Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi te F.S. Nolit...

  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te F.S. Nolit... - Faqe 2 Empty Re: Poezi te F.S. Nolit...

  Mesazh nga Scarface Sat 03 May 2008, 00:17

  SKENDERBEU

  (Perkthim i Nolit - Poezi nga Henri Uodsuoth Longfellow
  kushtuar heroit tone kombetar Skenderbeut.)  Lefton luften dhe fiton
  Mbreti Ladisllav gjemon,
  Djek si Ferr, si vdekje pret
  Diten e Rushajevet.
  Dhe nga fush' e kuqe gjak
  Iken, rent perpara tij
  E Muratit ushteri
  Qe shpetoi e s'ra ne lak

  Kur u ngrys e kur u err,
  Skenderbeu, nder, lavdi
  I asqerit Osmanlli,
  Me turq bashke krismen merr,
  Si lefton e si humbet
  Mbet e vdekur prapa tij
  E Muratit ushteri,
  Kryerojtja udhen hap,
  Praparojtja rent me vrap
  Dhe armikne gjakesor
  Si me draper grin e korr.
  Po kujdes ay s'te ka
  As per Bej as per Pasha.
  Edhe naten tek po shkon
  Yjt e fatit po shikon
  Qe i ndritnin n'udhetim;
  Edhe kalit tij i ra,
  Neneqeshi edhe tha:


  Mez' i nates kur afroi,
  Ikja e rrepte kur pushoi,
  Nje Qatip na vjen i mbretit
  Me myhyrin e Dovletit
  Edhe tha me zemerim:
  N'emer, o Gjergj Kastriot!
  Pse keshtu? Oh, mjere ne!
  Ushterine pse e le
  Therur fushes per vajtim?>

  U pergjeq Skenderi e tha:
  Thembr' e kalit i ka prak,
  Po keshtu e shkruar qe
  Nga i madhi Zot atje
  Q'urdheron cdo ushteri.
  Dhe ku kemi ne fuqi
  Kur ngre doren kunder nesh
  Dhe na grryen si rrebesh?>

  Shkronjesin me kallamar!>
  Dhe Qatipi tha: Paskam bere qe Pashaj
  Ma ben mua kete gje?>
  U pergjeq Skenderi e tha:
  PO qe te mos shpetosh
  E te fshihesh e te shkosh,
  Perandaj ta benj kete.

  Tani shkuame nje shkrim
  _Dhe per fis e pac bekim!_
  Me myhyrin e Dovletit
  Per mytesarifn' e mbretit
  Qe mban Krujen, nje qytet
  Rreth me mur e me hendek,
  Te ma kthenje gjen' e atit
  N'emrin e Sulltan Muratit;
  Se cdo urdher qe te jape
  Kurre nuk merret prape.

  Dhe Qatipi u krrus prej tmerit
  Dhe keshtu i tha Skenderit:
  Qe te jemi hi e balte!
  Qysh te shkruanj keto shkrime
  Kur e di qe koken time
  Po ma pret ay Dovlet?>
  Shpejt ahere si nje yll
  We keputet lark nga qielli
  Cpallet nga i arti myll
  Nje hanxhar me rreze dielli.
  Dhe gjemon Skenderi: Shkruaj!
  Dhe Qatipi i tmeruar
  Shkroi ne driten e drithmuar
  Afer zjarrit, i dermuar,
  Flokebardhe, kokengrire,
  Nga e ftohta i merdhire,
  Zemerprere, vdekjegrire.

  Dhe Skenderi prape tha:
  Se te mbetesh ketu s'dua.
  Do t' te kem si mik e vlla,
  Gjithenje do t' te nderonj
  Me kujdes do t' te rrethonj
  Sa te rrosh ne kete bote>.
  U pergjeq Qatipi e thote:
  Udha jone ketu ndahet,
  Shoqeria jone s'mbahet.

  Pa mbaruar kete fjale
  Nje hanxhar i rende ra,
  Kur s'ish afer asnje tjater,
  Dhe qatipi po permbyset
  Si nje gur qe rrokulliset
  Ne liqen te zi dhe shket
  Tatepjete dhe humbet;
  Edhe rreth ne qetesi
  Asnje pipetim s'u ndi
  Pervec kalit Skenderbeout
  Qe perpjet' u hoth prej dheut.
  Pastaj sulet si shigjeta
  Me treqint pothua veta
  Neper lum' e pyll e garth
  Permi malet argjendar;
  Dhe me zemren plot gezim
  Kaperxeu lumin Drin
  Dhe u gdhi e n'agullim
  Pa keshtjellen Ak-Hissar,
  Krujen, ah ate qytet
  Rreth me mur e me hndek;
  Tek u lint e tek u rrit,-
  Yll mengjezi mbi te ndrit.

