Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Ferri nga Dante Aligieri...

  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... Empty Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Wed 24 Dec 2008, 23:37


  Ferri  Kenga e I

  Ne mes te shtegetise se kesaj jete
  U gjeta ne nje pyll krejt erresi,
  Se kishe humbe une rrugen e vertete.

  Si ish ta them sa kam veshtiresi
  Ai i egri pyll, i ashper, pyll hata,
  Sa ta mejtoj me kall frike perseri!

  Vecse ma e idhte ne qofte vdekja paksa!
  Po me tregue c’te mire kam gjete n’ate ane,
  Do flas per sende tjera qe kam pa.

  Si hyna mbrende as une s’di me ju thane,
  Aq gjume i forte qepallat kish randue,
  Kur rrugen e vertete e pata lane.

  Po kur te rranza e kodres qeshe afrue,
  Atje ku merrte fund ajo lugine,
  Qe me aq tmer ne zemer m’kish trazue,

  Veshtrova lart e pashe se si ne shpine
  Po vishej krejt nga rrezet e planetit,
  Qe ne gjithe shtigjet njerezve u prin.

  At’here vec frika m’iku pak te shkretit
  E zemren une e ndjeva ma te lire
  Nga nata, qe kalova mes sikletit.

  Si ai, qe tue marre fryme me te veshtire,
  Prej detit del ne breg e nga ato vale
  Aq te rrezikshme syte e vet i prir,

  Dhe shpirti im, qe ikte pa u ndale,
  Mbrapa u suell me pa ate rrugen trishte,
  Qe s’la njeri te gjalle andej me dale.

  Dermue, si u clodha pak mbi ate gurishte,
  Ia nisa rruges neper breg t’shkretuem,
  Cdo here kamba e ndalun ma poshte ishte.

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Wed 24 Dec 2008, 23:38

  E, ja, gati perpjeten pa filluem,
  Me doli nje pantere e lehte, e shpejte,
  Qe me lekure te larme ish mbuluem;

  Synin mbi mue e mbante ngulun drejte
  E udhen time aq keq e kishte pre,
  Sa qeshe sa here tue ike e kthye une krejt.

  Ish koha kur agonte dita e re
  E ngrihej Dielli me ata yj ne qiell,
  Qe me te ishin, kur Zotyne mbi dhe

  Separi i levizi n’ajr te kthiell;
  Guxim e shprese ne shpirt me kish pertritun
  Per bishe-larushen, qe s’po I gjeja fill,

  Ai agu I dites, e ambla stine e ndritun,
  Por jo sa frike aspak t’mos me shkaktonte
  Pamja e nje luani cfaqe papritun.

  Ky dukej se drejt meje po u afronte
  Me koken lart, me nje uri t’terbueme,
  Sa ngjante se edhe ajrin e tmeronte.

  Vec nje ulkoje, qe shihej e pushtueme,
  Ashtu kocke e lekure, nga shum deshira,
  Qe sa njerzine e bani te mjerueme:

  Kjo, po, me futi aq ne te veshtira,
  Me ate frike qe te perfton vec pamja e saj,
  Sa per t’u ngjite I humba shpres’t e mira.

  Si ai qe pasuni fillon te baje,
  E vjen nje kohe dhe e humb, kur nuk e priste,
  Pastaj me lot e qan edhe me vaje,

  Keshtu me ngjau me ate bishe qe po levizte
  Dalengadale tue m’u afrue n’ate prite,
  Tue m’shty ne terr, ku diell nuk llamburiste.

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Wed 24 Dec 2008, 23:39

  Ndersa une tatepjete isha tue shkite,
  Perpara sysh m’u cfaq nje fare shajnije,
  Zanin heshtija e gjate ia kish venite.

  Kur une e pashe me sy n’ate log shkretije,
  Brita: Kushdo ti qofsh, njeri I gjalle o hije!>

  E ai: Lombardas prindet pata porsi fare
  E si atdhe te dy qene mantovan.

  Linda sub Iulio, ndonse pak ma pare
  Jetova n’Rome kur ish August I mire,
  N’ate kohe hyjnish te rrejshem, genjeshtare.

  Poet une qeshe, kendova t’drejtin bir
  Te Ankizit, ardhun Troje, kur u krye
  Lufta qe Ilionin dogji pa meshire.

  Po ti drejt s’keqes pse je tue u kthye,
  Pse s’I hyp malit, qe I cdo gezimi
  Edhe hareje asht fillim, arsye?>

  qe fjala I rrjedh si lum I gjane? – mejhere
  I gjegja une I skuqun nga turpnimi. –

  Oh ti I gjithe poetve drite e nder,
  Ndihmome, pash dashunine e ate mundim
  Qe derdhe une kam mbi librin tand me vlere!

  Mesuesi im ti je, auktori im,
  Ti je I vetmi njaj, nga I cili nxora
  Te bukrin stil, qe me ka dhane nderim.

