Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

+21
Klea@Love
Elena
D€NADA
dANJELA
Genta
Paula
Lavdia
Tigri
Marsela
AlbGirl
Denisa
Enkelejda
Desperado
fjolla-1
Anisa
Daniela
Odeta
Scarface
Gurabardhesi
shaban cakolli
Administratori
25 posters

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... - Faqe 5 Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Tue 10 May 2011, 23:02

  megan shkruajti:Ke botuar ndonje liber?Nqs jo shume keq sepse shkruan ne menyre perfekte

  Jo, ende s'kam botuar asnje liber, por e kam ndermend nje gje te tille me vone.
  Gjithsesi, ty te faleminderit per fjalet e bukura qe me thua.

  Sinqerisht:
  Saimiri...
  Armanda
  Armanda
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Libra
  Numri i Postimeve : 340
  Mosha : 33
  Vendndodhja : Tirane
  Profesioni : ?!
  Pikėt : 1042
  Vlersuar : 12
  Data e Regjistrimit : 14/03/2011
  Hobi : Muzika
  Humor : Here here

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... - Faqe 5 Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Armanda Fri 13 May 2011, 01:54

  Saimiri shkruajti:Mbylli sytė...

  Mbylli sytė.
  Lotin fshihe.
  Atė mos t'a shohė njeri.
  Mos e ler tė pikojė nė tokė.
  Se bashkė me pluhurin, bėhet baltė.
  Ruaje, sikurse dritėn e syrit.
  Sepse ėshtė mė i pastėr se kristali.
  Mbylli sytė.
  Sa herė qė zemra.
  Tė tė digjet flakė, nga malli.
  Mbylli sytė.
  Supozoje veten sikurse je nė ėndėrr.
  Me mendimin se kjo ėndėrr.
  Pėr kundėr, do tė tė dali...

  © Saimiri... Prill - 2011
  Shume shum e bukur kjo poezia. Komplimente dhe suksese Saimir.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... - Faqe 5 Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Sun 15 May 2011, 00:19

  Te faleminderit per komplimentet e tua e nderuar Armanda dhe me beher vertet qejfi qe te ka pelqyer, kjo poezi e imja.

  Sinqerisht:
  Saimiri...
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... - Faqe 5 Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Jun 2011, 23:51

  Saimiri - Heshta...

  Heshta sepse u lodha.
  Duke thene fjale qe, askush s'mi degjon.
  Heshta sepse e kuptova.
  Qe sejcili kengen e hallit te tij, kendon.

  Heshta dhe s'dua me te flas.
  Tash e tutje vetem do te degjoje.
  Heshta dhe kjo heshtje, do te zgjase.
  Gjersa vdekja, heshtjen t'a mbuloje.

  © Saimiri... Qershor - 2011
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... - Faqe 5 Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Jun 2011, 23:56

  Saimiri - Kam mesuar...

  Kam mesuar shume gjera.
  Kush jam e kush je.
  Kam mesuar se, ne zemeren time.
  Ti me vend nuk ke.

  Kam mesuar se jeta.
  Eshte e mbushur me befasi.
  Kam mesuar se enderrat.
  Nuk me sjellin me tek ti.

  Kam mesuar dhe ende do te mesoj.
  Pasi jeta eshte, shkolle pa mbarim.
  Kam mesuar se, si pa ty te jetoj.
  Se kujt t'ja besoj, perjete dashurine.

  © Saimiri... Qershor - 2011
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... - Faqe 5 Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Tue 28 Jun 2011, 00:47

  Asnjehere, nuk kam dashur!

  Asnjehere, nuk kam dashur.
  Qe zemren te ta thyej,
  apo te ma thyesh ti mua!
  Asnjehere, nuk kam dashur.
  Qe te jetoja i zhgenjyer,
  te me thoje, me s'te dua!

  Asnjehere, nuk kam dashur.
  Ty kaq shume te te mallkoja,
  ashtu sikurse, vete e meritove!
  Asnjehere, nuk kam dashur.
  Qe kaq shume te mekatoja!
  Por ti ishe ajo qe, me detyrove!

  © Saimiri... Qershor - 2011
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... - Faqe 5 Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Tue 28 Jun 2011, 07:26

  Dua te qaj...

  Dua te qaj.
  Ta derdh lotin e nxehte.
  Dua ta mbys me lote kete mall.
  Qe me treti ketu larg, ne kurbet.

