Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Ferri nga Dante Aligieri...

  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 7 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 05:18

  Nga nje zinxhir, qe, kape per fyt, iu ngjishte
  Trupit teposhte, e trupit ai vargue
  Ne pjesen krejt zbulue pese here iu vishte.

  <kunder te lartit Jov te gjithesise, -
  tha prisi, - dhe tash mire ia kane punue!

  Fialti asht, qe luftes ia pat nise
  Me tjere vigaj, hyjnite tue ba me drashte,
  Tash krahet, qe I coi lart, m’a s’I leviz.>>

  E une atij: <Viganin e pamatun, Briarene,
  Ta shoh ndokund me sy n’kete toke te vrashte.>>

  E ai m’u gjegj: <Qe flet me goje e I lire siellet perqark,
  Na zbret ai ku gjithe kobet kane folene.

  Por ai, qe don me pa, asht pak ma lark,
  Si ky e kane ba, dhe ate keshtu e kane lidhe,
  Vec asht ma I eger se keta n’kete qark.>>

  Kurr ndonje pyrg I larte, jo, nuk asht dridhe
  Nga nje termet hatashem kesisoj,
  Si u trand n’ate cas Fialti, n’short me u zgjidhe.

  M’u duk atbote se fare po mbaroj,
  Ne vend une do te vdisja nga ai tmer,
  Sikur mos t’I shikoja ata vargoj.

  U shtyme edhe ma tutje na at’here
  E arritem te Anteu; pese pash I larte,
  Vec kokes, kishte dale permbi humnere.

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 7 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 05:19

  <ku duel kreshnik Shipioni fitimtar
  ushtrite e Hanibalit tue I carte,

  ke vra, ke pre luanet e pafare,
  e qe, po t’mirrje pjese n’ate lufte krenare
  krah vllezenve, mendohet si ma pare

  se pjella e Dheut do dilte ngadhnjimtare, -
  na zbrit ti poshte, e mos te vije ty ndot,
  ku ngrica e kthen Kocitin n’akull fare!

  Ticit e Tifit mos t’I sillmi kot;
  Ky do te jape cka t’gjithe deshroni, nam,
  Krrusu, prandej, tureckat s’ke pse I lot!

  Ne bote mund te te sjelle te madhe fame;
  I gjalle asht ky, do rroje per vit e vit,
  Hyu n’mos ia prufte ma shpejt castin e mbrame.>>

  Keshtu I tha; e ai ma nuk u prit,
  Dueret I shtriu e prisit tim ia ngjiti,
  Dueret qe tranden Herkulin petrit.

  Si u kap prej tij, Virgjili me therriti:
  <>, e mbas pak kohet
  te dy, si t’ishim nje, prej dheut na ngriti.

  Si duket Garizenda, po t’shikohet
  Nga poshte, kur siper saj kalon nje re,
  N’drejtim te kundert pyrgu thue hepohet,

  Ashtu m’u duk Anteu, kur vuna re
  Si po anohej, e n’ate cas I shkreti
  Do kishja dashe me u gjete ne tjeter dhe.

  Der n’fund te pusit lehte na coi me veti,
  Ku Luciferri e Juda jane perpi,
  Atje na la, dhe shum perkule nuk mbeti,

  Po u ngrit porsi dyreku mbi ani.
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 7 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 05:20


  Kenga e XXXII  Te kisha varg te ashper e te cjerre,
  Sic I ka hije gropes se deshprimit,
  Ku kane themel shkambijt e ketij ferr,

  Une do te mblidhja ajken e mendimit,
  Porse te tille mbasi s’e kam une zane,
  Jo krejt pa frike jam tue ia hy tregimit,

  Se s’asht nje pune qe I dilet lehte m’ate ane
  T’pershkruhet si asht fundi I dynjase,
  S’mjafton nje gjuhe qe thrret vec <>;

  Vashat te me ndihmojne si ne ate rase
  Kur mbylli Anfjoni Teben mbare ne shkrep,
  Qe fjala ime ngjarjes t’I pergjase.

