Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Disa poezi nga Skender Rusi...

  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 01:00

  NĖSE DO MĖ PYESNI

  Nėse do mė pyesni
  kujt i ngjaj mė shumė,
  Unė them,xixėllonjės,
  qė kurrė s’fjeti!
  Gjysma e saj e shuar
  jam unė,
  Gjysma qė ndriēon
  ėshtė poeti!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 01:00

  THYERJE

  Po krisin ditėt e mia,po thyhen,
  Si gota bosh mė bien nga duart!
  Po copat e tyre s’jam ulur kurrė
  t’i mbledh,
  As pėr t’i shkelur me kėmbė,
  s’kam pranuar!

  Pėrherė,diēka brenda meje
  vdes,
  Dhe unė e kam tė pamundur
  ta ndal!
  Po krisin ditėt e mia
  si tė ishin qelq!
  Dhe unė po thyhem
  si tė isha ēast!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 01:01

  ĒUDITĖRISHT

  Ne thithim ajėr,
  pijmė ajėr,
  Nxjerrė nga fryma
  e njeri-tjetrit!
  Ndaj duhet tė quhemi
  “tė dashur”,
  Jo unė e ti,
  por gjithė njerėzit!


  Lindėm nga puthje
  qė nuk i pamė,
  (Puthjet i japin jetė
  planetit!)
  Ne thithim ajėr,
  pijmė ajėr,
  Dhe prapė nga fryma
  e njeri-tjetrit!

  Jemi tė lidhur
  me meridianė,
  (Tė lirė janė
  vetėm tė vdekurit!)
  Dhe thithim ajėr
  pijmė ajėr,
  Dhe veē nga fryma
  e njeri-tjetrit!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 01:01

  ROMA NATĖN

  Kisha dėgjuar pėr njė diell
  qė lind natėn,
  Po kur e pashė vetė
  s’di pse ndjeva frikė!
  Lum ai qė e ka parė,
  tė paktėn,
  Qoftė edhe njė herė
  Romėn nga sipėr!

  S’do ta besonin
  njė pamje tė tillė,
  As Remi,as Romuli
  qė e lindėn!
  Jo,dielli s’ka mundur dot
  tė ikė,
  Ėshtė rrėzuar mbi tė
  duke e ndezur tė gjithėn!

  Nė mes,Koloseu,
  Si njė sy i mahnitshėm!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 01:02

  DALNGADALĖ

  Dalngadalė
  unė po bėhem mbrėmje,
  S’kam mė sy,
  por dy fusha me mjegull!
  Brenda tyre,
  dy kalorės pa kuaj
  Dhe njė diell
  qė kushedi kur ka vdekur!

  Dalngadalė
  unė po bėhem ikje,
  S’kam mė kėmbė,
  por dy kaprollė vetmie!
  Nėpėr brirėt e tyre
  ėshtė kapur pylli,
  Dhe unė nuk di mė
  nga mund tė dilet!

  Dalngadalė
  unė po bėhem dhimbje,
  S’kam mė duar,
  por dy mjelma malli!
  Nė krahėt e tyre
  do mbaj gjithė qiellin,
  Botėn lart
  qė ėshtė veē prej ajri!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 01:02

  OKEJ

  Kam marrė vesh
  se jeni bėrė dimra kundėr meje,
  Miqtė e mi,
  qė ju kam dashur mė tepėr!
  Po kjo nuk ėshtė shkak
  pėr tė vrarė veten,
  Kjo ėshtė normale nė njė botė tė egėr!


  Nuk e ka fajin Shekspiri
  qė krijoi Jagon,
  As Gėtja pėr Mefistofelin
  nuk ka faj.
  Nėse ka patur njė Salier tė neveritshėm,
  Kjo ka ndodhur se ka patur njė Moxart!

  Okej,
  Mė mirė me ca “miq” mė pak!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 01:03

  NĖ VENECIA

  Mėngjezi doli prej diellit,
  Nisi tė shėtisė me gondola !
  Unė shėtis me mungesėn tėnde
  Dhe dorėn nuk ta lėshoj nga dora(!)

  Mesdita erdhi u ul pranė meje,
  Me rroba tė lagura nėpėr ujra!
  Pastaj tė dyve,nė sheshin San Marco,
  Ēuditėrisht,na ktheu nė pėllumba!

