Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi te Fatos Arapit.

  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te Fatos Arapit. Empty Poezi te Fatos Arapit.

  Mesazh nga Scarface prej Mon 16 Jun 2008, 04:07

  Pershenedtje te gjitheve.
  Pergjate kesaj teme, do te keni mundesine qe te lexoni disa nga poezite
  e poetit te mirenjohur, Fatos Arapi...

  Shpresoj qe poezite qe do te lexoni ne vijim t'ju pelqejne.

  Lexim te kendshem.


  ________________________________
  Poezi te Fatos Arapit. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te Fatos Arapit. Empty Re: Poezi te Fatos Arapit.

  Mesazh nga Scarface prej Mon 16 Jun 2008, 04:10

  ATDHEU ...

  Atdheu eshte dhimbje, eshte dhimbje.
  Nje prill i pikelluar ne shpirt.
  Atdheu eshte kryqi, eshte kryqi.
  E mban - dhe te mban ty - ne shpirt.

  Atdheu eshte toka e premtuar.
  Ti shkel si nje zot dhe s'e ka nden kembe.
  Atdheu s'ka fjale, ka sy te trishtuar.
  Vdes dashuria ne dashuri qe te c'mend.

  Atdheu eshte buka e uritur,
  Te iken nga duart e dot nuk e ngop;
  Enderr dhe ankth dhe shprese e sfilitur;
  Me syte n'erresire vetveten kerkon.

  Atdheu eshte varr i hapur, eshte varr.
  Nje jete drejt tij shkon me bese qe bind.
  Ne nje pike loti mbyt lotin fatvrare.
  Ne nje pike loti lirine e lind.

  Atdheu yt i vogli, i vogli
  ai hyjnori i pavdekshmi si loti.


  ________________________________
  Poezi te Fatos Arapit. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te Fatos Arapit. Empty Re: Poezi te Fatos Arapit.

  Mesazh nga Scarface prej Mon 16 Jun 2008, 04:17

  ELEGJI PER BABANE...

  Ti nuk je me.
  As do te na shohesh,
  as do te shohim, baba, me kurre.
  Ti nuk je me..
  Emrin tend e mori ky gur,
  Vdekja - si vdekje ,
  gjithmone e dhimbshme,
  gjithmone e verdhe...
  Me nje kordhele
  tufa kujtimesh ne zemer na lidh.
  Tufa kujtimesh
  edhe elegjish.
  Jam i trishtuar dhe me mori malli.
  Dhe mbi trishtime e mall duke ecur,
  ngjita rrugen e ngushte te fshatit.
  Shtyva deren e varrezes se vogel
  dhe t'erdha te varri...
  C'fjale te pathena do te me fiasesh?
  C'fjalé té reja déshiron te degjosh?
  Prej kétij varri
  tani, baba, c'do té mé japésh?
  Até dité té thaté janari:
  pérpara teje Halil Alija
  e mercenari.
  Prapa shtépia né zjarr e flaké

  Duart e tua né pranga,
  plak i ngarté?
  Erdha té marr
  cfaré perket prei kétij varri.
  Kujtime té dhimbshme.
  Vuajtje krenare.
  Ti mos mé thuaj:
  "Biro... iané té trishtuara".
  Baba i gjoré!
  Uné, pa ato,
  do t'isha né jeté edhe mé i trishtuar.
  Dhe kur té vdes
  s'dua asgjé
  vec njé varr té thieshté.
  Atje né bregdet,
  ku népér net
  bisedojné yjet me qiparisat.
  Dhe fjalé té kaltra
  flet e shpréndan
  deti matané.
  Fjalét qé i njohim,
  qé i kuptojme,
  uné
  me babané...


  ________________________________
  Poezi te Fatos Arapit. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te Fatos Arapit. Empty Re: Poezi te Fatos Arapit.

  Mesazh nga Scarface prej Mon 16 Jun 2008, 04:18

  VDEKJA E GJYSHES...

