Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Ali Podrimja...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ali Podrimja... Empty Poezi nga Ali Podrimja...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 05:51

  Pėrshėndetje te nderuar anėtar.

  Kjo temė qė po hap tani i dedikohet poezive te poetit
  Ali Podrimja.
  Pra kėtu mund tė lexoni poezi tė ketij poeti dhe njėkohėsishtė
  edhe mund tė postoni tė tjera poezi qė nuk gjenden nė kėtė
  tė kėtij poeti.


  Lexim tė kėndshėm...


  Sinqerishtė:
  Saimiri...
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ali Podrimja... Empty Re: Poezi nga Ali Podrimja...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 05:53

  RĖNKIMI.


  Qaj, rrafshi im i dashur, qaj!
  Diellin tend verbuar e kane tytat,
  E vatrat shkimbur deri ne nje.

  Zogun ne qiell, zogun ta kane vrare
  Me duar te mia te cara
  Me rrashtat tona te shpuara mbuluar te kane;

  Pragje thyer e konaqe mbyllur...
  Per gjithke e per aske vrare jemi...

  Qaj, rrafshi im i dashur, qaj.

  Plepi im qiellin do ta shpoje,
  Plepi im i kallur
  Qiellin e humbur maje nje shpate.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ali Podrimja... Empty Re: Poezi nga Ali Podrimja...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 05:54

  UNĖ BIRI YT.

  Une biri yt, Kosove, t'i njoh deshirat e heshtura,
  t'i njoh endrrat, ererat e fjetura me shekuj,
  t'i njoh vuajtjet, gezimet, vdekjet,
  t'i njoh lindjet e bardha, caqet e tua te kallura;
  ta di gjakun qe te vlon ne gji,
  dallgen kur te rrahe neteve te pagjumta,
  e te shpertheje do si vullkan,
  me mire se kushdo tjeter te njoh, Kosove,
  Une, biri yt.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ali Podrimja... Empty Re: Poezi nga Ali Podrimja...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 05:55

  ME JETUE


  Erdhe ne jete
  Nuk ka me nevoje per kuje, lutje
  Kryesorja te jetosh

  Kete gur ta hedhesh me larg se Une
  Prandaj:
  Buken ta pjekesh dy here nen sac
  Ujin ta ziesh deri ne shkallen 99
  Derisa te mbetesh ti i vetmi kerthi ne ajer
  ne kohe kosmos.


  Edituar pėr herė tė fundit nga nė Mon 15 Oct 2007, 06:00, edituar 1 herė gjithsej
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ali Podrimja... Empty Re: Poezi nga Ali Podrimja...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 05:56

  BUKURIA.

  Zgjata doren ne livadh lulen me kepute
  "Mos - fqiu im i dashur me bertiti-
  -do te vyshket!

  Qita hapin, kalin e bardhe me mberri-
  -vashen e enderruar kahere.
  "Mos! - perseri m'u gjegj fqiu.
  Une qava me mall edhe atehere.

  Hodha doren ne gjithesi me pikellim-
  Ƈel e mshel syte drite m'u be.
  "I lumi ti!" - dikush me bertiti ne perqafim
  e kurrgje tjeter s'pashe as ndjeva.
  Sot e ate dite, kudo e kerkoj fqiun tim te mire
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ali Podrimja... Empty Re: Poezi nga Ali Podrimja...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 05:58

  KULLA

  I

  Per shkak te dashurise, per shkak te urrejtjes
  baba im ka ngritur nje kulle.
  Ne maje te botes e ka ngritur,
  deri ne toke e kane rrenuar zoterat.
  Motra ime, vellai im kmban jane bere,
  baba im atehere perendi ka share.
  G^irin e rende ne themel e ka vene
  ne shtate konaqe muratore ka kerkuar.
  Sa me lart kullen e ka ngritur
  10 aq me te forte veten e ka ndier.

  II

  Nje dite baba im eshte mbyllur
  ne qiell i dashuruar, ne toke i harruar.
  E kane dale helenet e romaket,
  e kane kaluar mbreterit e sulltanet,
  e kane kaluar ushtrite e gjeneralet,

  e baba im s'ka besuar ne fuqine e gjakut,
  ne kaltrine e fjales mitare.

