Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:51

  SYTHA TRĖNDAFILASH...

  Nė kėtė buzėqeshje tė fiksuar
  Njė vere nė det
  Herbarium dashurie shpalosur
  Rrudhėzat rreth sysh tė rrinė

  Tek t’i sodis plot mall
  Kujtimet si shtjellė mė pėrlajnė
  Lėmė pas ditė e muaj e vite
  Si drunj rrugėsh pėr anė

  Tė kujtohet si bėnim pizgrra
  Me gurė nėpėr syprinė
  Si na arrinin valet tė zemėruara
  Qė ua venim nė lojė kaltėrsinė

  Dhe tek tė fiksoja nė kėtė kuadėr
  Ndjeja po atė shqetėsim
  Si nė takimin tonė tė parė

  Kanė kaluar shumė vera tė tjera
  Dhe fotografi tė tjera bėmė
  Po rrudhėzat rreth sysh mė s’t’i zura
  Ashtu tė ēelura sytha trėndafilash


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:52

  SHKUMĖSAT E PIKĖLLIMIT...

  Peizazhi i paparashikuar
  Nė sytė tanė plastikė
  Gurė e rrasa muronte e rrėnonte

  Muret e dinin
  Si lartėsohej pamundėsia

  Kur binte muzgu
  Nė sytė tanė regėtinte
  Udhėt e largėta na kujtonin
  E ne si fėmijėt nė asfalt
  Vizatonim kujtimet
  Me shkumėsa shumėngjyrėsh
  Pikėllimi


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:52

  HERBARIUMI FAMILJAR...

  Prindėrit e kujdesshėm
  S’e harrojnė detyrėn
  Nė ditėt e shėnuara

  Fėmijės i blejnė
  Veturė kafshė shtėpiake
  Avion supersonik plastik
  Nė shitoren e parė tė lodrave

  E puthin nė njėrėn faqe
  Ia ngrehin njėrin vesh
  Dhe secili mėsyn
  Ta zėrė kohėn e vet tė humbur

  Vetmevete thonė
  Kjo ėshtė kohė e artė e fėmijės
  Gjithė kėto lodra qė ka

  Kuku pėr ta


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 03 Dec 2007, 04:42

  FĖMIJA MOLLA VETMIA...

  Dridhet fėmija nga mendimi
  Molla kalbet nė tryezė
  Lodrat s’dinė pėr zgjim e lojė

  Plagė tė thellė merr shkėlqimi
  Tek mjaullin vetmi e zezė
  Atė qė humb si ta fitojė


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 03 Dec 2007, 04:44

  ARIU...

  Mė tė thellin pyll e ka shtėpi
  Mė tė zezen shpellė e ka liri

  Mijėvjeēarė tė tėrė atje lė gjurmėt
  Kurthe pėr shira tė vjeshtės

  Veē kur i ungurojnė rropullitė e sos me njė
  Ariu i Bardhė Ariu i Murrmė Ariu i Zi

  Po s’mund tė matet kurrė me faraonin
  As me Neronin as Napoleonin

  As me Hitlerin as me Leninin
  As Musolinin as me Stalinin
  Dhe as Xhingiskanin as Sllobodanin

  Pleqėrojeni edhe vetė njerėz tė mirė
  A ėshtė sa e pandehim ariu egėrsirė


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 03 Dec 2007, 04:46

  VAJI I FĖMIJĖS...

  Sot gjithė ditėn e lume
  Koka mė mbeti nė gazetė

  Nga shtylla nė shtyllė nga faqja nė faqe
  Bota mė shndėrrohej nė rebus

  Kronika e zezė sa s’mė la pa mend
  Rropullitė m’i gėrreu raporti pėr vėrshimet

  Kumtesa pėr Inkėt e Atlantidės
  Nė rrjetė merimange m’i vari mendimet

  Shiu s’prajti as ende ka pushuar
  Si ta vajtonte qielli verėn e harruar

  Teuta s’m’u hoq kurrė nga prehėri
  Po as vajin macja e vogėl nuk e mejti

  Gjuante kukullėn pėrplaste kėmbėt
  Mė shikonte mes lotėsh hutueshėm e shkreta

  Si nuk mė bėnte zemra dhe mua
  Ta nxirrja kokėn nga gazeta


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 03 Dec 2007, 04:47

  TELEVIZORI...

