Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Albana Mėlysha...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 22:57

  E papritura

  Ē'qe kjo e papritur
  pėr ne sonte!
  Habitur, shtangur ,
  mekur mbetėm tė dy,
  bota s’qenka aq e madhe,
  sa thonė,
  pėr t’mė harruar ti mua,
  e humbur unė ty..


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 22:57

  Dhimbja

  Oh, sa e rėndė kjo barrė,
  e rėndė sa padrejtėsia
  e di qė tė theu nė dysh
  kur e lėshova mbi ty,
  Po unė? Besomė i dashur
  tani mbaj atė dhe
  dhimbjen tėnde.. tė dyja!

  Tė mėrzita sot, e di,
  e pashė nė largimin tėnd,
  e ndjeva nė heshtjen tėnde,
  dhe do ta vuaj nesėr nė
  pendimin qė mė njohe..


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 22:57

  Ditlindja jote ne kutine e postes

  Ti nuk do te jesh aty ne ditlindjen tende
  kutia e postes do presi urimet per ty,
  Urimet, pergezimet, perqafimet
  Mbase edhe puthjet ajo do t'i prese
  Po si do ti nxerė valle?
  Ato do te shtohen, do shtyhen,
  nga pritja e gjate do merziten,
  ndoshta zemerohen, qetesohen
  e pastaj
  njera tjetres do i bejne vend,
  me durim do presin sa te kthehesh
  per te te lene pa mėnd!


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 22:58

  Ike..

  Asnje hi, asnje bye
  u be nje jave, dy, tri
  nje mungese kaq e gjate..
  Vras mendjen ku do jesh
  Mos ke shkuar ne Shqiperi?
  Tek zemra jote do jesh
  me siguri, e ku tjeter?
  Sado dashurira ketu te gjesh
  e para, e pare mbetet
  s'u beka kurre e vjeter..
  E dija se do ikje
  se malli te qe shtuar
  rritur kishe floket
  heshturazi nen qepalla
  mberthyer mbaje lotet
  Po si ike keshtu o shoku im
  asnje fjale s'me the,
  Pa marre asnje nje cope leter
  A nuk te pata thene, qe
  edhe une... kam dike atje?


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 22:58

  Moment

  U ktheve nje moment
  sa te shkembenim lotet,
  vetem nje sekond
  sa te me ngrije koken
  u largove i kerrusur
  duke mallkuar boten.


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 22:58

  Dashuri adoleshentesh

  U be tre dite i dashur
  qe s'jemi pare
  Ē'po ndodh me ty? Ku je?
  Malli s'te ka marre ?
  Kam vrare buzen e dashur
  e ti nuk e di
  sa po me ēmend mendimi
  qe s'te puth dot ty
  Lerme mua keasj radhe
  nuk do t'e lendoj,
  ku i dihet , i dashur
  mund te te sheroje
  Edhe une kisha vrare doren
  ate dite qe m' the te dua,
  buzet vure lehte mbi plagen,
  dhe oh, dora mu sherua!


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 22:59

  Kujtimet e shiut

  Iku vape e mbremjes
  Vape e zagushi
  Po vjen mengjes i fresket
  sjell ca pika shi
  Ē'me pelqen ky shi i veres
  Gjithnji me ka pelqyer
  Qoftė me pikla harrakate
  Qoftė kur vjen si lum rembyer
  Seē me ve ne enderime
  Kujtime te bukura me sjell
  Ndonjehere kam deshire
  dhe tek ju t'i percjell…

