Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Liman Zogaj.

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 13:41

  SYRI PA DRITĖ

  E paskam shkelė
  Ēerepin ku nėna gatuante bukė
  Dhe nuk paskam thėnė falem o Zot
  U mbėshteta nė gurin futė tė oxhakut
  Dhe bėrtita deri nė kupė tė qiellit
  Mėsoje anamnezėn e sėmurjes time:
  Jam verbuar mbrėmė
  Nėnė, moj!.


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 13:43

  MOLLA E KUQE

  Mollės sė kuqe
  Ia prenė pesė degė
  Dallėndyshet thurin foletė mė lartė
  I ngrohin puplat nėn diell

  Zogjtė kėndojnė simfoninė e fundit
  Kur i bien gjethet mollės sė kuqe
  Mė zė dhimbja
  Pėr blerimin e vyshkur.

  Njė nga njė i ruaj nė shportė
  Dhe tėrė dimrin
  Lutemi bashkė
  Pėr pranverat e reja.


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 13:43

  MOS MA OPERONI PLAGĖN

  Kirurgu merr skalperin
  Ma bėn me kokė
  Qė t’i mbyll sytė e dritės.
  Pasi heshta pak
  Buzėqesha nėpėr krismė dhėmbėsh
  Opiumin e lashė varė
  Nė kapilarin prej gome
  Mos ma operoni plagėn
  Pėshpėrita ngadalė
  Kur hyra nė atelienė time
  Nė sytė e Mona Lizės pashė lot
  Kirurgun e paska zen opiumi
  S`ka lojė me trupin me plagė
  Kėshtu jetova qė njė shekull


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 13:44

  TRI KOHĖ

  Koha e parė:
  Te molla e egėr
  Nėna korrte grurė
  Dhe lutej t’u bie epidemia langonjve
  Tė mos na e grabisin bukėn e re.

  Koha e dytė:
  Dasmat ktheheshin nė vdekje
  Kėmishėt nė flamuj gjaku
  Liria s’shihej nga terri.
  Tė burgosurve ua hapnin qelitė
  Ata nuk dilnin
  Sepse nuk shihej drita

  Koha e tretė:
  Bishat e Karpateve me dhėmbė ujku
  Me bishta ndėr kėmbė u kthyen
  Dhe fituan trashtė e surles
  Ende po lehin tė uritur


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 13:45

  UDHĖTIMI NĖPĖR NATĖ

  Nė njė udhėtim nėpėr natė
  Pashė e ēka nuk pashė
  Te liqeni i vogėl
  Dėgjoja krrokatje zhabash
  Nė baltėn e terur nė breg
  Gjarpinjtė pritnin viktimėn
  Tė rrahet e rrapeve
  Kuja e dhelprave thyente heshtjen
  Para e pranė shpellave
  Pupla zogjsh e flatra tė dallėndysheve.
  Nėpėr livadhet e thata
  Disa kuaj pa fre
  Lodronin me patkonj prej hekuri
  Dhe m’i thyenin lulet e para.
  Kulla ime
  Me oxhakun deri te retė
  Dėshmon qėndresėn dhe rri
  Pranė diellit pėr dritė.


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 13:46

  E DI SE JAM VONUAR

  Eja me kohė biri im
  Mė thoshte nėna
  E unė
  E nisja lojėn me flutura
  Dhe s’e mbaja fjalėn.
  Kurrė mos ec nėpėr natė
  Territ nuk i zihet besė
  Mė thoshte
  E di
  Nėnė e di
  U vonova
  Sepse i shkrova pak vargje
  Pėr ty dhe pėr dritėn
  I thosha asaj
  Sa herė vonohesha


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 13:46

  UDHA PA EMĖR

  E mora
  Udhėn e kthimit
  Me hartėn e vjetėr nė dorė
  Por s’e gjeta tokėn time
  E kėrkova nė arkivin
  Me mure prej guri
  Numrin e shtėpisė sime
  Mė ēuan te njė raft
  Vetėm hi kishte.
  Nė stacionin modern
  Krejt prej qelqi
  E bleva hartėn mė tė re
  Aty e gjeta shtetin mė tė ri
  Me gjeografi tė pėrgjakur


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 13:48

  VARRI I RI

  Mos e hapni atė varr
  A e shihni
  Sa bukur ka bleruar fusha.
  Mos ia varrosni buzėqeshjet
  Se lotėt nga dhimbja
  I shpėrthejnė digat e Detit tė Zi
  Mos e varrosni atė meteor
  Nėna
  E kėrkon me njė kandil
  Nėpėr errėsirė
  Dhe mallkon vetminė
  Nusja e pėrlotur
  E djeg vellon e bardhė
  Stalaktitet dhe stalagmitet
  Lot pikojnė
  Mos e varrosni atė yll
  Se fėmijėve u kallėn lojėrat
  Nėpėr natė
  Mos e mbuloni me dhe atė djalė
  Se me pat ftuar pėr tridhjetė pranverat
  Qė i paska zėnė pikėllimi.


