Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

2 posters

  Disa poezi nga Skender Rusi...

  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... Empty Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 00:44

  Pershendetje te gjitheve.

  Ne vijim te kesaj teme do t'ju sjell disa poezi te shkrimtarit Skender Rusi.
  Shpresoj qe tju pelqejne poezite qe do te lexoni ne vazhdim.

  Lexim te kendshem.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 00:45

  SINFONIA E TAKAVE

  Ai ishte njė regjistrues i marrė,
  S’kishte zemėr nė gjoks,kishte disqe!
  Jetonte brenda nė njė kitarė,
  Atje e desh dhe varrin kur tė vdiste!

  Ia dha vetė ate forme sobalkes se tij,
  Se atje do flinte me Bet’hovenin e madh!
  Se atje do ish dhe zoti Paganin,
  Edhe zoti Shubert,edhe zoti Moxart!

  Kush tha se keta ishin te vdekur!?
  Ai fliste me ta,qeshte,peshperiste!
  Brenda kitares se tij vetem e shoqja,
  E urdheruar ishte te mos fliste!

  Ai behej xhind kur ajo lante pjatat,
  Kur kercitja e tyre i futej neper disqe!
  Ai i ulerinte kur ia degjonte takat,
  Pale kur padashur,ndonjehere ,teshtinte!

  Por erdhi nje dite dhe ajo iku ne qiell,
  Kitara krisi,muret e saj u cane.
  Telat e saj rane mbi Bet’hovenin,
  Mbi Moxart e Shubert,mbi te gjithe rane.

  Tani ai ve veshin ,jo per te degjuar tinguj,
  Po per t’u cmallur me zhurmen e pjatave!
  Bet’hoveni?E c’eshte Bet’hoveni,
  Para simfonise se embel te takave!?
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 00:46

  EKLIPSIN PRES

  Unė me ty,si toka me diellin,
  Tė vij rrotull vazhdimisht,vazhdimisht!
  Por asnjėherė s’tė jam afruar sadopak,
  As jam larguar sadopak,natyrisht!

  Astronomia ka ligjin e vet,
  Qė unė e pėrfill me aq sa mund!
  Tė tė afrohem mė shumė
  Kam frikė se mė djeg,
  Tė tė largohem-kam frikė se mė humb!

  E ja,kėshtu,vetėm rrotull tė vij,
  Po s’jam i marrė qė rri e pres mė kot!
  E di qė njė ditė ,ti do tė kesh eklips,
  E atėhere,nuk do mė djegėsh dot!
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 00:47

  ATA DY PLEQ

  Njė plak.Njė plakė.Dhe njė park.
  Edhe njė stol.Dhe bėhen katėr!
  Dhe njė neon qė ndizej,shuhej,
  Sikur ta shkelte syrin natėn!

  Po pas njė viti mbetėn tre.
  Njė plak.Njė stol.Njė park i gjelbėr.
  Dhe njė neon qė mė nuk ndizej,
  Qė mbeti si njė sy i verbėr!

  Nė vjeshtė,ah,mbetėn veē dy.
  Njė park.Njė stol krejt i vetmuar.
  Qė pret mos kthehen prap’ aty,
  Ata dy pleq tė dashuruar!…
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 00:47

  SE TI GJITHMONE SEC BEN CA GJERA

  Tė lashė nė Korēė
  E tė kėrkoj nė Kajro!
  (Ku dihet,mbase dhe ke ardhur!)
  Se ti gjithmonė seē bėn ca gjėra,
  Qė ēmėndurira t’i kam quajtur!

  Tė lashė nė tokė
  E tė kėrkoj nė qiell!
  (Ku dihet nė ē’yll mė ke pritur!)
  Se ti gjithmonė seē bėn ca gjėra,
  Sa tė kam quajtur tė lajthitur!


  Kap njė bionde nga flokėt mbrapa,
  Ia kthej fytyrėn pėr ta puthur!
  Se ti gjithmonė seē bėn ca gjėra,
  Vjen dhe atje ku s’ėshtė e mundur!

  Se ti gjithmonė seē bėn ca gjėra,
  Qė tė tregojnė dhe mė tė bukur!
  Ndaj ca i marrė dhe unė mundet,
  Sot gjithė Kajros t’i jem dukur!
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 00:48

  TEPER VONE

  Ti ke njė moshė me time bijė,
  Me babin tėnd, unė, moshatar.
  Kush tė dha urdhėr tė mė duash
  Me hirin tim tė ndezėsh zjarr?!

