Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Suzana Zisi...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:48


  Sikur…  Sikur,
  Une, te isha ti,
  e,
  ti, te ishe une...
  Vec per nje cast…
  Bota do trandej
  e,
  qielli do nxihej…
  Ti,
  do ndjeje zbrazeti…
  Une,
  do ngrohesha ne vullkanin tim
  qe do niste te shuhej brenda teje…
  Ti,
  Do me ofroje zjarr
  dhe
  dashuri…
  Por,
  Kjo do ndodhte vec nje cast
  Nqs,
  Ti,
  do ishe
  Une…
  E,
  Une,
  do isha,


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:48


  Mulliri i kafesė


  Ti bluan,
  bluan
  skelete.
  Pėrtyp
  kafka,
  mbeturina brinjėsh,
  cdo ditė.
  Ti,
  bluan.
  Bluan
  hije,
  linjash,
  konturesh,
  gjinjsh.
  Ti,
  bluan,
  zhurmat,
  klithjet,
  pėrkėdheljet.
  Bluan
  dashuritė…!
  Bashkė
  me tė ligun,
  bluan
  dhe tė mirin.
  Ti.
  Mulliri i kafesė,
  qė,
  s’ta mbush
  syrin...!!!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:49


  Nje dite…


  Njė ditė,
  ti,
  do bėsh paqe
  me veten,
  dhe
  me botėn.
  Unė,
  do jem
  e padukshme...
  Skorje,
  e flakur
  pa pikė fantazie,
  ne kėndin
  e fabrikės
  sė madhe,
  tė jetės…!
  Ti,
  do tė mė shohėsh
  mua.
  Tė pavlerėn.
  Tė kotėn.
  Dhe…
  Do tė mė lesh,
  sigurisht,
  aty…!
  Ti,
  njeri
  qė,
  ke bėrė paqe
  me veten,
  dhe,
  me botėn…!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:49


  Anija dhe pirati


  Ti,
  kujton
  se e pushtove?
  Por,
  e di vallė?
  Ajo,
  nuk hesht – si stuhia.
  Humbet
  nė njė vend,
  por,
  lind
  nė njė tjetėr.
  Si nė pėrrallė...
  Ndalet,
  njė ēast.
  Krenohesh
  ti,
  krenohesh…!
  Por,
  nė duart e tua,
  nuk bie sėrish…
  Si stuhia,
  pėrplaset pas shkėmbit.
  Dhe ēahet!
  Dhe vdes!
  Por…
  S’jepet
  anija…!!!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:50


  Jam po ajo bebe…  U linda tė martėn.
  Ora 02.

  Pėrballė teje
  dhe njė planeti tė panjohur.
  Unė-satelit-dhimbjesh,
  ndiej gėrricje dhe therje
  tė ngarkuara me shekuj,
  ...........................minuta,
  ....................................sekonda,
  gdhendur prej teje nė testamentin gri,
  nė trupin e lebrosur nga vitet,
  bardhė-kuq-verdhė e zi.
  Ende s’mė ke njohur?
  Kam ndėrruar pelenat, jo fytyrėn.
  Prekmė pėrsėri
  si dikur,
  kur Muzat m’i lėshove tė kafshonin tė uritura.
  Skicoje pėrsėri buzėqeshjen,
  ..................................tashmė mes rrudhave tė lehta,
  qė pėrpijnė sa mundin
  milimetrat - kilometra tė lėkurės sime.
  Planetin qė fle brenda trupit tė irnosur, me kafshime.
  Ti,
  mos luaj nė skenėn e asgjėsė, rolin e tė habiturės.
  Jam po ajo bebe…
  Tashmė, mė e menēur me ēmendurira,
  mė e varfėr me rini.
  Luaj mė mirė tragjedinė e radhės
  dhe lėrmė tė vdes nė rolin tim tė martires,
  zgjedhur nė akropolin e perėndive te mėshirės,
  me tė vetėshpallurėn verbėri tė mosqenies,
  mes ėndrrave dhe pamundėsisė
  qė m’i servire ti nė pjatėn e mungesės.
  Po gdhin e mėrkurė.
  Qeshu!!!
  Jam unė ajo e pafajshmja e orės 02.
  Ishte e martė si sot, tė kujtohet?
  Dhe ylberi-shtrati im, ndrinte nėn kurorėn tėnde,
  si tani - kjo foshnjė e fantazisė sime
  qė do vdesė pas disa sekondash.
  5…Mos m’i ndaj sytė
  4…………....Mė puth pėrsėri
  3……………………Bekoje Muzėn
  2…………………..……………Ma fal ylberin
  1………………………………………….Oiiiiiiiiiiiiiiii…

