Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Liman Zogaj.

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 00:41

  BUZĖQESHJET E SKAMNORES

  Blerinės nė blerimin e kallur
  I fala njė luledielli
  Mė uroj
  Pėr dritėn e syve.
  Kur ia dhashė njė laps
  E pikturoi diellin nė lindje
  Sikur u ngrohė
  Dhe buzėqeshi.
  Njė brushė dhe njė letėr ia dhashė
  Sa bukur i pikturoi
  Njė qepė dhe kripė deti,
  Njė bukė misri tė pjekur nė prush


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 00:42

  BIOGRAFIA E DHIMBJES

  Kur isha i vogėl
  Thonė se kam qarė shumė
  I rritur
  Nuk mbaj mend kur qesha
  Gjatėsinė e trupit
  E mati me njė dru tė thatė kaēe
  Me tė e mati edhe varrin
  Peshėn e di
  Sa njė gur vendlindje
  E kam
  Mos mė pyesni
  Pėr biografinė time
  Se jam duke lundruar
  Me varkėn e Titanikut


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 00:59

  PRITJA

  Prita shumė pėrtej kufirit
  Sa nuk pėlcita
  Nė gjykatore mė thanė:
  Edhe gjarpri nėn gur duron.
  Prita deri nė kulmin e ēmendurisė
  Mė thoshin hesht
  Mos u bėrė kurban i kohėve tė liga.
  Dua t’ia them amanetin djalit tim
  Ua thashė disa herė dhe heshta
  Nuk pres as nuk heshti mė
  Le tė thyhen digat
  Le tė gurgullojnė valėt
  Lė tė kthjellen gurrat.


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 01:00

  KUR

  Kur zogu
  Nė vend tė kėngės gjėmoi
  M’u kujtuan plakat e lagjes
  Kur klithnin tė habitura
  Kiameti s`ėshtė larg.
  Kur u dogj kulla
  Oxhaku mbeti deri te retė
  Kjo ėshtė formula e rritės thashė
  Kur e dashura
  Hoqi unazėn me dhėmbė
  Dhe e vari nė degėn e qershisė
  Heshta nga dhimbja e ndarjes.
  Por kur ma prekėn
  Gjeografinė e truallit
  Shtat e hi ia fala dritės


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 01:01

  MĖ PRISNI

  Si gjarpėr i plagosur
  Zvarritet treni i ndryshkur
  Nė stacionin e parė
  Zbriten nxėnėsit e shkollės ”Liria”
  Malėsori me shallin kuq e zi
  Tė lidhur rreth kėsulės
  Dėgjonte kėngėn
  ”Thėrret Prizreni mori Shkodėr”.
  Nga malet e Ēiēavicės
  Zbriten tė gjithė
  Me kobure me brez
  Mė prisni edhe mua
  Ushtonte mali e fusha


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 01:01

  DASMA NĖ MALE

  Nė dasmėn nė male
  Nuses nė vend tė unazės
  I dhurohet flamurin me shqiponjė
  Dhėndrit nė vend tė puthjes sė parė
  I dhurohet njė kobure
  Martesa nė male
  Muzikėn e ka batare krismash
  Vallja e pėrflakur
  Ėshtė fitore e betejės sė re
  Nusja dhe dhėndri
  Bashkė nė dasmėn nė male
  Bashkė nė dasmėn e luftės
  Bashkė nė lapidarin e lirisė


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 01:02

  BARIU ME DELE

  Sa herė e harroja fyellin
  Te Kroi i Gurit
  Dhe ujkun s’mund e trembja
  Kur ma mori ogiēin.
  Qengjat blegėronin


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 02:47

  HIJA E ZEZĖ

  Krejt njėsoj
  Jeta dhe vdekja
  Nė planetėt e egra.
  Kur tė vdes
  M’i kėpusni zinxhirėt
  I vdekur bile
  Tė jetoj pa pranga
  E kam nėnshkruar vdekjen


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 02:48

  SIZIFI GURI DHE SHKRETETIRA

  Sizif
  Merre njė guri nė qafė
  Nga ato piramide tė thyera
  Dhe vėre nė maje tė shkretėtirės
  Edhe Detin e Zi
  Kaloje nė stilin “dallėndyshe”
  Sizif
  Me guri nė qafė
  As hero i shkretėtirės
  As dallėndyshe e balsamosur mbi valė
  Zog i ngrirė nė stinė.
  Ky ėshtė fillimi
  I fundit tėnd tragjik


