Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Martin Camaj...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 15 Feb 2008, 03:48


  DIMĖN...


  Flokėt e borės ndėr grykcat e lisave
  e krahnjerri i pėrjargun ndėr degė.
  Syni kėrkon flakėn e fshehtė,
  vjedulla strofullin
  nė gjijtė e rrajėve dhe kujton
  ngrohėsinė e frymės
  nėn lėkurėn e delės sė bardhė.

  Iriqi me therra tė nguluna n'mish
  digjet pa flakė
  mbrenda katėr ballnave tė dheut.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 15 Feb 2008, 03:49


  FILL I GJETUN...


  Natėn qė shkoi u fikėn dritat e mbeti
  qyteti nė terr deri n'agim.

  Amvisat kėrkuen llampat vojguri
  e s'i gjetėn nė terr.

  Nė nadje ra dielli e zbeu
  faqet e rrokaqiellėve.

  Nė nadje vrejta rrethin e andrrave
  nė truell
  e gjeta fillin e tretun
  nė pikėn e ndaljes sė dritės.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 15 Feb 2008, 03:49


  MĖ FALNI DIĒKA...


  Mė falni diēką qė mė kėnaq
  si puthja e nanės nė ballė;
  mė gėzoni nji herė
  si gėzohet gjethi i njomė nė puhķ,
  mė shikoni si hana nėpėr rremba
  e kam me u falė gjithēka:
  mordjen do tė puthi ndėr buzėt e ngrime
  dhe nė zgavrrat e synit tė sįj
  do tė derdhi lņt.
  Avitu, njerķ!
  Nga palci i urrejtjes dėshiroj me dalė
  si bima prej fare nė pranverė.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 15 Feb 2008, 03:50


  HIJA E LISIT...


  Dielli i rį pėr skīthi lisit tė madh
  e i zbuloi nėn hije eshtnat e njérit
  si cokla, si drū.
  Hija e tij ā e qetė si tis
  mėndafshi tė zķ nė faltore.
  Gjingallat mbi dega gjimojnė
  njiheri nė vapė sikur vajtore
  me ftyra t'gėrvishuna n'gjamė.

  Kur dielli don me shkue
  hija e lisit rritet e kapet pėr mal
  - gjarpėn nėpėr rremb:
  hija e lisit ā e zezė,
  hija e lisit na tremb.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 15 Feb 2008, 03:50


  GJAKMARRJA...


  Vetmia ka thithė erėn e bjeshkės
  dhe fije bari as fletė nuk lot.

  Tė mnershėm janė korbat e zčz
  nė pushim mbi qarrat e vjetėr
  maje mali nė vapė.

  Mendja e njeriut nėn hije shestņn
  udhė gjaku
  e sosjen e pagjės nė mak e vrri.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 15 Feb 2008, 03:51


  DITA E MALIT TEM...


  Dheu im asht i pėrmendun
  pėr humneret e thella
  ndėr banorėt e malit e tė fushės
  deri nė det. Mbramjeve atjč
  ndėgjohet klithma e grizhlės
  ndėr kthetrat e shqipes e shpirti i sįj
  u flijohet hijevet.
  Atje lot drita nė sytė e njerzve tash e parė
  e epshet s'i njeh kurrkush me emėn.
  Shpagimi me gjak asht, pėr shembull,
  gjarpėn nėn gur e gjarpni vetė
  na qenka mende femne
  nėn rubėn e bardhė ose tė kuqe.

  Nė muzg atje secili prek ballin e vet
  e ndien ndėr gishta fillin e jetės
  e gėzohet.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 15 Feb 2008, 03:52


  LARG ATYRE QE FLASIN SI UNE...


  Fishkllin ere nder shelqe te ngime
  me ujna prrojesh
  veshtoj, te zanafillja, truemje
  se si falen dreqit shpirt e korp,
  be te forta
  mbi gur qiell e dhe.

  Jam larg atyne qe flasin si une
  sa hana qe bie prej rrezje ne rreze
  e pi qumesht n“vedra lanun jashte
  per me vu maze.

  Hutini i shkambit n“agim
  dhe guri n“uje perpijne tingullin
  e kuvendit te keq: n“agim
  njeriu bekon diellin si une!


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 15 Feb 2008, 03:53


  NJI DITE E KA EDHE KORBI...


  Erdhi nje korb te dheu i bute nen shkrepa.
  Ai s“dinte me ndjekun vallet e pllumbave
  pale e pale nen hijen e ullive.
  E u ruente mos me lshuemun za
  mes gazullimit te pergjithshem
  per mos me prishe
  ritmin e flatrave nder valle.
  Kur te e vona pllumbat kthyen ne banesa,
  e ndiu vehten korbi pellumb ne shpirt.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 15 Feb 2008, 03:53


  VALLE RUGOVE...


  Shkyenje qiellin, zurla,
  e kaltersia e sferave te nalta
  le te bije mbi ne si shi.