  Mesnata ėshtė marrėzia ime,
  Mė ēoi atje ku ka jetuar Bajroni!
  Unė i pashė duart qė hapėn derėn,
  Njė prej poeti e tjetra prej Lordi!

  Ju thashė, kėtu jam nė Venecia,
  Ku ndodh ajo qė s’mund tė ndodhė!
  Kėtu tė gjithė shėtisin nėpėr qiell,
  Dhe nėpėr ujra-nė tė njėjtėn kohė!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 01:04

  NDODHI DJE

  Mė ēoi nė fshat njė mall i heshtur,
  Takova atje fėmininė e hershme!
  Fola me shokėt
  qė mė kishin vdekur,
  Eca me ta
  nėpėr ditėt e djeshme!

  Kishin mbetur
  nė moshėn kur ikėn,
  Kur secili ish njė kokėkrisur
  mė vete!
  Kur ca tradhėtonin
  si tė ishin Eseninė,
  Ca tė tjerė dashuronin
  si tė ishin Serembe!

  E ca tė tjerė
  ishin aq tė turpshėm,
  Sa ēdo vajzė fshati
  e quanin motėr!
  Me to veē nė faqe
  ata putheshin
  Si nė asnjė vend tjetėr
  tė botės!

  Veē kur iku dielli,
  ika prej tyre,
  Kur e pashė se edhe rrugėt
  u lodhėn(!)
  Ata shkuan me natėn,
  pėr tė fjetur,
  Duke ma mbyllur portėn!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 01:04

  TRIPTIK

  Ē’lumturi qė s’jam i lumtur!
  S’kam seē humb kur tė ik nesėr!
  Unė ende jam ky Pol i Jugut,
  Ku lindin e vdesin ajsbergėt!

  Ē’marrėzi qė s’jam i marrė,
  T’ju bėja pakėz pėr tė qeshur!
  Unė ende jam ky muzg i bardhė,
  Ku fluturojnė zogj tė vdekur!

  Ē’bukuri qė s’jam i bukur,
  (Ua dhashė fėmijėve,tė dyve!)
  T’u jap mė shumė ėshtė e pamundur,
  Por as mė pak se drita e syve!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 01:05

  MJEGULLA

  Zonja mjegull!

  Unė asnjėherė s’tė kam dashur,
  Se ti sjell veē mėngjeze tė verbėr!
  Kėrkon me ngulm tė mė ndash prej diellit,
  Edhe pse e di qė do tė vdesėsh!

  Unė e mora vesh pse ke ardhur nė Korēė,
  (Tė pashė kur dole nga shtėpia e natės!)
  Ti fle tek ajo jo vetėm se e ke motėr,
  Por edhe pėr intrigat qė thurrni bashkė!

  Zonja mjegull,
  Korēa s’ėshtė Londėr,
  Ku tė jetoni gjatė!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 01:05

  GRUAJA E NGACMUAR

  Je futur e gjitha brenda njė ujku,
  (Atė ujk e kam vrarė unė!)
  Prej tij kam mbajtur veē ulėrimėn,
  Qė tė tė pėrshėndes
  kur tė tė shoh nė rrugė!

  E bleu yt shoq lėkurėn e tij,
  Qė mos tė ngacmojnė
  ty mbrėmje e bukur!
  Brenda atij qyrku
  ti dukesh e frikshme,
  Sikur je vėrtet e tėra prej ujku!

  Po burri yt e kishte tė pamundur,
  Tė tė shpėtonte
  nga ngacmimet e mundshme,
  Harroi qė ti je njė ujkonjėz e zbutur,
  Qė tė pėlqen aq shumė
  shoqėria e ujqėrve!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 01:06

  APOKALIPS

  Apokalipsi po vjen.Unė e shoh.
  Nostradamusėt s’mė duhen fare!
  Nėpėr meridianė
  po shkel njeriu antiglob,
  Nėpėr paralele
  po vallėzojnė kufoma akullnaje!

  Kjo botė po vdes.Mė lini tė klith!
  Mos biem nė humnerėn e tmerrshme!
  Qielli ėshtė Perėndia e zogjve,
  natyrisht,
  Ashtu si toka ėshtė
  Perėndia e njerėzve!

