Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... Empty Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori Tue 22 Jun 2010, 23:27

  Ne kete teme, do te kisha deshire te postonim te gjithe sebashku, dhe te sillnim vetem Vargje dhe Poezi, qe i jane thurur Mergimit, kesaj plage te shoqerise, qe gjithmone ka rrjedhur dhe ende vazhdon te rrjedhe gjak...

  Sinqerisht:
  Saimiri...
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori Tue 22 Jun 2010, 23:31

  Leke Gjoka - Balade kurbeti


  Ikem ne Shqiperi kapercyem endrrat
  e di se bjeshket jane merzitur shume
  atehere te pa thinjura i kishim zemrat
  dhe puthja e lante merzine ne lume !..

  E zanat i morem me vete nga bjeshket
  qe bukurine e tyre ta shijome cdo cast
  qe femi te lindim e t'na buzqeshin mengjeset
  dhe puthja te mos plase nga asnje meraz !..

  Me thinja flokesh tash i numerojme vitet
  zemra ka ngelur vendnumero
  rriten plot endrra femijesh femijet
  dhe zanat e bjeshke jane po ato !..

  Nuk e di atdhe po na e vrasin kthimin
  nuk e di atdhe Shqiperia eshte e semure
  nuk e di atdhe perdite po e shterojme burimin
  se shqipen femijet po e lene te fleje gjume !..


  Nje enderr e keqe cdo nate na buzeqesh
  nje enderr e keqe cdo nate na gjuan me shuplaka merzie
  nje enderr e keqe vendlindjen na e mbylli ne celes
  dhe celsin e nisi ne nje anije kozmike drejt pafundesive !..


  Po thinjen endrrat zemrat po vyshken
  puthja po e shikon me inat puthjen
  i bej ze eres qe me te e kthimin te nisem
  por edhe eres se kthimit ia kane prere rrugen !!

  Atehere i bej ze pritjes qe te me thote
  se kthimi nuk eshte nje enderr e ftohte
  se Shqiperia s'do shtrohet kurre me per serum
  dhe askush s'do ia fusi nderkemzen me e rrezu ne lume!..

  Se femijet kur te rriten do te kene puthje shqiptare
  ashtu sic ishte dikur puthja e baballareve
  se puthja e huaj nuk ka ngrohtesi
  po edhe sikur te kete me vone do te kete idhni !..

  Ndaj zgjohuni nga gjumi o ju rini
  per dashuri te trokisni ne Shqiperi
  bukuria huaj nuk ka zjarr e ndienja
  dhe ne udhe do ndalet nje dite zemra !..

  Te paret tane nga varret do bertasin
  lugeter do ngrihen e do te buqasin
  -c'po ngjet keshtu o bijte e mi
  zanat po vyshken cdo dite ne Shqiperi
  kthehuni e buzet e zanave te shijoni
  se embelsine e tyre kurre s'do e harroni
  lugeter nga varret me t'mos na ngrini
  ndaj zanat shqiptare me vete gjithkund ti merrni
  dhe femijet kur te lindin syte prapa te kthejne
  se si ne Shqiperia askund me ngrohte s'do jene !...
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori Tue 22 Jun 2010, 23:33

  Alma Papamihali – Larg vendit…


  Dimėr paska qenė vėrtetė
  Dhe kur verė kam kujtuar,
  Dimėr paska qenė vėrtetė
  Thjesht se paskam kuptuar.


  Se kam ndjerė kohėn tė qeshė
  Lėkura s'mu ngroh njėherė,
  S'paskam parė diell me sy,
  Dimėr paska bėrė nė verė.


  Sa e doja ngrohtėsinė
  Sidomos kur kisha ftohtė,
  Sa doja tė ishte verė,
  Gjer nė palcė tė ndieja ngrohtė.


  Dimėr paska qenė vėrtetė
  Veten thonė se gėnjen dot,
  Ja qė ndodh dhe e kundėrta
  Nė njė verė shpresova kot.


