Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori Mon 03 Dec 2007, 05:10

  DRITHĖRIMA...

  Llampa me tytė pėrmbi letėr
  Nga ritmet e dorės drithėrin

  E drithėrijnė zogjtė e tapicerive
  Lulet e perdeve tė mėndafshta

  Fiku me gjithė vazė drithėrin
  Drithėrin piktura me kornizė

  Nėpėr hapėsirėn e dhomės drithėrijnė
  Trupi dhe gjymtyrėt e mia

  Nėpėr kėtė bulėrimė drithėrimash
  Merr formė poezia


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori Tue 04 Dec 2007, 01:33

  PALIMPSEST...

  Orakulli i Dodonės Taksa Ilirike
  Zjarret e Pal Emilit Itinerari i Antoninit
  Mbushin sterėn e orėve
  Me ujėra tė turbullt tė shekujve

  Si mė mbiu nga zonė e muzgėt nė ndėrgjegje
  I krijuar nga copėza tė shuara meteorėsh
  Poeti anonim
  Qė krijonte vargje nė Pallatin Mbretėror

  Dhoma u shndėrrua nė shkėmb
  Ku pėrplasen valet e bardha tė Adriatikut
  Dhe ora e murit nė ninėz
  Ku derdhen si rėrė format e hėnės

  Kur i thashė hirėsisė me zė tė prerė
  Qė premiera s’mund tė shtyhej pėr njė betejė
  Se vargjet mė mirė nga shpatat
  Dinė ta mbrojnė Ilirinė

  Atij i kėrceu zemėrimi mbretėror
  Oh ē’tmerr kur ta nxjerrin me thikė
  Dritėn e fundit nga bebėzat

  Peizazhin e atdheut tė larė nė gjak
  Edhe me tėrė atė dhembje
  Unė i thashė pėrmendėsh tė 40 mijė vargjet
  E Iliriadės
  Po ato si trumcakė tė trembur e tė mpirė
  U shpėrndanė nėpėr muzg

  U fundosėn bashkė me shpirtin
  Vetėm atje ju mbetet t’i kėrkoni

  Se zjarret pėrmbi i bėnė shkrumb e hi
  Nuk di sa herė ndėrrojnė format e hėnės
  Derisa ato copėza meteorėsh
  Mė lėnė tė kthehem nė kohėn time
  Nė kėtė antiantikė klinike
  Ku nata e acartė e janarit ėshtė gėzof i ngrohtė
  Po edhe kėto vargje tė shkruara vonė vonė
  Unė i nxjerr nė letėr ai m’i dikton


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori Tue 04 Dec 2007, 01:34

  MBROJTĖSIT E ILIRISĖ....

  Ē’gjarpėrinj
  Dalin kėshtu nga ndėrgjegja e shekujve
  Si nga plasa shkėmbinjsh
  Dhe lėvizin nė forma spirale nė forma valore
  Nėpėr ajėr nėpėr mure perde
  Nėn tavolinė
  Pranė kėmbėve tė mia akull
  Derisa rikrijoi vargjet pėr Ilirinė

  Hutimi ndez reflektorėt e vet
  Edhe majėn e lapsit
  Nė thimth ma shndėrron
  Dhe hapėsirėn e tėrė nė njė rrotullimė

  Janė kadmi dhe Harmonia
  Me ndonjė enigmė tė re
  Nė pleqėrinė e tyre tė thellė
  Dhe vetė Ai qė Illit ia dhuroi fuqinė

  Janė dhe bijtė e harruar
  Nga nekropolat e Hollmit Dimalit Prishtinės
  Nga kiēėt e anijeve labeate
  Nga shkopi i Eskulapit
  Monedha e Hvarit

  Vijnė si mbrojtės tė vatrės
  Kėsaj hapėsire tė prerė

  Vijnė si kasnecė tė njė tjetėr ndėshkimi
  Pėr dvarjen tone
  Apo si shenja
  Se do mbėshtillemi me fuqi tė re
  Nė vorbull tė kėtij pėsimi

  Maja e lapsit nxjerr zėra fjalė
  Qė e bėjnė thėrmia afazinė
  Dhe gjarpėrinjtė zėnė tė kthehen
  Nė hapėsirat e ngurosura tė shekujve
  Ku ata e shenjojnė humbjen
  Ilirinė


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori Tue 04 Dec 2007, 01:35

  OKTAVIANA...