  Dje ish e martė
  Ora 02


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:50


  Toka ime - Femėr…  Nė dashurinė tėnde,
  ........................pėrpėlitem endem,
  si vite mė parė, nė mitrėn e ngjizjes.
  Netėve tė errėta, me imazhe dehem,
  pėr tė rendur ditėn me puthje ēapitjesh.


  Unė i heq kėpucėt
  .....................dhe ashtu e zbathur,
  puthje tė ngrohta me ty marr dhe jap,
  qė, kur trupin tim nė gji ti ta tresėsh,
  pluhur dashurie tė rikthehem prapė.


  Sot gjurmėt e mia
  .....................tek ti vizatoj.
  Afshi i pjellorisė mė gėlon nė zemėr.
  Tė rilindem bimė me rrėnjėt te ti,
  tė ēel lule - femėr.


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:51


  Vjeshtė... Mėngjes…
  Vjeshtė…
  Mėngjes…
  Pi tė trishtėn mjegull, nė vend tė kafesė…

  Matem me pėllėmbėt e tua.
  Vetja,
  mė duket e vogėl.
  Rrudhave tė kohės vdes.
  Dhe zgjohem sėrish tė pi njė kupė shpresė.
  Jo!!!
  Ti mos u hidh shkėmbinjve tė qumėsht.
  Foshnja ėshtė rritur,
  Ti - Legjendash tretur.
  Nuk ka Perėndi qė tė tė besojė.
  Flake pikėllimin shekujve tė mbetur.
  Ja, njė kupė vjeshte do pimė “Argjiro”,
  dehur kalldrėmesh si dy pijanece.
  Ti – “Zonja e rėndė me tualet myshqesh”- ndrin,
  unė – hija jote e vockėl memece.

  Mos duhet tė pi edhe njė kupė “Zgjim”?
  Apo tė dehem me ca kupa “Shpresė”?

  Vjeshtė…
  Mėngjes…
  Pi tė trishtėn mjegull, nė vend tė kafesė…


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:51


  Jam i yti…  Jam i yti...
  Pėshpėritje qė kaloi prej gojės,
  mushkėrisė,
  kėrthizės,
  deri nė fundbarkun tim.
  Ish zgjim i vdekur shekuj mė parė.
  I dashurisė - rikthim.
  “Jam i yti”,
  ulėrin dėshira pėr ta shuar flakėn me zjarr.
  Etjendezur, pėrpėlitesha nė tėndin pėrqafim...
  “Jam i yti?”
  Jo!
  Ti, nuk je veē Dielli im...
  Rrezelėshuar, harlisur mbi ankthin - mallkim.
  “Unė jam i yti...”
  Ish ėndėrr, makth, lojė e syve blu.
  Zbret fundbarkut tim ėmbėl.
  Dhe, si klithmė lėshohet qiejve tė tu.


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:52


  “I panjohuri im…”