  Ikja, ecja dhe vrapoja,
  Vazhdimisht kėrkoja verė,
  Dimėr paska qenė ēdo stinė
  Si s'u binda menjėherė.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori Tue 22 Jun 2010, 23:35

  Bilal Xhaferri – Atdheu…


  E para mjegull e Shtatorit
  Porsi qefini te mbuloi
  Sa shpejt nga syte atdhe me humbe
  Sa shpejt erresira te gllaberoi


  Si djerse te ftohta ndrinin naten
  Mbi ballin tend te argjendte yj`
  Me tel me gjemba gjoksi yt
  I lidhur mbeti ne kufi.


  Ashtu te lashe i shtrenjti vend
  Dherrugen mora per ketej
  Ku valle me con kjo rruge e larget?
  Kur valle serish tek ti do te kthej?


  Floriri i vargjeve te mia
  U shkri per ty me dhembshuri
  Tani si hekur shpirti im
  Me lot u ndryshk dhe u nxi...


  Si djerse te ftohta ndrinin naten
  Mbi ballin tend te argjendte yj`
  Me tel me gjemba gjoksi yt
  I lidhur mbeti ne kufi.


  Ashtu te lashe i shtrenjti vend
  Dhe rrugen mora per ketej
  Ku valle me con kjo rruge e larget?
  Kur valle tek ti do te kthej?
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori Thu 24 Jun 2010, 23:45

  Gjergj Fishta - Atdheut

  N'ty mendoj kur agon drita,
  Kur bylbyli mallshem kndon,
  N'ty mendoj kur soset dita,
  Terri botėn kur e mblon.

  Veē se ty te shoh un n'anderr,
  Veē se ty, cuet, t'kam n'mendim;
  Nder t'vėshtira ti m'je qanderr,
  Pėr ty i lehtė m'vjen ēdo ndeshkim.

  Tjera brigje, fusha e zalle
  Unė kam pa, larg tue ba shtek,
  E pergjova tjera valle,
  N'tjera lule syu m'u rrek;

  Por nji fushe ma e bleret nuk shtrohet,
  Por nji mal ma bukur s'rri,
  Ma i kulluet nji lum s'dikohet,
  Moj Shqypni, porsi i ke ti.

  N'ty ma i bukur lulzon Prielli,
  Janė ma t'kandshme stine e mot;
  N'ty bylbyli pa le dielli
  Kndon ma ambel t'Madhit Zot.

  Pa ty lules s'm'i vjen era,
  Pa ty pema fryt nuk m'bjen:
  Mue pa ty nuk m'del prendvera,
  Pa ty dielli nuk m'shkelxen.

  Dersa t'mundem me ligjrue
  E sa gjall me fryme un jam,
  Kurr Shqypni, s'kam me t'harrue,
  Edhe n'vorr me t'permende kam.


  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori Thu 24 Jun 2010, 23:46

  Agron Sela - PEIZAZH VENDLINDJE

  Moti shėndrit qeleshet e maleve
  Pėr tė ndezur dritėn e kohės,
  Kėnga pėrqaf cicėrimat e zogjve,
  Lumenjtė mbledhin rrėket’ e borės.

  Ret’ e zeza largohen dhe
  Acarit tė gjatė i kėputen kėmbėt;
  Ninullat nėpėr djepa rrallė dėgjohen,
  Nė votrėn pa rini, jeta rrudhet.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori Thu 24 Jun 2010, 23:46

  Ēerkin Bytyēi - Ėndėrr mėrgimtare  nuk di si ėndrra

  mė treti nė Vėrri

  pashė dritė plot

  e kulla boshe  njerėzit arratisur janė

  diku larg e afėr

  i kthejnė vetėm dasmat

  i kthen vetėm vdekja  fshati im boshatiset  pashė fushėn djerrinė

  qė mė dha bukė

  mė pėshpėriti se ishte

  pėrmalluar

  pėr kėmbėn e njeriut tė vet

  sa edhe unė pėr vreshtin tim  sa afėr mė erdhėn

  njerėzit e mi

  tė tretur  oxhaqet e shtėpive

  ishin pėrmalluar

  pėr tymin  rrallė dėgjoheshin

  edhe ulėrimat

  kėndesat s`e prishin qetėsinė

  e shurdhėr  heshtja e zymtė ishte vetėshpallur

  mbret i netėve tė gjata

  mua mė ngulfat zjarrmi

  e akullt  kjo ėndėrr mėrgimtare

  qė mė bezdis
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori Thu 24 Jun 2010, 23:47

