Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Ferri nga Dante Aligieri...

  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 4 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 04:46

  Pak fort na kishim ecė, kur zu potera
  E ujit me u degjue prej nje afersije,
  Qe me u marre vesh ne na pengoi mejhera.

  Si ai lum, qe n’sa lumej te asaj brije
  Te Apeninit, me nje rruge te vet
  Drejt lindjes nga Monvizo ne det bie,

  Qe Akvaketa lart gjithkush e thrret,
  Ma parė se poshte n’lugine hovin ta ndalė,
  Dhe ne Forli kete emėn e humbet,

  N’ato kreshta gjemon me shkume e valė
  Te Sh’Benedikt del’Alpe e atje resh,
  Ku per njemije shtrehimi mund te dalė,

  Keshtu poshte bregut thik ne shkambij veshė
  Na pame nje lum te kuq qe shungullonte,
  Ate qe qyshkur na kish rrapllue nder veshė.

  Kishe njė lak qe mesin ma qarkonte, -
  Me te kam dashtė me kapė n’cas te veshtire
  Panterėn e larueshme qe m’pengonte;

  Prej belit une e hoqa ate tersire,
  Tue iu binde urdhnit qe m’u dha nga prisi,
  E atij ia dhashe ba lamsh e lidhun mire.

  Ky brijas tue u sjelle, tek kah midisi,
  Pa iu afrue fort buzes, me fuqi
  E hodh gjithe ate litar perposh avisi.

  < Pa tjeter do te ndodhe ndo’j mrekulli
  mbas ketij shej, - thoja me vehten time, -
  qyshse me sy po e ndjek me aq kersheri.>

  Sa I urte duhet te jete njeriu n’veprime
  Prane kuj te sheh jo vec cka ban perdite,
  Por din dhe me t’u fute thelle nder mendime.

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 4 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 04:47

  E ai me tha: < Sė shpejti ka me u ngrite
  C’pres une e c’rreke ti me gjete me mend,
  Se shpejti nder syte tu ka me u avite.>

  Shpesh goja duhet mbyllun pernjimend,
  Kur te vertetat ngjajne te pabesueshme,
  Se genjeshtarė me kot kane quejte shum kend,

  Por s’m’len me heshte sot pamja e mrekullueshme;
  T’betohem, o lexues, per keto fletė
  Te Komedise, - paste hire te vazhdueshme, -

  Se pashe une nje perbindsh drejt nesh perpjete
  Tue ca mu si me not mjegllen e ndyte, -
  Me trandė dhe ate zemer qe nuk trandet lete, -

  Si merr me dale nga deti ai qe asht zhyte,
  Spirancen per te nxjerre per shkamb ngujue
  O tjeter gja, dhe jepet me qite kryet

  Trupit tue I dhanė, kambėt tue kruspullue.
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 4 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 04:47


  Kenga e XVII  qe malet can, rrxon ledhe t’armatueme,
  ajo qe perlyn boten me lėngatė!>

  Kėshtu tha prisi e bishen e shemtueme
  Me shenje ku na po ecnim e therriti
  Te ndalej mbi bregoren qe kalueme.

  Shembllesa e turpshme e njimtise arriti,
  Me koke e trup permbi shkambij tue u rrase,
  Por bishtin n’buze te honit nuk e qiti.

  Me njeri t’drejte fytyra I kishte gjase
  E miresi te prunjte nxirrte ne pah,
  Gjithe pjesa tjeter – gjarpen I pamasė;

  Tane lesh e me capoj e kish cdo krah,
  Nder brij, mbi krahanor edhe mbi shpine
  Me rrotullake e neje ish gjithkah.

  Me I ngjye e me I qendise ma mire nuk dine
  Tartar e turq pelhuret, ne pune dore
  Arakna kurr s’e cfaqi kaq mjeshtrine.

  Si taket qe me balle rrine ne ranore,
  N’sa pjesa tjeter mbrende ne uje ngel shtri,
  Si atje, ku rron gjerman makuti prore,

  Kastorėt bahen gati per gjueti,
  Ashtu shtaza mizore vend kish zane
  N’ate rryp shkambor, qe ranen rrok unji.

  Dhe rrihte bishtin, qe mbi hon kish lane,
  Me bigen e helmueme shah perpjete,
  Sikur hagrepi kur sulmon me t’ngrane.

  < Le ta ndryshojme pak rrugen qe ka mbete, -
  tha prisi, - dhe bajme mire me iu afrue
  shpirtzezes bishe, qe rri atje mbeshtete!>

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 4 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 04:47

  Prandej nga e djathta nisem me kalue
  Dhjete hapa buze gremines, n’short me ra,
  Ranes e flakeve me iu largue.