  Dua te qaj.
  Me lot malli e pendimi.
  Ditet me te bukura te jetes sime.
  Dite te cilat, mi rrembeu mergimi.

  Dua te qaj.
  Gjersa lotet te me shterojne.
  Per dhimbjet dhe vuajtjet e pafundme.
  Qe cdo skute te shpirtit, m'a pushtojne.

  Dua te qaj.
  A me kuptoni, o miq, dua te qaj.
  Por vreri i hidhur me pengon.
  Keshtu qe lotet, perbrenda shpirtit i mbaj.

  © Saimiri... Qershor - 2011
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... - Faqe 5 Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Sat 02 Jul 2011, 10:58

  Mendoj per ty...

  Mendoj per ty, pa reshtur aspak.
  Me tere forcat e mia qe kam.
  Edhe perse, tashme e di fare mire.
  Qe ne zemren tende me s'jam!

  Edhe perse per mua, s'kishe qene!
  Une mendoj vazhdimisht, per ty.
  Jetoj si ai zogu qe, kerkon folene!
  Ndaj asgje tjeter, nuk shoh me sy!

  Mendoj per ty, duke e patur qe qarte.
  Se per mua, paske qene thjesht mallkim!
  Enderrat, vetem ti m'i pushton c'do nate!
  Ndersa portreti yt, me behet diell ne agim.

  Do te mendoj per ty, o shpirt mekatar!
  Gjer ne diten e fundit, te jetes sime!
  Packa se shpirtin shume, m'a ke vrare!
  Ti do te mbetesh e vetme, ne zemren time!

  © Saimiri... Korrik - 2011
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... - Faqe 5 Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Tue 05 Jul 2011, 00:31

  Jeta ime...

  Jeta ime...
  E ē'farė t’ju them, pėr tė?!
  Herė herė, plot hidhėrime!
  Herė herė e qetė, pa zė!

  Jetėn time...
  E dua edhe pėrse, mė zhgėnjenė!
  Fundja e fundit, kėshtu deshi fati!
  Qė tė kėtillė jetė, unė tė kemė!

  Jeta ime...
  Lundron nėpėr lumenjė, largėsishė!
  Mėrguar larg, vendlindjes time!
  Mėrguar larg, prindėrve dhe shtėpisė!

  Jeta ime...
  Ah sa e padrejtė, me mua u tregua!
  Por gjithsesi, kjo ėshtė jeta ime.
  Ndaj sėrish unė, atė shumė e dua.

  © Saimiri... Qershor - 2011
  Klea@Love
  Klea@Love
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Numri i Postimeve : 258
  Vendndodhja : milano
  Profesioni : inxhenjere arkitekture ne ndertim
  Pikėt : 804
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 16/03/2010
  Humor : sa te doni

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... - Faqe 5 Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Klea@Love Wed 06 Jul 2011, 22:14

  Eh qa te them me shum se komplimente me verte vargjet e tuaja jan shum domethense ..
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... - Faqe 5 Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Thu 07 Jul 2011, 01:37

  Klea@Love shkruajti:Eh qa te them me shum se komplimente me verte vargjet e tuaja jan shum domethense ..

  Te faleminderit mikja ime per komplimentet dhe mbi se gjithash per kohen qe ven ne dispozicion per ti lexuar te miat vargje.

  Sinqerisht:
  Saimiri...
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... - Faqe 5 Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Thu 07 Jul 2011, 02:46

  Miqve tė vargut...
  (Me rrespekt...)

  Me kėtė thurje tė radhės, tani.
  I'u drejtohem miqve tė vargut.
  me shpirtė e ndjenjė i thurin poezi.
  Vuajtjes, lumturisė, zemrės dhe gjakut.
  E tėrė jetės vetė, nė pėrgjithėsi.

  gjithė poetėve dhe poeteshave, pa pėrjashtim.
  Ėmbėlsis sė fjalėve tė tyre, nė ē'do pėrshkrim.

  Veprave tė tyre, mirnjohjen ju dedikoj.
  Argjendin qė pėrsipėr, ē'do fjale e derdhin.
  Rimėn e bukur nė vargje, sa herė qė e lexoj.
  Gurrėn e ndjenjave krijuese qė, kurrė s'ka shterim.
  U jam pėrjetė mirnjohės dhe j'u rrespektoj.
  gjithė ju miqt e vargut qė, thurni me pėrkushtim.