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 02:49

  DUROVA

  Dhe durova
  Jo pse u besoja lugetėrve
  Dhe durova
  Ushunjėza tė uritura mė trembnin
  Dhe durova
  Edhe pse isha i lidhur me zinxhir
  Dhe durova
  Jetėn nė pranga qė herrte buzėqeshje
  Dhe durova
  Deri nė agun me rreze tė pavarėsisė


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 02:50

  PRAPA GRILAVE

  Kur mė burgosėn
  As nuk gjėmova
  As nuk vajtova
  Shikimi pėrbirohej
  Pas grilave tė ndryshkur

  Kur m’i vunė prangat
  Akulli nėn kėmbė
  Si pasqyrė e thyer
  Ma ruante portretin
  E plagosur keq

  Hermetikisht i mbyllur
  Mbeta nė errėsirė
  E sytė e mi tė shkrumbuar
  Kėrkonin njė copė diell

  Kurrė s’u pėrkula
  Prapa grilave
  Qėndrova drejt
  Qėndrova vertikalisht


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 02:50

  BURGU

  Aty nuk dihet
  As fillimi
  As fundi
  Aty nėpėr vetmi

  Herė e kėrkon
  Biografinė e ferrit
  Herė livadhet e shkreta
  I mbjell me luledielli.

  Nė burg
  As kėngė zogjsh
  Vetėm krrokatė shpendkeqsh
  Vetėm korbat kėndojnė

  Aty ag e terr
  Vdekja rri
  Sy me sy
  Me ty


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 02:51

  ANAMNEZĖ BURGU

  Emri i babait tė pushkatuar
  Histori luftė beteja gjak
  Baba e breza
  Kėrkonin liri.
  Jeta e shkrehur nėpėr ferr
  Burgu pėrroskė gjaku
  Gjaku oqean nga lumi i kuq
  As gurrat e pėrgjakura nuk shterėn.
  I burgosuri uron
  Tė mos i ndryshkėn prangat


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 02:55

  PA TY

  Pa ty
  kenga e zogut
  me duket vaje kukuvajke
  shpirti sa nuk pelcet nė heshtje
  yjet duken si plage te pergjakura.

  Pa ty
  Vullkaneve u shperthen magma e kallur
  e unė
  njė copė guri nė shkretirė.

  Pa ty
  vetem une
  muk di me cilin ngjyre
  ta ngjyrose vetmine.

  Pa ty
  Jam vetem unė
  duke e pritur
  njė yllė nėpėr terr.

  Tė kėrkova
  te Drini i bardhe
  nė ujin si loti
  shpirti i vrarė nga dhimbja
  mu bė dallgė.

  Zog pa fole mbeta
  algat e bleruara u thane
  qyqe rremi
  duke te pritur
  kur ktheheshe nga harrimi.


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 02:57

  TORZO

  "Lisin mė se miri e ēan pyka e vet" Populli


  Athua populli im
  Je lis i prerė
  Pesė gjymtyrėt
  T’i paskan bėrė pyka

  Ta paskan shėmtuar bukurinė
  Krejt trupin torzo ta paskan bėrė
  Edhe nė grykat e maleve
  T’i paskan bėrė digat prej betoni

  Tė mos e vėrshosh botėn
  Sa bukur do tė tė rrinė gjymtyrėt
  Kur ta ndėrrosh trupin tėnd
  Dhe tė bėhesh mė i madhi Atdhe


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 13:30

  TRUNGU ME PESĖ DEGĖ

  Lulen e kėputur
  E kanė hedhė nė lumė
  Ajo nėpėr valė
  Nėpėr dallgė dhe unė

  Lulja nė lumin e ngrirė
  Unė i tharė nė erė
  Ajo me blerim tė vyshkur
  Unė pa stinėn pranverė

  Lulja e kėputur
  Nėpėr dallgė e valė
  Trungu im i prerė
  Nė pesė degė i ndarė


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 13:32

  VASHA SY SHKRUAR

  Bari me dele isha
  Syshkruara u turbullonte lumin
  Qengjave tė etur
  Prita e prita

  Kur u kthjell uji
  E pashė buzėqeshjen e saj
  Nėpėr rrjedhėn e gurrės.
  Shkova te Kroi i Gurit

  Edhe aty buzėqeshja e saj
  Mė tha m“i mbaj gėrshetat
  Sepse dua tė pi ujė
  Kur ia shtrėngova me duar

  M’u duk se zura ylberin.
  Atėherė u turbullua
  Edhe Kroi i Gurit
  Djalo, mė tha
  Pije lotin tim tė kthjelltė
  Qė ta shuash etjen


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 13:33

  BĖHEM FOTOSINTEZĖ DRITE

  Kur tė zė cunami i detit
  Mė thirr
  Se bėhem digė prej guri
  Mos tė herrin furtunat.

