Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Disa poezi nga Xhelaludin Rumi

  behar kaceli
  behar kaceli
  Gurabardhs
  Gurabardhs

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Taurus
  Numri i Postimeve : 31
  Mosha : 39
  Vendndodhja : tirane
  Profesioni : teolog
  Pikėt : 280
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 14/02/2008
  Humor : po

  Disa poezi nga Xhelaludin Rumi Empty Disa poezi nga Xhelaludin Rumi

  Mesazh nga behar kaceli Sun 17 Feb 2008, 03:34
  JU QE ZOTIN PO KERKONI

  Ju qe zotin po kerkoni ne qiellin plot kaltersi
  Lerini keto kerkime: AI -JU-e JU –AI1

  Te derguarit e zotit, ju qe sollet nje profet
  Jeni shpirt e shkronj e ligjit, dhe spiritualitetit madheshti

  Shembellime perendie qendisni kryq e terthor
  Po ne thelb ju nuk kuptoni se ceshte kjo perendi

  Si burim pavdekesie, ju shperberje sdo te keni
  Jeni shtroje e te madhenushmit, ne hyjnorin fron te tij

  Po perse valle kerkoni cka ska humbur ndonjehere
  Qe nga koka gjer te kembet, hidh nje sy je vete ti

  Doni qe ta shihni zotin drejtperdrejt e sy nder sy?
  Hiqni nga pasqyre e shpirtit, nam, ego, e pluhurin e zi

  Dhe pastaj porsi rumiu, me ndricim vertetesie
  Shihni veten ne pasqyre, si me e larta madheshti

  O JU QE BUKURIA JU VERBON

  O ju qe bukuria ju verbon ! prej kohesh zemra ime dashuron
  Ne gjume dashuror ky shpirt po lengon ! prej kohesh zemra ime dashuron

  Kudo perreth ishte nje tymnaje dhe bota zinte fill
  Qe atehere nis kjo ndjenje dhe zemra dashuron

  Dhe vit per vit ne mijera vjet u gdhend fytyra ime
  Qe se kur lindi dhe gjallon, kjo zemer dashuron

  Qe kur zoti pyeti njerzit :a jam une zot mbi ju?
  Gjeta kuptimin qe kerkon! Kjo zemer dashuron

  O engjej, ju qe botet mbani pezull !
  Ngrijeni lart diturine ne fron ! kjo zemer dashuron

  I beni fjale diellit tim: rumiu erdhi ne tibriz
  Rumine dashuria e pervelon ! prej kohesh zemra dashuron

  Kush eshte ai qe e quaj diell tibrizi??
  Pishtar qe te verteten na tregon! prej kohesh zemra ime dashuron
  KUR PARA TEJE TRUPI IM

  Kur para teje trupi im gatitet per ne qivur
  Ti mos pandehesh se ky shpirt te bote e kalbur mbetet
  Mos qa kur te me shohesh vdekur, dhe mos thirr “sa keq“
  Sa keq kur ne enderr te harreses, kurban i territ mbetesh
  Qivurin tim kur ta shikosh mos thuaj “ah me iku“
  Midis vetmise se pashoqe ky shpirti im do mbetet
  Kur ne varreza te me ēosh ,percillmė por jo larg
  Parajsa nis qe nga rrepira te fund i varrit mbetur
  Mbarimin pe ti, po tani ringjalljen do shikosh
  Dhe perendimi –diell e hene –si rob me turp do zihet
  Atje ku anija te fanitet,shih ngjitjen perpjete
  Ky shpirt qe iku ,rob i varrit-ne prehje do te mbetet
  Ne pus nje kove po ta hedhesh, a smbushet gjer ne gryke?
  Kur derdhi lot ne pus Jusufi, i shejteruar mbeti
  Ti mbylle gojen pra ketu, ta celesh atje lart
  Dhe klithma jote himn triumfi, e vrullshme do te mbetet  BARAZ JANE

  Te drejten kur them, po edhe kur mashtroj –baraz jane
  Arabi i bardhe dhe arabi i zi –baraz jane