  Ja, edhe gjyshja né arkéz,
  kukull e vogél né kartéz,
  Eshté... dhe prapé s'éshté e téra,
  sikur nuk éshté si pérhera.

  Gjithé karfica, gjilpera
  kapur satenet né koké,
  lidhur képuckat pérposh,
  shami e lule né gjoks.

  Mbyllur kapakét e syve
  c'ndjej u shua brenda tyre?).
  E sheh... dhe té duket heshtja
  pe gjasme e pe gjasme vdekja.

  Gjyshja e vogél, e bukur, e pastér...
  Né arkéz kukull.
  Gjithé karfica, gjilpéra,
  qepur vite té téra,
  lidhur kujtime e malle,
  dhembje, qé duken si pérrallé.
  E sheh... dhe té duket heshtja


  ________________________________
  Poezi te Fatos Arapit. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te Fatos Arapit. Empty Re: Poezi te Fatos Arapit.

  Mesazh nga Scarface prej Mon 16 Jun 2008, 04:19

  DETI ...

  I vogél, me pantalona té, shkurtra,
  me kémbé té zbathura e njé kémishé humaije,
  qé e qepte veté gjyshja...
  Ashtu darké pér darké dilja né breg.
  Ndér gķshtérinjté e kémbés sé ftohté mé rridhte rera.
  Uné prisja me oré té téra,
  gjersa pérnjéherésh, tutje népér fushat e gjéra te nates
  ngrķheshin kope té cuditshme, té panumerta kuajsh té bardhé.
  Népér hapésirat e pafundme suleshin aradhé - aradhé.
  Turfullonin.
  Binin me kémbé té thyera,
  rrokulliseshin duke gulcuar népér té zezat humnera.
  Mbi ta fiuturonin té tjere.
  Jelet e hakérruara dallgé - dallgé fushén e diellit fshihnin.
  Hingéllima té frikshme para tyre bridhnin.
  Ata vinin, afroheshin drejt meje.
  Gjokset e médhenj e té bardhé
  kreshpéronin pérpjeté;
  kémbét e para rrihnin né eré...
  Syté u flakéronin.
  Njé cast... dhe nén thundrat e tyre do té mé copétonin.
  Kur ja me poteré
  si njé gjérnim i madhérishém pérplaseshin
  te kémbét e mia. Nga flegrat gjigante
  miliarda grimcéza té krķstalta shfrynin
  pér té fundit heré.
  Té tjeré
  hingéllinin népér fushén e gjeré té natés.
  Me gézim e friké, oré té téra uné, shihja
  kuajt bardhé
  té suleshin népér furtuné.
  Thyenin kémbét, rrokulliseshin,
  qé té vinin sa mé paré tek uné
  shkelnin, fluturonin njéri mbi tjetrin...
  Dhe tani, kudo qé jam,
  ashtu fantastik e i madhérishém, mé ndjek pas deti...


  ________________________________
  Poezi te Fatos Arapit. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te Fatos Arapit. Empty Re: Poezi te Fatos Arapit.

  Mesazh nga Scarface prej Mon 16 Jun 2008, 04:19

  TI DO TĖ MĖ DASHUROSH PATJETĖR...

  Ky qiell i prillit pa ty ėshtė i vjetėr.
  shkon njė trishtim e ja ku vjen njė tjetėr.
  Nė mallin tėnd ky karafil i egėr,-
  Ti do tė mė dashurosh patjetėr!

  Nė sytė e tu diej tė vegjėl
  e ndezėn natėn dhe ditėne ndezėn.
  Mirė sot,po si durohet pa ty nesėr?-
  Ti do t'mė dashurosh patjetėr.

  Kapėrcej ty e kapėrceva veten,
  dhe pėrtej vetes kapėrcev jetėn,
  dhe pėrtej jetės kapėrceva vdekjen,-
  I hapa krahėt tė pushtoj ty vetėm:

  Ti do t'mė dashurosh patjetėr!