  Ndėrron forma si plastmasė
  Kur e ndrydh e shtrydh ndėrgjegja
  Oktaviana

  Nga bodrumet e errėta i ēelen kaverna
  Pamjet e grave dalmate
  Tek hidhen me fėmijėt ngryk nė flakė
  Nėpėr shkallare

  Mollokė tė pėrgjakur rrokullisen
  Koka tė prera me shpatė
  Karnel Scipion Nazika, Tiberi
  Dhe vetė Oktaviani
  Nė kulmin qė hepohet pozojnė
  Si terminatorė tė shprogramuar

  Thonjtė e gjakosur u prekin nė re
  Thonjtė qė ia kanė ngulur nė fyt
  Si deles Delminiumit

  Amulet i krimit nė emėr tė qytetėrimit
  Ėshtė Oktaviana
  Qė ndėrron forma si plastmasė
  Kur e ndrydh dhe shtrydh ndėrgjegja
  Mermerin e saj


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori Tue 04 Dec 2007, 01:36

  GEMMA AUGUSTEA...

  Si s’ke njė grimė turp
  Nga ajo kapardisje August
  Qė si lakmus ta zbulon mizorinė

  Po bėri e u rebelua Bato
  Copė e grimė e bėn atė skulpturė
  E bėhesh gazi i botės
  Nė sy tė spektatorėve
  Nė Museum Naturhistorischen
  Nė Vjenė


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori Tue 04 Dec 2007, 01:36

  NĖ ADRENICĖ...

  Njė qen i zgjebosur
  Qė mezi merr frymė me gjuhė jashtė nė hije
  Dhe njė burrė i trembur
  Me gurin pėrkresė
  Bėjnė roje nė atė portė

  Ky do tė jetė ai luftėtari ilir
  Qė ka kėmbyer gjarpėrin me njė qen
  Dhe zoti e ka ndėshkuar

  Mizat s’e lėnė tė qetė a ndėrgjegja
  Shihe si dromcohet
  Si tė ishte i tėri argjilor

  Brenda na pret Konstantin Shpataraku
  Dhe ora me mozaikė tė mermertė
  Ku koha ėshtė paralizuar


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori Tue 04 Dec 2007, 01:37

  FORMA TĖ REVE...

  Pėrse me emra kaq tė paarritshėm
  Si format e reve nė njė qiell
  Qė s’paralajmėron asgjė
  Molosė taulantė penestė
  Enkelejė pirustė liburnė dasaretė
  Albanė dardanė breukė dalmatė
  E tė tjerė emra qė shprishen pambarim
  Nė njė zonė tė shurdhėr harrimi

  Mos ishte njė ndėshkim perėndie
  Apo gėnjyet veten se bėhemi mė tė lirė
  Tė ndarė me qindra emra e kufinj
  E jo tė bashkuar me njė tė vetėm
  Ilir


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori Tue 04 Dec 2007, 01:38

  NĖ BUTRINT...

  Si t’i kuptoj kėta gurė
  Kėta memecė madhėshtorė
  Qė as pėrpjekje bėjnė tė dėftojnė
  Kush ishte kėtu spektatorė
  Tragjeditė kush i deklamonte
  Shi a binte si sot
  Para dy mijė vjetėsh
  Cili burrė matej me Hektorin
  Po s’hyri nė mbretėrinė e shkronjave
  Tė vetmit kenotaf tė pėrjetshėm

  Nardi sa s’e humb drejtpeshimin
  Ti nė tė vėrtetė je Glauku kur i them
  Ai aktor qė e dinte pėrmendėsh
  Iliriadėn

  Nė pėrhumbjen time amfiteatri tkurret
  Si iriq si kėrmill si breshkė
  Dhe unė ulem nė njė gur
  Tė lagem deri nė palcė
  Mos nxjerr vuajtja gjė nga enigma

  Selvitė ma pėrkundin hutimin
  A pėr mua vjatojnė
  Qė s’i kuptoj kėta gurė
  Qė s’shndėrrohen nė shkronja
  Nė fjalė


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori Tue 04 Dec 2007, 01:38

  NĖ PLAZHIN E DIKTATORIT NĖ VLORĖ...

  A mund t’ia kthjellonte mendimet
  Qė i nxinin si radiografi tumori
  Ky ujė kristalor

  Po kėta miliona guralecė
  Tek shkelte mbi ta gjithė zemėrim
  A e ndienin veten simahorė

  Karaburuni a e ulte kreshtėn
  Kur e qėllonin citate emra tė huaj
  Si breshėri me automatik

  E ruajmė plazhin po si mos ta ruajmė
  Thotė njė ushtar e buzėqesh
  E ruajmė nga shpirti i tij i lig


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori Tue 04 Dec 2007, 01:39

  Ē’ĖSHTĖ ATDHEU...

