Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Suzana Zisi...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... Empty Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:16

  Pėrshėndetje tė gjithėve.

  Nė kėtė temė kam kėnaqėsinė qė tju njoh disi
  me vargjet poetike te Suzana Zisit...

  Mua personalishtė me kanė pėlqyer pa masė vargjet e saj
  dhe shpresoj qė tju pėlqejnė edhe juve...


  Sinqerishtė:
  Saimiri...


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:16


  Ėndėrr ...


  Mbrėmė,
  gjithė natėn
  isha me ty...
  T’i kėputa
  venat…
  T’i zbėrtheva
  eshtrat…
  T’i gjakosa
  flokėt…
  Tė putha
  nė sy.
  Mbrėmė,
  gjithė natėn,
  isha
  me ty.
  Por,
  nė mėngjes,
  s’munda
  tė tė rikrijoja…
  S’mė dilnin
  gjymtyrėt.
  S’mė mjaftonin
  flokėt.
  Buzėt
  e kafshuara,
  fytyra
  e plogėt.
  Dhe,
  ika…
  Ika,
  mora malet…!
  Zjarri,
  qė kam brenda,
  as shuhet…
  As falet...!!!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:17


  Nga sytė e tu


  Nga sytė e tu,
  buron
  njė dritė e mirė.
  Kjo dritė,
  ka kohė
  qė mė mungon…
  Mė duket
  vetja
  shkretėtirė,
  dhe
  ti,
  oaz,
  qė mė tundon.
  Jemi
  kaq larg…!
  (ndonėse dy hapa)
  Mos e zgjat
  dorėn
  me ngurim.
  Se digjem,
  digjem
  porsi flaka,
  dhe,
  mbetet
  veēse,
  hiri im!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:18


  Stinėt e Jetės


  Pranverės
  qė shkoi,
  ia mora
  drithmat.
  Verėn
  e thatė,
  me pjalm,
  po e lag.
  Dhe,
  po s’mė ēmendi
  vjeshta
  fytyrėrrudhur,
  dimrin,
  do ta kem
  tė gjatė…
  Tė gjatė...!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:18


  Njė gjethe


  E zgjidha,
  magjinė
  e egzistencės.
  Jam gjethe,
  e flakur
  mes rrugės…
  Kalojnė
  mbi mua,
  pushtete,
  kėpucėsh…!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:19


  Shtėpia me themele eshtrash…  Shtėpia ime,
  nė kufi
  me legjendat.
  Ngritur
  mbi themele
  eshtrash.
  Rrobat,
  endur
  me flokė
  njomėzakesh.
  Kurora,
  me petale
  gėnjeshtrash…!
  Me heshtėn
  e lashtė
  e tė ndryshkur,
  ēarēafin
  e harresės,
  gris.
  Duke i thurur
  pelena
  jetės,
  pėrtyp
  vdekjen time,
  por,
  dot,
  s’e gėlltis…!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:20


  Meditim mbi glob


  Hija
  e flokėve
  tė mi,
  mbuloi
  Europėn.
  Nėn diell,
  mbete,
  Ti.
  Shqipėria ime,
  e vogėl…!
  Dhe,
  si njė princeshėzė
  e artė,
  dritė
  lėshon
  mbi glob…!
  Faleminderit,
  pėrfytyrimi
  im,
  snob...!!!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:20


  M’i mori era...  Rrėnqethjet,
  e mėngjesit
  tė brishtė.
  Klithjet,
  e pasioneve
  tė ndaluara.
  Lotėt,
  e fėmijėrisė
  sė largėt.
  Pendesėn,
  pėr “fajet”
  e shkuara.
  Ecejaket,
  nė kėrkim
  tė shpirtit.
  Alegorinė,
  e telefonatave
  tė ndėrprera.
  Letrat ,
  qė dot s’i shkrova…
  M’i mori era...!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:21


  Dėbora e pashmangshme


  Ti,
  me urrejtje,
  ndihmon
  dėborėn.
  Ti,
  me pėrbuzje,
  me grric
  fytyrėn.
  Ti,
  me dėshirė,
  ledhaton,
  jetėn
  e zbrazėt.
  Ti,
  shprish
  natyrėn.
  Nė ē’perėndi,
  je betuar
  tė mė mplakėsh?
  Nė ē’det,
  e peshkove
  alibinė?
  Nė ē’humnerė,
  e gėrmove
  legjendėn?
  Nė ē’epokė,
  dyfytyrėsinė?
  E pafytyrė.
  E pashmangshme
  kjo dėborė!
  Qė,
  flokėt
  po m’i zbardh.
  E,
  shpirtin,
  po ma vret.
  Dhe,
  flaka

  u ndez,
  mes nesh,
  dikur…
  Nė akullsinė
  e saj
  u tret.
  U tret…!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:21


