Forumi Guri Bardhë

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhë

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhë

  Poezi te Fatos Arapit.

  Scarface
  Scarface
  Anëtar Veteran
  Anëtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Në Maternitet...
  Vendndodhja : Sa këndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikët : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natës...
  Humor : Po të kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te Fatos Arapit. - Faqe 2 Empty Re: Poezi te Fatos Arapit.

  Mesazh nga Scarface prej Mon 16 Jun 2008, 04:34

  CAST BUZE DETIT...

  Dhe vargjet erdhén me ritme té kaltra.
  Ndér degé té tyre figurat e gjelbra
  celin, - si gjethet népér portokalle.
  Ndér degza vargjesh féshférijne figurat.
  Si mbrémjes Jonit, fletézat e ullinjve.
  E mbusha gojé, me eréra té Jonit,
  ndiej népér dhémbé kokrrizat e jodit.
  Shoh se si thyhen nìirazhet mes gurésh...
  Dhe jam i téri
  grimca dritash e ngjyrash.


  ________________________________
  Poezi te Fatos Arapit. - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anëtar Veteran
  Anëtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Në Maternitet...
  Vendndodhja : Sa këndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikët : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natës...
  Humor : Po të kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te Fatos Arapit. - Faqe 2 Empty Re: Poezi te Fatos Arapit.

  Mesazh nga Scarface prej Mon 16 Jun 2008, 04:38

  MARGARITE MOJ...

  Margarité, moj.
  Motra ime, moj.
  Shoqja ime, moj.

  Makina gjarpéron,
  Dy llambat e ndezura né turinjté e saj,
  porsi syté e ujkut natén po e presin.

  Bri teje Kristaqi té shikon dhe hesht.
  Ti e sheh véllané
  edhe i buzéqesh.

  Margarité trime.
  shoqedhembshura ime.
  Buzéqesh me vdekjen, moj,
  Margarité e zezé.

  Népér natén cube
  ca té shténa raílé.
  Rané njéri bri tietrit.
  motra me véllané.

  Margarité, moj!
  Me dy syté e zezé.
  Ne mbledhjet e fshehta cicéroje érnbél.
  E flisje pér éndérra ti,
  qé vet ishe éndérr;
  e flisje pér shpres
  qé vet ishe shpresé.

  Shoqia ime, moj,
  me dy sy si nata té médhenj. té zez
  Me bukuriné toné té virgjer, te virgjer
  vdekjen po ushqejmé.
  Se kjo toké ka ftohté, mardhi
  e ka ngriré.

  Dhe ne biem rnbi te, porsi bllaca zjarri
  futerni nén dhe porsi rrénjé éndérrash,
  qé té vijé pranvera, qé té vijé behari,
  toka pérrnbi ne e balta té shkrijé,
  éndérrat té shpérthejné, si shpérthen bari.

  Dashuria joné.
  me dy sy si nata cuditérisht té zez.
  nga plumbat armike preré mes pér mes.
  Dashuri e lindur,
  dashuri e rritur
  nen qiejt e thyer té varférisé shqiptare.

  Dashuri tragjike
  pér botén e madhe.
  Margarité, moj.
  Motra ime, moj.
  Shoqja irne, rnoj.


  ________________________________
  Poezi te Fatos Arapit. - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anëtar Veteran
  Anëtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Në Maternitet...
  Vendndodhja : Sa këndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikët : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natës...
  Humor : Po të kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te Fatos Arapit. - Faqe 2 Empty Re: Poezi te Fatos Arapit.

  Mesazh nga Scarface prej Mon 16 Jun 2008, 04:39

  COPRIFUOCO...

  Hapat e patrullés godasin né trupin e metalté té natés.
  Gjer né toké kérrusen e rrasen shtépité pérdhese.
  Mendmet lévrijné né kokat e njerézve
  dhe thérrrmohet pastai péshpérima nga buzét e varura
  rreth vatrés.
  Kjo ore vjen e ngarkuar rne zjarre dhe hekur.
  Si njé xhandar i egér qéndron para dyerve té shtépisé.
  Pyet veten: "Pérse té hapura"
  dhe si pérgjigje tund kokén, helmetén.
  dhe si kércénirn i metalté patrullon errésirén.
  dyert rnbeten té hapura:
  rnund té hyjé ndér to liria ilegale e Shqipérisé.


  ________________________________
  Poezi te Fatos Arapit. - Faqe 2 Scarfa10

  Sponsored content

  Poezi te Fatos Arapit. - Faqe 2 Empty Re: Poezi te Fatos Arapit.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora është Thu 16 Jul 2020, 12:16