Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga ASDRENI...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga ASDRENI... Empty Poezi nga ASDRENI...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 03:02

  Pėrshėndetje:
  Nė vijim tė kėsaj teme, do tė keni rastin qė tė lexo
  disa nga poezitė e shkrimtarit Aleksandėr Stavėr Drenova (ASDRENI)...


  Lexim tė kėndshėm.


  Sinqerishtė:
  Saimiri...
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga ASDRENI... Empty Re: Poezi nga ASDRENI...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 03:03

  Himni i Flamurit.

  Rreth flamurit tė pėrbashkuar,
  Me njė dėshirė me njė qėllim,
  Tė gjithė Atij duke u betuar,
  Tė lidhim besėn pėr shpėtim.

  Prej lufte veē ai largohet,
  Qė ėshtė lindur tradhėtor,
  Kush ėshtė burrė nuk frikohet,
  Po vdes, po vdes si njė Dėshmor.

  Nė dorė armėt do ti mbajmė,
  Tė mbrojmė Atdheun nė ēdo vend,
  Tė drejtat tona ne s'i ndajmė,
  Kėtu armiqtė s'kanė vend.

  Se Zoti vet e tha me gojė,
  Qė kombe shuhen pėrmbi dhč,
  Po Shqipėria do tė rrojė,
  Pėr tė, pėr tė luftojmė ne.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga ASDRENI... Empty Re: Poezi nga ASDRENI...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 03:03

  Sa tė dua o Shqipėri.

  Sa tė dua, o Shqipėri,
  sa me mall ndiej e sa dėshirė,
  pėr ty gaz e dashuri
  mu nė zemėr mė ka mbirė!
  Se pėr mua, o Atdhč,
  je njė lule aq e vyer,
  sa nuk gjendet pėrmbi dhč
  shpirtin tim pėr tė ushqyer!
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga ASDRENI... Empty Re: Poezi nga ASDRENI...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 03:04

  I dashur Atdhe.


  Me vite jam larguar,
  i dashur Atdhč,
  por nuk tė kam harruar,
  se shumė i ėmbėl je.

  Kjo zemra mė kėndon
  pėr ty, o Shqipėri,
  por prapė mė lėngon,
  se je nė varfėri.

  Tė fala tė dėrgoj,
  kėndej ku jam Atdhč,
  gjithnjė po tė kujtoj,
  se birin tėnd mė ke.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga ASDRENI... Empty Re: Poezi nga ASDRENI...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 03:05

  Dua.

  Mbi bar dua tė prehem,
  tė kėndoj, tė dėfrehem,
  tė shoh rreth bagėtinė,
  kur hanė dhe pinė;

  Tė shoh fushat e blerta,
  bimėt kur i fryen era,
  njerzit kur punojnė
  dhe ēupat kur kėndojnė!

  Ah, dua dhe lulet,
  kur i shfaqin pekulet,
  dhe fluturat qė venė,
  mbi to dua tė jenė;

  Bilbili t'ia thotė
  nėn diellin e ngrohtė.

  Dua dhe Shqiperinė,
  se atje kam shtėpinė,
  kur rrija nepėr ferrat
  edhe lozja me sheqerrat;

  Pėr kėtė kam dėshirė
  dhe s'dua mė mirė,
  atje dua tė shkoj,
  sa tė jem e tė rroj!
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga ASDRENI... Empty Re: Poezi nga ASDRENI...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Sep 2007, 03:07

  Vlorės.

  Ti je balli me florinj,
  ti je lulja e Shqipėrisė
  dhe trumbeta e lirisė.
  Pleq qė ngjalle dhe tė rinj,
  tėrė kombi tė sjell nder,
  me lavd emrin ta ka shkruar
  se ti trime vet' me duar
  fij't e flamurit ke tjerr!

  Je kurora me shkėlqim
  gurėshtrenjt', margaritarė,
  qė do mjeshtėr magjistarė
  t'i radhuan me qėllim.
  Zjarr lėshojnė, qė verbon,
  si yj rrotull tė shėndrisin,
  rreze njyrash, llamburisin,
  pėr sy bėrė qė lakmon!...

  ...Rrotull fqinjėt sa fuqi,
  sa mėnyra nuk pėrdorin,
  me pahir qė tė na korrin
  ēdo send, Vlorė, mban nė gji!
  Mund e bij ke pas' armiq,
  me syt' katėr gjith' pas arit,
  jasht' zakonit tė shqiptarit,
  qė s'shet besėn pėr ca fiq.

  Por ti, Vlorė, mos u dro!
  Mbaj mburojėn me qėndresė,
  se kush vetes i zė besė,
  e mat grushtin me kėdo.
  Se dhe Deti mik kur fle,
  n'ėndrrat kryen njė dėshirė
  mbret tė jet' e zot i lirė
  veē pėr tokėn q'i dha bč.

  Sponsored content


  Poezi nga ASDRENI... Empty Re: Poezi nga ASDRENI...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sun 25 Feb 2024, 00:03