  Me ndodh te jem diell,i shpirtit simurg
  Unaze magjike e mbretit sulejmanit –baraz jane

  Stuhi dhe hi, dhe uje edhe zjarr
  Fisnik jam tani,i poshter me pas-baraz jane

  Me turq me taxhike –i dua te gjithe
  Largpames tani, i verber pastaj-baraz jane

  Jam dite edhe jave jam vit, ramazan e bajram
  Pishtar jam i ndezur prej atit te madh –baraz jane

  Dhe ngjyren e nderroj, roberuar deshirash
  I bie ne cast nje dajre te re-baraz jane

  Ndrit hena ne qiell, kam prane daulle, bajrak
  Sarajit mbreteror i ngjan cadra ime –baraz jane

  Perija te kembet me rri dhe njerez te fisme
  Ne pluhur kendojne, hedhin valle –baraz jane

  Kerkoj perendine dhe thelbin e sendeve ndjej
  Dhe ditet dhe netet qe fali Ai –baraz jane

  Keshtu po flas une ,keshtu dhe i ndrituri shams
  Mbuluar prej reve tani, i purpurt si flake pastaj –baraz jane

  SI E PA KALIFI LEJLANE

  Kalifi tha “si valle vec per ty
  Mexhnun i shkrete humbi mend e tij”?

  C’na paske me te mire ,e muget nxin
  Sa sheh si ti,veshtrimin kur e shtrin

  Pergjigjet lejlaja: mexhnuni ti nuk je
  Kushdo ne te erret driten nuk e sheh!

  Se ndjen dot c’do njeri – dhe kur gjallohet
  E nga i thelli gjume dot nuk zgjohet !

  E ndjen ai qe zgjedhe gjumin ta hedh
  E mu ne shpirt nje te vertete mbjell

  Po nese frike e vdekjes te mundon
  Dhe etja e fitimit te pervelon

  Ne shpirtin tend s’do kete pasterti
  S’hedh rrenje e perjetshmja bukuri,dashuri

  Prej gjumit vdekesor s’permendet dot
  Kush do genjeshter dhe shkelqim te kote
  ME DUAN NJEHERE……

  Me duan njehere, me urrejne pastaj perseri
  Nje zemer me falin, po timen ma vrasin ne gji

  Pushtet kam njehere, sundoj mbi mendimet e mi
  Po ndodh qe mendimi me mban nen peshen e tij

  Jusufit i ngjaj, leshoj sot nje drite hijeshi
  Po neser -Jakupit, kur therret i helmuar ne zi

  Ashtu porsi Zeusi, mendohem, duroj, edhe hesht
  Po perde e durimit me digjet nga prushi ne gji

  Sot-plot e perplot, po neser jam bosh si kallam
  Sot ndjenjat shperthejne, po neser une rresht edhe nxij

  Sot turrem mbi ar, i dredhur kerkoj mu ne zjarr
  Po neser edhe arin e flak, dhe sdua tja di

  I tmerrshem sot ngjaj, perzitur nga flaket e ferrit
  Po neser shkellqej, perballem me cdo bukuri

  Besimi i shejte me sjell sot dhe paqe, urtesi
  Po neser besimin e shkel me plot neveri

  Sot behem luan,dhe ujk i terbuar, asllan
  I embel jam neser si dita qe bie freski

  I lik e nopran shfaqem sot, i rende sa sbehet
  Po neser un zbutem dhe zemra kumbon ēiltersi

  Dhe ja pra fytyrat: sot ndrisin me nur, pasterti
  Po neser damkosen nga turpi i vesit te zi

  VARGJE KATERSHE DASHURIE

  Nje kenge asaj i ngrita, po fort mu zemerua
  Qe brenda vargut jeta ju shterua
  “si te kendoj per ty?” ajo mu pergjegj
  “ta mbyllesh bukurine ne varg nuk dua !”