  E ēmendur!  Fantazia ime
  e ēmendur,
  ku s’shkove?
  Nė ferr,
  milionere.
  Nė parajsė,
  shkrimtare.
  Fantazi
  marroke,
  ti,
  do t’ndalesh,
  kur shpirti,
  pulėbardhė e pėrgjakur,
  tė prehet
  mbi varre…
  Fantazia ime,
  pjellė
  e pengesave.
  Sa molekula,
  e vogėl.
  Sa perėndia,
  e madhe.
  Antitezė
  ekuacionesh,
  nė kėto kohėra
  makabre…
  Fantazia ime
  e ēmendur,
  bredhare...!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:22


  Mė fal


  Mė fal!
  Mė fal!
  Nė lakuriq nate,
  tė kam shndėrruar.
  Ditėn,
  tulatesh,
  nė kafazin
  e kraharorit tim.
  Natėn,
  lėshohesh
  e harbuar.
  Mė fal!
  Pėr ditėt
  qė kaluan.
  Mė fal!
  Pėr shekujt
  qė do tė vijnė.
  Mė fal!
  Mė fal!
  Mė fal!
  Mė fal!
  Tė vrava lirinė...!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:22


  Eja tani!


  Gjithshka e imja,
  tė kėrkon
  ty.
  Eja
  i tėri...
  Tė dua tani!
  Mos harro ironitė,
  konjakun,
  streset,
  i dua tani!
  Dhimbjen,
  gazin,
  jetėn,
  vdekjen,
  sillmi kėtu
  se,
  do t’i pi.
  Pastaj,
  nė gjoksin
  tėnd
  do futem,
  e,
  s’do tė dal mė…
  Kurrsesi!!!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:22


  Monotone


  Do tė dal
  nė kodėr
  e,
  do tė vėshtroj
  botėn.
  Do marr
  njė gur
  dhe,
  do i thyej
  kėshtjellat e rėrės,
  me egėrsi…
  E pastaj?
  Do marr
  njė qen
  dhe,
  do i pėrdredh
  kokėn,
  me butėsi…
  E pastaj,
  me dhimbje,
  do qaj,
  do qaj…!
  Do mbledh
  mbeturinat
  e kėshtjellave
  dhe lehjet
  e qenve,
  e,
  do ia fal
  perėndisė,
  qė,
  ti kthejė
  nė djaj.
  Do ia fal
  kėta djaj,
  monotonisė.
  Do e grric,
  do e ējerr,
  dhe do qaj…!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:23


  Po vdesim duke tė pritur ty…


  Unė,
  Ti,
  Ne,
  Ata...
  Tė duam ty.
  Tė lindur,
  nga pasionet e mėdha.
  Bij tė dashurisė.
  Tė presim...
  Ty.
  Ku je Diell?!
  Eja,
  teri lotėt
  e syve
  tanė!
  Kėtė tokė
  tė hidhur,
  mbarse
  me mirėsi.
  Eja!
  Pėrvėloji
  gjuhėt
  e helmėta!
  Zbrit kėtu!
  Tė shkrihemi,

  tė madhen,
  dashuri…!
  Dhe,
  nga hiri,
  tė ringjallet
  si Feniksi,
  njė qelizė
  e re
  mirėsie.
  Zanafilla
  e planetit
  tė ri…!
  Unė,
  Ti,
  Ne,
  Ata,
  tė duam
  Ty!
  Eja,
  Diell,
  tė digjemi...!!!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:24


  E mbaj zjarrin ndezur…!!!


  E mbaj zjarrin ndezur…
  Ndezur….
  Rrėmbej pemė tė prera,
  degė te thara.
  Mbeturina tė mbledhura andejpari…
  Dhe,
  nėse nuk gjej,
  djeg brinjėt e mia,
  tė mos shuhet zjarri…

  Eh,
  zanat e pyllit
  digjen dhe rilindin…
  Po hedh njėren dorė…
  Tė shkruara fatet…!!!
  Ja,
  kjo erė e marrė,
  ulėrin prej “miqsh”…
  Ndaj,
  zjarri tulatet…

  Kridhem e tėra…
  Mė treten eshtrat...
  Shembem,
  ulėras,
  pėrpėlitem…andejpari.
  Qė tė ngrohen “miqtė”,
  qė tė zbuten djajtė…
  Ėshtė ndezur
  zjarri…!!!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:24


  Vdekja e shpirtit...!!!


  Ai,
  po vdes...
  Per tu ringjallur perseri.
  Si Krishti!!!
  Me dhimbje,
  pikat alegorike te shiut,
  Vajtojne sot.
  Per te kenduar neser,
  ne nje bote te ndritur...
  Legjendat,
  u thinjen, duke pritur...


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:25


  Njė hap larg vdekjes


  Sa melankolike
  mbi
  atė
  breg…
  Ta prek,
  a mos ta prek?
  Syri i saj,
  tė shkrin.
  Puthja,
  tė djeg.
  Fatkeqe,
  e zbehtė,
  e brishtė,
  e lehtė.
  O Zot!
  Po ndėrron jetė...!
  Njė hap
  larg bregut,
  vdekja
  e pret.
  Ajo...
  Melankolike,
  mbi
  atė
  breg.
  Ta prek?
  Jo!
  S’mund ta prek!
  Ėshtė
  hija ime.
  Unė,
  jam
  ajo.
  Qėndron,
  njė hap
  larg vdekjes.
  Unė,
  kam vdekur,
  me kohė...!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:25


  Sa shumė qenkėrkam plakur...


