Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Liman Zogaj.

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 14:05

  PRANVERĖ E RE
  Nipave: Diellit, Endritit dhe Orgesit

  Me Dr.Gregoriy Hahn
  Nė Baidenayse
  Pinim kafe
  E pyeta pėr vendlindjen
  Kurrė
  Mos e kėrko pranverėn
  Pa lule mė tha.
  Gabim mund ta pagėzosh
  Dhe ma bėri njė fotografi
  Me zogjtė e kėngės sime


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 14:06

  NJĖ DEGĖ ULLIRI DHE NJĖ GUR
  Shqiptarit nga Ēamėria, Enver Kurli

  Nė kullėn e gurit
  Varur nė trarėt e nxirė
  Njė daulle e shqyer rri
  Me ēampare tė ndryshkura.
  Enverit dhinė qė ēalonte
  Ia prenė katilėt grekė
  Nga lėkura e saj
  Njė copė e bėri ēantė krahu
  Me tjetrėn qepi daullen e shqyer
  Nė ēantėn me lėkurė dhie
  Enveri futi njė degė ulliri
  Njė gur e njė grusht dhe
  Detin Jon e la me valė tė tėrbuara
  Qershitė e lakuara deri nė dhe
  Nė livadhin e pakositur
  Plot dardha e mollė
  Qė dukeshin si pikturė e Da Vinēit
  Nė atelienė e furtunave
  Duke ikur nga Ēamėria
  Enverit ende i kujtohen:
  Hingėllima e kalit tė bardhė
  Gjėma kur e vranė Selmanin
  Dasmat dhe vdekjet
  Varret dhe djepat
  Vallja dhe kėnga Ēame
  Dheu Deti Jon dhe Ēamėria
  Njė degė ulliri ia dha nėnės
  Me gjethe si krahė shqiponje
  I tha ta vejė nė arkė
  Aroma le ta dehė nė kapilare gjaku
  Lotėt mos t’i bien nė dheun e rinuar
  E babait i solli njė gur
  Pėr ta ndie zėrin
  E themeleve tė mbetura shkret
  Dhe me sy tė pėrlotur
  Ta shikojė gjeografinė e truallit.
  E rėndė ishte
  Ajo degė ulliri
  Sa bjeshka
  Sa guri
  Sa dielli
  Sa hiri
  Sa flaka e Ēamėrisė


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 14:07

  VALLJA ME SHAMIA PREJ FLAKE
  “Po vin krushqit rrethit malit,
  Rexha i nanės n`grazhd tė kalit”
  Popullore


  Vraēi e hante frenin me dhėmbė
  I ra me patkoin e ri nė ballė e hingėlloi
  I ēoi peshė dasmorėt
  Kush e di nga dhimbja
  Apo krenohej me patkoin vrastar
  Ēou Rexho, ēou
  Herė gjoku herė vraēi
  Dasmat na i kthejnė nė vdekje
  Buzėqeshjet pėlcasin nga lotėt
  E nė vallet e pakryera
  Digjen shamitė prej flake
  Nėn krismat kur vraēi shqelmon
  Pėr lotėt e nėnės
  Pėr nusen pa dhėndėr.
  Pėr dhėndrin nė grazhdin e gjokut


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 14:07

  SI E NJOHA FAMILJEN ARBĖRESHE

  Plakun e njoha nė vijat e ballit
  Skalitur nga kėsula e bardhė
  Loken me shallin mbaruar nė vegjė
  Dhe opingat e lėkurės plot gėrsheta
  Arbėreshen e bukur e njoha
  Nė vallen ”Syrin e kam pėr nishan”
  Dhe me bluzėn plot me shqiponja
  Kur hidhej e pėrdridhej si flutur
  Familjen Arbėreshe e njoha
  Kur e ruante gjeografinė e atdheut


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 14:08

  NĖNAT E PĖRLOTURA

  Edhe pėrtej shkretėtirės
  Nėnat
  Nė Lėndinėn e Pikėllimit
  Si tufa tė zeza reshė.
  Te njė mur me gur bjeshke
  I varin do portrete
  Nė korniza tė zeza
  Nėnat i presin:
  Burrat djemtė nuset
  Mbesat ... dallėndyshet
  Nėpėr asfaltin e zi
  Ecin e ecin
  E s’i luten as Zotit
  Dhe me thonj gėrmojnė
  Edhe te rrapi i qarė
  Edhe te lisat e prerė
  Edhe te gurėt e thyer
  Nėnave tė pėrlotura
  Kur u shėrohen sytė
  Kur u terėn lotėt