  Dhe ahere trumbetaret
  Brireve t'argjente u bien
  Edhe togje rreth i mblidhen
  Turqit bashke me shqiptaret,
  Qe degjuan ate thirrje.
  Dhe kremtoi me miqt' e tij
  Dhe u ngrohne me dolli
  Dhe u thote: Miqt' e mi
  Shihni fati c'na dergon,
  Perendia c'na bekon!
  Mbret Murati urdheron
  Mall' i gjere i tim eti,
  Vent' i tere dhe qyteti
  Teme jipen nga Dovleti.

  Dhe pastaj me salltanet,
  Veshur armet si nje mbret,
  Shkon kaluar ne keshtjelle
  Edhe hyn nga port' e gjere
  Dhe pashajt qe urdheron
  Permi Kruj' i dorezon
  Urdherin e Murat Mbretit
  Me myhyrin e Dovletit.
  Dhe Pashaj si heshti, tha:
  Lavdi paste Perendia,
  Ja ku hiqem nga fuqia.
  Merre vendin dhe qytetin;
  Kush lefton dot me kesmetin?

  Nga Keshtjella shpejt ka rene
  Flamuri me gjysme-hene
  Edhe populli shikon
  Qe ne vent te tij valon
  Flamur'i Skenderit n'ere
  Shkab' e Zeze me dy krere.

  Dhe nje thirrje lart u ngrit,
  Se cdo zemer e cdo shpirt
  U merzit nga Turku i lik,
  Qe e beri ate Kruje
  Zi, murtaje dhe rremuje.
  Ay ze me gas me buje
  Q'oshetin nga breg ne breg
  Eshte: Rrofsh o Skenderbeg!

  Ja keshtu Skenderi trim
  Mori Krujen me rrembim;
  Edhe lajma u perhap
  Si nje flage si nje zjarr
  Q'i fry era ne behar
  Dhe qytetet afer garg,
  Thote Ben Isa Ben Miri
  Ne Qitap te tij fakiri
  Binin m'ate lehtesi
  Qe ze burri veshn' e tij.


  ________________________________
  Poezi te F.S. Nolit... - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te F.S. Nolit... - Faqe 2 Empty Re: Poezi te F.S. Nolit...

  Mesazh nga Scarface Sat 03 May 2008, 00:18

  MARSHI I KRYQĖSIMIT

  Do tė vrasim, Jesu, se tė kemi Baba,
  Do tė varim, Mesi, se tė kemi Usta,
  Se s'ke dashur as jet' as martes' as para:
  Kryqėsoje, Pilat, nė Kalvar, Golgotha.

  Dy kusarė tė vegjėl i zumė nė lak.
  Kryqėsoji kėta, se na vothnė fort pak,
  Kryqėsoje kėtė, se s'na vodhi aspak:
  Kryqėsoje, Pilat, nė Kalvar, Golgotha.

  Vrajeni, se pėrunj dhe pėrmbys pasurinė,
  Pasuron, dhe ēliron, dhe forcon varfėrinė,
  Se lėngatėn shėron, se ndriēon verbėrinė:
  Kryqėsoje, Pilat, nė Kalvar, Golgotha.

  Varreni, se me botėn, me ne s'shėmbėllen,
  Se na ndreq shtrėmbėritė, dhe kurrė s'na rren,
  Se e do vegjėlin' e tiran' e urren:
  Kryqėsoje, Pilat, nė Kalvar, Golgotha.

  Vrajeni, se pėr vete s'kujdeset, s'lėfton,
  Dhe tė mjerėt, tė humburit nuk i sfruton,
  Dhe pėr sherr, pėr vlla-vrasje, pėr luftė s'punon:
  Kryqėsoje, Pilat, nė Kalvar, Golgotha.

  Varreni, posa s'do as tė vras' as tė varrė,
  As tė bėnjė tė keqen as gjakun t'a marrė,
  Dhe katilėt me nam na i qan si tė marrė:
  Kryqėsoje, Pilat, nė Kalvar, Golgotha.

  Vrajeni kryengritėsin e Shėnjtėruar
  Si katil tė mallkuar, atė ka kėrkuar,
  Se kujtoi qė pa armė na ka pėr tė zgjuar:
  Kryqėsoje, Pilat, nė Kalvar, Golgotha.


  ________________________________
  Poezi te F.S. Nolit... - Faqe 2 Scarfa10

   Ora ėshtė Mon 01 Mar 2021, 08:29