Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen.

  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen. Empty Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen.

  Mesazh nga Scarface Tue 21 Oct 2008, 05:12

  Pershendetje te ndeuar miq dhe vizitore te kesaj faqeje.

  Fillimishtė po e nisi kete teme me disa presj poezive te shkrimtarit Leonard Cohen, dhe do t'ju lutesha qe ne qofte se dispononi poezi te tjera nga ky shkrimtar, t'i postonit ne kete teme...

  Lexim te kendshem.


  ________________________________
  Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen. Empty Re: Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen.

  Mesazh nga Scarface Tue 21 Oct 2008, 05:12


  Njė natė e dogja  Njė natė e dogja shtėpinė qė kam dashur,
  Ndriēimi i rrethor i unazės pėrfekte,
  Nė tė cilin pashė kaq shumė fėrra dhe gurė,
  Pėrtej tė shkuarės prej - jo gjithēkaje.

  Krijesa tė ndryshme nėpėr erė,
  Tė alarmuara nėpėr natė,
  Vinin tė shihnin botėn pėrsėri,
  Dhe zhdukeshin nėpėr dritė.

  Tashmė lundroj nga njė qiell nė tjetrin,
  Nė gjithė errėsirėn e thirrjeve,
  Kundra anijes qė pata ndėrtuar,
  Prej krahėsh tė imituar.


  ________________________________
  Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen. Empty Re: Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen.

  Mesazh nga Scarface Tue 21 Oct 2008, 05:13


  Nė jetėn time sekrete
  Tė pashė ty kėtė mėngjes
  Ishe duke lėvizur kaq shpejt
  Sa ka mundėsi tė kem humbur
  Kontrollin mbi tė shkuarėn.
  Dhe mė mungoje, ah, kaq shumė,
  Tash kur s'ka pėrqark asnjė njeri
  Vazhdojmė, ende tė bėjmė dashuri
  Nė jetėn time sekrete...

  Oh, nė jetėn time sekrete,
  Buzėqesh kur jam i inatosur
  Tradhtėtoj dhe gėnjej
  Bėj ēfarė duhet tė bėj
  Qė (atje) vetveten tė rigjej.
  Por e di se ēfarė ėshtė gabim
  Dhe e di se ēfarė ėshtė e drejtė.
  Dhe vdes pėr pak drejtėsi
  Nė portėn sekrete tė times dashuri...


  Oh , nė jetėn time sekrete,
  Prit pak, ndalu pak vėlla !
  Oh, motėr, bėhu e fortė!
  Po kontrolloj tashmė gjithēka
  Kėshtu do tė vazhdoj gjer nė agim
  Pėr netė me rradhė nė fluturim
  Matanė kufijve tė jetės time sekrete...


  Oh, nė jetėn time sekrete,
  I kyēur nėpėr dorshkrime
  Shpesh tė kam detyruar lotin,
  Nė pasqyrė tė shohėsh nė mėngjes
  Nuk do t'ja dij njeri nė kėtė botė
  Nėse jeton apo vdes.
  Dhe bossi yt do qė tė mendohesh
  Nėse bardhė e zi janė kėto shpjegime
  Por faleminderit Zot, nuk ėshtė kaq thjeshtė
  Nė sekreten jetėn time...


  Oh, nė jetėn time sekrete,
  Shpesh, kam kafshuar buzėn,
  Por edhe sotė e blej ēfarė kam thėnė,
  Tek kėnga mė e fundit
  Nė shkėlqimet mė tė vjetra,
  Por jam gjithmonė i vetėm
  Dhe zemra ime ėshtė si akull
  Dhe fryn erė e bėn ftohtė atje
  Nė sekreten jetėn time
  Nga kėnga mė e re e shpirtit
  Nė mė tė fundit shkėlqime...


  ________________________________
  Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen. Empty Re: Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen.

