Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Empty Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:15

  Pershendetje te gjitheve.

  Ne vijim te kesaj teme do te keni mundesine qe te njiheni me disa nga poezite
  e poetes Dituri Dizdari.
  Shpresoj qe tju pelqejne.

  Lexim te kendshem...


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:15

  Babit...

  Njeriu qenka si shpeza qė shkon gjithmonė drejt prerjes
  Meteor nė galaktikėn jetėsore qė ndizet ngadalė
  Pėr t’u djegur shuar
  Nė pavdekėsinė e dashurisė time lindur,ushqyer.

  Dritė dielli qė botėn vė nė lėvizje
  Ēdo kėnd i tij njė feksje e re drite – pėrmalli
  Qė nuk di nė t’a dhashė baba.


  Fjalė, mendim, veprim i mėnēur
  tingull i ndjenjės - mandolina jote.
  Shqetėsimfshehur vėshtrimi yt rritjen ushqeu
  Ndėrgjegjen, guximin e fjalės pėr njė botė tė lirė…

  Oh do tė mbetesh pėrher…
  I vetmi qė rėfeve udhėhoqe
  njė muzikė tė askundėshme arti - bukurinė njerėzore
  tė genit tėnd, timit
  nė kėtė glob tė varfėr - prelude tė qėndrimit
  qė s’i ndesha askund baba dhe nuk besoj
  se ndonjėherė kam pėr t’ i gjetur.


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:16

  Fėmijė...

  Njė zog nė dorėn time kėndon
  njė cicėrimė tė ėmbėl …

  …dhe fluturimi… ah fluturimi…
  …dhe qielli… ah qielli…


  Kur ndjek njė yll

  Kur ndjek pas njė yll…
  …atėhere shtėpia, librat, ti vetė,
  deti, qielli dhe ēastet humbin.

  fillon pastaj…tė ecė nėpėr terr njė notėz muzike


  dhe shpirtit …ah shpirtit
  i ēelen udhėt !


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:17

  Fati...

  Shkulm i mbushur fshehur nė prag shpėrthimi,
  ndjenjė qė kurrė nuk humb,
  kėrkon tė godasė, ēlirojė.

  Gjithsaja rrėmbyese…
  Me stinė jete – tė ka mbėshtjellė, tė ka robėruar…!
  Je tani e pandjeshme! Paqen absolute tė kanė veshur!

  Vdekjet e mia! –Ti paqe!

  Unė e ndėrthurur lindjes e perėndimit
  Unė e zbrazėt, e bardhė, pa lėndė kozmike pėrmbajtja ime
  Pa dhimbjen tokėsore nė ashtėn time
  Pa djegien atomike, kapilarėve tė shpirtit
  Pa sėmundjen e shekullit tė lindurve tė tu
  Pa trupin e uritur skeleteve tė gjallė tė vdekur,
  tė pavdekur, tė pakallur…
  Pa dhimbjen e madhe ēfarė u bė, ēfarė po bėhet, ēfarė do bėhet…
  Unė pa regėtimėn e frymės, sė njė dite njerėzore,
  kur hap apo nuk hap sytė agimit tė bardhė,
  kur vdes apo ringjallem muzgut qė bie…

  Ti kėrkon tė qeshėsh vetėdija ime…

  …se unė nuk bėra asgjė pėr ty…
  Qė nesėr… po, po, njė e nesėrme krejt tjetėr
  si asgjė mė parė,
  tė shtrihesh e qetė tek tė ikurit e shumtė.


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:18

  Pamundesi...


  Si mundem tė t'harroj, t'braktis, tė tė hedh,
  nė humnerė tė kujtesės,
  tė lėshoj, zvarris e prapė tė le nė cep tė ndjenjės,
  tė sfilis, tė tres, tė humb,
  tė ē'jetėsoj nga unė, tė zhduk
  a thua nuk tė pashė njoha kėsaj bote kurrė.

  Mė thuaj si tė harroj, tė fik nga jeta,
  kur krye ngre me forcė, mė lidh e mė prangon vetja,
  mė urren pastaj, mė rend, mė vret e mė thurr vaje,
  mė lėmosh, mė pėrbuz kėsaj jete fare...

  Atėher s'tė harroj dot, dhe sikur tė dua.
  Loz, dashuron, njėsoj sikur dhe unė.