  O frote e keqe, ra ne kete gazep,
  Qe ta permend vec kam veshtiresi,
  Ma mire te kishit qene ju dhi e sqep!

  Kur na u gjetem n’fund te pusit t’zi,
  Nen kambet e viganit poshte tue u kredhe,
  Edhe te naltin mur po vreja ngri,

  M’thirri dikush: <Ec ma ngadale, mos t’shkelesh gabimisht
  Krena velleznish, oh, te mjere, ne zgjedhe!>>

  U solla e pashe, perballe e njekohesisht
  Nen kambe te mija, akull nje liqe, -
  Jo porsi uje, si xhami krejt ai isht.

  Shtrese ma e dendun asnjehere s’asht nde
  Dimnit mbi rrjedhe t’Danojes n’Osterlik,
  As ne Tanaj nen qiell acar tane re,

  Sikur aty; vete mali Tambernik
  Ra t’I kish siper ose Pjetrapani,
  As n’zgrip te holle ky xham s’do kish ba <>.

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 7 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 05:20

  Si kryet qet zhaba ujit jashte e zani
  I kuakjes ndihet, kur cdo nate te thuesh
  Korrjet fshatarja andrron qe diten bani,

  N’fytyre irnue, ku turpi del per fushe,
  Ishin hijet qe vuejshin n’akullnaje,
  Dhambet tue krise si sqepin ndo’j kanushe.

  Seicila poshte e mbante kryet e saj,
  Nga goja cingerima, dhe trishtimi
  Nga syte u cfrente, mbyte nder lot rrekaje.

  Si kqyra rretheqark, at’here shikimi
  Nder kambe me zbriti e pashe dy aq shternguem,
  Sa floket bashke ngatrrue u ishin shqimi.

  <u thashe, - kush jeni?>>. Qafat tue I kthye,
  kah une fytyrat soll’n ata te shuem;

  t’ujitun mbrende I kishin ata sy,
  lotet nder buze u rrodhen e acarija
  ne cas I ngriu, qepallat tue mberthye.

  S’ka lloz qe te mbertheje me grremca t’tija
  Dy druj ma fort; si sqep tue e perpjeke,
  U ndeshen koke per koke ndeze nga menija.

  E njani, qe dy veshet ia kish hjeke
  Acari I madh, krye ulet zu me thane:
  <
  me I njohte keta te dy te mjere kush jane,
  dije: ku zbret Bizenco ate lugine
  e paten bashke me Albertin, me babane.

  Nje barku dolen; mbare ti kete Kaine
  Mund ta kerkosh, por s’gjen nje shpirt, jo, ma
  Te denje se kta me u fute ne xhelatine;

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 7 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 05:21

  As ate, qe parzmi e hija e tij u ca
  Nga heshta e Artus me vrull tek s’ve;
  As Fokacjon; e as kete qe n’qafe m’ka ra

  Me ate krye aty e te shikoj s’me le,
  Ky quhej Sasol Maskeroni, por
  Ne qofsh toskan e din se cili qe.

  E qe mos te me bah te flas me zor
  Ta dish se qeshe Kamicjon Pacci due,
  Karlinin pres te dal ma pak fajtor.>>

  Pastaj une pashe fytyra mavijue
  Nga t’ftohtit; edhe tash me vijne mornica,
  E do me vijne, ate akull tue kujtue.

  Ndersa udhtonim ne t’amshuemet ngrica
  Drejt qendres, peshat qe I thith unji,
  E kruspull une po dridhesha nga rrica,

  Per dashje, rast o fat, une nuk e dij,
  Por, ja, nder ato krena tue barite,
  Shqelm fort I rashe nje shpirti ne turi.

