Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Martin Camaj...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 15 Feb 2008, 04:02

  SKULPTURE ME SY KRYPE...

  Mjekėr-pakrehun plak
  dhe i shkujdesun me qafė tė vjedhun
  atleti

  shikon pėrmes dy kokrra krype
  nė largėsi
  dhe hana as dielli s’u ndalėn
  nji timtė, dy tri mijė vjet,
  nė shtegun e prendimit
  me i ndritė.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 15 Feb 2008, 04:03

  FIJE MENDAFSHI...


  Fije mėndafshi n’ajėr nxe
  nga dielli i mbasditės
  ndalen e rrijnė pezull
  pėrmbi vetminė e dheut

  mandej ulen e lodrojnė
  ndėr veti mashkull e femėn
  nėpėr sende qė ndryshe
  nuk bien askurr nė sy.

  Nė muzg kur ulet era
  pushojnė fjollza fjollza
  bardh, mbi thepa drizash
  krahas me lule.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori prej Sat 16 Feb 2008, 00:13

  ALTER EGO...

  Nji zezak i verbet
  me nji qen ne mantel lekure
  mjedis kalldremit ne qytetin e madh
  te USA-s

  qendrojne palevize ne kambe.
  Njerezia u vjen rrotull
  uje rreth nji curri binjok
  ne zemer te lumit.

  Uje i larme perreth plages
  ne trupin e nji gjiganti.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori prej Sat 16 Feb 2008, 00:14

  DJEGA E VJESHTES SE DYTE...

  Nė lulimin e mbramė
  drandofillja ndrroi bulzėn
  prej saj zbėrthyen fletė vezake.

  Njomza nė vjeshtė, e shkurtė,
  rrezja e fikun nė sy tė ligshtė
  nuk ishin sendegja tė trishta!

  Djega e lashtė, egoiste,
  vesė mėngjesi ndėr gjethe t’zverdhuna
  shkrihej me dyllin e tretun
  dhe ulej ndėr rranjė.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori prej Sat 16 Feb 2008, 00:15

  ISHULLI...


  Ēdo hymje n’ishull u mbyll
  spitali dyer hekuri u mbyll
  e ēmendorja pėr qen, pranė.

  Pėrmbas horizontit – heshtimi,
  mes flokėsh kaēurrela resh
  zbardhen sy qeni
  nė suazėn e veshėve lopata.

  Banorėt e ishullit enden
  shkushullueshėm
  nėpėr ishull sa nji qeth buke
  nė hartė
  para qenit tė sėmunė,
  enden me vargoj qeni nė dorė
  dhe era u vjen djersė qeni.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori prej Sat 16 Feb 2008, 00:16


  MAL I RREXUEM...


  Ne oren gjashte t’agimit
  i qindronte aty shtrengates
  Ne mjesdite u shkoq pylli
  mollza e faqes, e ra ne lume

  Ra dielli e ndriti dhene e ri
  rraje te shkyeme, lisa te percame
  e sosjen ne vetedijen time

  Banoret e malit perballe pyeten:
  vend i brishte, ku t’i fshehim syte
  ne ballin tand pa lisa?


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori prej Sat 16 Feb 2008, 00:17


  NJE POETI TE SOTEM...


  Rruga jote a e mire;
  Parkat jane fytyrat ma te shemtueme
  te miteve klasike. Ti nuk shkrove per to
  por per rasa guri e balle njerezore
  me rrudha shum e per dashunine

  Vargjet tua jane per t’i lexue ne heshtje
  e jo para mikrofonit
  si te cetes se poeteve tjere

  zemra
  ndonese nen shtate lekura
  akull,

  akull
  ndonese nen shtate lekura.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori prej Sat 16 Feb 2008, 00:19


  LENI LUMEJT...


  Leni lumejt te derdhen te gjithe ne Adrie
  dhe ne detin Jon
  e rrezja te lodroje me vale
  per kenaqje te zemres e te mendes sone.
  Vashat t'i lagun kambet n'uje
  para syve tone te qarte.

