshive
  dhe pėrdhe tė gjith’ I shtrive.

  Ē’ngjau pasandaj s’kuptove
  kryqin gjersa e zaptove,
  dhe si krisht u kapardise
  dhe nė djers’ u batėrdise.

  Ē’vate shtrembėr nė Kalver
  O qyqar, o Kirenar!
  Seē pėrmbysesh, kamēikohesh,
  Rrihesh, ngrihesh, ēdehesh, zgjohesh.

  Krishtin me habi pyet:
  “Nga mė krisi ky tėrmet?
  Pse pa faj po mė mundojnė,
  Kryqn’ e huaj ē’ma ngarkojnė?”

  Krishti po tė ngushėllon
  Dhe durim tė kėshillon:
  “Mos kij dert, se u bekove,
  Me dolli lavdi fitove!

  Mos kij dert, mor Kirenar
  Ta bėn kėngėn njė shqiptar!”
  “Po ku ėshtė Shqipėria?”
  “Tek ndes vetė perėndia!”

  Bėj gajret, mor Kirenar,
  Drejt pėrpjet nė Kalvar!
  Pėr paradėn qė bėn ti
  Ēdo besnik tė ka zili.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te F.S. Nolit... Empty Re: Poezi te F.S. Nolit...

  Mesazh nga Scarface Sat 03 May 2008, 00:10

  KETU DERGJET DON KISHOTI

  Kėt dergjet Don Kishoti:
  Ish i fort' e ish i zoti,
  botėn prapa desh ta kthente
  dhe me ushtėn ta mbėrthente.

  Kėtu brenda fle Dylqinja:
  seē kėndonte si mėllinja!
  Ish e kolme, rrumbullake,
  faqekuqe, pupulake,

  Kėtu dergjet Sanēo Panēa:
  si ai s'ka parė Manēa!
  E kish barkun sa njė kosh,
  e kish kokėn fare bosh.

  Kėtu dergjet Rosinanti:
  ishte mė interesanti
  nga ēdo kalė qė kulloti
  barin qė ka bėrė Zoti.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te F.S. Nolit... Empty Re: Poezi te F.S. Nolit...

  Mesazh nga Scarface Sat 03 May 2008, 00:11

  MALE, PYJE PLOT ME FLETE
  (Perkthim)


  Male, pyje plot me fletė
  Tė mėdhenj e tė pėrpjetė,
  pa pushoni e mė dėgjoni,
  ejani mė ngushėlloni,
  pėr hatanė, pėr belanė,
  pėr qederin, pėr sevdanė,
  qė mė shthuri anembanė,
  kėtu qan trim Don Kishoti te dėllinja
  pėr largimin nga Dylqinja
  e Tobozės.

  Te ky vend mė solli fati,
  fat' i zi e taksirati,
  se si unė s'ka ashik,
  dhe si unė s'ka besnik,
  dhe kėshtu mė mori djalli,
  mė svarnis pėr kapistalli,
  pra nga halli dhe nga malli
  kėtu qan trim Don Kishoti te dėllinja
  pėr largimin nga Dylqinja
  e Tobozės.

  Duke ndjekur aventyra,
  te ky mal i shkretė hyra,
  por mė ndjek nga pas sevdaja
  mė qėllon, mė ndjek murtaja
  me shigjetėn e helmuar
  dhe jam djeguar, pėrvėluar,
  dhe kėshtu i dėshpėruar,
  kėtu qan trim Don Kishoti te dėllinja
  pėr largimin nga Dylqinja
  e Tobozės.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te F.S. Nolit... Empty Re: Poezi te F.S. Nolit...

  Mesazh nga Scarface Sat 03 May 2008, 00:12

  VAJTIM PER BIJEN
  (Victor Hugo)
  (perkthyer nga Fan Noli)


  Tani qe shkova nga Parisi i veshtire
  Mermer, tavane, truall, megull nuk shoh,
  Tani jam nene lisa, nene deg’ i shtrire,
  Dhe bukuri’ e qjellit mendjen po m’a ngroh.

  Tani nga zia qe me cthuri si germadhe
  I zbet’i gjalle dal,
  Me hyn ne zemer paqja e natyres madhe
  Dhe qetesi me fal.

  Tani me valat det’i gjere me gostit,
  Me prek I qeti, madheshtori horizon;
  Tani te thellat te verteta po nxonit,
  Dhe lulet e lendines syri m’i gezon.

  Tani, o Perendi, po gjenj fuqine sterre
  Te shoh me syt’e zes
  Te shkretin gur nene te cilin vajz’e mjere
  Fle gjumin pa mengjes.