  <N’mos erdhe me u hakmarre ma me terbim
  Per Montapertin, pse po me merzit?>>

  E une: <T’I lyp disa sqarime ma te holla,
  Pastaj sa t’duesh te ndjeki me nxitim!>>

  Prisi qendroi; e shpirtit une iu solla,
  Qe shamje e mallkime villte goje:
  <>

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 7 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 05:21

  <t’Antenores shqelmon ti krena tjere?
  Te ishe I gjalle, kaq fort s’do mund qelloje!>>

  <qe t’marr shenim ty duhet te vije mire,
  ne qofte se don ti emnit me I dhane vlere.>>

  E ai ma ktheu: <Por hiqmu qafe, koken mos ma caj,
  S’asht vendi ky ku shiten lajkat lire!>>

  Hijes ia ngjita shi te zverku I saj
  E I thashe: <Ose t’I ckula floket me gjithe rraje!>>

  Por ai m’u suell: <S’do celi goje e asgje nuk te tregoj
  Dhe po t’ma bajsh rradaken fare tolle!>>

  N’sa flokve une ia kishe ngule me thoj
  E I ckulja tufe-e-tufe e fije-fije
  Dhe ai koke-ule luronte, nje za ushtoi:

  <Ti mjaft me nofulla na cave kryet
  Edhe pa lehe! C’dreq t’hyni kish ta dije?>>

  <trathtar I mbrapshte! Do dij cka te tham, po,
  ne tjetren bote per ftyren tande t’ndyte!>>

  <Por, n’dalsh kendej, mos rri pa ma permende,
  Kete shokun gojecthurun ma kujto!

  Qan, se mbas arit t’Frances ai pat rende.
  - E pashe ate nga Duera, - ka per t’thane, -
  atje ku I mbajne per fresk mkataret mbrende. –

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 7 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 05:21

  Ne qofte se ty te pyesin ke kish prane,
  Thuej afer Bekerine ati’ I kam gjete,
  Qe fiorentinet qafes n’sharre I rane.

  Ma tej Xhian Soldanieri besoj t’jete
  Dhe Geneloni e Tebaldeli rrine,
  Dyeret ia celi ky Faences fjete.>>

  Na tutje ishim shty n’ate akulline,
  Kur pashe une dy te mardhun ne nje grope,
  Koken mbi koke si ksula mbi kaptine;

  Si hahet nga urija buka cope,
  Ashtu ai siper tjetrit iu lshue drejte
  Mes truve e qafes, e nuk kish te ngope.

  Ma fort Tideu besoj nuk ia ka brejte
  Dy tamthat Menalipit nga inati,
  Se ky qe I grinte rrashte e tjera krejt.

  <gjithe ate urrejtje e je tue e lane pa krye,
  tregome arsyen, cfare faji ky te pati?

  N’se me te drejte, - I thashe, - ti je tue shfrye,
  Tue dijte kush jeni e pse keshtu ju gjeta,
  Ne boten lart une kam me ta shperblye,

  Ne qofte se nuk me thahet gjuha e shkreta.>>
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 7 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 05:22


  Kenga e XXXIII  E gojen fill e coi nga e zeza gjelle
  Ai mekatar, me floket tue e fshi
  Te kokes q’ia kish grrye nga mbrapa shpelle.

  Pastaj filloi: <Te tmershmen dhimbe, qe n’zemer plage e mbaj
  Pa fole ende, vec tue kujtue kah rrij.

  Por fare ne m’u bafte fjala e prej saj
  Kobi t’I dale trathtarit q’jam tue bre,
  Ke per t’me pa te flas edhe te qaj.

  Une nuk te njoh e s’dij se si nder ne
  Ke mujte me zbritun poshte, por fjorentin
  Kah flet me duke me t’vertete se je.

  Ta dijsh ti, pra, se qeshe konti Ugolin,
  Kryepiskop Ruxheri – ky perpara,
  Tash do tregoj kaq afer pse me rrin.

  Se prej ketij, qe s’dijti c’asht e mbara,
  Trathtisht une, qe I besoja, qeshe burgue
  E mbyte pastaj, asht ndi dhe ma perpara;

  Por ate qe nuk ke mujte kurr me e degjue,
  Sa I zi edhe I hatashem m’erdh mbarimi,
  Ta them t’shikosh se c’me ka ba ky mue.