  III

  Nuk di prej nga, Mjegull ka qene,
  do njerez kane ardhur ne te hardhe

  pas nje mije vjetesh, para nje milion vjetesh.
  Prej lashtesise, thone, kane ardhur
  neper mure te pelcitura te Kulles kane hyre.
  Gur e m'gur atje jane ngjitur,
  ne maje te botes kane mbetur sot e ate dite.

  E baba im atehere gurin e rende
  ne themel ka vene, gurin e perrallave,
  Ne takim me zotin e djallin kane dale
  ai kembesor kohesh te serta.

  E nje kulle eshte ngritur nje mije vjet
  mbi nje asht, mbi nje emer ajo flet
  per shkak te dashurise, per shkak te urrejtjes.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ali Podrimja... Empty Re: Poezi nga Ali Podrimja...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 05:58

  NJE NATE NGA NETET PA GJUME

  Zgjohu, Kosove! Zgjohu, nena ime e dashur,
  balli dhe emri im i shkelur,
  zgjohu, oj! A po e ndjen vajin tim?
  A po sheh si t'i kam ngulur syte
  mu ne zemer, mu ne shpirt,
  si t'i kam hedhur duart rreth belit
  per te perqafuar une, ashti yt?
  Zgjohu, Kosove!

  Nga deget e mia te thyera kush po dahet,
  kete cater kush po e le?
  Ƈ'jane keto gjurme gjaku qe po shtohen
  neper fytyren tende,
  keto varre e murana qe po sillen verdalle
  rreth shtepise sime?...
  Zgjohu, Kosove! Zgjohu, nena ime e dashur,
  balli dhe emri im i shkelur,
  zgjohu, Kosove!...

  Sonte vetem mbeta e
  ne dere t'oborrit askush me s'po me troket,
  askush me, thua vdekur jam e harruar
  ne keto troje e suka gjaku.

  Thua me eshte e shkrimbur hisja
  e mbyllur dera e konakut...
  Zgjohu, Kosove, flake e hershme e ashtit tim
  t'pelcitur.
  Bota ne ty le te kallet!
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ali Podrimja... Empty Re: Poezi nga Ali Podrimja...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 06:00

  PERTEJ DHIMBJES

  Ka rene dege e thyer prej reje ne trupin tend te
  shitur. Kosove.

  Konaqet e tua deri ne themel po rrenohen,
  e pertej dhimbjes do britje shemben me ballin tim,
  me krahet e zogut tim te vrare me dashurine e
  njerezve te mi te kallur etjeje.

  Rreth trupit tend si gjarper mbeshtjelle jam,
  vatrat e shkimbura per t'i perflakur,
  duar e kembe t'i lidh me lemshin e perrallave te tua -
  se s'te leshoj gjalle me gjak, pa te lare pellembe per
  pellembe, eshtra e jete ne ty pa i lene
  konak e me konak pa te ndezur flake...
  10 Kam rene dege e thyer prej reje ne trupin tend te
  shitur prej pushkes kobzeze, prej pushkes
  se padukshme...
  Cila do te jete kenga ime e mbrame dhe fjala e fisit tim^

  Plepi i shtepise sime u dogj, ku t'i preh syte,
  ku ta shuaj flaken e ujes per ty, Kosove?
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ali Podrimja... Empty Re: Poezi nga Ali Podrimja...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 06:01

  DASHURIA.


  Koha eshte te duhemi,
  te kesh besim ne mua kur te them: Trime,
  te kem besim ne ty kur me thua: Trim.
  Por koken time kryenece shume kurthe ngrite,
  shume e pushket mbushi babai yt, fisi yt,
  nje mije e nje te zeza kurdise ku do t'ma zije priten.
  E nen nje kulm banonim,
  nga frengjia me dite me peshove,
  me dite lexoja Shekspirin ne hijen e Kulles,
  se mos do te takoj te kroni i shpresave.
  Ma ruaj syrin, dashuria ime,
  ma ruaj shpinen nga dielli, nga acari!
  Kam frike se ma therin syrin cubat e territ,
  kam frike se me vrasin pas shpine te pabeset.
  Dashuria ime, ma zgjat doren ta kapercejme kete
  uje te madh,
  i huaj s'jam as vij nga toke e vdekshme.