  Nga pamjet perendore mendja m’u-ndricua,
  Nga fushat, pyet, brigjet, lumi i kulluar,
  Shoh vogeline time dhe cudit’e tua,
  Mbleth mendjen, di qe je i math, i pambaruar.

  Ja ku te vinj, o Ate qe besonj, o Zot,
  Te sjell perunjesisht
  Zemren qe m’a ke mbushur me lavdi, dhe sot
  M’a theve ploterisht.

  Ja ku te vinj, o Zot, dhe proklamonj qe je
  I mir’i embl’i dhempshur, Perendi i Jetes,
  I vetemi qe di se c’ben edhe perse.
  Njeriu eshte kallm i shembur i kenetes.

  Te thom qe varri, kur te vdekurit mbulon,
  Porten e qjellit hap,
  Qe jeta jone tatepjete kur mbaron
  Perpjete nis me vrap.

  Je i pasosur, absollut, dhe i vertete
  Ti vetem, At’i larte, e pranonj mi gju;
  Pranonj qe esht e mire, esht e drejte
  Qe zemra m’u-pergjak, se Zoti e deshi ashtu.

  Me s’kundreshtonj per asnje gje qe po me ther,
  Se ashtu deshe ti;
  Shpirti nga zi ne zi, edhe nga vrer ne vrer
  Shkon ne perjetesi.

  S’po shohim kurr’ asgje pervecse nga nje ane,
  Tjatr’ane mbytet ne mister e ne furtune;
  Njeriu vuan nen zgjedh’ e s’e di shkakne,
  Cdo gje i fluturon, asgje s’i hyn ne pune.

  O Zot, perhere na rethon me shkretetine,
  Me pranga dhe me fre;
  S’ke dashur kurre te na japesh shigurine
  Dhe gazin permi dhe.

  Sa shohim nje te mire, fati na e tret,
  S’na dhe asgje ne jeten rot’edhe rodhan
  Qe te qendronje dhe te thomi, mor aman:
  Kam nje shtepi, nje are, dhe nje dashuri.

  Cdo gje e shoim per nje cast te kufizuar
  Dhe mplakemi pa shtek;
  Keshtu na qenka, ashtu ka per te vazhduar.
  Pranonj edhe s’e prek.

  Kjo bote, o Zot, kjo harmoni e pandryshuar
  Perbehet me vajtime edhe me kremtime;
  Berthama jemi ne tufan te pambaruar,
  Te miret hipin, dhe te liqte zhyten ne mundime.

  E di, o Zot, ke pune shume, dhe s’ke nge
  Per ne te behesh vrer;
  Per nenen vdekj’e fshnjes djek si nje rufe,
  Po ty s’te ben qeder.

  E di qe pema bie kur i fryn nje ere,
  Zogut i bie penda, lulja shkunt aromen;
  Kriesa eshte rot’e madhe si potere,
  Dhe sillet rotull dyke shtypur udhes llomen.

  Se ditet, muajt, valat, syte qe vajtojne
  Kalojne pa pushim,
  Se bari do te mbinje fosnjat do te shkojne,
  E di, o Zot im.

  Ne qjellin tent persiper reve te veshtira,
  Ne kaltesiren e patundur madheshtore
  Po mbrun e po gatit kush e di c’miresira
  Ku hyn si pjes’e duhur dhembja njerezore.

  Per pllanet e panumerta qe po permban
  Te duhet pa dyshim
  Te mbytesh bukurit’e dheut ne tufan,
  Ne zi, dhe ne mjerim.

  Kanunet qe hartojne fatin njerzor
  Nuke tronditen, nuke zbuten asnje here,
  Se s’munt, o Zot, t’a cthuresh rendin boteror
  I shtyre nga meshira per njerin’e mjere.

  O Zot I math, te lutem hith nje sy mi mua
  Sheroj-e shpirtin tim;
  I embel, i perunjur posi foshnj'e e grua
  Te vinj me adhurim.

  Kujto, o Zot, qe kam punuar qe ne krye,
  Qe jam perpjekur, jam mejtuar, kam leftuar,
  Natyren kam shpjeguar plot me aresye
  Cdo gje me kthjellesine tende e kam ndricuar.

  Detyren time e mbarova beserisht
  Perballa zemerim,
  Pra nuke prisnja me te drejt'e natyrisht
  Nga ty kete cperblim.

  Nuk e pareshikonja kurre qe dhe ti
  Me krahun tent te me goditnje munt mi koke
  Dhe mua qe kam patur rralle prokopi
  Te m'a varrosnje bijen kaqe shpejt ne toke.