  Krejt afer saj kur u afruem na, pra,
  Ndeje permbi rane, humneres jo shume lark,
  Do njerez mekatare mė ra me pa.

  <si vuejne te shohesh e per cfare denim,
  ti shko e hyn mes shpirtnash atje varg;

  por mos vono me ta ne bisedim;
  nderkaq une do t’I flas ksaj egersine,
  qe te na marre mbi supa fluturim.>

  Keshtu tha prisi. Buze asaj gremine
  T’rrethit te shtate u nisa vetmitar
  Kah shpirtnat e denuem n’ate skaj shkretine.

  Dhimbja ne lot shperthente, tash e pare
  Luhatshin duert me gjete nje fare shpetimi
  Nga rana e flaka qe po I digjte zhar.

  Ashtu dhe qejt ne vere nga zemerimi
  Me u shpetue rropaten me turij e
  Me putra zekthave nga I idhte thumbimi,

  E miza e pleshta dbojne. Nder ato hije
  Kur syte I ngula, ndeje nen flaket rraste,
  Asnje nuk njoha mes asaj morije.

  Ne qafe te gjithve u varej nga nje traste
  Me ngjyre e shenje t’vecante, rrijne tue e shikuem
  Thue duen me pa n’se I kane perplot a zbraste.

  Si u futa dalngadale nder te denuem,
  Mbinje traste verdh dicka te bruzte dallova,
  Luan dukej ne ftyre e ne t’qendruem.

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 4 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 04:48

  Pastaj, kur me shikim mbare I kalova,
  Nje tjeter krejt te kuqe, flake e gjalle,
  Siper me ‘j pate si qumesht bardh veshtrova.

  Njani, qe kish nje dose te bruzte ne balle
  Te kuletes se vet bardh porsi bore,
  Me tha:
  Shko! Por pse I gjalle je fute n’kete vend te gjore,
  Ta dijsh se fqinin tim Vitaliani
  Ne t’majten time do ta shoh n’kete zore.

  Mes fiorentinve rashe une padovani,
  Shpesh klithja e tyne n’veshe me oshetin:
  - Te na le t’vije kalorsi yne sovrani,

  qe do te kete tre sqepet mbi takfine!>
  E drodhi nofllen, gjuhen nxori jashte
  Porsi mezati hunden kur lepin.

  E une se po vonoj nisame drashte,
  Mbasi vete prisi m’kishte porosite,
  Prandej u ktheva e I lashe n’ate jete te vrashte.

  Mesuesin une e gjeta tue me prite
  Siper kurrizit te asaj shkerbe.
  Me tha:
  Me shkalle te tilla tash do zbresim ne;
  Ne mes po rrij e para po t’ve ty,
  Se mos ti ndonje dam prej bishtit ke.>

  Si ai qe ethesh kartane kaperthye,
  Irnue e tha, vjen tue u nxi nder thoj
  E dridhet po te shohe hije me sy,

  Keshtu u ngjetha, lart kur ai me ftoi;
  Por, si sherbtori para zotenise
  Trim, turpi burre me u ba me detyroi.

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 4 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 04:48

  Si dijta une I kceva mbi kurris;
  Deshta me I bza, por zani krejt m’u muer
  E fjala s’duel:

  E ai qe me ndihmoi sa hera kur
  N’rreziqe rashe, si hypa, pa vonue
  Me kapi e me shterngoi fort per krahnuer

  Dhe tha: Gjiret por ban t’medha, ulu ngadale,
  Mendo se c’peshe te re te kam ngarkue!>

  Si shkoqet lundra bregut, vale mbi vale,
  Ashtu rreshqiti ai nga shkambi I zi
  E, porsa ndjeu se s’kishte gja me e ndale,

  Koken e suell ku kish bishtin e tij,
  Qe porsi ngjale ne hapesi e shtriu
  Edhe me flete cau rrugen per ajri.

  Besoj se frike me shume Feton fatziu
  Nuk pati, kur I hiken frejt prej dore
  E qielli flake, si e shihni, vetetiu;

  E as Ikarios, kur ne sfere qiellore
  Nder flete ndjeu dyllin tue iu shkri, bab’-shkreta
  Ndersa I briste: -

  Se sa une pata, pezullue kur mbeta
  E rreth e qark gja syni s’me shikonte,
  Vec bishes qe me mbante n’flatra t’veta.

  Ajo ngadale, ngadale ne qiell notonte,
  Sillej e zbriste, e une nuk ndjeja gja
  Vec ajrit, qe nga poshte e n’ftyre m’freskonte.

  Ne veshe nderkaq m’erdh nje zhaurime hata
  N’e djathte, ku lumi binte thik teposhte,
  E shtriva koken ndonje send me pa.

