Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Suzana Zisi...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:33


  Don Zhuani...


  Endesh
  si hije,
  Mes ecejakesh
  tė pasosura…
  Dashnor
  i pėrjetshėm.
  Tragjik
  i shekujve.
  Ti.
  Donzhuani
  shqiptar
  i legjendave.
  Ti.
  Fantazma
  ironike
  e netėve…!
  Kostandin!
  “Vėlla”
  i pėrbaltur.
  Pse
  frikė
  patėn?
  Pse
  s’thanė
  tė vėrtetėn?
  Qė,
  Doruntainat,
  ti,
  i ndėrrroje
  pėrditė.
  Pse
  e pėrēudnuan
  kėshtu
  legjendėn?
  Pse
  mbyllėn
  sytė?
  Shkatėrron
  dhe rilind.
  Shuan
  dhe ndez,
  Ėndėrrat
  e vajzave,
  tė prera
  nė mes...!
  Herė – copa balte
  tragjike,
  lėshon.
  Herė – ar – eliksir dashurie.
  Herė Doruntinėn – princeshė,
  pėrqafon.
  Herė,
  i frikshėm,
  shfaqesh
  si hije.
  Qėndron
  statujė,
  mes jetės
  dhe varrit.
  Dhe,
  stepesh!
  Tė hysh,
  a,tė dalėsh?
  Tė rendėsh ,
  mes territ
  dhe
  skandalit,
  a,
  hapin,
  gjėkundi,
  ta ndalėsh?
  Kostandin!
  Don Zhuani im, shqiptar.
  Oqeane lotėsh
  mblodhe,
  nė altarėt
  e pritjes.
  Pasione pa fund
  ndeze.
  Shojte,
  zjarre
  tragjikė.
  Me alibinė- satirė
  tė Ngritjes,
  nga,
  i yti
  varr,
  alegorik…!
  Endesh
  fantazmė,
  mes,
  ecejakesh
  tė panumėrta...
  Dashnor
  i pėrjetshėm.
  “Vėlla”!!!
  Ah,
  sikur...!
  Doruntinat
  e dhimbjes,
  nuk vdesin.
  Rilindin,
  nga brinjėt
  e tua…
  Si
  Eva,
  nga Adami,
  dikur …!!!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:34


  Miku im i vogėl…

  Kush tha
  qė,
  sytė
  ti mori errėsira?
  Dhe,

  buzėqeshja,
  fluturoi nė re?
  Ti,
  je
  kėtu,
  Miki,
  miku im i vogėl.
  Je,
  kėtu,
  me ne!
  Ende
  ėshtė
  mes nesh,
  frymėmarrja jote…
  Tė bukurėn
  buzėqeshje,
  kėtu e ke!!!
  Endesh
  si njė ėngjėll,
  nėpėr ditėt tona.
  Sytė e tu
  tė brishtė,
  i shoh
  dhe nė gjumė.
  Jeta,
  ėshtė
  e shkurtėr,
  do shihemi, Miki.
  Miku im
  i vogėl,
  qė,
  mė mungon,
  kaq shumė...


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:35


  Memorial…


  U shpirtėruat kėtu,
  ju tė pėr - humburat e mia,
  tė diku - treturit e mi.

  Honeve tė ditės sė parė tė krijimit,
  humbellave tė sė fundit frymė,
  frymėroni…herezi…

  Frėngjive tė mia nė oazet e syve,
  pragjeve tė shpirtit u fashitėt lotėve,
  bėrė det nė shtratin e orgjive.

  Mbytem,
  vdes,
  gjalloj, aty
  Lavde u thur Perėndive…

  Rropullive u qepem, kacavjerrė si gjarpėr,
  pėr tė thithur helmin, gjuhės sė munguar.

  Kafshimet e ujkonjės sė urisė,
  kthinave tė pangopėsisė, harruar.

  Gdhendur shpateve tė thepisur tė besės,
  rastis tė pėrballem me tė pėrbalturin, Konstantinin tim.

  Statujė majė kalit,
  ngrirė udhėve tė “rregullave tė panjohura tė lojės”,

  Duke iu pėrvjedhur kalendarėve,
  thur gėrsheta fijet e gjelbra tė shpresės,
  duke shthurur penjtė e pangjyrė te harrimit.

  Rrėnjėzuar nė shtatin e memorialit tė padukshėm,
  endur dhimbshėm tezgjahut tė kohės.


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:36


  Ti, drekon me poezi...  Me njė gotė vere tė kuqe tė vjetėr,
  duke pėrtypur ėmbėl poezi,
  syēkat tė ndrijnė si yje nate.
  Ty.

  Tė kanė rėnė dy rima nėpėr buzė,
  Eja tė t’i fshij.