  Por tokėn dhe qiellin nuk i duan mė,
  Pėr disa ata janė dy Perėndi idiote!
  Harrojnė qė pėr njė ēast
  mund tė bėhemi asgjė,
  Po i mungoi qoftė dhe njė det
  kėsaj bote!

  Fundi i botės po vjen.O tė verbėr,
  E keni nė dorė qė kėtė tmerr ta ndalni!
  Vdekja do tė na vijė
  sepse jemi njerėz,
  Po kurrė s’duhet tė vdesė
  toka edhe ajri!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 01:06

  PAS ZGJEDHJEVE

  Mbaroi edhe numėrimi i votave,
  Ai qė e pėrkraha unė doli humbės!
  Posterat e tij po i therrin barbarisht,
  Sikur tė ishin portretet e Judės!

  Unė s’kisha foto nė ndonjė xham,
  (S’dua tė jem aq i pėrkohshėm,)
  Mė mjafton njė e dashur qė kam,
  Qė s’e kėmbej as me tėrė botėn!

  Kjo e gjitha ndodhi nė shkurt,
  Nėpėr rrugėt e mbushura me dimėr,
  Gjak i kaltėr po rrjedh nga flamujt,
  Qė si duar martirėsh u valvitėn!

  Mbaroi edhe mitingu i fitores,
  Fishekzjarret nė qiell vdiqėn!
  Nėpėr zyra zunė vend ata tė tribunės
  Dhe asnjė nga ata qė brohoritėn!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 01:07

  VJESHTĖ

  Sot jam vjeshtė,e dashur,vjeshtė!
  Mua, qė kam zhveshur vetėm vajza,
  Tani mė duhet tė zhvesh pemė!

  Dhe veē tani e mora vesh:
  Pemėt nuk qenkan si vajzat
  Qė tė ndihmojnė kur ze i zhvesh!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 01:07

  FUND TETORI NE KORĒE

  Kanė marrė zjarr bliret
  nėpėr rrugė!
  Kthehu mbrapa ti shi,
  zjarrfikės i keq!
  Atje kam vendosur
  qė tė digjem unė,
  Ti ikė e krijo tjetėr vjeshtė!

  Unė s’jam i dėnuar
  si Xhordano Bruno!
  As,si Galileu
  s’jam marrė nė pyetje!
  Atje,te ato zjarre
  qė s’dua tė shuhen,
  Ėshtė gjė e bukur
  tė krijosh njė vdekje!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 01:07

  ZGJATA DORĖN

  Zgjata dorėn
  dhe mora pak vjeshtė,
  Njė grusht me ngjyra
  para se tė ik!
  Me tė mbėshtolla
  vetėm zemrėn,
  Trupi mė mbeti
  prapė lakuriq!

  Zgjata dorėn
  dhe mora pak vdekje,
  Njė grusht me gjethe
  para se tė ik!
  Me to mbėshtolla
  vetėm se shpirtin,
  Trupi mė mbeti
  prapė lakuriq!

  Zgjata dorėn…
  Por vjeshta,mė,s’ish!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 01:08

  LUMENJTĖ

  Lumenjtė e duan shiun,
  Sidomos kur me rebesh
  fillon tė bjerė!
  Se veē prej tij
  ata e ndrrojnė shtratin,
  Dhe shkojnė e futen
  nėpėr shtretėr tė tjerė!

  Unė i dua lumenjtė,
  Se ata vetėm nė det
  pranojnė tė vdesin!
  Dhe tradhėtojnė rrallė,
  shumė rrallė,
  Jo ēdo ditė si njerėzit!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 01:08

  DĖBORA E PARĖ

  Kėtė vit,ēuditėrisht,
  ti erdhe natėn!
  (Kaq shumė,njerėzve,
  jua paske frikėn!?)
  Ti ngjan me atė nusen
  nė momentin pas dasmės,
  Qė zhvishet pranė shtratit
  pasi e ka fikur dritėn!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 01:09

  STALAKTITE

  Loti yt i ngrirė kjo stalaktite,
  Varet te strehėza jonė
  Si shpata e Damokleut!

  As dielli
  s’e shkrin dot
  Kėtė herė!

