Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Albana Mėlysha...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:47

  Ulu prane meje

  Ulu ketu prane meje, me thua
  te presim bashke edhe nje here
  ardhjen e mengjezit, si atehere
  bashke te presim hapjen e qiellit
  te ndajme bashke ardhjen e Diellit,
  te mos flasim, te mos bejme ze,
  kujtimeve te tretemi, se s'do shihemi me!


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:48

  Te ka marre malli?!

  Pėr c'fare i dashur?
  Pėr fjalet e mia,
  qė u kthyen
  ne psherėtima,
  pėr psherėtimat
  qė u kthyen ne lot,
  pėr PO -tė qė si thamė dot..
  ..per netet pa gjumė,
  per fantazite lume,
  per enderat
  qe ne mes i keputėm,
  tė mos na marre malli mė,
  edhe Zotit i u lutėm?
  Per ēfare?


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:48

  Merak

  Kaloj mesazhet me shpejtesi
  Po me mungon ti
  S'te pashe as dje, as sot
  Madje as pardje..
  Ē'te ka ndodhur, ku je?
  A thua vjen nga puna
  aq i lodhur valle,
  sa s'shkruan dot dy radhe?
  Nje dite mungova une
  Dhe me the te mori malli
  Po tani ē'u bere Ti?!
  Me bere merak vertet,
  e di?
  Ka shume rendesi
  edhe vetem nje fjale, siē
  ka rendesi te jesh gjalle
  pas kesaj mund edhe
  te grindemi po deshe
  Ti quame liberale,
  une te dhuroj nje qeleshe..


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:48

  Ēast

  Qe nje ēast ndarje,
  nje regetim zemre,
  nje moment i vockel
  ate buzembremje
  I hutuar ishe,
  kaq prane me kishe
  po nuk dije c'te beje,
  doren te me shtrije?
  apo perqafoje?
  Bera une nje hap
  ti nje tjeter shtove
  ekulibri ra, koken
  tek une leshove..
  Qe nje ēast i vockel
  ate buzembremje,
  ti ndoshta e ke harruar
  une e kujtoj me endje.


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:49

  Dashuria e Gruas

  Vetem
  nje moment
  i duhet gruas
  te bjere ne dashuri,
  ai mund te jete
  moment:
  admirimi,
  sinqeriteti,
  boshlleku,
  perngjasimi,
  egzaltimi,
  rrefimi,
  mirekuptimi,
  keqardhje,
  pranvere,
  rinimi,
  iluzioni,
  hakmarrje,
  nevoje,
  vetem
  nje Moment,
  per te ngecur
  ne gracken e saj
  e reth Tij
  tė endė
  fijen e mendimit
  tere jeten..


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:49

  Sekreti i rinise time

  Nuk ka asnje sekret ketu
  "Sekreti" ishte vetem
  qe une e rizbulova ate,
  qe fshehur ne nje skute
  te shpirtit, harruar
  nga une dhe nga bota
  E mora per dore
  dhe e nxorra ne drite
  ne fillim mbuloi syte,
  e vrau dielli dhe u terhoq
  pasaj u derdh si krua,
  u ēudit q'e desha aq shume,
  ndriēim fytyres me dha,
  lumturi me fali,
  e me tha te dua.
  Kerkojeni edhe ju
  nė e paēi harruar diku..


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:50

  Pėr ELDĖN

  Njė shall tė hollė mbi sy do tė hedh,
  njė shall tė zi
  Flokėt e gjata nėn kapuē do mbledh,
  do ti fsheh nga ti
  kėpucėt me taka tutje do ti flak
  tė mos i gjej njeri
  me rripa lėkure kėmbėt do lidh,
  s'do e besoje as ti
  me vrap nga deti te shkėmbinjtė do marr,
  nga venim tė dy
  se malli pėr ty mė mori ēdo gaz,
  e s’ma di njeri


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:50

  Batica

  "Sa e vrullshme erdhi dashuria, sa shpejt ra…."
  Deti u fry, u zmadhua
  Valet e qeta, u shqetesuan
  U bene dallge
  perendimi i zjarrte i perfaku
  pastaj Dielli mengadale
  u zhyt i teri
  Ne ate batice dashurie..
  zjarrin per te shuar,
  mallin per te tretur
  freskine per tu marre
  nese u kish mbetur
  Pastaj batica ra, deti u terhoq
  Territori i pushtuar, u zbraz,
  u zbulua perseri rere e lagur
  Dielli s'qe me aty
  Deti u ftoh, u tradhetua
  zbathur ne breg
  Nje vajze fshinte lotet
  pulebardhe e vetmuar..
  kerkonte shoket..


