Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Ferri nga Dante Aligieri...

  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 5 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 04:57

  Dola ne cas, kah ai shkova tue nga;
  E djajte para marshuen ne krye dekikut,
  Sa dreshta se po e bajne fjalen asgja.

  Keshtu luftaret pashe, trembun rrezikut,
  Kur nga Kaprona dilnin jashte me bese
  Rrethue djathtas e majtas prej anmikut.

  Une iu afrova prisit tim me shprese,
  Prej tyne por s’I hiqja syte e mije,
  Kushdi c’perbluejne, mendoja, mbrenda krese.

  Krrabat drejtuen mbi mue e: < A ban t’I bij, -
  I thonte njani tjetrit, - mu ne shpine?>
  < Po, - gjegjin tjeret, - theja njanen brije!>

  Por djalli, qe po fliste me zotnine,
  Koken e solli mbrapa menjehere
  E I tha:

  Pastaj kah na: < Ure n’ure neper gomnere
  S’ka mundesi ma rrugen ta vazhdoni,
  Se krejt asht shembun I gjashti qemer!

  Por n’qofte se me shkue tutje ju deshroni,
  Ngjituni kesaj kreshte dhe, pa zore,
  Do ndeshni ne nje ure, - ne te kaloni.

  Dje u mbush, plotsisht pese ore para ksaj ore,
  E ‘I-mije-dyqind-gjashtdhjetegjashta vjete,
  Qyshe se u nderpre kendej shtegu malor.

  Po coj me ju do dreqen, qe perpjete
  Do shkojne me pa mos del kush mbi katran, -
  Shkoni me ta, e gja s’ka me ju gjete!>

  or Turiqen, ketu! – filloi me thane. –
  Mbi dhjetshen, Mjekerroc, t’jeshe kryeshejtan!

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 5 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 04:57

  Dragon e Xhagajdor, eni n’kete ane!
  Ti Derrcatall dhe ti o Qengrricon!
  Shpejt, Kuqaleger, Ngerdheshanit prane!

  Sillniu rrotull kazanit qe valon;
  Shendosh m’I coni fill, vec jo gjetiu,
  Por n’ure, qe siper lugjeve u kalon!>

  Vetem ma mire ta bajme na rrugen tone,
  Ne qofte se e din, se fort p I drue I ziu!

  Pse nuk po je I urte si gjithmone?
  S’degjon si kercllojne dhambet te terbuem?
  Rrezik shoh n’ata sy heret a vone!>

  E ai m’u gjegj: Dreqnit le t’I kercllojne sa t’duen catajte, -
  E kane me ata, qe n’pise jane te denuem!>

  Te gjithe u kthyen at’here nga penda e majte;
  Por, si per shenje, nga I pari tue u zgjerdhi,
  Gjuhen ma pare shternguen mes dhambesh djajte;

  E ai * * * *’n e vet e kishte ba buri.
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 5 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 04:57


  Kenga e XXII  Une pashe kalores tue u vu n’marshim,
  Ne sulm tue ra o tue parakalue,
  Ndo’jhere tue u terhequn per shpteim;

  Ne token tuej pashe trimat tue vrapue,
  O aretinas, pashe tue ca urdite,
  Cet’-cete o nje-per-nje n’kuaj tue luftue:

  N’sa japin shenje kambanat e burite,
  Ose daullet o keshtjellat mbylle,
  Me mjete tona o n’dhe te huej gatite;

  Porse ne kambe o n’kuaj nen te tille fyell
  Ushtri s’pashe kurr tue lvize e as mos shikosha,
  As barke qe merr drejtim nga toke o yll!

  Na shkonim, pra, me ata dhjete trimosha, -
  Shoqni I thanshin! C’kishim, valle, me ba?
  N’kishe – me shenjtore! N’mejhane – me sarahosha!

  Katranit syte s’po dija me ia da,
  Doja me pa n’ate lugje si pesojne
  Shpirtnat denue me u djege me aq hata.

  Porsi delfijte detaret I lajmojne,
  Mbi vale tue ndale sa per nje cas me shpine,
  Qe barken nga stuhija ta shpetojne,

  Ashtu, per t’lehtesue ndopak zjarmine,
  Kurrizin nxirrte mekatari I shkrete
  E fshihej prap ma shpejt se vetetin.

  Sikur per te gjate bregut ne kenete
  Rrijne, turijt jashte, bretkosat mbare e mbare,
  Ndersa kambet e trupi n’uje kane mbete,

  Ashtu qisnin turijt ca mekatare,
  Por, t’pamen Mjekerrocin, shpejt me frike
  Zhyteshin n’pise kush te shpetoje ma pare.

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 5 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 04:58

  Une pashe, - e pamja ende zemren ma fik, -
  Njanin qe s’luejti dot, si n’llom te zi
  Ndodh qe ‘j bretkose ngurron, n’sa tjetra ik.

  E Qengrriconi, qe ish ma n’afersi,
  Cfurkun ia futi n’floket katranose
  Dhe e coi perpjete, - vider m’u duk n’ajri!

  Me emna I njihja, se, kur u ndane pose,
  Mire vrejta kush u zgjodh me me shoqnuem
  Dhe vuna vesh kah thirreshin xhindose.

