Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 3 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Daniela prej Sun 28 Dec 2008, 00:44


  Teodor Keko - Xhulit


  Nga dashuria qe kam per ty
  Mund tė tė shquaj edhe ne mjegull
  Nga dashuria une ktheva syte
  Xhind, bohem, djalosh i rregullt

  Nga dashuria ne qiell u shtriva
  Me kokė ne diell unė fjeta gjatė
  Dhe su pendova qe aq tė desha
  Ndėrmėnd e kam tė tė dua prape


  Nga dashuria ditėt e gjata
  Nė bukė i ktheva dhe gurė tespije
  Me to tė gjallė e mbajta shpresėn
  Me to sfidova ankthin nė pritje

  Nga dashuria nė qiell u shtriva
  Me kokė nė qiell unė fjeta gjatė
  Dhe su pendova qe aq tė desha
  Ndermėnd e kam tė tė dua prape


  ________________________________
  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 3 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 3 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Daniela prej Sun 28 Dec 2008, 00:45


  Migjeni - Dy buzė...


  Dy buzė tė kuqe,
  dy dėshira tė flakta,
  qė afshin ma thithėn,
  gėzimin ma fikėn,
  si fantazma hikėn
  ndėr do bota tė larta...
  Dy buzė si tėpėrgjakta,
  dy dėshira tė flakta,
  qė afshin ma thithėn
  nė buzė kur mu njitėn
  andjet m'i trazuen,
  zemrėn ma tėrbuen,
  trurin ma helmuen
  e nė fund u mėrguen...
  Dy buzė tė kuqe,
  bukuri fatale,
  tė njė gruaje stėrzane
  njė pjsė zemre mė nxorne,
  njė pranverė tė tanė mė morne
  dhe gėzimin ma vodhne...
  Ato dy buzė tė kuqe
  dhe dy lote tė mija
  qenė shenja tė dhimbjes,
  kur mė vrau bukuria,
  kur mė zu dashunia
  e mė dogji rinia.


  ________________________________
  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 3 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 3 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Daniela prej Sun 28 Dec 2008, 00:47


  Andon Zako Cajupi - Vaje...  Qė ditėn qė vdiqe, qė kur s'tė kam parė
  Lotėt qė kam derdhur, s'mė janė dhe tharė
  Shumė vjetė u bėnė sot u mbushen dhjete
  Qė kur mė ke lėnė dhe s'tė shoh ne jete!


  Nė ē'kopshte me lule ke qėndruar vallė?
  S'tė vjen keq pėr mua?S'tė vjen mallė pėr djalė ?
  O ėngjėll I bukur mos meno nė botė
  Kthehu tė tė shomė tė na mbeten lotė


  S'rrojmė dot pa tynė ti si rron pa neve?
  Motėmot qė rrojtėm bashkė s'mė urreve
  Atje tek rri janė qipariz' e varre
  Kthehu tė tė shomė mos na lėr pėrfare


  Mos na lėr tė gjorė me zemėr tė ngrirė
  Kthehu tė gėzohesh kur tė shoē tėt birė
  E ke lenė foshnje tani u bė burrė
  S'arrite ta rritje s'tė ka parė kurrė


  Pėr ty shumė herė ēoē do tė mė thotė
  Por s'mund ti pėrgjigjem se mė mbytin lotė
  Kthej kokėn mėnjanė dhe vėshtroj pėrpjetė
  Duke psherėtitur te zot' I vėrtetė


  O zot I vėrtetė s'tė erdhi keq pėr djalė
  Kur i more mėmėn dhe mė le tė gjallė
  Tė mė keshe marrė do tė qe mė mirė
  Dhe tė rronte mėma tė rriste tė birė


  Me se rrojnė foshnjat ēi rrit ēiliminjtė
  Dashuri e mėmės dhe pėrkėdhelitė
  Doje dritė o qiell more dritėn time
  dhe ma mbushe jetėn plot me hidhėrime
  Tani rroj pa shpresė ndaj s'dua tė rroj
  Se dhe perėndinė tani s'e besoj.


  ________________________________
  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 3 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 3 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Daniela prej Sun 28 Dec 2008, 00:48


  Raimonda Moisiu - Kete Nate ...e Vetmuar...


  Kete nate ndihem e vetmuar
  Thelle ne shpirt erresires tretur
  Ne shtrat ēarēafet jane larguar
  Si hije dy duar mbi trup prekur.

