Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Disa poezi nga Skender Rusi...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 20:39

  Perendeshat

  Ka vajza te bukura ky qytet.
  Jo si kudo.
  (Te shemtuarat vdiqen-po iu them!)
  Kur Korces i ikin dritat,jane ato,
  Qe ndizen e ndricojne neper terr!

  Ka vajza prej ajri ky qytet.
  Jo si kudo.
  (Ndaj me ajer kurre nuk ngopemi!)
  Kur Korce bie bore,jane ato,
  Zjarre,ku zgjatim duart e ngrohemi!

  Ka vajza prej puthje ky qytet.
  Jo si kudo.
  Prandaj i ka te arte edhe muzgjet!
  Boten,ne e dime qe zoti e krijoi,
  Po Korca ka lindur nga puthjet!  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 20:40

  Me vete kam gjithnje nje Eve

  Sa here qe Krishti ik prej meje,
  Une befas shnderrohem ne nje tjeter,
  Di te mbyll mire portat e trurit,
  Por jo aq mire ato te zemres!

  Nga ai shteg qe mbetet hapur,
  Une nis e fut pa pyetur fare,
  Ata qe Krishti smi ka dashur,
  Qe jane te botes mekatare!

  Poetet jane pak "te marre",
  Sic jam dhe une,natyrisht!
  Qe behem pakez "tradhtar",
  Gjersa te kthehet Zoti Krisht!

  Se jam femije e marrezise,
  Jam kryq,por dhe i kryqezuar!
  Me vete kam gjithnje nje Eve
  Dhe nje Adam qe me ngjan mua!  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 20:40

  Une dhe Bota

  Plot me gjera te ndaluara
  e kam koken,
  Plot me trille
  qe skane vdekur ende!
  Por une prape
  s'e urrej dot boten,
  (Ngado shkoj
  e marr ate me vete!)

  Plot me gjera kunder
  qe i vogel,
  Dhe gjithnje
  ne anen e te mundurve!
  Bota eshte e lodhur,
  shume e lodhur,
  Ja tani,
  une po e mbaj mbi supe!

  Plot me perendime
  jam i mbushur,
  Plot me njerez
  qe s'di nga jane sajuar!
  Bota do te ish
  dhe me e bukur,
  Po te mos ishim ne
  kaq te shemtuar!
  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 20:41

  Sidomos

  Kerkoj fjalet e tua
  neper ajer,
  Te qeshuren tende
  sidomos te qeshuren!
  Pa ty kam mbetur bosh,
  si nje guacke,
  Qe ia kane vjedhur perlen!

  Kerkoj supin tend
  ku e harroja koken,
  Vjeshten tende pa zogj,
  sidomos vjeshten!
  Edhe qielli sot ngjan
  si nje krijim idiotesh,
  Me keto shira
  qe s’reshten!

  Kerkoj trupin tend
  neper duar,
  Gjurmet qe ka lene puthja,
  sidomos puthja!
  Zoti ne nje jave
  Boten e ka krijuar,
  Ndersa une ne nje dite
  E humba!  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 20:41

  Kristale te misterta

  C’dreq debore kjo
  qe nisi befas,
  Kur siper nesh
  qielli eshte xham!
  Mos del nga syte e tu
  qe shohin fshehtas,
  Ku ka ca re
  qe une dot,si shmang?!

  Se une e di qe ti
  krijon ca dimra,
  Qe as natura,ndoshta,
  nuk i njeh!
  Si nje Eol qe mban
  ne kacek ererat,
  Ti mban deboren
  dhe rete i fsheh!

  Cdreq debole kjo
  qe nisi befas,
  Kur siper nesh
  qielli eshte xham!!
  Une do ti vdes
  kristalet e misterta
  Dhe dimrin,qe ti kot,
  ne sy e mban!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 20:41

  ATA DY PLEQ

  Njė plak.Njė plakė.Dhe njė park.
  Edhe njė stol.Dhe bėhen katėr!
  Dhe njė neon qė ndizej,shuhej,
  Sikur ta shkelte syrin natėn!

  Po pas njė viti mbetėn tre.
  Njė plak.Njė stol.Njė park i gjelbėr.
  Dhe njė neon qė mė nuk ndizej,
  Qė mbeti si njė sy i verbėr!