  Butoni me shpejtėsi kozmike
  Ia heq kataraktin nga bebėza
  Krejt botės

  Pėrzihen pamjet humbin kuptimet
  Fjalėt heje akulli
  Na varen buzėve

  Dikush kap kokėn dikush lėpihet
  Tjetri fėrkon sytė
  Nga apatia

  Butoni me shpejtėsi kozmike
  Katarakt tė ri nė bebėz i shkakton
  Krejt botės

  Po duhet tė kalojnė disa orė drite
  Derisa tė na shkrihen hejet e fjalėve
  Buzėve varur


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 03 Dec 2007, 04:48

  GAZETA...

  Tek lexoja nė gazetė njė ditė
  Njė deklaratė pėr armatimin nė gjithėsi
  Pėrvajshėm fėrkoja sytė

  Njeriu nga fotografia shqyhej nė gaz
  Si tė kishte zbuluar papritmas
  Njė enigmė tė ndėrlikuar

  Faqet e gazetės nėpėr duar mė shushurinin
  Fjalėt nėpėr reliefin e butė tė letrės
  Si bishat nė pyll ulėrinin

  Nuk dėshiroj tė mirrem me hamendjen
  Kobin e Atlandidės njeri a e parashikoi
  Nė fare deklarate nė gazetė


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 03 Dec 2007, 04:50

  MEDITIM PĖR SAMIUN...

  Mote ka qė trastė mė rri
  Figura e Samiut nė kujtesė

  Dhe s’gjej kuadėr qė ta zėrė
  Enciklopedinė e gjallė
  Qė ndjehet ngushtė nė dy shekuj
  Qė me njėrin sy e shikojnė

  Dhe s’gjej kuadėr qė ta zėrė
  Dilemėn bjeshkė
  Gjuhėn e pushtuesit si ta emėrtosh
  Ndryshe
  Kur hijet vallėzojnė rreth shtėpisė

  Se sytė zėnė e djegin
  Se sytė zėnė e lotojnė

  E atij njėrėn faqe ia rrahin valet nė Bosfor
  Tjetrėn borėrat nė Alpe

  Ka mote qė ha veten e s’e di
  Ē’ka qenė
  Ē’ėshtė
  E ē’do tė bėhet me Samiun
  Qė ndan e bashkon dy kontinente
  Me tėrė atė dhembje


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 03 Dec 2007, 04:51

  VIZA NĖ MES...

  Nėpėr libra mėsimi enciklopedi
  Nėn emėr futur nė kllapa
  Si dy akrepa tė ndalur
  Varur rrinė dy data

  Zbritja s’bėhet lehtė
  Me matematikė tė thatė
  Ajo vizė e shkurtėr nė mes
  Ėshtė udhė nėpėr shtrėngatė

  Fjalitė tutje zgjaten
  Me shqetėsimet e kohės
  Po duken sė tepėrmi tė ngatėrruara
  Si diplomacitė e Evropės

  Fotografia e zverdhur pėrbri
  Vjen disi e largėt
  S’ėshtė faji i fotoaparatit
  Qė nuancat e shpirtit s’i kap

  E datat e futura nė kllapa
  Akrepa tė ndalur rrinė
  Viza e shkurtėr n’mes tyre
  Enigmė pėr historinė


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 03 Dec 2007, 04:51

  DRINI NĖ TREG...

