Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Disa nga poezite e Esad Mekulit

  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Disa nga poezite e Esad Mekulit Empty Disa nga poezite e Esad Mekulit

  Mesazh nga Desperado Mon 06 Apr 2009, 03:06


  Porosia e nanes
  Pėr ke nė dritė ju qita,
  o djelm!
  Pėr ke ju rrita,
  o bij`?
  Pse u gėzova unė nė jetė?
  — Nanėn po e leni sot
  kur kryet
  me mburrje pėr ju e ngrita;
  kur futėn e zezė e hoqa;
  kur zjarmin nė votėr
  pa frigė e ndezim nė mbramje —
  kur sofrėn ma thatė s`e shtrojmė!
  Nė dheun e huaj shkoni?
  Atje —
  ku vesh s`ju marrin:
  ku vllau tė vllanė
  me bisht tė synit shikon
  e punėn e vet soll kqyrė!
  Atje —
  ku bima ndėr ara
  thahet nėn hanė;
  ku grizhlat sqep-mprehta
  frytet e vjeshtės s`parit shkretojnė!

  Atje —
  ku dheu i zi
  randė do t`ju peshojė mbi rreshtna
  pa etnit tuej pėr bri!
  Unė be po u qes,
  bre djelm —
  nė trollin
  qė shkelėt si fėmi,
  nė eshtnat e tė parėve,
  nė gjakun e derdhun pėr liri,
  nė fatlumninė tuej e tė nipave,
  nė tamblin e gjive tė mi` —
  m`i terni lotėt qė t`harroj ēdo dhimbė:
  mos me u nda
  prej prehnit tim
  as vllau me vlla!


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Disa nga poezite e Esad Mekulit Empty Re: Disa nga poezite e Esad Mekulit

  Mesazh nga Desperado Mon 06 Apr 2009, 03:06


  Mbramja
  Si tufa mėndafshi t’artė nė tė kaltėrten shami,
  n’mes dy duersh t’bardha, dy kodra nė borė-
  flakron pėrėndimi…Retė mbi krye prorė
  ngasin nėpėr qiell dhe zhduken n’hapsi.

  …Dhe drita e mbrame shuhet mbi ēdo sukė:
  cipa e natės shtrihet mbi fushat e pėrhime,
  malet heshtin n’errėsi si me qenė tė ngrime,
  si tė humbet jeta-xho gja u nxi, u zhduk.

  N’ajri ndihen klithmat e natės qė ra-
  drujt pran rrugės era i pėrkund…
  Ndėrsa drita e bardh, e tretun dikund,

  shigjeta tė flakta mpreh errėsinės me i ra.
  Terri sundon botėn. Katundet e shtrime
  nė mes tė natės prehen n’lugin me andrrime.


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Disa nga poezite e Esad Mekulit Empty Re: Disa nga poezite e Esad Mekulit

  Mesazh nga Desperado Mon 06 Apr 2009, 03:07


  Popullit tim
  Deshta, shum’ kam dasht-dishrue
  qė me kėng tė trimnoj, me fjalen tėnde tė ndrydhun
  tė ngrej fuqitė prej gjumit…
  Kėndova (dhe kur m’ishte ndalue)
  se liria do tė vinte edhe pėr ty, tė pėrbuzun.

  Kėndova mbi ditėt fatlume qė do tė lindshin, pa dhun,
  n’agimin e lirisė pėr ty me popujt kėtu e ngjeti,
  mbi forc tė bashkimit mbarė:
  mbi vrullin tand tė mėshehun
  -unė, biri yt dhe-poeti.

  Po! N’errsinėn e shtypjes sė randė sa shkambi,
  ndėgjova thirrjet qė tė bana me dal n’dritė-
  pse pėr liri-me tjerė
  ke dhanė dhe ti
  djers e gjak si etnit.

  Kam dhanė, i dashtun…Dhe sot, nė liri-
  kur thembra e gjaksorit s’na shkel dhe dora pa
  pranga mbeti,
  me ty kėndoj mbi fuqinė e ngjadhun nėn yllin qė na pri’
  -unė, biri yt besnik dhe-poeti


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Disa nga poezite e Esad Mekulit Empty Re: Disa nga poezite e Esad Mekulit

  Mesazh nga Desperado Mon 06 Apr 2009, 03:07


  Ne mengjes
  Horizonte zbulue me bardhsi mėngjesore
  zgjohen…
  Dy-tri pėrvidhen hapsirė,
  udhėtojnė,
  t’bardha e t’holla
  si ēarēafė t’lėshuem n’erė…