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 4 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 04:49

  Nuk ndeja ma aq lirshem tue zbrite poshte,
  Kur flaket pashe e klithje e vaje degjova,
  Prandej une tue u dridhe shterngova kofshte.

  Per zdrypje e rrotullime u kujtova
  Vetem at’here, kur ne ate vend per seri
  Mundime e vuetje nga cdo ane hetova.

  Si, lodhe nga fluturimi igjate, skyferi
  Kah s’vren as zog as vove, me ra nis vete,
  N’sa I zoti bret: - e ai I mjeri

  I lodhun zbret ku u ngrit aq krahalete,
  Me gjire t’hapta shkon e zen nje vend
  Larg mjeshtrit, I idhnuem e kryeperpjete;

  Keshtu Gerioni, neper ajr si u end,
  U ul e ra rranze atij shkambi thik
  Edhe, si na shkarkoi, I egri shpend

  Si nje shigjete fluturuese humbi vrik.
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 4 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 04:49


  Kenga e XVIII  Nje vend quejte Lugjezeza asht ne hon,
  Me shkrepa ngjyrehekur I ndertuem,
  Si qarku nalt, qe rreth e rreth I shkon.

  Nė mes te ketij logu te mallkuem
  Hapet nje pus I gjane e I thelle sa s’ka, -
  Do flas ma vonė se si asht I sajuem.

  I rrumbullakte asht brezi I tokes, pra,
  Qe ndan kete pus nga ajo e perpjete malore,
  E ne dhjete lugje gjithe ky brez asht nda.

  Sikur e kane te pamet do llogore,
  Keshtjellave shumfish perqark qe u shkojne
  Dhe mprojne te lartat ledhe madheshtore,

  Po ate pershtypje lugjet te perftojne;
  Si dyerėt e fortesave I kanė
  Urat, qe tej llogores te kalojne,

  Ashtu permbi seicilen lugje t’gjane
  Shum ura te medha gjithe shkrep e gur
  Ngrihen e n’fund bashkohen pusit pranė.

  Na ne kete vend u gjetem at’here kur
  Iu ulem tok Gerjonit, e poeti
  Nga e majta shkoi dhe mbrapa tij me muer.

  Por ne te djathten syni im me mbeti
  Mbi te denuem te tjere, tjere kerbactarė,
  Dhe vlonte e para lugje asi rrėmeti.

  Te gjithe ishin picak ata mkatarė;
  Nje valė drejt nesh, nje vale shkonte perpjetė
  Tue ecė ma shpejt se na, siur ma parė

  Banor’t e Romes, ne te shenjten vjete
  Te jubileut te madh, kur uren dalin,
  Menyre te lehte per kete kalim kane gjete,

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 4 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 04:49

  Keshtu disa perballe keshtjelles ndalin
  Hapin e vet per t’shkue ne Shejtėnoren
  E Sh’Pjetrit, ndersa tjere perballe kane malin.

  Kendej edhe andej neper shkamboren
  E zeze pashe djaj brinoca me kamxhike,
  Qe tue rrahe shpirtnat nuk e matshin doren.

  Sa shpejt ata t’shkallmuem dijshin me hike
  Me kerbacin e pare! Asnjanit ma
  S’I binte mall te dyten here me u fshike!

  Ndersa ecja, shikimi im me ra
  Mbi njanin, dhe mendueshem thashe ne cas:
  < Me duket kete fytyre diku e kam pa!>

  Ta shoh ma mire u ndala n’kambe enkas
  Dhe prisi u ndal me mue, n’orzezen troke
  Pranoi qe une te kthej dy hapa pas.

  E ai shpirt I fshikulluem at’here me koke
  Te ulun desh t’kaloje, por kot e pat,
  Se I thashe:
  Me duket se ta njoh holle ate surrat, -
  Ti Venedik Kacjanemiku je!
  C’te coi te tharten salce me e pase per fat?>

  E ai m’u gjegj: Por m’ban me folė e qarta gjuhe e jote,
  Qe ma kujton aq ambel t’lashtin dhe.

  Jam ai qe Gizolabelėn ia cote
  Markezit, me u kenaqe me trup te saj,
  Megjithse per kete turp fliten fjale kote.

  Por s’jam I vetmi bolonjez n’kete vaje,
  Sepse si une te tjere ketu do gjeni,
  Qe shprehjen e kuptojne me rraje,

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 4 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 04:50

  Ma shum se ka ne mes Savene e Reni;
  Per t’me besue, ti vetem te mendosh
  Se bolonjezi asht koprrac si qeni.>

  Fjalet pa I krye, nje dreq atij balosh
  T’ia mshoi kerbac e I briti me terbim:
  < Ik! Ktu nuk shiten femna, he kodosh! >

  At’here une shkova prane mesuesit tim;
  Pastaj mbas disa hapash na arritem
  N’nje vend ku nje ure gjetem per kalim.

