Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

+4
Klea@Love
oarian
Odeta
Scarface
8 posters

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. Empty Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga Scarface Fri 07 Mar 2008, 02:58

  Pėrshendetje anėtarė te nderuar tė kėtij forumi.

  Nė kėtė temė do t'ju sjell disa poezi tė poetit Pablo Neruda.
  Do tė kisha shumė dėshirė qė nė qoftė se ndonjėri prej jush
  disponon edhe poezi tė tjera tė kėtij poeti, t'i postojė nė
  kėtė temė...

  Lexim tė kėndshėm.


  Kalofshi mirė.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga Scarface Fri 07 Mar 2008, 02:59

  Trup Gruaje...


  Trup gruaje, kodra te bardha, kofshe te bardha
  Ti i ngjan botes ne castin e krijimit
  Trupi im prej fshatari te pagdhendur te leron,
  E ben te shpertheje nga fundi i dheut biri.

  Isha i vetem si nje tunel, zogjte me largoheshin
  e nata brenda meje kishte pushtet te pafre.
  Per te mbijetuar te mora ty si nje arme,
  si shigjeten ne harkun tim, si gurin ne habe.

  Tani mbaroi ora e hakmarrjes, e une te dua
  trup lekure, lemyshku, qumesht,
  trup lakmues e i qete.

  Ah kupat e qumshtit, ah syte kur me mungojne
  Ah trendafilat e pubetit , ah zeri yt i trishte e i lehte

  Trup gruaje, do qendroj nen hirin tend
  etja ime , rruga ime ne medyshje ankthi qe s'ka fund
  Kanale te errta ku zbret etja ime e perjetshme
  Ku zbret mundi dhe dhimbja qe s'iken kurre nga une.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga Scarface Fri 07 Mar 2008, 03:00

  Kenge e deshperuar...


  ...Oh grua, nuk di si munde tė mė mbash
  nė truallin e shpirtit tėnd, nė kryqin e krahėve tė tu.
  Mė e t’merrshmja dhe e shkurtra qe dėshira ime pėr ty
  mė e shqetėsuara dhe e dalldisura, mė makute dhe e nderė.


  Varrezė puthjesh, akoma pėrflaken varret e tua
  pėrvėlojne akoma luzmat e cukura nga zogjtė
  Oh, gojė e kafshuar, gjymtyrė tė puthura
  oh, dhembje tė dėshiruara, oh trupa tė pleksur
  oh, pėrqafim i ēmendur shprese e force,
  nė tė cilin u bashkuam dhe u dėshpėruam.


  E dhembshuria e ėmbėl, si uji e mjelli
  e fjala sapofilluar nė buzė
  Ky qe fati im e mė shtegtoi dėshira ime
  me tė u rrėzua dėshira ime, gjithēka nė tė qe anije, mbytje


  I braktisur si skelat nė agim
  vetėm hija fėrgėlluese mė pėrdridhet ndėr duar
  Ah mė tej se ēdo gjė, ah shumė mė larg
  Ėshtė ora tė nisem, Oh i braktisur.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga Scarface Fri 07 Mar 2008, 03:02

  Mund tė shkruaj...


  Mund tė shkruaj vargjet mė tė trishta kėtė natė.

  Tė shkruaj, pėr shėmbull:”Nata ėshtė yjėsuar,
  Dhe drithėruesit, tė kaltrit yje, atje larg.”

  Era e natės sillet nė qiell dhe kėndon.

  Mund tė shkruaj vargjet mė tė trishta kėtė natė.
  E doja, dhe ajo mė donte nganjėherė gjithashtu.

  Nė netė si kjo e kisha ndėr krahėt e mia.
  E puthja aq shumė herė nėn qiellin e pafund.

  Ajo mė donte, dhe unė e doja nganjėherė gjithashtu.
  E si tė mos doja tė tillė sy tė mėdhenj tėrheqės.

  Mund tė shkruaj vargjet mė tė trishta kėtė natė.
  Duke menduar qė nuk e kam. Duke ndjerė qė e humba.

  Tė dėgjoj natėn e pamasė, mė e pamasė pa tė.
  Vargjet bien mbi shpirtin si mbi barin vesa.