  Mendimi
  zvarritet…
  Puthja,
  ngrin akull.
  Dėshira,
  endet
  si somnambul.
  Buzėqeshja,
  rend ,
  nė labirintin
  e pėrgjakur
  tė buzėve…
  Qė,
  mė,
  s’kanė pėr tu hapur…!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:25


  Njė sy


  Dikur,
  diku,
  vizatova
  njė sy...
  Dhe,
  e harrova.
  Por,
  njė mėngjes,
  “Deti”,
  mė kish mbuluar...
  Kuptova...!
  E kėrkoj mė kot,
  kryeveprėn
  e dorės
  sė patalentuar:
  Nė hapėsira
  tė bardha,
  lotėsh.
  Nė hone
  e korije.
  Nė legjenda
  tė zymta.
  Nė pjata
  tė helmėta.
  Nė gota rakie.
  Nė ēarēafė
  tė ndotur,
  pa pikė fantazie…!
  E kėrkoj nė yje
  por,
  e gjej nė shpirt.
  Pluskon,
  nė lotė gjaku!
  Skeleti,
  ende,
  lėshon dritė…
  Dikur,
  diku,
  vizatova,
  njė sy.
  Njė?
  Apo dy?


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:26


  Te flas kur nuk je…  Po endem
  nė fytyrėn tėnde,
  si kurrė mė parė…!
  Mes flokėsh
  rrėshqas…
  e,
  ku tė strukem
  s’di…!
  Ndoshta…aty,
  ku,
  mendimi yt
  s’me le tė rri…
  E,
  zbres,
  mbi hundėn
  e brishtė,
  qė,
  frymėmarrje
  gjėmon.
  Si prek dot buzėt…
  se,
  djegin,
  djegin dashuri…!
  Vetėm aty,
  nuk munda tė hyj…
  Aty
  ku,
  heshturazi,
  pėrvėlojnė
  dy sy…
  Hape zemrėn
  shpirt,
  e,
  me ler tė rri…!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:26


  Pėr ty


  I tera
  lotėt.
  S’i kreh mė
  flokėt,
  Pa ty,
  bota,
  duket e mjerė...
  Pėr tė tė parė
  edhe njė herė,
  zogun
  e fundit,
  tė shpresės,
  e ther...!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:32


  Nderi nė atdheun tim


  Nė atdheun tim,
  nderin,
  si mburojė,
  e veshin
  ata
  qė s’e kanė.
  Me turp
  e pėrlyejnė,
  orgjitė
  e “tė mėdhenjve”.
  Dhe,
  pėr ēudi,
  si dekoratė,
  ua varin
  ēakenjve.
  Atdheu im
  i varfėr,
  Ti,
  s’je
  i maskarenjve!!!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:32


  Dashuria ju ka harruar


  Mos e kėrkoni
  puthjen!
  S’keni pėr ta gjetur!
  Kėtu,
  thellė
  e kam tretur…!
  Mos e kėrkoni
  ndjenjėn,
  kyēur
  nė shpellėn
  e mungesės!
  Mos e kėrkoni
  arsyen!
  Shtatė pashė nėn dhe’,
  ka mbetur…
  Mos e kėrkoni
  moshėn!
  Me zero
  e kam shumėzuar.
  Mos e kėrkoni
  Dashurinė!
  Ju ka harruar...!!!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:32


  M’i mori era...


  Rrėnqethjet,
  e mėngjesit
  tė brishtė.
  Klithjet,
  e pasioneve
  tė ndaluara.
  Lotėt,
  e fėmijėrisė
  sė largėt.
  Pendesėn,
  pėr “fajet”
  e shkuara.
  Ecejaket,
  nė kėrkim
  tė shpirtit.
  Alegorinė,
  e telefonatave
  tė ndėrprera.
  Letrat ,
  qė dot s’i shkrova…
  M’i mori era...!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Suzana Zisi... Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Oct 2007, 00:33


  Pa kohė...


  Nė Atlantik,
  u zhyta
  nė magjinė
  e ekzistencės
  joreale.
  Nė Bermude,
  u njėsova
  me tė fshehtat
  magnetike.
  Ligjet e fizikės,
  i shumėzova
  me ligjet morale.
  E,
  dolėn
  jashtė kohe:
  Njerėzit,
  Jeta,
  Paranojat biblike...!
  S’ka mėngjese,
  vjeshtė,
  shekull.
  S’ka nocione,
  fundi
  e fillimi.
  Mbete
  vetėm ti...
  Mbi botė.
  Pa kohė.
  Pafundėsisht,
  imi…!


  ________________________________
  Poezi nga Suzana Zisi... Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga Suzana Zisi... Empty Re: Poezi nga Suzana Zisi...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 25 Jun 2021, 12:38