  Me lehtesi te madhe asaj iu ngjitem
  E, tue u sjelle nga e djathta, u shkeputem
  Nga ata qe siellen me t’amshuemin ritem.

  Kur na deri ne mes ures iu futem,
  Nen t’cilen fishkullon dredha gjithmone,
  Prisi me tha: < Ndalu paksa, te lutem,

  Siellu e veshtro te tjere te patenzone,
  Qe t’I shikosh qepari s’pate rase,
  Mbasi po ecnin ne drejtimin tone!>

  Nga ura e lashte veshtroja njerz pa mase,
  Qe vinin varg drejt nesh nga tjetra ane,
  Dhe n’ta kamxhiku rrin tue u perplase.

  Prisi, ndonse me pyete s’e cova zane,
  Me tha: < Shih c’burre na vjen kesaj terthore,
  Porsi te tjeret vuejtka, e nuk qan!

  Edhe ketu e ruen pamjen mbretnore!
  Ai asht Jasoni, me trimni e urti
  ua hoq Kolkve prej dore.

  Ujdhez’n e Lemnit preku kamba e tij,
  Mbasi te pameshirshmet gra barbare
  Gjithe mashkujt kishin fute ne dhe te zi.

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 4 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 04:50

  Atje me ambelsi, fjale lajkatare
  Izifilin mashtroi, nje vashe te re,
  Po ate qe duel per shoqe genjeshtare.

  E braktisi shtatzane, qyqe mbi dhe,
  Ai faj me te tille vuejtje e ka denue,
  Vuen per cka I bani dhe t’shkretes Mede.

  Keshtu peson kush femna ka mashtrue;
  Ma e para lugje vetem kaq perfshin,
  Ti shpirtnat pe qe mbrenda jane ndeshkue.>

  Kishim arrite ku ura si rrypine
  E ngushte me pend’n e dyte fill kryqezohet,
  Qe nje ure tjeter mban pastaj ne shpine.

  Q’andej degjuem si n’lug te dyte ankohet
  Nje turme, qe turfullon turijt e ngrate,
  Rreh vehten me shuplake edhe dermohet.

  Si myk u ngjeshej brigjeve per t’gjate
  Avulli I dendun qe nga fundi afshon –
  T’vinte me vjelle tue pa e tue nuhate.

  Poshte ka aq terr, sa gja ti nuk veshtron,
  Ne maje po s’I shkove atij qemer
  Ure, ku ma qarte syni deperton.

  Mbrrijtem aty e pame ne ate humnere
  Njerz zhyte ne * * *, thue se ketu kane shfrye
  Gjirizet e mbare botes menjehere.

  Ndersa une po kerkoja mbrende me sy,
  Pashe nje, s’e dij a prift a shekullar,
  Se n’krye ma shum se tjeret ishte zhye.

  vec une ty te terhiqkam nder kaq shoke?>

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 4 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 04:51

  Se te kam pa dikur terun me floke;
  ti Aleks Intermineli je, per bese,
  prandej ia ngula syte une asaj koke.>

  Ai briti, tue I ra vehtes grushta krese:
  kjo gjuhe kurr s’me pushoi lajka te qese.>

  E prisi tha: < Hidh syte ma tej, o bir,
  Qe te arrije shikimi yt I pake
  Me e vrejtun ne fytyre ate k**ve ma mire,

  Qe, ndye e shprishun, qenka ba si shakė;
  Me thoj tane * * * dermishet, tjeter s’ban
  Vec co e ul, e u llokocit n’ate brrake.

  Taida asht, * * * *; nje jaran
  Kur pyeti: - A po ma din per nder? – kjo hore
  Ambel iu gjegj mejhere: - Oh, fort, o xhan!

  Por mjaft I ngope syte ne kete llogore!>
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 4 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 04:51


  Kenga e XIX  Simon o magjistar, ndjeksa qyqare,
  Gjanat e Perendise ju nuk I keni
  Per hir e miresi, por grabitqare

  Per ar e per argjend po na I shkerdheni;
  Koha ka ardhe per ju burise me I ra,
  Mbasi ne t’treten lugje grumbull jeni.

  Der n’maje t’ures tjeter kishim rra,
  Qe binte mu ne mes te pusit t’zi
  Hapun perpara sysh me t’shti hata.

  O dije e pambarueme, sa urti
  Tregon ne qiell e toke, n’kete grope te thelle,
  Meritat sa I shperndan me drejtesi!

  Une pashe nder ije e n’fund te asaj shpelle
  Gropa germue ne shkamb ne cdo drejtim
  Njilloj te rrumbullakta pre me zell.