  Me zemren te plagosur kaqe rend' u-drodha
  Te nema me furi
  Si fosnje, edhe kunder teje nofta hodha
  Nje gur ne det te zi.

  Kujto, o Zot, njeriu po dyshon kur vuan,
  Se syri qe po qan verbohet n'erresire,
  Se ne budrum ku eshte hedhur nuke cquan,
  S'te sheh, e s'te perfill, e s'te kerkon meshire.

  Njeriu qe fundoset thelle ne gremine
  Ne pis' e ne katran,
  Nuk esht' e mundur te gezonje qetesine
  Te yjve ne mejdan.

  Sot une, qe si nene isha dobesuar,
  Ne kembe te perunjem nene qjell te lire,
  Nga hidherimi i eger ndjenj qe jam ndricuar
  Dyke shikuar gjithesine ca me mire.

  O Zot, e di qe jam i cmendur pa kufi
  Kur murmurit e shanj;
  Pra hesht, s'mallkonj, e s'akuzonj, po nem liri
  Te cirem e te qanj.

  Me ler me kuj' e lot, me vaj e vrer te ngrysem
  Posa njerin' e bere per litar dhe hu;
  Mi kete gur te ftohte ler-me te permbysem
  Dhe te pyes: Moj bije, a e di qe jam ketu?

  Me ler t'i unjem mbremane mi varr t'i flas
  Kur bota reth pushon,
  Se nofta engjelli ne qjell, kur te bertas,
  Cel syt' e me degjon.

  Ajme, per khen e kaluar kam zili;
  Tani asgje ne bote ngushullim s'me sjell;
  Perhere ate cast me sy e shoh tani
  Kur hapi krahet edhe fluturoj ne qjell.

  Nuk e harronj gjer sa te vdes castin e zi;
  C'te qava, o cast, me kot!
  Bertita: O Zot, qeparthi e kisha, dhe tani
  S'e kam! dhe qanj me lot.

  Zot, mos u-zemero qe sillem si i eger;
  Kjo plage pikon gjak, dhe s'ka asnje sherim;
  Sa vete helmi ashperohet ca me teper;
  Jam i perunjur, po s'kam me aspak durim.

  Zot, mos u-zemero, faqen m'a dhe per hall,
  Syrin m'a dhe per lot,
  Po force dhe takat s'me dhe qe t'i perball
  Zullmet bot e bot.

  Shiko, femijet po na duhen pa dyshim,
  O Zot; se fati na permbyti n'erresire,
  Na thuri me andralla, helm e hidherim,
  Po nje mengjes na zbarth me hir edhe meshire.

  Nje foshnje lint, nje kok'e dashur dhe e shtrenjte,
  E vogel, gas perhap,
  E bukur sa beson qe dor'e saj e shenjte
  Porten e qjellit hap.

  E pashe lulen qe lmzot ne kopsht me mbolli,
  U-rrit me hir, me embelsi, dhe kthjellesi,
  E dashura nga nata ne mengjes na solli,
  Na ndriti si nje diell zemer dhe shtepi.

  Vazhdoj me vjete si i vetemi gezim
  Qe munda t'enderronj;
  Tani, o Zot i math, kuptom se c'hidherim
  Po ndjenj qe s'e shikonj.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te F.S. Nolit... Empty Re: Poezi te F.S. Nolit...

  Mesazh nga Scarface Sat 03 May 2008, 00:13

  KRYQEZIMI

  Po troket ēekani
  Po kėrcet mejdani,
  Dor' e kėmb' i ēpon,
  Krishtin kryqėson.

  Me tėrbim goditin
  Me gjėmim e ngjitin
  Turma ulėrin
  Nėna blegėrin.

  Ēdo peronė plagė
  Pėrvėlon si flagė
  Ēurka gjak buron
  Fryhet dhe pikon.

  Kryqet ngulen, shtisen,
  Tallen, qesėndisen;
  Sipėr Kryqe tre,
  Tri Mari pėr-dhe.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te F.S. Nolit... Empty Re: Poezi te F.S. Nolit...

  Mesazh nga Scarface Sat 03 May 2008, 00:14

  SHEN PJETRI NE MANGALL

  Fryn' e ēfryn veriu,
  Ngrin, mėrdhin i ziu
  Dhe mangallit i afrohet
  Qė tė ngrohet.

  Krishtin brėnda e gjykojnė
  Dhe pas ligjės e dėnojnė,
  E goditin dhe e shtyjnė,
  E pėshtyjnė.

  S'del askush qė t'a shpėtonjė,
  Roma do t'a kryqėsonjė,
  Triumfon Legaliteti
  Dhe Laneti.