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:37


  Apokalips...  Rrathėve tė ngatėrruar tė heshtjes,
  tė xheloztat dridhma dashurie, enden.
  Duke u vetėvrarė ēdo natė,
  nderur telave tė njė burgu.
  Vetmia,
  heshturazi gėrmon tė sajin varr.
  Tė roztat ndjesi pėshpėrijnė kėtu.
  E postojnė dridhmėn e ylbertė, te sytė
  nė tė zbehtat agime mollėsh,
  ku Adamėt,
  pėrditė,
  puthin tė njėjtėn Evė, me zjarr.
  Ti,
  duke pėrtypur tė lagėshtėn ėndėrr,
  Doruntinash e pėrplas “Konstantinin”
  vetėvrarė skutave pa dritė
  Dhe rend drejt meje,
  metaforė e hiperbolizuar puthjesh tė rrumbullakosura buzėsh,
  lagur burimesh tė kristalta periferish.
  Muzat mbyten nė oqeane tė ēmendura vibrimesh.
  Fundbarkut,
  ku Zeusi pėrzgjedh ujshėm, Perėnditė…


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:37


  I + I = 2


  I + I,
  bėjnė 2.
  Por,
  ti,
  kėtė,
  s’e di.
  Pėr ty,
  I + I,
  bėjnė 5
  ose 6.
  Dhe,
  une,
  ne matematikėn
  tėnde
  “moderne”,
  ndihem
  jashtė,
  jashtė...!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:38


  Nė shtėpinė e kafshėve  Kafenė,
  ma serviri
  ujku.
  Duke ėndėrruar,
  shijen
  e mishit
  tim…!
  Drekėn,
  ma serviri
  dhelpra.
  Duke skicuar ,
  arkivolin
  tim…!
  Darkėn,
  ma serviri
  urithi.
  Duke gėrmuar,
  varrin
  tim…!
  Zogjtė e pėrgjakur
  mė lėpijnė…
  Milingonat,
  tatuazh
  mė ngjiten
  nė shpinė…
  Ku ėshtė dera?
  Hapeniiiii…
  Tė hyjė
  kėtu,
  njeriu.
  Njeriu?
  Oh!
  Vdiq i ziu!
  Bishat
  e egra,
  zaptuan
  shtėpinė…
  Planetet,
  nė kraharorin tim,
  ulėrijnė!
  Ulerijne…!!!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:39


  Enigma


  Ėshtė enigmė
  pėr mua
  dhe,
  s’ka pėr t’u zgjidhur
  kurrė,
  pafundėsia
  e mendimeve
  tė tua,
  tragjike…
  Ti,
  mos u luhat
  mes ėndrrash
  ndjellakeqe.
  Ti,
  ke
  nė shtėpi,
  njė mace
  besnike.
  Tė shoh.
  Nė mendime
  tė thella
  ke rėnė.
  Shkundu, pra!
  Mos e vrit
  rininė!
  Nuk tė pengoj.
  Heq dorė
  nga lufta.
  Unė,
  pigmenti,
  qė tė shtoj
  mėrzinė.
  Ti,
  prapė i heshtur…
  ا’mendon?
  ا’mendon,
  me atė mendjen
  tėnde,
  bardhė e zi?
  Heq dorė nga lufta!
  Mė dėgjon?
  Njė mace
  besnike,
  tė pret
  nė shtėpi…!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:40


  Fantastiko – Shkencore


  Duart e tua,
  copa dielli.
  Sytė,
  meteorė
  tė fshehtė.
  Kėmbėt qė dridhen,
  shkėmbinj
  hėnorė.
  Buzėt,
  llavė
  e nxehtė.
  Njerėzit,
  satelitė spiunė.
  Fjalėt,
  orbita imorale.
  Shpirti im,
  gjithėsia pa fund…
  Puthja
  jote,
  e vetmja gjė reale…


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:40


  Ē’ėshtė njė zog?


  Njė zog,
  nuk ėshtė
  thjesht,
  shpend.
  Nuk ėshtė
  thjesht,
  qenie
  qė cicėron.
  Pėrpėlitet,
  ai,
  brenda
  ēdo njeriu.
  Qesh
  dhe
  vajton.
  Njė zog,
  pėrmbys,
  anijen
  e shpresave.
  Pastaj,
  ngarkuar
  me ėndrra,
  fluturon…
  Njė zog,
  ēukit shpirtin,
  ēdo ēast.
  Pastaj...
  Me hipokrizi,
  shėron...!
  Dhe...
  Cicėrima – kėmbanė,
  tmerron,
  varrin tėnd.
  Njė zog,
  nuk ėshtė
  thjesht,
  shpend.
  Ėshtė,
  vdekja
  dhėmbėrėnė...!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:40