  Ngjyra e grunit dhe e ullinit
  t'u shihet ne faqe e ne bebezat e synit
  dhe kulmi i shpise te jete bungu
  e pragu guri.

  Kur te ulen valet
  fryma jone do te matet
  me gjansine e detit: atehere
  do te pushojme
  te kambet e bjeshkve te bardha.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori prej Sat 16 Feb 2008, 00:19


  MIMOZAT...


  Simjet per te paren here
  mimozat ne doren e nji vashe i pashe
  qetsisht tue marrun fryme si ne dege.

  Mimozat erdhen tue pru me vehte
  ngjyren e ditve te blera,
  afshin e zemrave qe rriten nga nji fije
  per dite, pershperitjet e egra e te lehta
  te atyne qe shkelen ne prakun e jetes
  me kambe te dyshimta, me frige.
  Me duer tona te vrashta,
  te zanuna me sende tjera,
  s'kemi si me u perkite
  dhe aroma juej humb ne eren e luleve
  te mbytuna ne parzmet e grave vjeshtore.
  Lule mimozash, bartse kujtimesh,
  mes stinve e te pa stine
  na s'kthejme kurr ma te ju.

  Simjet per te paren here
  mimozat ne doren e nji vashe i pashe
  qetsisht tue marrun fryme si ne dege.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Pictur10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Scarface prej Mon 05 Jan 2009, 00:33

  Filli i gjetun
  Natėn qė shkoi u fikėn dritat e mbeti
  qyteti nė terr deri n'agim.

  Amvisat kėrkuen llampat vojguri
  e s'i gjetėn nė terr.

  Nė nadje ra dielli e zbeu
  faqet e rrokaqiellėve.

  Nė nadje vrejta rrethin e andrrave
  nė truell
  e gjeta fillin e tretun
  nė pikėn e ndaljes sė dritės.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Scarface prej Mon 05 Jan 2009, 00:34

  Leter nga Jugu
  Larg nė nji tjetėr botė jam
  e shikoj kah mali :
  rźt ruejn majėn kujdesėshėm
  pse ajo āsht e vetmja mbėshtetje
  e qindresės sė tyne nė ajr.
  Harrova gjithshka, Lule,
  nė botėn e malit e tė qiellės
  unė pasqyrė e pandame e rźve.
  Po tė shkruej se kėndej
  sa shkambi ka ngjyrėn
  e faqeve tė rrezituna.
  Muret e shpijave janė kėshtjellė
  tė rrxueme me frangjija tė panjehuna
  e njimij sy mė shikjonė
  npėr to kur parakaloj
  nė pikė tė mjesditės pa hijen teme pėr bri.

  Lule, sonte ndoshta do tė bijė
  shi i nxhetė nė Jug
  e nesėr do tė shoh mes avullit
  ylberin e shtrėngatės sė kalueme
  e atėhere kam me kthye te ti.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Scarface prej Mon 05 Jan 2009, 00:37

  Pranvere 1961
  Pranverė, sa i bukur pushimi
  para syve tu tė zgjuem.

  S“kam prekun blerim
  qyshė se kam lanun Jugun.
  (Mbrenda parzmit tem
  fluturojnė mija dallndyshash nė kthim.)

  Toka s“mė njeh tue dalė prej borės
  dhe kambėt e mija npėr tė
  janė tė hueja.

  Shoh orizontin : pesha e hapsive
  qė e mbajta gjithdimnin nė krah
  shkrihet mbi barė.

  Shpresoj se kur tė bijė bleta
  nė lule
  kam me i buzėqeshė gjithshkades.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Scarface prej Mon 05 Jan 2009, 00:38

  Gjarpijt e zez
  Motiv arbresh

  Ne driza jane gjarpijt e zez
  e ti je e zhveshun nen diell.
  Ne driza jane gjarpijt e zez
  e rrijne buze ne buze,
  e jeta e tyne asht e bardhe,
  e bardhe e bardhe nen diell,
  e jeta e bardhe e bardhe,
  nen diell e bardhe, e bardhe.