  Ne fund te livadhit te kositur a po sheh:
  ai kali i bardhe eshte yni tash e pergjithmone.
  Me shikon drejt ne sy, leri zenkat, fjalet, sharjet.
  Une do te sjell Lulen nga zemra e bjeshkes,
  do ta ndez llamben ne kulle,
  do ta hedh faren ne token e re.
  Kur te desha, coje dashuri pas shtate katundeve
  e te renat te forta i kishe.
  Kur me deshe, coja dashuri me nje grua te marre
  e mehalla jehonte nga shpifjet.
  Na ikujeta, trime, si s'menduam pak edhe per vete.
  Koha eshte te duhemi.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ali Podrimja... Empty Re: Poezi nga Ali Podrimja...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 06:02

  PARISI, VENDLINDJA

  Do te hyjme ne Paris
  gurin tone aty do ta ngulim,
  nuk do te na prese Teuta, Genti,
  nuk do te na prese hordhi e eger romake,
  nuk do te na prese njeri i gjalle.

  Ne Paris do te hyjme;
  enderrat do t'i varim ne krahe te lejlekeve
  te nje krua do t'i lajme syte, duart lythore,
  do t'i leme netet ballkanike pas shpine
  vallet, kenget, baladat, perrallat,
  vetem fyellin do ta marrim
  t'i biem kur te na rroke malli,
  kur humbim ne grumbullin e kloshareve,
  te hijeve,
  te minjve,
  deri vone rrugeve te Parisit ne metro marramenthi:
  do t'i marrim ere ftoit te vendlindjes
  per kohet pis do te flasim me gishta,
  nuk do te shkelim asnje mize,
  nuk do te trembim asnje zog,
  nuk do te derdhim zjarr, vrer,
  mbi koke te njeriut,
  Evropes se pergjumur s'do t'i perulemi
  as perendive te krisura.
  Ma jep besen, Lum Lumi,
  se nuk do te harrojme vendlindjen.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ali Podrimja... Empty Re: Poezi nga Ali Podrimja...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 21:33

  VETEM, OSE HAMLETI I SEMURE.

  Pak po me jep, jeta ime,
  e teper po lyp nga Une.

  Te te jap s'mundem me teper,
  se sa te te ngre ne kembe.

  S'mundem me teper se sa te te jap emer,
  se sa te te mesoj te ecesh

  kah e vertete, kah njerezit,

  se sa kohen time per ta falur,
  durimin e gurit, zjarrin, kaltrine.

  S'mundem me teper te te jap
  e ti teper po lyp nga Une.

  Ne mes te verberve vetem jam,
  ne mes te hijeve, perendive.

  Vetem para vetvetes e hapesise e murit,
  para dashurise e urrejtjes vetem.

  Po ti teper po lyp nga Une
  e pak pu me jep, jeta ime.

  0 Hamlet, o Harnlet, po vijne
  mjeket me mantele te bardha,

  me mantele te zeza po vijne,
  per te te sheruar, koke e pafjetur e botes.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ali Podrimja... Empty Re: Poezi nga Ali Podrimja...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 21:34

  KUSH DO TA VRASE UJKUN


  Dhe letini tha
  Po qe se takon
  Arbereshin dhe Ujkun
  Vraje Arbereshin

  Dhe kur fjala i ra ne vesh
  Arbereshi buzeqeshi
  Dhe drodhi nje cigare

  Po qe se me vret mua
  more i gjore
  Kush do ta vrase Ujkun?!
  Mjere kopeja
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ali Podrimja... Empty Re: Poezi nga Ali Podrimja...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 21:35

  URA E ARTES.

  Ti na qenke ajo ura qe ne he.shtje te vdekshme
  Te koheve te serta kenduar te ka im ate
  Bjeshkeve te Namuna e krahasuar me Ure te Shenjte
  Ure moj Ure e Artes

  Deri te guri yt i latuar nga mjeshtrit epirotas
  Udhe bera vite e vite
  Po Hamze Podrimja nga Gjakova ku arriti
  Ure moj Ure e Artes
  Lumit tim sa vjet i duhen
  Neper ty te kaloje me nje lulkuq ne dore
  Apo historia jone shtangu ne sqep korbi
  Ure moj Ure e Artes

  Me nje krah ne qiell me tjetrin ne mishin tim
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ali Podrimja... Empty Re: Poezi nga Ali Podrimja...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 21:36

  ANKTHI

  Toka ime digjet, toka ime e dashur,
  balli im i ngrysur,
  pishe...