  © Saimiri... Korrik - 2011
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... - Faqe 5 Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Fri 19 Aug 2011, 23:57

  Fshatit tim tė lindjes...
  (Dedikim pėr fshatin ku u linda,
  Gurin e Bardhė...)

  Andej nga e nis rrjedhėn, Lumi i Matit.
  Nga malet e larta, ku bora nė dimėr zbardhė.
  Si vigan mbėshtetet, kurrizi i tėrė fshatit.
  I cili ndėr shekuj me radhė, quhet Guri Bardhė.

  Atje ku era e freskėt, dikur ballin m’a freskoi.
  Dhe uji i ftohtė, etjen nė gurmaz m’a shuajti.
  Pėr ato shpate, mua malli ditė e natė mė pėrvėloi.
  Ndėrsa gjaku mė ėshtė ndezur, sikurse baruti.

  Guri i Bardhė ėshtė fshati ku, u linda dhe u rrita.
  Fshati ku nė djep si foshnje, nėna mė pėrkundi.
  Vatra e trashėguar, nga stėrgjyshėrit ndėr breza.
  Vedlindja e poetit tė madh e tė paharruar, Pjetėr Budi.

  © S. Murati... Gusht - 2011
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... - Faqe 5 Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Fri 19 Aug 2011, 23:58

  Tė ndjej...

  Tė ndjej, sepse ti je ndjenja me tė cilėn jetoj.
  Edhe kur pranė s'tė kam, vetėm pėr ty mendoj.
  Te ndjej, sepse ti mė bėre te ndjeshėm kaq shumė.
  Jo vetėm gjatė ditės por edhe natėn kur jam nė gjumė.

  © S. Murati... Shkurt - 2011
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... - Faqe 5 Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Sat 20 Aug 2011, 00:00

  Kam kohė qė pres...

  Kam kohė qė e pres njė ditė tė bardhė.
  Atė ditė kur do tė lindem pėr sė dyti herė.
  Kam thurur shumė ėndėrra qė i ruaj me mall.
  Ditėn kur do tė kthehem sėrishtė ne vendlindje.
  Porsi zogu shtegtar qė, kthehet nė Pranverė.

  © S. Murati... Shkurt - 2011
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... - Faqe 5 Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Sat 20 Aug 2011, 23:01

  Trishtim…

  T
  reten shpresat, ėndėrrat thyhen p’a pritur.
  Rrėnohen tė drejtat, prangoset ē’do kujtim.
  I hapen rrugėt leht, ē’do realiteti tė hidhur.
  SHpirtrat zhyten befas, thell nė dėshpėrim.
  Trishtimi merr pushtetin, jeta luftėn humbet.
  I pėrulet nė heshtje, tė mallkuarit mjerim.
  Me sy tė pėrlotur, veē ardhjen e vdekjes pret.

  © S. Murati... Shtator - 2010
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... - Faqe 5 Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Sat 20 Aug 2011, 23:03

  Mbi sė gjithash, je Shqiptar...

  Fluturova si zogu shtegtar qė, ndjen dimrin tek afrofet.
  Kalova shtigjet fshehurazi si, tradhtarėt e atdheut, dikur.
  Jetoj nė tokė tė huaj ku, shpirti veē mė coptohet.
  Por i them vehtes, mbahu, qėndro, se do tė shembet ky mur.
  Se ato shtigje qė, atė kohė i kalove fshehtas, pa u parė.
  Do ti kalosh sėrish, sėshpejti, vetėm mos u dorėzo.
  Mbaje kokėn lart se, mbi sė gjithash, je Shqiptar.

  © S. Murati... Prill – 2011
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... - Faqe 5 Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Mon 22 Aug 2011, 23:48

  Fshatit tim tė lindjes...
  (Dedikim pėr fshatin ku u linda,
  Gurin e Bardhė...)

  Andej nga e nis rrjedhėn, Lumi i Matit.
  Nga malet e larta, ku bora nė dimėr zbardhė.
  Si vigan mbėshtetet, kurrizi i tėrė fshatit.
  I cili ndėr shekuj me radhė, quhet Guri Bardhė.

  Atje ku era e freskėt, dikur ballin m’a freskoi.
  Dhe uji i ftohtė, etjen nė gurmaz m’a shuajti.
  Pėr ato shpate, mua malli ditė e natė mė pėrvėloi.
  Ndėrsa gjaku mė ėshtė ndezur, sikurse baruti.