  Po ē’rėndėsi ka kur dashuria ime nuk mund ta ruante
  Nata ėshtė yjėsuar dhe ajo nuk ėshtė me mua.

  Kjo ėshtė e gjitha. Sė largu dikush kėndon. Atje larg..
  Shpirti im nuk ndjehet mirė se e humbi atė.

  Si tė jenė duke kėrkuar sytė e mi vėshtrojnė pėr tė.
  Zemra ime vėshtron, por ajo nuk ėshtė me mua.

  E njėjta natė qė zbardhėllon tė njėjtat pemė
  Ne vetė, ata tė atėhershmit, nuk jemi tė njėjtėt.

  Mė nuk e dua, ėshtė e qartė, por sa shumė e doja
  Zėri im vėshtron pėr erėn qė tė takojė veshin e saj.

  E tjetrit. Do jetė e tjetrit. Si para puthjeve tė mia.
  Zėri i saj, trupi i saj i tejdukshėm. Sytė e saj tė paskaj.

  Unė nuk e dua, ėshtė e qartė, por mbase e dua.
  Ėshtė kaq e shkurtėr dashuria, dhe kaq i madh harrimi.

  Sepse nė netė si kjo e mbaja atė mes krahėve,
  Shpirti im ndjehet keq qė e ka humbur.

  Megjithėse kjo ėshtė dhimbja e fundit qė ajo me shkaktoi,
  Dhe kėto janė vargjet e fundit qė unė ja shkruaj.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga Scarface Fri 07 Mar 2008, 03:05

  Kush je ti, kush je ?!...


  Duke menduar, duke pleksur hije nė vetminė e thellė.
  Edhe ti je larg, oh, mė larg se tė gjithė.
  Duke menduar, duke ēliruar zogj,
  duke zhdukur imazhe, duke varrosur drita.
  Kėmbanore mjegullash, kaq tė largėta, atje nė lartėsi!
  Duke mbytur rėnkime, duke thėrmuar shpresa tė errėta,
  mullis i heshtur,
  Nata bie si kafshatė nė kėmbėt e tua,
  larg nga qyteti.
  Prania jote mė ėshtė e huaj, kureshtare si njė objekt.
  Mendoj, ec gjatė, jeta ime para teje.
  Jeta ime para tė gjithėve, jeta ime e ashpėr.
  Britma pėrballė detit, mes guriēkave,
  qė vrapon e lirė, e marrė nėpėr avullin e detit.
  Tėrbimi i trishtė, bitma, vetmia e detit.
  Bleronjėse, e ashpėr, nderė drejt qiellit.
  Ti, ēfarė ishe aty, ē’pėrthyerje, ē’purtekė
  tė asaj freskoreje tė pamatė?
  Ishe larg si tani.
  Zjarr nė pyll!
  Pėrvėlon nė kryqe kaltėroshe.
  Pėrvėlon, zhurit, pėrflak, pėrshkėndit nė pemė drite.
  Lėshohet, brambullit.
  Zjarr, Zjarr.
  E shpirti im i plagosur vallėzon prej bujashkave tė zjarrta.
  Kush thėrret?
  Ē’qetėsi e populluar jehonash.?
  Ēast i mallit, ēast i gėzimit, ēast i vetmisė,
  ēast i imi mes tė gjithave!
  Guackė nė tė cilėn era kalon duke kėnduar.
  Kaq pasion vaji mbėrthyer pas trupit tim.
  Tronditje e tė gjitha rrėnjėve,
  Sulm i tė gjitha dallgėve !
  Endej, i gėzuar, i trishtuar, i pambarim, shpirti im.
  Duke menduar, duke varrosur dritėn nė vetminė e thellė.
  Kush je ti, kush je?
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga Scarface Fri 07 Mar 2008, 03:07

  Ode kumbullės...