  Duke u ndriēuar prej hėnės kemishėverdhė,
  Ti, pikturon me sharrat dhėmbėmprehta tė vjeshtės,
  Tė mundshmin takim
  Me mua.
  Lastarėt e blertė tė pranverės,
  qė ende nuk ėshtė konfiguruar nė kohė,
  marrin shkėlqimin e metaltė tė pritjes tėnde,
  Qė,
  natėn,
  verdhacukja anemike e shndėrron nė ankth,
  derdhur hapėsirave,
  ……………krrelat e flokėve tė pafaj tė
  …………………………….vogėlushes fantazisė sime,
  Tė cilėn,
  dėshira jote, e kaplon me dhunė,
  dhe e tret nė gjirin e ngrohtė tė saj.
  Ti, “i panjohuri” im i paduruar,
  Tė kaftėn e syve,
  prej filxhanit me lėngun e sė njėjtes ngjyrė,
  …………………………………ma pėrplas nė fytyrė.
  Dhe, jo mė kot…
  Ndėrsa honeve tė thella tė mallit,
  ……………………..zgjat duart e mė kėrkon.
  Lagesh i tėri nė dy pika lot.
  Krejt natyrshėm kupton se
  Hėna,
  nė garderobėn time e vodhi kėmishėn e verdhė.
  Ti
  Duke pikturuar dhunshėm
  ………………….tė mundshmin takim me mua,
  Kohėn dhe hapėsirėn mallkon,
  Fsheh penelat dhe ngjyrat e ēmendura tė fantazisė,
  Nėn lėkurėn e zbehtė tė mospėrfilljes…
  Padurimisht,
  Ankthin e ditėnetėve tė pritjes, derdh,
  Nė oqeanin e pafund tė dashurisė…


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:52


  Mbi renė e bardhė…
  Nė ėndrrat e njėri - tjetrit,
  Koha ngrin dhe hapėsira ndihet e zėnė nė faj…
  Ēarēafėsh tė butė lėkure,
  Pleksur pėrqafimesh…
  Shkrirė dėshirash ekstreme,
  Zemrat i morėn nė duar
  .....................pėr t’u qetėsuar regėtimat…
  Nė ėndrrat e njėri-tjetrit,
  Nė shtretėr degėsh tė blerta, kapluar,
  Ajo ia vodhi paqen,
  Kraharorit tė tij rrėnjėzoi.
  Ai, rrėmbeu ēmendurinė e saj
  Dhe…e mbolli nė tokėn e premtuar – zemėr
  Qiellit,
  Mbi renė e bardhė nė ėndėrr,
  Ku dashuritė krihen nė pasqyra yjesh,
  E dhimbjet s’kanė emėr…


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:53


  Ndjemė…Falmė…Pėrqafomė…  Unė
  nuk tė nderova me timin emėr.
  Ėshtė mbytur nė lotin e fjalės,
  “poetja jote brilante”, e fėmijėrisė sime tė vogėl.
  Unė, thinjat t’i shtova baba,
  gabime bėra sa desha.
  Me rrudhat e tua shtrirė dashurisė,
  ..............................................qava e qesha…

  Ndjemė baba!
  Nuk dita tė jem “pasqyra jote e madhe”,
  ..........................shkėputur prej qiellit “sa njė gogėl”.
  Falje, nuk kėrkova kur “gėnjeshtrat”,
  si qilim,
  mbi besimin tėnd i shtrova.
  Kur vuajtjen dhe lodhjen tėnde,
  gotave tė konjakut i harrova.

  Sot,
  kur netėt e mia,
  gdhihen mbi fytyrėn e bijės sime tė njomė,
  kujtoj dridhjet e tėndes zemėr.
  Unė e di mirė baba,
  ti, kurrė nuk mė ke mohuar,
  e asnjėherė turpėruar prej timit emėr…

  Edhe pse rinisė tėnde, pleqėri “ēmenduria” ime i dha,
  Ndjemė!
  .........Falmė!
  .................Pėrqafomė…!

  Unė tė dua baba…


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:54


  Ritual…  Ku ta parkoj tė kaluarėn?
  Zvarritet pas meje e epshėruar,
  dhe tund kėmborė tė rėnda.
  Varros legjendash, lotin.

  Vizatoj errėsirash mėngjesin…

  Ndėrkohė qė mesdita po mbėrrin,
  Mbrėmja,
  e mbarsur me Djallin,
  Pret tė pjellė Zotin…


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:54


  Katarsis...