  ti mos pandeh se nuk brengosem me per ty
  se hidherim nuk ndjej kur nuk te shoh ne sy
  nga vere e dashurise sate kaq shume kam pire
  sa dehur jam perjete me dashuri

  kush ka nje zemer e vogel qofte fare
  larg teje nuk rri dot pa dashuri
  po rrathe kacurrelash kur te ēplekse
  ne paste mend ,humbet dhe mend e tij

  me e kendshme dashuria kur sjell mundim
  nuk dashuron ai qe vuajtje s’afron
  ti burre do te jesh po hodhe ne harrim
  gjithshka,dhe dashurise jeten ja kushton

  ajo si rubin –cdo gje ne te ndricon
  shkelqime botesh qe si njoh –sjellin gezim
  kureshtja t’ja di emrin s’me mundon
  per bukurine e saj kam adhurim

  te prita shume q’ahere kur u ndame
  kujtova –do pendohesh,s’te mbaj meri
  mezi durova ditet qe s’u pame
  te vish se s’mundem me ,s’bej dot pa ty

  i mencur qofsh ,harro dhe dashuro
  si pluhur udhe behu,ne qiell ne banofsh
  me pleq ,te rinj ,te liq,te mire,ti veten barazo
  edhe gur shahu beju,mbretereshe a mbret qofsh

  kur dashuria nis ,na sjell kenaqesi
  gezime pa kufi na shtje ne gji
  te mema dashuri u mbrujta une
  ne shekuj paste drite e miresi

  kjo njohja ime me nje tjeter ish nje rast
  jo,zemren tjeter kujt s’ja kam dhuruar
  prej qiesh dielli kur largohet ,pushon nje cast
  ne vend te tij perpara meje qiririn ka afruar

  ende s’ta nxorra malle ,shoqe e dashur
  do deshiroja prape uen embelsi
  edhe nje fije bar mbi varr,i rritur
  besnikeri do ruaj per ty

  Dėshira
  Dashnori din vetėm pėr pėrulje ngase zgjidhje tjetėr nuk ka
  Nė mbrėmje pėrvidhet nė oborin tėnd ngase zgjidhje tjetėr nuk ka
  Tretet tė puth ēdo kaēurelė tė flokut tėnd, mos u kėrcno ngase zgjidhje tjetėr nuk ka
  Me zjarrin e dashurisė ndaj teje ai digjet tė thej grilat e shpirtit tė vet
  Ngase zgjidhje tjetėr nuk ka.

  Dashuria pyeti tė dashurin, “Mos vallė e do vetėn mė shumė ngaqė mė do mua?”
  I dashuruari u pėrgjigj: “Unė kam vdekur nė veten time tani jetoj pėr ty
  Jam zhdukur nga vetja dhe atributet e mia jam i pranishėm vetėm pėr ty
  I pata harruar dituritė e mia por duke tė njohur, u bėra dijetar
  E kam humbur gjithė forcėn time ndėrsa tani, jam nga fuqia yte.
  E dua veten, ah sa tė dua, sa tė dua, veten e dua.

  Jam dashuria yte, rri nė vėshtrimin tim, se do tė hap portėn e shkėlqimit
  Eja pusho me mua le tė bėhemi fqinj, si yjet.
  Ti je fshehur aq gjatė duke u endur pafundėsisht nė detin e dashurisė sime
  Megjithatė, ti gjithmonė ke qenė i lidhur pėr mua
  I fshehur, zbuluar nė tė dukshmen dhe tė padukshmen

  Jam jeta vet, ti ishe i epuri pas njė pellgu tė vogėl
  Jam Oqeani dhe shqetėsimi i trazuar i tij
  Eja zhytu me mua, braktise kėtė botė tė erėsirės
  Qėndro me mua se do tė hap portėn e dashurisė

  Tė dėshiron mė shumė se haja e pija
  Trupi im, ndjenjat e mia mendja uria ndaj shijes tėnde,
  Mund ta ndjej praninė tėnde nė zemrėn time ndonėse ti i takon tė gjitha botėrave
  Do tė pres me ėndje tė heshtur vetėm pėr njė gjest, njė shkėndijė prej teje  Kenga e fyellit

