Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Liman Zogaj.

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. Empty Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 00:17

  Liman Zogaj.

  Liman Zogaj lindi mė 1960 nė fshatin Lladroc tė Kosovės. Mėsimet e para i mori nė fshatin e lindjes, ndėrsa shkollėn e mesme - Drejtimi biologji-kimi, e mbaroi nė Ferizaj. Ka studiuar letėrsinė dhe gjuhėn shqipe nė Fakultetin filologjik nė Universitetin e Kosovės nė Prishtinė.

  Me krijimtari letrare filloi tė merret qė nga shkolla e mesme, duke i botuar krijimet e tij nė “Rilindja”,”Bota e Re”, “Zėri i Rinisė”, si dhe nė faqet e gazetave dhe revistave tė tjera. Poashtu ka botuar shkrime poetike edhe nė revistat e gazetat e kohės nė Shkup, Shqipėri, etj.

  Liman Zogaj shkruan: poezi, pjesė teatrale, por merret edhe me gazetari dhe regji. Tekstet teatrale dhe regjit e bėra nga ky krijues janė interpretuar dhe janė shpėrblyer nė festivale serioze teatrale nė Kosovė.

  Qė nga viti 1983 jeton, punon dhe krijon nė Gjermani, ku ka themeluar dhe ka udhėhequr vatra kulturore tė mėrgimtarėve tanė nė: Shvelm, Enepetal dhe Essen, pėr ta begatuar jetėn kulturore pėr shqiptarėt e mėrguar. Tani ėshtė viti i katėrt qė Liman Zogaj aktron nė Teatrin Gjerman nė Essen.

  Krijimet poetike tė tij janė prezantuar nė antologjinė poetike ”Metafora e arratisur” e botuar nė Tiranė mė 2003, si dhe nė antologjinė “Asht e gjak Arbėrie”, botuar nė Gjermani nė vitin 2007.

  Liman Zogaj deri tash ka botuar librin me poezi “Kosovė nuk ta mora diellin”, Tiranė mė 2007.

  Pėrmbledhja poetike “Shtigjet e dritės” ėshtė libri i dytė i kėtij autori.


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 00:18

  TRUNGU ME PESĖ DEGĖ

  Lulen e kėputur
  E kanė hedhė nė lumė
  Ajo nėpėr valė
  Nėpėr dallgė dhe unė

  Lulja nė lumin e ngrirė
  Unė i tharė nė erė
  Ajo me blerim tė vyshkur
  Unė pa stinėn pranverė

  Lulja e kėputur
  Nėpėr dallgė e valė
  Trungu im i prerė
  Nė pesė degė i ndarė


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 00:18

  DUA TĖ VDES

  Pa dritė
  Edhe tek ti
  Edhe tek unė,
  Pa ujė
  Edhe krojet, edhe gurrat
  E loti bėhet lumė.

  Pa jetė
  Edhe mbi gėrmadhat e kullės
  Edhe nė tė ziun kurbet
  E loti akull nė qepalla
  E loti bėhet det.

  Sonte kėrkonim vdekjen
  Edhe Ti, edhe Unė
  Le tė vdesim duke pritur Dritėn
  E dhembja le tė bėhet furtunė.
  Tė vdesim duke buzėqeshur
  E jo duke qarė
  Vetėm atje ku i lamė Djepat
  Tė kemi edhe varr.


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 00:18

  UNĖ DHE VASHA

  Unė e shikoja qiellin
  Unė tė shikoja ty
  Ti mė puthe nė ballė
  Unė tė putha nė sy

  Kur uleshim mes lulesh
  E dorėn ma vije mbi dorė
  Fytyra jote skuqej si zjarri
  E unė si guri nen borė

  Ato flokė valė-valė
  Nė dorė t“i mora njiherė
  Kujtova se mė zuri dielli
  Mś duk se zura ylber.


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 00:19

  E KAM NJĖ ATDHE

  E kam njė shtėpi
  Njė shtėpi prej guri
  Nga zjarri kur u dogj
  Lindi prapė Flamuri

  E kam njė kala
  Njė kala prej shkėmbi
  As shkrumbi as hiri
  Nuk e luajnė vendi.

  E kam njė fole
  Pėr zogjtė shtegtarė
  Nė Lladrocin rrėzė Dielli
  Lule dhe behar.

  E kam njė Atdhe
  Mbėshtjellė me liri
  E kam njė Atdhe
  Atdheun tim Shqipėrinė.


