Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Disa poezi nga Skender Rusi...

  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 01:12

  KUR ISHA FĖMIJĖ

  Kur isha fėmijė
  desha tė isha kėpucė pėrmbi akuj,
  Tė isha gur
  mbi xhamat e fqinjėve,
  Tė isha kapsolle
  qė hidhej pėr tė plasur
  Nė kėmbėt e vajzave prej ulėrime!

  Ēdo gjė qė bėja,
  Mė pėlqente tė kriste!

  Kur isha fėmijė
  desha tė isha Tom Sojeri i klasės,
  Tė isha shkaku
  pėr tė mė vėnė prangat,
  Tė isha dhimbja
  pėr shoqen time tė bankės,
  Kur tė mė shihte
  si po m’i hiqnin “gradat”!

  Ēdo gjė e bėja
  Qė tė mė pėlqenin vajzat.

  Kur isha fėmijė
  desha tė isha orė e mbetur nė mur,
  Ku koha tė kishte ndalur,
  akrepat tė kishin vdekur,
  Qė fėminia tė zgjaste
  sa njė moshė e pafund,
  Ose,tė paktėn sa njė shekull!

  Eh,pėrveē fėminisė
  Asgjė s’mė ka mbetur!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 01:13

  KTHJELLIM

  Kam filluar tė jetoj nė tė tjerė njerėz,
  (Ika prej vetes ku gjithnjė bėhej luftė!)
  Si njė i plagosur qė lė fushėn e betejės,
  Dhe shkon pėr t’u mjekuar,ku tė mundė!

  Nuk mund tė rrija mė aty brenda,
  Ku nė fron,ēdo natė,
  Vihej zemra!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 01:13

  NJĖ FAJTOR PA FAJ

  Dita e tij nis nėpėr shtylla,
  Duke parė fotot e njerėzve
  tė vdekur!
  Fikson adresa,lagje, vila ,
  (kostumin e zi ,gjithnjė
  e mban veshur!)

  Ai vdekjet i quan tė bukura,
  Se brenda tyre
  janė edhe drekat(!)
  Nė gotėn qė i japin,
  si nėpėr ujra,
  I hedh edhe i mbyt brengat!

  Nuk di pse s’e urrej dot kėtė njeri,
  Qė vdes pėr drekat
  qė vdekja sjell!
  Qė ndjehet i pikėlluar
  ēuditėrisht,
  Kur asnjė foto
  nėpėr shtylla nuk del !


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 01:13

  AQ MĖ KEQ

  Unė nuk kam mė qiell timin,
  Atė qė kisha ma vodhėn,
  Ma zhdukėn!
  Aq mė keq qė nuk e di se kush,
  Nuk e di kundėr kujt ta nis luftėn!

  Unė nuk kam mė kohė-timen,
  Atė qė kisha ma morėn,
  Tė gjithėn!
  Aq mė keq qė nuk e di se kush,
  Nuk e di kundėr kujt ta nis ditėn!

  Unė nuk kam mė ēaste qė qesh,
  Ato qė kisha m’i vranė,
  Qė foshnja!
  Aq mė keq qė nuk e di se kush,
  Ata lindkan kur vdekėrka bota!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 01:14

  ANTIGRI

  Vajzė me flokėt e lyer nė gri,
  Qė i detyron trotuarėt
  tė kthejnė kokėn !?
  Ē’t’u desh ky luk qė,
  nė do ta dish,
  Njėqind vjet ta ka rritur moshėn!

  Kjo ėshtė thjesht njė marrėzi e jotja,
  (Unė them:ėshtė njė dashuri
  fatale!)
  E ēfarė s’do jepnin
  qė tė dukeshin mė tė vogla,
  Gratė tona me gri natyrale!?

  Vajzė me flokėt e lyer nė gri,
  Ti ke tė drejtė tė bėsh me to,
  ē’tė duash!
  Po kur tė vish nė moshė tjetėr
  unė e di,
  Pėr t’u bėrė mė e vogėl do tė vuash!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 01:14

  FLAKA, TYMI DHE UNĖ

  Po digjen drutė e lėshojnė flakė.
  Po digjem unė e lėshoj veē tym!
  I njėjti shi
  ne na ka lagur bashkė,
  Po tjetėr erė
  brenda meje fryn!