  Ata thėngjij qė ishin shuar
  Ti si guxon me dorė i prek?!
  Kush tė dha urdhėr tė mė ndezėsh
  Pa patur frikė se unė tė djeg?!

  Ke ardhur vonė. Tepėr vonė.
  Kur dimri krejt mė ka pushtuar,
  Kur vdekja firmėn mė kėrkon
  Ndoshta nė ferr pėr tė mė ēuar!

  Ti gjysma-hėnė je kur zhvishesh
  Dhe gjysma tjetėr-perėndi!
  Me ēdo tė puthur m’i ul vitet,
  Mė kthen nė moshėn qė ke ti!

  Me kėto gjysma, unė poeti,
  Mund tė ndėrtoj tjetėr planet.
  Nė djall pastaj tė shkojnė vitet,
  Dhe moshat le tė shkojnė nė dreq!

  Po prapėseprapė njė frikė ndjej,
  Po mora zjarr, si mund ta fik?
  Prandaj dhe po vonoj tė zgjohem,
  Them ndoshta ik.
  Them ndoshta ik...
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 00:49

  VAJZA PREJ QELQI

  Vajzė e vogėl,
  Me sy prej qelqi,
  Sa herė hyj brenda tyre,
  Unė eci zbathur,
  Mos thyej ndonjė gjė,
  Qė,dot,s’e ndreq!

  Qelq,
  I ke sytė,
  Qelq!

  Vajzė kryeneēe,
  Me buzėt prej qelqi,
  Sa herė ndeshem me to,
  Ti mua mė kap rob,
  Dhe robėrit i trajtoke keq!

  Qelq,
  I ke buzėt,
  Qelq!

  Vajzė e brishtė,
  Me trup prej qelqi,
  Duart i kam skelet,
  Dridhem kur tė prek,
  Kam frikė mos mė thyesh vėrtet!

  Qelq,
  Je e tėra,
  Qelq!
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 00:49

  C'TRISHTIM

  Ē’trishtim,tė jetosh nė njė qytet-brengė,
  Ku shumė gjėra ecin pėr mbrapsht!
  Vajzat e bukura rrinė fshehur nga djemtė,
  Tė shėmtuarat shėtisin nė bulevard(!)

  Ē’trishim nė kėtė qytet qė mė deh,
  Me erėn e qelbur tė vodkės!
  Ku vetja herė-herė mė duket,
  Si Esenini rrugėve tė Moskės!

  Ē’trishtim,nė kėtė qytet tė ēmendur,
  Qė mė ngjan me njė spital tė madh!
  Njerėzve ju mungojnė veē bizhamat me vija,
  Dhe numurat nė shpinė apo nė krah!

  Ē’trishtim nė kėtė qytet qė flet pėrēart,
  Qė as nė gjumė nuk e heq paruken!
  Dua t’ia marr nga koka e t’ia flak,
  Por edhe ai s’mė le,edhe unė nuk mundem!

  Ē’trishtim,nė kėtė qytet tė pushtuar nga vdekja,
  Qė po mė vdes edhe mua pak nga pak!
  Mė vjen tė rrėmbej shpirtin e tė zhdukem,
  Sa mė larg prej tij,sa mė larg!…
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 00:50

  SE SI...

  Se si po mė ikėn jeta!Se si!
  Pa mė pyetur fare,
  Sikur tė mos jetė imja!
  Kam ēaste kur edhe vetė nuk e di,
  Nėse duhej ose jo,tė lindja!

  Se si po mė ikin ditėt!Se si!
  Rrokullisen,rrokullisen,si toptha tė vegjėl!
  Unė vrapoj pas tyre,kėrkoj t’i arrij,
  T’i ndaloj,t’i pyes,ē’do tė bėhem nesėr!?

  Se si po mė ikin ėndrrat!Se si!
  Edhe nė gjumė mė kanė hyrė,
  Edhe m’i kanė vrarė!
  Ato qė kanė shpėtuar kanė marrė arratinė,
  Duke mė lėnė mua njė tė vdekur-tė gjallė!

  Se si po mė ikin dashuritė!Se si!
  Njė sot.Njė nesėr.Njė tjetėr pas njė jave!
  Marr kokėn mes grushtash,
  I bie me zemėrim,
  Sikur tė ketė bėrė mijra faje!

  Se si po mė ikin dėshirat!Se si!
  Si ata zogjtė shtegėtarė qė dimrit i tremben!
  Po ē’them edhe unė,
  Do tė ishte njė mrekulli,
  Tė ishin zogj shtegėtarė qė ikin e kthehen!
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 00:50

  PA DASHJE

  Pa dashje kam plagosur njė grua!
  (S’e dija qė mė desh aq marrėzisht!)
  Ajo ishte njė yll,nga qielli larguar,
  E zbritur nė tokė rastėsisht!