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 13:48

  I DEHUR

  Njė natė dimri
  Kam pirė
  Raki rrushi
  Derisa janė dehur
  Edhe zanoret e vargut.
  Pa ekuilibrin e eshtrave
  Kam fjetur skaj njė lisi
  Dhe kur jam zgjuar
  Mė thanė
  Ke munguar pa leje


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 13:49

  VALLĖZIMI ME SHTRIGA

  Le tė pėlcasin
  Daullet e harrimit
  Loja me shtriga
  Ėshtė dasma
  Buzė varrit tė shembur.
  Mė mirė vallėzo
  Me hijen e trupit tėnd
  Edhe kur pėrkulesh
  Edhe kur trembesh
  Rri vertikalisht i pa shtangur


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 13:49

  SKULPTURĖ E GJALLĖ

  Njė kurm pa dhėnė shpirt
  Nė mes tė shkretėtirės
  Lidhur pėr trungun
  E vidhit tė thatė
  A janė gjymtyrė
  A skulpturė e sakatuar
  Nga shpata e xhelatit?


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 13:50

  PAK DRITĖ

  Tė marrtė djalli
  Tė marrtė
  U verbove nėpėr terr
  Edhe mua m’i fike
  Kandilat e dritės
  Sa keq
  Tash edhe ylberin e gjuan
  Me gurė rrufesh mali
  Mirė e di
  Edhe unė vdes
  Nė terr
  Andaj dua
  Pak dritė


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 13:51

  LOTI

  Nė syrin tėnd tė zi
  Jam dritė
  Jam loti i djegur.
  Nė buzėqeshjen tėnde
  Jam nektar
  Buqetė dashurie.
  Nė plagėn tėnde
  Jam dhimbje
  Jam shpirti i plagosur.


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 13:51

  DHIMBJA

  Mė thanė
  Ka vdekur Mimoza
  Unė nuk qava.

  Mė thanė
  Sot bėhet varrimi
  I mora dy luledielli
  Mbi varr ia vendosa
  Ato nuk e duruan dhimbjen
  Pranė nurit tė saj u veniten


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 13:52

  LOTĖT

  (Motrės, Rukijes)

  Dy zogj
  M’i qėndise nė bluzėn e bardhė
  Qė ta kam jetėn me kėngė
  Kėngėn ma dogji loti pėr ty
  Jemi ndarė pa lamtumirė
  Motėr
  S’e prita se kėputen
  Buzėqeshjet tona
  Kur tė fashit dhimbja
  Loti
  Moj motėr
  M’u bė krua i shterur
  Pėr ylberin e ri.


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 13:53

  TESTAMENT

  Ndizen flakė yje e vetėtima
  Ėshtė koha e zjarreve
  Nata s’ka besė, ditėn gjarpinj nėpėr kėmbė
  Ėshtė ky shpirt kamikazėsh pėr liri
  Sot o kurrė ta ruajmė gjeografinė e tokės.
  Sa herė shoh kullėn e gurit nė flakė e di qė
  I yni ėshtė dielli dhe toka e varret
  Malet digjen historia prush bėhet
  Emri shqiptar e Shqipėri tė jetojnė.

  Amanet
  Malet janė djepa e varre pėr shqipet
  Armėt na i ruajnė sytė nga thikat,
  Nėnė moj, sa pak ke jetuar nė dritė
  E toka Arbėrore – gjak i shprishur shekujve
  Trimat dėshmorė vdesin duke kėnduar pėr tė.