  Mjaltezat lagin me mjalte
  gurzit e projeve te thata.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Scarface prej Mon 05 Jan 2009, 00:39

  Motiv i vjeter ne kthim
  Shtatė vasha u ēuen peshė
  Kur ngjyra e korbit fluturoi
  Pėrmbi shtyllėn e jetės:
  Sqepi i dukej i verdhė, gati i bardhė
  Mes pendlave tė zeza.

  Shtatė vasha u quen peshė
  E u turrėn vrap me funda
  Nė duer sa qethi mbas korbave
  E vetėm me za i tretėn si plafa tė murmė
  Nėn karmat e vendit tim.

  Po s'erdhėt ju, vasha,
  Kur tė zbardhen pusat e ujit
  Nė lumė pėrpara agimit,
  Ngurzohen edhe duert e foshnjeve
  Nė palare.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Scarface prej Mon 05 Jan 2009, 00:40

  Dreke Malsore
  Sot ashtė marrė njė gjak.
  Dy plumba lėshuen pėrdhe njė burrė.
  Sot ashtė marrė njė gjak.

  Nėn tunin e spatės
  Pėlset rrashta e kaut te prroni.
  (Drekė tė mėdha po bahen sot!)

  Sot ashtė marrė njė gjak.

  Gjama e burrave tėrbueshėm
  Pėrzihet me erėn e mishit ndėr zjarme.
  E gjethi i Vjeshtės bie i djegun mbi kapuēat e bardhė
  Ndė tryeza, jashtė

  Natė. Nė vorrezat mbi kodėr
  Tokė e re, hanė e re.
  Ujqit janė ulė prej malesh
  E pijnė gjak nė pėrrue.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Scarface prej Mon 05 Jan 2009, 00:41

  Nji stine e humbun
  Verės sa nji mėngjes me vesė
  nuk ia pau kush ballin simjet
  me sy tė pėrlotun tė sjellun
  kah mali.

  Vjetit nuk i mungon asnji ditė
  nė kalendar e i dhimbet
  e mbramja pikė e dyllit nė djegie:
  e sotmja ka ndijen e dridhjes
  sė fletėve tė shqemes
  para dhambėve tė sutės.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Scarface prej Mon 05 Jan 2009, 00:43

  Nen hijen e sendeve
  Nėn hije ku sot mbasdite pushova
  e kėputa fije bari n’mendim,
  cicrrojnė bujqit e natės.

  Pranė votre ndigjoj plasje
  bishtajzash
  gjineshtre nė parzėm.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Scarface prej Mon 05 Jan 2009, 00:44

  Shkushullim

  Kush iu kujtue territ
  qė bie nė luginė mbas fikjes sė yjve
  para agimit?
  Shkatrruesi i vetes, nji krip-bardhė
  e gjeti se koha e mungėt
  mes dritave
  i hyn pėr palcė gurit
  dhe ashtit njerėzor.

  Terrin mes dy dritave
  s’e duron ylli qė shkoqet,
  as njeriu.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Scarface prej Mon 05 Jan 2009, 00:44

  Skulpture me sy krype
  Mjekėr-pakrehun plak
  dhe i shkujdesun me qafė tė vjedhun
  atleti

  shikon pėrmes dy kokrra krype
  nė largėsi
  dhe hana as dielli s’u ndalėn
  nji timtė, dy tri mijė vjet,
  nė shtegun e prendimit
  me i ndritė.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Scarface prej Mon 05 Jan 2009, 00:45

  Fije mendafshi
  Fije mėndafshi n’ajėr nxe
  nga dielli i mbasditės
  ndalen e rrijnė pezull
  pėrmbi vetminė e dheut

  mandej ulen e lodrojnė
  ndėr veti mashkull e femėn
  nėpėr sende qė ndryshe
  nuk bien askurr nė sy.

  Nė muzg kur ulet era
  pushojnė fjollza fjollza
  bardh, mbi thepa drizash
  krahas me lule.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Scarface prej Mon 05 Jan 2009, 00:46

  Ishulli
  Ēdo hymje n’ishull u mbyll
  spitali dyer hekuri u mbyll
  e ēmendorja pėr qen, pranė.