  Ato duar gjithe kallo ishin
  Ne fytyren time diē’ kerkonin
  Prane buzeve butesisht shkisnin
  -Shshsht, jam une! - syte e tij thonin.

  E njoha ishte Ai vertete
  Te njejtat dihatje edhe puthje
  Ne tjeter bote une e shkrete
  Lare ne lote e s’beja tutje.

  E mbajta fjalen, te erdha! - me the
  Dhjetra hije me silleshin perqark
  Gjithe ē’kishe ne shpirt tek une dhe
  Si naten e fundit atje ne park.

  Dje nje vershellime na bashkonte
  Per shtrat zjarret qe s’njihnin thellime
  Brenda meje nje thirrme kumbonte
  "Te dua, te dua, o shpirti im!"

  Kete nate ndihem e vetmuar
  Thelle ne shpirt erresires tretur
  Ai qe desha ka shkuar
  Mbi trupin tim endrat kane mbetur.


  ________________________________
  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 3 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 3 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Daniela prej Sun 28 Dec 2008, 00:49


  Agim Bacelli - Sa tė kam pritur !


  Tė kujtohen fjalėt e para qė unė tė thashė ty:
  "Kam vite qė pres,mė thuaj,ajo qė pres a je ti?"
  Ti ėmbėl hape gojėn dhe ēapkėnshėm shkele njė sy,
  e me ca fjalė si furtunė mė godite:"Akoma nuk e di."

  Pastaj vetėtima pashė dhe dėgjova bubullima,
  megjithėse qielli ishte i pastėr pa stuhi e re,
  ndjeva tė mė derdhej e keqja si shi me gjyma
  njėlloj si ai qė nuk beson kurrė nė Zot e fe.

  Kaluanė muaj dhe lulet e mollės lidhėn fruta,
  s'ngurova tė pyes pėrsėri:"Ajo qė pres a mos je ti?"
  Pėrgatitur pėr njė furtunė tė re isha,andaj s'u tuta,
  lumturisht ti hape gojėn:"Kėputėm e mbamė nė gji."


  ________________________________
  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 3 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 3 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Daniela prej Sun 28 Dec 2008, 00:50


  Dalan Luzaj - TĖ KUJTOJ


  Tė kujtoj tė brishtė tė njomė,
  Ndaj s’mund faji mbi ty,
  Lėnduar, heshtur tė uron,
  Muzg e mbrėmje ardhtė plot qetėsi.
  Ju kujtoj afėr dhe larg,
  Kur rrėshqite, brenda diē ndjeve,
  Unė si fajtor zėnė nė ēark,
  Jashtė s’u vrave,
  Brenda, zemrėn time theve.
  Ju kujtoj tė dridhur, jo fajtore,
  Vjen njė ēast e nderon dy jetė,
  Pėr ty, heshtjen mbaj pėr dore,
  Pėr ēdo natė flas e mė flet,
  Gjithėsesi ngrica aq e fortė.
  Delikate, pranė tė ndjej sėrish,
  Kur largojmė, ftohtė e mė ftohtė,
  Si ikon nė ndritsh mes qirish!


  ________________________________
  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 3 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 3 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Daniela prej Sun 28 Dec 2008, 00:50


  Julia Gjika - MBREMJEN E PERGJOJ


  Mbrėmjen e pėrgjoj pėr ty
  Syri lodhi errėsirėn
  Reze hėne nė dritare
  Njė zog krahėt reh dhe ikėn

  Kėnaqėsi ti mė sjell
  Nga dy buzė, nga njė shqisė
  Mbrėmja nga lėvozhga del
  Yjet kėngė, zėri tingull.

  Nė mesnatė fishkėllima
  Pastaj ti nga ėndrra pyet:
  Do tė jetė kėshtu nesėr?
  Si kjo mbrėmje do tė ketė?

  E paplakur dashuria
  Njėsoj pėr mua, njėsoj pėr ty?
  Hėna shket mbi qetėsinė
  Ti mė pyet pėrsėri…

  Derėn hapur do t’a mbaj
  Le tė vijė nė cdo kohė
  Do t’a pres si kėtė mbrėmje
  Marrezitė t’i kujtoj…

  Nėpėr vite, nėpėr mbrėmje
  Porsi hėna, ajo ri
  Kapardisur kėmbė mbi kėmbė
  Gati ėshtė tė bėhet fli.