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 13:55

  NUK E NĖNSHKRUAJ
  (Poetit Din Mehmeti)

  A mos po lėkundet
  Barka nėpėr valė deti
  Apo vorbulla e gjakut
  Tė ēoj peshė pas dritės
  Ka kohė qė s`tė pashė poet
  As nė Grykė tė Rugovės
  As te Drini i Bardhė
  Shkrimtarėt mėrgimtarė tė presin
  Ta lexosh deri nė agim
  Librin “Fatin tim nuk e nėnshkruaj”
  Nuk e humb betejėn:
  Mė jep pushkėn pa rrip
  Pėr rekuizitė nė muzeun e vjetėr
  Pallton e grisur furtunave
  Pendėn e rilindur vargjeve
  Mozaikun e rrudhave ballit
  Si hartė e atdheut tė plagosur.
  Mė pendė u bėre
  Arkeolog i hirit
  I dheut, i gurit, i varreve
  I lavdisė, i diellit....
  Te vargu yt
  E takova dashurinė pėr vashėn
  Plagėt dhe dhimbjen
  Prushin dhe zjarrin nė kulla
  Malet dhe krismat e Lirisė.
  “Jam pakėz i pėrbuzur nga dielli “...D.M.
  Pakėz i kėrrusur-por shkėmb
  Pakėz i pėrgjakur nė shtegun e dritės
  Pakėz i thyer -por vertikalisht drejt
  Pakėz i hidhėruar nė heshtjen e pendės
  Nesėr kthehu me dallėndyshet
  E stinės sė bukur- pranverės se re.
  Dhe tė lutem shumė tė lutem
  Asgjė mos nėnshkruaj
  O Din Mehmeti


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 13:55

  POEZIA E SHKRUMBUAR

  Mos ia prek asnjė shkronjė
  Nga loti le tė fiket flaka
  Qė e shkrumbon vargun
  Vasha nuk e di ku mbeti
  Vargjet e dashurisė
  Si sytė i pata ruajtur
  Dhe u dashurova
  Kam gėrmuar me thonj
  Qė t’i gjej hieroglifėt
  E shkrumbuar tė vargut
  Dua t’i gjej
  Biografitė e engjėjve
  Dhe urrejtjet e djajve
  Nė kthimin e dallėndysheve
  U dashurua poezia e dashurisė


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 13:58

  I KĖRKOVA

  I kėrkova
  Nė Untergrupenbach
  Jusufi Kadriu e Bardhoshi
  Nė pikė dite
  Bėnin njė sy gjumė
  Nėn diellin e agimeve te reja
  Pranė luleve tė kėputura nė erė
  Vrapova nėpėr Bruksel
  Nė udhėkryqin e pėrgjakur.
  Kurrė s’e takova Enver Hadrin
  Nė Munih
  Eca e eca
  Xheva e Fehmi Lladrovci
  Atje nėn diell pushonin
  Deri nė betejėn e re.
  Nė Gjenevė
  Agimi i agimeve tė reja
  La brushat mbi pikturė
  Mori ēekanin
  Pėr t’i thyer gurin kufirit
  Siē kishin bėrė moteve
  Trimat e dheut
  Burrat e vatanit.


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 13:58

  USHTARĖVE TĖ LIRISĖ

  Sa shumė dua tė them
  Pak mė duken shkronjat
  E alfabetit djegur nėpėr arka.
  Kam mbledhė
  Pentagramin e gjatė
  Deri rrėzė diellit
  Mė duket se jam memec
  Sa shumė dua t’ju pėrqafoj
  Nė lapidar kur i puth gurėt
  Ushtarė tė lirisė
  Nuk ėshtė kjo kėnga ime e parė
  As fundi i flakadanėve qė digjen
  Tani e kemi lirinė
  Dhe nuk na censurohet mė
  Himni BESA- BESĖ


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 13:58

  ZOGJTĖ E LIRISĖ

  Mėmė Shqipėri
  Kosovė ta ruajmė
  Dheun shkėmbin diellin
  Ta bėjmė betimin
  Sepse jemi shqiptarė
  Nėpėr flakė e nėpėr zjarre
  Gjithmonė tė gjallė
  Kurrė tė vrarė


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 13:59

  SHQIPJA E DRITĖS
  Kur pėr shkak tė moshės nuk mund tė vraposh, ec shpejt, vetėm ec kurrė mos u ndal. NĖNĖ TEREZA

  Nėpėr tokėn varr
  Kufoma tė gjalla
  Nė kėtė atelie pa kulm
  Jeta dhe vdekja peng.
  Vrapove e kėrrusur
  Pėr t’ia kthyer botės
  Buzėqeshjet vertikalisht.
  Tė gjitha plagėt i arnove
  Me vellot e bardha tė nuseve
  Dhimbjen e pagėzove shpresė
  Vetėm ata qė i vriste uria
  E njohin Migjenin
  Apoteozėn e misrit
  E dinė pėrmendesh
  Sikur Zotit
  I pėrkulėn kafshatės.
  Vetėm ata qė i pėrtypin plagėt
  E njohin kėtė meteor tė pafikur
  Qė ecėn vrapon e kurrė nuk ndalet
  Derisa t’i dalė dhimbjes nė fund
  Kush mė mirė se fėmijėt jetimė
  E ndjejnė dorėn e ngrohtė
  Dhe pėshpėritin: NĖNA TEREZĖ