  Caqet e tua heret t'i kam perbire me hijet e mia,
  Kosove, perralle e lashte!
  Heret m'i ke lidhur kembe e duart me skamje,
  vuajtje e vdekje...

  Medet, ke me pare te shpetoj: veten apo zogjte

  e ngrire n'ajer?
  Nipave c'tu them per kengen time te vdekjes?
  - Heu, edhe kryet po te ma hiqni, tjetra do t'me
  kish mbire!

  Toka ime digjet
  ne cdo pellembe te trupit tim - toka e mallkuar...
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ali Podrimja... Empty Re: Poezi nga Ali Podrimja...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 21:37

  TI DHE UJI.

  Diellin ta shikosh nga hija e plepit
  Dhe ta matesh
  Kur hijen tende s'mund ta kapercesh me
  Qenit ruaju se te kafshon ajo kafshe shtepiake
  Besnik i madh i Njeriut
  Nga kafshimi i gjarprit mund te shpetosh
  Macen nxirre nga fjalori yt gjithsesi
  Ajo s'eshte simbol i kohes sate as i artit tend

  (Une gjthmone ia kam friken edhe Lules edhe
  Femres)

  Kur te flasesh fol te degjohesh ne bjeshke
  te degjohesh ne shkretetire
  Per te dyten here mbetesh pa koke ose kush
  nuk te beson:
  Sa me pak shikoje veten ne pasqyre
  Dhe kurre mos mendo: I pari
  Ai qe ka ekzistuar para teje jam UNE
  Ai qe do te kujdeset per ditet e mia te mbrama
  Per endrrat e mia e qetesine je Ti
  Me pleh kurre mos u pajto: Nxirre ne gjysme
  te nates
  ne pike te vapes
  Asgje mos rrit asgje mos krijo me dhune
  Rast i humbur nuk je edhe pse pylli
  dendesohet
  Mund ta kalosh naten ne Kullen time te vetmuar
  ne bote
  Dhe si te duash Ti Lumi
  Kryesorja: jeten ta jetosh pa e vrare
  Dhe pa te mbetur ne kembe ndonje therre
  e saj e zeze
  Bashkudhetari im
  Ta provojme vetveten derisa kemi fryme.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ali Podrimja... Empty Re: Poezi nga Ali Podrimja...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 21:38

  VRIMA E PARE E FYELLIT TIM.

  Ē'gurron guri ne gurine
  gur guri nder gure me i guri

  Gur i gurezuar prane gurit
  gurth i nguruar rreth gurit

  Gurron guri ne gure guresh
  guro guroje gurin ne gurine

  Ē'guri prane gurit gur guri
  vrime e pare e fyellit tim.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ali Podrimja... Empty Re: Poezi nga Ali Podrimja...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 21:40

  GURI.

  (Pres me dite tres perdite)

  Hudh gurin ne hapesi
  sizifi plak me mund!
  Prape e hudh dhe e hudh
  vale e me vale e i gjalle.

  Pres me dite tres perdite
  hapesi e hapesi kerkon!
  Rrenje leshon ne mundesi
  ne pamundesi erna tremb.

  Hudh gurin ne hapesihapesi
  ē'pon e ē'pon
  Kohera e kohera pergjak
  dhe mund Sizifin plak.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ali Podrimja... Empty Re: Poezi nga Ali Podrimja...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 21:41

  METAFORA E JETĖS TIME.

  Nese s'flas
  jeta ime s'ka qetesi
  fjala ime behu Une

  Heshtja te te mos shtype
  ne gurernulliri

  Nese s'flas
  jeta ime s'ka qetesi
  fjala ime behu Une

  Plaga ime
  le te marre
  fryme thelle
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ali Podrimja... Empty Re: Poezi nga Ali Podrimja...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 21:42

  NJĖ DITĖ.

  Nje dite heshtja
  do te me gjuaje
  me eshtra te mia
  ose do ē'mendem duke rrenuar.