  <capojt ne mish, qe per marak me e lnuer!>> -
  thrrisnin njezani dreqnit e mallkuem.

  <mesuesit tim at’here zuna me I thane, -
  e kundershtarve t’vet u ra nder duer?>>

  E prisi iu afrue mkatarit prane,
  Nga ish e pyeti e ai u gjegj n’ate zor:
  <
  Em ame te nje zotni m’vu sherbetor,
  Sepse im ate, qe ish njeri I prape,
  Vehten eg jane shkatrroi edhe u ba hor.

  Te mbreti I mire Tebald mbrrijta me u kape,
  Tue marre ryshfet, tue ble edhe tue shite,
  Prandej sot llogari jap ne ket vape.>>

  E Derrcatalli, anash qe kish qite
  Dy dhambe katroca sikur te nje thiu,
  N’mish provoi njanin se sa din me shqite.

  Nder thoj mizore macokesh kish ra miu.
  <> -
  Mjekrroci tha, me krahe mbasi e perfshiu.


  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 5 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 04:58

  Iu suell at’here mesuesit: <Sa me marre vesh prej tij ti ke deshire,
  Se tjeret fill mandej do t’ia bajne paq!>>

  <qe t’jete latin, fute n’peshkve per gazep!>>
  <
  me nje gjiton jo t’larget qeshe… Ah prep
  sikur bri tij te rrija zhyte I ngriti,
  s’do kishja frike tani as thue as grep!>>

  <> - Xhagajdori briti,
  me krrabe ia ngjiti krahut, mizorisht
  ia shqeu nje zhangel e ne ajr e ngriti.

  Desh dhe Dragoni me ia zhgulun misht
  Ne pulpe te kambes, por dekuri syne
  Perqark e suell e I kqyri egersisht.

  Mbasi hujin e pare ne te e shfryne,
  Mesuesi menjehere I tha atij,
  Qe ende veshtronte mishin qe ia shqyen:

  <e thue lajthite qe iu shmange pak?>>
  <
  u gjegj, - ene me perzi mbrende cdo batak;
  kur pat ne dore anmiqte e zotnise s’vet,
  u suell aq mire, sa t’gjithe e cmojne me hak.

  Rob ishin e I liroi tue marre ryshfet;
  Qe matrapaz ne gjithe punet e tija
  Jo dosido e I vogel, porse mbret.

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 5 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 04:59

  Me Mikel Zanken fort I shkon miqsija;
  Ish logodoras; kur rrijne tue llafose
  Per Sarde, nga goja u rrjedhin fjale me mija.

  Kqyr ate qe I kercllon dhambet tue u kanose!
  Do flisja me, por shoh se ai sa ma pare
  Po matet me ma krue mire kete qerose.>>

  Kryedjalli Ngerdheshanit dreq zuzar,
  Qe syshe ngerdhucej n’qejf te madh me there,
  Iu suell e I tha: <>

  <I frikesuem biseden ai vazhdoi, -
  Lombardas e toskane ju sjell mejhere;

  Vec t’mshehen Kthetrafletet me capoj,
  Shpirtnat keshtu mos t’kene se ke me drashte;
  E une, I vetem, ulun mbi kete shtoj

  Per ju do te therras ma shum se gjashte,
  Ne qofte se fishkulloj, sic jem’ mesue
  Me ba sa here qe njani kryet qet jashte.>>

  Turijte coi Turiqeni, se u kujtue,
  Kryet tundi e tha: <Me u zhyte prap ne katran ky ka trillue!>>

  Por ai, qe ish I rysun ne sherri,
  Gjegji: <Qyshe pranoj me fike shoket e mi!>>

  S’u mbajt ma Shtrembafleta, mbi cdo dreq
  Ai desh me dale: <S’do ngas, qe shpinen tande mire ta ndreq,

  Por do t’I rrahi flatrat mbi katran;
  Te zbresim e ta bajme bregun mburoje,
  Me u talle me dreqen t’shohim a ia mban!>>

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 5 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 04:59

  O ti, lexues, degjo kete goxha loje!
  Sejcili syte e vet n’ane tjeter solli,
  I pari ai qe qe ma I rrebte ne goje.

  Mire navarrezi kohen gjet, mbeshtolli
  Gjithe forcat e, tue u mshue kambvet, ne cas
  U hodh edhe prej krahve t’shefit dolli.

  Te gjithe u mbushen me te forte maras,
  E ai, qe per deshtimin faj kish vete,
  I pari u sul tue brite: <>

  Por frikes s’ia kaluen te lehtat flete,
  Vetime mes valesh I denuemi u mbyt,
  E ai fluturim u ngrit, me gjoks, perpjete;

  Jo nryshe nje rosak nuk futet zhyt,
  Kur e sulmon skyferi ta haje gjalle,
  E I lodhun ngrihet ky me shpirt ne fyt.

  Zemrue fort Plakarani, se I kish talle
  Mkatari, ra pas dreqit fluturim,
  Gezue prej ikjes, shokut per t’ia kalle;

  Por, mbasi batakciu nder sy iu shkim,
  Ai me capoj djallit iu hodh ne shpine,
  Mbi pise u kaperthyen me t’madh terbim.

  Dhe tjetri por kish qene nje gjeracine,
  Shokut ia ngjiti kthetrat e mallkueme
  E n’cas te dy ne gjol rane me kaptine.