  Fushat pėshpėrisin lutje mėngjesore.
  Ditėn e re pėrshėndesin
  Me lojė kunorash -
  Drujt e gjethuem;
  nė bar kanga e gjallesave t’imta
  ende himnin e saj…

  Livadhe dhe arave t’vesueme,
  zane… Dita po gdhin.
  Fushat erėnjoma shtrihen
  Si trup i gufuem femne…

  Endem, si fėmi, n’qetėsinė mėngjesore
  dhe trupin e ushqej me freski
  t’barishtave dhe t’erės;

  pėrkdhel mėngjesin me sy t’mbyllun
  dhe thellė n’zemėr qetoj,
  me harresė mėsheh, mbuloj
  dhimbjet e shpirtit t’varruem.


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Disa nga poezite e Esad Mekulit Empty Re: Disa nga poezite e Esad Mekulit

  Mesazh nga Desperado Mon 06 Apr 2009, 03:07


  Shqiptari kendon
  Shekujt mbi ne
  e nė ne
  e mbushen jeten plot vnere*-
  qe pezm,
  e zjarri kryengrites
  nder zmerat tona m'u ngri,
  qe njeriu mos te jete-njeri:
  emri te na zhduket perhere.
  Qeme-o njerez po robe;
  pa buke, liri n'usdaje,
  ne vatren tone
  pa shtepi
  ne plangun tone
  argatare!
  Qeme-
  turq, dreqen me bishta,
  qeme-raje
  qe t'hiqet ne vargoj
  te mjerimit
  te perbuzur-shiftare* *!
  qeme...
  por koha-lufte
  sheron varret cdo dite:
  mbas nates se erret
  te shekujve-
  hap krahet koha e re...
  Po, jemi gjalle!
  Dielli dhe per ne shnderit...


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Disa nga poezite e Esad Mekulit Empty Re: Disa nga poezite e Esad Mekulit

  Mesazh nga Desperado Mon 06 Apr 2009, 03:08


  Rinisė
  Zemrat i mbush me bukurinė e pėrjetshme t' lumnisė,
  me harresė t' kėndshme vuejtjet i mbulon...
  Hap rrug' t e reja - nė ditėt e territ e t' zisė -
  me ravat e thella t' gėzimit rrėgallat e jetės lavron.
  Nėpėr shtigje t' reja rrugė shpėtimi i ēel,
  me ato fuqi qė ti njeh pėr bukuri:
  ēdo ar' e plleshme nga ti asht mbjellė,
  prej kah do t' mbijė fara e re me t' reja brezni.
  Fuqia jote jeton me shekuj e rritet gjithmonė,
  kthjellohet, gufon, vlon - ky burim gėzimi
  i jetės sė re! - O, e dashura rinia jonė!..
  - n' orėt e shekujve ndėgjoj at' far' kumbimi.
  Gėrshetohet kėnga e pėrhershme mbi t' madhnueshmen rini -
  Ty, qė ke le bashkė me kėtė jetė!
  - O, ti gėzim i vetėm i jetės, o ti lavdi,
  para lumnisė sate fort n' habi kam mbetė!


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Disa nga poezite e Esad Mekulit Empty Re: Disa nga poezite e Esad Mekulit

  Mesazh nga Desperado Mon 06 Apr 2009, 03:09


  A ėshtė fajtor Shqiptari
  A ėshtė fajtor shqiptari pse nė kėtė qiell jeton,
  nėn kėtė qiell nė trojet e tė parėve tė vet ?
  A ėshtė fajtor pse ėshtė,
  e pėrkundėr tė gjithėve qėndron shqiptari,
  rob e njeri, qė do i vetvetės tė jetė ?!

  A ėshtė fajtor shqiptari, pse si tė tjerėt don
  tė jetojė si njeri nė tė vetat sot e pėrditė ?
  A ėshtė fajtor pse, pėrkundėr dhunės - rron e qėndron
  nėn qiellin e Kosovės loke, nė truallin e tė parėve tė vet!