  Shihe shtazen nga e cila rrugen bora!
  Shpetome, o dijetar me nam mbi dhe,
  Se prej saj po me dridhet kamba e dora!>

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Wed 24 Dec 2008, 23:41

  <Po te duesh, nje shtek tjeter me dale ke, -
  m’u gjegj ai, kur me pa me sy tane lot, -
  ne dac shpetim n’kete vend plot me shkerbe;

  so kjo bishe, per te cilen thrret ti sot,
  nuk len njeri ne rruge te saj me u sjelle,
  dhe pa te mbyte ajo s’te leshon dot;

  e ka nje shpirt, qe ze e vaje vec ndjell,
  nga lakmija e pangopshme kurr s’qetohet,
  asht ma e uritun tue u fa me gjelle.

  Me shum frymore ajo pa da barcohet,
  Dersa te vije Langoni, tjere do gjeje,
  Po mizorisht nga ky do te dermohet.

  As toke as pasuni nuk do e ushqeje,
  Porse virtut e dije e dashuni,
  Mes Feltri e Feltri aty ai ka me ndeje.

  Shpetim do kete e gjora Itali,
  S’ciles Kamila virgjin, pa u tute,
  Eurjali, Turni, Nizi I rane fli.

  Ky do ta nxjerri nga cdo vend e skute,
  Dersa ta flaki ne sketerre t’pafund,
  Atje, nga ku zilija e pat shkepute.

  Per t’miren tande flas, prandej gjithkund
  Te vish me mue e do me kesh ti pris
  Nder viset e amshueme; mos u lkund

  Klithje kur te degjosh prej lemerise;
  Shpirten qe vuejne me shekuj ke per t’vrejte,
  Vdekje te dyte kerkojne ata shastise.

  Do shohesh dhe te tjere te knaqun krejt
  Ne zjarr, sepse shpresojne prap me u bashkue
  Heret a vone me ata qe jane nder qjejte.

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Wed 24 Dec 2008, 23:42

  Ke ata ti ne deshrofsh fill per me shkue,
  Nje tjeter shpirt ma I hirshem do te vije,
  Me te une do te la, kur t’jem largue.

  Se Ai, qe lart e ka mbretnine e tij,
  Mbasi ligjes s’iu binda, nuk deshron,
  Qe permes meje shpirt atje t’arrije.

  Gjithkund sundon, por vec atje mbretnon,
  Atje qytetin ka, seline e vet, -
  Lum ai, te cilin afer e pranon!>

  E une atij: <-Te lutem, o Poet,
  Deh, pash ate Zot, qe ti s’e adhurove,
  Vetem keshtu ti mos me len per shkret;

  Me co ku the, t’I dal une kesaj prove,
  Qe portes se Shen Pjetrit t’I hyj mbrenda,
  Te shoh ata, qe aq te mjere pershkrove!>

  Ai n’ecje u vu, e une permbrapa i renda.
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Wed 24 Dec 2008, 23:42


  Kenga e II


  Dita po shuhej, edhe ajri I muget
  I shmangte n’toke frymoret nga mundimi
  I dites, ndersa une, fill vetem, rruget

  Gatitesha me I rrahe te nje udhetimi
  Aq te veshtire, drejt dhimbjes pa kufi,
  Qe mendja do pershkrueje pa fare gabimi.

  O zana, o mendje e larte, ju sot fuqi
  Me epni; shpirt, qe shkrove cka une pashe,
  Ketu do dale e jotja fisniki.

  <Poet, ti qe me prin, - at’here i thashe, -
  provome sa force kam n’zemer, sa jam gati,
  para se t’me leshojsh n’kete shteg ku rashe.

  Ti na tregon si ai i Silvit ati,
  Pa vdeke ende, n’ate jete qe s’ka te vdare
  Kaloi me shpirt e trup sikur i pati.

  Por n’qe se anmiku i s’keqes aq bujar
  U ba per te, tue dijte c’e nalta pjelle
  Prej tij ka per te rrjedhe, e kush e cfare,

  S’i duket i padenje mendjes se thelle;
  Se ai per shenjten Rome, perandorine
  Nga i bekuemi qiell si ate qe zgjedhe;

  E kjo e ajo, - te gjithe duhet ta dine, -
  Vendosun qene me u shndrrue ne vend hyjnor,
  Ku mkambesi I Shen Pjetrit ka seline.

  N’kete rruge, per t’cilen ti e ngre madhshtor,
  Gjana kuptoi, qe qene shkasi i ngadhnjimit
  Per te edhe i mantelit papenor.

  Sh’Pali e pat kendej udh’n e kalimit,
  Kendej force mori fese ne ndihme t’i veje,
  Qe i cel njerzimit shtigjet e shpetimit.

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Wed 24 Dec 2008, 23:43

  Po une perse te vi? Kush me jep leje?
  Une as Enea, as Shen Pali s’jam,
  Per kete as une, as tjer’t s’me cmojne te deje.

  Pra, mendja ne m’u mbushte me ardhe tamam,
  Drue se me del kjo ardhje marrezi, -
  Je I urte, kupton ti dhe cka s’di te tham>.