  Guri i Bardhė ėshtė fshati ku, u linda dhe u rrita.
  Fshati ku nė djep si foshnje, nėna mė pėrkundi.
  Vatra e trashėguar, nga stėrgjyshėrit ndėr breza.
  Vedlindja e poetit tė madh e tė paharruar, Pjetėr Budi.

  © S. Murati.... Gusht - 2011

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... - Faqe 5 Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Tue 23 Aug 2011, 23:23

  S'ME GJEN DOT...

  Mos me kerko
  Ne apresen e vjeter
  Ku me gjeje gjithmone.

  Mos pyet njeri tjeter
  Per vendndodhjen, time
  Sepse askush, s'te tregon.

  Mos u mundo, te zbulosh
  Se ku ndodhem, tani
  Jam larg, apo afer
  Kete, ti nuk e di.

  Mos u lodh, me kot
  Te mesosh, te verteten
  Per rrjedhen e jetes sime
  I gjalle, apo i vdekur
  Ti nuk je me, ne zemren time!!!...

  © S. Murati...
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... - Faqe 5 Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Tue 23 Aug 2011, 23:23

  DREJT TEJE...

  Vargje lotesh te panumurta,
  neper faqet e mia gershetohen!
  Vuajtjet dhe stermundimet e shumta,
  ne zemren e plagosur me shtohen!

  E ndersa neper pluhurin e kujtimeve,
  mundohem te shoh te tendin portret.
  Mjergulla e dendur e mendimeve,
  shikimin e syve ma tret!

  Nen heshtjen dhe erresiren e nates,
  gjumi dhe qetesia me braktisen!
  Per flatra bene rrahjet e zemres,
  dhe drejt teje u nisen......


  © S. Murati...
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... - Faqe 5 Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Tue 23 Aug 2011, 23:24

  NEN PUTHJEN E FUNDIT...

  E ndersa une vuaja nga kujtimet e mia,
  fjala lamtumire zemren ma therrmoi!
  Si nje qiri i sosur u shua dashuria,
  me shpirte mallkova jeten qe kete fat me dhuroi!

  Prej syve te pafjetur loti me pikoi,
  enderrrat u shnderruan moren teme trishtimesh!
  Dashuria vdiq e cdo gje ndryshoi,
  ndersa shpirti u kthye ne fole pikellimesh!

  Nen qiellin e erret yjet me s'shkelqejne,
  vargjet e loteve neper faqe me pershkojne!
  Nen puthjen e fundit lamtumiren shkembejme,
  por zemrat njera tjetren kurre s'do ta harrojne!!!...


  © S. Murati...
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... - Faqe 5 Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Tue 23 Aug 2011, 23:24

  PO PLAKEM

  Perpara pasqyres
  Kam qendruar tani
  dhe pamjen e fytyres
  Veshtroj me shume habi.

  Shume rrudha, po dalloj
  Ne ballin tim te drejte
  Syve, s'po mundem t'ju besoj
  Por qenkan me te vertete.

  Fije te bardha floku
  Ne koken time, shoh
  Mendimi, se jam i ri
  Tani me, nuk me ngroh.

  Sa shume qe kam ndryshuar
  Pa e kuptuar aspak
  Vitet, shpejte paskan kaluar
  Dale ngadale, po behem plak!!!...

  © S. Murati...
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... - Faqe 5 Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Tue 23 Aug 2011, 23:25

  VETMI NE MERGIM

  Jam nje djale Shqipetar,
  qe po jetoj, ketu ne mergim.
  Ne zemer kam shume mall,
  dhe teper pikellim!

  Ndjej mall per prinderit,
  per te afermit dhe shoket e mi.
  Po me mungojne pa mase,
  ketu larg, ku ndodhem tani!

  Per vite te tera me radhe,
  ne vetmi po jetoj.
  Ne zemer jam teper i vrare,
  e jeten nuk po e shijoj!

  Sa here dua te gezoj,
  e qetesoj shpirtin me ngushullime.
  Por prape ai fluturon,
  atje per ne vendlindjen time.

  Atje, ne ate te vogel shtepi,
  ku kalova femijerine.
  Atje ku kurre, nuk pata rastin,
  te perjetoja njehere vetmine.


  E dija qe vetmia egzistonte,
  e qe ishte pjese e jetes.
  Por s'e dija qe po te te kaplonte,
  t'i shtonte plaget e zemres!