  ________________________________
  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 3 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 3 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Daniela prej Sun 28 Dec 2008, 00:53


  Ali Asllani - Njė vėshtrim i arratisur


  Njė vėshtrim i arratisur
  Nga qepallat e qendisur
  Ku ėshtė shpirti im skalisur,
  Nga dy syt' e zez te tu
  Vjen me thotė ashtu-kėshtu!

  Me thot' jo edhe me ndez
  Me thot' po edhe me vdes
  Nata zgjatet edhe zgjatet
  Ah kjo nat' me or' nuk matet!
  E un' mbetem duke lutur
  Lutem yjeve te keputur.

  Dhe un' lus e kerkoj ty,
  Atė vetull, atė sy!
  Se ne syrin tėnd te zi
  N'atė sy te zi, mazi
  Shenj' e buzes sime duket
  Si njė prush ne re kur muget!


  ________________________________
  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 3 478f843eb50393eb697b0b8
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 3 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Scarface prej Sat 03 Jan 2009, 00:03


  Lasgush Poradeci - KUR NE FLAKE


  Kur ne flake te qiririt ze mendonem net-per-net
  Dh'e ndjej shpirtin e kulluar neper driten qe me tret
  Prej sketerres se pa mate me del bot' e enderruar,
  vetem ti, o im-e dashur net-per-net me rri larguar

  Po cdo enderr qe me shfaqet prej sketerres se pafund
  Cdo mendim i llaftaruar qe me dhemb e me pertund,
  Duke rene prej se lartash posi pike zemerate
  T'i pershkohet per-se-felli bukuris' se qenies sate.

  T'i pershkohet mes-per-mesi dliresis' se shpirit tend,
  Ta merr pamjen e fytyres, behet shkronjez e kuvend.
  Ai del prej shkretetire ment' e mi te m'i stolise
  E ka tingull llaftarie, ka verbimin e magjise,
  Ndrin i kthiellt e i paster si pasqyrez' e nje kroj
  Pa ner te fytyren tende ta veshtroj... nuk ta veshtroj...

  O! fytyr' e vjersheruar qe me mbush me desherime!
  Q'i fal gaz perjetesie dashuris' se zemres sime!
  Qe me ben kur ment' e mia regetijne varg e varg
  Te te ndjej aq fare prane, te me jesh aq shume larg...


  ________________________________
  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 3 Scarfa10
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 3 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Daniela prej Sun 04 Jan 2009, 11:31

  Merita Bajraktari (McCormack) - Si mund t’i them zemrės?

  Si mund t’i them zemrės hesht?
  Si mund t’i them shpirtit mos vuaj?
  Si mund tė ndaloj dorėn vargje tė thurė,
  Kur marrėzisht me ty jam dashuruar?


  ________________________________
  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 3 478f843eb50393eb697b0b8
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 3 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga SyKaltra prej Sat 28 Feb 2009, 02:20

  UJĖVARA E FIKSIMEVE TĖ MOSHĖS -Jorgo S. Telo

  Pėrherė mė shkarrėzehet pėrsysh
  njė ujėvarė flokėsh,
  ujėvarė ndjenjash
  e fjalėsh.
  Zbret ajo e papėrmbajtur
  si njė adoleshente
  prej shkallėsh.
  Herė ledhatare e ėmbėlshore
  Herė e ngrysur dhe lėnguese
  Herė me ftohtėsi bore…
  Pėrmban ujėvara brenda rrymės
  tėrėsinė e viteve tė mia,
  tė papėrfshira
  nga ylberėsia
  Mė sė shpeshti sillet e pamotivuar
  turret vrulltas
  mbi vetullat
  e qerpikėt e mi
  tė moshuar.
  Pėrmban ajo nė vetvete
  tėrė torbėn e plotuar me fiksime:
  Mallin pėr vendlindje
  Pasionin pėr dije,
  Xhelozinė pėr rininė
  e tejshkuar
  pėrzier me dhimbjet
  dhe cdo etje,
  ku ėshtė endur dhe endet
  Hyjnesha e mendimit dhe ndjenjave:
  DASHURIA.


  ________________________________
  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 3 Text_150
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 3 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga SyKaltra prej Sat 28 Feb 2009, 02:21

  DHIMBJET E ZEMRES SE LARGET- Agim Spahiu


  E dashura ime i harroi fjalet
  si te mos ishin kurre...
  U dashurua me heshtjen.

  Nje molle e kuqe-gjak si faqja jote
  midis shpatullave me ra,-
  asnje plumb s'ka me m'dhimbte me shume
  ne vdeksha pa te pare...