  Si ai qe kurrnjehere nuk bje n’hulli
  E tash e pare I vijne mendime tjere,
  Keshtu cdo gja e nis ai perseri,

  Ashtu psova edhe une n’ate lugje t’mjere;
  Thelle tue mendue, e pashe fort te veshtire
  Ate rruge qe e pata nisun menjehere.

  m’u gjegj zemerbujari, si I ka hije, -
  ty te ka zanun frika me pahir.

  E kjo rastis fort shpesh njeriut t’I vije,
  Sa e shmang punes s’lavdishme qe I ka hy,
  Si shtazen qe here-here e tremb nje hije.

  Me t’hjeke kete frike, qe keq ta ka mberthye,
  Do them pse erdha a c’m’ra ne vesh ma pare,
  E qe n’ate cast qe ndjeva dhimbe per ty.

  Une isha nder ata qejane si vare.
  Nje vashe hyjnore e e hijshme m’thirri prane,
  M’urdhno, I thashe, e do te jem krenar.

  Si yj t’shkelqyeshem syte e saj m’u gjane;
  Ia nisi te me flase ambel e qete,
  E engjullor ajo e kishte zane.

  O Mantovan, ti fisnikija vete,
  qe nami ende ne boten mbare s’t’u fik
  e, sa t’jete bota, gjalle do t’mbese perjete,

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Wed 24 Dec 2008, 23:43

  Nje mikun tim, qe fati s’e don mik,
  dicka s’po e len te lire n’te shkretin stom,
  sa jo perpara, mbrapa shkon ai vrik.

  Kam frike aq t’madhe se asht keq, sa thom
  Se kot ne ndihme te tij drue kam levizun,
  Per te sa kam degjue ne t’lartin drom.

  Shpejto, pra, dhe me fjalen e stolisun,
  Me cdo menyre, si e lyp e mir’ e tija,
  Ndihmoje, ngushullue n’dac me me nisun.

  Beatricja po te con, vi nga selija
  Ku prap une kam deshire te fluturoj;
  Me suell e m’shtyn me t’folun dashunija.

  Porsa balle Zotit tim une te qendroj,
  Per ty shpesh para tij kam me u lavdue.>
  Keshtu fillova, kur ajo heshtoi:

  qe njerezimit drite ma shum I dhe
  se qielli qe shkon rrathet tue ngushtue,

  kaq me pelqen ky urdhen qe me le,
  sa do deshroja tash ta kishe krye,
  ma gjate, pra, te me flasesh nevoje s’ke.

  Por thuejma ti arsyen, qe te ka shty
  Te zbresesh, e ketu te paska sjelle
  Nga I hapti log, ku e djegun je me kthye?>

  Mbasi kerkon te futesh ti kaq thelle,
  do ta them shkurtas, - m’u pergjegj at’hera, -
  pse nuk kam frike te shtyhem kesaj shpelle.

  Vec per ate gja duhet te kapi tmera
  Nga e cila dam njeriut mundet t’I vije,
  Po s’duhet te friksohesh per te tjera.

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Wed 24 Dec 2008, 23:44

  Te tille Zotyne m’ka ba, per hir te tij,
  Mjerimi juej I rande n’mue vend nuk zen,
  As afshin kesaj flake nuk ia ndij.

  Nje grues hirplote n’qiell fort keq I vjen
  Per ate pengese, qe I duel n’ate shteg pyllor,
  T’ashprin vendim ajo asht kah e then.

  Ne ndihme Lucine kerkoi nder sa qiellore
  E I tha: Nga dora jote pret, ta lshoj ne dore.

  Lucija, per cdo t’keqe e rrepte anmike,
  Levizi e erdh n’ate vend ku ishte vete
  Tue ndeje me ate Rakelen, grue jetike.

  Beatrice, - tha, - lavdi e Hyut t’vertete,
  Pse s’e ndih ate, qe t’desh me shpirt te dlire
  E qe per ty iu nda se ultes cete?

  A s’e degjon si n’vaje asht tue u ngjire?
  S’e sheh se kunder vdekjes n’lufte ka dale
  Mbi lum, qe as deti s’asht si ai I vshtire?…

  Ne toke s’pat njerz qe s’dijne cdo t’thote me u ndale
  Me I ba mire vehtes, t’keqen me largue,
  Si une, mbsi vesh mora ato fjale.

  Prej te bekuemit fron zbrita nder ju,
  Tue u mbshtete ne fjalen tande aq ne za,
  Qe ty t’nderon e ata qe e kane degjue.>

  Mbasi me kuvendoi permbi kete gja,
  Te ndricmit sy lotues nga une largoi,
  Sa vrik m’u desh ketu te ti me ra

  E fill ia beha si ajo deshroi;
  Te shpetova ne cas nga ajo shkerbe,
  Qe t’bukuren perpjete ty ta pengoi.

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Wed 24 Dec 2008, 23:45

  Prandej cka ke? Pse, pse I hutuem ti je?
  Pse frike ne zemren tande prap te mbese?
  Guxim e trimeni ma nuk po ke?