  Mesazh nga Scarface Tue 21 Oct 2008, 05:13


  Atje pėr ty  Kur gjithēka u pėrmbys,
  Dhe dhimbja shndėrrohej nė tė vėrtet
  Tashmė e kuptova,
  Isha atje pėr ty, pėrjetė.
  Mos mė pyet "si ka mundėsi" (?)
  E di qė tashmė ėshtė realitet
  Kuptova se ekzistoja
  Veē atje pėr ty, plot njė jetė.
  Planifikoja tė ardhmen time
  Si bėj gjithmonė
  Por kur tashmė mbas shoh
  Kuptoj se koha veē pėr ty shkonė.
  Ecja nėpėr rrugėt dimrore
  Sikurse edhe sot eci
  Dhe jam i ngrirė me padrejtėsi
  Nga fakti qe atje shpirti im ngeci.
  E shoh tė shkuarėn e jetės time
  Tashmė nė tė ekranit vetmi
  Isha asnjėherė unė
  Ishe gjithmonė, veē ti.
  Ti mė dėrgoje atje,ti mė risillje kėtu
  Si objekt tė thyer qė nuk mundem
  Dot ta ngjisė
  Dhe krijoja forma , objektesh tė tjera
  Jashtė ndėrgjegjes - dėshirės time
  Duke e bėrė llogjikėn e
  Tė menduarit thėrrime.
  Haja dhe pija verė, brenda atij trupi
  Qė mendoja se i imi ishte, por
  I transformuar gjithmonė ishte aty
  I veshur si arab, i veshur si ēifut
  Gjithmonė kam mbajtur mask
  E kam mbajtur pėrherė pėr ty.
  Gjėndje triumfante , shpesh i revoltuar
  Bota zbret drejt sė vėrtetės njė ditė,
  Me gjak e nerv tė shkumėzuar
  Dhe vdekja ėshtė njė stil i vjetėr
  Dhe vdekja ėshtė njė stil i ri
  Gjithmonė kam qenė atje pėr ty
  Gjithmonė i ngrirė nė padrejtėsi.
  E shoh tė qartė, kahera e di,
  Isha asnjėherė unė
  Ishe gjithmonė ti.
  Dhe isha atje pėr ty,
  Pėr ty e dashura ime
  Nė momentin e sė vėrtetės,
  Ushtar i vet'haruar,
  Ku sipas rregullave tė lojės tėnde
  Gjithēka kishte pėrfunduar.


  ________________________________
  Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen. Empty Re: Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen.

  Mesazh nga Scarface Tue 21 Oct 2008, 05:14


  Kur……..
  Kur heshtja duket aq e zhurmshme
  dhe ti ndjen se vetem je
  ki besim dhe kthehu tek une
  te premtoj aty me ke.

  Kur maja te duket e larte
  dhe zbritja eshte i vetmi kthim
  zgjati duart dhe thirrme
  per ty jam gjer ne ameshim.

  Kur dyert jane mbyllur
  dhe ti ndjen trishtim
  une do te te kthej buzeqeshjen
  do te bej te ndjesh gezim.

  Kur te kesh humbur cdo fuqi
  dhe te jesh duke rene
  une do te te ngre dhe jap shprese
  Te ndihmoj te qendrosh ne kembe.

  Dhe kur me ne fund te vije dita
  qe i lumtur buze detit te ecesh
  kur une te ndjehem vetem
  shpresoj qe ti te me presesh.

  Por deri sa ajo dite te vije
  dhe deri sa ti driten te gjesh
  degjoje zemren, beso ne mua
  perjete ketu do me kesh!


  ________________________________
  Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen. Empty Re: Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen.

  Mesazh nga Scarface Tue 21 Oct 2008, 05:14


  Mirė se erdhėt ndėr rreshta  Mirėseerdhėt ndėr kėto rreshta
  Aty lufta ėshtė e ndezur
  por do pėrpiqem t'ju rrehatoj
  Bashkbisedimin tim nuk ėshtė e thėnė
  tė ndiqni, ai ėshtė veē nervozizėm
  A nuk gatova dashuri me ju
  kur student ishim nė Lindje
  Po shtėpia ėshtė ndryshe
  fshati do dorėzohet shpejtas
  Kam ēvendosur gjithēka
  qė mund ta rrehatojė armikun
  Ne jemi vetėm
  gjersa kohėt tė ndryshojnė
  dhe ata qė kanė qenė tradhėtar
  kthehen si peligrinė pėr momentin
  qyshkur nuk prodhuam
  qyshkur vendosmėrisht refuzuam
  ta emėrtojmė si terr poezinė


  ________________________________
  Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen. Empty Re: Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen.