  Natėn, kur ti flije…


  Natėn,
  kur ti flije,
  t’u futa
  nė shpirt.
  Nga rruga,
  qė,
  vetėm unė
  e di.
  U pėrballa,
  me dhjetra portrete
  femrash.
  U pėrgjaka,
  nė qindra skelete
  emrash,
  dhe,
  qava
  me oiii...!
  U ngatėrrova,
  nė labirintet
  e psherėtimave.
  Mes premtimesh boshe,
  vuaj…
  Puthjet pijanece,
  belbėzojnė:
  -E dashur,
  je,
  nė dhe tė huaj!
  Dhe rend,
  por,
  shpirti
  s’paska fund.
  Ti
  po zgjohesh.
  Dhe njė sekondė,
  ka ngelur…
  Po shkoj
  me shpresėn,
  se,
  imazhi im,
  do jetė
  diku…
  Nė tokėn
  e pashkelur...!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:41


  Baladė plehrash…!  Endem
  rrugėve tė tua,
  duke lėnė
  gjymtyrėt,
  qelizat,
  indet,
  peng.
  Endem,
  skutave tė tua,
  duke i falur
  frymėn
  plehrave.
  Endem,
  hijesh,
  fantazmash,
  duke vrarė
  ėndėrrat,
  kėtu.
  Ē’fatkeqėsi
  pėr mua
  me ju,
  fėmijėt e sė keqes…!
  Endem
  legjendash,
  duke vjedhur
  virtyte,
  pėr t’ia arnuar,
  jetės...!!!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:42


  Hija e kumbullės  Sa ēel sytė,
  hija
  e kumbullės,
  mė pushton.
  Dridhet
  ajo,
  si vajza
  miturake,
  nė dashurinė e parė.
  Pas perdes,
  kumbulla
  gjelbėron,
  por,
  perdja,
  na ka ndarė.
  Dhe,
  pėrfytyroj…
  Gjethet,
  si qerpikė.
  Degėzat,
  qė bėjnė hije.
  Kokėrrzat
  e athta,
  si gjinj
  njomėzakeje.
  Mbi to,
  brumbujt
  si buzė fėmije.
  Dhe koha,
  kalon…
  Hija
  mbi perde,
  dridhet,
  si mė parė.
  Pas perdes,
  kumbulla,
  gjelbėron.
  Por,
  perdja,
  na ka ndarė…!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:43

  The same shit in different days...
  (I njėjti m*t nė ditė tė ndryshme...)


  Jeta,
  pėrsėrit
  veten,
  ēdo ditė.
  Unė,
  kapur
  pas njė fije kashte,
  dua,
  lumin
  ta kaloj.
  Shkoj
  tek mesi,
  por,
  rryma,
  shpejt
  mė kthen.
  Dhe,
  notoj.
  Por…
  Ēdo mėngjes,
  veten,
  e shoh
  nė breg.
  Rrethuar,
  nga tė njėjtat
  fytyra,
  dhe,
  nga i njėjti
  vėshtrim,

  djeg.
  Ndaj,
  me emocion
  notoj.
  Shpresoj,
  akoma
  shpresoj.
  Dhe,
  qenien,
  ma pushtojnė
  pasione tė fuqishme.
  Qė,
  thyhen
  lehtė,
  nė barrierėn
  e palėvizshme:
  “I njėjti m...,
  nė ditė
  tė ndryshme…”


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:44


  Si Kėsulkuqja do trokas


  Do t’vija tek ti,
  si Kėsulkuqja.
  Me shportėn
  e luleshtrydheve,
  dhe…
  njė pako
  kafe.
  Por,
  s’mė prite dot.
  Tė rrėmbeu
  vdekja,
  nė dasmėn
  time.
  Dhe,
  nė vend tė shportės,
  solla lot…
  Do t’vij
  tek ti ,
  si Kėsulkuqja.
  Por,
  Mos vallė?
  Mos vallė
  ujku
  na gėlltit,
  si nė pėrrallė?
  Megjithatė,
  unė,
  do tė trokas.
  Vdekjen,
  do e verboj,
  me njė grusht
  piper.
  Dhe,
  pakon
  me kafe,
  nga shporta
  do e nxjerr.
  Dhe,
  Ty,
  e dashur,
  nė dorė
  do tė ta jap.
  Do puth
  cepin e varrit,
  pastaj ,
  do tė kthehem
  prapė...!
  Por,
  jo
  si Kėsulkuqja…
  Se,
  ajo
  nė kthim,
  mori
  edhe gjyshen
  me vete…
  E dashur.
  E ėmbėl.
  Si vegim,
  nė zemrėn
  time,
  Mbete...!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:44


  Poezia dhe Unė


  Veshur
  me pelerina
  ēeliku.
  Tėrė nur.
  Nė “ paradėn
  madhėshtore
  tė modės”,
  pozojmė
  tė dyja.
  Ajo,
  Mis e vėrteta.
  Unė,
  Mis marrėzia…!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:44