  Kamba e tupani cajne token e me duer
  vrikllojme na shpatat e me duer sutat
  ne mal i kapim ne pike te vrapit.

  Mos e ulni zanin, kangtare, pse me bie
  nder gjuj lodhja e moteve dhe ritmi i ndalun
  dyshe m“a ndan krahnorin.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 15 Feb 2008, 03:54


  MBRAMJA NE NORD...


  Eci e eci gjeti blerimin.
  Tingujt e kumbonareve lane pishat
  e bredhat e shkuen me bujte ne qiell.
  Qetsija e syve t“kalter rrokulliset
  neper pullaze t“thepisun e bahet
  pasqyre e dritave te kandilave
  te shekullit t`kaluem.

  Eci e eci muzgu me placka ne krah
  e para se me hy mbrende,
  e uli barren skaj deres tue lane shej
  per ta gjete ne terr me nje t“prekun,
  para agimit


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 15 Feb 2008, 03:54


  NDER MIJA TRAJTA IDEJA...


  Prej dite ne dite nji tingull
  treqind e gjashtedhete here
  prej zgjimi ne zgjim
  fryme mali n'pullaz
  ose trumcaku lypes meli
  ne dritare...


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 15 Feb 2008, 03:54


  GJARPNI E GRUEJA...


  Ajo mbrame harroi trupin e vet
  zbuluet
  e ne megjes e gjeti pikture te varun
  ne murin e gjane dhete pashe:
  e kqyri e e kqyri dhe u zhduk.
  Petkat e saj teren buze detit
  me kemishen e gjarpnit mbi gure.
  Shterpia tha se vjen prap, ajo,
  deri mbasdite.
  Mbasdite vone, gjarpni i rrejtun
  doli prej nengurit
  e iu zgerdhesh vetmise ndersy,
  veshi kemishen e vjeter e shkoi
  me fjete.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 15 Feb 2008, 03:55


  C'KA I DUHEJ ULIKSIT ITAKA PA GRUE...


  Malli, deshire e perjetes
  e jo mallengjimi, gurgull frymeshkurte
  e joshi Uliksin me kthye i kulluem
  atje kah ishte nise.Ne ravgime te paskaje
  shtjeri edhe te mbramin petk qe kishte
  amzen e pashlyeshme te vegeve ullini
  dhe te duerve te grues.
  Shtjeri edhe petka tjera leshi e lini
  e fjeti nder tesha te hueja, Uliksi,
  kur harroi amzen.
  Homerit s'i erdhi n'goje me thane
  perse Penelopa endte per te me duer te veta
  petkun magjik te kthimit.
  Homeri i perngeshem u kull kujtueshem e tha:
  Uliksi e Itaka pa grue-dy krena binjake dhie
  me nje bri te thyem: pune e pakryeme.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 15 Feb 2008, 03:55


  NJE ZOG LENGON...


  libri i besimit te shpendeve thote:
  cdo zog shtrin krahet e vdes mbi bar,
  ndeshkim pse preku kufijte e ndaluem
  mes qiellit e dheut.
  Nji zog lengon per vdekje mbi bar:
  gjethet nder lisa jane zogj e shoke
  te pamberrishem
  e losin me drite e diell
  larg dy gur mullinjsh qe bien
  si mbas ligjit njeni mbi tjetrin
  pa za.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 15 Feb 2008, 03:56


  MOSHA E QENIT APO DITELINDJA...


  Kremtuem gjith natėn i ri e i vjetėr kohėn
  qė vdiq e vrame nė mue.
  E thanė: askush s'do tė lypi gjak
  pėr tė.

  Ajo nuk ishte festė, por drekė!

  Nė mėngjes mbas dere qentė
  me sy keqardhės e tė butė
  nuk pritshin eshtna, por mue
  me u nisė me ta shtigjeve bri lumit
  teposhtė.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 15 Feb 2008, 03:57

  VDEKJE - KRIZEM...

  Vdekje – krizėm
  e nji flete gjethi tė thatė,
  ku tė thom te skaji i dheut
  pa krizantema nė dorė mė prit.

  Prit, dallėndyshė e shtangun
  me fletė mbi valė, frymėn time

  pėr t’u ēue nė ajėr
  me pendlat e korbit tė bardhė.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 15 Feb 2008, 03:57

  DITE SHIU ME MERTURIN E GURIT...


  Bariu krah-thatė te ura e zjarmit lodhet
  ndėrmend
  pėr dhitė damtare pėrjashta:
  nė gotėn e ēveshun drite grihen syzit
  e hardhiave nėn gurė e unurė.

  Dhe tret ndėr andrra tė pėrhime:
  mbi rrasat e gurit nė Mertur
  plasin sytė e sqepve grimė-grimė
  nėn dhambėt e ujqve,
  kokrra groshe e drithi nė palaré.

  Gjeli kėndoi nė tra
  e u zgjuen prej gacash ndėr unė
  pendlat – bletė e gretha bashkė:
  mija zane plasėn nė trutė e bariut.
  Dhe u ēue krejt dheu nė kambė
  me lata e topra edhe armė tė vjetra
  e u lėshuen ndėr ujq.