  Sa here mollet te piqen si kesaj dite
  hidhi kokrrat udhes nga shkova,
  dhe une do te ndiej dhimbje ku shitove,
  e miro.

  Ne u martofsh, molle mos paste kund ne bote!...

  Ti me lot do t'i qash se here t'i shikosh,
  une dhimbje do ndiej sa here ti prek, pse ta fsheh

  Dhe ne diell te dyte s'te harroj, e miro!


  ________________________________
  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 3 Text_150
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 3 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga SyKaltra prej Sat 28 Feb 2009, 02:24

  Agim Bacelli - Kur shpirti mė djeg

  Kur shpirti mė djeg,
  tė shuhem, diēka tek ty kėrkoj,
  por kur ti nga ajo nuk mė jep dot,
  nė oqeanin e rrezikshėm tė dashurisė pėrfundoj...
  Nuk kam frikė edhe nėse atje kam per te vdekur,
  mjafton qė etjen tek e panjohura ta shuaj,
  mjafton,kurre zjarr tė mos kem pėr tu djegur.
  ________________________________
  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 3 Text_150
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 3 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga SyKaltra prej Sat 28 Feb 2009, 02:28


  Pellumb Syku - Perse?


  Perse me dhemb kaq fort kjo zemer
  e mishi rreth saj me digjet flake?
  ...ndoshta pse te shoh si engjell
  qe jeten time do ma marre.

  Perse lotojne syte e tu te embel?
  ...mos frigohen se do ndahemi sot?!
  ...por nuk do shkoj der’t’behem avull
  se zemra ime nuk te le dot.

  Perse nje fjale ti nuk e flet?
  Perse ne buze ti nuk me prek?
  …por qendron, si nje lule ne shkretetire.


  ________________________________
  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 3 Text_150
  Denisa
  Denisa
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 60
  Mosha : 34
  Vendlidja : Tiranė
  Vendndodhja : Diku rreth e rrotull
  Profesioni : mmmm
  Pikėt : 41
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 16/09/2008
  Hobi : Muzika
  Humor : Me shumicė

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 3 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Denisa prej Sat 14 Mar 2009, 03:07

  Pershendtje dhe urime te gjithe per poezite e mrekullueshme qe keni sjelle ketu mes nesh.

  Shpresoj qe te vazhdoni keshtu sikurse ia keni nisur.
  kalofshi mire
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 3 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Desperado prej Sat 25 Jul 2009, 01:37

  Xhevair Spahiu - Shembja e nje nate dashurie
  Ktheva koken, mbajta hapat:
  binin tjegullat, binin traret,
  binte qielli i nje nate dashurie.
  Atje mbi papafingo, prane yjeve e pata puthur,
  shemben yjet tani, behen pluhur.
  Dritare s’ka, ka sy te zgavert,
  s’ka mure me plasaritje te etshme,
  skelete fjalesh ne gjysmerresire,
  skelete enderrash, premtimesh te neserme.
  Ngrihet tymi si nje mjegull e bardhe,
  nje grusht eshtrash te nje nate germadhe.
  Ne cep te rrenimit
  dy burra po pine qete-qete cigare.
  Ej, ju atje! Nuk degjoni si ulerijne brenda meje xhindet,
  edhe pak e llava do te dale jashte meje si tek vullkanet.
  Mos u kthe ne kujtim, i thashe
  mos u kthe ne harrim, me tha;
  botes i falem nje nate dashurie
  dhe kjo s’eshte pak.
  Nje nate. Dhe cfare nate!
  Dora mbi sup,
  hena mbi mal,
  qielli i kalter i botes mbi krye…
  Mbajeni, mbajeni!
  Ajo po bie…po bie….
  Dhe ishte nje nate e paemer,
  sic ishin te paemert yjet.
  Kini meshire, mos e shembni ate nate!
  Eshte renkimi im apo klithma e saj?
  Kini meshire, kini meshire!
  Ajo ishte nje nate dashurie
  qe kurre s’duhej te kish gdhire.
  Kini meshire,
  ne mos po atje nen gure,
  nen peshen e nates se shembur do te shembem,
  i vrare jo nga urrejtja, po nga dashuria,
  qe, perjetesisht quhet dhembje…………


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 3 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Desperado prej Sat 25 Jul 2009, 01:38