  Shtat Leshon nje Lulekuq
  heshtja ime eshte me e vjeter
  se une e me e forte
  se vdekja ime.

  Ajo eshte pamundesia ime

  Heshtja kur fle
  numeroj yjet
  luaj me hije luaj me thika

  E nje fushe te bardhe
  shtat leshon
  nje lulkuq

  Se heshtja ime
  ka peshen e gurit te mallkuar
  dhe gjuhen e njeriut te gozhduar ne shkemb.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ali Podrimja... Empty Re: Poezi nga Ali Podrimja...

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 00:02

  PLAGA E GJALLE

  Perdite zbres te Liqeni i Shtanbergut
  ku vazhdojne te shtohen peshqit
  per t'i argetuar edhe ata te Dheut te Huaj.
  Mbi tepe kreje nga fundi i dites
  shoh vetem zogun e vendlindjes se shprishur
  duke u mbyllur ne plage te gjall.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ali Podrimja... Empty Re: Poezi nga Ali Podrimja...

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 00:02

  ELEGJI

  Te kishim lindur
  ne nje kohe tjeter
  Urithi s'do ta gerrynte Drinine.
  Do te isha i lis i drejte
  me diell
  mbi vetull e molle ne shtize.
  Tani i thyej dhembet
  me kurrkushin
  e pres te hapet Qielli i Verdhe.
  Nuk ta di as varrin miku im
  Bie kendej apo andej
  Murit te Arberit.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ali Podrimja... Empty Re: Poezi nga Ali Podrimja...

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 00:02

  NE ZINDANE

  C'eshte teper
  teper eshte.
  Nje jete e diqka
  ne nofulla ujku.
  Oh Nene
  Ne vale te Drinit
  te me hidheshe me mire.
  Do te me gjente Gjergji
  diku ne detin Jon.
  E sopata s'do ta hante Malin.
  C'eshte e teper
  teper eshte.
  Nje jete e diqka ne zindane.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ali Podrimja... Empty Re: Poezi nga Ali Podrimja...

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 00:03

  SHQIPTARET

  Zoti nuk ua kishte faluras bar
  vetem gjarperinj
  e gure

  Por ata kishin diqka
  qe kurr s'mund ua zbuloi i madhi
  Jetonin gjate

  Dhe kur vdisnin
  vdisnin
  duke kenduar oi oi oi

  Te koka
  ua binte
  nga nje rrap i care ne dysh
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ali Podrimja... Empty Re: Poezi nga Ali Podrimja...

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 00:03

  LIRIA ESHTE E TMERRSHME

  Dikund i kam pare keto fytyra
  Dikund jam takuar me keta njerez
  Edhe kete muzik e kam degjuar
  Ndoshta vellau im Aleksander Moisiu
  ma ka derguar ndonje kartpostale
  nga Salzburgu nga Vjena
  Ose ne ndonje shirit filmi
  ka mbyllur tere kete madheshti shpirterore
  para Vdekjes te me trimeroje
  Keto fytyra i kam pa dikund
  dhe kjo muzik me ka zgjuar shpesh
  Ndoshta Lojza dhe une si djerradites
  te fundshekullit
  Evropes kur kerkonim Lundwigun
  ate zbulues te madh te shpirtit njerezor
  Ja maje thikave ngjutem duarthate kembezdathur
  Qetesine mbreterore te Villa Waldbertes
  ne Ballkanin e lulekuqeve ta hap
  Ta kujtoj nje cast te lumtur nga Golgota ime
  ne shtepine te breshkes
  cdo gje ishte e tmerrshme
  edhe liria
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ali Podrimja... Empty Re: Poezi nga Ali Podrimja...

  Mesazh nga Administratori Wed 26 Mar 2014, 02:38

  Ali Podrimja - Mėngjesi

  Me cka tė tė peshoj
  me sy apo me zemėr,
  me cka?

  Kaltria jote
  botėn
  zgjoi.

  Me cka tė tė peshoj
  me sy apo me zemėr,
  me cka?

  Źndrra jote
  dritaret e jetės
  m`i hapi.  Sponsored content


  Poezi nga Ali Podrimja... Empty Re: Poezi nga Ali Podrimja...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sun 29 Jan 2023, 03:35