  ________________________________
  Poezi te Fatos Arapit. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te Fatos Arapit. Empty Re: Poezi te Fatos Arapit.

  Mesazh nga Scarface prej Mon 16 Jun 2008, 04:20

  JETA...

  Jeta eshte stacion ndarjesh e takimesh.
  Jemi perhere udhetare
  dhe nder duar,bagazh te pandare,
  nje valixhe te vogel
  perpjekjesh,sulmesh,kujtimesh.


  ________________________________
  Poezi te Fatos Arapit. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te Fatos Arapit. Empty Re: Poezi te Fatos Arapit.

  Mesazh nga Scarface prej Mon 16 Jun 2008, 04:20

  PO TROKAS NE ZEMREN TENDE...

  Po trokas ne zemren tende
  hapma deren,zonja ime!
  Kaloj pragun e hyj brenda...
  Dua qe te kem mbi krye
  hapesiren ere yjesh;
  te shikoj rrekete qiellore
  se si lozin gjithe driteza
  burimit te syrit tend.
  Dhe si luftetar i varfer
  qe te mbeshtet kryet mbi gure,
  gjer te nise lufta prape,-
  dua koken ta mbeshtes
  mu ne gjoksin tend prej dielli...

  ...dhe te marr,moj,nje sy gjume.


  ________________________________
  Poezi te Fatos Arapit. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te Fatos Arapit. Empty Re: Poezi te Fatos Arapit.

  Mesazh nga Scarface prej Mon 16 Jun 2008, 04:21

  LAMTUMIRE...


  Lamtumire.
  Marr me vete
  djegie perendimesh neper muzgje te qeta,
  silueta qiparisash neper sfonde te murme
  ullinjsh.
  Dhe blloqet e hijeve te Cikes,
  qe perkunden netve
  mbi kostelacione yjesh Jonit perposht.
  Lamtumire.
  Kudo qe shkoj
  jam nje copez peizazhi nga vendi im.


  ________________________________
  Poezi te Fatos Arapit. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te Fatos Arapit. Empty Re: Poezi te Fatos Arapit.

  Mesazh nga Scarface prej Mon 16 Jun 2008, 04:22

  Ata qe dashurojne akoma...

  Ata qe s'kane buke,
  kur te kujtojne buken,
  ty dhe mua le te kujtojne.
  Ata qe s'kane zjarr,
  kur te kujtojne zjarrin,
  ty dhe mua le te kujtojne.
  Te pagjumet e botes,
  me syrin hapur si nata,
  ne mesnaten e tyre
  ty dhe mua le te kujtojne.
  Ata qe kane vdekur
  dhe dashurojne akoma,
  ty dhe mua le te kujtojne.


  ________________________________
  Poezi te Fatos Arapit. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te Fatos Arapit. Empty Re: Poezi te Fatos Arapit.

  Mesazh nga Scarface prej Mon 16 Jun 2008, 04:22

  Ne Tirane, ka vetem tirane...

  Ne Tirane ka vetem tirane,
  Ne Tirane te vrasin te gjithe
  nje shetitje me vehten te vret.
  Mos e ndill kujtimin ne Tirane,
  eshte tmerresisht i pameshirshem.-Te vret.
  Mos guxo ta shohesh ne sy lirine ne Tirane,-
  dielli i syrit shuhet, shkermoqet e zhbehet.
  Ti i barabarte me lirine?-Mos e beso!
  Liria te vret.
  Hipokrite shpresa sy-picigjate e Tiranes
  ti i vdekur-e ajo me gojen e saj te jep frym,
  te ngjall qe serrisht ty te vrase-te vret.
  Eshte tjeter,tjeter trishtimi i tetorit ne Tirane,
  vjen duke ikur-te vret.
  Si krye-engjelli,Sovrani i zymte,ferrin e tij-
  e dua Tiranen se te vret.