  I shperndau vetem brraka e pervelueme;
  Donin, por t’zotet s’ishin mame u ngrejte,
  Kaq flatrat kishin pise t’vishtullueme.

  Mjekrroci me te tjere, ate hall tue vrejte,
  Katerve u dha urdhen me u hjedhe ne breg
  Me cfurq ne dore; keta at’here me t’shpejte

  Andej-kendej, ku u tha, zunenga nje shteg,
  Krrabat drejtuen dy dreqent me I terhjeke,
  Qe der ne palc katrani-zjarr I djeg;

  E na I lame ashtu tue u perpjeke.
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 5 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 04:59


  Kenga e XXIII  N’heshtje, vetare, si I iken asaj valle,
  Shkonim njani mbas tjetrit me krye ule
  Si franceskan kur ecin n’per rruge t’madhe.

  Te prralla e Ezopit m’ishte ngule
  Mendja ime, si pashe gjithe ate rremuje,
  Ku ai tregon si kneten not e duel

  Mi e bretkoce. Ma fort dy pika uje
  S’gjasojne, se te dy ngjarjet kur I ven
  Perballe, kushdo e sheh kete gjase po t’duej.

  Si nga nje tjeter nje mendim shperthen,
  Keshtu m’vetoi dicka nder mend ma vone,
  Qe frike ne palc me shtiu sa bese s’e zen.

  Ja cka mendoja: <Pesuen c’pesuen e keq u vune ne loje,
  Kjo gja I poshtnoi keta te patenzone,

  Prandej inatin gja s’do t’ua ndaloje,
  Do te bijne permbi ne si kokrra e rrfese,
  Si qeni kur ia njet leprit me goje.>>

  Prej frike po m’u cojshin leshte e krese
  E siellja koken mbrapa tash e pare,
  Prandej thashe: <
  Nuk fshihemi, s’besoj se pa zarar
  Do ndahmi; diku mbrapa I kemi lane;
  S’I shoh, por m’duket se mbi qafe m’jane vare.>>

  E ai: <S’do ta feksoja ftyren tande aq kthielle,
  Sa shoh mendimet tua ane per ane.

  Cka n’mendje ke, tue rrjedhe tani asht fill
  Kah une, e ne cdo gja te dy perkojme,
  Pra ceshtjen per te dy keshtu e kam zgjidhe:

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 5 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 05:00

  N’qofte bregu I djathte me I ulte e na mund t’shkojme
  Me zbrite ne lugjen tjeter pa u ndale,
  Ndjekjes, qe po I friksohmi, I shpetojme.>>

  Ende s’I kishte thane ai keto fjale
  E, ja, djement I pashe tue fluturue
  Drejt nesh, me flatra t’shtrime, pale e pale.

  Mesuesi menjehere me kapi mue
  Si ajo nana, qe papritmas zgjohet
  Nga zhurma e sheh se flaka e ka rrethue;

  Foshnjen rremben e rend me vrap, s’ndalohet,
  Kujdes per vehte s’ka, po per ferishte,
  Vetem me ate kmishe ne shtat e nuk kujtohet.

  Poshte kodres se rrembyeshme ashtu si ishte
  Shkiti dhe prisi, per ate shkamb mbeshtete,
  Qe lugjes tjeter nga nje ane iu vishte.

  S’rrjedh uje neper kanal me vrull tatpjete
  Per me sjelle nje mulli ngulun ne toke,
  As kur te jete tue u futun neper flete,

  Si rrshqiti prisi im neper ate boke;
  Ne parzem me shterngonte pa ia da,
  Si t’me kish bir e jo si t’ishim shoke.

  Mire n’fund te lugjes tjeter s’kishim ra
  E ata ia behen n’zgrip te asaj rrepine
  Shi permbi ne, por s’kishin c’me na ba;

  Se Pushteti Hyjnor u dha mundsine
  Lugjes se peste si roje me I qendruem,
  Por tutje nuk e shtrinin dot fuqine.

  U gjetem mes do shpirtnash te ngjyruem,
  Qe ecnin dalngadale si n’procesjon,
  Tue qa, e u dukshin t’lodhun, te dermuem.

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 5 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 05:00

  Manteli me kapuc seicilin mblon
  Deri nder sy; po aq persosmenisht
  Ne Keln mungaret t’vishen kane zakon.

  Ai ar perjashta t’I merr syte krejtsisht,
  Permbrenda por jane plumb qe nuk peshohet,
  Ata t’Federikut mund t’I mbajsh ne gisht.

  O peshe e rande, qe per amshim do cohet!
  Na majtas shkuem, me ta krahas perhere,
  E qanin me lot t’idhun sa s’tregohet.

  Por te randuem se tepri ata te mjere
  Ecnin mezi, mertisun kambe e krye,
  Sa ne cdo hap u gjindshim me te tjere.

  At’here une prisit: <M’afro te ndonje shpirt qe ka lane nam,
  Tue ece shiko mos njeh njeri me sy!>>

  E njani, qe toskancen ndjeu n’ate lame,
  Briti mbas nesh: <Po ngitni neper terr, qendroni n’kambe!