  Nė vjeshtė,ah,mbetėn veē dy.
  Njė park.Njė stol krejt i vetmuar.
  Qė pret mos kthehen prap’ aty,
  Ata dy pleq tė dashuruar!…  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 20:42

  C'TRISHTIM

  Ē’trishtim,tė jetosh nė njė qytet-brengė,
  Ku shumė gjėra ecin pėr mbrapsht!
  Vajzat e bukura rrinė fshehur nga djemtė,
  Tė shėmtuarat shėtisin nė bulevard(!)

  Ē’trishim nė kėtė qytet qė mė deh,
  Me erėn e qelbur tė vodkės!
  Ku vetja herė-herė mė duket,
  Si Esenini rrugėve tė Moskės!

  Ē’trishtim,nė kėtė qytet tė ēmendur,
  Qė mė ngjan me njė spital tė madh!
  Njerėzve ju mungojnė veē bizhamat me vija,
  Dhe numurat nė shpinė apo nė krah!

  Ē’trishtim nė kėtė qytet qė flet pėrēart,
  Qė as nė gjumė nuk e heq paruken!
  Dua t’ia marr nga koka e t’ia flak,
  Por edhe ai s’mė le,edhe unė nuk mundem!

  Ē’trishtim,nė kėtė qytet tė pushtuar nga vdekja,
  Qė po mė vdes edhe mua pak nga pak!
  Mė vjen tė rrėmbej shpirtin e tė zhdukem,
  Sa mė larg prej tij,sa mė larg!…  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 20:42

  SINFONIA E TAKAVE

  Ai ishte njė regjistrues i marrė,
  S’kishte zemėr nė gjoks,kishte disqe!
  Jetonte brenda nė njė kitarė,
  Atje e desh dhe varrin kur tė vdiste!

  Ia dha vetė ate forme sobalkes se tij,
  Se atje do flinte me Bet’hovenin e madh!
  Se atje do ish dhe zoti Paganin,
  Edhe zoti Shubert,edhe zoti Moxart!

  Kush tha se keta ishin te vdekur!?
  Ai fliste me ta,qeshte,peshperiste!
  Brenda kitares se tij vetem e shoqja,
  E urdheruar ishte te mos fliste!


  Ai behej xhind kur ajo lante pjatat,
  Kur kercitja e tyre i futej neper disqe!
  Ai i ulerinte kur ia degjonte takat,
  Pale kur padashur,ndonjehere ,teshtinte!


  Por erdhi nje dite dhe ajo iku ne qiell,
  Kitara krisi,muret e saj u cane.
  Telat e saj rane mbi Bet’hovenin,
  Mbi Moxart e Shubert,mbi te gjithe rane.

  Tani ai ve veshin ,jo per te degjuar tinguj,
  Po per t’u cmallur me zhurmen e pjatave!
  Bet’hoveni?E c’eshte Bet’hoveni,
  Para simfonise se embel te takave!?  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 20:43

  SE TI GJITHMONE SEC BEN CA GJERA

  Tė lashė nė Korēė
  E tė kėrkoj nė Kajro!
  (Ku dihet,mbase dhe ke ardhur!)
  Se ti gjithmonė seē bėn ca gjėra,
  Qė ēmėndurira t’i kam quajtur!


  Tė lashė nė tokė
  E tė kėrkoj nė qiell!
  (Ku dihet nė ē’yll mė ke pritur!)
  Se ti gjithmonė seē bėn ca gjėra,
  Sa tė kam quajtur tė lajthitur!


  Kap njė bionde nga flokėt mbrapa,
  Ia kthej fytyrėn pėr ta puthur!
  Se ti gjithmonė seē bėn ca gjėra,
  Vjen dhe atje ku s’ėshtė e mundur!


  Se ti gjithmonė seē bėn ca gjėra,
  Qė tė tregojnė dhe mė tė bukur!
  Ndaj ca i marrė dhe unė mundet,
  Sot gjithė Kajros t’i jem dukur!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 20:43

  Shqiptarėt.

  Pėr ditė po ikin. Pėr natė.
  Pa ditur se ku, si nė jerm!
  Gjarpėri i asfaltit ia bėn me sy,
  Por asnjėri prej tyre s’e shkel!