  Frangjija e ngushte ne ate kafaz burgimi,
  Qe qysh me mue <> me u quejte ia nisi,
  Ku dhe te tjere ka per t’I mbylle shpagimi,

  Ma se nje hane n’per vrime kish lane te ndrisi,
  Kur andrren ogurzeze une pashe ne gjume,
  Qe tisin e se ardhmes ma gerrisi.

  Kete n’anderr pashe si pris e zot te shquem
  Ujkun tue ndjeke me klyshe malit ne prite,
  Qe s’len pizanet Luken me e shikuem.

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 7 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 05:22

  Me bushtra t’ligta, t’shpejta, mire vadite,
  Gualandet e Sismondet mbledhe I kishte,
  Bashke me Lanfranket para I kish radhite.

  Mbas nje vrapi te shkurte, m’u duk se ishte
  Lodhe baba me te bijte, kur ne nje cuke
  Pashe llav’n e qejve brijte kah u dermishte.

  Kur une u zgjova, terri ende pa u zhduke,
  Ndjeva pergjume tue dnese femijte nen za,
  Qe I kisha prane, e tue m’u lute per buke.

  Tham shpirt nuk ke, dhimbe ne mos ndjesh tashma
  Vec tue mendue cka zemra ime ndillte,
  E ne mos qash, per cka je msue me qa?

  Gjumi u kish dale, e ushqim njeri s’po siellte
  N’ate kohe si zakonisht ditet e tjera,
  Per anderr t’vet n’dyshim seicili u dridhte;

  E poshte degjova si gozhdohej dera
  E kulles-tmer; nder sy tue I keqyre
  Femijte e mij, une mbeta shtang at’hera.

  Nuk qaja, kaq m’ngurosi ajo mynxyre, -
  Qanin ata; e Anselmuci atbote:
  - C’ke, babe, - tha, - qe shikon me ate fytyre? -

  Por une s’I gjegja e as nuk derdha lote
  Gjate dites dhe asaj nate plot psheretime,
  Derisa dielli duel me ndrite mbi bote.

  Si depertoi disi ne ate burg dhimbe
  Nje rreze dielli edhe qarte dallova
  N’kater fytyrat vete fytyren time,

  N’dhambe nga deshprimi te dy duert kafshova;
  E tue mendue ata se per uri
  Kunder vetvehtes n’ate menyre u lshova,

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 7 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 05:23

  U cuen e than: - Kaq dhimbje s’kem’ me ndi,
  O ate, po te na hash; kta trupa t’mjere
  Ti vete na I veshe, - cvishi perseri! –

  Per hater t’tyne u qetesova at’here;
  Ate dite dhe tjetren s’foli kush ma gjate, -
  Oh, pse s’u hape, o toke e ngurte, - humnhere?

  Kur zbardhi dita e katert, Gada I ngrate
  Aty nder kambe te mija u hodh, tue dashe
  Me u qa. Dhe tha: - Pse s’me ndihmon, o ate? –

  Aty ai vdiq; e si me sheh, une pashe
  Kah nje mbas nje te tre me rane famija
  T’pesten e t’gjashten dite; prandej u dhashe,

  Verbue, me u ende tue preke foshnjet e mija;
  Dy dit I thirra mbasi ata mbaruen,
  Pastaj ma e forte se dhimbja qe urija!>>

  Si heshti, te dy syte iu zgurdulluen,
  Fatkeqit prap ia ngjiti ne kaptine
  Me dhambe, qe si te qenit kercelluen.

  O Pize, o turp e marre e asaj krahine
  T’hijshme, ku e si-hit ambel ndihet jona,
  Mbasi fqijte tu me te ndeshkue s’po vine,

  Kapraja le te dyndet dhe Gorgona,
  Arnin te gryka porsi gardh ta zane, -
  Ti cdo pizan nder dallge, o lum, mbulona!

  N’qofte se per Ugolinin u pat thane
  Se per trathti t’I lshoi ato kala,
  N’ate kryq femijte ti s’duhej me ia lane!

