Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Martin Camaj...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... Empty Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori Fri 15 Feb 2008, 03:31

  Pershendetje te gjitheve.

  Ne vazhdim te kesaj teme do te keni mundesine
  qe te lexoni disa nga poezite e shkrimtarit te
  mirenjohur shqiptar, Martin Camaj.
  Njekohesishte jeni te lutur qe te postoni edhe
  poezi te tjera te ketij shkrimtari, qe nuk gjenden
  ne kete teme...

  Lexim te kendshem...

  Sinqerishte:
  Saimiri...


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori Fri 15 Feb 2008, 03:33


  TRASHEGIMI...


  Katundi arbresh kaluer
  mbi qafėn e bjeshkės
  shklet majėn e humnerės
  Shum ujė nė lum
  veshi i shkambit ushton.

  Dheu mė vren me synin e plakės
  njiqindvjeēare
  "Nanėmadhe, po shkon:
  ēka don me vehte tė merrsh
  nė kodrinė, nėn qeparisa?"
  "Hijen e tire, bir!"

  Dimėn. Nė ferrėn e murrizit
  la delja tri fjolla leshi.
  Tri fjalė mė la tezja arbreshe
  te dheu i eshtnave tonė.

  Fjalėt e gjuhės seme - nji
  udhtimė e gjatė e gjatė nė kohė,
  nji ushtimė e gjatė e gjatė
  ndėr veshė.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori Fri 15 Feb 2008, 03:35

  MOSPERFILLJE...

  Mbas mjesnate hana derdhi rrezet
  prej majes sė shkambit deri nė lumė.
  Mbasi qė u ngi me gjumė
  kėndon qokthi ndėr rreze:
  sytė, dy pika uji, ndrisnin dhe kanga
  pikon nė luginė, nė terr.

  Dikush buzė lumit n’agim gjeti
  sqepin e thyem tė qokthit e tha:
  dam! Kqyre kėtė tingull qė ra
  e plasi nė gurė.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori Fri 15 Feb 2008, 03:35

  NJI STINE E HUMBUN...

  Verės sa nji mėngjes me vesė
  nuk ia pau kush ballin simjet
  me sy tė pėrlotun tė sjellun
  kah mali.

  Vjetit nuk i mungon asnji ditė
  nė kalendar e i dhimbet
  e mbramja pikė e dyllit nė djegie:
  e sotmja ka ndijen e dridhjes
  sė fletėve tė shqemes
  para dhambėve tė sutės.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori Fri 15 Feb 2008, 03:36

  NATA E KONCERTIT...

  As bora nuk asht e bardhė nė kėtė muzg.
  Gjindja me kambė tė randa vrapon
  kah dritaret e tingullit.

  Nė sallėn e koncertit edhe diktatorėt
  marrin vesh masėn e instrumentave.

  Ndėgjuesit veshė-imėt mbyllėn sytė
  e kapėn currila pullazesh tė lashta,
  djegie qytetesh e drush tė thata.
  Nė tempon e dytė gzhatshėm era
  pėrkuli grunin deri nė tokė.

  Nė sallėn e koncertit edhe dirigjenti
  symbyllė s’pau tjetėr pos tingujsh
  tė ndezun mbrenda nji rrotulle terri.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori Fri 15 Feb 2008, 03:37


  LULE...


  Sonte mė lajmėruen se ka vdekė njė njeri
  Prandej jam i trishtueshėm, Lule.

  Dashunia ashtė e vetmja shtyllė guri
  Kur andej gardhit fluturojnė
  Shėgjetat e akullit.

  Dy zemra bashkė janė ma rrufeprojse
  Se dy shpata tu pėr tu
  Me teha pėrjashta
  Ideja e sosjes, Lule,
  kur je ti pranė ik si shpend i egėr
  andej kah vjen terri.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori Fri 15 Feb 2008, 03:37


  MBRAMJA ASHTE LARG...