  Sa herė shoh peshq tė freskėt
  Nė hyrje tė tregut
  Sikur i shoh mendimet e mia
  Tė zėna me rrjeta
  Me zorrė pėrfushė
  Sikur i shoh kujtimet
  Dhe nis e mė erret
  E marr nė thua
  Djersė tė ftohta mė mbulojnė
  Mu nė hyrje tė tregut nė Prishtinė

  Duke ikur nga tregu
  Ndjej si gumėzhin nė mua pikėllimi
  Si tė buronte vetė Drini
  E mendimet mė ngelin nėpėr shporta
  Me zorrė pėr pluhur zvarriten kujtimet
  Sa kur arrij me gjysmė shpirti nė shtėpi
  Fshihem nga pasqyra
  Sytė mė kanė marr njė pjesė shėmtie
  Nga hyrja e tregut e di


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 03 Dec 2007, 04:53

  FORMULA E KATONIT...

  Njėherė e njė kohė
  Njėfarė Marcus Porcius Katoni
  Shpiku njėfarė formule
  Tė thjeshtė pėr Kartagjenėn
  "Ceterum cenzeo Carthaginam delendam esse"

  Qė s’e harronte ta shqiptonte
  Nė senat nė shtėpi publike
  Nė pijetore nė gjumė,
  Nė nevojtore

  Nė kohėn e tij
  Psikanaliza s’kishte fenerė
  Pėr bodrumet e shpirtit

  Nga ajo formulė ndjellazezė
  Erėrat e pikėlluara
  Pėrhapėn hirin e Kartagjenės
  Nė tė katėr anėt e botės
  Duke brumėzuar gjak e ėndrra
  Nėpėr kujtesė

  Atė ditė e sot
  Formula e Katonit mbeti nė fuqi
  Nėpėr kabinete laboratorė
  Salla solemne akademi
  Vė veto tė plotė
  Dhe Kartagjenat e trilluara
  I ndjek nėpėr botė


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 03 Dec 2007, 04:54

  MIDIS BASHKĖFSHATARĖVE...

  Pas kaq kohėsh prapė jam midis bashkėfshatarėve
  Nė ditėn e shkollės

  Me sy i vjedh burrat
  Qė janė bėrė grumbull nė banga tė fundit
  Si tė qenė strehuar nga shiu

  Kohė e mbjelljeve
  Po ata kanė ardhur tė dėgjojnė vjersha
  T’u duartrokasin fėmijėve

  Kėshtu vinte edhe im atė
  Kur recitoja vjersha nė ditėn e shkollės
  E gėzimi i stiste mustaqet

  Prapė jam midis bashkėfshatarėve
  Dhe ndjej atė gėzim tė largėt tė harruar
  Si njė fjali qė e lexojmė nė dėrrasė
  Tė pafshirė nga ora e kaluar


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 03 Dec 2007, 04:54

  COPA METALI NĖPĖR GISHTĖRINJ...

  Kthehem nga puna
  Pa njė fije gėzimi
  Nė shtėpi

  Dreka e ngrirė
  Pasditė tė gjatė mė premton

  Futem nėn batanije
  Dhe vėshtroj rebusėt e merimangave

  Zėrat e fėmijėve ecjaket e gruas
  Si tė qenė fshehur nėn tapiceri

  Numėroj ditėt e mbetura
  Si ushtari i vjetėr
  Copa metali mė rėndojnė
  Nėpėr gishtėrinj

  Dhe s’gjej fjalė t’u shpreh dashurinė
  Pėr sa m’i japin kuptim jetės
  Kur tė vijnė


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 03 Dec 2007, 04:57

  THIRRMĖ...

  Posa cingėroi telefoni
  Hodha gazetėn i lehtėsuar
  Dhe pas fjalėve tė para
  Njeriu filloi tė mė kėrkonte ndjesė
  Si t’ma kishte kanosur jetėn

  Unė i thashė se mė gėzoi ajo thirrmė
  Po ai s’mė zuri besė

  Ishte dita e dytė vėrtet
  Qė s’mė kishte kėrkuar njeri

  Dhe unė pėrfytyroja receptorė tė ngritur
  Gishtėrinj qė formonin numrin tim
  Qoftė edhe gabimisht
  Po ec e mbushja mendjen atij


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 03 Dec 2007, 04:58

  BUBULINA...