  Kur e rrahin dhe e tallin
  Pjetri ngulet mbi mangallin;
  Kur e pa, u-koll kėndezi
  Nga qymezi.

  Dhe njė shėrbėtore i tha:
  "Je dhe ti njė nga ata!"
  Po Shėn Pjetri proteston,
  E mohon.

  Kruspull mbi mangallin mblidhet,
  Po djek dorėn dhe pėrdridhet;
  Se ē'kėndon bandill kėndezi
  Nga qymezi:

  "S'ka e s'ka si heroizma,
  Edhe si idealizma,
  Po kur dimėr del behari
  S'ka si zjarri."

  -"Nga ata je!"- thot' ajo,
  E mohon Shėn Pjetri: -"Jo!
  As e njoh, as e kam parė,
  Moj e marrė!"

  Kruspull mbi mangallin mblidhet,
  Po djek mjekrėn dhe pėrdridhet;
  Se ē'kėndon bandill kėndezi
  Nga qymezi:

  "Shkab' e shkėmb me poz' e fjalė,
  Se ē'na dolle shkrumb e galė,
  Nė je trim kėtu tregoje,
  Shko shpėtoje."

  Thot'ajo: -"Je, mos gėnje!"
  Pjetri e mohon me be:
  -"Jo, pėr Zotin, moj aman,
  S'jam e s'jam."

  Kruspull mbi mangallin mblidhet,
  Po djek gjuhėn dhe pėrdridhet;
  Se ē'kėndon bandill kėndezi
  Nga qymezi:

  -"Simon Pjetėr, Bar Jona,
  Kėshtu ndahet kjo dynja:
  Kryqi andej, kėtej buxhaku
  Dhe allēaku.

  Se ē' e dogje, se ē' e fike,
  Gjel me gjėmb' e kėng' armike.
  Dhe ndėrgjegjen se ē' ia ēpove,
  Se ē'ia zgjove.

  Se ē'vajton Shėn Pjetri hidhur,
  Lesh-lėshuar, duar-lidhur,
  Tri her' e mohoj pa gdhirė,
  Faqe-nxirė.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te F.S. Nolit... Empty Re: Poezi te F.S. Nolit...

  Mesazh nga Scarface Sat 03 May 2008, 00:14

  MARSHI I KRISHTIT

  Hosanna o ēliro'njės, Mesi, hosanna!
  Shtroni udhėn me lule, dafin' e hurma,
  Brohoritni trumbeta, timpane, zurna,
  Thirr e zbras, o gurmas: Hosanna, hosanna!

  Kryetrim, qė lėfton, triumfon pėr atdhe,
  Shpėtimtar, kryemjek, kryeshenjt, kryefe,
  Pasuri, dhe liri, dhe fuqi ti na dhe,
  Lum e lum, Galile: Hosarma, hosanna!

  0 i bir i Davidit, i Miri Bari
  Ti na prin dhe na rrit nė luath e vėrri
  Ti na ruan, na mpron, dhe pėr ne bėhesh fli,
  0 Njeri-Perėndi: Hosanna, hosanna!

  Pėrmbi Dhe, pėrmi Fron, pėrmi Qjell u-bekofsh,
  Pėrmi djall dhe tiran, pėrmi Ferr mbretėrofsh,
  Me pean dhe temjan, dhe kėmban' u-kėndofsh,
  Drit' e gas, rrofsh e qofsh: Hosanna, hosanna!

  0 i fort' o i urt' o i ėmbėl Jesu,
  Plot me bes' e me shpresė tė biem mi gju,
  T'adhurojmė me zėmėr kėtu e tehu,
  Gjithėkunt e pa funt: Hosanna, hosanna!

  Hosanna, o ēlironjės, Mesi, hosanna!
  Shtroni udhėn me lule, dafin' e hurma,
  Brohoritni trumbeta, timpane, zurna,
  Thirr e zbras, o gurmas: Hosanna, hosanna!
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te F.S. Nolit... Empty Re: Poezi te F.S. Nolit...

  Mesazh nga Scarface Sat 03 May 2008, 00:14

  KRISHTI ME KAMXHIKUN

  Nė kėshtjellė t'atdheut, nė tempull tė fesė
  Janė shtruar sarafėt') pa shpirt e pa besė,
  Tregėtojn' e gėnjejnė, rrėmbejn' e sfrutojnė,
  Thon' ashtu Israelin e mbrojn' e shpėtojnė.