  Pa dashje,kam fyer njė grua!
  E putha nė faqe nė njė natė pa drita!
  Pastaj dhe nė ballė njė puthje tė dytė,
  Ia shtypa pak hundėn me gisht,edhe ika!

  Pa dashje , kam vrarė njė grua!
  (Eh,gratė u vrakėrkan kaq shpejt!)
  Ajo iku nė qiell,prej nga ish larguar,
  Tė vuante zhgėnjimin e vet!
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 00:51

  MBI KOKE ME RRI EDHE ME NDRIT

  Gjithnjė po bėhesh mė e krrusur,
  Sikur po i afrohesh tokės!
  Unė jam atje,nė sytė e rrudhur,
  Ku ėshtė fillimi i gjithė botės!

  Gjithnjė po bėhesh mė e vockėl,
  Ku e ke futur gjithė atė shpirt!?
  Si hėnėz e ngrėnė brenda dhomės,
  Mbi kokė mė rri edhe mė ndrit!

  Gjithnjė po bėhesh mė e lehtė,
  Mos ke ndėrmend qė tė largohesh!?
  Mė bėj njė shenjė e ngjitem vetė,
  Qiellit t’i them qė do vonohesh!
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 00:51

  NE S’BĖJMĖ ASGJĖ TĖ KEQE

  Ne s’bėjmė asgjė tė keqe.Duhemi.
  Ndaj dhe kjo ditė
  nuk po perėndon ende!
  Ne jemi akrepat
  e orės sė diellit,
  Lėvizim brenda tij
  si brenda njė zemre!

  Ne s’bėjmė asgjė tė keqe.Vėshtrohemi.
  Duke u bėrė secili
  sadopak i verbėr!
  Qė mos na vijė aq turp
  kur tė takohemi,
  Nė ato vende ku s’ka shkelur
  asnjė tjetėr!

  Ne s’bėjmė asgjė tė keqe.Puthemi.
  Duke hapur portėn
  e botės sė pėrtejme!
  Brenda saj gjithmonė
  ka diēka prej absurdi,
  Qė bėhet shkak
  pėr grindjet mes njerėzve!

  Ne s’bėjmė asgjė tė keqe.Gėnjehemi.
  Duke i marrė atė qė i vjeshton,
  njeri-tjetrit!
  Nė u bėfshim Prometej,
  zjarre nuk do vjedhim,
  Por urrejtjet qė nė shpirt
  mbajnė njerėzit!
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 00:52

  S’DUA TĖ TĖ HUMB

  Nuk jam aq i mirė
  sa tė jam dukur,
  Unė,vėllai i vogėl
  i ajsbergėve!
  Pjesėn e shėmtuar
  mbaj nėn ujė,
  Mos e shohin sytė
  e tė tjerėve!

  Nuk jam Perėndi
  siē mė ke ditur!
  As kam qenė ndonjėherė
  Krisht!
  Po pėrse kaq vonė
  ti ke lindur,
  Dhe tek unė vjen
  kaq verbėrisht!?

  Nuk e di ,pse,vetėm mik
  mė quan,
  Dhe s’ke frikė se unė
  mund tė tė puth!
  Kam njė mbrėmje
  qė pėr ty e rruaj,
  Po s’ta them,se s’dua
  tė tė humb!

  Nė se do mė ndodhė
  qė ndonjerės,
  T’ia fal gjysmėn mė tė mirė,
  timen,
  Kjo do tė jesh ti
  qė ke kuptuar,
  Se mėkati vdes
  prej dashurive!
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 00:53

  MOS MĖ DUAJ MĖ

  Mos mė duaj mė!
  Nis mė urre
  nėse do mundėsh!
  Dhe qiellin(qielli jam unė!)
  S’pėrmbyset bota
  po ta humbėsh!

  Mos mė pėrqafo mė!
  Nuk mund tė duash
  dy njėherėsh!
  Dhe ajrin(ajri jam unė!)
  S’pėrmbyset bota,
  po ta shkelėsh!

  Mos mė kujto mė!
  Nis fshiji puthjet,
  po tė duash!
  Dhe zjarrin(zjarri jam unė!)
  S’pėrmbyset bota,
  po ta shuash!
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 00:54

  PĖR INATIN TIM

  Pėr inatin tim
  po bėhesh mė e bukur,
  Me ata sy jeshilė
  si thellėsia e deteve!
  Pėr inatin tim
  vjeshtės i dhe urdhėr,
  Tė ndalojė pėrkohėsisht
  bjondimin e pemėve!