  Degjoje ti zerin pse valle po qan e vajton
  Per dertet e ndarjeve tona, lendimet e kohes qe shkon

  Kur i hyri bariu kallamishtes dhe preu ne mes drurin tim
  Psheretimat dhe lotet u derdhen dhe brenda u fsheh nje deshperim

  Me buze te dredhur nga malli, plot zjarr do ti bie gjithmone
  Qe afshin pa fund dashuror ne zemra te ndez me jehone

  Merguar ne dheun e larget, te vater e huaj po rri
  Njeriu i debuar fatzi, pas nates pret diten qe po gdhin

  Fatzinj e te lumtur degjojne si bie me gaz e trishtim
  Ky fyelli im ndane vatres me tinguj plot mall e pergjerim

  Kushdo qe degjoi zerin tim fatkeq a i lumtur njeri
  Ne shpirtin e fshehte e te shejte ska hyre dot gjer me tani

  Si trupi me shpirtin eshte shkrire kuptimi qe mbaj une ne gji
  Po prape njeriu zemer ngrire, te fshehtat e shpirtit nuk i di

  Rendimi i fyellit eshte flake, nuk eshte ere e lehte pranverore
  Kush mbetet i ftohte ndaj flakes se ndjen kete kenge te bukur madheshtore

  E ndezur nga afshi i flakes ne shpirt dashuria kendon
  Si zjarri qe ngrihet prej veres se shejte kur vlon dhe lodron  Skifter i shkathet

  Skifter i shkathet –fluturova –prej dores se madherishme
  Ne lartesi ku me dergonte nje fjale e perendishme

  Shtate planete i pershkova, nente sfera qiellore
  Arrita majen e saturnit, zbrita te tok e dhimbshme

  Ende adami skishte dale, kur ruaja parajsen
  Ne mes hyrive prehje gjeta ne boten e cuditshme

  Ne fronin mbreteror u ngjita, me vule dhe unaze
  Dhe para sulejmanit zbuta gjithe shpirtrat e perbindshme

  I hyra zjarrit plot me flake qe trendafile u bene
  Mes lulesh shkova, permes zjarresh me purpur, te magjishme

  Dhe kur u bera perle rashe permei lendinen –toke
  Ne u ngritsha prape qiellit lart ,me pret kuror e hijshme

  Cdo kohe qe erdhi pas shamsiut vijoi kete kenge
  Po une i pari e kendova me zera te mahnitshme
  I ETUR JAM

  Zbuloma fytyren : per kopshte trendafilash- i etur jam
  Cilma gojen. Per malte prej vese te embel- i etur jam
  Dhe cadren e reve largoje, o diell tregoje fytyren
  Gezim le te sjelle kjo rreze e ndritur – i etur jam
  Ky zeri im me grish per larg te fluturoj
  Nga dor e mbretit si skifter, drejt enderrimesh shkoj
  Me zemerim me pate thene: ik prej meje !
  Per zerin tend, dhe kercenues qofte –i etur jam
  Drejt meje qe nga kopsht i aferm, fry moj ere
  Arome vese mengjezore te nuhas – i etur jam
  Nje njomesi lart qielli hedh si fryme e befte
  Per kaltersi, furtune deti –i etur jam
  Si ritma qe leshon JAKUPI . “oh cme gjeti” kjo thirrja ime
  Te shoh JUSUFIN te me rritet – i etur jam
  Pa ty dhe ky qytet plot zhurme –porsi burg
  Kerkoj nje shkemb ne shkretetire – i etur jam
  Me kupen mbushur sheshit shkoj ,me krelat prane
  Nga pjergulla nje leng shijoj dhe valle hedh
  Mes njerzish shpirterisht te varfer dot nuk rri !
  Me prufte fati miqesi –Aliu, Rustemi-etje kam
  Nje bukuri ne duar njerzish-pluhur i imte
  Per prurje te begata tokes thelle –etje kam
  I varfer jam, po sdua gureza te ngjyrta
  Per gure te medhenj ,si shkemb me drite –i etur jam
  Kur shoh perreth trishtime njerzish ,hidherohem
  Gezimin qe sjell lengu I rrushit deshiroj
  Nen egjiptiane heq ky popull –zemra nxin
  Per nje moisi ,te birin e imramit –etje kam
  Do thone: kerkuam e se gjetem!
  Kuroren e endrrave te mija kerkoj-I etur jam
  Plot sharje turmash te pamend ma mbyllen gojen
  Ne vend te kenges ,lot te hidhur po gelltis
  Vertitej sheiku rreth qytetit me kandil
  Qe shtegu i njerzve te mos mbyllet – i etur jam
  Po shpirti im lakmi synimesh pat me kohe
  Perjetesia ne themel te botes qofte- i etur jam
  Prej botes i fshehur rri ai ,po ne cdo pamje gjendet
  Drejt fshehtesise qe ze fill ,shpirti shkofte – i etur jam
  Rrefimin e besimit bej – mu deh kjo zemer !
  Si pije vjeshte per besim u shndrofsha –i etur jam
  Lahute dashurie tingellofsha –jehon e saj
  Si tingull i hazretit ne parajse,kur dergoi-i etur jam
  Per dashuri te flakte ja merr kenges kjo lahute
  Se lote dhembshurie enderroj prej zoterijsh te larte
  O shams ti krenari tibrizi ,na ndiz agimin e zjarrte
  Dhe per ballkizin sihariq dergo –arome fjalesh –i etur jam