  Ma t’gjana e te medha ktij synit tim
  S’iu duken se ato qe ka Shen Gjoni
  Im I bukur, perdore per Pagezim.

  Nje asosh, pak vjet ma pare, kunder zakoni
  E theva, se mbrende njani ish tue u mbyte:
  Kjo qe arsyeja, tjeter mos kerkoni!

  Ne gojen e cdo grope rrinte zhyte
  Nje mekatar, e dale I kishin pak
  Kambet perjashta, tjeter s’shihnin syte.

  Nga flaket idhtė u digjnin shputat-gjak,
  Per gryke kaq rrinin tue shkapetė kercejte,
  Sa me kepute cdo prange edhe cdo lak.

  Sikur perhapet dridhshem flaka krejt
  Mbi sende t’lyeme vetem ne syprine
  Mbi thembra e gishta munda zjarr me vrejte.

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 4 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 04:52

  kambet, - I thashe, - mbi gjithe shoket e tjere
  e qe nje flake ma e ndezte po ia lepin?>

  une po te zbres paksa ne kete terthore,
  prej tij do ta kuptosh pse vuen ate tmer.>

  ty te kam pris, mbas teje bahem copa,
  ti e di, ne se une due me e pa ate zgore.>

  Ne te katerten lugje me coi hopa,
  U sollem pak e zbritem ne te majte,
  Ku flaket thelle velojshin neper gropa.

  Prisi gjithnje shpejtonte tue me mbajte
  Dersa atij I mbrrijta permbi varr,
  Qe me ato kambe aq fort ishte tue qajte.

  o shpirt I keq, si hunin poshte me krye? –
  fillova, - fol me mujsh, qe vesh ta marr!>

  Une rrija porsi frati, qe rrefye
  Ka gjaksorin e prape, qe e kane vorrue,
  E fratin thrret, se vdekjen don me shty.

  Mos je ti Bonifaci bri ksaj grope?
  Per disa vjet me mend qenkam gabue.

  A thue kaq shpejt me pasuni u ngope,
  Per t’cilen me genjye nuk pate frike
  Te bukren grue, edhe pastaj e rope?>

  Pergjigja me habiti, asnje cike
  Une nuk po dija tash se nga t’ia mbaj,
  S’po dija c’te pergjigjem ne ate pike.

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 4 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 04:52

  Virgjili at’here: Thuej: nuk jam ai, s’jam ai qe ti kerkon!>
  Si me urdhnoi, vendosa t’I bėzaj.

  Kambet shkapet shpirti ne ate hon,
  Pastaj tue fsha e si tue qa me lot
  Me tha:
  Ne qofte se me mė njofte s’te duket kot,
  Qysh se I ke ra ksaj grope tatepjete,
  Dije se I veshun Papė qeshė per do mot.

  E qeshe ari I madh me te vertete,
  Klyshve te mij vec ndeja tue pertype:
  Si paret nalt, ktu u futa vete n’kulete.

  E Papve tjere me krye une u kam hype,
  Qe kishen para meje paten shite,
  Shoshojne n’kete zgaverr shkambi rrijme tue shtype.

  Ma poshte do shtypem edhe une nje dite
  Nga ai, qe ma muer mendja se ti je,
  At’here kur une te pyeta krejt pa prite.

  Porse kjo flake, qe kambet m’djeg si rrfe
  Me krye teposhte ngulun keshtu per dreq,
  Shputat atij ma pak ka per t’ia nxe.

  Mbas tij do vije nje ma I luejtun mec,
  Bari I pa-kanu nga prendon dielli,
  Qe mbrende do te na mbylle si mos ma keq.

  Jazon I ri do jete, si del mirfilli
  Ne ; per qef si mbreti I shkoi,
  Keshtu ai I Frances ktij do I shkoje mbas trilli.>

  Une nuk e dij n’kete pike c’ka me terboi
  Qe I pergjegja troc une me kete meter:

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 4 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 04:53

  I Lumi Zot ma s’pari Shejtit Pjeter,
  Kur celsat e bekuem ia lshoi nder duer?
  Vec m’duket s’I tha tjeter.

  As Pjetri as tjeterkush Matise s’I muer
  Ar e argjand, kur t’gjithe e paten zgjedhe
  N’ate vend, qe shpirti I zi I Judes buer.

  Pra mire e ke, e deshte vete kete zgjedhe;
  Ruej me kujdes parate e asaj bote,
  Qe aq kryenalte me Karlin t’shtyne me u sjelle.

  Sikur nderimi I madh t’mos me ndalote,
  Qe kam per ata celsa aq me nam,
  Qe mbajti dikur n’dore zotnija jote,

  S’do gjeja fjale sa duhet me te name;
  Lakmija juej gjithe boten ka shkretue,
  Tue ngrite te kqijte, t’miret tue I shkele me kambe.