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:50

  Nje sandale e vogel

  Nga ves’ e mbremjes njomur
  ne barin e gjelber
  nje sandale e vogel
  Shket, rrukulliset
  e buze gjolit bje..
  Rastisa une atje, qe te
  perkulem, ta ngre..
  E njoha..
  S’e kisha harruar as ate
  As kembken qe mbante veshur
  e bardhe, e vogel, thember-njome
  me sandalka femijesh veshur
  Me pelqente t'i gudulisja gishtrinjte
  ajo mekej ne te qeshur…

  Nga gjoli te lagur sandalen lart ngre,
  Kembezbathur pas kurrizit
  shfaqesh ti atje
  Qetesisht, (O zot sa qetesisht!)
  zgjate gishterinjte per ta marre,
  A thua se ishe nje vajze tjeter
  e une ndonje i panjohur i marre…

  Nga ves’ e mbremjes njomur
  ne barin e gjelber
  nje sandale e vogel
  Shket, rrukulliset
  e buze gjolit bie
  Nga rastisa une atje, qe te
  perkulem e ta ngre!


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:51

  Si ndodh qe…

  E di se ēpo mendoja tani?
  Sikur ti te ishe une dhe une te isha ty
  Ne qytet do vihej nje shpallje
  "Eshte zhdukur nje vajze 20 vjeēare!"
  E do t’i lija tere gojet te flasin
  Si ndodh qe djemte 20 vjeēarė
  nuk humbasin?
  E di se c’po mendoja tani?
  Sa mire qe ti s’je une
  e une s’jam ti..


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:51  Mos mė kėrkoni ne poezine time

  E di pse? Sepse une.
  mund te jem ne te ardhmen tuaj
  mund te jem ne te shkuaren time
  mund te ndodhem ne te dyja bashke,
  ne nje kufij te shkrire e sfumuar
  vehten dhe ju duke kerkuar
  Ne u pelqefshin poezite e mija,
  mos me pyesni emrin, sa vjeē jam,
  as ku ndodhem, syte ē’ngjyre i kam
  dhe mos bini ne enderime…
  A nuk ju mjafton e hapur si ne pellembe te dores
  zemra ime?
  Ne e pelqefshi poezine time
  mos me pyesni se kush jam
  ne e ndjefshi,
  Thirmeni thjesht "shoqja ime"


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:52

  Humba edhe unė..

  Po ankohen shokėt se mė s'po ndihem,
  se si sėpata pa bisht humba edhe unė,
  se u them jam e zėnė, e mbytur nė punė
  se s'po mė mbetet mė kohė as pėr vete,
  se mė kujtohet kur thosh dikur njė poete
  "s'mė mjaftojnė as 24 orė qė t'i bėj tė gjitha"
  tė bėj punė nėpėr shtėpi, tė rris fėmijė,
  tė pi kafen me ty, njė llaf tė shkėmbej,
  dorėn nė duar ta marr, tė tė shoh nė sy..


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:52

  Ku vete e dashur?

  Midis dy botėve,
  midis dy jetėve,
  njėra e lėnė,
  tjetra e panxėnė
  ku vete e dashur?

  nėna e braktisur ,
  njerka e stolisur,
  ti ėndėr e grisur..

  Ėndesh rrugėve si hije
  Me bukuri perėndie
  Natyre pranvere pėrreth
  Pėr ty asnjė shije ..

  Mbetur pėrjashta
  nė gysėm tė rrugės,
  shpirtdjegur, gaztretur
  Fytyrė e mermertė,
  Me bardhėsi vdekje
  Ėnde e pavdekur


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:52

  Drejt Diellit te Jugut

  Kaq dite udhetimi
  drejt Diellit te Jugut
  sa shtete kalova e ndrova nje stine,
  per te ardhur tek ty
  shoku im!
  Dhe ē'qe ai moment aq i bukur,
  (O Zot, sa i bukur qe!)
  Drejt meje ti rendje i lumtur
  "O mikja ime,
  ja tek me ke!"
  Ē'qe ai mall aq i madh
  O shoku im ē'qe!
  Zemr'e lodhur pritjes se gjate
  si s'me leshonte
  perdhe!
  Ē'qe ai mall aq i bukur
  O mikja ime, ē'qe!
  xhaketa dimerore
  e rrudhosur,
  priste me kot
  t'i ktheheshe atje!