  Mesazh nga Scarface Tue 21 Oct 2008, 05:14


  Ē'do guralec  Ēdo guralec ėndėrron vetveten
  Ēdo gjethe ka njė planimetri
  Dielli prej dėshire ėshtė i drejtuar
  udhėtimit pėrpos nė ndritshmėri
  Humbjet akoma nuk kanė vjelė
  bekimin paqėsor tė zemrės sime
  sepse ėndėrroj se aty ka shpresa
  ėndėrroj se aty ka shpėtimie

  Ja thashė kėtė njė tė burgosuri
  i cili vrau njeriun qė urrej
  Ja thashė minatorit qė gėrmon
  tė artėn pjatė timen tė gjejė
  Prandaj jetoj nė ferr
  tė ėndėrroj ēka ferri ėshtė

  Trupin tim ėndėroj ndajnate
  Universin ėndėrroj
  ėndėrroj, ėndėrroj pėr mijra vjetė
  me prova aktoreske ėndėrroj
  shtatėditėshin e mrekullis mendore
  kur zvarritem nėpėr mjergull
  Isha i veshur nė lakuriqėsi
  vuajtur n'ekzistencė i kredhur

  Sikur dhuroja kėngė ėndėrroja
  prova ime e vetme ti
  e vėrteta qė ndėrton fole me ju
  as nė dysheme, as nė ēati
  as nėpėr dritare pėr tė parė jashtė, Zot
  as nė pasqyra pėr tė parė brenda
  as tek kėnga si pėrjashtim
  as tek vdekja si fillim


  Oh fėmijė, kjo ėshtė ėndrra njerzore
  qė gjumi njerzor ndėrsjellė
  mos u pėrpiq kaq fortė tė kacaviresh
  pėr ēka tingėllon kaq thellė
  E dua ėndrrėn qė sapo ke filluar
  pėrpos gjelbėrimit tim
  I dua guralecėt dhe diellin
  gjithēka bota pėrfshin

  Mbi gjithėēka po tė them
  agullimit kur drita ndrinė
  Tė ofroj veē ditė tė rreckosura
  qė grisen nėn tėnden psherėtimė
  Nuk e di sa shumė tė tjerė
  do kalojnė epoka n'lėkundshmėri
  gjithēka qė kjo kėngė ka lėnė mbi
  gjuhėn e krijesave n'pritshmėri


  ________________________________
  Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen. Empty Re: Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen.

  Mesazh nga Scarface Tue 21 Oct 2008, 05:15


  Poemat nuk na duan mė  Poemat nuk na duan mė
  nuk duan tė na dashurojnė
  nuk duan tė jenė mė poema
  Mos na mblidhni, ato thonė
  Nuk mundemi t'ju ndihmojmė
  Tashmė nuk ka mė peshkime nė
  rrjedhėn e lumit madhor tė Zemrės
  Na lini tė qetė, thonė, po shndėrohemi
  nė diēka krejt tjetėr
  Kanė ikur tej nėpėr botė
  Tė jenė me dikė, dikund
  qė punon me trupin e tyre
  qė nuk ka plan t'shndėroj botėn
  Ato asnjėherė nuk janė zbavitėse
  Unė jetoj pranė njė lumi nė Majami
  nė kushte qė nuk mund t'i pėrshkruaj
  I shoh ato disa herė, poemat,
  nė gjysėm-rrėnjosje, nė gjysėm-lindje
  me muskuj gjysėm-rrėgjuar
  mėngpėrveshurat
  lėshuar poshtė si graso
  gatitur, pėr tė bėrė dashuri
  me dhėmbin e sharrės


  ________________________________
  Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen. Empty Re: Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen.