  ..Qe nga ajo kohe
  toka, dielli, bora,
  rrebeshi ne tetor,
  te derdhura neper rruge,
  gjithcka,
  drita , uji,
  lane
  ne kujtesen time
  kundermimin
  dhe tejdukshmerine
  e kumbulles:
  jeta
  ovalezoi ne nje kupe
  rrezellimin, hijet,
  freskin e saj.
  Oh puthje
  e gojes
  pas asaj kumbulle,
  dhembe
  dhe buze
  mbushur
  me ambren eremire
  te drites
  se lengshme te kumbulles!
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga Scarface Fri 07 Mar 2008, 03:08

  Humbėm edh kėtė mbrėmje...

  E humbem edhe kete mbremje
  Askush nuk na pa te zene per dore,
  kur muzgu i kalter binte mbi bote.

  Nga dritarja une pash’
  lodrimin e perendimit mbi kodrat e largta.

  E pastaj, si nje monedhe,
  nje copez dielli u perndez ne duart e mia.

  Te kujtova ty me shpirtin e ndrydhur,
  me ate trishtimin qe ti ke njohur tek une.

  Ku ishe tin e ate kohe?
  Me c’njerez?
  Cfare fjalesh u thoshe?
  Oh, pse me ndodh keshtu: dashuria shperthen pernjeheresh,
  kur jam i trishtuar dhe kur ti je larg?

  Libri qe marr te lexoj mbremjeve, me ra nga duart,
  dhe te kembet e mia, si nje qen i plagosur u rrotullua perendia.

  Gjithnje, gjithnje sapo vjen mbremja ti iken,
  Deri ku muzgu bredh duke tretur statujat.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga Scarface Fri 07 Mar 2008, 03:09

  Kush ėshtė mė i thjeshtė...

  Fuqia nuk mburret (druri me tha)
  as thellesia (me thane rrenjet),
  as bardhesia (me tha vete mielli).
  Druri s’thote kurre:
  “Une jam me i larte se te tjeret”.
  As rrenja nuk thote:
  “Une jam prej zemre te dheut”.
  Dhe buka, cilido qofte kulaci, me mjalte,
  kurre nuk thote: Une jam mbi te gjitha”.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga Scarface Fri 07 Mar 2008, 03:10

  Ngadalė vdes…

  Dalngadalė vdes ai qė bėhet skllav i zakonit,
  qė pėrsėrit tė njėjtat gjėra ēdo ditė,
  qė nuk ndryshon rrugė,
  qė nuk rrezikon,
  qė nuk ndryshon ngjyrėn e veshjeve,
  qė nuk i flet atij qė nuk e njeh.

  Dalngadalė vdes ai qė nuk pėrmbys tryezėn,
  qė ėshtė i pakėnaqur nga puna,
  qė nuk rrezikon sigurinė nga pasiguria pėr tė ndjekur njė ėndėrr,
  qė nuk i lejon vetes asnjėherė nė jetė tė thyejė rregullat e vendosura.

  Dalngadalė vdes ai qė nuk udhėton,
  qė nuk lexon,
  qė nuk dėgjon muzikė,
  qė nuk zbulon hijeshi tek vetja e tij.

  Dalngadalė vdes ai qė shpėrfill krenarinė e tij,
  qė nuk i lė tė tjerėt ta ndihmojnė,
  qė i kalon ditėt duke u qarė pėr fatin e tij tė keq,
  qė ankohet pėr shiun qė nuk pushon.

  Dalngadalė vdes ai qė i shmanget projektit para se tė fillojė,
  qė nuk pyet pėr gjėrat qė nuk i di, dhe
  qė nuk pėrgjigjet pėr gjėrat qė di.

  E shmangim vdekjen me doza tė vogla,
  duke kujtuar gjithmonė se tė jesh gjallė
  kėrkon njė pėrpjekje shumė mė tė madhe
  se thjeshtė fakti qė marrim frymė.

  Vetėm durimi i paepur
  do tė na bėjė tė arrijmė
  lumturinė mė tė madhe.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga Scarface Fri 07 Mar 2008, 03:11

  Dashuria...

  Grua do desha te isha biri yt,per te pire
  qumshtin nga gjite si nga nje ujvare
  per te pare e ndier,per krahe te te kem
  ne qeshjen e arte e ne zerin e kristalte.