  Atdheut hija ime
  Nuk ėshtė lehtė t’i thuash lamtumirė
  Ēfarėdo qė ta kesh

  Nė secilin hap qė ta lėsh prapa
  Ai shformėsohet si njė ėndėrr

  Po ē’ėshtė atdheu hija ime
  Qė fėrgėllon kaq e zemėruar
  Dhe ekuilibrin ma prish
  Duke mė shndėrruar nė plastmasė
  Apo vetėm mirazhet mjegullore
  Tė hapėsirave ilire
  Qė janė strukur nėpėr kronika
  Si fatzinjtė nė kullat e ngujimit
  Tė qyteteve tė bėra shkrumb nga Pal Emili
  Tė kėshtjellave tė rrėnuara
  Qė sikur u bėhen bastunė
  Tradhtive ideologjive hemorragjive
  Bėkan kuptimin e atdheut
  Hija ime
  Qė fėrgėllon krejt e tėrbuar
  Po pse po mė braktis dhe ti mua


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori Tue 04 Dec 2007, 01:40

  A KĖSHTU TĖ ZĖKA MALIKIMI...

  Nga kėto pamje halucinante
  Sytė sa s’mė pėlcasin

  As syzat e Reja Ēarlsit
  S’do tė mund tė mė ndihmonin
  Qė t’u shpėtoja thikave tė helmuara
  Tė kėtyre mbishkrimeve
  Nogdaunėve tė kėtyre kumbonareve
  Qė mė shkaktojnė amnezi
  Grisė sė kėtyre fasadave
  Qė m’i ngre flokėt pėrpjetė
  Tek ngėrdheshet si robot i rebeluar

  E dinė se jam krejt i huaj
  Dhe m’i ngulin gjilpėrat e frikės
  Nė retina
  Qė t’i ndjekin si kusarė
  Peizazhet e atdheut

  Tė plaēin sytė mos
  Mė thoshte nėna kur u nisa
  Dhe gėrvishte fytyrėn e vet
  Si pelidat nė Dodonė
  Kur fatthėnėn nė fluturimet e pėllumbave
  Parashikonin

  A kėshtu tė zėka mallkimi
  Oh nėnė


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori Tue 04 Dec 2007, 01:40

  NATA E HUAJ...

  Mė mirė po e lė dritėn ndezur
  Se errėsira qė pėrgjon si kusar
  Prodhon dorėza tė zeza
  Qė me njė shtrėngim gjakun ta nxjerrin
  Pėr gojė
  Nofulla tė deformuara
  Qė kafshojnė si hienat
  Mė mirė po e lė ndezur dritėn
  Dhe derisa tė mė zėrė njė kllapi
  Po mendoj diēka optimiste
  Pėr atdheun tim qė si njė copėndėrr
  Mė shformėsohet nė kujtesė

  Ndoshta kėshtu e shporr nga vetja
  Kėtė Natė tė Valpurgės


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori Tue 04 Dec 2007, 01:41

  NJĖ MĖNGJES I ZAKONSHĖM...

  Zogjė e murrmė tė tapicerisė
  M’u futėn me dhunė nė retina
  Edhe kėtė mėngjes

  Kot mbyll sytė me shuplaka
  Ata vazhdojnė tė rimarrin forma
  Tė bėjnė fole nė kujtesė

  Ndez tranzistorin
  Fėmijė shqiptarė nga Bazeli
  Me njė shqipe tė ēalė recitojnė vargje
  Pėr shqiptarėt jashtė atdheut

  Dhe si zogj tė trembur tapicerie
  Mė rimarrin forma nė lotė

  Akulli paskėsh mbėrthyer xhamet
  Figura tė mistershme pritkan deshifrimin
  Edhe kėtė mėngjes

  Tė ngrihem apo tė rri shtrirė
  Ta dija Kasandra e akullt ē’parathot
  O Zot


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori Tue 04 Dec 2007, 01:42

  NDRYSHK NĖ FJALĖ...

  Formoj numrin 999026153160
  Dhe nėpėr mendje mė fluturojnė
  Vijat e bardha tė asfalteve
  Peizazhet e verdha tė Edrenesė
  Ura gojėhapur e Gallates
  Derisa nga receptorin Hikmeti
  Atje nė Arifi tė Anadollit
  Hikmet Zeqir Ēarktani
  I Zeqir Tahir Gjakes

  Po pastaj mė erret dhoma
  Derisa ai flet
  Ngase fjalėt vijnė gjithė gėrvima
  Si tė kishin zėnė ndryshk nė rrėnjė
  Si t’i kishin varrosur lidhėzat
  Nė atė moēalishtė tė uritur
  Dhe zė e mė mungon ajri
  Pėr atė ndryshkė nė fjalė qė ntrashet atje
  Si nė Kalabri si nė More


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori Tue 04 Dec 2007, 01:42

  PĖRRALLA PĖR UDHĖN QĖ S’KTHEN...