  Ndoshta ndo’j gjegje edhe une ta jap.>>
  Mesuesi at’here m’u suell: <E pastaj ecu krahas hap per hap.>>

  E ndala e pashe dy vete, qe n’ate sokak
  Po nguteshin, te une me ardhe tue dashte,
  Por ajo barre s’I linte e I ngushti cak.

  Kur mbrriten, syte u kishin dalun jashte,
  Me kqyren pa ba za, pastaj te kthyem
  Nga shoqishoj peshpriten si tue drashte:

  <por n’qofte se ata kane vdeke, me thuej per hir
  te kuj ecin pa qene n’mantel mberthyem?>>

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 5 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 05:01

  Pastaj thane: <Te hipokriteve fatzez je rrase,
  Kush je ti na trego, mos t’ardhte veshtire!>>

  <n’Firence, permbi ate Arnin e madhnueshem,
  e jam gjithnje me trupin qe kam pase.

  Kush jeni ju, qe n’kete menyre, ngashrueshem,
  Po ecni rande e lot ju shkojne rrekaje?
  C’asht ky denim qe ndritka mrekullueshem?>>

  <asht prej plumbi te trashe e barre e keme,
  si terezi con supat pesha e saj.

  Freten defryesa e bolonjez na jeme:
  Ky – Loderingu, une jam Katalani;
  Te ftuem per paqe nga toka jote qeme,

  Si thirret nje I urte, qe I ka dale zani
  Per ndershmeni, sa t’gjithe na bijshin n’gjuj,
  Por nderi yne n’Gardingo shih cka bani!>>

  <>… thashe tane huj,
  por m’u pre fjala n’goje, porsa m’u cfaq
  nje kryqezue ne toke keq me tre huj.

  Kur m’pa, c’e perdrodh trupin garravac!
  Iu cue mjekrra n’hava tue psheretite;
  E frati Katalan, ku pa pse kaq

  Shtang mbeta, tha: <Keshilloi farizejt, se e lypte puna
  Per popull nje njeri ne kryq me e ngjite.

  Shkelmue e lakuriq, mes rruges, dhuna
  Asht ba e tjerve, ta provoje mbi koke
  E permbi parzem sa peshojne kto guna.

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 5 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 05:01

  Vjehrri keshtu I mundohet me gjithe shoke
  T’Sinedrit, ketu n’varrin e mallkuem,
  Qe u dhane judejve t’mbrapshten n’qiell e toke.>>

  Virgjilin pashe at’here te mrekulluem
  Mbi ate njeri t’kryqzuem, mbi ate mkatar
  Denue e poshtnue n’merigimin e amshuem.

  Pastaj u suell e I tha fratit te pare:
  <n’se ka nga e djathta jone kund ndonje fare

  gryke, ku t’mundemi kendej pa fjale
  me u ike engjujve t’zez, qe nga ky hon
  mbrapa na vijne e nuk na lane me dale?>>

  E ai u gjegj: <Gjindet nje ure e madhe, sa ‘I kala,
  Qe siper t’gjitha lugjevet kalon.

  Vetem se ne kete ane ajo ka sha;
  Prap mund te hypni ju mbi ato rrenime,
  Qe bregut e ne fund grumbull jane ba.>>

  E prisi, me koke ule, ra nder mendime,
  Me tha pastaj: <Ai, qe mkataret cfurkte pa fare dhimbe!>>

  E frati: <Se djalli ka shum vese; nder te tjera
  Asht baba I rrenes, rrencak kambe e krye.>>

  E mandej prisi iku porsi era,
  Pak I idhnuem e ne fytyre I vrame,
  Dhe une nga te ngarkuemit ika at’hera,

  Mesuesin tim tue e ndjekun kambe per kambe.
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 5 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 05:02


  Kenga e XXIV  Kur viti I ri zen fill n’stinen-acar,
  Krrelat ngroh dielli nen Akuar e arrihet
  Qe nata e dita t’zgjasin barabar,

  Kur bryma e nates permbi fusha shtrihet
  E ngjan me t’motren, me te bardhen bore,
  Por shum s’vazhdon, sepse fillon e shkrihet;

  Ngushtue keq per tagji, fshatari I gjore
  Cohet, sodit e sheh si jane zbardhue
  Fushat perqark, e kap koken me dore;

  Kthen ne shtepi e siellet tue turfllue
  Si ai qyqar qe s’di se nga t’ia mbaje;
  Pastaj del prap, e prap zen me shpresue,

  Kur sheh se toka e ndrroi fytyr’n e saj
  Aq shpejt; ai merr comagen menjehere
  E baetine perjashta qet n’ograje;

  Keshtu edhe mesuesi m’kalli tmer
  Kur une e pashe ne balle aq te vranuem,
  Por n’cas prap me sheroi zemren e mjere,

  Se, kur ures se thyeme iu afruem,
  Kah une u suell me t’ambelen fytyre,
  Porsi te rranza e kodres ku u takuem.

  Hapi dy krahet dhe, si e pat keqyre
  Hitishem rreth e rrotull ate rrenoje,
  Me kapi hopa dhe ne shembelltyre

  T’atij njeriu, qe, para se t’filloje
  Nje pune, me kohe kujdeset per cdo gja,
  Keshtu ai, tue u perpjeke me duer t’me coje

  Der te nje shkrep, mejhere me bani za
  T’u kapshe per nje tjeter, <Tue m’thane, - se mos te jete ai shkamb tue ra!>>

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 5 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 05:02

  S’ish rruge per mantel plumb shtegu I veshtire;
  Tue u kacavare shpetimi ne na dalte,
  Une – shty prej tij, e ai – I lehte e I lire!