  Pėr inatin tim
  vazhdon tė mė duash,
  Qė tė mė largosh
  nga krahėt e erėrave!
  Ti po bėn atė
  qė bėri Odiseu,
  Pėr tė mos dėgjuar
  kėngėn e sirenave!

  Pėr inatin tim
  po bėhesh mė e vogėl,
  Madje vetėm me ndryshimin
  e formės sė flokėve!
  Pėr inatin tim
  seē ke njė tė qeshur,
  (Niagara do kish zili
  po ta dėgjonte!)

  Pėr inatin tim
  vazhdon tė mė puthėsh,
  Duke larguar prej meje
  gjithė dimrat!
  Pėr inatin tim
  vazhdon tė mė mundėsh,
  Duke bėrė atė qė bėjnė
  vetėm tigrat!
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 00:55

  OTELLOJA I BARDHĖ

  Pas borės qė ra,
  doli dielli,
  I kuq nė fytyrė,
  i pėrflakur!
  Filloi ta shkrijė,
  qė mos e shkelin,
  Kėmbėt e tokėsorėve
  tė pėrbaltur!

  Edhe dielli,
  E paska njė tė dashur!
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 00:55

  NUDITET

  Kisha frikė ta shihja nė sy,
  (Aq tė jeshiltė i kishte!)
  Ėshtė pak po ta quaj nimfė!

  Kur hynte ajo nė det,
  Deti,jashtė,dilte,
  Pėr ta parė nudo ne tė gjithė!

  Eh,
  Deti na i dinte dobėsitė…
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 00:56

  PĖRFUNDIMISHT

  Mė duket se,pėrfundimisht,
  tė kam humbur,
  Siē humbja balonat
  kur isha i vogėl!
  Kur nė dorė mė mbetej
  veē peri i kėputur,
  (Atė, as pėr t’u varur
  nuk mund ta pėrdorje!)

  Dikur, me atė fije peri
  lidhja balona tė tjera,
  Dhe ato ngjiteshin lart
  ku tė mundnin!
  Unė i drejtoja me kujdes
  nga frynte era,
  Por asnjėherė s’e kuptoja
  pse mė zhdukeshin!?

  Mė duket se,pėrfundimisht,
  tė kam humbur,
  Me ty mė ndodhi
  si me balonat prej letre!
  Nė dorė mė ka mbetur
  veē peri i kėputur,
  Dhe zhdukja e tyre
  e mistershme!
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 00:56

  SIDOMOS

  Kėrkoj fjalėt e tua
  nėpėr ajėr,
  Tė qeshurėn tėnde,
  sidomos tė qeshurėn!
  Pa ty kam mbetur bosh,
  si njė guackė,
  Qė ia kanė vjedhur perlėn!

  Kėrkoj supin tėnd
  ku e harroja kokėn,
  Vjeshtėn tėnde pa zogj,
  sidomos vjeshtėn!
  Edhe qielli sot ngjan
  si njė krijim idiotėsh,
  Me kėto shira
  qė s’rreshtėn!

  Kėrkoj trupin tėnd
  nėpėr duar,
  Gjurmėt qė ka lėnė puthja,
  sidomos puthja!
  Zoti nė njė javė
  Botėn e ka krijuar,
  Ndėrsa unė nė njė ditė
  e humba!
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 00:57

  TRĖNDAFILAT E VENECIAS

  Tetė Marsi mė gjeti nė Venecia,
  Pėr ty bleva lule pėr festė!
  Gjer tė kthehem nė Korēė,
  (nė u kthefsha!)
  Asnjė dorė nuk do le
  qė t’i prekė!

  Asnjė petale s’do t’i jap tjetėr gruaje,
  Tradhėtar s’mund tė jem kėtė ditė,
  Ajo i ka sytė krejtėsisht si tėndit,
  Tė jeshiltė,e dashur,tė jeshiltė!

  Kam qenė i ēuditshėm ndonjėherė,
  Kam folur shpesh edhe me vete!
  Po kurrė s’kam qenė mė afėr teje,
  Se kėtė tetė Mars nė Venecie!
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 00:57

  ME VETE KAM GJITHNJĖ NJĖ EVĖ

  Sa herė qė Krishti ik prej meje,
  Unė befas shndrrohem nė njė tjetėr,
  Di tė mbyll mirė portat e trurit,
  Por jo aq mirė ato tė zemrės!