  Mejti shiu nė Merturin e Gurit
  dhe dielli u ndejt nė perėndim
  me rreze tė lodhuna
  nė mishin e ujqve mbi dhambėt e majeve
  kortarė-kortarė.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 15 Feb 2008, 03:58

  BLETA NE VERI...

  Kundėr thanjes sė Herodotit
  si mbas tė cilit andej Istrit
  nuk gjallnuekėshin bletė. –
  Libri V, I

  Doli agimi e avulli
  zbuloi trajta tė ajthta
  para derės sė Veriut.

  Sytė e errėt mbas njė nate
  pa gjumė
  u prirėn andej Istrit e panė
  si me qenė nė Jug
  bletė pėrpara zgjonit me krahė ari
  gati me u lėshue fluturim

  kah rrezet pėr net tė mungėta.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 15 Feb 2008, 03:58

  DESHTIMI...

  Nuke ēova zanin nė kor
  aty ku duhej: prej frike, turpi?
  “Atėherė, del jashtė! – Mė tha mjeshtri.
  – Del jashtė!”

  Prej tė mbramit rresht nė fund
  u shkėputa, spec prej vargut nė tra,
  e njeha shkallėt nji nga nji
  deri nė fund,
  nėn dhé
  me peshėn e njiqind syve nė krahė.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 15 Feb 2008, 03:59

  KONA...

  Askush tė mos pyesė pėr pritėn e fshehtė
  mes dy shkambijve!
  Sendet nė kohė i mbulon cipa e hollė
  e avullit qė ishte ujė mes dy shkambijve:
  edhe kanga e humbi melodinė e vet,
  Kona e vogėl.

  Mos e sjell kryet andej
  e le tė bahet fshehėsia
  rreth i pėrkryem hekuri.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 15 Feb 2008, 03:59

  NEN HIJEN E SENDEVE...

  Nėn hije ku sot mbasdite pushova
  e kėputa fije bari n’mendim,
  cicrrojnė bujqit e natės.

  Pranė votre ndigjoj plasje
  bishtajzash
  gjineshtre nė parzėm.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 15 Feb 2008, 04:00

  AI MAL AKULLI NDAN KOHEN...


  (Ai mal akulli kish nji emėn,
  nji emėn tabś!)

  Para se tė mbylleshin sytė nė gjumė,
  pashė malin e akullt tė bardhė
  te kambėt e mia.
  Erdhi era me diell dhe e shkrini
  e aty nėn hijen time doli nji bimė.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 15 Feb 2008, 04:01

  FORMULE MENGJIE...

  Lejthia lejthia lejthia
  njimijė mgjyra nė kėtė dhé
  faqja e kuqe e grues sė bardhė
  me lythin e zi nė mollėz
  nuk mė do nuk mė do
  e kaptė dhimba e kresė
  le tė vijė e tė thotė:
  ma largo ma largo!

  Lejthia lejthia lejthia
  andrrat e mia andrrat e mia
  i lumi unė pėr ty
  mė le shteg me folė:

  Peni i kuq nė rremb
  e liga larg trupit tand
  shkėndija shkėndija nė gurė
  zemra i plastė sy-grizhės
  shkėndija shkėndija n’unur.

  Natė e vetima plastė
  mbi malin e thatė
  mbi andrrėn e keqe!
  Lejthia lejthia lejthia
  e liga ndėr leqe!


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 15 Feb 2008, 04:01

  DRENI PLAK...

  Barijtė tradhtisht e lanė shkret bjeshkėn
  pėr ngrohėsinė e vėrrijeve.
  Dirgjen shtigjeve tue folė me za tė naltė
  punė grash e qeshin
  me ujin e prronit zhgrehshėm tue u derdhė,
  prej pusi nė pus.

  Dreni plak ēoi kryet prej dheut tė djegun,
  e vrejti gjethin e zverdhun. Mandej
  shkoi e u kap me tė bijtė pėr punė
  drenushash.

  I thyem e la edhe ai bjeshkėn e ndoqi
  gazin e prronit teposhtė, shigjetė zjarmi
  mėrgues pėr vendet e vuta e bar dimni
  qė kurr nuk ka me e prekė!

  Kur e vranė, barijtė i hapėn qepallat
  e i panė ndėr bebza
  shum drej tu pi currila uji.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 15 Feb 2008, 04:02

  SHKUSHULLIM...

  Kush iu kujtue territ
  qė bie nė luginė mbas fikjes sė yjve
  para agimit?
  Shkatrruesi i vetes, nji krip-bardhė
  e gjeti se koha e mungėt
  mes dritave
  i hyn pėr palcė gurit
  dhe ashtit njerėzor.

  Terrin mes dy dritave
  s’e duron ylli qė shkoqet,
  as njeriu.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga Martin Camaj... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Thu 16 Jul 2020, 12:26