  Po te kish qene ai breg paksa ma I nalte
  Ose sa shkambi nga u varem s’paku, -
  Per prisin s’them, por une do mbetshe n’balte.

  Por mbasi Lugjezeza e errte kah praku
  I pusit t’thelle fill shkon tue u perule,
  Struktura vete e lugjevet asht shkaku

  Qe brigjet rreth e rrotull vijne tue u ule;
  Arritem tek e mbramja mu te kulmi
  Nga ku gjithe ai shkamb ure ishte zhgule.

  Fryme dot s’po mirrnja, kaq I forte qe sulmi;
  E u ula me pushue kend pa pyete,
  Sa u kapem nalt. Por prisi: <
  Tha, - nuk fitohet gja tue ndeje mbeshtete;
  Se mbi nenkrejca dhe mbi pupla t’leta
  Deri me sot askush lavdi ska gjete!

  E po s’le nam te mire cka duhet jeta?
  Cduket si tymi n’ajr, si shkume mbi vale
  Ai qe pa lane nje gjurme coi ditt e veta.

  O burra! Lodhja rrugen mos t’na e ndale!
  Then cdo rrebesh nje zemer prej celiku,
  Ne mos u bafte nen peshe te trupit pale.

  Ne cak me t’nalte le te na coje vertiku!
  S’mjafton qe ata te humbun pas I le, -
  Ne me degjofsh, do dalim shpejt rreziku!>>

  Brofa ne kambe pajise me force te re,
  Ma shum nga c’isha u cfaqa guximtar
  E thashe: <>

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 5 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 05:03

  Nje tjetri shteg filluem m’iu kacavare,
  Ish shkamb e gur, I ngushte, I pakalueshem,
  Rruge ma t’thepisun s’kishim rrahe me pare.

  Flisja t’mos dukem se po ec ngurrueshem,
  Kur, ja, nga tjetra grope nje za po thrriste,
  Por fjalet te na vinin krejt ngatrrueshem.

  Ndonse ne maje te ures ishim, c’fliste
  Nuk munda me kuptue kur ndjeva zane,
  Por dukej se I zemruem fjalet I qiste.

  Veshtroja poshte, por syte asgja s’me pane,
  Kaq erresine gjithkund ishte njesoj.
  <
  ne tjetrin lug, shpejt uren ta kaloj;
  si nuk kuptoj s’ka une degjoj nga veshte,
  keshtu verej, por kurrnjesend s’dalloj.>>

  E ai: <Por jo me fjale; se nje kerkese e drejte
  Me pune do plotesue edhe tue heshte.>>

  Kur n’balle I dolem asaj ure krejt,
  Rame ne te teten pende, e pa vonese
  Lugjen e re fillova me e verejte,

  Une pashe lamsha gjarpijsh sa s’I zen bese,
  Nje lebeti, te ndryshem nga cilsija,
  Kah I kujtoj dhe sot m’luen mendja e krese.

  Mos te krenohet per rane t’vet Libija,
  Se edhe ne paste te madhe pasuni
  Me shkraptha, shlliga, rrshaja te keqija,

  Kur rana e saj me kaq gjarpij s’asht nxi,
  Murtaje e tille ne kete hata nuk vlon
  As n’Etiopi e as ne Arabi.

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 5 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 05:03

  Rrethue gjarpijsh te egjer se c’vrapon
  Nje turme shpirtnash te cveshun, te tmerruem,
  Qe vrime a elitropi as qe shpreson!

  Gjarpijt dueret permbrapa u kane shternguem,
  U ngjiten per kurriz dhe bisht e krye
  Mberthejne para ne fyt ata t’mallkuem.

  Njanit atje ne breg une pashe me sy
  Nje shllige kah flure iu hodh e e helmatisi
  Aty ku qafa e trupi lidhen nye.

  As I as O s’shkruhet ma vrik se nisi
  Ai zjarr te marre, dhe I ndezun flakada
  Tue u rrzue perdhe fare ne hi bitisi;

  E aty pertoke, si u kthye njehere n’asgja,
  Pluhni ku ish e s’ish u grumbullue
  E befas sikur qe ashtu u ba.

  Keshtu nga dijetaret kam lexue
  Si vdes e prap ne jete Fenicja kthehet
  Kur pesqind vjetevet u asht afrue.

  Me bar e as me tagji ajo s’ushqehet,
  Por me amom e me te kemit lot,
  N’folene gjithe nard e mirre tue vdekun prehet.

  Si ai qe bje e si s’e kupton dot,
  Nga forca e djallit krejt perdhe I qitun
  Apo per ndalim gjaku shtri me lot,

  Veshtron perqark, prej tokes porsa ngritun,
  Trondite nga ankthi I rande qe pat n’krahnuer,
  Pastaj sikur qetohet tue pshertitun,

  Ashtu u ngrit ne kambe ai mekatnuer.
  E rrepte qe je, hakmarrje e Perendise,
  Sa fort qellon pa rreshte kryq e terthuer!