  ________________________________
  Poezi te Fatos Arapit. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te Fatos Arapit. Empty Re: Poezi te Fatos Arapit.

  Mesazh nga Scarface prej Mon 16 Jun 2008, 04:23

  Duke shkelur nėpėr guaca tė detit...

  Duke shkelur nėpėr guaca tė detit
  ndjeva ditėn e sotme, tė celė
  nėpėr trupin tim, si njė gjethe dafine...

  Fėshfėrinte e gjelbėr.... e gjelbėr.

  Dhe mendova:
  nesėr,
  kėto gurėza do t'i shoh ndryshe,
  kėto brigje tė kohės sė bardhė;
  nesėr,
  fjoll' e dridhshme, inkandeshente
  e orbitave, qė sapo feksėn
  nėpėr qiej tė virgjėr tė njerėzve,
  do tė lidhė ditėt e mia,
  porsi sot... edhe pakėz mė ndryshe;
  nesėr,
  dashurinė qė drejt meje po vjen,
  do ta puthė nė buzė, nė ballė;
  nėpėr zėra tė flokėve tė saj
  gishtėrinjtė do pėrshkoj, do t'i them:
  hyrė tek unė, pa frikė se njė ditė
  mund tė vdesėn (si tė tjerat?) edhe ti.
  Dhe e vdekur atje, dashuri,
  pėrjetėsisht do tė mbetesh e gjallė;
  nesėr,
  ndryshe pyetjen e jetės: "Cili je?"
  do dėgjoj edhe ndryshe pastaj
  zėrin tim: Unė jam...
  Duke shkelur nėpėr guaca tė detit
  ndjeva ditėn e sotme, tė celė
  nėpėr trupin tim, si njė gjethe dafine.


  ________________________________
  Poezi te Fatos Arapit. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te Fatos Arapit. Empty Re: Poezi te Fatos Arapit.

  Mesazh nga Scarface prej Mon 16 Jun 2008, 04:24

  E paėndėrrta ime...

  Mė duhet njė gjysėm ėndrre,
  E paėndėrrta ime.

  Vė kokėn nė gjoksin tėnd
  E tani pėrplasem
  Te kokė e njė tjetri.

  Mė duhet njė gjysėm ėndrre.

  Shigjetat e orės sė dorės
  Tutje i shtyjnė kalimtarėt,
  nė ditė tė rrėpirta tiranase.
  Shpirtra jo shpirtra qė shkojnė...
  Bri meje dikush flet me vete.
  pa e kuptuar besoj nė rrėfimin e tij.

  Dikush, prej zhgėnjirni tė egėr,
  mbėrthen kryqe tė reja.
  I hedh njė gjysėm leku
  Dhe blej kryqin tim.

  Tani qė ta ngre
  Mė duhet njė gjysėm ėndrre,
  E paėndėrrta ime.


  ________________________________
  Poezi te Fatos Arapit. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te Fatos Arapit. Empty Re: Poezi te Fatos Arapit.

  Mesazh nga Scarface prej Mon 16 Jun 2008, 04:25

  Nuk mbyllen dot...

  S'kam fuqi mė as tė trishtohem
  Jemi anije pa spirancė
  Mes erėrave tė egra tė kundėrta.
  Peshqit Ilafazanė shurdhojnė qiellin
  Mė jepni ju njė copė ironie,
  Se nuk e gjej dot nė veten time,-
  Njė copėz ironie
  Sa gjysmėz e krahut tė zogut,-
  Tė mbrohem nga shirat e verdhė
  Tė predikimeve tė apostujve tė lajthitur.
  Tė gjithė na kanė faj dhe askush:
  Deshėm tė krijohemi nė asgjėsimin tonė
  Tani gjithė dritaret e shpirtit
  Janė hapur, bymyer e kalbur
  Nga shirat e lotėve,-
  Dhe s'mbyllen mė dot.

  Mund tė hyjė kush tė dojė.