  Tani qe me te po jetoj,
  me detyron te vuaj gjate!
  Ndjenjat dhe enderrat po m'i copeton,
  pameshire, dite e nate!

  Ndaj perjete qofsh e mallkuar
  ti vetmi qe zemra vret!
  Djemt e ri, i ke larguar,
  neper rruget e mergimit te errte!

  C'do mergimtar e ka provuar,
  sa vuan shpirti ne kurbet!
  Ku kurre, nuk eshte gezuar,
  me njerez te huaj perreth!

  Mallkuar qofte edhe kjo jete,
  qe po kaloj ne mergim!
  Mallkuar qofsh edhe ti vetmi,
  qe me vrave shpirtin tim!!!...

  © S. Murati...
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... - Faqe 5 Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Tue 23 Aug 2011, 23:26

  NE KURBET, ME SHKOI RINIA !

  Tere keto vite, qe qendrova
  Larg vendlindjes, i merguar
  Jetes, asgje nuk i shijova
  Se zemren e kisha, te plaguar.

  Qenkan plage, shume te renda
  Te cilat, i shkakton vetmia
  Kurre, s'me kishte shkuar mendja
  Se do te me kalonte keshtu, Rinia.

  Rinia, pjesa me e bukur e jetes
  Aq e shtrenjte, per c'do njeri
  Mu vyshk si lulja, ne stinen e vjeshtes
  Me kaloi vetem, e ne shume merzi.

  Sa shume mua, me munduan
  Vitet e erreta, te kurbetit
  Rinine time, ma copetuan
  Pa meshire, mua te shkretit.

  Nje rini te vetme, qe pata
  Si c'do kush, ne kete bote
  Me kaloi, neper rruge te gjata
  Ku e lava, me shume lot.

  Medaljonin e kesaj jete
  Ma rrembeu, i ziu mergim
  Me iken, me te bukurat vite
  Qe per mua, s'kane me kthim.

  Zemra ime, e plagosur
  Fatin tim, te erret e mallkon
  Qe ne rini, ishte e brengosur
  E tani, pa pushim vajton.

  Mallkuar qofte,kjo vetmia
  Qe rinine, mua ma treti
  Mallkuar qofte edhe jeta
  Neper keto rruge, kurbeti.

  Ja keshtu, me shkoi rinia
  Aspak, pa e shijuar
  Dhe sa here, do te me kujtohet
  Shume gjate, kam per te vajtuar!!!...


  © S. Murati...
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... - Faqe 5 Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Administratori Tue 23 Aug 2011, 23:27

  VAJTON NENA, DJALIN.

  Me dhimbje e me malle
  Ate dite, u largove
  Ne nje rruge te gjate
  Ti u nise, te shkoje.

  Me zemer te plagosur
  Te percolli, nena ty
  Ishte shume e merakosur
  Lotet, i shendrisnin ne sy.

  Mirupafshim, o bire
  Te qofte udha e mbare
  Ne fytyre e mpire
  Ti tha nena, keto fjale.

  Ajo rruge e larget
  E mbushur, plot trishtim
  Qe per ty te mjerin
  Nuk pati, kurre me kthim.

  Detit, mes per mes
  Ate nate, iu fute
  Por per fat te keq
  Ne thellesite e tij, u zhduke.

  Ne brendesite e veta
  Dallget, te perpine
  Me ze te qau, nene shkreta
  Kur mesoi, per tragjedine.

  E tronditur, thelle ne shpirte
  Fotografine tende, shikonte
  Me lote qe i rridhnin, nga syte
  Dallget e detit, mallkonte.

  Nje shami te zeze, ne koke
  Nena, tani po mbane
  Vajton pa reshtur e derdh lote
  Per te birin qe se ka me prane.

  Zemra e nenes tretet
  Ne heshtje, si nje qiri
  Per djalin e saj, te vetem
  Qe iku, e nuk u kthy.

  As kufomen, s'ta pa me sy
  Pasi trupi yt, nuk u gjete
  Ndaj varri, ku prehesh ti
  Eshte i madhi dete.

  Dridhet zeri i nenes
  Kur emrin tend, therret
  Plot dhimbje, i tregon henes
  Per humbjen e djalit te vete!...

  © S. Murati...

  Sponsored content


  Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale... - Faqe 5 Empty Re: Vargje qe rrjedhin nga zemra - Poezi te miat personale...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Thu 05 Oct 2023, 11:23