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 5 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 05:04

  Kush ish e pyeti at’here I urti pris.
  <s’ka shum qe rashe n’kete gryke te mizorise.

  Jete kafshe me pelqeu, jo njerezore,
  Si mushk qe isha; jam Van Fucci, shtase,
  Shpelle te denje pata ate Pistoje mizore.>>

  <pyete cka e hodh ketu; sa qe I gjalle
  nuk dijti tjeter vec t’rrembeje e t’vrase.>>

  Hajduti e kuptoi, nuk ndejt me u talle,
  Por kryet coi lart e me keqyri mvrejte,
  Inat e turp I pashe shkrue mu ne balle;

  Dhe tha: <Tash qe me sheh n’kete vend si asht ma zi,
  Se kur me fshine nga jeta tjeter krejt.

  Une pa te dhane pergjegje s’mund te rri.
  Ma poshte m’kane fute ketu ne kete rremuje,
  Se vodha gja te cmueshme n’Sakristi

  Dhe faji iu ngarkue kot tjeterkuj.
  Por qe t’mos knaqesh kah me sheh n’kete vaje,
  Ne dalsh ndo’jhere nga kjo terrine ku vuej,

  Hap veshet per c’te them, nder mend ti mbaj:
  Pistoja nga te Zezet do rrallohet,
  Pastaj Firenca do ndryshoje me rraje.

  Nga Val di Magra me avull do cohet
  Marti, mbeshtjellun nga nje re e zeze,
  E me tufan e gjame ai do leshohet

  Mbi fushe Picene, lufte ku ka me u ndeze;
  Mjegllen me rrfe ka per ta ca shum here,
  Oh, sa I Bardhi rrah per toke do mbese!

  T’I thashe te gjitha, zemren me ta there!>>
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 5 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 05:04


  Kenga e XXV  Hajduti, si mbaroi fjalen e tij,
  Munxet qiellit I dha tue brite me grusht:
  <>

  Deri gjarpijt m’u ngjane te mire n’ate kusht,
  Se njani n’qafe iu hodh, si t’thonte: <Tash n’qofsh I zoti fol, qe t’zuna ngusht!>>

  Nje tjeter I kerceu atij nder krahe,
  Per trup mbeshtjelle, aq nisi me e shterngue,
  Sa ma s’e linin me levize kurrkah.

  Pistoje, Pistoje, a s’ban ma mire me u shue,
  Mos te te ndihet kurr emen as za?
  Dhe t’parve tu nder kobe ua ke shkue!

  N’gjithe rrathet e sketerres kah kam ra
  S’pashe ndonje shpirt t’I matet t’madhit Zot,
  As ate qe n’Tebe u rrzue nga ajo kala.

  Iku I mallkuemi, ma nuk foli dot;
  Kur nje kentaur ia behu n’ate bregore,
  <> briti inat-plot.

  Marema s’e besoj t’kete kesodore
  Gjarpij, sa bolla I pashe atij ne shpine
  Deri atje ku I nis pamja njerzore.

  Mbi shpatulla, ne zverk ksaj egersine
  I rri me krahet hape nje nder dragoj, -
  Cdo gja qe ndesh, si zjarr e djeg dhe e ckrin.

  <nen mal te Aventinit, ne nje shpelle,
  sa gjakun mbi te zezen toke vershoi!

  Me vllazen t’vet tani nuk rri tue u sjelle,
  Sepse dredhishtky I rrembeu kopete,
  Qe pat hetue se u futen mbrenda thelle;

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 5 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 05:05

  Prandej ai fund I dha se mbrapshtes jete,
  Se u rrah n’mezdrak nga Herkuli I zemruem, -
  Qind here I ra, por ndoshta s’ndjeu as dhjete.>>

  N’sa per te m’fliste, ai kishte kaluem;
  Kur, ja, tre shpirtna nen kambe tona u shtyne,
  Per ta as une as prisi s’u kujtuem,

  Derisa heshtjen vete ata s’e thyen;
  <> - na briten egersisht,
  e na pa fole mbi ta e ngulem syne.

  S’I njohta, por sikur ndodh rastesisht
  Qe njani shokut tjeter I bezan,
  Degjova une je za qe pikerisht

  Foli keshtu: <>
  Mesuesit shenje I bana te heshtote,
  Gishtin te buzet tue mbeshtetun prane.

  Sikur, lexues I dashun, mendja jote
  Te mos besoje c’po them, kush nuk cuditet;
  Dhe mue, qe pashe, me duket anderr kote.

  Me vrejtje po I shikoja; ja, I vervitet
  Nje gjarpen me gjashte kambe njanit nga lark,
  Me gjoksin rrase per gjoks atij I ngjitet.

  Me dy kambet e mesme u kap per bark,
  Me kambe te epra krahet ia perfshiu,
  Dy faqet ia dhambconte tue lshue jarg,

  Me t’fundit mbertheu kofshet edhe shtiu
  Ne mes te tyne bishtin per siklet,
  Nga pas e gjate kurrizit drejte ia shtriu.

  As shermasheku vete jo kurr nuk jet
  Kaq I mberthyem per bime, si ajo shkerbe
  N’gjymtyre te mekatarit ngjeshun mbet.

