Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Albana Mėlysha...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... Empty Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:37

  Pėrshėndetje te nderuar anėtarė.

  Nė vijim tė kėsaj teme do tė keni mundėsinė qė
  tė njiheni me disa poezi tė poetes Albana Mėlysha...

  Shpresoj qė tė argėtoheni sadopak me kėto poezi.


  Sinqerishtė:
  Saimiri...


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:37

  Poetit mos i beso..

  Ne oazin e dashurise
  "ngritur pėr mua"
  mė thoje
  Nė qofte se njė ditė
  pėr dashurinė do shkruaj
  vargjet do te jene per ty
  per keto duar, per keta sy
  vec per zemren qe ke ti!
  Sa shumė uje kaloi nėn urė
  Kroi u shter, u tha
  Fushe e verdh'u pervelua
  kallinjte u poqen,
  u mblodhen, u bene duaj
  Nje yll shendriti ne qiell
  pastaj u keput e ra,
  po ajo poezi kurrė s'u shkrua
  Ne oazin e dashurise
  Ngritur dikur per mua
  njerzit te pane, njė tjetre
  tek i peshperisje ato fjale
  qe dikur mi pate thene mua!


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:38

  Zgjimi

  Nje pellumb i bardhe
  Me hyri ne dhome
  E me perplasje krahesh
  Zgjoi qetesine time
  I shpupurisi te gjitha:
  Kujtimet e harruara,
  ndjenjat e lėnduara
  poezite e braktisura
  dhe ato te panisura..
  Te gjitha u shkunden
  u gjalleruan, u bene tok
  e pastaj dy nga dy
  erdhen te te zgjojne edhe ty…


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:38

  Nuk e di per ju...

  Nuk e di per ju
  Por sa per mua,
  me jane plasaritur buzet
  per nje puthje
  per puthjen e atij qe dua
  qe mbeti atje
  qiej larg nga une...
  Nuk e di per ju,
  por sa per mua,
  mua ne mergim nena me solli
  per flokesh.
  Shamine qe me dha shoku im
  ende e qull me rrėkej lotėsh


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:39

  E enderrove ate ēast?

  E enderove ate ēast
  Kur njerzit do te na linin nje moment, vetem?
  Qe t’i thoshim njeri tjetrit diēka me shume
  Qe ti te ishe Ti dhe une te isha Une?
  Ja tek erdhi..
  Ti s’the asgje
  Asgje s’thashe dot as une.
  Akrepi vraponte ne fushen e ores
  ne si kujtim na mbeti
  vetem nje shtrengim i lehte i dores..


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:39

  A ke provuar…

  A e ke provuar atė ndjenjė
  kur tė vjen t’i thuash motėr
  asaj qė motra jote s’ėshtė?
  Kur tė vjen t’i thuash shpirt,
  asaj qė e dashura jote s’ėshtė?
  Kur i thua zemėr
  asaj qė nuk rri me ty, prane,
  por zemrėn me ty e ndan?
  Ke uruar ndonjėherė qė e dashura,
  sinqeritetin e shoqes tė ketė?
  Po miqėsinė qė e sjell pėrtej deti,
  sinqeriteti?
  E ke provuar?
  Unė, po!


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:40

  Ike ti...

  Ike ti
  dhe diēka u kėput
  brenda meje...
  Buzėqeshja ime
  pa gaz u bė
  dhe dielli u fsheh
  pas njė reje.


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:40

  Pse erdhe kaq vone?

  Pse erdhe kaq vone tek une?
  kur gruri u korr
  e ne fushen e perveluar
  mbeti vetem kashta?
  Pse erdhe kaq vone tek une,
  Kur edhe dera e fundit
  u mbyll
  Dhe dimri te la perjashta?


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:40

  Pse te desha ty…

  ..sepse ti prure tek une
  thesarin e rinise sime
  qe une e kisha kyēur,
  E kyēin e kisha fshehur,
  harruar e humbur diku..
  Si munde ta gjesh ti?


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:41

  U lodha...

  U lodha duke luftuar
  me kujtimet, me deshirat,
  enderrimet..
  Me te kaluaren, te tashmen
  me te ardhmen qe nuk e di
  a do ti gezohem…
  U lodha edhe
  me mendimin qė
  te mos dorezohem..


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:41

  Ēukitje ne dritare

  Nje zog i vogel ēukiti ne dritare
  E mora ne pellembe e mrekulluar fare
  e mbeshteta ne faqe,
  e ushqeva ne duar..
  "Ika, tha papritur
  se kam shume per te fluturuar.."
  Stinen tjeter per ēudi
  U kthye perseri
  Ēuk-ēuk, ēuk-ēuk
  "Si ti, qe atehere
  S'me ka perkedhelur njeri.."
  "Zog i dashur.. - thashe
  S'te perkedhel dot me,
  edhe po te dua
  Nuk i sheh duart e mija,
  ende ne fasho nga ēukitjet e tua?