  1
  Dite pranvere ishte,
  ja nje shi i lehte si sot
  I prekur nga po-ja ime,
  syrit ti fshije nje lot
  Dhe u ulem nen nje peme
  Paskesh qene pemė mani
  shiu vu papritur zuri
  me mana ē'mu mbush fustani
  Zume te qeshnim , zume te lozin
  Shih ē'behet o fisnik
  Per kete dite te gezuar
  edhe vete mani na gostit!
  2
  Nje here tjeter ne Tirane
  ra nje shi i rralle,
  thuhej shi te atille
  as gjysherit s'kishin pare
  Mori ēdo gje perpara,
  hoqi gure e hoqi lluce
  Ishte per te qeshur
  te te shihnin me kepuce..
  Djemte perveshur pantallonat,
  vajzat mbi gjunj ngrinin fustanet
  Cadra thyer rruges gjeje,
  Ēadra, kepuce edhe nallane
  Tek nje qoshk i lagjes sone
  Nje gjol i madh qe krijuar
  E vetme ngecur ne ate gjol
  Une shushatur e turperuar
  Njerzit gjolin rethuar kishin
  Djem, vajza, te moshuar
  ca therrisnin, ca qeshnin
  Ca me fjale po me ngisnin
  Ti si engjell shpetimtar
  (Si u shfaqe aty, s'e di,)
  Ndoshta Zoti te dergoi
  per te bere nje mrekulli
  Isha une a s'isha une?
  S'po u besoje syve
  per gjitonen kryeneēe
  shllap-shllup ne uje hyre
  Mbahu for tek une, me the
  (Une u preka, u perlota)
  neser me shaj sa te duash
  Po sot do te marr hopa..
  Rashe te flija po nuk fjeta
  Beja ēudi me vehte
  I trembesh, e i iken rastit
  dhe ja, si ta sjell jeta!
  Ne telefon te mora..
  "Faleminderit" per dje,
  por…sandalet e mija,
  te kujtohet ku mi le?
  Ha! ha! ha!I kam ketu tek dera
  Por mendohu mire kesaj radhe
  O do vish t'me thuash PO
  o do shkosh te blesh te tjera!


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 22:59

  Zemra dhe sedra

  Te lashe vete te ikje
  Se qe me mire per ty
  (Jo se mu bere e huaj)
  Tani qe sedra eshte e kenaqur
  Zemra le te mė vuaj..


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 23:00

  Ti ishe nje aksident

  Ti ishe nje aksident,
  u pengova, rashė
  pak gjurin vrava
  mu bė me pluhur
  e fshiva
  u ngrita perseri
  e perpara ngava
  tani di te eci
  e s'me ben dot magji
  Mesova te dalloj
  edhe pengesat si ti


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 23:00

  Kush e shpiku Lamtumiren...

  Ai qe shpiku Lamtumiren
  dhe Heshtjen
  duhet ti kete shpikur te dyja bashke.
  Se ne fillim me the "lammtumire,"
  pastaj me the "mos me kerko mė"
  dhe pastaj
  heshte…pergjithnje!
  Apo e shpiku Lamtumiren
  per te terhequr pas saj Heshtjen
  qė tė mbulohej koke e kėmbė
  ndersa hante vehten me dhėmbė?


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 23:01

  Frymezimi

  Ē'qe ky frymezim i gjate
  qė mė dhe..
  I gjate dhe i pafund
  sa ballėsh valle
  ky tėrmet qe,
  qė zemren ende
  po ma shkund ?


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 23:01

  Shinat

  Ndjenjat si trena te ēmendur
  vrapojne mbi shina paralele
  perjetesisht
  Afrohen, renkojne, ulurijne e ndahen
  per te thyer qafen diku tjeter
  perfundimisht
  Shina qe zgjaten ne pafundesi
  Me destinim per te mos u takuar
  kurre
  Njera isha unė dhe tjetra ishe Ti…


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 23:01

  Tinguj

  Ē'dhuratė pėr mua sot,
  ky koncert nė pjano e violinė
  monotonine e pėrditshme tutje hedh
  si vjetėrsirė flak vetminė
  Zėrat e pranverės sjell
  pėrplasje flatrash- zogj nė fluturim
  gurgullimė ujrash,
  zambakė tė bardhe nė oborrin tim
  njė derė e magjishme qė hapet,
  nje qilim i gjelber dhe i pafund
  arome e barit te posa mbirė..
  Lėshohem nė ngazėllim shpirtėror
  jastėk nuk dua pėr t'u shtrirė…


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 23:01

  Mjaft!