  Asnjėri prej tyre s’e shkel
  Ē’ta ndotin asfaltin e bekuar?!
  Dhe ecin arave, pa pyetur pėr kufij,
  Si nė njė "Evropė tė Bashkuar!"

  Si nė njė Evropė tė Bashkuar,
  Ku u dashke tė kthehesh nė Mit!
  E ē’kanė mė tepėr ata qė quhen kuaj?!
  E ē’kish mė shumė njė Sizif?!

  E ē’kish mė shumė njė Sizif,
  Se kėta shqiptarė me ēanta mbi
  shpinė?!
  Qė, kudo qė shkojnė e mbartin me vete
  Si njė tė plagosur, Shqipėrinė!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 20:44

  TEPER VONE

  Ti ke njė moshė me time bijė,
  Me babin tėnd, unė, moshatar.
  Kush tė dha urdhėr tė mė duash
  Me hirin tim tė ndezėsh zjarr?!

  Ata thėngjij qė ishin shuar
  Ti si guxon me dorė i prek?!
  Kush tė dha urdhėr tė mė ndezėsh
  Pa patur frikė se unė tė djeg?!

  Ke ardhur vonė. Tepėr vonė.
  Kur dimri krejt mė ka pushtuar,
  Kur vdekja firmėn mė kėrkon
  Ndoshta nė ferr pėr tė mė ēuar!

  Ti gjysma-hėnė je kur zhvishesh
  Dhe gjysma tjetėr-perėndi!
  Me ēdo tė puthur m’i ul vitet,
  Mė kthen nė moshėn qė ke ti!

  Me kėto gjysma, unė poeti,
  Mund tė ndėrtoj tjetėr planet.
  Nė djall pastaj tė shkojnė vitet,
  Dhe moshat le tė shkojnė nė dreq!

  Po prapėseprapė njė frikė ndjej,
  Po mora zjarr, si mund ta fik?
  Prandaj dhe po vonoj tė zgjohem,
  Them ndoshta ik.
  Them ndoshta ik...

  [code]


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 20:44

  VAJZA PREJ QELQI

  Vajzė e vogėl,
  Me sy prej qelqi,
  Sa herė hyj brenda tyre,
  Unė eci zbathur,
  Mos thyej ndonjė gjė,
  Qė,dot,s’e ndreq!

  Qelq,
  I ke sytė,
  Qelq!

  Vajzė kryeneēe,
  Me buzėt prej qelqi,
  Sa herė ndeshem me to,
  Ti mua mė kap rob,
  Dhe robėrit i trajtoke keq!

  Qelq,
  I ke buzėt,
  Qelq!

  Vajzė e brishtė,
  Me trup prej qelqi,
  Duart i kam skelet,
  Dridhem kur tė prek,
  Kam frikė mos mė thyesh vėrtet!

  Qelq,
  Je e tėra,
  Qelq!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 20:45

  *****

  Ne s’bėjmė asgjė tė keqe.Duhemi.
  Ndaj dhe kjo ditė
  nuk po perėndon ende!
  Ne jemi akrepat
  e orės sė diellit,
  Lėvizim brenda tij
  si brenda njė zemre!

  Ne s’bėjmė asgjė tė keqe.Vėshtrohemi.
  Duke u bėrė secili
  sadopak i verbėr!
  Qė mos na vijė aq turp
  kur tė takohemi,
  Nė ato vende ku s’ka shkelur
  asnjė tjetėr!

  Ne s’bėjmė asgjė tė keqe.Puthemi.
  Duke hapur portėn
  e botės sė pėrtejme!
  Brenda saj gjithmonė
  ka diēka prej absurdi,
  Qė bėhet shkak
  pėr grindjet mes njerėzve!

  Ne s’bėjmė asgjė tė keqe.Gėnjehemi.
  Duke i marrė atė qė i vjeshton,
  njeri-tjetrit!
  Nė u bėfshim Prometej,
  zjarre nuk do vjedhim,
  Por urrejtjet qė nė shpirt
  mbajnė njerėzit!  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 20:45

  S’DUA TĖ TĖ HUMB

  Nuk jam aq i mirė
  sa tė jam dukur,
  Unė,vėllai i vogėl
  i ajsbergėve!
  Pjesėn e shėmtuar
  mbaj nėn ujė,
  Mos e shohin sytė
  e tė tjerėve!