  ________________________________
  Poezi te Fatos Arapit. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te Fatos Arapit. Empty Re: Poezi te Fatos Arapit.

  Mesazh nga Scarface prej Mon 16 Jun 2008, 04:26

  Si s'tė desha pak mė shumė...

  Unė e desha pėrtej vdekjes,
  Ashtu dashurova unė
  Edhe prap s'ia fal dot vetes:
  S'i s'e desha pak mė shumė...

  Pak mė shumė ku shpirti thyhet,
  T'i them ndarjes: - Prit, ca pak...
  Tė gėnjejmė mallin qė s'shuhet,
  Kujtimin tė gėnjejmė pak.

  Pėrtej vdekjes, pėrtej botėve,
  Atje ku nis "ca pak" tjetėr,-
  Asaj qė mė rri mes Zotave:

  "Si s'tė desha pak mė tepėr...".


  ________________________________
  Poezi te Fatos Arapit. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te Fatos Arapit. Empty Re: Poezi te Fatos Arapit.

  Mesazh nga Scarface prej Mon 16 Jun 2008, 04:27

  Ditė Tiranase...

  Ti mbyll derėn pas e nisesh
  Nė mesin e rrugės takon ditėn
  Qė tė pyet e hutuar: - Nga tė shkoj?
  Shpresėn e ushqejnė me shpresė, -
  Pastaj shpresės i vrasin shpresėn.
  Vetėm pasqyrat ndryshojnė,
  Teknologjia pėrsosėse e tyre, -
  Fytyrat janė po ato.
  Jo, ti, - hija jote shkrin nė gotėn me ujė
  Diellin dhe kokrrėn e aspirinės, -
  Ke dhimbje tė forta koke.
  E di: zembereku i zemrės sime
  Eshtė pluhurosur , - kur do tė vijė Ajo,
  Me frymėn e saj t'i fryjė,
  Tė ndjej ecjen tingėlluese tė kohės.
  Nė qiellin e Tiranės, njė unazė e zjarrtė
  Fluturon nga syri nė sy -
  Kėrkon gishtin e nuses.
  Kėrciti gonxhe e zambakut tek ēelej,
  Dhe marsi eci para meje.
  Tė paktėn, o zot, akoma jemi njerėz
  Respektojmė dallėndyshet dhe vdekjen.


  ________________________________
  Poezi te Fatos Arapit. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te Fatos Arapit. Empty Re: Poezi te Fatos Arapit.

  Mesazh nga Scarface prej Mon 16 Jun 2008, 04:28

  Ti do vish...

  Ti do vish, e dashur, si s’do vish?
  Kur e di se une ty te pres
  duke ndjer’ frymemarrjen e vet mbremjes
  duke ndjer’ frymemarrjen e vet pritjes
  duke ndjer’ frymemarrjen e vetmise
  Ti do vish, e dashur, si s’do vish?
  Kur e di qe une po te mundnja,
  rreth vetvetes rruzullin do vertitnja
  si nje portokall’ ne doren time-
  te rrjedhe koha shpejt
  …………e ti te vish…


  ________________________________
  Poezi te Fatos Arapit. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te Fatos Arapit. Empty Re: Poezi te Fatos Arapit.

  Mesazh nga Scarface prej Mon 16 Jun 2008, 04:28

  Mos eja ne enderr...

  Mos eja ne enderr, e paenderrta ime

  Nuk je Safua me zemer te brishte.-
  Ngopur me vdekjen e dashurise
  gjer ne gryke, jam!
  Edhe ne gjumin e vdekjes
  trembem nga britma ime
  per ty.

  Mos eja ne enderr, e paenderrta ime.
  Mos e bej shakane e mbremshme.

  Si ta duroj diten,
  qe me sheh me sy endrre?


  ________________________________
  Poezi te Fatos Arapit. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te Fatos Arapit. Empty Re: Poezi te Fatos Arapit.

  Mesazh nga Scarface prej Mon 16 Jun 2008, 04:29

  Eshte nje loje...