  Nėn tė
  Koka ime
  E prerė!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 01:09

  DĖBORA E FUNDMARSIT

  Ke ditė tė tėra qė vetėm bie,
  Tė jetė inat ky,
  apo ndonjė trill!?
  Apo ndoshta shkak
  pėr tė vonuar spektaklin
  Qė do tė japin pemėt nė Prill!?

  Kjo e gjitha
  mė bėn pėr tė qeshur,
  Mė bėn tė tė them
  qė je e verbėr!
  Sepse ti kurrė
  s’mund ta ndalėsh
  Marshimin e kėsaj ushtrie
  tė gjelbėr!

  Parada e sythave ka filluar,
  Nuk e sheh
  qė pemėt po ēmenden!?
  Sybardhė,
  dikur tė kam dashur,
  Sot dua njė rivale tėnden!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 01:09

  DĖBORĖS SĖ PRILLIT

  Nuk do qė tė ikėsh, ė?!
  Hakmarrje ndaj Prillit kjo,
  Apo ndonjė peng i harruar!?

  Si nuk e kupton,qė,
  Edhe pse je e bardhė,
  Ne nuk tė duam!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 01:10

  KRISTALE TĖ MISTERTA

  Ē’dreq dėbore kjo
  qė nisi befas,
  Kur sipėr nesh
  qielli ėshtė xham!
  Mos del nga sytė e tu
  qė shohin fshehtas,
  Ku ka ca re
  qė unė,dot,s’i shmang!?

  Se unė e di qė ti
  krijon ca dimra,
  Qė as natyra,ndoshta,
  nuk i njeh!
  Si njė Eol qė mban
  nė kacek erėrat,
  Ti mban dėborėn
  edhe retė i fsheh!

  Ē’dreq dėbore kjo
  qė nisi befas,
  Kur sipėr nesh
  qielli ėshtė xham!!
  Unė do t’i vdes
  kristalet e misterta
  Dhe dimrin, qė ti kot,
  nė sy e mban!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 01:10

  VETMI GRUAJE

  Hyra brenda vetmisė
  sė njė gruaje,
  Si brenda njė shtėpie
  tė braktisur!
  Dorezat e dyerve
  ishin ende tė ngrohta,
  Nga prekja e duarve
  qė kishin ikur!

  Ato ishin vazhdimi
  i duarve tė saj,
  (me to ajo ndėrtonte
  pėrqafimet!)
  Ndėrsa tani lėvizin
  si skelete nė ajėr,
  Nė gjysmė terrin
  e kėsaj shtėpie!

  Kėtu nuk hyn
  asnjė reze drite,
  (shtėpi pikėllimi,
  pa asnjė dritare!)
  Veē njė qiri
  qė ėshtė duke vdekur,
  Hedh dritė mbi kėtė natė
  tė madhe!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 01:11

  RIPI PREJ LĖKURE

  Nuk e di ē’i shkrepi njė ditė,
  Mė solli njė rip prej lėkure!
  Mė shihte nė sy duke pritur,
  Njė fjalė, apo ndoshta njė puthje!

  Ndėrsa unė zgjodha tė parėn,
  (Jo se ,nga puthjet,do ndahem!)
  Dhe ia kthej pas pak i menduar:
  -Tani,po,mund tė varem!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 01:11

  QIPARISI

  Te kjo kodėr,
  nė dalje tė fshatit,
  Asnjė qiparis
  dikur nuk ka pasur!
  Kėtu ēdo natė
  vinte veē njė grua,
  Njė nėnė qė priste
  tė birin e dashur!

  Ai kishte ikur
  siē ikin lejlekėt,
  (Sa shpesh qė njeriu
  po kthehet nė shpend!)
  Kėtu ēdo natė
  vinte veē njė grua,
  Njė nėnė qė fliste
  me veten e vet!

  Te kjo kodėr,
  nė dalje tė fshatit,
  Si mbiu ky qiparis,
  asnjė nuk e di!
  Por e dinė qė atje
  ėshtė zhdukur njė grua,
  Njė nėnė e mbėshtjellė
  me fatin e zi!


  ________________________________
  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Scarfa10

  Sponsored content

  Disa poezi nga Skender Rusi... - Faqe 2 Empty Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sun 31 May 2020, 01:41