  Paj vec per ju, Bari, paska mendue
  Ungjilltari, kur pa ate mbi uje,
  Me mbretnit e asaj bote tue kurvnue,

  Ate, qe shtat krenė I dolen si mos kuj,
  Nga dhjete brinat qe kishte muer fuqi,
  Dersa per t’shoqin s’qe virtyti I huej.

  Ju zotin n’ar e argjand na keni ngri
  E c’ndryshim ka prej jush nje idhujtar?
  N’adhrofte ai nje, adhroni ju njemij!

  Ah, Konstantin, per sa t’kqija qe fare,
  Jo kthimi n’fe, por ajo e zeze dhurate,
  Qe muer nga ti I pasni At I pare!>

  Ndersa une ia kendoja kete urate,
  O pse idhnimi o ndergjegja e brete,
  Si I terbuem shqelma qiste ai krahthate.

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 4 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 04:53

  Mendoj se prisit tim kjo gja I pelqete;
  Shihej se ambel n’shpirt kumbue I kishte
  Kjo fjala ime, fjale e nje s’vertete.

  Prandej tue m’rroke nder krahe si nje ferishte
  Me ngriti e me shterngoi fort per krahnuer,
  Dhe asaj rruge iu ngjit, pershkue kah ishte.

  As nuk u lodh qe m’mbante ashtu me duer,
  Dersa ne maje t’ures s’pat arrite,
  Qe shkon nga e katra n’pesten pende kaluer.

  E aty me ambelsi barren tue zbrite,
  Per shkamb e gur me priu ai ne nje shteg,
  Ku mezi do kalonin deri dhite;

  E menjehere iu futem tjetrit breg.
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 4 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 04:53


  Kenga e XX  Vuejtje te reja do pershkruej, me nxjerre
  Landen qe lyp kjo kanga e njezete
  E kantikes se pare mbi t’errtin ferr.

  Vemendshem po shikoja tatepjete
  Nje shesh te hapte ne fund te atij plaskoni,
  Ku me lot ankthi lahej toka e shkrete.

  Pashe, pra, n’ate log te rrumbullaket honi
  Njerez ne vaje, te heshtun, tue u sjelle
  Ngadale, si ne kete bote shkon procesioni.

  Por vetem kur shikova n’ta ma thelle,
  Vrejta ne cas, - si valle, ta shpreh cudine? –
  Se qafat krejt nje dore ua kish perdredhe,

  Keshtu fytyra u kishte dale ne shpine;
  Tue ece seprapthi rruga duhej ba, -
  Para me kqyre ua kishin heqe mundsine.

  Ndoshta garravacohen n’kete hata
  Ata qe I ka mberthye paralizija,
  Po une kurr s’kam pa e nuk besoj se ka.

  Dashte Zoti, o lexues, nder vargje t’mija,
  Mesim te nxjerresh ti; me thuej ti mue
  Pa qa si te qendroja nga shemtija

  Qe pamja njerezore kish pesue,
  Ku pa pushim rrekaje u rridhnin lote
  Per lug te shpines n’vithe tue kullue?

  E une po qaja per te mjeren frote,
  Mbeshtetun mbi nje shkamb, aq ishe preke.
  < Dhe ti I marre qenke?> - prisi m’tha atbote, -

  mshira ketu gjallon n’se krejt ka vdeke;
  gja ma te mbrapshte a ka se ate njeri,
  qe drejtesine hyjnore don me preke?

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 4 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 04:54

  Co kryet, co kryet e shih ate qe perpi
  N’sy te Tebanve e pati toka e zeze!

  O Anfjarao? Pse po I hik betese?>
  E tue u gremise, ai u ndalue vec kur
  ra te Minosi, qe rremben pa shprese.

  Shiko si I ka ba shpatullat krahnuer!
  Si desht me pa shum para, n’kete menyre
  Tash mbrapa sheh e mbrapa ec terthuer.

  Shiko Tirezjen, qe dryshoi fytyre
  Kur nga mashkull muer pamje femenore
  E nuk I mbet si I pat asnje gjymtyre.

  Iu desht atij ate shufer ta perdore e
  T’u bjere prap dy gjarpijve t’bashkangjitun,
  Qe prap t’I dalin puplat mashkullore.

  Me shpine te barku Aronti I asht avitun;
  Nder male t’ Lunit, ku pret dru te blere
  Karrarezi dhe poshte shtepite ka ngritun,

  Nje shpelle pat per banim, me t’bardhe mermer;
  Andej ai mundte yjzit me sodite
  E detin e pamatun kurdohere.