  Dalan Luzaj – Emigranti...  Kur hyn nė orbitėn e vrulli dhe shpresės
  Njeh forcėn shtytėse qė kurrė s’ndalon,
  Sado qė t’i qepet maratonės sė jetės,
  Ngelet nė pjesėn qė gabon.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori Thu 24 Jun 2010, 23:48

  Dritan Zaimi – Mėmė tokė...  Unė i etur kam qėnė pėrherė
  tė shkel nė toka
  tė pa shkelura ndonjėherė.
  Nėpėr qiej tė ngjitem,
  ku asnjė shpend s'ka fluturuar.
  E nė hapėsira tė endem
  ku drita ende s'i ka pėrshkuar.
  Nė kaltėrsinė e tyre
  tė rend, tė rend,veē tė rend
  e kurrė tė mos afroj.
  Me njė qėllim nė mendjen time
  burimin e Blu-sė tė kėrkoj.
  Si njė shtėllungė tymi
  tė ngjitem nė ata qiej.
  Tė shkoj tepėr larg,
  gjersa veten mos ta ndiej.
  E atėherė
  njė frikė e mistershme tė mė pushtojė,
  ku tjetėr jetė asgjėkundi tė mos takoj.  Dhe pendimi pėr brenda meje
  tė mė qortojė si dem i tėrbuar.
  Thellė, shumė thellė ta ndiej mėkatin
  qė prej Tokes kam shtegtuar.
  Shpirti tė mė raskapitet
  e duke u pėrpėlitur tė mė gulēojė
  dhe si i ēmendur
  drejt horizonteve tė pafund tė vrapoj.
  Gjersa Bluja papritur
  tė tretet nė njė bardhėsi.
  E unė i friksuar tė kuptoj
  se po futem nė njė tjetėr qiellėsi.
  Dhe atėherė o mėmė Tokė
  si e thyer prej durimit
  forca jote tė mė tėrhėq.
  Unė i pėrgjumur tė bie nė humnerė,
  por kurrė tė mos vdesė.

  Tė ndiej nga lart
  aromėn e brigjeve tė tua,
  qė kundėrmojnė erė jetė.

  E zemra tė hidhet pėrpjetė nė kraharor
  si njė foshje kur nėnėn ka gjetė.
  Tė bie e tė pėrplasem i gjithi pas teje,
  si njė kandėr qė bie pėr tokė.
  E tė mos ndiej dhimbje aspak,
  por veē mall, mall, edhe prush, edhe lotė.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori Thu 24 Jun 2010, 23:48

  Dilaver Asani – Shtegtimi...  Keto ujra te turbullta
  si do t`i kaloj,
  e te mos mbytem
  se s`di te notoj.
  Ashtu i trembur
  me kaploi shterngata,
  i trishtuar thelle
  do t`me ze nata.
  Veshtire ka njerez
  por vetem bretkosa.
  qe vetem krokasin
  sikur ne shoqeri ata
  mua me therasin
  Po une i mjeri
  gjuhen s`ua kuptoj
  fillova dhe prej tyre
  ndihme te kerkoj
  E ne vend te ndihmes
  fitova pergjigjen,
  se shtegtaret sikr une
  mbyten ose digjen...
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori Thu 24 Jun 2010, 23:49

  Dashamir Haskaj – Kujtese per balada ikjesh...

  Te lodhur tashme nga ky vend i shkrete,
  ku dhe casti me i embel eshte nje perde e trishte,
  mes ernash qe shtegotojne diku gjetke,
  baladat e ikjes ringreme perseri.