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Disa nga poezite e Esad Mekulit Empty Re: Disa nga poezite e Esad Mekulit

  Mesazh nga Desperado Mon 06 Apr 2009, 03:09


  Andrra e vajzes
  Shushuritja e leht’ e t’panjohtunit mė treti fare
  dhe agime t’kaltėrta andrrova…

  E nėpėr kunor lakmish pėr ‘limtare-
  si lulja q’i jep qiellit lulzimin,
  rinin ja dhurova.
  Shkėlqyen yjet e qiellit si syt e tijė
  tė thellė dhe tė ndritshm
  dhe u shafit nėn te e kėrthnezta fuqi…

  -Sonte shushurutja e leht’e t’panjohtunit
  mė treti fare
  dhe agimet e kaltėrta andrrova


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Disa nga poezite e Esad Mekulit Empty Re: Disa nga poezite e Esad Mekulit

  Mesazh nga Desperado Mon 06 Apr 2009, 03:09


  Gjykimi
  Do tė vijnė mbas nesh fėmijėt tanė e fėmijėt
  e fėmijėve tanė
  dhe ata do tė flasin pėr ne, ata do tė gjykojnė
  pėr ne-
  (Breznitė veprat i gjykojn .. -ka thanė nji njeri i
  madh!)-
  dhe nuk do t’na dėnojn, e dij, pėr belbėzimet
  tona, shtėrzimet’
  pėr gabimet-t’vogla e t’mėdha-pėr tė
  mbėrrimet tona…
  Pse-kush ka faj qė prindet s’na lanė gadi kurrgja
  -pos vorreve dhe padijes;
  kush ka faj qė aq kohė-errėsija dhe vetmija-
  si mrazet e pranverės kanė mbyt filizat mu nė farė?!
  Do tė vijnė mbas nesh fėmijėt tanė e fėmijėt e fėmijėve
  tanė-breznitė,
  dhe ata do tė dijnė pėr ne, se ne jemi pjella e Ditės
  sė Re-dhe plot diell e dashni;
  do tė dijnė pėr ne, e dij, dhe do t’ua kallxojnė me
  binduni fėmive tė vetė
  si kemi ngallnjye, nga hini dhe vjetėrsia,qytete t’reja,
  fabrika dhe katunde…
  si kemi shkrue kangė, si kemi thurė tregime-
  tue belbzue ebecenė dhe gjuhėn vetė…
  (Dhe, ani, qė tė gjithė jemi marrė me ēd! o gja, si me
  qenė mjeshtra ēollakė,
  me pak dije po me shumė e shum vullnet…)


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Disa nga poezite e Esad Mekulit Empty Re: Disa nga poezite e Esad Mekulit

  Mesazh nga Desperado Mon 06 Apr 2009, 03:09


  Vdekja e Dites
  Dielli n’perėndim
  N’zjarrin flakrues
  U dogj…

  Dhe ēdo gja u trand,
  u pikllue
  n’vaj pėr tė.

  N’arkivolin e heshtjeve t’muzgut,
  n’dhimbje bonjake
  sonte,

  i dashtuni, i yni,
  me lot t’pastėr
  u vajtue:

  Psherėtima e gjethit t’barit
  dhe d’nesa e prajshme e erės
  me pikllim zemrėn e poq…

  Dielli sonte
  n’zjarrin flakrues
  u dogj.


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Disa nga poezite e Esad Mekulit Empty Re: Disa nga poezite e Esad Mekulit

  Mesazh nga Desperado Mon 06 Apr 2009, 03:10


  Mengjesi
  Zbehet qielli n’agim dhe rete e purpurta,
  Perparese te kuqe varen n’largesi-
  Si n’anderr, dikur…Gurbetqaret ofshajne, tue dale
  prej birucave n’periferine e larget e t’piklluemshme
  dhe trupat e derrmueme ua lemon fresku i veses,
  puhija e pare mengjesore…

  Mengjesi per ta asht - anderr e shartueme
  ne zhgjander t’zeze e t’mundimshme,
  thirrje e pameshirshme per derdhjen e djerses
  e t’gjakut –
  qyteteve te largeta, rrugeve… per kafshaten e thate-
  ai asht zgjim i idhet, plot andrrime per buke,
  pse – cdo mengjes asht mundim i ri, perbuzje e perulje,
  dita qe ka me sjelle tundime te reja, ma te randa,
  shperthen ne mendje si agim’ i purpurt
  mbi nenkresen e shkyeme,
  si thirrjet e largeta, t’kuqrremta…
  Sepse – cdo mengjes asht nji thirrje e dhimbshme:
  - Buke per sot, o jete, pse shume buze presin prej meje!