  Eshte nje loje e madhe, e dashur
  lodrojne fjalet, ritmet, rimat;
  perqafohen figurat, vijne rreth dritave
  si fluturave prej rrezeve te diellit
  ..........u perzhiten krahet
  ato prape gicilohen me dritat
  Loje e hapesirave
  qe mbyllen te gjitha ne buzet e tua
  kur ti vet qenke ne buze te jetes
  ……….firome e mermerimes se tyre
  Eshte nje loje e vertete, e dhemshura ime
  loje e mjergullave, qe treten neper agime
  per te rilindur mbremjeve ne gjire te fushes
  ………..se detit
  e legjendave, qe jetojne midis mjergullave
  qe braktisin vet legjendat
  e te nesermen perseri dalin prej tyre
  si zogjt e pellumbave – prej levozhges se bute
  loje e endrrave, qe shartohen neper trungun
  ……….e endrrave
  e dallendysheve qe sapo ngriten folene
  ………. brenda syve te tu
  loja jote dhe imja;
  loje e vdekjes dhe e perjetesise


  ________________________________
  Poezi te Fatos Arapit. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te Fatos Arapit. Empty Re: Poezi te Fatos Arapit.

  Mesazh nga Scarface prej Mon 16 Jun 2008, 04:30

  Te varri i lirise...

  Fryn ere me shi, motra ime
  U shuan qirinjte e varreve prane
  Ere me shi...
  Qiririn tend te ndezur
  Mbroj me grushtet e mia
  Takohemi vetem ne kete dite
  U beme lot qiriri motra ime
  Dridhemi si kjo flakez e drojtur...
  Ti me flet; aty poshte ka njerez
  Eshte nje plak ketu prane.
  Kerkon thiken te qeroje mollen
  E do, nuk e gjen, ky poet, miku im
  Ka lene gjurmen e vargut pa shkruar
  “Nje kafe pa ty ne Tirane’’
  I ka humbur unaza nje nuseje
  E kerkon me frike nuserie
  Erresire aty poshte...
  Terri njeh vetem gjuhen e drites
  Me qiririn tend nder duar
  Kaloj varr me varr dhe ndez
  Qirinjte e shuar
  Pak drite prej shpirtit
  Nje femije aty prane
  Kerkon lodren qe i ka humbur
  Motra ime.


  ________________________________
  Poezi te Fatos Arapit. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te Fatos Arapit. Empty Re: Poezi te Fatos Arapit.

  Mesazh nga Scarface prej Mon 16 Jun 2008, 04:30

  Mbi supin e kohes sime...

  Mbi supin e kohes sime
  kryet mbeshteta.
  S'dremita. Nuk fjeta.
  Mbi supin e kohes sime,
  si mbi supin e Asaj,
  rashe ne mendime.


  ________________________________
  Poezi te Fatos Arapit. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te Fatos Arapit. Empty Re: Poezi te Fatos Arapit.

  Mesazh nga Scarface prej Mon 16 Jun 2008, 04:31

  Edhe sonte...

  Edhe sonte ne kurrizin e rruzullit
  do te gjejme nje cope vend
  ku te ulet dashuria jone.
  Edhe sonte, ne ēeturine e qiellit
  do te kerkojme yllin,
  qe i panevojshem, mbi koke na ndriēon.
  Dhe diēka te gezueshme,
  per t'i thene njeri-tjetrit, do te gjejme edhe sonte...


  ________________________________
  Poezi te Fatos Arapit. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te Fatos Arapit. Empty Re: Poezi te Fatos Arapit.

  Mesazh nga Scarface prej Mon 16 Jun 2008, 04:32

  Alarme tė pėrgjakura...

  Mbi rrogozin prej kashte,
  Ku netėve fle,
  Shtrova
  Dashurinė time...
  Po prap, brinjėt t'i vret toka, plisi,
  E prap i fortė ėshtė te koka
  Trungu prej lisi.