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 5 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 05:05

  Pastaj u shkrine n’shoshojne thue dylle I nxe
  Te kishin qene, dy ngjyrat tue bashkue
  S’bashku te dy moren nje pamje t’re.

  Keshtu perpara flakes shkon tue u shndrrue
  Papiri e si I murme bahet ne ngjyre,
  Se e bardha vdes , t’zezes e zeze s’I thue.

  Dy tjeret po e shikonin ne fytyre
  Dhe britshin: <As nje as dy nuk je ma si natyre!>>

  Nga dy kokat e tyne nje vec mbeti
  Kur dy fytyrat s’bashku u perzine,
  N’shoshojne u zhduken gjarpni e shaureti.

  Te kater kambet si dy krahe u shtrine,
  E kofshe e gjoks e bark, qe pashe ma pare,
  U bane gjymtyre qe me te fute cudine.

  Asgja nuk mbet nga paraqitja e pare,
  S’dukej as dy e as nje ajo figure
  E prape, - ngadale zu t’ecte si qyqar.

  Sikur capini, qe ne djegagur,
  Kur pervlon vapa, gardh ndryshon ngajhere
  E si vetime kalon rruges terthuer,

  Ashtu m’u duk nje gjarpen, helm e vner,
  Qe irnue si kokrra e piperit t’zi
  U ngjitej barkut dy mkatarve tjere;

  E shi n’ate pjese ku s’pari cdo njeri
  E merr ushqimin, thimthin ia verviti,
  Pastaj gremise perdhe nder kambe iu shtri.

  I theruni e kundroi, por fjale nuk qiti,
  Ngri n’kambe ai hapte gojen, thue I vinte
  Gjume ose ethesh ish pushtue I ngriti.

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 5 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 05:05

  Ai gjarpnin, gjarpni ate tue verejte rrinte;
  Nga plaga ky, dhe ai nxirrte nga thimthi
  Shtellunga tym, e tymi u perzinte.

  Lukani nuk m’afrohet as te shqimthi
  Kur flet per Sabil-ziun e per Nasidin,
  Le te degjoje cka pashe, pra, vetetimthi!

  Per Kadm e Aretuze s’e cmoj Ovidin
  E smire s’ia kam qe kete ne gjarpen t’gjalle
  E ate ne gurre me e shndrrue ne poezi din;

  Se dy natyre, tue ndejun balle per balle,
  Kurr s’I ndryshoi; po dy te ndryshme trajta
  Te shkembejne lande a mund te ndodhi, valle?

  Te dy iu neneshtruen normave t’njajta:
  Gjarpnit bishti iu nda bige me te shpejte,
  Shpirtit kamb’t iu bashkuen, e djathta e e majta.

  Iu puqen kambe e kofshe, iu ngjiten dejte
  Kaq fort, sa qe shum kohe kalue nuk kishte
  E shenje ndamje nder to s’mujshe me vrejte;

  Bishti I gjarpnit, ca me dysh sic ishte,
  U ba dy kambe si ato qe humbi I pari,
  Gjarpni lkure t’bute, lkure t’forte ai tjetri vishte.

  Dueret nder sqetlla I hyn atij kobtari,
  Dy kambet egersines iu zgjatuen,
  N’sa gjatesine e tyne tjetri vdari.

  Tash kambet gjarpnit ma s’I hyne ne pune,
  Iu shndrruen ne t’fshehten vegel mashkullore,
  Dhe veglen tjetrit kambet zavendsuen.

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 5 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 05:06

  Ndersa nje ngjyre te re tymi perore
  U jepte, njani s’kish ma lesh ne krye
  Dhe tjetrit koka I bahej leshetore,

  I pari u ngrit, kurse tjetri u shkrrye,
  Keqyrnin shoqishoqin me inat
  E n’ate veshtrim u shndrrojshin sy me sy.

  Ai qe u ngrit ia nisi, zgjat e zgjat,
  Misht e turinit n’tamtha te drejtoje
  E te formoje dy veshet qe s’I pat;

  Nga tuli, qe I teproi atij mbi goje,
  Bani dicka si hunde, dhe simbas trilli
  Buzet sa duhet nisi t’I trashoje.

  Tjetri, qe rrij perdhe, zuni mirfilli
  Turinin me e zgjatue, n’rrashte futi veshet
  Ashtu sic I fut brinat kacamilli.

  E gjuha, qe ma pare ish aq e ngjeshet
  Dhe fliste, dysh iu nda, n’sa tjetrit llapa
  Ca dysh iu mbyll; e u zhduk dhe tymi I shpeshet.

  Shpirti kembye n’rreshqanes me t’shpejte hapa
  Tue vershellye muer vrapin poshte lugines,
  Tjetri me fjale e jarg iu qep permbrapa.

  Ne fund u ndal, ia solli egersines
  Shpinen e re, tjetrit tue I thane: <Le t’hiqet Buozi, ne vend tim, terrines!>>

  Keshtu n’te shtaten lugje sa mkatare
  Pashe tue u shndrrue; qe tema e veshtire,
  Prandej me falni ne s’u shpreha mbare.

  Edhe pse syte e mij nuk shihnin mire
  Dhe ai shemtim m’kish turbullue te ngartin,
  Aq shpejt s’u cduken shpirtnat e peshtire.