  Erdhi njė natė tetori
  Me vaj nė buzė Bubulina

  Ē’vaj
  Me bubullimėn e lashtė tė jetės

  Dhe hyri nė albumin e jetės sonė
  Ku vendi i vet e priste

  Tash kaltėron Jonit tė gėzimeve tona
  Me emrin qė kohėt pėrtėrin


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 03 Dec 2007, 04:59

  ALBUM PĖRMALLIMI...

  Shkrepi muzgu fyshekzare
  Tym e plhur rigė e erė
  Po qyteti s’u mbush vrer
  Si far’ vashe lajkatare

  Rri i muzgėt nė dritare
  Rrugėt mbushen me poterė
  Stinė trillesh ti o verė
  Di tė therėsh me thikare

  N’kryq vetmie tė gozhduar
  Pre mė bėre tė kujtimit
  Tė njėmuzgu tė muzguar

  Jap e marr tash me rininė
  Nė album tė pėrmallimit
  Loti fsheh fotografinė


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 03 Dec 2007, 05:00

  PLANETĖ TĖ LARGĖT...

  Pėrgjatė shpirtit tonė shtrihen
  Kėneta hėnore
  Dhe Oqeane Stuhish

  Pėr t’i vėnė re
  S’ndihmojnė kurrfarė planetografish

  Po njė ndarje e pėrjetshme
  I bėn tė dukshme ato humnera
  Nė planetėt e largėt nė ne
  Kur na braktis shpresa


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 03 Dec 2007, 05:00

  ETHET E KUJTIMEVE...

  Shėtitorja u kėrrus
  E mbahet si pėr bastun
  Pėr trungjet tullace tė brirėve

  Gjethet me verdhėz
  Ia mbulojnė kurrizin
  Qė therje reumatike ndjen

  Derisa bėj shėtitjen e mbrėmjes
  Sa s’ia plas vajit
  Pėr verėn e dashurisė sė vdekur

  Ndalem nė mes tė shėtitores
  Si pėr t’i mbledhur kujtimet
  Nėpėr plasat e asfaltit

  Mė mirė po t’i varim si kartėmortale
  Se kėshtu na i shpiejnė nė pleh
  Fshisaxhinjtė


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 03 Dec 2007, 05:01

  DRITARJA...

  Ėshtė sy
  Tė nxjerr nga thonjtė e mureve
  Po dhe tė bėn sylesh

  Prandaj ti mos rri
  Kohė tė gjatė pėrpara saj
  As nė festa as nė zi


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 03 Dec 2007, 05:02

  SHPRESĖ NĖ FACULETĖ...

  Nė tė njėjtėn kthesė tė bulevardit
  Rri verė e dimėr pranverė e vjeshtė
  Tė njėjtin refren ēamēakėz mbllaēit
  Nė prehėr e mban tė njėjtėn faculetė

  Nė lustrėn e kohės gravure e gjallė
  Fytyrė-thėngjill e syzgurdulluar
  Gjimnastikėn e pėrsosur tė pėruljes bėn
  Pėrpara hundės sė botės sė verbuar

  Si njė aktor e di krejt pėrmendsh
  Tekstin e rolit qė luan nė jetė
  Di ta shumėzoj mėshirėn e huaj
  E ta pjesėtojė dhembjen e vet

  Nė tė njėjtėn kthesė tė bulevardit
  Qė nga mėngjesi e derisa bie terri
  Faculeta ia zė gjithė atė shpresė
  Siē e zė ekrani njė film tmerri


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 03 Dec 2007, 05:03

  LLAHTARIA...

  Shėtitorja e mbuluar gjethe blirėsh
  Fara kungujsh buleta kinemash gėzhoja gėshtenjash
  Nuk zhurmėrin si rėndom nė kėtė orė tė mbrėmjes

  Po unė me njė mikun tim regjisor
  Shėtisim qė nga Theatri e deri te Hotel Grandi
  Nėpėr fyryfyēkė kėmbė pas kėmbe mes blirėve
  Bėjmė biseda tė rėndomta pėr tė shkuarėn pėr ardhmėrinė