  Mbasi per ty kujdesen tri krijese
  Te larta e te bekueme atje ne qiell
  E fjala ime t’hap nje rruge plot shprese?

  Si ato lulet, qe, sa ngrofen n’diell
  Mbas ngrices se nje nate, perseri
  Cojne kryet e celin qe te gjitha fill,

  Ashtu une mora zemer prej atij
  E aq shpirti m’u mbush me flake e drite,
  Sa zuna e iu drejtova me trimni:

  E ti fisnik, qe binde iu paske I shpejte
  Fjales se drejte nga goja e hirshme qite!

  Ti zemren po ma prir ma mos me ndejte,
  Do vi mbas teje, simbas porosise,
  Mendimi qe une pata, m’u ndrrue krejt.

  Ti luej, vullneti yne asht nje, o pris,
  Ti udheheqsi, mesuesi e zotnija!>
  Keshtu I thashe. Si luejti kambe me u nise,

  Udhes iu futa neper t’ashprat vrrija.
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Wed 24 Dec 2008, 23:46


  Kenga e III


  Kendej kalohet ne qytet t'mjerimit,
  kendej kalohet n’dhimbjne pa kufi,
  kendej kalohet n’shpirtnat humbun shqimit.

  Krijuesin tin e shty’ drejtija e tij:
  vete pushteti hyjnor me ka sajue,
  ma e larta dije, e para dashuni.

  Para mje gja tjeter s'u krijue
  vecse e perjetshme, - e une qendroj perjete:
  o ju qe hyni mbrende, keni mbarue!>

  Ja, keto fjale, me shkronja t’zeza, vete
  I pashe te shkrueme mbi nje porte; me droje
  Peshprita:

  Prisi m’u gjegj, si ai qe ka pervoje:
  cdo frike e perpelitje te mbaroje!

  Na kemi arrijte n’ate vend ku t’pata thane,
  Ku do shikosh ti shpirtnat e brengosun,
  Qe fillin e arsyes humbun e kane.>

  Pastaj mbi timen doren tue e vendosun,
  Gzueshem ne ftyre, qe shpirtni lart t’ma mbaje,
  Me futi mbrenda jetes se pasosun.

  Aty te fshame, klithje, gjame e vaje,
  Neper ajr te pa yj perhere kumbonin,
  Sa une qysh ne fillim nisa te qaj.

  Gjuhe t’ndryshme, t’folme-tmer gjithkah gjemonin,
  Fjale dhimbje per hata, britje nga mnija,
  Vikatje e zane shue e shplake ushtonin.

  Perftohej nje potere, qe kurr qetija
  S’e shuen neper ate ajr gjithmone te ndyte,
  Njashtu si rana kur shperthen stuhija.

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Wed 24 Dec 2008, 23:46

  E une, qe ndjeja si me zjente kryet
  Nga tmeri, thashe: C’jane, valle, keta qe e keqja I paska mbyte?>

  E ai m’u gjegj: Gjithe shpirtnat e fatzezve jane ngujuem,,
  Qe mire as keq nuk bane te thuesh nje here.

  Me rradhet e asaj frote jane te trazuem
  Te engjujve, qe vec kerkuen vetmine,
  Me Zotin s’qene, po as kunder s’kane luftuem.

  I debuen qiejte, se u prishnin bukurine,
  E as ferrit s’mund t’I futen thellesisht,
  Se der mkataret nuk ua duen shoqnine.>

  E une: Bertasin pa ia da edhe renkojne?>
  M’u gjegj:
  Keta as qe te vdesin nuk shpresojne,
  Ma poshte jeten e tyne s’ke ku e co,
  Cdo fat, pervec ketij, ata deshrojne.

  Emnin e tyne n’bote mos e kerko!
  Meshira e drejtesija nuk I qas:
  Mos t’flasim ma per ta, por kqyr e shko!>

  Une, tue veshtrue, nje flamur pata rase
  Te shoh; ky siellej nga ai tufan I bartun,
  Sikur te qe denue perjete te ngase.

  Vrullshem I shkonin pas, varg I pamatun,
  Shpirtnat, sa une s’do kisha pase guxim
  T’besoj se vdekja kaq shume paska cartun.

  Mbasi disa dallova n’ate kalim,
  Une hijen e atij njoha dhe pashe,
  Qe per dobsi kreu t’randin mospranim.

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Wed 24 Dec 2008, 23:47

  Vesh mora edhe bindun qeshe se rashe
  Mes shpirtnash, qe kurrkund nje vend s’u lane,
  As Zoti e as djajte s’kane si me I dashe.

  Keta fatzez, qe n’jete jetue nuk kane,
  Lakur vraponin, ndersa I thernin thelle
  Miza e anza, qe vlonin nga cdo ane.

  Fytyrat ua bajshin gjak me rrjedhe,
  E gjaku, ra perdhe, me lot perlye,
  Thithej nga krymbat majun me ate gjelle.