  A thua janė pjekur tashmė ullinjtė
  Nė Arifi
  A pikin vetiu nga rrembat
  E rrokullisen kodrinės
  Deri nė liqen

  A thua shėtit ende Ali Gjakja
  Tėrė ditėn e lume nėpėr ullishtė
  Duke kėrkuar shėmbėllesa
  Me fytyrėn mjegullore tė atdheut
  Qė e la e mė s’e pa

  Mos janė kalbur tashmė ullinjtė
  E mbetur veē bėrthamat
  Dhe Ali Gjakja vetė rrokulliste kodrinės
  T’i lajė sytė nė liqen
  Qė t’i kujtohet mė e plotė
  Pėrralla pėr Udhėn qė s’kthen


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori Tue 04 Dec 2007, 01:44

  NDARJA NĖ QAFĖTHANĖ...

  Brymė pikėllime
  Zuri t’i mbulonte fjalėt
  Sapo drodhėm udhėn pėr Qafėthanė

  Ai peizazh nė muzg
  Ftohtėsi klinike kishte

  Vijat e bardha tė asfaltit
  Dhe gurėt kilometrikė
  Lėviznin si gjymtyrė me frakturė

  Dhe pastaj
  Gishti tregues i policit
  Shikimi i hekurt i doganierit
  E ndarja pa asnjė fjalė

  Duart tona tė mpira
  Nėpėr muzg krionin hartėn e saj

  Hapat mė tė rėndė se gurėt e kufirit
  Dėftonin
  Sa e ngushtė ėshtė kjo Qafė
  Qė atdheun na e ndan
  A do tė pėlcasė njė ditė nga pikėllimi
  Ilirian


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori Tue 04 Dec 2007, 01:44

  DREKĖ POLICĖSH SERBĖ TE URA E FSHEJTĖ...

  Peshqit notojnė nėpėr yndyrė
  Pirunėt e tyre i ndjekin
  Nėpėr thellėsitė e pjatancave

  Njėri nga policėt ia drejton automatikun
  Kėmbės sė majtė tė urės
  Atje dy fėmijė luajnė me rėrė

  Tre policėt tjerė zgėrdhihen
  Hedhin bast cakrrojnė gotat

  Ura e Fshejtė dridhet nga frika
  Nė sytė e njerėzve

  Rafalet mund t’i qėllojnė edhe fėmijėt
  E lėre mė legjendėn


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori Tue 04 Dec 2007, 01:45

  MURI I BERLINIT...

  Kėtu ishte halucinant ai Mur
  Qė ndante dy botėra
  Njė popull
  Thotė Ahmeti
  Dhe tund nė ajėr
  Pasaportėn e emigrantit politik

  Aty pėrbri shkruan
  Den Opfern der Geėalt
  Dhe emra tė tė vrarėve
  Si kufoma tė ngrira nė njė morg
  Udo Dullick 5 tetor 1961
  Vinfried Frendberg mars 1986
  Qė kishte provuar ta kalonte Murin
  Me balon tė ajrit

  Tash njė cope Mur
  E mbėshtjellė me porcelan
  Shitet pesė marka
  Ndėrsa gurvarret e mermerta
  Notojnė turbull nėpėr kujtesė


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori Tue 04 Dec 2007, 01:46

  SYRI NĖ ZARFĖ TĖ VULOSUR...

  A e njihni Hasan Qorrin
  Me atė shall tė bardhė mbi sy
  Tash dyzet e pesė vjet
  Atė burrė qė flet vetmevete
  Merr nė thua nėpėr gurė
  Qė kur ulet ndanė udhe
  Me gishtin tregues vizaton hartėn
  Nga Nyrmbergu deri nė Breznicė

  Njėri sy mė mbeti atje thotė
  Edhe tash mė bėhet se mė kėrkon
  Nėpėr tymnajėn e krematoriumit

  Pėr shpirt tė shokėve
  Nuk mė dhimbset

  Po ai do tė mė gjejė njė ditė
  Do tė mė vijė nė njė zarfė tė vulosur
  Nė vend tė pensionit


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori Tue 04 Dec 2007, 01:47

  MUNGESA E LIRISĖ...