  T’rij qene, o Tebe e re, pra faj s’te ka
  Brigata as Ugucioni asnje grime,
  E as dy tjeret n’kange permende tashma.

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 7 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 05:23

  Tutje kaluem, atje ku gjoli I ngrime
  Tjere shpirtna mizorisht mbeshtjell e ngjesh,
  Jo ra permbys, - n’kokerr te shpines shtrime.

  Vaji pengese aty nga vaji ndesh,
  E dhimbja, neper sy ka s’gjen kalim,
  Zmbrapet e ankthin con ma teper peshe;

  Se t’parat lote mpiksen me nxitim
  Dhe, tue u kthye ne maska kristalore,
  Gropat per nen qepalla mbushin shqim.

  Megjithse cingerima ne ate zgore
  Permbi fytyren time akullue
  Kish mpi e shue cdo ndiesi njerzore,

  Ndjeva sikur nje ere e lehte ish cue,
  E thashe: <Ketu cdo avullim a s’ka mbarue?>>

  <aty ku syte te japin gjegjen vete
  tue pa burimin e amshuem t’puhise.>>

  Kur, ja, n’ate akull nje nga ata te shkrete
  Briti kah na: <Sa n’pike te fundit zbrisni tatepjete,

  T’ashprin duvak ma hiqni ju me dore,
  Ta shfrej kete mulla t’zemres e te aj
  Para se lotet t’ngrihen n’syte e gjore!>>

  E une: <Me thuej kush je; n’mos t’ardhsha ndihme si mik,
  Rafsha ne fund te s’ngrites akullnaje!>>

  E ai m’u gjegj: <I frutave te kopshtit te mallkuem,
  Ketu une hurma jam tue ngrane per fik.>>

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 7 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 05:24

  <>
  E ai m’u kthye: <Ne gjendje s’jam kurrqysh me ta treguem.

  E paska nje te mire kjo Tolome
  Sepse ma pare shpesh ketu shpirti bie,
  Se Atroposi shty ka kete nder ne.

  Kah due qe mos te matesh asnjefije
  Nga syte te ma thesh tisin kristaluer,
  Ta dish: sa shpirti I futet nje trathtije,

  Si une iu futa, trupi bjen nder duer
  Te dreqit, qe I hyn mbrende edhe e drejton
  Dersa te rroje mbi dhe ai mekatnuer.

  Por shpirti I tij ne kete saranxhe mbaron;
  Ndoshta atje lart trupi keti’ I shetit,
  Qe tej mbas meje n’akull dimenon.

  Duhet ta dijsh, se tash nga lart ke zbrite,
  Ai asht ser Branka d’Oria; ka sa vjet
  Qe rrin I zhytun ne kete akull t’ngrite.>>

  E une: <Se Branka d’Orien une e lashe te gjalle, -
  Flen, vishet, ha e pai me t’madh lezet.>>

  Por ai: <Ende ku e trasha peshkve rri tue zi,
  Ate Mikel Zanken, kur ky la nje djalle

  Porsi zavendes mbrende ne trup te tij,
  Keshtu edhe ai, qe kish me te nje gjak
  E bashke me te pat gisht ne nje trathti.

  Tashti a po ma shtrin ate dore ndopak?
  M’I cel keta dy sy!>>. E u bana I mire
  Keq tue u sjelle me te, - s’ia cela aspak!
  Ah, gjenoveze, qe coni jete t’peshtire
  Me vese e poshtersina te pafare,
  Si nuk ju qesin fare ‘j here e mire?

  Se, me t’Romanjes ma te ziun kobtar,
  Njanin kam gjete nga ju, qe, per cka bani,
  Me shpirt n ‘Kocit sot lahet si trathtar,

  Kurse ju siper per te gjalle e mbani!>>
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 7 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 05:24


  Kenga e XXXIV  <balle nesh; pra kqyrni, - prisi tha ahera, -
  perpara, n’se ne terr me sy e merrni!>>

  Si kur mblon mjeglla token nganjehera,
  O nata n’hemisferin tone ka ra,
  Larg shihet nje mulli qe e vertit era,

  Ashtu m’u duk se pashe nje si kala;
  Prej eres me u fshehe qeshe detyrue
  Mbas prisit tim, se s’dija c’shpelle te za.