  Ėshtė era jote pėrzier me mars,
  Qė sidoqoftė e zbardhi njė mister!
  Kush ėshtė i djegur
  nuk lėshon mė flakė,
  Ndaj edhe unė
  vetėm tym po nxjerr!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 01:15

  GRUA ME EMĖR BRENGE

  Ndodh ndonjėherė,
  Dielli bėhet gati pėr t’u kthyer mbrapa,
  Kur sheh hėnėn
  qė s’ka ikur nga qielli ende!

  Kėshtu mė ndodh
  Edhe mua me ty,
  Qė mė pėrgjon netėve tė gjata,
  Grua me emėr brenge!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 01:15

  NUK MUND

  Unė nuk tė dua mė.Nuk mund!
  Por s’i dua as ata qė ty tė shajnė!
  Edhe rruga mė e gjatė ka njė fund,
  (Fundet shpesh tė domosdoshėm janė!)

  Unė nuk tė vėshtroj mė.Nuk mund!
  Por do shoh ata qė ty tė ndjekin!
  Edhe dita mė e artė ka njė muzg,
  (Muzgjet vijnė kur dashuritė vdesin!)

  Unė nuk tė mendoj mė.Nuk mund!
  Po tė heq nga truri pėrgjithmonė!
  Edhe pse e di qė po tė humb,
  (Humbja duhet sot dhe jo mė vonė!)


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 01:16

  PRILLI YT I MOSHĖS
  Nadjas, sime bije

  Ti ende je
  nė prillin tėnd tė moshės,
  S’ke nisur ende,
  ndjenjat t’i pjestosh!
  Kjo ndodh me ty
  si nė ēdo vend tė botės,
  Pėr muajin maj
  ke lėnė njė vend bosh!

  Tė shoh kur fle
  edhe mė dukesh foshnjė,
  Bėj tė tė puth nė ballė
  edhe tė ik,
  Po frikė kam
  se s’dua qė tė zgjohesh,
  Se brenda ėndrrės
  flet me ndonjė princ!

  E ja kėshtu,
  largohem pa tė puthur,
  Vetėm ēarēafin qė tė ka rėnė,
  e ngre!
  Gjersa ti je
  nė prillin tėnd tė bukur,
  Diku,pas majit,
  do na vesh dhe ne!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 01:17

  ZEMRA E NJĖ MIKU
  pėr Thanas Koten

  E gjitha kjo
  erdhi kaq papritur,
  Siē vjen dėbora
  nga njė qiell pa re!
  Unė them se ti,
  qė ditėn qė ke lindur,
  Ke futur nė zemėr
  njerėz qė s’i njeh!

  Janė ata qė e lodhėn
  zemrėn tėnde,
  Ata mė “miqtė”qė fute
  brenda saj!
  As femrat,as vera,
  as cigaret,
  Mė shumė se sa ata
  nuk kanė faj!

  Dėgjoje ti poetin,
  Thanas Kote,
  Se zemėr nuk gjen dot
  sa herė qė do!
  As Noeja i madh
  s’mori nė varkė,
  Mė shumė se sa mbante
  vetė ajo!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 01:17

  KAPRIĒIOJA E ERĖS
  njė gruaje tė divorcuar

  Ty-Zoti,
  Nuk mund tė tė dėnojė
  Dy herė,
  Pėr tė tė bėrė grua!

  (Kam thėnė,
  Ti je ajo reja
  Qė bėhet pulėbardhė
  Sapo e prek me duar!)

  Ty-fati,
  Nuk mund tė tė burgosė
  Dy herė,
  Duke tė vėnė prangat!

  (Kam thėnė,
  Ti je kapriēioja e erės,
  Siē janė vetėm tė dashurat!)

  Ty-vdekja,
  Nuk mund tė tė vdesė
  Dy herė,
  Duke prishur ekuilibrin e tokės!

  (Kam thėnė,
  Ti je edhe Ekuadori,
  Edhe Poli i Veriut tė botės!)


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 01:18

  SOT NĖ MĖNGJEZ

  Shkova nė dyqanin e dėshirave,
  Bleva njė shall tė bukur pėr nėnėn.
  (Nėna mė qortoi qė u harxhova!)

  Shkova nė dyqanin e dhuratave,
  Bleva njė orė xhepi pėr tim atė.
  (Ai mė tha ta ktheja ku e mora!)