  Per te ndier ne krahet e mia si perndia nder lumenj
  e adhuruar deri ne kockat e trishtuara prej pluhuri e gerqele
  keshtu qenia jote te kalonte pa dhimbje perbi meje
  e do te sillte nder strofa-e paster nga cdo e keqe-

  Si do dija te dashuroja grua,sa do te dija
  te dashuroja,te dashuroja si askush nuk ka ditur kurre
  te vdisja e te doja
  akoma me shume
  e akoma te te doja,
  me shume.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga Scarface Fri 07 Mar 2008, 03:12

  Po edhe sikur...

  Po edhe sikur ditet te binin
  ne humneren e neteve,
  perseri, prape ka nje pus
  ku prehet qetesia.

  Dhe duhet te ulesh
  buze erresires
  dhe me durim te peshkosh
  driten qe bie atje.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga Scarface Fri 07 Mar 2008, 03:13

  S'tė dua...

  S'te... dua vetem sepse te dua,
  de prej dashurie e mos dashurie vij,
  prej pritjes kur nuk te pres,
  prej akullit ne zjarr shkon zemra ime.

  Te dashuroj sepse vetem ty te dashuroj,
  pa kufi t'urrej dhe duke t'urryer te lutem,
  dhe masa e dashurise time shtegtare
  eshte te mos te shoh
  dhe te dashuroj si i verber.

  Ndofta do ta djege drita e janarit,
  rreze e vertete, tere zemren time,
  duke me vjedhur celesin e qetesise.

  Ne kete ndodhi vetem une vdes
  e do te vdes prej dashurise ,
  sepse te dua,
  te dua ne gjak e ne zjarr.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga Scarface Fri 07 Mar 2008, 03:15

  Koha...

  Dita perbehet prej shume ditesh,
  dhe ora perbehet nga minutat e nxitueshem te voneses,
  dita formohet nga harresate sperdredhura,
  nga metalet, nga qelqet, teshat qe jane hedhur ne qoshe,
  nga paralajmerimet e letrave qe kurre nuk mberriten.

  Dita eshte liqeni ne pyllin e se Ardhmes,
  liqen qe e ka mbuluar gjethi, perkujdesi,
  tingujt e mbytur qe zhyten ne uje,
  sikur te ishin qielli.

  Ne breg
  mbesin gjurmet e praruara te dhelpres se mbremjes...
  Dita ne shndritjen e saj grumbullon luspa, peshperima,
  papritur c'do gje lind si ndonje rrobe
  qe na perket neve, dhe si ndonje vezullim i paket,
  qe priti sa ti vinte ora e vet dhe po vdes,
  me urdher te nates, duke u rrotullisur ne terr.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga Scarface Fri 07 Mar 2008, 03:18

  Mė falni qė sytė e mi ndritėn...

  Me falni qe syte e mi ndriten
  me ngjyre mat te oqeanit
  qe ne hapesiren time
  nuk ka as liman, as brigje
  e as fund.

  Perhere e njetrajtshme ka qene kenga ime
  dhe fjala si nje zogth muzgu
  si shpesurine neper gure,
  qe s'arrin ngushellimin
  e planetit te ftohte, perjetesisht te virgjer.

  Me falni per vazhdimesine e panderprere
  te ujit, gurit e shkumes per kotesine
  e baticave, ketu eshte vetmia ime,
  ku kripa ngacmon muret
  e qenies sime misterioze,
  ku une jam vetem nje grimcez
  e Gjithesise,
  e Largesise se vazhdueshme,
  qe kembanat kumbuese e therrmojne
  dhe e shumojne ne aq dallge.

  Grimces e Qetesise, leshteriket e se ciles
  lehtas e nderlikojne
  kengen time qe fundoset.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga Scarface Fri 07 Mar 2008, 03:19

  Ne flaken qe vdes...

  Ne flaken qe vdes te mbeshtjell drita,
  Zbehtesi e pikelluar kredhur ne te ti qendron
  Balle spiraleve te lashte te muzgut
  Qe sillet rreth teje.