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 14:09

  SHKOLLA E DJEGUR

  Edhe Shota mėsoi nė istikame
  Alfabetin e shkroi nė gur
  Kush tha se trupin e Gjergj Fishtės
  E kanė hedhur nė lumė.
  Kur e varrosėn Shaban Polluzhėn
  Nėn akull dielli nxehte pishė.
  Kur digjeshin shkollat
  Korbat i zinte gjaku i zi.
  Te shkolla e djegur
  Mėsuesi pa ditar
  Me syze tė thyera
  Thirr nxėnėsit e ulur nė hi.
  Ku ėshtė Liridona Agoni Drita
  Burimi Shqiponja Guri
  Arbėri Arbėresha Ēlirimi
  Ēlirimtarja Qėndresa Qėndrimi
  Ti Flakon
  Ēka mban nė duar
  Pak hi po e ruaj
  Mėsues i dashur
  Hirin e Abetares mbaj
  E ti Mimoza
  Pse je pėrgjakur kėshtu
  Mėsues
  U bėra varrmihėse
  Varrosa engjėj
  Kam gėrryer dhe me thonj
  Kam mbuluar trupa me dhe
  Me kėta grushte tė vegjėl
  Qė vetėm ne e shkolla e djegur
  Tė mbijetojmė


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 14:10

  NĖNAT E TĖ PAGJETURVE

  Nė njėrėn dorė mbajnė lule
  I vendosin varr mbi varr
  Nė tjetrėn bėjnė ADN-nė
  E unazave tė fejesės
  Zinxhirėve tė kromozomeve
  Tė shkrumbuara nėpėr zjarre
  Me thonj gėrmojnė nėn rrėnjė
  Atyre nėn dhe u falin ledhatime
  E pėrmallime nėnash
  Nėnat nė asnjė pranverė
  Nuk ankohen pėr thatėsi
  Nėpėr lumenj lotėsh
  Mbysin vajet dhe durimin
  Nė tavolinat prej guri
  Mjekėt bėjnė ADN-nė e nuseve
  Djegur nė dasmat e pėrflakura.


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 14:10

  KĖPUCA BUZĖ DETIT

  Njė grua me shami ngjyrė deti
  Qė kishte lidhur tri nyjė nė fyt
  E pyeta sa larg ėshtė Otranto.
  Shikoj rreth e rrotull detin
  Ma pėrkėdheli dorėn
  Sikur njė Nėnė e trembur ofshani:
  Shumė i thellė ėshtė Otranto
  Dhe valėt pėrkundnin
  Kėpucėn numėr dyzet e dy
  Tė djalit tė saj tė martuar
  Me nuse Gomonėn


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 14:11

  ZGJIMI NĖ AGIMET E VONUARA

  Ēamėri
  Je zjarr je flakė
  Je gjaku qė s`shter
  Nga gurra Iliri
  Vėllai dergjet nėn lėkurėn
  E ogiēit tė vrarė
  Lisi me pesė degė tė prera
  Me pesė ujėvare gjaku zvarrė.
  Nė kullat pa dyer
  Nėpėr dritaret e thyera
  Hyn e dalin shpendkeq
  E nė foletė e kukuvajkave
  Rrotull janė gjarpinj tė zi
  Presin meny prej mish zogu
  Ēamėri
  Zgjohu
  Nė agimet e vonuara
  O sot o kurrė
  Sepse pėlcet
  Edhe orbita e diellit.
  Ēamėri
  Zgjohu nė shekullin e ri
  T’i arnojmė plagėt
  Me nga njė fanfare drite.
  Pėr ta parė fillin e agut
  Mos bėj gjumė as nė terr.
  Zgjohu
  Zonja e rėndė Ēamėri
  Bėhu nė orbitė rreze drite
  E diellit tonė tė ri


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 14:12

  E KAM NJĖ SHTĖPI

  E ngrita njė kullė prej guri
  Tė mos mbesin zogjtė
  Nė furtuna detesh
  Kurrė s`mund tė mė thuash
  Qyqe rremi
  E kam gravuar nė mermer
  Adresėn e shtėpisė.
  Nė udhė tė paudhė nuk mbeta
  Pragun e mora nga kulla e gjyshit
  Nė plasaritje betejash
  Me histori tė pashkelur


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 4 Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 4 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 25 Jun 2021, 12:44