  E ma pertej kur une leshova ‘I sy,
  Pashe buze nje lumi t’madh nje tjeter cete
  E thashe:
  Kush jane ata e valle cka do te jete,
  Qe m’ate ane nguten te kalojne, perore
  Si po I dalloj permes drites se zbete?>

  E ai: Vetem at’here kur na te kemi ra
  Te rrjedha e trishte e Akeronit t’gjore.>

  Atbote sy-ule edhe turpnue sa s’ka,
  Tue drashte une se po flas e nuk po di,
  Deri te bregu I lumit s’bana za.

  E ja po vjen kah na, permbi nje ani,
  Nje plak per moshe me qyme te zbardhueme,
  Tue brite:
  Mos mbani shprese se shihni ma qielle t’lume;
  Vi te ju coj sa jeni n’tjetrin balle,
  Ne zjarr e n’akull, n’erresine t’amshueme.

  E ti cka lyp ketu, o njeri I gjalle?
  Shpejt, hiqu shpirtnash qe njehere kane vdeke!>
  Por, kur ai pa se fjal’t s’ia bana mall,

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Wed 24 Dec 2008, 23:47

  Shtoi: Bregun, e jo ketu; me dale pertej,
  Nje dru ma e lehte ty ka me te terhjeke.>

  E prisi atij: Keshtu u vendos atje ku asht fuqija
  Per me vendose, e mos e shtyj ma tej!>

  Lundrarit te kenetes s’ndyte qetija
  I kthei n’ate ftyre tane lesh, te cueme peshe,
  E syte-hata I qitshin flake e shkndija.

  Por ata shpirtna, lodhe e kpute, krejt cveshe,
  Nderruen fytyre e kercelluen me dhambe,
  Porsa fjalet e vrashta u rane nder veshe.

  Prindet e Zotin rrijshin vec tue name,
  Gjinine njerzore e vendin edhe motin
  Dhe faren me te pare e me te mbrame.

  Fort tue denese, s’ua priste loti lotin,
  N’fund u bashkuen n’ate ugurzeze bregore,
  Qe shpirtnat mbledh, ata qe s’dreshten Zotin.

  Karonti djalle, me synin gace perore,
  Me gisht u ban e t’gjithe n’ate shenje I mblidhen;
  Kujdo vonohet, rrem ia kris pa ndore.

  Si gjetht, qe vjeshtes kputen edhe hidhen
  Pale-pale, e dega ka mundsi me pa
  Petkat e veta ka mbi toke mbeshtiellen,

  E keqja fare e Adamit njashtu, pra,
  I rraset bregut nje nga nje pa fjale
  N’ate shenje, si zogu ryse me u thirre me za.

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Wed 24 Dec 2008, 23:48

  Keshtu kalojne permbi te zymten vale;
  E, pa ndeshe bregun tjeter ceta e pare,
  Nje cete e re, kendej, gati asht me dale.

  ketu I ke ata qe kane mbarue
  ne mni te Zotit, ardhe prej botes mbare;

  e jane te gatshem lumin me e kalue,
  se drejtsija hyjnore u grah pa mshire,
  keshtu vete frika ne deshire asht shndrrue.

  Nje here me thane nuk bje ksajt shpirt I mire;
  E pse Karonti pat ankim per ty,
  Tani mund ta kuptosh arsyen ma mire.>

  E errta fushe, si ai kto fjale pat krye,
  U dridh aq fort, sa, kur mendoj ate tmer,
  Dhe sot fillojne te dridhnat me me hy.

  Nga toka lot-e-gjame shperthei nje ere,
  Qe vetetiu me aq te flaket drite,
  Sa s’pashe as ndjeva gja ma n’ate sketere;

  Dhe rashe si ai qe gjumi e kapit.
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Wed 24 Dec 2008, 23:49


  Kanga e IV


  Ma kputi menjehere gjumin e rande
  Nje bumbullime e madhe, sa qe u drodha
  Si nje njeri, qe fjete dikush e trand.

  E synin e pushuem rrotull e solla,
  Ngritun ne kambe, e ngulte hodha shikimin
  Me pa se ne cfare vendi une u ndodha.

  U gjeta me nje fjale une ne kalimin
  E shtegut drejt humneres se paane,
  Qe t’vuejtjeve pa numer mbledh gjemimin.

  E erret ish, pa fund, mjegull e tane;
  Sado t’ia ngulshe syte asaj gremine,
  Nuk mujshe me dallue nje send me thane.

  filloi t’me flase poeti krejt I mekun, -
  Une do te prij e ti m’eja mbas shpine.>

  Nga ngjyra e tij e zbete fort mbeta I prekun
  E thashe: Sa here qe kam ra ngusht, ty te kam ndjeke un!>

  E ai: Qe jane ketu, ne ftyre me pasqyrohet,
  Ti dhimbjen mos ma merr per frike e tmer.

  Te shkojme, se rruge e gjate prej nes kerkohet.>
  E hyni ai, e hyna une mbas tij
  Ne honin qe prej rrethit t’pare qarkohet.