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:53

  Luleshqerat ne Williamsburg

  Uaa!
  Se dija qe mbreme
  kisha rene te flija ne nje hotel
  te rethuar me luleshqera.
  Lulet e femijerise sime.
  Te kujtohet?
  Mbushnim dikur preherin me to
  I benim kurore, i vinim mbi floke
  sa here qe ēelte pranvera.
  Pastaj guisnim, qeshnim, gezonim
  te ēkujdesura kodres poshte vraponim
  ndersa fustanėt na i merrte era.
  Uaa!
  Nuk e dija qe ne Williamsburg (colonial)
  do gjeja kaq luleshqera!Lulet e rinise sime.
  Te kujtohet?
  U kėpusja petalet: me do s’mė do, mė do s’mė do..
  tek ngjiteshim nga kodrat pasditeve vonė
  Ti qeshje: Pse s’e nis ne te kundert,
  Te te dua pergjithmone?
  Ēudi!
  Nuk e prisja te zgjohesha sot
  Ne kete vend te huaj, ne Williamsburg
  e rethuar me luleshqera,
  Ndjeva si erdhi tek une, edhe nje here mrekullisht
  Pranvera!


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:53

  Pushteti i muzikes

  O Zot,sa e ndjej
  pushtetin e muzikės!
  Mė rrėmben tė tėrėn
  mė derdhet ne zemėr
  mė vėrshon nė shpirt
  mė ngre peshė nė ajer
  lotė lumturie notojnė nė sy
  ėshtė i vetmi moment
  kur tė tradhėtoj ty!


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:53

  Ē’bote e mpleksur!

  Telefoni im ra dje..
  Dikush me quajti shpirt,
  Uf! e shtyva me dore tutje..
  (pse valle, na duan ata qe si duam?)
  Nje telefoni tjeter i bie une sot
  me vjen ti them ‘zemer".. dhe ngrij
  Po sikur te me shtyje
  tutje me dore mua, AI?
  Ē’bote e mpleksur!


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:54

  Mbetje poezish..

  E di sa mbetje poezish kam?
  Tė harruara nė sirtar, tė lėna nė kompjuter
  Tė hedhura mbi tavolinė, te shkara nėn tė
  Tė ngjeshura nė ēantė e nuk di ku mė..
  Vargje tė vetmuara
  Shkulur nga poezitė e mia
  Copėza dhimbjesh tė fshehura nė gji
  Vetėm pėr tė mos t'i dhėnė ty.
  Qortime pėr pakujdesitė e tua
  Pėr lėndimin e krenarisė sime
  Fjalė tė tuat tė hedhura pa vėnd
  Kafshime mbi buzė tė emrit tėnd
  Janė zėmėrime, kapėrdime, pėrbetime
  Pėr hakmarrje qė kurrė s'ndodhen
  Buzeqeshje tė prera nė mes, ironi,
  Dėshira tė shtypura, qė ti si di..
  Ti s'do ta marresh vesh kurrė
  Sa herė mė pate ligeshtuar
  Sa herė malli me pat marrė,
  Sa here, qė tė njoha ..jam penduar!


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:54

  Prifti i ēpriftėruar

  (Ate dite ne kishe mungonte prifti Dominik
  dhe ne radhen e pare, e bukura Anna Mary Shik).
  Kur ai ngrinte lart syte e kalter dhe i falej zotit per besimtaret e tij,
  ngrinte mbi ta dashurine e mbledhur nga dyqind pale sy,
  Zoti ngjyren e kalter ia kthente ne gjelbrim katarakti qe t'ja percillte
  atyre te ndare ne dyqind sterkala kristal uji dashurie
  Por ajo Anna Mari Shik, syzeza e bukura,
  perria e Kishes, gjithnje ne rradhen e pare
  te teren per vehte e donte
  dashurine e Dominikut, ne dyqind pjese te ndare
  Dashurine 200 pjeseshe e ndare shenjterisht,
  me fuqi magjie, djalli (kush e di si)
  e shumezoi me vehtevehten tinezisht
  dhe e derdhi ne syte e Anna Maris
  Kur vajza ngriti qepallat me zjarrin e dashurise qe vjedhur
  Te digjte priftin e bukur, te devotshmin Dominik.
  Prifti ndjeu turbullim gjaku, turbullim djali,
  E kaltra e syve u mbulua me mist,
  tek ngrinte syte lart nga Altari
  ndjeu zbrazetire t' i zgjaste Zotit perunjesisht.
  Ne gjunje e ulen prifti Dominik,
  me syte perdhe, i poshteruar te pranonte fajin
  qe s'qe me i denje per altarin,
  se urdherin e vet kish dhunuar
  se kishte fyer vete te madhin Zot,
  Shen Merine, me Anna Marine kishte nderruar
  nemur nga Ati do qe pergjithmone,
  nga njerzia pergjithmone i harruar.
  Ate dite ne kishe mungonte prifti Dominik
  dhe ne radhen e pare, e bukura Anna Mary Shik.