  Njėsoj si unė gėnjehet, zhgėnjehet
  gėzohet, ē'gėzohet dhe prapė e ftoh gjykimin,
  pastaj qė tė shpėtojė, me ngut kėrkon harrimin...


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:18

  Thirrja ime...

  Tė pėrhumburit e mi qė ndėr porta kini dalė,
  dilni dhe jashtė vetes!
  Verboheni prej dritės sė pamėsuar ende
  sytė tuaj lodhur kanė pėrgjumjes sė thellė.
  Nė shkėlqim mos bini tė rremė, tė mykėt,
  prej vetes frigimin hiqni si njė plaēkė qė
  mė nuk vlen, guxoni...

  Bota me dritė prej jush do tė lindė patjetėr,
  digjni gjithēka tė vjetėr...

  Mė andej nuk lind dielli,
  ...andej perėndon...

  A s'e shihni, Krishtin e mijėvjeēarėve,
  u ringjall, u zgjua.
  Veshur ka shtrojėn e gjakut tė tij tė, epėrm,
  qė dikur u tha pėr t'u ēelur sot...
  Sytė i kėrkojnė qėnie njerėzore,
  qė shpirt kanė nė vend tė zemrės dhe dritė,
  epilogje dielli nė tru,
  cepa sysh tė yjshėm
  ėndrra galaktikash tė reja...
  Sytė i kėrkojnė ...


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:19

  Tim biri...

  Zota shpirti mbrrojnė.
  Skelet i zemrės Penelopė.

  Po ku isha, ēbėja,
  kur bredhi i ėndrrės harlisej i bardhė?
  E unė qiejt nė ēėndrra i ktheva
  dhe unė veten pėr ty e harrova.

  Rritu Artemidė!
  Ngrije harkun tė godasėsh gurin.
  Bredh' i bardhė i shpirtit!


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:20

  Autoportret...

  Mundėsi, alternativė, zgjidhje dėshirash jam, dashurish
  nerv qė s’ėshtė veēse njė udhė qė duhet pėrshkuar
  shpresa – diell mes gjethesh tė jetės.
  Burim i pashtershėm kujdesjesh dashurish
  mbėshteteni aty lehtėsisht.

  Oh, unė vrapoj, vrapoj,nuk mund tė ec ndryshe
  Oh, ē’vrap ditėsh,vitesh fluturimi qė s’tė rritin mė
  njė hap para tė tjerėve pėr tė qenė i fundit
  megjithėse e di, oh e di, pas vjen pashmangshėm rėzimi …
  por dua, pse mundem, pse besoj
  qė kjo ėshtė gruaja,mėma.

  Dhe gjithė kjo lumturi, gėzim, shpresė
  Qė s’mė le tė vdes
  ...gjallė mė mban
  dhe rrėmbimi i rjedhės tė ndal pėr fuqinė,
  mendimin,
  aromėkthjellėt kthehesh nė ndėrgjegje
  ...kėrkimi gėrmimi ngujimi aty pėr tė pėrligjur.


  Oh, egoizėm i fshehur thellė brenda njeriut
  qėnke dhe tek unė , patericė e panevojshme udhe,
  krijesė nė pėrpėlitje - qė ngre krye,
  sfilitur nga dashuritė,zgjidhjet, siguritė qė jep
  ...pa ndalur askurrė

  ...uri luaneshe pėr tė vegjlit e saj…

  ...qė nuk ka tė drejtė tė shijojė mė, njė ėndėr
  njė mundėsi tė mundėshme nė kufirin e fundit
  njė tjetėr jetė shenjtėsisht tė bukur
  pa ju prekur ju tė shtrenjtit e mi,pa ju vrarė.


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:21

  Pesėmbėdhjetė karafila...

  Sythet jetėėndre buisin shpėrthejnė
  harlisen pabindshėm kah drita, but-egėr
  kryelartėsi brezash gjakon, ndėr kapilarė
  …thurimat e netėve vajzėrore…

  Oh ē’vakėllim ndjesish vėrtike dhėnė bashkė me gjirin
  Oh ato tipare ai vėshtrim ato syqielli ai trup i brishtė
  Oh ajo ndezje e prushtė e flaktė deri nė guxim e pėrballjes
  Oh ai zė kumbim jehesh kėngė e gjyshėrve
  Oh pasuria ime, tė falem o zot m’a ruaj


  Ndėrthuren pėrdore pakuptuar breznitė, shpirti im!
  Pesėmbėdhjetė karafila – aromė bije
  mbėrthejnė rrėnjėt e fjetura
  Me besimin e qėndrueshėm se e djeshmja
  nuk ėshtė mė e mirė


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:21

  E gjeta Tiranen...