  U ktheva nė foshnjėrinė e botės sonė.
  Femrat e pyllit, ua blatuan foshnjat perėndive.
  U shenjtėruam ne.
  Gjyshet, u qėndisėn rrobat nipėrve me kuaj ere,
  mbetėn pa atdhe…
  Meshkujt, u vunė zgjedhėn grave dhe i dėrguan nė arė.
  Zoti,
  shkroi nė librin e shenjtė se duhej vėnė pak drejtėsi…
  Djalli,
  i shtrirė mbi re, dėrgoi shi.
  Ne,
  si gaforret,
  tė larė nga mėkatet,

  Rendim nė Ardhmėri…!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:55

  CRAZY…

  (E ēmendur)

  Si nepėrkė e etur pėr ujė dhe zjarr,
  Tė jam lidhur e tėra pas trupit, nė njė pėrqafim vdekjeprurės…!
  Duke lėpirė ethshėm tė djeshmen,
  Rrėshqas ēmendurisht kilometrave epshndjellėse tė lėkurės…
  Shaloji kuajt e psherėtimave,
  Lėshoji tė rendin mbi mua…!
  Mė lėr tė tė djeg me vullkane vibrimesh…!

  Ringrihu prej hirit, pėr tė rishkruar legjendėn tonė tė re,
  Nė pergamenė pėrqafimesh …


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:55


  Tė jesh…  Tė jesh,
  Duhet tė tė prekin,
  Qė tė vėrtetojnė hipotezėn e rėnies dhe ringritjes…

  Tė qeshėsh nėse do mundėsh,
  Mes rrudhave tė thella tė pritjes,
  Duke rrėzuar jargė tė lashta dhimbjesh,
  Stuhi, pėrpėlitjesh.

  Tė jesh,
  Do tė thotė tė vjellėsh rininė nga goja e pleqėrisė,
  Kujtimeve tė trishta tė rrėmosh.

  T’i kėndosh kufomės tėnde psalme biblike.

  Tė jesh,
  Do tė thotė: Tė harrosh.


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:56


  Jeta ime…!  Jam e dashuruar me ty…
  Jetoj nen nje kulm
  ne nje shtepi…
  Quhet univers…
  Ndaj shtratin…
  Perkedhel majat e maleve
  dhe,
  skutat…
  Edhe pse nuk di ne c’vise bien
  Ndiej shikimin qe kurre nuk e kam pare
  Lotet me lagin
  edhe pse
  Nuk ekzistojne
  Rrenqethjet….
  Termete imagjinare…
  Pyjet e buzeqeshjeve
  Gjelberojne.
  Dhe vitet nisin te ecin mbrapsht…
  Copeza brinjesh
  fluturojne
  duar
  sy…
  Pergjakem ne perqafimin tend
  dhe shumfishohem…
  ne mijra hije…
  Mes puthjesh
  dhe
  orgazmash te pafundme
  Jam e dashuruar me ty…


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:56


  Leter derguar nje personazhi te humbur…!
  Ku je?
  Ku je???
  As brenda meje…
  As neper rruge…
  As lart nder yje…
  As enderr ne re…
  Ku je?
  Kapilaret shqyej
  dhe,
  vampire e vetes jam…
  Te vdes?
  Eshte pak…
  Te rroj pa ty?
  Ndeshkim mijra kilometra i gjate.
  Cdo centimeter,
  dhimbje
  dhe
  lot.
  Notoj ne detin e urrejtjes tende,
  Me shpresen qe te me falesh nje dite…
  Por,
  me kot…!
  Nuk di ne kam gabuar…
  Ku je?
  Kam ftohte pa ty…
  Mbaj kafken time ne dore…
  Dhe…
  endem rreth vetes
  si murg
  i zi…
  duke mbartur
  sirtaret e shprishur te dhimbjes...
  ne kraharor...!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:57


  Nuk jam Penelopa…  Unė,
  thur natėn,
  si merimanga,
  Pėlhurėn e dashurisė…
  E,
  ditėn,
  shthur,
  atė,
  qė ėshtė endur
  nė njė epokė
  tjetėr…
  Nuk jam Penelopa.
  Mtonjėsit,
  nuk erdhėn.
  U trembėn,
  fantazmat
  e Itakės sė vjetėr…!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:57


  Rusia s’qenka aq larg…!  Ti,
  je
  kėtu.
  Kėrcasin
  hapat e tu
  nė prag…
  Ta ndiej erėn…
  Mė lag
  deti i syve…
  Kolltuku,
  lakohet
  nga pesha
  e trupit tėnd…
  Rusia,
  s’qenka aq larg!
  Ti
  je
  kėtu.
  Dėgjoj
  zhurmat e stepės.
  Dhe,
  zgjas duart,
  tė tė kap…!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:57