  Mimoza Ahmeti - Ti do te heshtesh

  Ti do te heshtesh gjate ate dite,
  ndoshta per fare ate nate,
  kur te mos jete
  mbi sferen e humbur te tokes,
  figura ime krenare
  me syte e fuqishem si shpeze
  qe vec lirise i perkasin,
  qe ti ti i deshe aq shume.
  Ti do te heshtesh djale,
  ti do te heshtesh,burre,
  ti do te heshtesh,shpirt,
  kur te mos jem me une.
  Dhe mjekra jote peshtetur mbi klavikul,
  do te heshte.
  Oh,nuk do te jete me ajo heshtje,nje nga ato qe vibrojne afrimin.
  Ajo heshtje e madhe,
  ajo heshtje e mungeses,
  ajo heshtje e kthimit tend,
  ne nje,ne nje,ne nje.
  Ti qe gjithmone me mua ishe dy,
  dhe prape njesuar,
  po kurre bir vetmie.
  Do te heshtesh,
  ti qe aq pak flisje dhe heshtjet i krisje
  ti qe i kishe fjalet si guaska te rralla,
  qe m’u desh aq rruge te eci per ti gjetur,
  do te heshtesh ti,qe aq shume te desha,
  Do te kthehesh ne nje burre si mijera
  (kurre nuk mbaron argateria se ngreni burra.)
  Do te heshtesh.Do te cohesh.Do te ikesh qe andej,
  krahthyer drejt gojes se argaterise do t’ikesh
  duke tu zvogluar trupi,shpatullat ne largesi.
  (Pika me rafte sa fort ti desha shpatullat!)
  Do te ikesh argati im,do te zhdukesh,
  dhe ketu historia jone do te mbaroje
  historia jone e padegjuar
  qe e pergjonin yjet e pikuar
  e qe kapnim me dore nen cati.


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Majlinda
  Majlinda
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Taurus
  Numri i Postimeve : 30
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Shqiperi
  Profesioni : rrobaqepse
  Pikėt : 91
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 30/01/2009
  Humor : gjini portokallise

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 3 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Majlinda prej Sun 29 Nov 2009, 12:49

  Poezi shume te bukura.
  Urime per punen qe keni bere per te sjellur ketu ne forum, keto poezi nga keto poete te njohur te letersise shqipe.

  Shpresoj qe te sillni edhe te tjera ne vazhdim.
  Marsela
  Marsela
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 60
  Mosha : 36
  Pikėt : 192
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 26/03/2009

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 3 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Marsela prej Sun 06 Dec 2009, 12:02

  Suzana Kuqi - Dashuri eshte malli im  Nuk mund tė fle kėtė natė
  zemra ime ėshtė shumė e vogėl
  pėr gjithė kėtė mall...

  diku duhet ta shpraz...

  E filloj mbi njė fletė reje tė bardhė
  tė shkruaj me gėrma malli
  njė ėndėrr fėmijėrie pa faj...
  .
  e mbi petale trėndafili
  tė puthurėn e parė...

  e me pikėlza vese
  margaritarė alegrie
  njė fustan nusėrie...

  e pastaj...
  penelet e zemrės
  rrėmbej
  detin kam telė
  me ngjyra malli
  mundohem tė sjell
  krijesat e mia prej mishi e gjaku
  krijesat e ėndrrave
  qė u dhashė jetė...


  deti nuk mė del
  kam shumė mall e dashuri
  mė duhet tė zaptoj qiejt...

  njė rrugicė, njė rrugė
  njė kjoskė , shtėpi a pallat
  njė plazh njė pyll njė shkėmb
  edhe njė copė gur
  nė tabllonė e mallit tim
  din tė flasė...

  njė ikje , njė kthim
  e njė ikje prapė...

  lotė pendimi
  plagė qė kore nuk vė...

  dashuri tė filluara
  tė tjera lėnė nė gjysmė tė rrugės
  dashuri tė jetuara
  luajnė nė pianon
  e ēakėrdisur tė zemrės...

  e era mė bėhet violinė
  harqe janė rrezet e diellit
  e tė hėnės
  njė melodi tė re
  e tė vjetėr njėherėsh
  qė luajnė me pianon e zemrės...


  ... sa duam
  e sa kemi dashur nė jetė...

  e nėse njė Zot ka nė qiell
  ta falenderoj dua...


  qė kur na ngjizi
  pluhur dashurie nė shpirt na mbolli...

  dashuri pėr ēdo moment te bukur
  e sublim
  dashuri ...ėshtė malli im...
  Marsela
  Marsela
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 60
  Mosha : 36
  Pikėt : 192
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 26/03/2009

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 3 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Marsela prej Sun 06 Dec 2009, 12:04

  Suzana Kuqi - Kur do tė vish...