  E gjeta Tiranen te zbehte, te mekur
  me shijen e terrorit ne buze
  Drobitur senatoriumit te perjetshem,
  bacili historik.

  Te akullta rruget, te zbrazura si dashuri e pandjere,
  Era gjethet vertit udheve-gezimin e vogelusheve
  dhe reklamat i gris si balonat, endrrat e tyre.
  Palca i eshte thare qytetit tim, palca
  Dhe police ka shume neper rruge,
  si te mos jene rrugicat e Tiranes te tilla
  qe embelsi shpirti te zbulojne drite pas drite.
  Ankthi terrej, vertitej frika

  A je ti valle, qyteti im?
  Ku mbaj mend separi shtepizen e vjeter
  dhe filxhanet e kafese ne dollape muri pa dyer,
  nje tjeter fytyre femije,
  ku ndava pergjysem nje veshtrim dy syckeza
  ku mesova se pari te capis,
  te lecis drite dielli qe lebyr syte.
  Vetja ku mu duk princeshe
  rrethuar nga princer te tjere....

  Ku jeni tani me thoni,
  pse humbet, u zhduket?
  Gaboni!
  Prej jush, prej meje do te shpertheje perseri
  aroma e luleve qe mbollem bashke, ju kujtohet?
  E une qava kur ju i keputet petalet nje nga nje...
  e une qava kur i gjeta lepurushet e sapolere te ngordhur...


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:22

  Tė ndodh patjetėr...

  …kur nata bie dhe trupi qetohet ninėzamave tė kujtesės
  e pamjet aty t’ bjerrin ty e tėnden kohė tani
  … rruginave diell-larė tė shfaqem unė papritur…

  vraptėrbuar i demave, ideja pas teje
  miliona spektatorė - vėshtrimi yt ndėr sy
  hesht pas heshte zbrapsje, njė qėllim i vetėm,
  gjak qė falet nuk dhemb,
  triumf….

  Oh, ato yje kur zbresin njė nga njė!
  Oh, ajo lojė si asnjė tjetėr lojė!
  Oh, ajo ėndėr qė nė ėndrra mbeti!

  …kur nata struk e trupi humbet ruginave tė kujtesės
  dhe yll qė bie fuqinė e jetės ushqen jetuar shumėfish…
  … ndodh tė jetosh pėrhumbjen mrekulluese
  … ndodh tė pėrfundesh aty mrekullisht

  vetėm atėhere tė kuptosh se ēfar isha pėr ty.


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:23

  Asgjė nuk do tė pėrsėritet mė...

  Fluturza jote bulėzoi mbi flokėt e mamit – karficė e dhimbjes
  Mendim,dėshirė pėr tė besuar misterin e jetės

  Urė ku ndrrohet dėshpėrimi dhe kuptimi,
  ndalesa
  Pėr tė parė objektet e kėsaj bote mė mirė.

  Sa herė pata frikė prej vdekjes pamjes sė saj,njohjes,
  Prekjes…
  Sa herė ndalonte aty gjithė ngulm domethėnia e habisė
  Embrioni i kuptimit,zanafilla …
  Prag prej nga nis mė i madh hapi, jeta, rritja

  Drithėrojnė thellė bulėzat e kureshtjes qė prek guximi i fėmijės
  rrėnjėt e ankthit shpėrthyes,padurimit
  rrėnjėt e dhimbjes qė nuk mund tė shuhet kurrė,
  gruas, mėmės…
  Tani u gjenda bijė.
  Bija jote baba – misteri im i pakapshėm qė do tė kthehesh kujtim.

  Oh nuk do ketė mė yje tė ndezur pėrqafimi
  sy veshur mall i tė ėmblit vėshtrim
  dritė e purpurt zemre qė gėrget pranė meje
  …rrofsh moj gocė…
  jehonė kumbuese e dėgjimit tim - dashurisė tėnde
  tė pėrjetėshme.
  Pa kthim asgjė nuk do tė pėrsėritet mė.


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:23

  Sikur...

  Nė mbaroftė ēasti
  …sikur ēasti tė mbarojė
  fillon pastaj…tė ecė nėpėr terr njė notėz muzike
  dhe shpirtit …ah shpirtit
  i ēelen udhėt


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:24

  Katedrale durimi...