  Statujat e qėndresės


  Doja,
  kokėn,
  ta mbėshtesja
  diku...
  Nė krahėt
  e tu?
  Po!
  Nė krahėt
  e tu.
  Ti,
  si statujė
  e qėndresės,
  mė vėshtroje…
  Unė,
  si somnambule,
  mes ėndėrrash,
  rendja:
  Nė buzėt,
  e puthjeve
  tė ngrohta.
  Nė malet,
  e shpatullave
  tė hijshme.
  Nė kraharorin,
  e gjerė
  si deti.
  Nė labirintet,
  e ngatėrruara,
  tė mendimeve…!
  Po ti?
  Statujė e qėndresės?
  Jo!
  Mė vėshtron
  vjedhurazi…
  Ē’keni me mua
  o njerėz?
  Lermėni,
  kokėn,
  ta mbėshtes,
  tek ai…!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:58


  Dashuria...  Pasi mbaroi funerali
  i mbretit Hamlet
  dhe i bukuroshes Ofeli,
  Dashuria,
  u kthye tek ne
  perseri.
  E cmendur,
  se doli nga kafka e saj...
  E mencur,
  se doli nga kafka e tij...


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:59


  Testamenti i Evės


  Sikur Eva,
  tė mos e linte,
  nė testamentin
  e saj,
  Ajo,
  s’do egzistonte.
  Dhe,
  llumi i ndyrė
  i hipokrizisė,
  do pushtonte,
  botėn...!
  Por...
  pakėz
  tė njollosur,
  na e fali.
  Pėrzier
  me hipokrizi.
  E vėrteta,
  endet
  rrugėve,
  si fantazmė.
  Dhe…
  Veē
  tė marrėt,
  e ftojnė
  nė gosti…!!!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:59


  Ftesė nė varrimin tuaj  Tė gjithė
  morėn
  ftesa.
  Por,
  asnjė
  nuk erdhi.
  Tė gjithė
  derdhėn
  lotė.
  Por,
  asnjė
  nuk qau.
  Tė gjithė
  folėn.
  Por,
  asnjė
  nuk tha
  tė vėrtetėn…!
  Dhe,
  tė pakallur,
  tė lemerisur,
  nė mes tė rrugės,
  Atė,
  e gjetėn.
  O njerėz!
  O hije!
  Me kėmbė
  mos e shkelni!
  Do vijė
  ai shekull.
  Do vijė
  ai muaj.
  Do vijė
  ajo ditė
  e bardhė
  perėndie.
  Dhe,
  ai,
  do qeshė,
  nė varrimin
  tuaj…!!!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 01:00


  Eja i bukur, Promete…


  Ti,
  je.
  Ti,
  s’je.
  Te ndjej,
  dhe
  s’te ndjej…!
  Shfaqesh i persosur,
  diku,
  zhdukesh pak me tej….!
  Te kerkoj
  por,
  trembem!!!
  Kam frike te te gjej…
  Ti,
  je.
  Ti,
  s’je.
  Imazhe qe fluturojne andej…!
  Ti,
  s’je
  ne rruget me pluhur,
  ne rudhat e kohes
  te flakura tej…!
  Ti,
  je
  ne puthjet,
  dritherimat,
  ne gjakun
  qe cmend legjendat,
  te ndjej…
  Ti,
  s’je
  ne syte qe u lodhen,
  nga erresira
  me emrin: Dite.
  Ti,
  je
  ne endrrat e bardha,
  qe,
  embel,
  dritherojne
  drite.
  Ti,
  s’je imazh interneti,
  qe,
  ndjek valet
  e,
  shfaqet ne Yahoo.
  Ti ndiej hapat,
  eja!
  Jam duke te pritur,
  ketu.
  Eja,
  sillma zjarrin.
  Dua,
  edhe pakez drite…
  Eja i bukur,Promete!
  Harroji
  Perendite!!!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Tue 11 May 2021, 12:14