  Nuk jam Perėndi
  siē mė ke ditur!
  As kam qenė ndonjėherė
  Krisht!
  Po pėrse kaq vonė
  ti ke lindur,
  Dhe tek unė vjen
  kaq verbėrisht!?

  Nuk e di ,pse,vetėm mik
  mė quan,
  Dhe s’ke frikė se unė
  mund tė tė puth!
  Kam njė mbrėmje
  qė pėr ty e rruaj,
  Po s’ta them,se s’dua
  tė tė humb!

  Nė se do mė ndodhė
  qė ndonjerės,
  T’ia fal gjysmėn mė tė mirė,
  timen,
  Kjo do tė jesh ti
  qė ke kuptuar,
  Se mėkati vdes
  prej dashurive!
  4 shtator,2005
  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 20:46

  MOS MĖ DUAJ MĖ

  Mos mė duaj mė!
  Nis mė urre
  nėse do mundėsh!
  Dhe qiellin(qielli jam unė!)
  S’pėrmbyset bota
  po ta humbėsh!

  Mos mė pėrqafo mė!
  Nuk mund tė duash
  dy njėherėsh!
  Dhe ajrin(ajri jam unė!)
  S’pėrmbyset bota,
  po ta shkelėsh!

  Mos mė kujto mė!
  Nis fshiji puthjet,
  po tė duash!
  Dhe zjarrin(zjarri jam unė!)
  S’pėrmbyset bota,
  po ta shuash!

  23 shtator 2005  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 20:46

  PĖR INATIN TIM

  Pėr inatin tim
  po bėhesh mė e bukur,
  Me ata sy jeshilė
  si thellėsia e deteve!
  Pėr inatin tim
  vjeshtės i dhe urdhėr,
  Tė ndalojė pėrkohėsisht
  bjondimin e pemėve!

  Pėr inatin tim
  vazhdon tė mė duash,
  Qė tė mė largosh
  nga krahėt e erėrave!
  Ti po bėn atė
  qė bėri Odiseu,
  Pėr tė mos dėgjuar
  kėngėn e sirenave!

  Pėr inatin tim
  po bėhesh mė e vogėl,
  Madje vetėm me ndryshimin
  e formės sė flokėve!
  Pėr inatin tim
  seē ke njė tė qeshur,
  (Niagara do kish zili
  po ta dėgjonte!)

  Pėr inatin tim
  vazhdon tė mė puthėsh,
  Duke larguar prej meje
  gjithė dimrat!
  Pėr inatin tim
  vazhdon tė mė mundėsh,
  Duke bėrė atė qė bėjnė
  vetėm tigrat!

  26 tetor 2005  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 20:46

  OTELLOJA I BARDHĖ

  Pas borės qė ra,
  doli dielli,
  I kuq nė fytyrė,
  i pėrflakur!
  Filloi ta shkrijė,
  qė mos e shkelin,
  Kėmbėt e tokėsorėve
  tė pėrbaltur!

  Edhe dielli,
  E paska njė tė dashur!

  29 tetor,2005  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 20:47

  NUDITET

  Kisha frikė ta shihja nė sy,
  (Aq tė jeshiltė i kishte!)
  Ėshtė pak po ta quaj nimfė!

  Kur hynte ajo nė det,
  Deti,jashtė,dilte,
  Pėr ta parė nudo ne tė gjithė!

  Eh,
  Deti na i dinte dobėsitė…

  1 shkurt 2006  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 20:47

  PĖRFUNDIMISHT

  Mė duket se,pėrfundimisht,
  tė kam humbur,
  Siē humbja balonat
  kur isha i vogėl!
  Kur nė dorė mė mbetej
  veē peri i kėputur,
  (Atė, as pėr t’u varur
  nuk mund ta pėrdorje!)

  Dikur, me atė fije peri
  lidhja balona tė tjera,
  Dhe ato ngjiteshin lart
  ku tė mundnin!
  Unė i drejtoja me kujdes
  nga frynte era,
  Por asnjėherė s’e kuptoja
  pse mė zhdukeshin!?

  Mė duket se,pėrfundimisht,
  tė kam humbur,
  Me ty mė ndodhi
  si me balonat prej letre!
  Nė dorė mė ka mbetur
  veē peri i kėputur,
  Dhe zhdukja e tyre
  e mistershme!