  Ikje, ikje, ikje
  Ikje dhe heshtje,
  mes tyre fare qarte te shqetesuara ndihen
  te pervuajturat buzeqeshje.

  Ikim dhe s'ulerijme
  se baladat jane te heshtura
  si pulsi i nje te vdekuri,
  baladat ndonese shume
  jane te mbetura
  secila ne vetmi.

  Percillen baladat neper bote,
  degdisen e prehen plot mall,
  e vdesin kur dikush harron e thote
  se kjo ndodhi shume kohe me pare.

  Nje balade kendon nje ze i permalluar,
  trup i nates kujtimet sjell,
  bie shi ndaj jam i lagur,
  iki te puthem me nje ere.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori Thu 24 Jun 2010, 23:50

  Gėzim Ajgeraj – Baladė pėr udhėt…  Udhėtari i parė nisi e bėri udhė
  Udhė bėnė edhe shumė pas tij
  Prej ikjeve dhe bota u tkurr
  Udhėt ikėn e bėnė largėsi
  Udhėtarė me zė si ata kosovarė
  Udhė mbi udhė i bėnė botės hark
  Do tė rrjedhin lumenjtė s’do tė ndalen ujėvarat
  Do tė digjen largėsitė e do tė digjen vargjet
  Dhe pollėn udhėt siē pjell koha mushkė
  Filiza e pipa plot ky dushk
  Udhė e kryqėzime me largėsi
  Na e kėrkojnė harrimin nė kėtė prush tė zi
  Dhe ikėn udhėtarė tė bardhė vijnė tė tjerėt
  Tė ndjerėt tė paharruarit tė zitė
  Udhėt e tyre ikėn njė udhė tė re
  Trashėgimisė sė udhėve u dhanė rritė
  Sa kohė qė udhėtarit s’i kėputen gjunjėt
  Globi ky fatziu kryqėzata e udhė
  S’do tė blihen libra pėr kokė veē pėr sofėr
  S’do tė ketė dijetarė ta prishė kėtė urė
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori Wed 07 Jul 2010, 02:06

  Alma Papamihali – Emigranti…  Diku veē nė tavolinėn
  Me mbulesė tė bardhė shtruar,
  Birrė tė huaj ke pėrpara
  Dhe njė pamje tė menduar.

  Diku veē nė tavolinėn
  Nė njė qoshe tė lokalit,
  Shokun tėnd se ke pėrballė
  Pi vetmuar ti prej hallit.

  Diku veē nė tavolinėn
  Nė njė lagje tė panjohur,
  Gjithēka ėshtė akull e ftohtė
  Vetėm birra ėshtė e ngrohur.

  Diku veē nė tavolinėn,
  Qė tė bėn ty shoqėri
  Gotėn s“di ku t“a trokasėsh,
  Tavolina s“ėshtė njeri.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori Wed 07 Jul 2010, 02:07

  Bahtir Hamza – Ne mergim…  Nė mėgrim u bėra edhe mė i vjetėr se Shqipėria
  Kohėn e pritje na kushtoi e kohe nuk na mbeti
  Dashuria s’u bė fat, dhembje – dashuria.
  Vitet mė tė bukura ia vodhi mergimi poetit.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori Wed 07 Jul 2010, 02:08

  Dritan Zaimi – Larg Atdheut...

  Na u tret shikimi udhėve tė botės,

  Me kembėt gjithmonė nė krahė,
  Rrugės pėr diku.
  Ikim, vijme, ikim prap
  Dhe nuk e gjejmė.
  Kur jemi kėtu jeta na therrėt larg
  Kur jemi larg zemra na sjell kėtu
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori Wed 07 Jul 2010, 02:08