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:55

  Dhimbje dhe mall

  (emocione nga vizita ime e pare ne Kosove)

  Sot bulevardi i rinise sime tiranase
  me rruget e tua Prishtine u shkri e u be nje
  E tronditur ne mes pranveres se dubluar,
  shpirti mall e lot mbi faqe per ty derdhte,
  Kuptova se aq gjate sa une Prishtinen,
  ju o vellezer Tiranen time enderuat!
  Nje molle ndahet ne mes per dashuri, nje pjeshke po ashtu,
  por nje atdhe per dashuri nuk ndahet ne mes, kurrsesi!
  Damaret e gjakut na i prene vellezer, damaret e jetes
  ne fasha mbeshtjelle i kemi mbajtur, gjaku te mos na ike,
  te mos na prishet, te fiket te mos na bjere, ne toke te mos biem,
  dhe ne gjunje te mos biem gjithashtu….
  S'e ndjeva mungesen tende ne Prishtine, Tirane,


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:55

  Te dashuruar ne internet

  Ēudi sa te lumtur ishim,
  sikur kishim kapur rete
  s'pushonim se foluri
  ne internet!
  Ku i gjenim tere ato fjale
  Ate dialog qe fund s'kish..
  Naten s'na zinte gjumi
  duke pritur diten te vinte
  serish
  S' ishim pare kurre..
  Po c'ka rendesi?
  Kur ty te duket se je une
  dhe mua me duket
  se jam Ti?
  Eh, sefundi kuptuam
  se s'ishim vetem shpirtera..
  Erdhi ai moment
  Ngopje apo urie(?!)
  (qe moment gjenie)
  kur une doja te vija tek ty,
  apo ndoshta tek une,
  doje te vije ti..
  Dhe erdhem..
  e bashke me ne erdhi edhe
  zgjimi
  I dashur,
  Ekrani duhej te kishte pasqyre
  qe te na ruante nga
  zhgenjimi!


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:56

  Jeta siē vjen..


  Mbrėmje vonė
  nė divan sytė
  mi mbyll gjumi
  ti thua "ngrihu fli"
  ik, se edhe unė,
  ja, tani do vi!
  Duke u lėkundur
  unė ngrihem,
  hyj nė dhomė
  deren e le pak hapur
  si gjithnji,
  qė te mos bėsh zhurmė
  kur te vish ti
  Jam ne gjumė
  mė zgjon pėrplasja jote e derės
  si gjithnji..
  Nėn jorgan kėmbėn shtri
  ajo bie nė tė ftohtė..
  Paska qenė era qė mbylli derėn
  s'paske qenė ti!?
  Hej, bela..
  duhet tė ēohem, se e di
  nė divan pambuluar
  do tė kete zėnė gjumi ty
  Sahati trokiti: njė, dy!


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:56

  Nuk kuptova atėhere..

  O Zot, ēfare gjenialiteti
  te jep te bėrit esėll!
  Te kuptosh nje pyetje aq te thjeshte
  Qe bota e dinte prej mijra vjetesh..
  "A me ndjen ti mua?
  Nuk di ē'mėrmėrita atehere
  mendimesh e ndjenjash ngatėruar
  U ktheva sot prape kėtu
  A vlen pergjigje e vonuar?
  Po, i dashur te ndjeja
  Siē nuk kisha ndjere me pare
  Ndofta dyfish,
  per ty qe te mungoja une
  dhe per mua
  qe lumi me kish marre
  Po, i dashur, te ndjeja
  Te ndjeja aq sa fryma me merrej
  por e verteta ish qė
  tė shtyja tutje
  Se guximi im s'shkonte me tej
  Se imazhi i kokes tėnde ne prehėrin tim
  Duke u trembur se ai do qe fundi
  Po ti, s'e kuptoje qė mund
  edhe fillimi te ish?
  "Thone tė gjitha ndarjet
  si dashurite ngjajne,
  por ndarjet pa bashkime
  moskuptimin qajnė"


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:56

  Vetem nje moment

  Jepmeni nje moment qetesie
  o njeres!
  Vetem nje moment,
  jo nga ato qindra qe u kam dhene une
  por timin, vetem timin dua
  qe tu them syve ēlodhuni,
  tu them buzeve mos flisni,
  mendimit te lodhur ti them Ndal
  se edhe bota ndali
  nje ēast ..
  Jepmeni nje moment,
  vetem nje moment prehje dua
  qe pastaj ne tornedo te kthehem
  me vehte tu marr, ne qiell tu ngre
  e pastaj
  perjetesisht te fle..


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:57

  Tri here e hutuar sot..

  Sot qe te takova ty:
  Me kaloi pa vene re
  stacioni i autobuzit ku do zbrisja,
  Ngaterrova telefonin e shtepise,
  qe tu thoja se do vonohem,
  I lashe motrat pa mėnd
  kur thirra vellain me emrin tend!
  A te mjaftojne keto te tria
  Te thuash e trullosur nga dashuria?


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Mon 01 Jun 2020, 07:49