  Mesazh nga Scarface Tue 21 Oct 2008, 05:15


  Kopėshti i qershive  Kanada, ca luftra presin pėr ty
  ca tradhėti
  ca flamuj tė shqyer
  Trashėgimia nuk mjafton
  Fytyrat duhen haruar nėn varenė
  e ideve mizore
  Kutitė e postės do shpėrthejnė
  nė kopshtin e qershive
  dhe dikush do tė pres pėrgjithmonė
  pėr ēeqet e majme tė gjyshėrve


  Nga thellėsia e kafenesė vėrej
  qetėsinė
  e rrėnies sė flokėve tė borės
  njėsoj si reklamaxhiu amerikan
  i ēizmeve tė reja plastike
  duke parė pėr njollėn e ē'rrėnjosur
  ndoshta slita
  e aratisjes
  e profetit tė ngrirė
  e kryengritjeve indiane
  e tė djegurave stacione meterologjike
  Ka edhe njė tjetėr histori kėtu djema
  Kanada, a mund tė lindėsh
  a mundt tė ushqeshė
  ca mė tepėr kėngė folklorike
  mbi lirinė dhe vdekjen


  ________________________________
  Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen. Empty Re: Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen.

  Mesazh nga Scarface Tue 21 Oct 2008, 05:16


  Plaēkė antike e trashėguar  Skena torturonjėse zhvillohet posht ziles sė ngrirė
  pėraq sa mund tė mbrojė njė orė tė shtrenjtė muri.
  Gati-gati pres kėmbanėn tė dėgjohet
  pėraq sa gjuhėt mbarėshtrohen
  dhe trupi rreshket dhe gjen qetėsi.
  Tė gjithė janė tė konservuar dhe faqeskuqur
  pėraq sa kam zemėr tė qaj pėr triumf ose ndėshkim
  do tė konservohesha si goja qė prodhoi
  njė notė tė vetme nė arkėn e muzikės.
  Drama e ziles ngrihet, ngrihet
  si njė gjigande perlė ekstravagante
  rreth rrethit unazor tė martesės,
  ose tė karficės
  ose tė medalionit
  E di qė ndihesh e zhveshur, shpirt i vogėl
  E di qė e urren jetėn nė fshat
  E di qė nuk mund tė presėsh
  pėraq sa revistat shumngjyrėshe tė vijnė
  njėherė nė javė
  njėherė nė muaj
  Duke soditur rreth shtėpisė sė gjyshes
  Plaēkėn antike tė trashėguar.


  ________________________________
  Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen. Empty Re: Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen.

  Mesazh nga Scarface Tue 21 Oct 2008, 05:16


  Sytė e tu


  Sytė e tu janė tė fortė
  Ata pėrpiqen tė mė sakatojnė
  Ti ke futur nė 'ta gjith forcėn
  sepse ti nuk e di
  si tė bėhesh hero
  Ke ngatėrruar idetė
  Nuk ėshtė heroi
  Por tirani
  qė pėrpiqesh tė jesh
  Prandaj dobėsia
  ėshtė kualiteti yt mė tėrheqės
  Nuk kam asnjė parashikim pėr ty
  Tė rrezikshmit sytė e tu tė zinj
  ngulen drejt vajzės mė tė afėrt
  drejt mė tė afėrtės pasqyrė
  ndėrsa ti shkonė me shpresė
  nga profesioni nė profesion


  ________________________________
  Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen. Empty Re: Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen.

  Mesazh nga Scarface Tue 21 Oct 2008, 05:16


  E vetmja poezi  Kjo ėshtė e vetmja poezi
  Qė mund tė lexoi,
  Jam i vetmi qė e shkroi,
  Nuk e vrava veten
  Kur gjėrat shkonin keq e mė keq,
  Nuk kėrkova shpėtim
  Te droga apo leksione, pėr dreq,
  U pėrpoqa tė fle
  Por kur gjumi s'mė zinte
  Mėsova tė shkruaj,
  Tė shkruaj mėsova, mos harro (!)
  ēfarė mundet tė lexohet
  nė tė tilla netė
  si kjo...


  ________________________________
  Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen. Empty Re: Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen.

  Mesazh nga Scarface Tue 21 Oct 2008, 05:17


  Tė gjithė e dinė
  Tė gjithė e dinė qė zaret janė hedhur me hile.
  Tė gjithė (pėr tė patur fat) ecin me gishta tė kryqėzuar.
  Tė gjithė e dinė se bijtė mė tė mirė u shuan.
  Tė gjithė e dinė qė lufta ka mbaruar.
  Tė gjithė e dinė se ndeshja pėrfundoi:
  I varfri mbetet i varfėr, i pasuri e shton pasurinė.
  Ky ėshtė njė fakt, tė gjithė e dinė.