  E ajo qe ti nuk po ia sheh dy gjijte,
  Se mbulue I paska me gershetat shpirshe,
  Dhe ka n’kete ane cdo vend qe qime rrit,

  Asht Manto qe, e lodhun shtegetish,
  E nguli cakun ne vendlindjen time;
  Per te m’pelqen, prandej, dicka te dijsh.

  Mbasi I ati I vdiq e e la jetime,
  E skllave u ba qyteza qe e mpron Baku,
  Kurr kamba e saj nuk mejti nder rravgime.

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 4 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 04:54

  Nje gjol ne t’hijshmen Itali, te praku
  I Alpeve asht, - kufi I Gjermanise
  Permbi Tiral, - emnin e ka Benaku.

  Nga ‘I mije e sa burime jane ujise
  Mes Garde e Kamonike ato vrrije
  T’Apeninit, e ai uje n’kete gjol bitis.

  Nje vend gjindet ne mes; prej ipeshkvije
  T’Verones, Breshjes, Trentit Bariu prore
  Mund t’bekoje t’vetet, kur n’kete qender bie.

  Aty perposh nje bregu madheshtor
  Shtrihet Peskerja, nje e fort keshtjelle,
  Qe s’I ra Breshjes as Bergamos n’dore.

  Asht po ky vend, ku nga Benaku I thele
  Ujet, qe dot ne te ma nuk qendron,
  Si lum neper kullota zen me rrjedhe.

  Kur ky perrue vrap nis e gurgullon
  Ma larg liqenit, Mincjo ai emnohet
  Der ne Governo, ku shprazet ne Po-n.

  Ne nje rrafshine te ulet mbas do kohet
  Ai bie, shtrihet dhe bahet kenete,
  Qe sidomos gjate veres qelbesohet.

  Ne mes ketij mocali pati gjete
  Nje ujedheze e egra virgjineshe,
  Qe njerez s’kishte mbrende, as kishte jete.

  Me sherbetore, - s’donte njeri me ndeshe, -
  Aty zu vend; magjise krejt tue iu dhane,
  Jetoi, dersa prej trupit u pat cveshe.

  Banoret e krahines ma vone rrane
  N’ate vend; atje kush s’mundte me u ba gja,
  Mbasi keneta ishte nga cdo ane.

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 4 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 04:54

  Mbi eshtna t’Mantos ngriten nje kala;
  N’kujtim te asaj qe ktu banoi e para,
  Pa pyete hijnite Mantove e quejten pra.

  Popull te madh ky vend ka pase perpara,
  Dersa Kont Kasalodi budallisht
  S’vu vesh te Pinamontit fjal’t e marra.

  Pra ne degjofsh prej kuj ti rastesisht
  Prejardhje tjeter per qytetin tim,
  Mos I zen bese, se kjo vec rrene do t’isht.>

  E une: Shkelqen per mue si nje e vertete e gjalle, -
  Cdo mendim tjeter – gace e fikun shqim.

  M’thuej c’jane ata qe po na vine perballe,
  Mos ka ndonje qe n’bote I ndihet zani?
  Se vec te dij e kam gjithmone per mall.

  mbi shpatllat bronxi derdh mjekrren unji,
  qe ogurtar, kur n’lufte Greqija rrani

  tue lane vec fmijte nder djepa; shi prej tij
  e Kalkantit n’Aulide u dha drejtimi
  me pre litaret per lundrim te ri.

  Euripil e quenin, dhe kujtimi
  I ruhet n’tragjedine time madhshtore,
  Qe ti permendsh e di qysh prej fillimi.

  Tjetri, hollue nder ije kesodore,
  Qe Mikel Skoti, qe aq I pelqyen
  Trillimet e magjise, e I shkuen per dore.

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 4 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 04:55

  Ja Guid Bonat, Asdentit ngulja syne, -
  Sot shuelli e spaga do I kish leverdise
  Ma mire; por kot pendimit tash ia hyn!

  Shih t’mjerat, qe gjylpanen tue braktise,
  Sovajke e furke, fallxhesha u bane; e rrinin
  Vecse me barna e kuklla te magjise.

  Te shkojme! Ngarkue me shkarpa tash Kainin
  N’kufi e ke, qe ndan dy hemisfere,
  Dhe valen prek t’Siviljes, mbrame na ndrinin

  Rrezet e hanes, qe u ba si sfere, -
  Ti e mban mend sa ndihme te dha tash vone
  Neper ate pyll qe aq te kalli tmer!>

  Ai fliste e na vazhdonim rrugen tone.
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 4 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 04:55


  Kenga e XXI  Keshtu na shkuem nga njena n’tjetren ure,
  Tue fole cka n’Komedi s’ia vlen me rrfye,
  E kishim dale ne maje te saj, kur

  U ndalem edhepame se ishim shty
  N’grope tjeter t’Lugjezezes, ku me qa
  Asht kot; cudite e vrejta ate terr me sy.

