Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  POEZI EDUKATIVE

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 65
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  POEZI EDUKATIVE Empty POEZI EDUKATIVE

  Mesazh nga shaban cakolli Mon 01 Jun 2009, 07:06

  LE
  CIGAREN MIKU IM     Le cigaren , miku
     im,


     Mos e vė n’
     gojė kurrė ,


     Se cigarja
     , miku im,


     Nuk do tė
     bėjė burrė !


     Le cigaren , miku
     im ,


     Xhepin mos e fik
     ,


     Se cigarja , miku
     im ,


     Nuk t’ banė
     simpatik !


     Le cigaren , miku
     im ,


     Mos prish bukurinė
     ,


     Se cigarja , miku
     im ,


     Ta shkatėrron
     mushkrin !


     Le cigaren , miku
     im ,


     Se nuk ėshtė
     sheqer ,


     Se cigarja
     , miku im ,


     Do tė jep kancer
     !


     Le cigaren , miku
     im ,


     Se ėshtė zjarri
     i lekut ,


     Se cigarja , miku
     im,


     Ėshtė paraja
     e mjekut !


     Le cigaren , miku
     im ,


     Duaje ma shumė
     vetėn ,


     Se cigarja , miku
     im,


     Do ta shkurtojė
     jetėn !


     Gjilan, mė 31.
     Maj 2009. Demir KRASNIQI  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 65
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  POEZI EDUKATIVE Empty Re: POEZI EDUKATIVE

  Mesazh nga shaban cakolli Wed 03 Jun 2009, 21:07

  KALA
  PĖRJETĖSIE
    • Hysen Kėqikut,
     poetit tonė tė paepur –

  Njė mjeshtėr i penės ,
  Shqipe Malėsie ,
  Ngriti lartė njė kullė –
  Kala pėrjetėsie .

  Se ē’ i gdhendi gurėt
  ,

  Qė i nxori nga trojet ,
  Lartė i ngriti muret –
  Kala qė nuk rrėnohet .

  Ca gurė nga Zhegoci ,
  Ca nga Karadaku ,
  Ca nga Bujanoci
  Dhe ca nga Gollaku...

  N’ kala tė kėsaj ane –
  Njėqind e gjashtėdhjetė
  e tetė muratorė .

  Ėshtė kala dardane –
  Me njėqind e gjashtėdhjetė
  e tetė dasmorė .


  Mjeshtėr n’ krye vendi ,
  Qė prinė nga kėto treva
  –

  Ėshtė Ali Kelmendi ,
  Qė vjen nga Presheva .

  Me mjeshtri tė fshehta
  Vijnė kėta ndėrtimtarė
  ...

  Me vargje tė mprehta –
  “Feniksi” preshevarė .

  Me lule Shėn Gjergji
  Do rritet fėmija –
  Kur vjen Dom Lush Gjergji
  Me “Dritėn” nga Vitia
  .


  N’ Gjilan – “Dardania”
  ,

  Si mbi det tallazi –
  Sjell vargje liria
  Dhe Rexhep Elmazi .

  Bujanoci prore
  Ėshtė nė zemrat tona ,
  Valles sonė vėllazėrore
  –

  Larg i shkon “Jehona”.

  “Lajmėtari”, “Nositi”
  Edhe “Dituria” –
  N’ rreze kudo ndriti
  Dardana dhe Malėsia .

  Ej, Ramiz Kadriu ,
  O , pena e ndėrgjegjes –
  Thirre vėlla “Shpėtimin”
  Nė vallen e Medvegjes !

  Kala pėrjetėsie –
  Dritė e diturisė ,
  Do tė marrin dije
  Bijtė e Dardanisė !

  Demir KRASNIQI

   Ora ėshtė Mon 22 Apr 2024, 23:27