  Nga ai shteg qė mbetet hapur,
  Unė nis e fut pa pyetur fare,
  Ata qė Krishti s’m’i ka dashur,
  Qė janė tė botės mėkatare!

  Poetėt janė pak “tė marrė”,
  Siē jam dhe unė,natyrisht!
  Qė bėhem pakėz”tradhėtar”,
  Gjersa tė kthehet Zoti Krisht!

  Se jam fėmijė e marrėzisė,
  Jam kryq,por dhe i kryqėzuar!
  Me vete kam gjithnjė njė Evė
  Dhe njė Adam qė mė ngjan mua!
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 00:58

  KUR SHMANG NJĖ FAJ

  Ti s’po vjen mė dhe unė them:
  Sa mirė!
  Nuk do gėnjehemi mė
  bashkė!
  Tė dy u futėm
  nė tė njėjtin gabim,
  Qė ishte mė shumė Ferr
  se sa Parajsė!

  Trotuari qė tė sillte
  s’ėshtė mė,
  Janė kthyer nė rėrė
  pllakat ku shkelje!
  Nėse ai pluhur qė ngrihet
  je ti,
  Unė duhet tė jem era
  brenda teje!

  Ti s’po vjen mė dhe unė them:
  Sa mirė!
  Sot e mėsova
  se si braktiset!
  Ti je mėnyra
  si nuk kthehet nė faj

  Dhe njė gabim
  qė mund tė niset!
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 00:58

  UNĖ DHE BOTA

  Plot me gjėra tė ndaluara
  e kam kokėn,
  Plot me trille
  qė s’kanė vdekur ende!
  Por unė prapė
  s’e urrej dot botėn,
  (Ngado shkoj
  e marr atė me vete!)

  Plot me gjėra Kundėr
  qė i vogėl,
  Dhe gjithnjė
  nė anėn e tė mundurve!
  Bota ėshtė e lodhur,
  shumė e lodhur,
  Ja tani,
  unė po e mbaj mbi supe!

  Plot me perėndime
  jam i mbushur,
  Plot me njerėz
  qė s’di nga janė sajuar!
  Bota do tė ish
  dhe mė e bukur,
  Po tė mos ishim ne
  kaq tė shėmtuar!
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 00:59

  KALI PA KALORĖS

  Ē’gjė e bukur ky kalė
  pa kalorės,
  Me dy kėmbėt lart
  i bie daulles sė diellit!
  Mbi shpinėn e tij
  asnjėherė nuk ka ndodhur,
  Tė hipin njerėzit!

  Dhe asnjėherė s’ka qenė
  mik i livadheve,
  (Livadhet janė gracka
  ku kthehesh nė rob!)
  Ai ėshtė statuja
  e lirisė sė kuajve,
  E ē’ka mė tepėr
  ajo nė Nju Jork!?

  Ai ėshtė njė kalė
  jo si tė tjerėt,
  Kush e ka dėrguar,
  s’jua them tani!
  Me hingėllimat qė nxjerr
  krijon ylberėt,
  Rrugėt nėpėr qiell
  ku shkel veē ai!

  Ē’gjė e bukur ky kalė
  pa kalorės,
  Me dy kėmbėt lart
  i bie daulles sė diellit!
  I dashur njeri,
  ku i ke skulptorėt,
  Ata,tė pavdekshmit!?
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 00:59

  SI TĖ TJERĖT

  Si tė tjerėt
  frymė marr dhe unė,
  Si tė tjerėt
  ec nė trotuar!
  Si tė tjerėt
  frikė kam makinat,
  (Ndodh qė edhe vrapit
  ia marr!)

  Si tė tjerėt
  kam njė shtėpi timen,
  Si tė tjerėt pi
  dhe jam i etur!
  Si tė tjerėt
  kam dhe net intime,
  (Me tė motrėn e diellit
  kam fjetur!)

  Si tė tjerėt
  kam dhe unė” kundėr”,
  Tjetėr gjė
  se unė ata i fal!
  Si tė tjerėt
  kėtė shi qė bie,
  E kam tė pamundur
  qė ta ndal!

  Si tė tjerėt
  s’kam asgjė mė shumė,
  Por jam dhe i ndryshėm,
  unė e di!
  Sepse brenda meje
  ėshtė poeti,
  Qė edhe ku s’merr,
  jep dashuri!

  Sponsored content


  Disa poezi nga Skender Rusi... Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sun 04 Dec 2022, 06:22