  Hej, vend!
  Plot diell e pa dritė!
  Pagan dhe fron pėr perėnditė!
  Jetojmė nėr male tė lartė,
  Ku qlellln me dorė mund tė zėmė
  Dhe prapė:
  Nė ē'humnera kemi rėnė!

  Hej, vend!
  Qė ngjyrat e Jonit,
  Erėrat e portokallit me lule
  Mbyll
  Nė njė vorbė fasule.
  Dhe ndihesh
  I pasur nė varfėrinė tėnde
  I lirė nė robėrinė tėnde...

  Hej, vend,
  Qė prej dhimbjes po mė bėn tė ēmendem.


  ________________________________
  Poezi te Fatos Arapit. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te Fatos Arapit. Empty Re: Poezi te Fatos Arapit.

  Mesazh nga Scarface prej Mon 16 Jun 2008, 04:33

  Akreonti rrjedh po karont nuk ka...

  Si tė kthehem prapa kur udhėn s'e di?
  Prej pikėllimi lumi buēitės i natės
  E unė rrah brigjet e errėta kėtu.

  Akeronti rrjedh po karont nuk ka.

  Tregomė njė va ku te kaloj.
  Ti i njeh guvat dhe vorbullat e frikshme.
  Tregomė njė va, vėllai im,
  Ku tė kaloj Akerontin
  Dhe tė arrij.
  Akeront rrjedh po karont nuk ka.


  ________________________________
  Poezi te Fatos Arapit. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te Fatos Arapit. Empty Re: Poezi te Fatos Arapit.

  Mesazh nga Scarface prej Mon 16 Jun 2008, 04:34

  Gloria Victis...
  (Lavdi Humbėsve)

  Sepse jemi ne humbėsit e mėdhenj.
  Artin e shkėlqyer tė humbjes
  Ne e kemi ngritur nė fat.
  Sepse ne, vetėm ne, dimė tė gabojmė.
  Ne gabojmė nė miqėsi, dhe humbasim.
  Ne gabojmė nė dashuri, dhe humbasim.
  Ne gabojmė nė shpresat tona, dhe humbasim
  Zaret e bardhė tė fateve tona
  Ne i hedhim para - dhe vazhdojmė
  T'i hedhim ato edhe mbasi ta kemi kaluar Rubikonin.
  Tė gjithė na kanė faj dhe askush.
  Tė tjerėt vetėm fitojnė,
  Ndėrsa ne jemi populli humbės

  I humbjeve tė mėdha. Zemra jonė
  Eshtė njė mollė e artė dhimbjeje.
  Nuk duam tė njohim pushtetin e errėt tė smirės,
  Dhe gabojmė, nuk e njohim
  Lakminė akrep tė pushtetit, dhe gabojmė.
  Sepse ne-vetėm ne! Dimė tė gabojmė.
  Kėmbėt tona tė zbathura janė ato gjethe vjeshte
  Qė bien dhe ecin nė rrugė; shpirti ynė
  Eshtė prej lėnde tė brymtė trishtimi,
  Tė gjithė mund ta vrasin.
  Tė tjerėt jo, ata janė fitonjės tė pėrjetshėm,
  Ata s'humbasin kurrė, sepse
  Kurrė nuk gabojnė.

  Ndėrsa ne gabojmė - ashtu siē dimė vetėm ne!
  Artin e shkėlqyer tė humbjes
  Ne e kemi ngritur nė fat.
  Dhe i kemi kthyer krahėt lavdisė fitonjėse.
  Ne njohim vetėm lavdinė e popullit
  Tė humbjeve tė mėdha. Sepse ne
  - po vetėm ne!-
  Jemi tė vėrtetė.


  ________________________________
  Poezi te Fatos Arapit. Scarfa10

  Sponsored content

  Poezi te Fatos Arapit. Empty Re: Poezi te Fatos Arapit.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 10 Apr 2020, 01:30