  Dhe s’di hiq se si e nxjerr ai fjalėn te armatimi bėrthamor
  Duke qėruar fara tė kriposura kungulli e duke pėshtyrė
  Duke qeshur nganjėherė me zė tė lartė e duke sharė

  Ndėrsa mua mė bėhet se merr flakė vetė qielli
  Se zbret mbi ndėrtesat blirėt shėtitėsit e mėrdhirė
  Qė zėnė tė pėrpėliten nga llahtaria
  E miku vazhdon ta ndrydhė butonin e fjalėve
  Qė si bomba eksplodojnė nė pėrfytyrimin tim
  Sa s’shkrihet sė qeshuri kur e lus tė ndėrrojė bisedė

  Kur e lė mes shėtitores e ik pėr nė banesė
  Ku posa hyj brenda
  Redaktori nė TV po atė temė paralajmėron nė krye tė ditarit

  Ai veēse s’qėron fara s’qesh s’pėshtyn s’shan
  Mirėpo arrėzėn e fytit e shtyp me gisht
  Kravatėn shumėngjyrėshe e ēliron spontanisht
  E unė pėrpiqem ta shkul pėrfytyrimin llahtar
  Qė si etiketė mbi shishe nė tru ma ngjiti miku
  Derisa nė ekran emetohet shpėrthimi nė Nevadė


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 03 Dec 2007, 05:04

  STADIUMI...

  Kur i hapėm themelet
  Shtangėm nga habia

  U ngjitėm nė Dragodan
  T’na hipi nė kokė njė marrėzi

  Gooool brohorisnim pėrnjėherė
  Dhe kapelat i hidhnim pėr qiell

  Shpirti ashtu na lehtėsohej
  Pėr token qė nga hekuri do tė rėndohej

  Mė rrėfen njė pensionist
  E qesh rėndė e bėn me gisht

  E di thotė se po tė bėhem cergė
  Veēse po tė mė pyesnin mua

  Emrat tanė do t’i shėnoja nė ulėse
  Nė vend tė numrave


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 03 Dec 2007, 05:06

  KUJTIM I PALEXUESHĖM...

  Nė njė mbrėmje si kjo
  Shėtitėsit do tė ndalen pėr njė ēast
  Para trungjeve tė blirėve

  Do tė tund ndonjėri kokėn
  Duke nxjerrė nga xhepi njė cigare
  Po mbrėmė ja kėtu e pashė
  Do tė bėjė tjetri me dorė

  Pastaj do tė nxitojnė
  Tė arrijnė atje tek i presin
  Duke shkelur pikėllimin e ēastit
  Si gjethet e rėna

  Dikur dikush do ta shkulė kartėmortalen
  Pėr tė shėnuar njė numėr telefoni
  Apo shiu vetė do ta bėjė tė palexueshėm
  Kujtimin


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 03 Dec 2007, 05:07

  ARTI I KRIJIMIT...

  Nė letėr i nxjerr
  Mendimet qė mė tundin
  Si trollin tėrmetet

  Titullin qė mė parė ua di
  Nė vesh sekush ma dikton

  Po pa njė pa dy ai merr zjarr
  Shkronjat si zhavor
  Pėr fytyrė m’i pėrplas

  Vija e drejtė qė e mban
  Si gjarpėr zė e pėrdridhet
  Kaligrafinė e frymėzimit
  Nė zemėr ma kafshon

  Nga zėra tė njohur tė largėt
  Dora nė ajėr mė shtanget
  Aniqė letra e bardhė ma tėrheq
  Si metalin njė copė magnet

  Dhe s’di ē’tė hedh mė parė nė letėr
  Me ē’fjalė me ē’ritėm
  Nė ē’metėr

  E taketukja mbushet shpuzė e mbushen
  Mushkėritė tym e nikotinė
  Dhe ngryset natė dhe ēel dita
  Nė betejėn time me afazinė

  Edhe kur s’e shkruaj njė fjalė
  Letrėn nuk e gris
  Se titulli do tė mė ndiqte
  Fjalėt e pashkruara mendimet e pathėna
  Do tė krijonin pas meje ortiqe


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Tue 14 Jul 2020, 15:19