  Shkova nė dyqanin e dashurisė,
  Bleva njė varėse tjetėr pėr gruan.
  (Ajo mė kėrkoi edhe njė byzylyk te dora!)


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 01:18

  PLEQVE TĖ KORIT “LIRA”

  Ju shoh ēdo ditė kur nga shtėpia dilni,
  Me pak vetmi qė ndoshta ju pėlqen!
  Mbi flokėt tuaj ėshtė ulur dimri
  Si njė piktor qė pa e ftuar vjen!

  Njė pėshpėrit ca vargje duke ecur,
  I vjen inat qė s’i kujtohen fare!
  Tjetri lėviz gishtat dhe i duket,
  Sikur i ka mbi tela prej kitare!

  Secili ka njė botė krejt mė vete,
  Kush hyn atje,nuk mund tė dalė dot!
  Unė jam vetėm se njeri prej poetėve,
  Qė ju vazhdoni tė mė mbani rob!

  Dhe kur dikė ,nė prova nuk e shihni,
  Mendja ju shkon se ndoshta ju ka lėnė(!)
  Mė kot qė pret,mbi flokėt tuaj dimri,
  Kėnga e shkrin dėborėn qė ka rėnė!

  Do mbetet zėri juaj nėpėr vite,
  Dhe pėr njė gjė,unė s’habitem fare:
  Se ėshtė kėnga qė ju del nga shpirti,
  Ndaj Korēa ka formėn e njė kitare!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 01:19

  VAJZA E VERBĖR
  ME KAPELE BLU


  Gjysmėn e qiellit
  E ke vėnė mbi flokė.
  Nė sy,
  Gjysmėn tjetėr!


  Diellin
  Na e le ne
  Dhe mbete e verbėr!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 01:19

  SHEJTANKAT

  U bėnė vajzat pėr t’u puthur,
  Pėr t’ua shkelur syrin djemve!
  Bluzat e ditėve iu rrinė ngushtė,
  S’iu nxenė mė, kėmishat e netve!

  Nė kėmbė- sandalet e Majit,
  Tani,ato,ec e t’i kapėsh!
  Se bėhen erė brenda ajrit,
  Dhe era ėshtė fillimi i grackės!

  U bėnė vajzat pėr t’u dashur,
  Ne jemi mbrėmja qė po ikėn!
  Nė krahė, dje, i kemi mbajtur,
  Por sot nuk mundet, se u rritėn!

  Shejtankat qė na sjellin ditėn!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 01:20

  NUK QENKA LOJĖ
  pėr Ilir Belliun

  Gjithnjė kam shpresuar
  se ish njė lojė poeti,
  Se u zhyte mes ujrash
  sa pėr t’u fshehur pak!
  Delfin i brengės,
  ke ngatėrruar detin,
  Atje ishte vendi yt
  e jo kėtu nė Dajt! 1)

  E kush mund ta dinte
  se ti kėrkoje lumin,
  Qė rridhte atje poshtė
  nė fundin e liqenit!
  Vetėm ti e shihje
  si shkėlqente uji,
  (Ai s’ishte lumė,
  po rrugė drejt qiellit!)

  Kush tė pėshpėriti,
  atė shteg tė marrėsh,
  Ty s’mund tė tė nxerrė
  asnjė botė tjetėr!
  Unė e di qė do ikėsh
  edhe prej parajsės,
  Drejt njė qielli tė grisur
  ku pushojnė poetėt!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 01:20

  VARGJE LAMTUMIRE
  mikut tim, A.Prodani

  Unė ende nuk e di,
  e zgjodhe ti Majin,
  Apo tė zgjodhi ai
  nė kėtė ikje pa kthim!?
  Sidoqoftė,ti Korēės
  ia pakėsove ajrin,
  Por edhe tė qeshurėn,miku im!

  Unė ende nuk e di,
  e zgjodhe ti mbrėmjen,
  Apo tė zgjodhi ajo-ty
  qė tė marrė shkėlqim!?
  Sidoqoftė,ti Korēėn
  e ke dhimbje tėnden,
  Por edhe dashuri
  pa fund,pa fillim!

  Unė ende nuk e di,
  e zgjodhe ti vdekjen,
  Apo tė zgjodhi ajo
  qė tė mburret mė pas!?
  Ti ishe i tillė
  qė edhe kur s’tė qeshej,
  E bėje gjithė Korēėn
  me buzė nė gaz!