  Kishe arrite, - me tmer jam n’varg tue e vu, -
  Atje ku hijet n’akull zhyten krejt
  E duken fije kashte n’xham ngujue.

  Disa rrijne ndeje, do tjera qendrojne drejte,
  Njana me kambe perpjete, tjetra me koke,
  Ndonje, ba hark, mes kambesh kryet ka ngrejte.

  Kur na u futem thelle n’te shkreten toke,
  Mesuesi t’me tregonte pat deshire
  Ate qe qe ma I bukuri nder shoke,

  Prandej u shmang e m’la n’ate ere t’veshtire,
  Tue thane: <Ku duhet t’armatosesh sa ma mire!>>

  Si u shtanga krejt I mpime e I akulluem,
  Mos pyet, lexues, se s’ka kjo ndjenje, jo, mase,
  Nuk dij te flas, cka pashe s’ka t’krahasuem!

  As vdiqa as nuk mbeta gjalle n’ate rase:
  Mendoje vete, ne pac drite fantazije, -
  Me t’gjallin as me t’vdekunin s’kishe gjase.

  Vete perandori I asaj te shkrete mbretnije
  Dilte bel e perpjete nga aklli I zi;
  Ma afer nje vigani une I rrije,

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 7 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 05:25

  Se sa vigajt I afrohen krahve t’tij;
  Sa ish I tane ti pra perfytyroje
  N’kete perpjestim te pjeses me tansi.

  I bukur n’qe, sa t’duket sot rrenoje,
  E prap kunder Krijuesit u nderkrye,
  Se vjen cdo e zeze prej tij mund t’thuesh pa droje.

  Oh, sa u trondita thelle, kur pashe me sy
  Se tri ftyra n’ate koke ishin radhite!
  Ajo perballe ne t’kuqe dukej ngjye

  E dy te tjerat, qe I rrinin ngjite,
  Vareshin mbi dy supa, nder dy ane,
  Bashkoheshin te kreshta tue arrite.

  E djathta – as e verdhe as e bardhe tane
  S’dukej, e majta – me nje ngjyre lymore,
  Ashtu si zbret lugines Nili I gjane.

  Per cdo fytyre – dy flatra madheshtore,
  Qe me madhsine e atij shpend perkojshin:
  S’kam pa kurr vela barkesh kesodore!

  Me krahe te kaluriqit krejt gjasojshin;
  I rrihte me furi si t’fluturote,
  E prej tyne tri erna u perftojshin.

  Ngrica Kocitin mbare e akullote;
  Gjashte syte e mdhej vajtonin pa pushue,
  E nga tri mjekrrat – gjak e jarg e lote.

  Nga nje kobtar me dhambe rrinte tue blue
  Ne gjithsecilen goje, mulli si t’ishte,
  Hatashem te tre shpirtnat tue mundue.

  Kafshuemjen ai perballe per gja s’e kishte,
  Me lnuerjen pa meshire po t’krahasohet,
  Qe shpinen hera-here krejt ia dermishte.

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 7 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 05:25

  <asht Juda Iskarjot, - m’tha prisi at’here, -
  kryet – mbrende ne goje, e jashte me kambe terbohet.

  Nga dy tjeret, qe u varet koka mjere,
  Njani asht Bruti, jashte t’zezes goje ka mbete,
  Shih si shkapetet e s’bertet njehere.

  Ai tjetri aq madhosh asht Kasi vete.
  Nata po kthehet, me te shpejtet hapa
  Te celim shteg, ketu ma s’kem’ c’me gjete.>>

  Si m’urdhenoi, per qafe te tij u kapa;
  E parasysh ai kohe e vend tue pase,
  Kur flatrat krejt u celen porsi zdapa,

  Me u kcye brijve tane qime gjeti rase,
  Prej shtullunge n’shtullunge teposhte zbriti,
  Kapun per lesh bri aklli zu te shkase.