  Ketu, per cka e mundun ish me ndi,
  S’kish vaje dhe lotet s’rridhnin porsi gurra, -
  Pshertimat vetem dridhnin ate ajri.

  Vuejtje pa dhimbje ndjenin ato turra
  Njerzish te panumrimm e cete-e-cete,
  Femije te vegjel edhe gra e burra.

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Wed 24 Dec 2008, 23:49

  Mesuesi I mire m’u suell: Cfare shpirtnash jane keta qe po shikon?
  Para se t’vesh ma tutje, ta them vete.

  Keta s’mkatnuen, e gjithashtu s’mjafton
  Qe kane merita, mbasi s’u pagezuen;
  Pagzimi asht porta e fese qe ti beson.

  Pse para krishtenimit t’gjithe jetuen,
  Zotin s’adhruen si duhet n’lutje t’veta;
  Ne mes te tyne gjindem edhe une.

  Jo per mekat, na vec per kto te meta
  Kem’ humbe e ne kete mase jemi ndeshkue,
  Pa shprese gjallojme, deshrue na kalon jeta.>

  Nga keto fjale fort zemra m’u gandue,
  Njerz njohta aty, qe gzuen t’madh vleresim,
  E pezull tash n’ate Limb jane tue qendrue.

  thashe une, se doja t’kisha siguri
  per fene qe ngadhenon mbi cdo dyshim, -

  a nxuer njeri kendej merita e tij
  o e ndonje tjetri, n’qiell lumnine me rroke?>
  Ai, qe kuptoi cka thashe me mshehtesi,

  Gjegji: Kur nje t’pushtetshem pashe ketu se ra
  Me shenje t’fitores vu kunore mbi koke.

  Hijen e atij qe babe njerzimi ka,
  T’birin, Abelin, e Noen na e mori,
  Mois ligjevusin, binde gjithmone pa za.

  Patriarke Abramin, mbret Davidin nxori,
  Izraelin me ate bij mejhere
  E me Rakelen qe kaq vjet ia bori;

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Wed 24 Dec 2008, 23:50

  Ne qiell I coi keta e shum te tjere;
  E due ta dijsh se para tyne s’jane
  Shelbue kurr shpirtna njerzish ne sketere>.

  Pse fliste, ecjen na s’e kishim lane,
  Neper nje pyll per te kalue na u donte,
  Vecse nje pyll prej njerzish anembane.

  S’e kishim lane aq larg rrugen, qe t’con te
  Ai vend, ku une zgjova, kur nje shkulm
  Flake emisferin nisi te ndriconte.

  Ende s’kishim arrite tamam n’ate kulm,
  Megjithate mund t’shihej ndonje fije
  C’njerz kishte aty, mbulue me lavd e zulme.

  kush jane keta rrethue me kaq nderime,
  qe s’jane sikur te tjeret zhyte nder hije?>

  qe ende kumbon n’ate bote e s’shuhet ma,
  nxjerrun u ka nga qielli lehtesime.>

  Nderkaq degjova befas si nje za:
  u kthye hija e tij, qe nes u nda.>

  Porsa ai za pushoi e mbet I qete,
  Kater hije t’madhnueshme kah na rrane,
  Trishtim as gaz n’fytyra s’u pashe vete.

  Mesuesi I mire spjegim desh me me dhane:
  para te treve vjen si zot I rande.

  Ai asht Homeri, nder poete sovrani,
  Tjetri Horaci, I njohtun per satire,
  Ovidi I treti, e ne fund Lukani.

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Wed 24 Dec 2008, 23:50

  Mbasi, njashtu si zani pare m’ka thirre
  Nje emen qe te gjithve na bashkon,
  Me presin me nderim, edhe bajne mire.>

  Te bukren shkolle pashe prisin kah rrethon,
  Shkoll’n e atij zot te kanges ma te ngritun,
  Qe mbi te tjere si shqipja fluturon.

  Si biseduen paksa krye m’krye avitun
  Kah une u sollen e me pershendeten;
  Buzqeshi per kete nder mesuesi I ndritun.

  E nder dhe ma te madh me dhane kur n’ceten
  E tyne me radhiten aq te zgjedhun,
  Te gjashte mes asaj dije e pashe veten.

  Kah drita shkuem ashtu se bashku mbledhun
  E per c’u fol me duket heshtja ar,
  Si dukej ar atje fjala tue rrjedhun.

  Ne fund ia behem te nje kshtjell krenar,
  Shtate here me t’larta ledhe I rrethuem,
  Mbrojte nga nje lum I bukur, qe pa fare

  Mundi, per toke si t’ishim, e kaluem;
  Shtate dyer me ata mendtare pershkuem pa u ndale
  Dhe arritem n’nje livadh te gjelberuem.

  Njerz pashe atje, qe t’vrenin thelle, ngadale,
  C’I madh autoritet n’ato tipare!
  Rralle flisnin, por u kish hije cdo fjale.

  Ma tutje u shtyme at’here n’ate toke bujare,
  Te ‘j vend I larte, I hapet, plot me drite,
  Prej ku te gjithe I shihnim kjartas fare.