  Unė ende nuk e di
  si mund tė tė nxerrė
  Kjo skenėz e vogėl
  ku Maji tė la!?
  Ti ke pėr tė ikur prej saj
  me patjetėr,
  Do tė vish tė na thuash
  qė bėre shaka!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 01:21

  DORĖ E DASHUR

  Po bėhen 100 vjet
  qė ke nisur e dridhesh,
  Si tė ishe fluger qė tregon
  drejtimin e erės!?
  Aq sa tani,
  unė kam krijuar bindjen
  Qė s’je pjesė e krahut,
  por je pjesė e zemrės!

  Se vetėm brenda saj
  gjithnjė fryjnė erėra,
  E vijnė ca dimra
  qė nuk duan tė ikin!
  Po ti,e vogla ime,
  mos u fshih nėpėr xhepa,
  E mos ki turp
  nga sy qė tė bezdisin!

  Se je dorė poeti
  dhe kjo nuk ėshtė pak,
  Gjithnjė veē ngrohtėsi
  u ke falur njerėzve!
  Gjithnjė e ke urryer
  dashurinė fals,
  Dhe shtrėngimin fals
  me duart e tė tjerėve!

  Dorė e dashur,
  e di qė tė kam lodhur,
  Nė 100 vjet kam bėrė
  1000 marrėzi!
  Por asnjėherė
  mė dimėr s’jam ndodhur,
  Se sa kur dridhesh ti!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 01:21

  MOS JE GJĖ PERĖNDI APO KRISHT
  mikut tim, Gjergji Pendavinjit,
  nė 50-vjetorin e tij


  Ti sot je nė mesditėn e moshės,
  Ke tė paktėn edhe kaq pėr tė ecur!
  Janė tė shumta kėto rrugėt e botės,
  Po ti rrudhat e nėnės ke zgjedhur!

  Me pak dimėr,ashtu,nėpėr flokė,
  Me pak prill nė sy,vazhdimisht,
  Mos i sjell ti mėngjezet nė Korēė!?
  Mos je gjė perėndi apo krisht!?

  Miku im qė u njohėm kaq vonė
  Ti ke bredhur,jo pak,nėpėr botė,
  Por gjithnjė e ke pasur njė ėndėrr:
  Si ta sjellim Parisin nė Korēė!

  Korēa ėshtė sa gjithė dashuritė,
  Unė e di qė ti e do ēmendurisht!
  Po i fal moshėn tėnde ēdo ditė,
  Si tė jesh perėndi apo krisht!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 01:22

  DIMĖRORE

  Ajo ecėn pas ėndrrės
  e nuk e di se ku shkon,
  Unė eci pas saj,
  e nuk e di pas cilės!
  Sa shpejt qė ngryset!
  Sa vonė qė agon!
  E na gjen tė dyve
  brenda tė njėjtit dimėr!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 01:22

  PERENDESHAT

  Ka vajza tė bukura ky qytet.
  Jo si kudo.
  (Tė shėmtuarat vdiqėn-po ju them!)
  Kur Korēės i ikin dritat, janė ato,
  Qė ndizen e ndriēojnė nėpėr terr!

  Ka vajza prej ajri ky qytet.
  Jo si kudo.
  (Ndaj me ajėr kurrė nuk ngopemi!)
  Kur Korēė bie borė, janė ato,
  Zjarre, ku zgjatim duart e ngrohemi!

  Ka vajza prej puthje ky qytet.
  Jo si kudo.
  Prandaj i ka tė artė edhe muzgjet!
  Botėn,ne e dimė qė Zoti e krijoi,
  Po Korēa ka lindur nga puthjet!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 01:23

  KUR VDIQA UNE

  Mė hodhėt dhč sa mundėt,
  Mė ngjeshėt,
  Mė vutė njė mal pėrsipėr!

  Mė pas ca lotė,
  Mė pas ca lule artificiale,
  Mė pas, mė latė e ikėt!

  Mė pas i latė duart,
  (nga dheu
  Edhe nga unė)
  Dhe shkuat,
  Drekuat(!)
  Dhe nisėt,
  Tė qeshnit pėrsėri,
  Tė thoni barcoleta banale,
  T’i shkelnit syrin njėri tjetrit
  Me djallėzi!