  19 prill 2006  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 20:48

  TRĖNDAFILAT E VENECIAS

  Tetė Marsi mė gjeti nė Venecia,
  Pėr ty bleva lule pėr festė!
  Gjer tė kthehem nė Korēė,
  (nė u kthefsha!)
  Asnjė dorė nuk do le
  qė t’i prekė!

  Asnjė petale s’do t’i jap tjetėr gruaje,
  Tradhėtar s’mund tė jem kėtė ditė,
  Ajo i ka sytė krejtėsisht si tėndit,
  Tė jeshiltė,e dashur,tė jeshiltė!

  Kam qenė i ēuditshėm ndonjėherė,
  Kam folur shpesh edhe me vete!
  Po kurrė s’kam qenė mė afėr teje,
  Se kėtė tetė Mars nė Venecie!

  8 Mars 2006


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 20:48

  NDODHI DJE

  Mė ēoi nė fshat njė mall i heshtur,
  Takova atje fėmininė e hershme!
  Fola me shokėt
  qė mė kishin vdekur,
  Eca me ta
  nėpėr ditėt e djeshme!

  Kishin mbetur
  nė moshėn kur ikėn,
  Kur secili ish njė kokėkrisur
  mė vete!
  Kur ca tradhėtonin
  si tė ishin Eseninė,
  Ca tė tjerė dashuronin
  si tė ishin Serembe!

  E ca tė tjerė
  ishin aq tė turpshėm,
  Sa ēdo vajzė fshati
  e quanin motėr!
  Me to veē nė faqe
  ata putheshin
  Si nė asnjė vend tjetėr
  tė botės!

  Veē kur iku dielli,
  ika prej tyre,
  Kur e pashė se edhe rrugėt
  u lodhėn(!)
  Ata shkuan me natėn,
  pėr tė fjetur,
  Duke ma mbyllur portėn!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 20:49

  Smund te isha i lumtur

  Mbreme nuk fjeta gjithe naten,
  E pra duhej te isha i lumtur!
  Qielli mbi ne si nje cader e kalter
  Te tregonte edhe me te bukur!

  E pra, duhej te isha i lumtur!
  Ish nje nate e tere me ty!
  Me te drejten per te te puthur
  Ne buze, ne faqe, ne sy.

  Ish nje nate e tere me ty!
  Me arome prej teje e gjitha.
  Por qe su quajt dot "jotja",
  Sepse nuk u quajt dot as "Imja"!

  Kish arome prej teje, e gjitha.
  Por une s'gezohesha dot!
  Se ti doje te isha robi yt,
  Por une s'zihem aq lehte rob!

  Ndaj s'mund te gezohesha dot!
  E pra, smund te isha i lumtur!
  Packa se nata ish aq e kalter!
  Packa se ti ishe aq e bukur!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 20:49

  Kthema ajrin

  Sa bosh ky qytet pa ty!
  Sa bosh!
  Ti ike duke marrė me vete
  edhe ajrin!
  Tani jam pa peshė,
  sikur tė isha nė Kozmos,
  Mė dėrgo njė anije
  tė mė marrin!

  Nė tė kundėrt,
  Kthema ajrin!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 20:50

  Meditim

  Sikur ti te ishe flutur
  Une patjeter do te behem llampe
  Kjo eshte menyra me e bukur
  Qe une te te kem prane!

  Por sikur pakez te digjet
  ndonje nga krahet e tu
  Une menjere do te fikem
  Dhe sdo te ndizem kurre!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 20:50

  KUR TE PRISJA TY

  Cdo dite te prisja,
  me syte kthyer gjithnje nga dritarja !
  Ti per mua ke qene e nevojshme
  sic eshte per njeriun-frymemarrja !

  Dielli lindte ,
  por une mendoja se akoma ishte nate.
  Per mua dita fillonte, vetem
  Kur te kisha ty afer !

  Te prisja cdo dite,
  gjersa syte me lodheshin mbi xhama.
  Vertet, ishe ti ajo qe vije ,
  Por une , ama , jetoja neper drama !


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Pictur10

  Sponsored content

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 4 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Mon 01 Mar 2021, 09:11