  Dilaver Asani – Kthimi nė vendlindje…  Por ja edhe sot
  sikur s`e kuptuam
  te kaluaren
  e harrojme
  te pa haruaren
  Se nuk sigurohet jete
  duke shkuar ne kurbet
  e harrojne gjuhen e vet
  Sa nuk eshte vone
  para se te vdes
  nje gryke te memedheut
  permbi varr t`i qes
  le te filloje pranvera
  bari le te rritet
  ne vend te therrave
  lule le te mbine
  le t`i gezoje lulishtja
  t`rinjte ne vend qe rine
  dore per dore
  drejt prigresit,
  drejt perparimit
  qe t`i japim fund mjerimit
  plages me te rende
  te njerezimit
  rruges pa fund
  mergimit
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori Wed 07 Jul 2010, 02:09

  Ejvis Maria Xhajanka – Tokes sime…  Nėse njė ditė

  do kthej sytė nga fat i mallkuar

  dhe emrin tėnd do kem nėpėr buzė,

  rrugėve do bredh gjith’ duke kėrkuar

  ėndrrat e rinisė, netėve pa gjumė.  Kėtu e pėrhumbur vegimesh tė sjell

  nė zhgėnjim e lot nuk di kė tė zgjedh

  tė vėrtetėn si vdekja qė pėrgjon zgjuar,

  apo ėndrrėn harruar mjegullės per tmerr.  Dhe sėrish largohem kėsaj rruge vetmuar,

  me sy qė tė shuar mė kalben nė dhe,

  marr shpresėn me vete pėrjetė e mėrguar

  nga toka e dashur - dhimbje qė s'vdes!
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori Wed 14 Jul 2010, 00:00

  Blerim Kasneci - ATDHEU NĖ RRUDHA

  Mbas shtegėtimesh tė gjata,
  U ktheva nga udha
  Gjeta atdheun.
  Tė zhytur nė rrudha
  Zemra rrahu fort
  Mė hipi trishtim
  Sa shumė ėshtė m'plakur
  atdheu im!

  Me mall nė buzė,
  dergjen,
  plakat e urta
  Me shikimin e tretur
  Nė udhėt e gurta
  Nga shpirti u del
  I qarė mallkim,
  Pėr rrugėt e largėta
  Qė vodhėn rininė.

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori Wed 14 Jul 2010, 00:01

  Begzad Baliu – Toke e huaj…  E kėrkoj pas shpine
  Nuk mė duron e kaluara
  E shikoj nė sy
  Bota bie nė vėrbėri
  S'kuqjen nuk e duroj
  T’i afrohem mundem
  Ta dua deri nė zemėr fuqi s'kam
  Rrugė e gjakut nuk mė lė
  Tokė e shitur mollė sherri
  Krimbi i huaj nė tė ka hyrė
  Farėn kujdes
  Tė qėndrojė jashtė do tė pėsosh
  Tė hy brenda drejtėpeshimin humb
  E tani
  As tė hy brenda
  As tė rri jashtė pa ty
  E kemi humbur rrugėn, tokė e huaj
  Unė dhe ti
  Ti ke humbur drejtėpeshimin
  Unė kam humbur nė ty.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori Wed 14 Jul 2010, 00:01

  Ēerkin Bytyēi – Trasta ime...  trasta e mėrgimtarit

  ėshtė mė e rėndė

  se gurėt

  qė i bartin valėt e lumit  i rėndon ajo

  me kujtimet

  bartėsit tė trastės  me lot shuhet malli

  udhėve e ikjeve

  dhe mallkon atė  kush

  i pari bėri...
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori Wed 14 Jul 2010, 00:02

  Ejvis Maria Xhajanka – Nena ime...  Larg nė mall, atje mė mbete.