  Nuk mund ta dija kurrė qė …do t’i thyeja…
  nga pak ēdo ditė…
  …soletat e qėndresės… kat pas kati.

  Tė dhemb e shtrenjta ime
  vrasja ka llahtarė
  maskėn qėllimin befasinė goditjen
  qė gjaku i dhunės ndėrton llogjikėftohtė
  tė buzėqesh ty, bėn seks me ty,luan
  besimin tė vjedh,dashurinė
  gurin e rėndė i lidhin litarit tė shpresės, gajasen
  afshe kėnaqėsie lėshon lumturia e tyre
  kur shkallė pas shkalle ulet poshtė kryet e krenarisė
  rėxohen sytė e butė e tė bukur orėve tė trishtimit
  prej dhunės, fyerjes, poshtėrimit,
  prej pafuqisė sė guximit vrarė tek ti,
  arsyes qė nuk mund tė shfaqet kur ballon krimi…
  dhimbjes se askush dhe asgjė nuk tė mbrron ty
  tė drejtėn tėnde ėndrrėn jetėn

  dhe loti i dhimbjes frymėn e shpirtit meku
  udhė ku ndjenja dhe arsyeja u shkelėn barbarisht

  Oh nuk mund t’a besoja qė do tė rrėnoja
  atė shenjtėsi durimi
  qė qenkėsh ndėrtuar fshehtas tek unė
  dhe nuk e dija jo qė nga dritaret aty
  zėra pa faj fėmijėsh klithnin nga gėzimi


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:25

  Yjet e muzgjeve...

  Mureve tė bardhė e tė ftohtė
  u kėrkoj fytyrėn tėnde,
  udhėn ēast pas ēasti tė vėshtrimit
  dritėn e bebėzave tė syrit,

  ...dorėn tėnde mbi flokėt e mi gėshtenjė e naivė…

  …sa ėndra zgjonte, ēvajzėri gufonte…
  lindur nė tokė hepuar nė qiell,
  lindur nė qiell hepuar nė diell…
  dhe zgjimin tim,
  si pas njė gjumi tė thellė... si fėmija kur fle,
  oh, zgjimi im si fėmija kur zgjohet
  oh, sa shumė gėzohet…

  …jetėt tona deri atė ditė qė i lidhi prej fillimit…
  nje puthje…sa shumė e kėrkuar…
  …njė shėnjtėri pėr shėnjtėrinė…

  Oh, kėtu po prehem nėn kėto yje…
  …nėn dritėzimin e tyre…

  …sajoj enkas vetveten si mė doje ti,
  si tė doja unė tė kujtoj tani…

  Perėndimeve tė urtė u harohem, humbem.
  Kumte prej tyre, vijnė e ikin dhe unė e di,
  kjo u ndodh tė gjithėve,
  kjo tė ndodh edhe ty.

  …unė ku t'a di…

  ...kur dėbora zbardhėllon e druri nė vatėr kėrcet
  e zgjimit tėnd vėshtrues fytyra ime i bie pėrballė…

  … kur thėngjill i fshehur nėn hi thellė
  njė xixė nė ajėr klith e ti mua mė ndjen…

  ... kur vetėtimė e kujtesės dritė pas drite
  njė dite tė vranėt mė sjell tek ti…

  ...unė ku t’a di mė thuaj, si t’a mėsoj?


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:25

  Syte e dashurise...

  Ato tė zgjojnė dhe ti shkėlqimin e njė bote tjetėr
  ndjen.Gjithēka reth teje qesh e loz me diellin.
  Kupton ku ke qenė dhe ti e di e shtrenjta ime, jehona e
  tė qeshurės tėnde, i tremb padronėt e parave
  posteve qė zhele tė lerosur kanė nė vend tė shpirtit.

  Nuk njohin dashurinė, mirėnjohjen, mirėsinė.
  Homo sapiensė - nė njerėz tjetėrsuar, sytė
  e dashurisė mjete i shohin dhe hipokritė
  pėr sytė e saj betohen.

  Sytė e dashurisė tė zgjojnė dhe ti...


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:26

  Te ndodhe patjeter...