  Ngri n’kambe atje mbi bar te blere qe shndrit
  M’u cfaqen shpirtna for ne za mbi toke,
  Per cka une mburrem edhe ne kete dite.

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Wed 24 Dec 2008, 23:51

  Elektren pashe se bashku me sa shoke,
  Njofta nder ta Hektorin edhe Enene,
  Sy-orrl Cezarin, arm’t kreshnike rroke.

  Kamilen pashe, e pashe Pentesilene
  Nga ana tjeter; dhe njate mbret Latinin
  Me bij’n e vet, Lavinjen, aty e vren.

  E pash dhe Brutin, qe deboi Tarkuinin,
  Lukrecjen, Juljen, Marcjen, Korneline;
  Te vetem, ne nje ane, pashe Saladinin.

  Pashe mjeshtrin, qe meson ata qe dijne, -
  Ma nalt kur e drejtova vrejtjen time, -
  Mes filozofesh tjere e kish seline.

  T’gjithe e kundrojne e t’gjithe I bajne nderime,
  Te dy I pashe – Sokrat edhe Platon,
  Qe jane ma afer tij ne meritime.

  Pashe Demokrit, - me rast boten perfton, -
  Diogen, Anaksagore edhe njate Talin,
  Heraklit, Empedokel e Zenon;

  E pshe dhe ate qe me hiti mblodh -in,
  Per Dioskoridin flas, verejta Orfene,
  Tulin me Linon dhe Seneke moralin;

  Euklidin gjeometer, Ptolomene,
  Galjen e Avicene e Hipokrat,
  Te madhin kmentues, Averroene.

  S’mund t’i permend te gjithe e t’shprehi ate
  Qe tema e madhe lyp e nxit te shtillet,
  Sa syni sheh, shpesh goja s’ka takat.

  Vec dy nga t’gjashtet mbetem; tash I siellet
  Nje rruge tjeter prisi mendjedrite,
  Me m’qite nga ajri I qete n’ajrine qe dridhet;

  Dhe mbrritem te nje vend qe gja s’e ndrit.
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Wed 24 Dec 2008, 23:52


  Kenga e V


  Keshtu nga rrethi I pare mes erresise
  Ne t’dytin rashe; ketu honi ngushtohet,
  Por dhimbjet rriten, nxisin me kuise.

  Atje Minosi I zi hungron, terbohet,
  Te praku shqyrton fajet nji nga nji,
  Gjikon, denon sa here me bisht qarkohet.

  Kur ndonje shpirt I keq I del karshi,
  Vetiu ai c’ka ne zemer nis me nxjerre;
  Edhe gjykatesi, me mkatet di,

  Peshon ku duhet flake ai shpirt I bjerre;
  Bishtin per trup e lidh aq here, sa t’kete
  Ndermend me e zbrite te rrathet poshte ne ferr.

  Gjithmone perpara tij gjen mija vete,
  Cdo shpirt mbas rradhe shkon ne gjykatore,
  Flet e degjon, thik flaket tatepjete.

  sa u kujtue per mue Minosi briti,
  tue lane ate zyre me randesi mbas dore, -

  me sa mend hyn, kujt I beson, o I ngriti,
  nga gjithe kjo dere e gjane ti mos u rrej!>

  rrugen e tij fatale mos e prej!
  Keshtu u vendos atje ku asht fuqija
  Per me vendose, e mos e shtyj ma tej!>

  Tashti nder veshe ja ku me vjen trishtija
  E kanges aq te dhimbshme; tash kam ra
  Atje ku t’rreh e gjames s’rande furija.

  U futa ne nje log, qe drite ma s’ka
  E ulurin si deti ne stuhi,
  Kur trandet nga ere t’kunderta pa da.

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Wed 24 Dec 2008, 23:52

  Tufani I ferrit, kurre qe s’ka qeti,
  N’vorbull te vet gjithe shpirtnat I perlan,
  I fshik edhe I vertit, tue u dhane trazi.

  Kur I kalojne rrepines aty prane,
  E kuje e vaje e ankim ma shum ushtojne,
  Kunder te Naltit gja nuk rrine pa thane.

  Keshtu, si pashe, perplasen n’shoqishojne
  Mkataret, qe per epshe jane denue,
  Qe andjes pa fre arsyen ia neneshtrojne.

  Si flatrat, qe I bajne dimnit tue flutrue
  Te rrasun grumbull gargujt endacake,
  Keshtu shpirtnat e kqij era e terbue

  Kendej e andej e poshte e lart I flak;
  Fare shprese kurr nuk mbajne ata te mjere
  Per prehje jo, po as per denim ma t’pake.

  Porsi kojrrilat, qe vajtojne n’per ere
  E vizatojne ne qiell nje varg te gjate,
  Ashtu pashe tue denese, e me potere,

  Hije rrembye nga e rrebeta shtergate.
  Dhe thashe: Te rrihen nga duhija e kesaj nate?>

  me me pyete kush jane, - tha I urti pris, -
  perandoreshe pat qene permbi shum fise.