  Si ne kantjer t’Venecjes vlon pa da
  Pisa e rreshinte ne stinen dimenore,
  Barket me I lye, dermue detit tue I ra,

  Se s’rrihen ma tashti rruget ujore;
  Kush ngre te re e kush kallafaton
  Te vjetren barke damtue lundrimesh; prore

  Dikush mbi kic, dikush mbi bash qellon;
  Ndonje I ven arna velit fare grise;
  Kush rrema gdhen, litar kush gersheton;

  Kshtu, jo me zjarr, - me force te Perendise, -
  E trashe e vishtullore n’pellg valonte
  Nga njani breg te tjetri e zeza pise.

  Syte ngule ia kishe; gja nuk u dallonte,
  Vec flluskash qe ai qull rinte tue qite
  E here mufatej, here me hov humbonte.

  Poshte tue veshtrue po rrija krejt cmerite,
  Kur prisi me terhoqi fill perbri,
  <> - me tha paprite.

  Kryet solla me te shpejte si ai njeir,
  Qe don me pa cka asht tue e shty me ike,
  Por kaq I asht fute per palc nje lemeri,

  Sa vrapin kjo deshire s’ia ndal nje cike;
  E pashe nje djall, ma t’zi s’mundesh me e gjete,
  Qe ngiste shkamb ne shkamb me te shti frike.

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 4 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 04:56

  Se c’hije e vrashte n’ate dreq te zi me flete!
  E sa mizor me ngjante e I perfrigueshem,
  Me flatra hape, vec sa tue preke mbi dhet!

  Mbi supin e shpulpuem e te madhnueshem
  Nje mekatar kish hjedhe, e me dy duer
  Per neje t’kambve e mbante ai shterngueshem.

  <ku ishim na, - te solla nje te pare
  nga Santa Zita, mbrende ta flakim flure!

  Po kthehem ku me presin sa mkatare;
  T’gjithe vec Bonturit, bajne matrapazllek,
  <>-hi ne <> u shndrroka atje per ar!>>

  Poshte e verviti e u kthye ne t’ashprin brek.
  As qenii stanit neper ferre e drize
  S’e ndjek kaq shpejt hajdutin shtek me shtek.

  Ai, sa u fundos, duel siper me kurriz,
  Por djajte, qe aty nen ure nuk rrinin kot,
  Briten:
  Ketu jo si ne Serkjo bahet not!
  N’dac me shpetue nga capojt tone, u ruej
  E kryet mos qit mbi pise as sot as mot!>

  Ia ngjiten me ‘j qind krraba e n’ate rremuje
  I thane: Fshehtas ashtu, ne mujsh me ia hjedhe kuj.>

  Gjellbasi ashtu sherbyesve s’ua ndan syte,
  Kah mishnat ne kazan papra perzijne,
  Qe siper langut t’mos e nxjerrin kryet.

  Mesuesi I mire me tha: Se je ketu, ti shpejt duhet me u binde:
  Mbas krepash struku, mproje qe te te rrijne!

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 4 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 04:56

  Per cfaredo kokecamje, qe t’me linde,
  Ti mos u tut, - punet ua dij me rraje,
  Se une dhe tjeter here me ta jam grinde.>

  Ures pastaj ia kaperxei ate maje;
  Se gjashtes pende tue I ra ai per te gjate,
  Iu desh ta ngrinte ballin me kuraje.

  Me ate terbim, me ate te madh inat,
  Qe I turren qejte te vorfnit, n’short me e shkye,
  Kur lutet ai nder dyer per buken thate,

  Vrapuen djajte qe poshte ures, zjarr nder sy,
  Drejt tij krrabat I shtrine permbi ate shkrep,
  Por prisi:
  Para se te ma ngjitni ju me grep,
  Te vije njani prej jush e te degjoje,
  Pastaj ne daci m’varni per gazep!>

  T’gjithe briten:
  Njani levizi, tjeret mbene ne vend;
  Tue ardhe ai thonte: < Lodhet kot me goje!>

  pandeh se une, - ia preu I urti pris, -
  ketu kam mbrrijtun, frike pa pase kurrkend,

  sikur mos t’ishte ndihma e Perendise
  e fati I mbare? Hap rruge, se lart ne qiell
  asht shkrue nje t’gjalle te coj mes erresise!>

  Sa qe krenar, aq ra e u shkreh ai fill,
  Nder kambe iu rrzue e rrebta arme prej dore
  E u tha te tjerve:

  < Ti qe je struke, - prisi m’u suell ksodore, -
  mbas atij shkamb te ures e s’ban za,
  eja te une, se kemi bese e ndore!>

  vazhdon...

  Sponsored content


  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 4 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sat 24 Feb 2024, 23:23