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 00:21

  VASHA SY SHKRUAR

  Bari me dele isha
  Syshkruara u turbullonte lumin
  Qengjave tė etur
  Prita e prita

  Kur u kthjell uji
  E pashė buzėqeshjen e saj
  Nėpėr rrjedhėn e gurrės.
  Shkova te Kroi i Gurit

  Edhe aty buzėqeshja e saj
  Mė tha m“i mbaj gėrshetat
  Sepse dua tė pi ujė
  Kur ia shtrėngova me duar

  M’u duk se zura ylberin.
  Atėherė u turbullua
  Edhe Kroi i Gurit
  Djalo, mė tha
  Pije lotin tim tė kthjelltė
  Qė ta shuash etjen
  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 00:22

  BĖHEM FOTOSINTEZĖ DRITE

  Kur tė zė cunami i detit
  Mė thirr
  Se bėhem digė prej guri
  Mos tė herrin furtunat.
  Kur ke dhimbje
  Bėhem loti yt
  Nė gjethet e trėndafilit
  Fotosintezė drite bėhem
  Kur tė vriten gazi edhe loti
  Mė thirr tė ta pushoj dhimbjen
  Tė ta shėroj harenė e djegur


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 00:23

  DY KĖNGĖ A DY LOT

  Dy kėngė
  Pėr zogun nė kafaz
  Dy lule
  Pėr vashėn
  Pėr gjergjefin e saj
  Dy dhimbje
  Pėr ty
  Nė burgun e pa thurur.
  Dy mallkime
  Pėr farėn e keqe
  Dy buzėqeshje
  Pėr fillimin e dashurisė
  Dy kėngė
  Shumė kėngė
  Asnjė pikė loti


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 00:23

  UNĖ DASHUROVA

  Cilėn poezi t’ia them tė dashurės
  Nuk mund tė digjem
  Pėrditė pėr tė si qiri i Naimit
  Poetėt e kėtij shekulli
  Me ngrohje globale
  Shkruajnė pėr ata qė s’vdiqėn
  E vashave u japin lule
  Nėse i gjej poetėt
  Do t’u mėsoj njė elegji
  Pėr pavdekėsinė e dashurisė
  Qė tė mos vajtojnė kurrė
  Qė tė mos vdesin kurrė


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 00:24

  MĖ AFĖR DIELLIT

  A po nisemi
  Nė fundin e deti tė shterur
  Aty do t’i shohim
  Mėkatet e thella te botės
  A po nisemi
  Deri nė majat e Mont Everesit
  Sa mė afėr diellit
  Tė kemi mė shumė dritė


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 00:26

  VASHA ME GĖRSHETA

  Kur i lidh flokėt gėrsheta
  Mė duket se ylberi zbriti
  Nė sytė e mi tė etur.
  Nėpėr fushėn me lule
  Mė dukesh balerinė
  Nė skenėn e blertė
  Dashuri tinėzare.
  Nėse ik pėrtej detit
  Me varkėn time tė thyer
  Do t’i mundim valėt
  Me kėngėn kurorė dashuri


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 00:27

  E DASHUR S’ PO TA GJEJ AS VARRIN

  Nuk jam Ago Ymeri
  Me nishane nė krah
  Jam djegur zjarreve
  Edhe sytė e dritės i fali
  Ta ruaj dashurinė
  Pėr ty.
  Nuk jam Bestari
  Qė m’i trembe gjarpinjtė nga plagėt
  Ta dhashė besėn se kthehem
  Por u bėra darkė e dreqit
  Dhe humba skutave
  Derisa i mblodha pėr ty
  Do lulebore.
  Me nishane e shputa
  Tė djegura u ktheva pėr ty
  Por s’po ta gjej as varrin
  E dashur
  Te guri i ndarjes
  Ndez kandila drite nė erė
  Tė ma bėjnė
  Pak dritė tė syve
  Pėr kthimin
  E unė prapė
  Erdha nėpėr terr
  Me hartėn e grisur
  Pėllėmbė pėr pėllėmbė
  Tė kėrkova nė ēdo skutė
  Kur e gjeta varrin tėnd
  T’i lashė do lule tė bardha.


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 00:30

  EJA

  Eja
  Nėpėr tymin
  E shpirtit tim qė kallet
  E ma lidh plagėn
  Me njė gjethe trėndafili.

  Eja
  Edhe nėse jam e vdekur
  E harruar
  Zemra- zemrės i flet
  Nė emėr tė dashurisė

  Eja
  Edhe nėse nuk mė njeh
  Tė plagosur nga vetmia
  Nė shtratin tim tė dhimbjeve.
  Kur dola bregut tė lumit
  Portreti yt
  Ishte bėrė pikturė nė valė


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 00:31

  DY

  Dy
  Kėngė
  Pėr zogun
  Nė kafazin prej hekuri.

  Dy
  Lule
  Pėr vashat e malėsisė
  Nė vegjė kur tjerrin dashurinė

  Dy lot
  Pėr ty
  Nė burgun e ndryshkur.