  Mbramja ashtė larg
  e ti je atje mbi kodėr tė blerueme
  ku gurzit qė bashin zhurmė
  i pėrpiu dheu.

  Ti je atje me tė bijėn e heshtjes
  e me shoqe tjera e mendon pėr mue.
  Unė jam nė detin e tingujve

  e ndėr gjujt e mij ndieva
  peshen e tramit tue u ndalue me turr.
  Mandej i lėshova vendin njė tė vjetri
  e mes tallazit tė krahve thashė:
  mbramja ashtė larg e ti andej lumit.

  Heshtja prek qiellin me dorė
  E ti atje mbi kodėr tė blerueme
  njeh gjurmėt e diellit npėr qiell.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori Fri 15 Feb 2008, 03:38


  DREKE MALSORE...


  Sot ashtė marrė njė gjak.
  Dy plumba lėshuen pėrdhe njė burrė.
  Sot ashtė marrė njė gjak.

  Nėn tunin e spatės
  Pėlset rrashta e kaut te prroni.
  (Drekė tė mėdha po bahen sot!)

  Sot ashtė marrė njė gjak.

  Gjama e burrave tėrbueshėm
  Pėrzihet me erėn e mishit ndėr zjarme.
  E gjethi i Vjeshtės bie i djegun mbi kapuēat e bardhė
  Ndė tryeza, jashtė

  Natė. Nė vorrezat mbi kodėr
  Tokė e re, hanė e re.
  Ujqit janė ulė prej malesh
  E pijnė gjak nė pėrrue.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori Fri 15 Feb 2008, 03:38


  MOTIV ARBERESH...


  Nė driza janė gjarpij't e zez
  E ti je e xhveshun nėn diell.
  Nė driza janė gjarpijtė e zez
  E rrijnė buzė nė buzė,
  E rrijnė buzė mė buzė,
  E jeta e tyne ashtė e bardhė,
  E bardhė e bardhė nėn diell,
  E jeta e bardhė e bardhė,
  Nėn diell e bardhė, e bardhė.

  Mjaltėzat lagin me mjaltė
  Gurzit e prrojeve tė thata.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori Fri 15 Feb 2008, 03:39


  FUQIA E KONES...


  Ngjyra e verdhė e fletėve
  Shkurtoi dritėn nė faqe tė veta
  E tė katundit jugor mbi kodrinėn
  Bote sė kuqe.

  Para derės rrin Kona
  Me barrėn e randė nė gji,
  Dashunon rrezet e pemėve tė vokta

  Nė kanistėr
  Para burrit kalamendė gjumi.

  Tjerr Kona nė furkė:
  Ngrohtėsia e pejve tė leshtė shpėrtheu
  Prej gishtavet
  E lėvizja e fėmijės nė parzėm
  E dridhi nė kėnaqje tė paskaj


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori Fri 15 Feb 2008, 03:40


  RETE E OQEANIT...


  Eci krahas me to
  Nėpėr ditėn e gjatė.
  Aty ku vete
  Asht skaji i kohės sė matun
  Me rrahje zemre milionėsh
  Nė kėrkim tė nji emni.

  Retė me rrajė thella nė det
  Rriten e bahen lisa:
  Ndėr gryckat e tyne fantazma
  Konkisdadorėsh
  Vjelin pemė.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori Fri 15 Feb 2008, 03:40


  MOTIV I VJETER NE KTHIM...


  Shtatė vasha u ēuen peshė
  Kur ngjyra e korbit fluturoi
  Pėrmbi shtyllėn e jetės:
  Sqepi i dukej i verdhė, gati i bardhė
  Mes pendlave tė zeza.

  Shtatė vasha u quen peshė
  E u turrėn vrap me funda
  Nė duer sa qethi mbas korbave
  E vetėm me za i tretėn si plafa tė murmė
  Nėn karmat e vendit tim.