  …Dhe vetem nganjihere, n’mbrendi, botnat e reja vetojne
  hareshem: dit’ ma t’lumtuna u bijne atehere ne t’pame
  dhe rruget bardhoshe, si ame lumenjsh,
  shkrihen, burojne n’vetedije dhe vizllojne para syve:
  -Buke do te kete…dhe pune…-peshperisin
  buzet e dridhshme.
  -Voter te nxehte per te gjithe! – dhe shikimi
  deperton ne’thellesi, zbulon botnat e meshehuna,
  dhe dalin para syve –
  fushat
  qytetet
  njerezit…

  Zbulohet jeta e deshrueme!…

  Mengjesi per ta asht anderr e kputun ne zhgjanderr
  T’zeze e t’mundishme,
  thirrje e pameshirshme per derdhjen e djerses
  e t’gjakut
  Qyteteve t’largeta, rrugeve…per kafshaten e thate-
  ai asht zgjim i idhte, plot andrrime per buke.


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Disa nga poezite e Esad Mekulit Empty Re: Disa nga poezite e Esad Mekulit

  Mesazh nga Desperado Mon 06 Apr 2009, 03:10


  Nata
  Lugut t’qiellit fluturojne rete hijeranda
  vedrat e territ tue derdhe mbi rruget e plasarituna-
  Nata e erret horizontet i mbylli…

  Qiella tash bahet si cerep’i zi…
  Dhe pikat e para t’shiut
  hovshem leshohen mbi rruge e pullaze.

  …Diku, nji za i piklluem, si ai i nanes mbi kufomen
  e birit t’vetem;
  thirrje e prekshme e dikujt, si ofshame,
  ne shushurimen e erret t’shiut-
  si klithje e femise t’humbun ne furtune…

  Bie me rreshek…Shiu end
  pej t’panumert…Bie pika si plumbi,
  si kazmat e randa t’puntoreve…
  -O, si me dashte me shembe cdo gja ne ket
  nate t’merrshme!

  Kujisin bagllamet e ndryshkuna ne kapaket
  e dritareve ku me hov sulmon shiu,
  frushkullon ere e furishme…Lebetisin kunorat e pemeve,
  ulurojne me za vajtues…
  E drita e zbehte dridhet ne dhomezen e erret plot myk,
  ku gurbetqaret t’rrasun fishek, nder skuta ku nuk pikon,
  andrrojne shtretnit e ngroht, trupat e lodhun me i clodhe…

  Era terbueshem uluron mbi pullazet e came t’shtepive,
  dridhen trupat e ngrime nen leckat e mbulojes ne
  skutat e erreta t’dhomes,
  ne vorr per s’gjalli – te denuem per shfarosje…

  Ferri i kesaj bote doren ua shtrin t’mjereve
  para se me hy ne parajsen e jetes s’amshueme!


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Disa nga poezite e Esad Mekulit Empty Re: Disa nga poezite e Esad Mekulit

  Mesazh nga Desperado Mon 06 Apr 2009, 03:10


  Nė liqenin e Plavės
  Ja ku me ke, Liqen i dashur: mu ne bregun tend
  - te enderruar, te deshiruar. Eshte mengjesi
  i hershem. Mjegullat, me ngadale, jane
  shtresuar mbi syprinen e ujit, por shpejt
  e shpejt ndahen prej saj. Tashme zbulohen
  tiparet e Kufilaces, matane, dhe te Visitorit
  te afert- rreze malit. Kurse, edhe me larg
  mezi dallohen shkembinjte e Bjeshkeve
  te Nemuna. Bari i dendun, erekendes i renduar
  nga vesa. Si pas shiut pranveror...
  Mbi Qafen e Diellit- drite. Rrezet e para
  miklojne Qafen, per t“i vershuar, mandej,
  hapesirat e pyjeve dhe te rrafshit perposhte.
  - Miremengjes, bukuri e vendlindjes!
  Mire se vjen!
  As kercimi i troftes syprines, as gagarisja
  e patave te egra neper shastar, as kenga
  e zgjatur e kostareve herak livadheve perreth.
  Heshtje. Qetesi e vendlindjes, si ne caste te rralla pajtimi...
  Ndahem nga bregu me barken e lire. Lopata
  e dyfishte zhytete here ne njeren, here ne anen
  tjeter. Si dikur ne sandolinen e vogel.
  Lagur, gati medashje, rrobat nga lundrimi
  i vrullshem. I trimeruar. Mandej i rraskapitur,
  ia dorezoj lopaten me te fortit dhe me te shkathtit.
  Ne bash i ulur, i perqendruar i teri ne sexhaden
  e lemuar te barit nen uje qe perdridhet
  ne drejtim te rrymes kah Limi.
  Si kujtimet e shumta ne kete mengjes veror.


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...

  Sponsored content

  Disa nga poezite e Esad Mekulit Empty Re: Disa nga poezite e Esad Mekulit

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Mon 01 Mar 2021, 09:44