  Mjaft me vargje pėr dashurinė
  mė thoni ju,
  Ato ta kane pėrpirė krejt mendimin
  Ndal !
  I them vehtes edhe unė
  dhe shoh..
  si bota ndal rrotullimin


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 23:02

  Mbroje miqesinė

  Mbroje miqesinė,
  Eshte mė e ēmueshme
  se nje diamand
  se ai mund te mos thyhet
  por shkėmbehet me para,
  Oh, jo! Miqėsia e vertete
  tė shkėmbyer s'ka!
  Eshte dhuratė qe i jepet shpirtit,
  Atij tė sinqertė
  e mbjell tė njomė filiz
  e ruan e forcon, bėhet lis,
  Dhe nuk eshte e lehte ta shkulesh,
  se tė dhėmb,
  me mikun e vjetėr
  tė prishėsh edhe nje ēast,
  tė behet plagė
  s'ka melhelm qė e pėrqas.
  Do 10 milion? Sa do?
  Merri, mbulohu po deshe
  me to, kokė e kėmbė,
  por s'do te japin kurrė
  as babe, as nėnė dhe
  as mik te vertete
  s'kanė pėr tė dhėnė.
  Mikun e vėrtetė
  si lypsar do e kėrkosh
  derė mė derė,
  thesin e parave pas kurrizit
  do e fshehėsh si kolerė.
  Do marrėsh rrugėt,
  nė oqean do zhytesh
  do gjesh margaritare
  por jo thesarin e rallė

  I mbuluar me flori,
  me "buzeqeshje" rethuar
  ke gjithėshka dhe s'ke asgje
  pėr pak shpirt njeriu vuan
  qė mban brenda
  atė qė tė duhet ty
  tė magjishmen Miqėsi.
  Ndaj gėzohu per shokun
  kur i gėzohet shpirti
  e i qeshin syte
  Qesh edhe ti me ēiltersi
  siē bėjnė ēilimijte,
  dėboje djallin nė qofte diku
  mos harro
  shkretėtira e shpirtit,
  nė sy shfaqet po ashtu
  O mik,
  Mbroje miqesinė
  Eshte nga te rallat thesare qė jeta ka
  Veē nuk shitet, as blihet me para
  Mbahe fort kur tė dhurohet
  Pėr tė, shkuar kanė tė vdesin,
  pėr tė.. ja vlen tė rrohet!


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 23:03

  U shfaq nje grua...
  (mes dy pragjeve)

  Dhe do vije nje dite
  Qe ti burre thinjosh,
  Ballin e ngrysur
  Do kruash, ferkosh,
  do sjellesh ndermend
  nje kohe ne mes,
  nje moshe te veshtire,
  nje moshe e vyer
  femijerine kishe humbur
  burrerine ..pa kapercyer
  Ne mes dy pragjeve
  t'u shfaq nje drite
  u be si lemsh
  reth tu ngaterrua,
  mendoje se dije shume,
  e gje s'dije hiē
  n'ate drite t'u dha
  si fantazem nje grua
  Gojen, magjisht ta mori
  mė s'dije ē'flisje
  hije u bere dhe ti
  zure pas ta ndiqje
  Tė prekte floket
  tė puthte syte
  pa fryme ti prisje..
  ajo buzeve u shkiste..
  U lekunde, turbullove,
  femijerine vajtove,
  spazma ne gryke tu ngjit
  t'u mberthye keq
  deshe te vrapoje,
  ku do shkoje, fatkeq?
  Nuk dije si te ikje
  nuk dije si hyre,
  kerkoje nje dere
  te perplasej, te mbyllej
  te te linte jashte ty
  tė zėnin ne gracke
  I lodhur, ēgenjyer
  fashove zemren
  rrahje mos e degjoje
  thelle e fshehe
  mbase e harroje
  por edhe prej andej
  ajo e nxorri
  e hidhte e priste
  (ē'dhimbje kraharori)
  Pastaj nė duar
  si inxhi e mbante
  mbi tė qeshte,
  mbi tė qante...