  E heshtur, mikja ime
  E vetme ne vetmine e kesaj ere te vdekjes,
  Dhe mbushur me jete te zjarrit
  Trashegimtare e dlire e dites se rrenuar.

  Pak diell te ulet ne fustanin e erret
  Dhe rrenjet e medha te nates
  Pernjheresh rriten ne shpirtin tend
  E dalin perjashta gjerat e fshehura ne ty,
  Sikur nje popull i zbehte e i kalter
  Qe sapo ka lindur, prej teje ushqehet.

  O madheshtorja dhe pjellorja dhe joshesja,
  Skllave e qarkut qe prej t'errti ne t'arte shendrrohet
  Krenare kerkon e krijon nje bote aq te gjalle,
  Sa lulet i vyshken dhe eshte plot trishtim.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga Scarface Fri 07 Mar 2008, 03:19

  Ylldeti...

  Kur yjet lart nė qiell
  Shpėrfillin kupėn
  Dhe shkojnė tė flejnė ditėn,
  Yjet e detit pėrshėndesin
  Qiellin e varrosur nė det
  Duke pėruruar shėrbimet
  E parajsave te reja nėnujore.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga Scarface Fri 07 Mar 2008, 03:20

  Shperthim i aromes…


  Arome
  e jargavanit te pare…

  Ne femijeri te tejdukshem ishin perrenjte e perendimet,
  Dhe rridhnin mes kallamishteve e shavarit castet, minutat.

  Tundja e shamise dhe stacioni. Dhe me s’do te kete kthim
  tek ylli i arte mbi shperthimin e jargavanit.

  Pluhuri i rruges dhe lodhja e humbjes.

  Nga merzitja e ndarjes nuk gjen dot shpetim.

  …Diku kembana po qan, sic qanin dikur,
  syte e shndritshem e pranverore te nje vajze, diku.

  Arome
  e jargavanit te pare…
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga Scarface Fri 07 Mar 2008, 03:21

  Per zemren time...

  Per zemren time mjafton kraherori yt,
  per lirine tende mjaftojne krahet e mi.
  Prej gojes sime gjer ne qiell do ngrihet
  gjithcka qe thelle ne shpirtin tend flinte.

  Vegimi i cdo dite eshte te ti.
  Dhe ti je vesa ne zemer te lules.
  Kur ti mungon zhduket horizonti.
  Si nje dallge je qe perjetesisht iken.

  Une thashe qe ti kendoje neper ere
  si pisha ato e larte dhe e heshtur.
  Trishtohesh pernjeheresh si nje rruge.

  E mirepritur je si nje shteg i vjeter,
  ku gelojne oshetimat, zerat nostalgjike.
  Sapo une zgjohem-ikin, fluturojne
  zogjte qe flinin ne shpirtin tend.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga Scarface Fri 07 Mar 2008, 03:22

  Tė kujtoj siē ishe...


  Me kujtohesh ti ne vjeshten e fundit.
  Me bereten bojehiri e zemren ne paqe.
  Ne syte e tu haheshin dritat e muzgut.
  Dhe gjethet binin ne ujin e shpirtit tend.

  Ne krahet e mi si nje kulper u ngjite,
  gjethet merrnin zerin tend te ngadalte.
  Flake habie ku etja ime digjej.
  Jasemin I dashur, - mbi shpirtin tim, - i kalter.

  Syte e tu vetuan e udhen hapi vjeshta:
  bereta gri, zeri si i zogjve, zemra jote shtepia
  ku hyjne deshirat e mi ate shenjta
  dhe puthjet e gezuara bien si shkendija.

  Qielli deri te nje anije. Fushe deri te nje koder:
  te kujtoj si nje drite, si tym, si pellg pa brenge.
  Thelle syve te tu digjeshin muzgjet
  dhe gjethet vjeshtore lekundeshin ne shpirtin tend.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga Scarface Fri 07 Mar 2008, 03:22

  Mė pėlqen kur hesht...

  Me pelqen kur hesht, sikur te mos ishe, -
  dhe me sheh nga larg e zeri im nuk t’arrin.
  Thua sikur prej teje fluturuan syte,
  dhe sikur nga nje puthje goja t’u vulos.

