Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Albana Mėlysha...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 23:06

  Perralla ne internet

  Ne s'njihemi , ne s'shihemi
  Permbys mbi kompjuter
  mberthyer nga njė magji
  ti pret per mua, une pres per ty
  Nje pelhure te padukshme
  endim me endje
  qe fashitet mengjezeve
  e merr vrull ēdo mbremje
  Dhe ēuditerisht
  sikur ndjejme dhe mall
  edhe pse eshte genjeshter
  edhe pse eshte peralle
  me padurim, si femijet
  e presim ēdo nate
  pa peralla s'na ze gjumi
  symbyllur peshperism: dua prape..


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 23:07

  Mė dhėmb miqėsi e humbur

  Me dhemb miqesi e humbur
  Me dhemb o shok vertet
  Ta harroj me thua?
  Nuk mundem..
  Duhet te harroj Ty vete
  Sa keq me vjen o shoku im,
  Me dhemb ne shpirt, vertet,
  se miq siē ishim,
  mė s'behemi dot
  Te pakten jo ne kete jete
  Cili gaboi?
  Kjo s'ka me rendesi
  fajin te tere mbi vehte e marr,
  veē te kthehesha
  edhe nje here tek ti
  U nis me aq kujdes
  u latua me aq dashuri
  mbi pellembe te dores
  e vume
  dhe ishte thjesht… miqėsi
  Ah, si e humbem miqesine
  Si e humbem…
  Per te do na marre malli
  qe shume e bukur per tu besuar
  U be xheloz vete djalli.
  Tinėzisht prane nesh kaloi,
  nje pelerine pruri me vehte,
  mbi koke te na i hidhte,
  te flisnin perēart te dy
  rrugen mos dinim nga binte…

  Oh, sa keq me vjen
  per shoqerine e humbur
  sa keq!
  Shume humba une
  por edhe ti ndoshta …shume!
  Me dhemb per miqesine e humbur
  (Sa shume na merrte malli!)
  Mos! Pikerisht kete mos e thoni
  Se do tu ngaterroje
  vete Djalli!


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 23:07

  Mos me thoni "mire se erdhe"

  Mos mė thoni "mire se erdhe"
  Se nuk po u sjell dashuri
  Kengen e braktisjes sjell
  Dhe boten te shplare ne gri
  Le te trokase shiu i veres
  mua mė s'do mė ngacmoje
  Le te vije Vjeshte e Mios
  nje tjeter do te frymezoje
  le te bien gjethet
  shumengjyreshe
  mbi asfaltin e zi,
  sixhade Persie
  nuk krijoj mė me to..
  Luledeleve,
  s' u kepus mė petalet
  duke pyetur me do, s'me do..
  Le t'i afrohet vala bregut
  emrin tend per ta rrembyer
  Ai fshire do jete prej kohesh
  S'do e kujtoj si gje e vyer..
  Ju thashe
  te mos me thoni "mireseerdhe"
  Se s'jam mė ajo e para,
  Por mėshire nga ju nuk dua,
  Dhe as te me quani zemėr vrara.


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 23:07

  Trinity Church

  Trinity Church- kishė ne Manhattan
  perballe American Stock Exchange
  (Mos thuaj qe se gjen dot)
  Eshte kishe si ēdo kishe ..
  Rrotull me varre e lule plot
  por ndryshe nga gjithe te tjerat
  ketu nuk gjen hidherim, as lot.
  Kisha Triniti ka varre,
  te gurte, te mermerte, te lashte
  e stola n'mes varresh me ēifte plot
  te vdekur treqind vjeēare,
  burra shteti ka, dhe emra te ralle,
  fisnike qe injoruan friken
  Angline luftuan per te bere Ameriken!
  Triniti Church eshte kishė si ēdo kishė
  veē si askund tjeter, n'oborr te saj
  sheh te rinj qe kembet shtriqin mbi stola,
  (stolat te rethuar nga varret)
  vajzat qe i zgjasin diellit buzet, sheh,
  symbyllur tek zbathin sandalet.
  Po te vini ne Manhattan, NY City
  perballe me American Stock Exchange,
  mos rrini pa ndalur ne Kishen Triniti
  Duket kishė si ēdo kishė,
  apo mbase me e bukur se tere te tjerat,
  Ne stole rethuar nga varret e lashte
  sheh te rinj qe i gezohen pranveres..


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 23:08

  Pėrsėri zgjuar

  Mė gjeti zgjuar edhe ky mėngjes,
  Mbi libra, fletore, shėnime
  Mbi nje tavoline tė gjere, tė bardhė
  Menduar gatuaj tė ardhmen time..


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 23:08

  Mėngjesi

  E keni vėnė re?
  Kėtu mėngjezi vjen me cicėrima zogjsh
  jo me kėngė gjelash
  bari bėrė dush me ves te ftohtė
  ujin e tepėrt hedhur kangjellash


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 23:09

  Ekuiliber

  Vetėm njė tis i hollė
  E ndante miqėsinė nga dashuria
  Sa u kujdesėm tė mos shkisnim!
  S'mundėm..
  tani i qajmė pėr tė dyja!


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 23:09

  Ti nuk mė do mė..

  se mė deshe veē qėngj tė butė
  edhe vetėm pranverė
  por une ashtu nuk behesha dot
  se ashtu s'do isha e plotė
  kater stinėshe jam,
  si shumė tė tjerė..