  I bėrė dhe mė sterrė nga retė
  Qė tėrė kohėn s’e ndalin vajtimin
  Qytetin e pushtoi veladoni i zi
  I kėtij muzgu klinik

  U shormėsuan shtėpitė blirėt
  Siē shformėsohen vizatimet nė rėrė
  Kur mbi to shkilet me zemėrim
  Fragmentet e tyre si lakuriqė rendin
  Nėpėr retina

  I ngujuar nė dhomė
  Si dhjetėra herė nga orėt policore
  Ndjej marramendjen e kėtij shormėsimi
  Dhe prekjet e hekurta tė vetmisė

  Telefoni s’cingėron
  Ai tė paktėn tė ndjehej i gjallė nė shtėpi

  Miqtė mė kanė harruar
  Emrin nga notesat ma kanė fshirė
  Si njė fjalė tė shkruar nė tabelė gabimisht
  Apo edhe ata kėshtu tė ngujuar
  Ndiejnė puslin e ērregullt tė shformėsimit

  Ky muzg klinik po e bėn mė tė plotė
  Mungesėn e lirisė
  Qė aq shumė pėrpiqemi t’ia fshehim vetes


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori Tue 04 Dec 2007, 01:49

  SPONDILOZĖ...

  Mė shumė se nga mosha,
  blirėt e kryeqytetit janė kėrrusur
  nga spondiloza e dhembjes.

  U kemi ngarkuar njė barrė tepėr tė rėndė,
  kartėmortale tė panumėrta.

  Kur ndalem para tyre
  pėr tė mėsuar emrat e tė ndjerėve,
  sikur mė thonė:
  kėtė dhembje mė lehtė
  mund ta duroni ju njerėzit,
  ne jemi mė tė ndjeshėm.

  Mė therin nė shpirt blirėt e kryeqytetit.

  Druaj se do tė kėrrusen edhe mė
  e do tė bien pa shpirt nė asfalt.

  Ku do t’i vėmė kartėmortalet pastaj?

  Ku do ta ekspozojmė vdekjen?


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori Tue 04 Dec 2007, 01:51

  LIMANI LIMON...

  Libraria e vockėl,
  me dritare tė hapura,
  thuase u druan shikimeve
  mospėrfillėse tė kalimtarėve.

  Merr frymė si njė astmatik libraria.

  Homeri ėshtė aty
  dhe s’lėviz mesa njė mumie.

  Ai apo tė tjerėt janė tė verbėr?

  Barleti duket i dėshpėruar
  qė nuk ia pėrfillin dėshmitė.

  Dante, i dėnuar nė mungesė,
  pėr tė satėn herė
  sheh ferrin nė dritė tė diellit.

  Ndiej pikėllimin e tyre
  si puslin e shpejtuar.

  Pluhuri i ka bėrė tė ashpra,
  si ndjenjat tona, kopertinat.
  Xha Limani kruan kokėn dhe hesht.
  Xha Limani i bėrė limon.


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori Tue 04 Dec 2007, 01:53

  I MBĖRTHYER NĖ KORNIZĖ...

  Ditėn e tetė tė urisė
  I gozhduar pėr njė shtrat fushor
  Qė pehatet si urė nė ėndėrr
  Nga kati i shtatė i ngujuar
  Shikoj pėr dritare

  Kodra e Diellit
  Nė malet e Gėrmisė si samar breshke
  Dhe retė e bardha pėrmbi
  Mė noton nėpėr begėza
  Si njė pikturė naļve e sapo pėrfunduar

  Motra ma sjell njė aspirinė
  Dhe mė kėshillon
  T’i ruaj sytė nga drita
  Edhe fytyra e saj
  Me atė buzėqeshje tė fshehtė
  Nė njė pikturė renesanse mė pėrngjet

  Mbyll sytė ta vazhdoj kllapinė
  Dhe ndiej se si ngadalė
  Shndėrrohem i tėri nė portret
  I mbėrthyer pėr vdekje nė kornizė


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori Tue 04 Dec 2007, 01:53

  NATYRĖ E VDEKUR...

  Njė ngjyrė e amullt
  Pėlhurė nė sy

  Harta topografike
  Tkurret nė mes thonjve
  Me shekuj tė paprerė
  Tė pėrgjakur

  Njė bisht sopate
  Dhe njė kishėz
  Pėr ta theksuar krenarinė

  Vetėm nuansat zbehen
  Po ē’janė nuansat
  Pėr kėtė Natyrė tė Vdekur


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori Tue 04 Dec 2007, 01:54

  VEREMI...

  Veremosem
  Nga ajo gjakftohtėsi
  Leksikografėsh

  Pėrse s’e hoqėn
  Nga fjalori tė paktėn
  Atė fjalė


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Tue 02 Mar 2021, 00:13