  Si gjithe keto sende qe me rrethojne,
  ti ngrihesh e mbushur me shpirtin tim.
  Flutur e gjumit te trazuar,
  ti je vete fjala trishtim.

  Me pelqen kur ti hesht dhe rri si e larget.
  Sikur une te shqetesoj, flutur qe fergellon
  me veshtron nga larg dhe zeri im nuk t’arrin.
  Lerme qe une te hesht tani ne qetesine tende.

  Lerme qe une te flas me ty ne kete heshtje,
  e shndritshme si nje llambe, si nje unaze.
  E heshtur e plot yje, ti je si vete nata.
  Ti hesht me nje heshtje yjesh, nga qetesite e largta.

  Te dua kur ti hesht, sikur me zhdukesh fare.
  E largme dhe e dhimbshme, sikur te jesh e vdekur.
  Mjafton nje buzeqeshje – perse duhet nje fjale?
  qe une te gezohem se s’eshte e vertete vdekja.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga Scarface Fri 07 Mar 2008, 03:23

  E dashur, sa udhė?!…

  E dashur, sa udhe per te ardhur gjer te nje puthje,
  Ē’vetimi endacake gjer ne shoqerine me ty!
  Trenat vazhdojne te rreshqasin vetem me shiun.
  Ne Taltal akoma nuk zbardhellon pranvera.
  Por ti dhe une, e dashura ime, jemi bashkuar,
  Te bashkuar nga setrat e gjer tek rrenjet,
  Te bashkuar prej vjeshes, ujit, brinjeve,-
  Gjersa te jesh vetem ti, vetem une do te jem.
  Dhe te mendosh sa gure qe rremben lumi.
  Ujet ne gryke te Boroa-s,
  Te mendosh se te ndare prej trenave
  Une e ti do te dashuroheshim,
  Shkrire me te gjithe, me burra e gra,
  Me token qe mbjell dhe edukon trandafilat.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga Scarface Fri 07 Mar 2008, 03:24

  Mbretėresha...

  Tė kam quajtur mbretėreshė.
  Ato janė me tė gjata se ti, mė tė gjata,
  Ato janė mė tė pastra se ti, mė tė pastra.
  Ato janė me tė dashura se ti, mė tė dashura.
  Por ti je mbretėresha.

  Kur ti shkon nėpėr rrugė
  Askush nuk tė njeh.
  Askush nuk ta sheh kurorėn e kristaltė, askush s’sheh
  Nė qilimin prej floriri tė kuq
  Qė ti shkel kur kalon,
  Qilimin e paqėnė.

  Por kur ti shfaqesh
  Gjithė lumenjtė dėgjohen
  Nė trupin tim, kėmbanat
  Tundin qiellin,
  Dhe njė himn mbush botėn.

  Vetėm ti dhe unė,
  Vetėm ti dhe unė, e dashura ime,
  Vėri veshin kėsaj.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga Scarface Fri 07 Mar 2008, 03:24

  Mali dhe lumi...

  Nė vendin tim gjendet njė mal.
  Nė vendin tim gjendet njė lumė.

  Eja me mua,

  Nata ngjitet pėrmbi mal.
  Uria zbret poshtė nė lumė.

  Eja me mua.

  Cilėt janė atė qė vuajnė?
  Unė nuk i njoh, por janė njerzit e mi.

  Eja me mua.

  Unė nuk e di, por ata me thirrėn
  Dhe mė thonė: “Ne vuajmė.”

  Eja me mua.

  Dhe ata mė thonė: “Njerzit e tu
  Njerzit e tu tė pafat,
  Midis malit dhe lumit
  Me uri dhe pikėllim,
  Ata nuk duan tė ndeshen vetė,
  Ata po tė presin ty, mik.”

  Oh ti, njėri qė e dua,
  I vockli, kokrra e kuqe
  E grurit,
  Ndeshja do tė jetė e ashpėr,
  Jeta do tė jetė e ashpėr,
  Por ti do tė vish me mua.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga Scarface Fri 07 Mar 2008, 03:26

  Po kėrkoj qetėsi...

  Tani mė lini vetėm.
  Mėsoni tė bėni pa mua.