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 23:09

  Mos mė shiko ashtu

  Mos mė shiko ashtu nė sy,
  kur e di ē'ndodh me mua,
  qė si fėmi i besoj sytė e tua
  Ndaj mos mė shih mė ashtu,
  mė mirė fshihi sytė diku
  dhe pse malli tė ka marė
  tė zgjosh tek unė pranverė,
  Ti qė m'ike herėn e parė
  a thua s'do ikėsh kėtė herė?


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 23:10

  Pse ke mbetur pamartuar?!

  Ē'pyetje e shėmtuar,
  Kur ja thua shoqes
  qe ndan kafen me ty, kur mir'e di
  Qė eshte me e shkolluar se ty
  Qė eshte me e menēur se ty
  Qė eshte me e bukur se ty
  qė edhe ne bisnes ka bėrė emėr
  vetem sepse ti je Mashkull
  dhe "gezon " te drejten e lashte
  pėr tė fyer njė femėr..
  E di pse "ka mbetur pamartuar"?
  Ta them unė:
  Se tėrė jetėn i kane mbirė nė sy
  Njerės medioker, tė veckėl si ty
  Se edhe kėtu nė Amerikė e ndoqėn pėrsėri
  Pompuan vehten, u frynė si kaposha,
  Mesuan edhe gjuhet te huaj,
  por fjalet njėlloj u dolėn,
  fodullėve sarhosha!


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 23:10

  Goditja e tė kaluarės

  ..papritur mu mblodh
  nje gjė e rėndė nė gjoks,
  njė dhimbje e madhe
  qė mė kėrrusi poshtė,
  rashė pėrmbys nė shtrat,
  s'e shtypa dot,
  ē'peshė e rėndė nė zemėr,
  lotėt jastekut shkisnin,
  nė ekran kisha parė sėrish
  "te harruarin" emėr..


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 23:10

  Efekt tingujsh perseri

  Si munden tingujt te derdhen
  keshtu ne damaret e mi
  e ata-perrrenj lumturie
  vershojne drejt zemres,
  ne marramendje si balone
  ngopet zemra,
  te dehur lart me ngre,
  valsin e lumturise te marr mbi re
  e gjithe bota e trishtuar ka mbetur
  poshte nen kembet e mia,
  sa poshte , sa larg.. atje.


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 23:11

  Miqesore

  Hej ti, me syte e zi,
  qe n'mes dy zemrave rri
  dhe prape mendon
  per te treten
  do behesh ndonjehere burre, apo
  gjysmak do mbetesh tere jeten?

  Po ti, moj e embla bukuroshe, qe
  me buzeqeshje tere djemte i joshe,
  na thuaj, ku te fillon e verteta
  kur do t'i lesh ato nazet e shkreta?

  Dhe ti "shefe"- serioze e madhe,
  sikur Ti ja mban botes tere hallet,
  pastaj kur hap gojen vret e pret..
  ē'dashuri kerkon nga djemte?
  hiqi me mire gradat, zbutu, ndrysho
  kur flet si shefe, jo ēdo djale te do..

  Sa pak flisni ju djemte,
  na plasni shpirtin,
  ne mendime na vini,
  pafjetur na ē'jini..


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 23:11

  Kėrkim i trishtuar

  Natyre e mjere,
  pareshtur derdh shi,
  pareshtur derdh lot
  Mbi tavoline, nje tufe lule
  Dy pjata, dy gota ,
  Dhe birrė per ty vė sot
  E ulem e vetme
  ne ditlindjen tende
  e pres e vetmuar
  me kot, me kot..
  Mbremja lėshohet
  e rėndė, e shurdher, pa sy
  mbuluar nen nje gunė te zeze
  stolave te parkut tė kerkoj Ty
  Nate vone.. sa vone nuk di
  Mbi gjurmet e tua kembet zvarris
  ndaloj ketu, aty ndaloj, e mpire
  me behet zerin tend degjoj:
  " E dashur, ē'ben ashtu?
  u bere ujė, ik nė shtepi,
  merak per mua mos mbaj,
  per mua merak mos ki
  Sonte me engjej ditlindjen ndaj
  hera e pare qė s'te ftova ty.."
  Natyrė e mjerė,
  e pangopur me shi
  more ti edhe lotet e mi
  Mbi tavoline, nje tufe lule,
  dy pjata , dy gota
  dhe birrė pėr Ty vura sot
  E vetmuar perballe vdekjes,
  ulem, pergjerohem te te ktheje
  mė kot, mė kot..


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 23:12

  E di per ēfare me ka mare malli?

  ..per te ngrene si atehere
  buke, djathe(nga djathi yne)
  domate e nje cope kastravec
  (me arome kastraveci)
  apo Fergese me gjize
  me ka marre malli..
  rrobat ne oborr per te ndere,
  kur ka diell edhe ere
  me ka marre malli,
  per tu takuar me ty ne errresire,
  fshehurazi tek shkolla,
  per shetitjen e gjate ne bulevard
  oh, sa me ka marre malli!
  Per te ndjere pak te ftohte dimrit,
  dhe veres per nje gote dhalle
  oh, sa malli me ka marre!


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 23:12

  Kjo poezi eshte per..

  ..nje ndjenje te harruar
  qe ngriti koke, u gjallerua,
  qe para se te gezohesh
  u turperua, se i thane
  s'je e vogel, por je grua
  qe u terhoq me dhimbje
  e u fsheh me lot
  ne nje skute te shpirtit,
  thelle, ku s'gjendet dot
  ku leshon klithma,
  qė njerzit s'i kuptojne,
  po marrin pishtaret
  e zene ta kerkojne,
  duan ta kthejne
  por s'e kthejne dot me
  ajo rriti thonjte,
  egersire u be.


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 4 Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Mon 01 Mar 2021, 02:54