  Shtrėngoj shpirtin tė mos qaj,

  shtrėngoj zemrėn tė mos tretem,

  shtrėngoj grushtat tė tė mbaj.  Ti mė do pėrherė tė lumtur

  shpirti yt kurrė nuk ankon,

  ikjen time sheh symbushur,

  aeroplanėsh qė nxitojnė.  Mė sjell mbrėmjen dhe agimin

  lutjesh tė ngrohta mė ndriēon,

  qė nga larg ma jep bekimin,

  po ah, sa shumė mė mungon…
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori Wed 14 Jul 2010, 00:03

  Gėzim Ajgeraj - Atdheu nė trastė  I mishėruar nė damarė me peshėn e gurit

  Nė vetmin tėnde e dėshirėn e pa kapur

  Rėndon e djeg trastės njė zjarr

  Qė s'le pa ndezur qelizat e vetmiė  Largėsisė e derdh shkrumbin si vullkan i pashuar

  Djeg ballit me zjarrin e mallit

  Dhe derdhet shtypjes nė damarė, me tėrbim  Rrethuar me zjarr mbeta nė kėtė harrim

  Derisa vetmia tė mbyllet kėrkimit

  Shpresės pėr kthim

  Djegin ylberet e tua nė kėtė udhėtim.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori Wed 14 Jul 2010, 00:04

  Ferdinand Laholli – Mire te gjetshim Shqiperi…  Lartėsitė

  avioni ngjit,

  bėhet pjesė e kaltėrsisė.

  Nė atdhe

  shkojmė ne,

  fluturim prej Gjermanisė.  Shkrumb nga malli,

  pyet mami:

  - Si do t'jetė atje tani?

  Dhe ti befas

  thua lehtas:

  - Mirė tė gjetshim, Shqipėri!
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori Wed 14 Jul 2010, 00:04

  Gjeto Turmalaj – Mall mėrgimtari…  Ju luta e ju luta, e ju pergjerova Hanes,
  Leshojma nje rreze mbi varrin e nanes.
  Me lot ne sy ju luta Hyllit te sabahit,
  ma ndrico o hyll varrin e vllaut.
  E mu pergjigjen me ato rreze prore,
  s'shuhet malli qe ke per ato vorre,
  Perse ike aqe larg e u ktheve kurrizin,
  mendove se ketu matan oqeanit,
  gjen qetsi e parrizin,
  Duhet ta dish se zemra te digjet si furre,
  ktheju se Atdheu e Nana s'harrohen kurre,
  Gjithkush edin si Atdheu u formua !!
  me "Hinin e te parve"qe aty per amshim,
  kane pushua.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Administratori Wed 14 Jul 2010, 00:05

  Gaspėr Pali – Muzg mėrgimi...  Mbi syt t’lodhun, dalngadalė,
  nji tymtajė ndehet
  Nė dhomė nga ēdo anė
  hije burojnė e qasen me hap t’ploshtė
  Dielli ka mshehė ballin e gjanė
  E poshtė
  i njellė, zogu zogut, gjumė
  Hije t’hjellta si selvi
  mė murmurojnė:
  - shkėputi syt’ e librat treti,
  N’ara dil, si dikur fmi, -
  E si n’dhomė hijet u ngjallėn
  fantazmat murmuritse
  njimij kujtime nga fminia m’falen:
  - Muzgjet plot kumbonė
  kur ngitshim arash te mblueme nga tymtaja
  n’sa n’qiellė, si syni i jonė,
  lshojshim balona. –
  Andrrimet tona
  kaloshin pėrtej malit
  E kur dilte hana
  na fmi prej zallit
  balonėn, der’hanė, dojshim me e ēue
  Sonte, n’sa hijet m’flasin
  kėrkoj han’n m’e ndesh pėrsri
  Por hana, ma nuk m’qeshė
  si dikur fmi
  O, e kėrkoj hanėn
  n’sa me ‘i gjysė zanit
  me i folun hijeve, qė mė rethojnė
  por mbi sy m’asht ndé tymtaja
  Ndjeva se mė murmurojnė:
  “Eja n’Shkodėr, si dikur fmi,
  e prep prej zallit
  ke me pa hanėn kah ēohet prej malit. –
  -Ikėn kush’di – pėrgjegja – sa prendvera
  e sa stuhi shpirtin tim ma rrėnuen
  sa tash s’pėrtrihen stint, qė dikur m’gzuen!

  Sponsored content


  Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak... Empty Re: Vargje dhe Poezi te thurura per ''Mergimin'', plagen qe ende rrjedh gjak...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sun 25 Feb 2024, 00:09