  E kur me veshtirsi ai ia arriti
  Nder vithe, ku nis kofsha per te gjate,
  At’here mesuesi im nje cas nuk priti,

  Ktheu, nga kish kambet kryet vu tue dihate,
  E u kap per bashke, si t’donte me u ngjite fill,
  Se pata frike se zbret prap n’ferr ate nate.

  <tha prisi im, - I lodhun e I dermuem,
  prej ksaj hataje duhet na me u zgjidhe.>>

  Neper vrime te nje shkambi u pershkuem,
  Ne zgrip te tij m’vendosi te qendroja,
  E ‘j hap bani kah une vemendshem shume.

  Une ngrita syte e se po shoh besoja
  Luciferrin ashtu sikur e lashe, -
  E gjeta kambe perpjete, cka s’e mendoja.

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 7 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 05:26

  Ne qe se u turbullova kur e pashe,
  T’cuditet gjindja e trashe, qe s’kupton dot
  C’pike ish ajo neper te cilen rashe.

  <e gjate asht rruga, shteg pa shteg t’kam qite,
  ne mes te terces dielli arriti sot.>>

  Neper nje salle pallati tue shetite
  S’po shkonim na, por n’nje lugine nen dhe
  Qe ishte shkamb e gur e me pak drite.

  <o prisi im, - I thashe, kur drejte qeshe ngritun,
  ma hiq ti nje dyshim, per ne pac nge.

  Ku asht akulli? Ky si asht ngulitun
  Me koke teposhte? E valle a ma spjegon
  Dielli udhen kaq shpejt si e ka persritun?>>

  E ai m’u suell: <Se gjindesh n’ate ane t’qendres, ku ia ngjita
  Leshit te krimbit t’zi, qe boten cpon.

  N’ate ane qe vetem, derisa une zbrita;
  Pastaj na e kaluem piken qendrore,
  Qe peshat thith, e ktheva rruge sa arrita.

  E tash ke dal nen hemisfere qiellore
  T’kundert me ate, qe mblon token e thate,
  Nen kulm te s’ciles na u ba therore

  Ai, qe leu e jetoi pa nje mekate;
  Ti ke vu kamben ne te voglen sfere,
  Qe asht faqja e kundert e Judekes s’ngrate.

  Atje erret, ktu drita del at’here,
  E ky, neper lesh t’cilit shkuem perpjete,
  Qe dit’n e pare ka mbete kshtu ngule per mnere.

  vazhdon...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 7 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Tigri Thu 25 Dec 2008, 05:26

  N’kete krah nga dielli I larte ra tatepjete,
  E toka qe dikur kish qene n’kete ane,
  Friksue prej tij, krejt u mbulue me det

  E u shperngul ne hemisferen tane;
  Ndoshta ketij me I ike keshtu ka sha
  Toka, ene kete vis ka ngrehe kalane.>>

  Asht nje vend larg Belzebu, aq sa
  Asht varri qe I ka cele vehtes se vet,
  Nuk shihet dot, por njihet vec ne za

  Te nje sheu, qe tue rrjedhe teposhte zbret
  N’per camjen e nje shkambi qe ka grrye
  Me rrymen e gjarpnon jo thik tejet.

  Prisi dhe une, ne t’errtin shteg tue u shty,
  U nisem ka nje bote me drite unji
  E, pa mendue nje here me mbyllun sy,

  Hipem, I pari ai e une mbas tij;
  Nga gropa pashe, - vegim I mrekullueshem, -
  Stolite qe veshin qiellin pa kufi:

  E dolem prap me pa yjte e vezllueshem.

  Fund


  Shenim:
  Kjo veper u perkthye dhe u pershtat ne shqip nge; Pashko Gjeci...

  Sponsored content


  Ferri nga Dante Aligieri... - Faqe 7 Empty Re: Ferri nga Dante Aligieri...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sun 25 Feb 2024, 01:01