  Unė po mbyll sytė.

  Dhe dua vetėm pesė gjėra,
  Pesė rrėnjėt favorite.

  E para ėshtė dashuria pafund.

  E dyta ėshtė tė shoh vjeshtėn.
  Unė s’mund tė jem nėse gjethet
  Nuk fluturojnė dhe bien nė tokė.

  I treti ėshtė dimri solemn,
  Shiu qė e doja, pėrkėdheljet
  E zjarrit nė dimrin e egėr.

  Nė vend tė katėrt, vera
  Rrumbullake sa njė shalqin.

  Gjėja e pestė janė sytė e ty.
  Matilda ime, e shtrenjtė,
  Unė nuk dua tė fle pa sytė e tu,
  Unė nuk dua tė jem nėse ti nuk shikon nė mua:
  E jap pranverėn
  Qė ti tė vazhdosh tė mė shikosh mua.

  Kjo, miq ėshtė gjithė ē’dua.
  Gati asgjė dhe pothuaj gjithēka.

  Tani ju mund tė shkoni nėse dėshironi.

  Unė jetova aq shumė sa njė ditė
  Ju do tė mė harroni
  Do tė mė fshihni nga dėrrasa e zezė:
  Zemra ime shkoi pėrgjithmonė.

  Por sepse po kėrkoj qetėsi
  Mos mendoni se po shkoj tė vdes.
  Pėrkundrazi:
  Ndodh qė po shkoj tė jetoj.

  Kėshtu do tė jetė vetėm brenda meje
  Qė gruri do tė rritet,
  Sė pari filizat ēajnė pėrmes
  Tokėn tė shohin dritėn,
  Se nėnė toka ėshtė e errėt:
  Unė jam si njė pus nė ujrat e tė cilit
  Nata lė yjet e saj
  Qė tė shkojė e vetmuar pėrmes fushave.

  Sepse jetova kaq shumė
  Unė dua tė jetoj dhe aq mė shumė.

  Kurrė nuk jam ndjerė kaq kumbues,
  Kurrė nuk kam pasur kaq shumė puthje.

  Tani, si gjithmonė, ėshtė shpejt.
  Drita fluturon me bletėt e saj.

  Mė lini vetėm me ditėn.
  Kėrkoj lejė tė lind.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga Odeta Fri 23 Jan 2009, 03:41


  SHQIPERIA


  S'kam qenė ndonjėherė
  ne Shqipėri,
  n'atė tokė tė ashpėr e tė dashur,
  n'atė dhe malor
  barinjsh.
  Sot,
  shpresoj
  tė vij mu si pėr kremte,
  pėr njė kremte tė re, dasmė mbi tokė;
  pa tė vete tė shoh
  si shkėlqen dielli
  majė krahėve plot muskuj
  tė vargnaleve tė tua,
  si mė rritet,
  nė mes tė shkėmbinjeve
  si zambaku i ri dhe i njomė
  kultura,
  letėrsia, qė po nis e shtrihet,
  nderi i ndaj bujkut tė moqėm,
  djepi i punėtorit,
  pėrmendorja e shquar
  e vėllazėrimit,
  si merr pėrpjetė
  mirėsia posi bima e re,
  qė lulėzon nė vendet e lashta
  e tė varfra.
  O Shqipėri e vogėl,
  e fortė, e vendosur dhe zėmjaltė,
  teli i kitarės sate
  -ujė dhe qelik i gjallė-
  vjen e mė t'i shtohet tingullit tė
  historisė,
  kėngės sė kohės qė s'ka tė mposhtur,
  me njė zė bjeshkėsh
  dhe ndėrtimesh,
  aromash dhe bardhėsish,
  kėngės sė mbarė njerėzve dhe mbarė bjeshkėve,
  zogjve dhe mollėve nė lule,
  erėrave dhe valėve.
  Forca, vendosmėria dhe lulet janė dhurat q'i
  sjell ti
  ndėrtimit tė jetės mbi tokė.

  Sponsored content


  Disa poezi te poetit Pablo Neruda. Empty Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sun 04 Dec 2022, 06:12