  Shtrembėrojnė kanunet, i marrin nė dorė,
  Dhe shkėlqejnė nė kish' e nė fron me kurorė,
  Vegjėlia pėr ta batėrdisen dhe vriten
  Dhe kėshtu parasitėt gjakpirės po rriten.

  Tradhėtori dinak, hipokrit e kusar
  Na u ngrit gjer nė kulm, dhe u-bė kryetar;
  Nėnė zgjedhėn besnikėt pėr vdekje lėngojnė,
  Se mėkat dhe mallkim kryengritjen kujtojnė.

  Ēdo i shenjt' ideal, ēdo shtėpi Perėndie
  Ishte bėrė dyqan dhe pazar tregėtie:
  Kush fitonte mė tepėr, ay ishte usta,
  Dhe kush nukė plaēkitte ish krejt budalla.

  Kur e pa kėtė zi dhe kėtė erėsirė,
  Krisht' i ėmbėl u-ndes dhe u-bė i vėshtirė:
  Me kamēik e me fshikull sarafėt i dboj,
  Dhe nga larot gjakpirės atdhen' e shpėtoj.

  Dhe Shėn Pjetr' i gėzuar ahere i tha:
  "Ja tani e ke nisur tamam, or usta!
  Me kėrbaē e me shpatė mi ne mbretėro,
  Dhe me forc' e pahir na ēliro, na shpėto."

  "Je gabuar, o Krisht, qė u ke predikuar,
  Se tė marrėt, tė shurdhėrit s'kanė dėgjuar;
  Ndreq kurrizin mė parė, pastaj ndriēo trurin.
  Se shpirt-robi s'ēlirohet askurrė pa drurin."

  Jesu Krishti s' dėgjoj, dhe s'e mori vesh mikun.
  Dhe me lot i penduar e hodhi kamēikun,
  Dhe i tha: "S'e ka fajin kurrizi, po truri,
  Se lirin' e sjell drita e mėndjes, jo druri."

  "Merr-e prapė kamēikun, Shėn Pjetri u- pėrgjeq,
  Se pėrndryshe kjo punė na del mos mė keq.
  Pėrkėdhel' u kurrizin dhe do t'tė besojnė,
  Vraj-i, shtypi, dhe shtrydhi, dhe do t'adhurojnė".

  Jesu Krishti s'dėgjoj, dhe s'e mori vesh mikun.
  Dhe s'u-unj pėrsėri qė ta merrte kamēikun:
  Dhe e kapnė kamēikun sarafėt pėr fenė,
  Dhe e shėmpnė ēlironjėsin, fen' e atdhenė.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te F.S. Nolit... Empty Re: Poezi te F.S. Nolit...

  Mesazh nga Scarface Sat 03 May 2008, 00:15

  MOISIU NE MAL

  Ngjitet pėrpjetė Malit tė shkretė
  Krye-Profeti trimi me fletė,
  Tė bisedonjė me Perėndinė
  Pėr Palestinė.

  Arrin nė majė lart i kapitur,
  Qėndron me frikė, pret i tronditur,
  Dhe Jehovaj i flet prej njė reje
  Me zė rrufeje:

  "Ti dhe tė tjerėt pleq do tė ngelni,
  Tokėn e Shenjtė kurrė s'e shkelni
  Skllevėr, bij-skllevėsh, s'e meritoni
  Se liri s'doni!"

  Krye-Profetit dita i ngryset
  Dhe shpirt-kėputur pėrdhe pėrmbyset
  Me lot nė sy, me zemėr tė ngrirė
  I lyp mėshirė.

  Pse kaqė gjatė, Zot, m'arratise,
  Pse mė pėrplase, mė pėrpėlise,
  Pse shpresėn dyzet vjet ma ushqeve,
  Dhe sot ma preve?

  "Nėm Dhen' e Lirė! Zot ku ma ke?"
  "Shiko, i tha, dhe ja ku e pe."
  Sė largu Zoti ia pasqyron,
  Dhe e shikon.

  Ja Nazareti, ja Bethlehemi,
  Lum' i Jordanit, Jerusalemi,
  Mal' i Sionės, Bethsaidaja,
  Dhe Golgothaja,

  Sheh gasn' e pritmė pėr djalėrinė
  Dhe shkretėtirėn pėr pleqėrinė,
  Atje sa bukur, kėtu sa zi,
  O Moisi.

  Kėtej ka dimrin, andej prėnverėn,
  Kėrkon parajsėn, vdes nė Skėterrėn;
  Ajme, sa vrer, sa keq e sa zor,
  Liberator!

  Sponsored content


  Poezi te F.S. Nolit... Empty Re: Poezi te F.S. Nolit...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sun 29 Jan 2023, 04:57