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:42

  Lere pluhurin e harreses te bjere..

  Ndjenjat kapertheheshin ne germa te zeza, te kuqe
  zvariteshin ne shenja pafundsie nenkuptimesh
  ne kotesira enderimesh qe beheshin pluhur
  ne ardhje agimesh…
  Keta ishim ne, dy te panjohur qe misteri i panjohjes
  deshira, tundime na ngacmonte
  etje e pafund per te thurur rrjeta merimangash
  neteve pa gjume
  Ndaj lere pluhurin e harreses te bjere..
  Mos u pendo qe se kaperceve muzgun
  e as agimin, per te bere "trimin"
  Qe permes ekranit duart s'i kalove dot, mos u pendo
  Me mire keshtu, pa dhimbje, pa lot.
  Lere pluhurin e hareses te bjere
  te mbuloje germat kembeshtrembra
  dhe merimangen me rrjeten e saj kacavirese
  qe nuk mundi te na zinte, te na mbyste
  lere edhe ate, te ējerre,
  poshte te bjere.


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:42

  Ti qė..

  Ti qe me hodhe e perdrodhe
  qe me shtype, me shtrydhe
  me bere te mos fle,
  hije, shpirt, a dreq ē'je ?
  me shkatrove gjumin
  me more naten
  si fantazem me ndoqe
  ne endera me dogje,
  e pastaj me shtyve
  piper hedhur syve:
  Se sheh kush jam
  si mund te te dua,
  as une s'jam per ty
  as ti s'je per mua!
  Tani te shoh si qan me lot,
  Se zemren nga mendja
  S'e shkule dot,
  se edhe une me mendjen jam,
  zemren e koracova
  e bera kurban,
  tani s'me kthen dot tek ty,
  se s'kam me zemer
  dhe s'kam me as sy!


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:43

  Tradhėtisht

  Mė the se kishe mbetur
  Pa gjysmėn tėnde..
  Ta zgjata dorėn
  bujarisht
  Ndėrsa unė shijoja
  miqesinė me ėndje
  Ti shkiste tutje
  Tradhėtisht..


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:43

  E shkuara

  Mos e kerko vehten tende
  ne poezine time, se nuk je me,
  veē hija e se shkuares ka mbetur,
  mbase dhe per pak do te mbese
  derisa koha ta tresė..
  Mos e gjurmo vehten tende
  ne vargjet e mija,
  fantazma po iken, po shket
  zemra ka vdekur qekuri,
  goja per te folur, mė s' flet


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:44

  E vetme nje mengjes...

  Dhe ja si vjen puna
  te ngrihesh nje mengjes
  e te mos shohesh askend
  qe te prese zgjimin tend..
  As arome kafe perreth
  qe te hap syte dhe arome cigare jo e jo
  Ne net s'gjen as nje "miremengjes "
  nga ata qe mengjesin dite e kane
  veē lajme te vjeteruara gjen
  nga ato te nates se shkuar..
  Ku iken te gjithe keshtu ?
  Si kaq papritur vetem te lane..
  Te harruan, vaten , shkuan,
  Nje fjale s'te thane
  Terheq kembet ne kuzhine
  ve kafene qe ta pish
  e vetme e helmohesh
  Do kete edhe dite
  kur do jesh vetem ne jete
  Eh, e dashur do mesohesh..!


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:44

  Kokėfortėsi

  Sa e ēudiēme je moj aman,
  pse behesh si femije,
  me zor do te te thote tjetri:
  Te kam xhan?!
  Kjo ēfare kerkon ti,
  Nuk eshte dashuri
  Lot mos derdh kot
  eshte kokefortesi
  per ate qe s'arrin dot
  Kokeforte, sederlėnduar
  Pse s'shikon ate qė te do
  Po per nje tjeter
  Kot se koti vuan?


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:44

  Buqete lulesh ne te gdhire

  Ajo buqete lulesh e jotja
  N’ora pese te mengjesit
  Miresine time duke lavderuar
  Me tregoi padashje
  Se ate nate,
  Ah, pikerisht ate nate e dashur,
  me kishe tradhetuar!


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:45

  Mos me idealizo!