  Kur ke dhimbje
  Bėhem loti yt
  Nė gjethet e trėndafilit
  Fotosintezė drite bėhem

  Kur tė vriten gazi edhe loti
  Mė thirr tė ta pushoj dhimbjen
  Tė ta shėroj harenė e djegur


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 13:34

  UNĖ DASHUROVA

  Cilėn poezi t’ia them tė dashurės
  Nuk mund tė digjem
  Pėrditė pėr tė si qiri i Naimit
  Poetėt e kėtij shekulli
  Me ngrohje globale
  Shkruajnė pėr ata qė s’vdiqėn
  E vashave u japin lule
  Nėse i gjej poetėt
  Do t’u mėsoj njė elegji
  Pėr pavdekėsinė e dashurisė
  Qė tė mos vajtojnė kurrė
  Qė tė mos vdesin kurr


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 13:35

  MĖ AFĖR DIELLIT

  A po nisemi
  Nė fundin e deti tė shterur
  Aty do t’i shohim
  Mėkatet e thella te botės
  A po nisemi
  Deri nė majat e Mont Everesit
  Sa mė afėr diellit
  Tė kemi mė shumė drite


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 13:36

  VASHA ME GĖRSHETA

  Kur i lidh flokėt gėrsheta
  Mė duket se ylberi zbriti
  Nė sytė e mi tė etur.
  Nėpėr fushėn me lule
  Mė dukesh balerinė
  Nė skenėn e blertė
  Dashuri tinėzare.
  Nėse ik pėrtej detit
  Me varkėn time tė thyer
  Do t’i mundim valėt
  Me kėngėn kurorė dashuri


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 13:39

  ZOGJTĖ E IKUR

  Kur tė ikin zogjtė
  Rozafa do ta shkruaj
  Biografinė e gurit
  Gurgullimėn e gjirit krua
  Shushurimėn e gurrės qumėsht
  Duke kėrkuar shqiponjat e trembura
  Nė filmin “Hi e gjak”
  Aktorja mbledh fėmijėt
  E vrarė mbetet shpresa
  Toka Dardane me pesė
  Nishane tė kuq
  Kur tė ikin zogjtė
  Do tė eci rreth e rrotull
  Gjeografisė sė tokės sime


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 13:39

  NĖ MĖRGIM

  Njė buqetė lule dielli kėrkova
  Vajza me buzėqeshje mė tha
  Vyshken shpejt
  Merri kėto ferra tė freskėta.
  Kur e kėrkova njė bukė
  Gruaja qė e shikonte
  Akuariumin e peshqve mė tha:
  Mbaj dietė
  Se tė prishet bukuria
  Kur kėrkova ujė
  Djaloshi me flokė teh thike mė tha:
  Shko nėn strehė e mblidh shiun
  Nėn urnėn e dhimbjes
  Vdekja gėrryen pahetueshėm
  Biografinė tėnde
  Mė thotė gjithmonė
  Dikush kėtu nė mėrgim


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 13:40

  DURRĖSI

  Te shkėmbi i Kavajės
  E vura kokėn mbi gur
  Mė ranė dy lot
  Shkėmbi ma dha
  Ngrohtėsinė e Nėnės

  Mėmė e bir
  Skalitėm hartėn e mėmėdheut
  Duke ecur
  Nė evolucionin e pėrflakur .

  Pushova
  Nėn pishat e blerta
  Kur ecja nėpėr rėrė
  Mbeteshin gjurmė tė reja


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Administratori Wed 22 Feb 2012, 13:41

  PRITJA NĖPĖR FURTUNĖ


  Furtuna shkulte edhe lisa
  E unė tė prisja
  Duke m’u rrokullisur lotėt
  Nė pentagramin e rrudhave.
  Nuk me duhet kamertoni
  Ta akordoj vajin e mallit
  Mė mirė tė isha Rozafa
  Krua qė nuk shter
  Mė mirė guri tė isha.
  Mė mirė tė ishe zog a dallėndyshe
  Qė kur tė vije nga shtegtimi
  Kishe pushuar e prehur
  Nė supet e mija prej guri.


  ________________________________
  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga Liman Zogaj. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Liman Zogaj.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 25 Jun 2021, 10:45