  Ē’aktorė horrorė!
  Nė tėrė kėtė lojė
  Me gjoja dashuri!

  Veē nėna,
  Eh, nėna!
  Hyri fshehtaz atje, brenda,
  Si njė rreze dielli nė dimėr!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 01:23

  GRUAJA MĖKATARE

  Grua, qė je puthur
  Jo me burrin tėnd,
  Qė nxiton pėr nė kishė
  Tė pastrosh shpirtin,
  Nga gjithė mėkatet
  Qė bota na ka lėnė,
  Ti ke zgjedhur ndoshta
  Mė tė mirin!

  Grua, qė nervozohesh
  si asnjėherė tjetėr,
  Nga vėshtrimet e paturpėshme
  qė tė hedhin nė rrugė,
  Nga tė gjitha fjalėt
  qė mbrapa tė ndjekin,
  Unė e di mirė qė tė tmerron
  fjala: kurvė!

  Grua, qė burrin tėnd
  s’e bėre dot tė “dashur”,
  Ndaj dashurinė e kėrkon
  gjer tek e pamundura,
  Nga gjithė marrėzitė
  qė jeta jote ka patur,
  Unė them qė kjo
  ėshtė mė e bukura!

  Grua, qė ke bėrė
  zgjedhjen tėnde fatale,
  Unė s’tė them, mos shko nė kishė
  tė lutesh!
  Por them se ėshtė e shėmtuar
  tė kėrkosh falje,
  Kur e di qė prapė
  do shkosh tė puthesh...


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface Sun 06 Apr 2008, 01:24

  TEPĖR VONĖ

  Ti ke njė moshė me time bijė,
  Me babin tėnd, unė, moshatar.
  Kush tė dha urdhėr tė mė duash,
  Me hirin tėnd tė ndezėsh zjarr?!

  Ata thėngjij qė ishin shuar
  Ti si guxon me dorė i prek?!
  Kush tė dha urdhėr tė mė ndezėsh
  Pa patur frikė se unė tė djeg?!

  Ke ardhur vonė. Tepėr vonė.
  Kur dimri krejt mė ka pushtuar,
  Kur vdekja firmėn mė kėrkon
  Ndoshta nė ferr pėr tė mė ēuar!

  Ti gjysmė – hėnė je kur zhvishesh
  Dhe gjysma tjetėr – perėndi!
  Me ēdo tė puthur m’i ul vitet,
  Mė kthen nė moshėn qė ke ti!

  Me kėto gjysma, unė poeti,
  Mund tė ndėrtoj tjetėr planet,
  Nė djall pastaj tė shkojnė vitet,
  Dhe moshat le tė shkojnė nė dreq!

  Po prapėsėprapė njė frikė ndjej,
  Po mora zjarr, si mund ta fik?
  Prandaj dhe po vonoj tė zgjohem,
  Them ndoshta ik.
  Them ndoshta ik...


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Scarfa10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Administratori Sun 31 Jul 2011, 20:39

  Korces-Nje fjale dashurie

  Jetoj ne nje qytet ne forme zemre,
  Ku kitarat neteve marrohen,
  Ku djemte nuk rine pa te shkelur syrin
  Dhe vajzave u pelqen te ngacmohen!

  Jetoj ne nje qytet qe dremit,
  Dhe zgjohet mbi supin e nje mali,
  Ku dielli para se te nise udhetimin,
  Clodhet pak mbi bronx te nje ushtari!

  Jetoj ne nje qytet qe me deh,
  Jo me vodtke,por me dashuri!
  Ku cdo grua ne sy nuk te sheh,
  por te ndjek me sy,kur s`sheh ti!

  Jetoj ne nje qytet qe m`i fal,
  Te gjitha marrezite qe kam bere!
  Si te gjithe,edhe une jam mekatar
  Ndaj dhe falem,sic falen te tere!

  Jetoj ne nje qytet qe me ngroh,
  Packa se dimri eshte i teri prej bore.
  Une ia shkrij ate,ia kthej ne lot,
  Dhe si nje te dashur qe qan e mbaj per dore!

  Jetoj ne nje qytet qe e dua,
  Brenda zemres se tij-kristal!
  Dhe druhem ,a do mundem dot
  qe fame ,nga fama ime t`i fal!?


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Pictur10

  Sponsored content

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 3 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Thu 04 Mar 2021, 02:53