  Dy kėngė
  Dy lule
  Dy lot
  Pėr ty malėsore
  Qė ik me buzėqeshjen e kallur
  Pėr mua qė presė
  E qaj pėr ty


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 00:31

  VETMI

  Kur tė pashė
  As s’tė thirra nė emėr
  As s’mė shikove nė sy
  E kishe pas shaluar atin pa fre

  Unė ika
  Dola pas shkėmbit
  Pėr ta kėrkuar
  Humbjen time shkretėtirės


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 00:33

  PA TY

  Pa ty
  Kėnga e zogut
  Mė duket vaj kukuvajke
  Shpirti sa nuk pėlcet nė heshtje
  Yjet duken si plagė tė pėrgjakura.
  Vullkan nė shpirtra
  Magma e kallur shpėrtheu
  E unė
  Njė copė guri nė shkretėtirė.
  Nuk e di
  Me cilėn ngjyrė
  Ta ngjyrosi vetminė.
  Tė kėrkova
  Te Drini i Bardhė
  Nė ujin e tij si loti
  Shpirti i vrarė nga dhimbja
  M’u bė dallgė
  Herė Zogė
  Herė qyqe rremi
  Duke pritur
  Tė ktheheshe nga harrimi


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 00:33

  UNĖ E TI

  Nė teatėr
  Shfaqej tragjedia e Trojės
  Unė dhe Helena
  Veshur me vello prej tymi.
  Spektatorėt vinin
  Me nga njė lule nė duar
  Varret prej hirit t’i mbulojnė
  Me blerimin e kallur
  Nuk e di pse
  Nė aktin e parė
  Vritem unė
  Nė aktin e fundit
  Ringjallet Helena.
  Zjarre
  Pak hi nga ti
  Pak shkrumb nga unė
  Portret prej flake Troja.


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 00:34

  SONTE

  Nė pentagramin
  E Himnit tė Flamurit
  Notat e krenarisė
  Heqin vallen e re.

  Sa e gjatė
  Nata dhe terri
  Nėpėr dritė
  Mė mirė
  Shihemi sy mė sy


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 00:36

  TRE KANDILAT E NDEZUR

  Kur niset mėrgimtari
  Nė Lėndinėn e Lotėve
  E puth njė gur
  Dhe ndez kandilin e parė

  Kur nėpėr valė deti
  Dridhet varka e lundrimit
  Nė rrashtėn e guacės sė djegur
  Ndez kandilin e dytė

  Kur i thonė mbahu
  I mėrzitur ofshan tri herė
  Dhe ndez kandilin e tretė
  Kur niset mėrgimtari

  E kujton kthimin
  Me lindjen e diellit tė ri


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 00:37

  DHIMBJET E PĖRFLAKURA

  Nė shpirtrat e trazuar
  Thyhen epruvetat e dhimbjeve
  Dhe aty luhet
  Himni i jetės pa lot
  Diku nė teatrin e vjetėr
  Luhet premiera e tragjedisė
  Mos u tremb
  Nėse pėrgjaken aktorėt
  Qė nė aktin e parė


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 00:37

  SHPIRTI I DJEGUR


  Ka kohė qė eci
  Buzė lumenjve tė shterur
  Jam shtangur nėpėr
  Udhėt me kalldrėme tė shembura
  Rajna bėn zhurmė
  Dallgėt trembin peshqit
  Te Drin i Bardhė i lava sytė
  Nė Detin e Zi varka mu bė copė-copė
  Shpirtit tė djegur edhe pėrtej brigjeve
  I dėgjohen klithmat


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 00:38

  DALLGĖ

  I trazuar
  Liqeni i Prespės,
  Desha dallgėt
  T’ia thyej me supe.
  Nėpėr fushat plot lule
  Nisa lojėn me flutura
  U bėra pelin
  Dhimbja nė fytyrė
  Ma skaliti pikėllimin.
  Kur tė bashkohemi
  Ti nga Lagja e Gurit
  Unė nga Bregu i Diellit
  Rritemi duke u shikuar nė sy


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 00:38

  DYLUFTIM ME DJALLIN

  Sa shumė ke lėpirė
  Pjata tė xhelatėve
  E sot
  Nė udhėn me gurė
  Rave nė gjunjė
  Tradhtinė e pagėzove gabim
  Herė me kokė nė dhe
  Herė me duar pėr mėshirė
  Tė shikova si langoin e zgjebosur
  Ta shava djepin e pragun
  Dhe si me inat buzėqesha
  Unė eca nė udhėn e dritės
  Ti mbete qen bir qeni.


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 00:40

  TOKĖ E QIELL ME EMĖR

  Shqipėri
  Tokė e qiell e det.
  Orkestėr
  Me daulle nė Ēamėri
  Me lahutė nė Vlorė
  Me kavall nė Guci
  Me dirigjent nė Prizren
  Me solist nė Tetovė
  Me flamur rreth e rrotull planetit
  Aty ku bukės i thonė bukė
  E ujit ujė
  Denbabaden ėshtė Iliri
  Mbuluar me prush betejash.


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 00:41

  TRISHTIM

  Kur e preve nė besė
  Tė zuri trishtimi
  U verbove nė tė dy sytė
  Kur e vrave
  Dashurinė e fshatares
  T’u shter zėri
  Me duar nuk flitet
  Tė paska zėnė trishtimi
  Kurrė mos thyej besė
  E paguan me dritėn e syve.


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga Liman Zogaj. Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 25 Jun 2021, 12:20