  Po s'erdhėt ju, vasha,
  Kur tė zbardhen pusat e ujit
  Nė lumė pėrpara agimit,
  Ngurzohen edhe duert e foshnjeve
  Nė palare.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori Fri 15 Feb 2008, 03:41


  HOQA FLETEN E LIBRIT TE PARE...


  Hoqa fletėn e librit tė parė
  Prej faqes sime dhe mbetėn fjalė tė paemėn.

  Dola jashtė e ndeja nė shqimthin e derės
  Dhe vrejta fiqtė e hindit me ferra
  Nė vjeshtėn time.

  Shpirtėnt e rinisė larg korpit endeshin
  Me fleta gjethi pa pushini shullajave.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori Fri 15 Feb 2008, 03:41


  VRASJA E POETIT...  Liria e fshehun mbas vargjeve
  Tė poezisė
  Nuk ishte vetėm:
  Para tyne rrishin galue roje
  Shpend mishngranės
  Me fytyrė njerėzore.

  E ti ishe pėr ta nji bletė
  Tue u rropatė ka drita nė qelq,
  andej kufijve tė botės
  njerėzore.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori Fri 15 Feb 2008, 03:42


  RILINDJE...  Dielli herėt depėrtoi ndėr dej!
  Si mbas nji cipe tė hollė mendimi
  E ndriti rrugėn tonė nga lindja
  E kėndej.

  Erdhi koha e zgjimit!
  Nji rreze e vetme pėrpara
  Mbi mur
  Ndriti dhena t’panjehuna pėrmbas,
  mungullim bimėsie e filiza shum
  me krena gacash pėrmaje: rreziqe!


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori Fri 15 Feb 2008, 03:42


  MALLI PER JETE...


  Lyp dashuninė e syve tė mbyllun,
  dy molla tė tejpashme
  me bėrthamė zjarrmi nė mes.

  Zemra e qindrueshme
  Rrok mallin e pamort
  E pika shiu bien
  Mbi rreshpe tė pangishme.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori Fri 15 Feb 2008, 03:43

  KALLNORI APO VETMIA...

  Dhe, brej e bjeshke randue me bore
  e hej akulli.
  Bisha n'krahnor e zanun
  rri ngusht e fle pa gjurme permbas
  me kthetra kthye ne lekure
  nen mish.

  Gardhi i rrezuem mbi shteg
  e qafa malesh perreth
  te mbylluna me dhambe ujqish
  ne jerm.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori Fri 15 Feb 2008, 03:43

  TRAJTA...

  Petk i endun prej nji dore
  fund e krye, trajta
  e kandshme per sy e veshe.

  Trajte e thjeshte e lindun
  nder mundime prej guri,
  e pershkueme shtigjesh te parrahuna
  me kambe ose patkoj.

  Pendel e lehte ne dukje
  po e rande hekur ne peshe,
  tingull ose ngjyre
  e kthjellet deri ne drite.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori Fri 15 Feb 2008, 03:44


  KTHIMI I VJESHTĖS...


  Ngriten prej kodrave balonat e larme,
  zotat ulen nė lumej.
  Kėtė verė shfletsova rźt e bilurta
  e fletėt e tyne m“u shprishen ndėr duer.

  Ti je endé e vetmja flakė
  e vojgurtė nė rrasė qė jeton nė mue.

  Korrilat e qiellės janė nisė pėr Jug :
  kambėt e mija s“i ndiej npėr dhé
  nė vrap mbas fijeve tė mėndashta
  qė paralajmojnė stinat.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori Fri 15 Feb 2008, 03:44


  IDILĖ VERE...


  Shegerti I pemtarit vodhi nji mollė
  Dhe bija e furrėtarit tinėz “i frangjollė.

  Nė breg tė detit djali kafshon nė curr
  Mollėn e vajza frangjollėn me turr.

  Me kambė nė ranė “i mzat pėrtypet plot shkumė
  E deti me vala lėpin bregun nė gjumė.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori Fri 15 Feb 2008, 03:46


  PRANVERA 1961...