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 23:03

  Buka u thye

  ..ne u shėndruam
  nė dy gjysma tė ndara
  nga e njėjta dhimbje
  dhe mbetem njė moment
  ashtu pranė
  pėr tė vuajtur dhe
  ēastin e fundit
  tė.. ikjes


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 23:03

  Dje preva floket

  I dashur,
  dje preva floket,
  floket e mi te gjate
  qe aq shume i doje ti
  floket qe te mbulonin
  gjoksin mbremjeve
  tek vija koken
  mbi ty..
  I dashur ,
  dje preva floket
  qe te te harroja ty
  I pashe si u keputen,
  si rane,
  nje fshese i mblodhi
  bashkė me plehrat,
  tutje i hodhi..
  Sot u zgjova
  floke prere,
  qafezbuluar,
  fytyre e ēudicme,
  ne pasqyre
  shperfytyruar
  aspak e lumtur
  aspak e qeshur
  vetes ngerdheshur,
  pa ty dhe pa floket
  dy here e ēveshur..


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 23:04

  Qė ti nuk pergjigjesh...

  ..nuk e di ē'mendon pėr mua
  por nė mendofsh keq,
  s'ėshtė ēudi
  se njihnim aq mirė njeri tjetrin
  sa tė bėja aq shumė pėr ty.
  Ēfarė ndodhi mes nesh,
  mė s'ndreqet
  tė lutem nė tė tėra kishat,
  tė falesh nė tė tėra teqet!


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 23:04

  Puthja

  Dy herė hyra sot ne dush
  dy herė dola..e tharė
  Puthjen qė mė le nė gushė
  Nuk desha uji tė ma marrė


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 23:04

  Letrat

  Letrat qė mė ngacmon
  ndėr sirtare,
  nuk janė dashuri pėr njė tjetėr
  dashuria ime pėr ty janė
  e lėnduara, e plasaritura
  dashuri e vjetėr..


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 23:05

  Poezia

  Kam kaq gjėra pėr tė bėrė
  Pėrveē se tė shkruaj poezi
  Por ajo mė ndjek nga pas
  kudo qė jam, ngado qė vete
  mė ngacmon, s'mė le tė qetė
  mė bėn tė lė ēdo gjė tjetėr
  me sy kthehem e kėrkoj
  nje laps e njė copė letėr..


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 23:05

  Gjethja

  Nje gjethe vjeshte
  Si pellembe e hapur,
  ne ajer fluturoi
  duke u luhatur,
  mbi gjoksin tend
  ra te pushoje
  I mrekulluar
  Me mbeten syte
  ne ate gjethe vjeshte
  Si kishte mundur
  te bente aq lehtesisht
  ate qe une studenti
  kisha enderuar ne vjete?


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 23:05

  Pleqėria

  Tė shoh
  ulur nė njė kolltuk tė vjetėr
  me qenin besnik pranė,
  nė prehėr hapur gazetėn,
  nė xhep ilaēet e tua mban,
  mbledhur me nje copė letėr.


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Administratori Mon 15 Oct 2007, 23:06

  Divorc

  Thanė "u thye buka"
  (pėr njė bukė qė s'qe zėnė kurrė)
  Thanė "I ndane rruget ate mėngjes"
  Por s'thanė:
  "U nda edhe njė fėmijė nė mes"


  ________________________________
  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga Albana Mėlysha... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Albana Mėlysha...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Mon 01 Mar 2021, 03:46