  Tė gjithė e dinė qė anija ėshtė e shpuar.
  Tė gjithė e dinė qė kapiteni ėshtė gėnjeshtar.
  Tė gjithė e kanė zemrėn e thyer nga babai
  Ose qeni qė dje u kall nė varr.
  Tė gjithė flasin veē pėr para.
  Tė gjithė si tė babėzitur duan kuti me ēokollata,
  Tė gjithė pėlqejnė trėndafilat qė tė kujtojnė rininė.
  Ky ėshtė njė fakt, tė gjithė e dinė.

  Tė gjithė e dinė qė ti mė do e dashur.
  Tė gjithė e dinė qė ėshtė me tė vėrtet kėshtu.
  Tė gjithė e dinė qė je kaq besnike.
  Pėrveē dy-tri netėve kur nuk kam qenė kėtu.
  Tė gjithė e dinė qė je njė tip i mbyllur
  Shumė njerėz lakuriq tė njohėsh ke dėshirė.
  Ky ėshtė njė fak, megjithse i pėshtirė.

  Tė gjithė e dinė, momenti i vėrtet ėshtė tash o kurrė.
  Tė gjithė e dinė qė e vėrteta ėshtė veē ti dhe unė.
  Tė gjithė e dinė qe ky varg nė shpirt ngulet.
  Pėr kordelet apo kravatėn sė cilės i pėrkulet.
  Tė gjithė e dinė qė pakti ėshtė i krimbur si njė bimė.
  Ky ėshtė njė fakt, tė gjithė e dinė.

  Tė gjithė e dinė qė kolera e sė vėrtetės po afron.
  Tė gjithė e dinė, ajo lėvizė me shpejtėsinė e erės.
  Tė gjithė e dinė qė burra e gra tė zhveshur.
  Janė pasqyrimi artizanal i sė shkuarės pas derės.
  Tė gjithė e dinė qė kjo skenė ėshtė e vdekur.
  Por gjithmonė ka njė mjeshtėr nė tėndin krevat.
  Qė luan dhe pėrhap atė qė tė gjithė e dinė,
  Tė gjithė e dinė qė ky ėshtė njė fakt.

  Tė gjithė e dinė qė tashmė je nė vėshtirėsi.
  Tė gjithė e dinė, gjithmonė i vėrtetė ke qenė o Njeri.
  Pėrmes kryqit tė pėrgjakur nė krye tė Kalvarit,
  Tė gjithė e dinė se ajo vjen tek ne copė-copė.
  Shikoje Zemrėn e Shenjtė pėrpara se tė shpėrthej.
  Hapi sytė dhe shikoje pėr tė fundit herė kėtė akt.
  Ky ėshtė njė fakt, tė gjithė e dinė.
  Tė gjithė e dinė qė ky ėshtė njė fakt.


  ________________________________
  Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen. Empty Re: Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen.

  Mesazh nga Scarface Tue 21 Oct 2008, 05:17


  Modelet e Parisit  Vashėzat modele po ndėrrohen
  pėr sfilatėn e mėtejshme.
  E pashė seksin e njėrės
  dhe gjoksin e njė tjetre.
  Njė balonė ishte bashk'ngjitur
  nė gishtat e njė femre.
  Dhe ata filluan tė vėnė
  nė lėvizje makinėn e erės.
  Veshjet gjallėroheshin
  nėn aksidente tė madhėrishėm
  flokėsh tė mistershėm
  qė projektonin fytyrat e tyre solemne.
  Mrekullia e ballonit
  hulumtonte nė shenjat e gishtrinjve,
  egėrsinė e stuhisė
  tė strehuar brenda trupave tė tyre.
  Mė nė fund ushqimi kinez mbėrriti,
  dhe vashėzat modele ecin gjithandej,
  me piceta ndėr duar dhe pjata kartoni.
  Tė gjithė ishin tė lumtur qė imazhi
  magjik i gruas-prej-druri,
  suksesin kishte pėrfshirė.
  Ato mundet tė pushojnė pakėz,
  nė kurbėn e madhėrishme
  tė lartėsisė sė vėrtetė
  tė besimit vital tėrheqės
  prej tė cilit :
  Ndihesha i lumtur.
  Ndihesha i privilegjuar.
  Tė jem i pranishėm nė aktivitetin
  e rėndomtė sipas rregullave
  tė profesionistėve.