  Sa mos t’arrij te njoh Pucio Shjankatin;
  Ai qe I vetmi nder ata tre shoke,
  Qe gja s’pesoi e nuk e cveshi shtatin;

  Tjetrin, Gavile, e lave shtrejt me koke!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 5 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 05:06


  Kenga e XXVI  Gezou, Florence, kaq t’madhe fati t’bani
  Sa po I rreh flatrat neper toke e det,
  E der n’fund t’Ferrit vojte te paska zani!

  Pese qytetare nga tuejt ketu I kam gjete
  Mes hajdutesh, e kush per ta s’turpnohet?
  As s’e besoj se mund t’krenohesh vete.

  Por n’qofte se del cka ne mengjez andrrohet,
  Ke per te pa si ka me u vertetue
  Cka nga Prati e te tjere per ty deshrohet.

  Dhe te kish ndodhe der tash, fort ka vonue;
  Krese le te bjere cka ka nder mend me t’ra!
  Ma teper do ta ndjej, kur t’jem motnue.

  Na u vume ne t’ecun n’ato shkalle t’medha
  Te atij shkambi, prej nga kishim zbrite,
  Prisi im para e une mbas tij pa za.

  E n’per ate shteg tue ece vetar, pa drite,
  Permbi rrasa e shkrepa e shkambij,
  Kamba pa dore nuk mundte hic me u ngjite.

  At’here m’erdh keq, e me vjen keq tani,
  Kur une mendoj c’kam pa me kta dy sy,
  E due ta frenoj mendjen qe nuk rri,

  Qe kund pa I pri virtyti mos me u shty,
  Se kete te mire, qe pata si dhurate,
  Nuk due me doren time tash me e zhye.

  Sikur fshatari, qe ne t’errten nate,
  N’ate stine kur dielli ma I ngrohte ndricon
  Mbi toke e det e per nje kohe ma t’gjate,

  Kur miza vendin mishkonjes ia lshon,
  Prej sukes sheh xixillojat n’per lugine,
  Ndoshta atje ku vjel e ku leron. –

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 5 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 05:07

  Ashtu nga flaket krejt po vetetin
  Lugja e tete, nje skene qe syte shikuen
  Porsa u gjeta n’fund te asaj gremine.

  Si ai, t’cilin harushat e ndihmuen,
  Pau qerrin e Elise tue u ngrite pa me
  E vracat kur drejt qiellit fluturuen,

  Pa mujte ma lart me I pa, sepse nji lpe
  Flake ata I mbeshtolli gjithunji,
  Qe ngjante tue u ngjite porsi nje re, -

  Ashtu n’ate gryke une pashe tue ba sheti
  Njani mbas tjetrit flakadajt mbi lame,
  Cdo flake nje mekatar ndryn mbrende ne gji.

  Une rrija permbi ure I drejte ne kambe
  E po t’mos isha kapun per nje gur,
  Pa me shty kush teposhte do kishe rame.

  E prisi, kur me pa se fort mbi ure
  une kishe dale, me tha: <qe mbrenda n’ato flake po digjen nur.>>

  <tash qe ma thue, porse une qysh ma pare
  e kisha n’mend, e doja me ta thane:

  po cili, valle, rri ndry mbrenda atij zjarr
  dymajash, si t’ish kalle po ne njate turre,
  ku Eteokli me t’vllane u dogjen zhar?>>

  M’u gjegj at’here: <Uliksi e Diomedi, puqas fare
  Shpagimi I lidh si inati I rrebte dikur;

  Gjemojne e fshajne ne flaken shkreptimtare
  Per shkak t’dredhise se kalit, qe u ba dere
  Nga duel fara e romakve, fare bujare.

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 5 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 05:07

  Aty vajtojne per Deidamine e mjere,
  Dhe e vdekun sot Akilin qan; grabija
  E Paladit paguhet me kete tmer.>>

  <I thashe, - banmi me fole; me nxjerre kete hir
  Jam gati te drejtoj lutje me mija,

  Nga frika se m’prapsohet ky deshir;
  Ja, flaka me dy brina po afrohet:
  Shih sa me t’dhanun drejt asaj jam prire!>>

  E ai: <Prandej cka me kerkove, ta pranoj,
  Por hesht, mundesh me u bza vec mbas do kohet.

  Me len tash mue te flas, une e kuptoj
  Cfare do t’u thuesh; ti Grek te dy I ke,
  S’kane me t’pergjegje tue u fole pra kesisoj.>>

  Menjehere sa u afruem nga ishim ne,
  Keshtu iu suell mesuesi flakes plake,
  Kur pau se mund t’I fliste ma me nge:

  <dic n’paca ba per ju, sa isha gjalle,
  ndaj jush merite ne paca, sado t’pake,

  kur shkrova n’boten tjeter t’lartat rradhe,
  ndalnju, mos lueni: njani le t’na thoje
  ku u nis e kah ravgoi, ku humbi, valle?>>

  Ma I larti bri filloi te murmuroje,
  E kapen t’dridhunat e fort u shkund,
  A thue se era nisi ta trazoje.

  Pastaj maja e tij u tund e u lkund,
  Sikur gjuha, qe don dicka me thane,
  E nxori keto fjale ajo ma n’fund:

  vazhdon...

  Sponsored content


  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 5 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sun 29 Jan 2023, 03:11