  …kur nata bie dhe trupi qetohet ninėzamave tė kujtesės
  e pamjet aty t’ bjerrin ty e tėnden kohė tani
  … rruginave diell-larė tė shfaqem unė papritur…

  vraptėrbuar i demave, ideja pas teje
  miliona spektatorė - vėshtrimi yt ndėr sy
  hesht pas heshte zbrapsje, njė qėllim i vetėm,
  gjak qė falet nuk dhemb,
  triumf….

  Oh, ato yje kur zbresin njė nga njė!
  Oh, ajo lojė si asnjė tjetėr lojė!
  Oh, ajo ėndėr qė nė ėndrra mbeti!

  …kur nata struk e trupi humbet ruginave tė kujtesės
  dhe yll qė bie fuqinė e jetės ushqen jetuar shumėfish…
  … ndodh tė jetosh pėrhumbjen mrekulluese
  … ndodh tė pėrfundesh aty mrekullisht

  vetėm atėhere tė kuptosh se ēfar isha pėr ty.


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:27

  Une ku t'a di ?!...

  ...kur dėbora zbardhėllon e druri nė vatėr kėrcet
  e zgjimit tėnd vėshtrues fytyra ime i bie pėrballė…

  … kur thėngjill i fshehur nėn hi thellė
  njė xixė nė ajėr klith e ti mua mė ndjen…

  ... kur vetėtimė e kujtesės dritė pas drite
  njė dite tė vranėt mė sjell tek ti…

  ...unė ku t’a di mė thuaj, si t’a mėsoj?


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:28

  Nuk do te jem si te tjeret...

  Nuk do jem si tė tjerėt.

  Sytė e mi kapakhapur, qiellin kanė brenda.
  Dritė e tyre do t'ju verbojė.

  Mos m'u afroni!

  Ju qė gjithė jetėn ju qėndrrova larg.
  (Luta zotin tė mė heqė urrejtjen)
  Nuhata sė largu aromėn e veseve qė veshin
  qėnien tuaj.
  Servilizmin, karierizmin, cmirėziun, imoralin,
  ziliqarin, hakmarrėsin ndaj tė pamundurit, vjedhėsin,
  denigruesin, shfrytėzuesin, pėrfituesin, mashtruesin,
  pėrgojuesin, trilluesin - mjete pėr tė mbrritur kudo
  e nė ēdo gjė, por jo qėnies homo sapiens, qė ēartur
  prej jush o vese, degjeneruar ėshtė nė njeri.

  Ju qė gjithė jetėn u qėndrrova larg,
  mos m'u afroni!

  Sytė e mi tė hapur!
  Kapakėt e tyre, banorėt e qiellit
  do tė m'i mbyllin.


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:29

  Sa here kam menduar...

  Thuamė si do tė fiksohet ēasti
  nė syrin tėnd,
  nė vėshtrimin tim?

  Zog i etikės, a do tė mund tė fluturojė aty?

  A do tė rrjedhė fjala ullukut tė arsyes,
  apo cipėn pėrjetimit do t'ia heqė, zbulojė.

  Nga zjarri i befshėm nė vatrėn e mallit
  a do tė mund t'a ēlirojmė veten,
  ...dhe urat njėra tjetrėn tė djegin?

  A do tė vdesė mbrėmja nė prehėr tė agut...

  ...kur papritur hapat tona tė pėrballin gjurmėt?

  Sa herė kam menduar...


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:29

  Ti nuk e di !...

  Sa do tė doja i dashur t'a dije!

  Nga ajo pėrpjekje aty, gjithēka mbaroi,
  lėvizi, veproi, u lidh, e zuri vend.
  U zbėrthye, u shndrrua dhe ra nė tjetėrsim.
  Ngadhnjeu me triumf e u tret nė pėrjetim.

  Gjithēka tjetėr e dobėt, e venitur, e shėmtuar,
  (trille naivė, vese anemikė, qė nuk mundėn me lindė)
  u larguan prej meje...

  Ti nuk e di i dashur,
  ē'piskama lėshonin kur po mė linin!
  Sa shumė u vranė kur iknin rrėmujė,
  si tė kishin pritur atė pikėpjekje,
  oh, atė pikė qielli,
  qė ėshtė ndjesimi im.


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:30

  Jo ketu...

  Dritat e tėrėsisė nė njė pikė tė vetme ndizen,
  ku mendimi stėrhollet dhe vetė stėrhollja pambarimisht brenda pikės,
  nė mijra pikėza ndahet, por qė nuk shihen, sepse tani nuk duhet.
  Aty botė e tėrė vėshtrohet,gjykohet, shembet dhe shndrrohet
  nė vegim.Grimcėza ajri njerėzia, nuk shihen kurrė.