  Mos me zbukuro e dashur, mos me idealizo
  Se nuk jam ashtu
  Sikur te guxoja te te veshtroja thelle ne sy,
  E di se cfare do te te thoja tani?
  Kur t’u afrova ne fillim
  Desha vetem te lozja..
  Tani qe te njoh
  Nuk jam i denje per TY!


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:45

  Trupi dhe shpirti

  Tani kam filluar ta besoj
  kete teori te vjeter
  vetem se,
  me nje ndryshim te vogel
  Ndersa shpirti im rri tek ty
  Trupi m' endet ne nje bote tjeter


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:45

  Nėnokja

  Eh moj e embela nenokja ime,
  ke lidhur duart e rri menduar
  veshtrimin hedhur pertej dritares,
  e di c'mendon, e di se c'bluan
  Debore e bardhe ne gracke te zuri
  qekurse ke ardhur, e me s'tu nda,
  c'debore renka ketu, moj bije
  Po ketu tek ju qenka hata!?!
  Mbeskat cicerojne ne telefon
  Na mori malli o nena, ku je?
  Ti ditet me gishtrinj u numeron
  Ja erdhi nena o shpirt atje.
  Ditet e kthimit numeroj edhe une,
  si do me ikesh kaq shpejt keshtu?
  Kaq pak do rrish o nene me mua,
  pangopur me le nga "xhanet" e tua
  Koken ne preher me merr si atehere,
  Djal i nenes - ty te ka nena trime,
  per ty jam e qete, me ty u cmalla,
  Ne Tirane me presin Xhulia, Ana..


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:46

  Vitet...

  Ē' janė kėto vite qė thoni ju,
  unė nuk i takova vitet..
  Ato i u afruan avllisė sime
  mė panė tek kėrceja nė litar,
  e thanė se ngatėruan derėn,
  tė qeshur fėmije mė dhanė
  e mė kthyen sėrish pranverėn..


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:46

  Perpiqem te kuptoj ty

  E di qe te kam prane
  pas ēdo poezie timen,
  te shoh si buzeqesh lehte
  mbi to, mbase zhytesh
  edhe ne enderime, por
  ti nuk je si gjithe te tjeret,
  ti nuk nxitohesh
  te pyesesh per mua,
  ti mua me lexon ne vargje,
  dhe me ēon ca te shkurtra
  oh, sa te shkurtra mesazhe..
  Sot i mblodha te tera tok
  rudha ballin mbi to
  per te gjetur kush je ti,
  dhe zbulova qe ti dhimbjen time
  kupton me shume se gezimin,
  (me ke falenderuar
  se kam ndare me ty trishtimin)
  ti me kupton edhe zemerimin..
  Dhe dua te kuptoj ty,
  ndoshta ke ecur edhe ti
  ne rrugicat e loteve te mi,
  ndoshta u perplase atehere
  dhe ende perplasesh me jeten,
  ēgenjehesh edhe ti si une,
  ndonjehere me te verteten..


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:47

  Marsi nuk ardhka dot ndryshe

  Po bie me duf ky shi pranvere,
  kujtimet e ikjes, dhimbje na zgjon,
  foshnjat mbi karroca ngarkuar,
  familjet shtrydhur nė njė furgon

  Helikopter ti gjėmė mallkuar,
  pėrsėri mbi kokat tona ti,
  S’u ngope me ne dy vjet tė shkuar
  I babėzitur je pėr gjak tė ri?!

  A thua do thahen lulet e mollės
  pėrsėri syve do na shkasin lot,
  Marsi nuk ardhka dot ndryshe pėr ne,
  veēse me krisma e erė barot?


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 15 Oct 2007, 22:47

  Dashuria ime

  Njė gjethe e varur nga vjeshta kishte mbetur,
  e vetme nė trupin e dimrit te lagėsht e te bardhė,
  sot kallkan u kėput e ra mbi pezulin e dritares sime,
  ndoshta kėshtu do kisha rėnė edhe unė at’her
  e mbetura pezull mes jetes edhe vdekjes,
  sikur tė mos mė kishte mbajtur ti Dashuria ime!

  Qė atėhere mėsova tė dua jetėn mbi gjithshka,
  tė kuptoj atė qe tė tjeret s’e kuptojnė,
  tė falė dashuri dhe aty ku mirėnjohje s’ka,
  tė fal edhe miqtė qė ne tė nxituar gabojnė,
  tė fal edhe atė qė kupėn e helmit mbushur ka,
  e mbi tavolinė pėr darkė si verė kėrkon ta pijė,
  qė edhe fjalėn e mirė mė nga e keqja s’e ndan ,
  jetėn vehtes i nxin mė shumė se ē’e ka nxirė..


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga Albana Mėlysha... Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Mon 01 Jun 2020, 06:38