  RANISHTE, SHKRETETIRE PA KUFI

  Ranishte shkretetire pa kufi
  Pa fund rrefimi im dhe shpirti i tij
  Nje bote –shembellim kerkon te mare
  Mes saj fytyra ime valle ku rri ??
  Nese te del perpara koke e prere
  Qe tatepjeten mer e sndalet dot
  Ta pyesesh per te fshehtat qe ajo di
  E fshehta del ne shesh me siguri
  Cdo ndodhte valle veshi po te kapte
  Si flasin zogjte me kenge e cicerime ?
  Cdo ndodhte kur prej tyre te kuptoje
  Te sulejmanit perla e gjithesi –fshehtesi
  Si rob i gjithesise cte rrefej?
  Cna thote qielli valle ,ne lartesi?
  S rri dot i fshehur kur cdo cast me shtohet
  Tronditje te tille qe se ndjeu njeri!
  Thelleza dhe skifteri qe ngrihen lart
  Ne mjegull kane fole ,ne lartesi
  Ku ngrihet qiell i shtate ,te saturni
  Ky yll i botes ndrit me farfuri
  Tej shtate qiejsh a nuk ka mbi kupe
  Te tjera vende tej ne largesi ?
  Po kupat qiellore ne c i duam ?
  Kur token kemi cak e dashuri
  Qe shkumberon dhe e vetmuar rri
  Se perralla jone pa shpirt po hesht ne zi
  Salah-ed –dini kendoi bukurine
  Kjo ngrihet mbi cdo mbret e mbreteri  CNA SHOHIN SYTE :SHEMBELLIM…..

  Cna shohin syte shembellim, brendia thelle mbetet
  Ajo nuk vdes, po vetem vdes cfare syrit tone i shfaqet

  Mos u anko per driten qe iku, mos qa per tingellimin
  Se syri yt nuk shihte tjeter, pervecse pasqyrimin

  Po cjemi ne, cberthame kemi, kur vijme ne kete jete?
  Metaformoza behet shkalle i ngjitemi perpjete

  Dhe lart ne efir u bere gur, pastaj nje bar mbi dhe
  Ne kafshe u ktheve, te ky shnderrim nje e fshehte qe se njeh

  Po ja tani je njeri, me mend dhe dituri
  Fytyre balta sec na mori, po balte gjithsesi

  Do behesh engjell pasi kreve nje udhe fort te gjate
  Edhe si cak sdo kesh me token por majen me te larte

  O shams ti zhytu ne humneren dhe zbrit nga lartesite
  Ne nje pike uji pasqyro te deteve kufijte

   Ora ėshtė Tue 02 Mar 2021, 01:04