  Kaq thelle qe fute ne llum te flligeshtise,
  Sa bani ligje cdo andej te lejohet,
  Per t’mblue ate turp, ku ishte katandise.

  Asht Semiramis; n’fron, per te lexohet,
  Mbas Ninos hypi dhe qe nuse e tija;
  Tash prej Sulltanit toka e saj sundohet.

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Wed 24 Dec 2008, 23:55

  Vrau ajo tjetra vehten nga dashnija,
  Besen ia theu burrit te saj Sike;
  Kleopatra ja, zhyte n’vese te keqija.

  Helenen shih, per t’cilen permbi dhe
  Aq kobe u reshen; t’madhin Aqilete
  Shiko, me dashunine ra ne bete.

  Paridin shih, Tristanin;> mija vete
  Nder ata shpirtna m’I tregoi me gisht,
  Qe dashunija shkuli nga kjo jete.

  Kur mjeshtri m’I permendi hollesisht
  Te lashtat gra, kaloresit, meshire
  Ndjeva per ta, e m’u renqethen misht.

  Une zuna e thashe: Do flisja me ata t’dy qe s’bashku shkojne
  E aq lehte I siellka era e veshtire!>

  M’u gjegj: Ma afer nesh, atyne lutju at’hera, -
  Per dashunine qe I ban do te degjojne!>

  Kur n’anen tone me hov I solli era,
  U lshova za: N’mos ju pengofshin, eni ktu nje hera!>

  Porsi pullumba prej deshires ftuem,
  Qe krahehapun prejne ajrine pa u ndale
  Drejt s’ambeles fole, te permalluem,

  Njashtu ceten, ku asht Dido zemer-vale,
  Lane e flutruen drejt nesh n’ate ajr te zi,
  Kaq qe e forte thirrja, qe me shpirt m’kish dale.

  qe zbrite me na pa n’kete vend mizor
  ne qe me gjak token e kemi ri,

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Wed 24 Dec 2008, 23:55

  t’kishim mik ate qe rruzullin ka n’dore,
  do ta lutshim n’kete cas per paqen tande,
  mbasi ndjen dhimbe per t’zezet mekatnore.

  Per cka me ndi edhe me fole te kande:
  Na do degjojme e gjegjen kem m’iu dhane,
  Tash qe ka nise me ra dhe era e rande.

  Toka, ku syte se pari driten pane,
  Shtrihet n’ate breg, ku derdhet Po-hi n’det,
  Per me gjete paqe me ndjeksa t’vet te tane.

  Dashnija, n’shpirt fisnik qe hyn aq lete
  Per t’hieshmin trup e lidhi kete fatzine,
  Trupin ma rrmbyen e si: peng me ka mbete.

  Dashnija, qe ‘I dashnori I fal dashnine,
  Nga epshi I ketij me ndezi zhar,
  Pa mue as ketu, si e sheh, s’e gjen qetsine.

  Dashnija na flijoi mbi nje altar.
  N’Kaina rafte ai qe na la pa jete!>
  Ja, keto fjale na thane ata qyqare.

  Kur une degjova ata shpirten t’shkrete,
  Koken e ula e ndeja gjate n’mendim,
  Dersa poeti tha:

  E kur pergjegja, nisa: Sa t’ambla mendime e sa deshira
  I shtyne ata ne kete te zi shtegtim!>

  Pastaj keshtu, drejt tyne kur u prira,
  U thashe at’here: Po m’bajne me qa te trishtun nga meshira.

  Me thuej, ne koh’n e t’amblave pshertime
  Si e ne c’rase me njohe dashnine ju ra,
  Tue u perplite n’deshira e nder dyshime?>

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Wed 24 Dec 2008, 23:56

  se me mendue per kohet e harese
  n’mjerim e vaje, mesuesi e di kete gja.

  Por si dashnija nisi rranje te qese
  Nder zemra tona, n’dac me ta rrefye,
  Si ai do baj qe flet njiheri e dnes.

  Po lexonim nje dite, sa me u defrye,
  Per Lancilotin, si e zu dashnija;
  Pa fare dyshimi, vetem, krye me krye.

  Ma se nje here na u ndezen syte shkendija
  Nga ai lexim, e tinzash jemi kqyre,
  Por vetem ne nje pike na u pre fuqija.

  Kur na lexuem se e deshruemja ftyre
  Befas u puth nga nje dashnor I atille,
  Ky, qe nga une s’ndahet n’asnje menyre,

  Nder buze me puthi trupi tue iu dridhe;
  Galeot qe libri edhe ai q’e shkrojti,
  Q’ate dite leximit ma s’I gjetem fill.>

  N’sa njani shpirt kete ngjarje na tregojti,
  Tjetri aq qante, sa nga dhimbja I prekun
  U fika krejt e zemra gjak m’pikojti;

  E rashe, si te kish ra nje trup i vdekun.

  Sponsored content


  Ferri nga Dante Aligieri... Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 09 Dec 2022, 00:10