  ________________________________
  Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen. Empty Re: Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen.

  Mesazh nga Scarface Tue 21 Oct 2008, 05:17


  Suzana
  Suzana tė merr pėr dore, tatėpjetė,
  Pranė lumit, tek vendi i saj i fshehtė,
  Ku sirenat e anijeve mund t'i dėgjoshė,
  Ku pėr gjithė natėn pranė saj tė qėndroshė,
  Dhe ti e di qė ajo ėshtė gjysėm e ēmendur,
  Arsye qė e shtyn kureshtjen e pagdhendur,
  Pikėrisht ajo ē'ka do t'i rrėfesh asaj tashti,
  Kėtė natė: nuk tė ka ngelur aspak dashuri.
  Dhe ajo pa folur tė merr nė valėt e saj,
  Duke lėnė lumin tė t'pėrgjigjet pasandaj,
  Qė ti gjithmonė ke qenė i dashuri i saj.
  Dhe ti dėshiron tė udhėtosh me tė,
  Tė pėrshkoshė i verbėr hapsirėn, pa zė,
  Ajo verbėrisht tė beson veē ty, kėtė natė,
  Po qe se ti, trupin e saj mbart nė imagjinatė,

  Edhe i madhi Krisht ishte lundėrtar,
  Ndėrsa ecte pėrmbi ujė, e shkėlqente si far,
  Tė tjerėt nuk e besonin, dhe s'kishin si ta dinin,
  Vetėm tė mbyturit e pėrposhtėm mund ta shihnin,
  Ndėrsa thoshte " tė gjithė njerėzia do t'bėhen lundėrtar,
  gjersa deti nėn vetvete do t'i ēlirojė, duke i marrė" !
  Ndėrsa brenda vetes zemrėn e kishte tė thyer,
  Pėrpara se vėshtrimi i Qiellit drejt Tij te ishte kthyer,
  I dorėzuar, i kryqėzuar, veēse si qėnie humane,
  Mbyste, pėrposhtė vetvetes (si deti) urtėsinė vigane.
  Dhe ti dėshiron tė udhėtosh me tė,
  Tė pėrshkoshė i verbėr hapsirėn, pa zė,
  Ti verbėrisht beson veē tek Ai, kėtė natė,
  Po qe se Ai, trupin tėnd mbart nė imagjinatė,

  Suzana, prej dore tė ka zgjuar prej gjumit,
  Ajo ėshtė e vetmja lidhje midis teje dhe lumit,
  Ajo ėshtė e veshur me rrecka endacake,
  Tė shqyera prej ditėve tė saj bredharake,
  Dhe ndėrsa dielli pikon si mjalti mbi jetė,
  Zbardhėllon krejt gjirin e Zonjės sė vėrtetė,
  Tė tregon se ku duhet vetveten ta pėrqendrosh,
  Pėrmes plehrave dhe luleve tė shikosh,
  Atje poshtė algave, nė thellėsi ka tė mbytur heronj,
  Fėmijė qė me shpresėn e mėngjesit mbahen me thonj,
  Nė ankth ėngjėllor, pėr pak mė tepėr dashuri,
  Kėshtu pritja ka pėr tė qenė nė pėrjetėsi,
  Ndėrsa Suzana pėrball teje mban pasqyrėn,
  Dhe ti plot njė jetė udhėton me tė,
  Ti verbrisht e di, se beson tek ajo kėtė natė,
  Po qe se ajo, trupin tėnd mbart nė imagjinatė.


  ________________________________
  Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen. Scarfa10

  Sponsored content

  Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen. Empty Re: Disa poezi nga shkrimtari: Leonard Cohen.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Mon 01 Mar 2021, 08:56