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 14:01

  SHTIGJET E DRITĖS
  (Tim vėllai, Prof. Shemsedin Zogajt)

  A ėshtė e jona
  Kjo botė
  Njė grusht dhe
  Njė copė qiell
  Apo do yje drite
  T’i mbledh si lulet.
  Unė jam vetėm unė
  As mė i gjatė se hija ime
  As mė i rėndė
  Se njė grusht dhe
  As mė i djegur
  Se hiri i vendlindjes
  Gjithmonė fyt pėr fyt
  Me shtrigat e territ
  Nėntė rrathėt e Ferrit tė Dantes
  I ke kaluar zbathur
  Sot e njėmijė vjet e ke ditur,
  Se errėsira s“del fare nga mallkimi
  As dielli nuk nxeh me lutje
  Pa shtegtim pa djersė pa gjak
  E di se tė dhembin ujėvarat e lotėve
  Nėpėr pentagramin e rrudhave
  Por akordoje me zhurmėn e erėrave
  Lahutėn time tė varur nė mur
  Lirshėm le tė luhet e kėndohet
  Nė Premierėn e lirisė
  Ani pse e fituam mbi prush
  Ani pse e fituam mbi shkrumb
  E fituam me gjak
  Liria ėshtė liri
  O vėllai im!


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 14:03

  SHQIPJA NĖ HORIZONTET E BARDHA
  (Mėrgimtarit Zef Sokoli)

  Unė jam
  Sizif i gjallė
  I verbuar nga dashuria
  Feniks i djegur
  Dhe kurrė mė
  As nga prushi
  As nga hiri
  S’u bėra
  As zog
  As gur
  Unė jam
  Zogu i diellit
  Me Flamurin e Skėnderbeut nėn pupla
  Me gjuhėn e Naimit nė kėngė
  Me lotin e Nėnė Terezės nė vaje
  Unė kosovari i humbur
  Deri nė Horizontet e Bardha
  Derdha lot
  Kullova gjak
  As memec nuk u bėra
  Gjashtėdhjetė e katėr vite fola me vete

  Jam shqiptar i Kosovės
  Atdheu im ėshtė Shqipėria.
  Mbaj mjekėr tė gjatė
  Sa njė copė bjeshke
  Sa njė lis Pashtriku
  Sepse malet mė pagėzuan
  Meteor drite
  Me Formulėn e Pagėzimit
  Tė pėrgjakur
  Gjėma ime rri peng
  Te Ura me harqe
  Te gurra e Drinit tė Bardhė
  Te lisi me litarin e varur
  Te oxhaku i kullės sė djegur
  Te shpata e pėrgjakur
  E zvarranikėve tė Karpateve
  Te lapidarėt e lirisė nėn diell
  Atdheun e lash nė flak
  I shkrumbuar ika
  Trembėdhjetė net
  Nėpėr detin e trazuar
  Trembėdhjetė ditė
  Nėpėr Ferrin e Dantes
  Nė mes tė klithmės e vdekjes
  Mė pagėzuan Zef Sokoli
  Titaniku i humbur
  Pse ma kėrkoni
  Anamnezėn e vrarė
  Atje nė Kosovėn e rinuar e gjeni
  Tė gravuar me gjak
  Nė shkėmbinjtė e Kosovės
  Nė dheun e Shqipėrisė
  Betohem vetėm
  Para flamurit me shkabė
  Para shpatės sė Skėnderbeut
  Te istikamet e Adem Jasharit
  Tri herė betohem!


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 14:04

  JETIMI I PĖRLOTUR
  (D.F.)

  Jemi ndarė nėpėr errėsirė
  Dhe kurrė s`mė mori malli
  As pėr babain e dehur
  As pėr nėnėn e lazdruar.
  Kam ikur
  Si kali pa fre
  Udhėve tė botės
  Jetim me prindėr tė gjallė.
  I kam pirė
  Lotėt e mi si ujin
  Vetėm helmin s’e gjeta
  Mushkrit blozhdė
  Nė kėtė moshė s’ruhen


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 25 Jun 2021, 11:24