  Pranverė, sa i bukur pushimi
  para syve tu tė zgjuem.

  S“kam prekun blerim
  qyshė se kam lanun Jugun.
  (Mbrenda parzmit tem
  fluturojnė mija dallndyshash nė kthim.)

  Toka s“mė njeh tue dalė prej borės
  dhe kambėt e mija npėr tė
  janė tė hueja.

  Shoh orizontin : pesha e hapsive
  qė e mbajta gjithdimnin nė krah
  shkrihet mbi barė.

  Shpresoj se kur tė bijė bleta
  nė lule
  kam me i buzėqeshė gjithshkades.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori Fri 15 Feb 2008, 03:46


  LETĖR NGA JUGU...


  Larg nė nji tjetėr botė jam
  e shikoj kah mali :
  rźt ruejn majėn kujdesėshėm
  pse ajo āsht e vetmja mbėshtetje
  e qindresės sė tyne nė ajr.
  Harrova gjithshka, Lule,
  nė botėn e malit e tė qiellės
  unė pasqyrė e pandame e rźve.
  Po tė shkruej se kėndej
  sa shkambi ka ngjyrėn
  e faqeve tė rrezituna.
  Muret e shpijave janė kėshtjellė
  tė rrxueme me frangjija tė panjehuna
  e njimij sy mė shikjonė
  npėr to kur parakaloj
  nė pikė tė mjesditės pa hijen teme pėr bri.

  Lule, sonte ndoshta do tė bijė
  shi i nxhetė nė Jug
  e nesėr do tė shoh mes avullit
  ylberin e shtrėngatės sė kalueme
  e atėhere kam me kthye te ti.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori Fri 15 Feb 2008, 03:47


  LARGIMI I POEZISĖ...


  Sytė ndalen nė pikėn ku jeta kėputet
  e mendueshėm mėrgoj
  nė shkretinė e zotave madhėshtorė.

  “Trajtė e mrekulleshme, fėtyra jote
  ngjyrė mjalte endet nė paqyrėn e brrakave“.

  Unė pres diellin e nesėrm
  e duer drandofillje, tjera,
  tė mė pėrshėndesin.

  Vallet arbreshe
  Delet fijet e barit pėrpara se i kėpusin
  me dhambė, i ngrohin me frymė.
  Edhe kamba e vashėzės lėmon tokėn
  mandej i lėshon rritmin

  Burrat nuk kėrcejnė tashti:
  dikur i hoqėn vigut tė luftėtarit tė vramė
  mbulesėn e kuqe,
  hynė ndėr valle dhe e suellnė n“ajr.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori Fri 15 Feb 2008, 03:47


  FRAGMENT...


  Niset pėr gurbet punėtori
  me nji copė qielli nė krah
  e krypė deti nė kutia pishe.
  Nė dorė mban nji bahe
  e gur lumejsh nė gojė
  nė vend tė bukės.

  Rruga i zdrit prėpara
  me gaca zjarmi nė sy.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Martin Camaj... Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Administratori Fri 15 Feb 2008, 03:48


  ATY SI TASH PARA SE ME ARDHĖ FISET...


  Aty si tash pra se me ardhė fiset
  ishe
  me tambėl nė plasaritjen e currave
  e me themele nė ujin e njelmė.
  Tė dhanė vetėm nji emėn: Shkodra.
  E tė thirrėn qytet me kunora
  e tė hodhėn pėrkrye gur
  e hekurat e para.

  U zgjove e pėrgjakun sa herė
  e u kqyre nė pasqyrėn tande.
  Me emėn grueje u lave ndėr ujna
  t'lumejve dhe ndeje me petka tė reja
  nė shkamb
  e ndritun ballė diellit mbi fusha.


  ________________________________
  Poezi nga Martin Camaj... Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga Martin Camaj... Empty Re: Poezi nga Martin Camaj...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Mon 01 Mar 2021, 08:12