  Filozofia e kėmbėve tė trishtuara  Mes udhės
  sė pasosur,
  pėr tė njohur
  botėn…
  Njėra,
  godet kokėn,
  Tjetra,
  lėpin tokėn…!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:45


  E bardha eshte pak…  Njė mur,
  i lyer
  me tė zezė
  dhe,
  me tė bardhė...
  E zeza,
  ėshtė shumė.
  E bardha,
  pak.
  Ngjyrat,
  luftojnė ashpėr.
  Ngjyrat,
  lėshojnė gjak.
  Pėrpėlitet
  e bardha.
  E zeza,
  shumohet.
  Syri,
  mė tmerrohet…!
  Mur.
  Mur i zi,
  larė nė gjak.
  S’dalloj dot
  tė bardhėn.
  E bardha,
  ėshtė,
  pak…!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:45


  Ata…  Ata,
  pėr njėri- tjetrin,
  janė kalimtarė.
  Duhen,
  grricen,
  ēirren,
  puthen
  si tė marrė…
  Riprodhojnė
  veten.
  Janė
  bashkautorė.
  Imja
  ėshtė
  kjo kėmbė,
  Jotja
  ėshtė
  kjo dorė.
  E,
  grricen
  pėrsėri.
  Puthen
  si tė marrė…
  Ata,
  pėr njėri-tjetrin,
  kalimtarė…!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:46


  Po hirin ku ta ēoj?


  Dua…
  ta pastroj
  kėtė farė,
  nga mbeturinat.
  Tė mbjell
  dhe,
  tė korr,
  njė bar tė ri.
  Njė bar,
  qė,
  tė ftillojė
  lėndinat,
  E,
  tė harlisė,
  nė liri.
  Dhe,
  mbeturinat,
  t’i helmoj…!
  Pastaj,
  me zjarr ferri
  t’i djeg.
  I djeg...
  po,
  hirin,
  ku ta ēoj?


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:46


  E bukura kėnga plakė


  Atė,
  kurrė
  s’e kėndova...!
  Nė lindje,
  u mundova.
  Dhe...
  solla
  nė jetė,
  njė foshnje - plakė.
  Rrudhat,
  tė thella.
  Buzėt,
  me jargė.
  Sytė,
  tėrė gjak.
  Dhe,
  rend
  ajo,
  ngado
  me mua.
  E bukura,
  kėnga plakė.
  E ėmbla,
  qė,
  kurrė
  s’u kėndua…!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:46


  Unė  Unė,
  shkretėtira
  larg blerimit,
  jetės,
  prehjes.
  Unė,
  antiteza
  e gėzimit,
  lirisė,
  dehjes.
  Unė,
  miniatura
  e vdekjes…
  Zotėroj,
  stilin
  mė moderrn,
  tė buzėqeshjes…!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:47


  Jam brinja jote  Nė krahėt e tu,
  tentakula legjendash
  mė mbajnė
  lidhur…
  Ne krahėt e tu,
  tentakula ėndrrash,
  me bėjnė
  tė harroj
  kush jam…
  Nė krahėt e tu,
  tentakula
  dashurish prehistorike,
  mė kujtojnė,
  qė,
  kjo ėshtė histori e vjetėr…
  Jam,
  brinja jote
  e humbur,
  Nė krahėt e tu, Adam…


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:47


  Ti mė mungon…
  Ti,
  mė mungon…
  Edhe kur je
  fare pranė meje.
  Mos u end
  legjendash.
  Unė jam kėtu.
  Ti,
  mė mungon.
  Edhe pse,
  i strukur
  brenda meje,
  je pėrdite.
  Ti,
  mė mungon.
  edhe kur mė puth,
  edhe kur
  mė thua se mė do.
  Ti,
  je shumė pėr mua.
  I tėri pėr mua…
  Leri tė flenė Perėnditė…!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:47


  Lumenjtė e mi rrjedhin…


  Lumenjtė e mi,
  rrjedhin,
  nė detin
  tėnd
  tė vdekur…
  Dhe,
  mė hapen plagė,
  nė shpirt,
  nė tru.
  Ėndrrat
  mbesin
  jetime.
  Legjendat,
  vdesin
  kėtu.
  Lumenjtė e mi
  rrjedhin,
  nė detin
  tėnd
  tė vdekur…
  Dielli,
  dashuri
  e harruar.
  Shpresat,
  treten
  pa lindur.
  Unė
  Rozafė e flijuar…!
  Lumenjtė e mi,
  vdesin,
  rilindin,
  rrjedhin…
  Nėn
  qiellin
  gri.
  Nėn
  malet
  e trishtuar.

  detin
  tėnd
  tė vdekur…
  Tek ti,
  qė,
  koha
  tė ka harruar…!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga Suzana Zisi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 25 Jun 2021, 11:59