  Qetėsia pa ndjerė lėviz, krijon, pėrsos modele gjithfarėsh
  qė ėndrrėn kanė bazė.Ngre lart nė qiell dėshira e shfrime.
  Veprėn qė s'e bėri dot tani e mbaron e pėrkryen.
  Dhe gurėt e ēmuar ja vendos qiellit me dorė njė nga njė.
  Dekore tė shkuara, tė ardhme ndriēohen, gjallohen si tė jetė atė ēast,
  dialogė e tė tjera ndjesime, qė kėtu e humbin kohėn po ashtu.

  Litar i ngatėrruar asgjėja lidh.
  Ditėt e tua dikur tė miat qenė.
  E tėrheqin nė tė kundėrt dy qerret e sė pėrtejmes,
  e tė shkuarės dhe askush nė kėtė botė, nuk lodhet t'i zgjidhė.
  Pafundėsisė mbėrthyer, ngujuar, mbetur, humbur!
  Pa ditur ndoshta askurrė lumturinė, ėndrrat, qiejt e mi, fėmijėrinė.


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:31

  Ne lekure te mundesise...

  Kiji frikė rutinės, gėnjeshtrės sė saj,
  iluzioneve syhapur, plogėshtisė,
  lavdeve qė tė venė nė gjumė,
  vėshtrimeve tė zakonshme sybutė,
  apatisė gjithmbėshtjellėse si guaskė butakėsh.

  Kiji frikė!

  Etikės kurdoherė tė shtirė, pavėrtetėsisė,
  kotėsisė endėse, zallahisė sė cipėt qė
  vesh natyrshmėrinė, sikur asgjė s'ka ndodhur...

  Ka ligjet e tij veprimi...kohėn...vendin...
  Nuk mund tė gabosh kurrė, nuk duhet.
  (Asnjėherė nuk pushoi natyra sė qėni)
  Si ēdo normė ka rethin e vet me kornizė
  tė caktuat mundėsie,
  qė takon me rrethe normash tė tjerė
  morali, lirie...e kėto me rrethe tė tjerė normash
  si kufij tė caktuar ndėrshtetesh.

  Lėkurės sė saj ėshtė mundėsia, masa e lėvizjes, caku.
  Kiji frikė pamundėsisė mė tė vogėl tė kėsaj mundėsie.
  Pashmangshėm kompensohet lėvizja.


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:31

  Mos rrezato e tera...

  Edhe pse ti nuk do, dhe nuk
  mund tė jesh ndryshe.

  Kur feks gjithė spektrin tėnd
  ...tėrė ndriēimin
  nuancat, refleksin, shkėlqimin
  ...e tėra kur derdhesh
  tė mbetet vetėm verbimi.

  Nuk ke mė ēfarė tė japėsh.

  I destinuar njeriu, kėrkon maksimumin
  prej teje.Nuk mund tė ngopet kurrė.
  Natyra njerėzore, e egėr, deri nė
  ēveshjen tėnde, fillikat,
  nuk tė do mė.

  (Mirėsia, dashuria jote shėroi, por ata nuk e kuptuan.)

  E ti kėrkon nėpėr terr
  atė qė ke dhėnė,
  veten.

  Pakėz tė tė kthehet,pakėz.

  Ėshtė fillimi i sė drejtės tėnde, e dashur.
  E pėrjetėshme pritja.

  Mos rezato e tėra,
  e shtrenjta ime.


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:33

  Dallgezim qiellor i detit...
  (Fatos Arapit)

  Njė pulėbardhė.
  Dhe det dhe qiell.

  Dhe det dhe qiell
  njė fjalė japin e marrin.

  Ėshtė poeti. - Dallgėzim qiellor i detit.
  Bukuri e tij njė Jon qė ringjall dashuritė,
  dhimbjet.
  Aty ngjyen penėn.

  Zjarret shuan.
  Epokėn ndrron.Ende tė shpejtė hapin.
  Ndjesitė ekstreme diellin lidhin.
  Syri i shpirtit vėzhgon, klith.

  Tėrbohen zotat, ngjiten marrive.
  Pont, hapi gjiret!
  Zbret tek vetja poeti.
  Zjarr, ndez aty, dritėn e shpirtit.


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Scarfa10

  Sponsored content

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Mon 01 Jun 2020, 20:55