  Pėrmbas horizontit – heshtimi,
  mes flokėsh kaēurrela resh
  zbardhen sy qeni
  nė suazėn e veshėve lopata.

  Banorėt e ishullit enden
  shkushullueshėm
  nėpėr ishull sa nji qeth buke
  nė hartė
  para qenit tė sėmunė,
  enden me vargoj qeni nė dorė
  dhe era u vjen djersė qeni.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Scarface prej Mon 05 Jan 2009, 00:47

  Nje poeti te sotem
  Rruga jote a e mire;
  Parkat jane fytyrat ma te shemtueme
  te miteve klasike. Ti nuk shkrove per to
  por per rasa guri e balle njerezore
  me rrudha shum e per dashunine

  Vargjet tua jane per t’i lexue ne heshtje
  e jo para mikrofonit
  si te cetes se poeteve tjere

  zemra
  ndonese nen shtate lekura
  akull,

  akull
  ndonese nen shtate lekura.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Scarface prej Mon 05 Jan 2009, 00:48

  Rrungaja ne Mars
  E kushdi, kush vjen ma

  pare!

  Ngrija apo fryma e detit?

  Mes nesh bie mjegulla dhe erret
  nder sy qafza e kemishes
  mbi parzmin veruer.
  Mange te gjana u fryne me ajer
  tue nga neper lume e zdathun n'uje
  ne grohtesine e gushtit.

  Kore e vonueme --- beli yt i holle,
  mos u perplas per rrezet e diellit,
  mos e ndal fjalen ne gjuhe, flori.

  i vjedhun. Kokrrat e sheges s'e plasen
  levoren, te hollueme si leter cigarje,
  e prit nande muej me u skuqe ato
  prej turpit. Mbas levores

  mali mjedis.
  E kushdi, kush vjen ma
  pare!

  E ne mos ardhsha, eja e me prit
  sa te prita nje bore
  te rrungaja ne mars.

  Sille mandej faqen e librit,
  e qenies sate grueje me zemer.
  Ne mars ka me u ndale edhe koha
  ne syzit e pacelun t'hardhise dhe kokrrat
  e shiut, t'imtat e motit, ke me i nda
  tue keqyre ne lume nese ban pune dore,
  arno, sharno, nje ti- nje uji,
  nje ti- nje uji, nje ti.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Scarface prej Mon 05 Jan 2009, 00:49

  Leni lumenjte


  Leni lumejt te derdhen te gjithe ne Adrie
  dhe ne detin Jon
  e rrezja te lodroje me vale
  per kenaqje te zemres e te mendes sone.
  Vashat t'i lagun kambet n'uje
  para syve tone te qarte.

  Ngjyra e grunit dhe e ullinit
  t'u shihet ne faqe e ne bebezat e synit
  dhe kulmi i shpise te jete bungu
  e pragu guri.

  Kur te ulen valet
  fryma jone do te matet
  me gjansine e detit: atehere
  do te pushojme
  te kambet e bjeshkve te bardha.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Scarface prej Mon 05 Jan 2009, 00:50

  Mimozat

  Simjet per te paren here
  mimozat ne doren e nji vashe i pashe
  qetsisht tue marrun fryme si ne dege.

  Mimozat erdhen tue pru me vehte
  ngjyren e ditve te blera,
  afshin e zemrave qe rriten nga nji fije
  per dite, pershperitjet e egra e te lehta
  te atyne qe shkelen ne prakun e jetes
  me kambe te dyshimta, me frige.
  Me duer tona te vrashta,
  te zanuna me sende tjera,
  s'kemi si me u perkite
  dhe aroma juej humb ne eren e luleve
  te mbytuna ne parzmet e grave vjeshtore.
  Lule mimozash, bartse kujtimesh,
  mes stinve e te pa stine
  na s'kthejme kurr ma te ju.

  Simjet per te paren here
  mimozat ne doren e nji vashe i pashe
  qetsisht tue marrun fryme si ne dege.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Scarfa10

  Sponsored content

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 05 Jun 2020, 13:38