  Kur do tė vish ti
  tek unė
  mė thuaj
  sa kohė duhet
  tė pres
  mos vallė
  ėngjėjt xhelozė
  janė bėrė
  pėr atė qė
  pėr ty, unė ndjej...
  tek shoh detin
  pasqyrė tė hėnės
  sė plotė
  diēka mė thotė
  se ashtu mė ėshtė
  shpirti,
  kur mendimi pėr ty
  e ndriēon...
  ... pafundėsisht...
  ngadalė
  pa kushte
  pa ēmim
  ...pėrjetėsisht...
  Marsela
  Marsela
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 60
  Mosha : 36
  Pikėt : 192
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 26/03/2009

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 3 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Marsela prej Sun 06 Dec 2009, 12:05

  Shpetim Kelmendi - Pa ty


  Nė fillim
  Kohėndarjen nga ti
  E mata me sekondat,
  Pastaj minutat, orėt
  E perėndimin e njė dite,
  Tė hidhėt si vdekja,
  Tė gjatė si pasvdekja.
  Tashti,
  Ngarkuar me njė vandak tė skeletosur kujtimesh
  Numėroj hapat e fundit
  Drejt harrimit.
  Marsela
  Marsela
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 60
  Mosha : 36
  Pikėt : 192
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 26/03/2009

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 3 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Marsela prej Sun 06 Dec 2009, 12:06

  Sevdije Rexhepi - PENG DASHURIE  Kur nuk mė je afėr

  Gjithēka ėshtė larg

  Edhe ėndrra

  Qė ne thurim

  Netėve tė bardha  Pse...?

  Pas ēdo ikje

  Mė ik edhe imazhi yt

  Shpirti qetėsohet pak

  Pastaj

  Jam peng dashurie  Kur tė shoh prapė

  Tė mė ngjallė ėndrrėn

  Zemrėn time ngroh

  Me rreze dielli.
  Marsela
  Marsela
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 60
  Mosha : 36
  Pikėt : 192
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 26/03/2009

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 3 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Marsela prej Sun 06 Dec 2009, 12:07

  Sevdije Rexhepi - DASHURIA SA NJĖ PLANET  As tė ikur as ikanakė

  Nuk ju them dot

  Njerėz tė mirė

  Qė lėshoni rreze nėpėr botė

  Mos vajtoni

  Se jetėn jetoni kot

  S’dua tė shoh lotin tuaj

  Se pastaj

  Fshij lotin nė sytė e mi  Malli qė nuk matet

  As me ar

  E di

  Mysafiri juaj pėr ēdo stinė

  Nė dimėr borėn shkrin

  Nė verė zemrėn mėrdhin

  Por ju jeni mėrgimtarė

  Thesar i atdheut tim  Njė fjalė e juaj

  Ngjallė njė shpresė

  Vargjet qė nga ju lindin

  Nuk e lėnė shpresėn tė vdes  Ju jeni lumturia vetė

  Keni dashuri sa njė planet
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 3 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Administratori prej Wed 20 Jan 2010, 03:43

  Vladimir Marku - Sytė e tu!

  Zgjoheshe natėn duke qarė
  Dorėn zgjasje e mė kėrkoje
  Kishe frikė se s'isha mė
  Qeshjen tėnde ti ma fale
  Heshtjen e bukur dhe zėrin muzikė
  Timbrin e dashur tė shqetėsimit
  Dhe ėmbėlsinė e dashurisė
  Fjalėt dhela dhe veten tėnde
  Duart plot dritė e melodi
  Por mbi tė gjitha blerimin e syve
  Qė paqe mė jepte e lumturi
  I butė jam dhe i ndjeshėm
  Kėshtu tėrė jetėn do tė jem
  Por pėr sytė e tu mund tė vras
  Dhe tė shemb tokė e qiell
  Se njė burrė i dashuruar
  Do tė tė presė sa t’ke’ jetė.


  ________________________________
  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 3 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 3 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Administratori prej Fri 22 Jan 2010, 03:39

  Kozeta Zylo - Mbėshtillmė me frymėn tėnde!  Mbėshtillmė i dashuri im, mbėshtillmė,

  Me frymėn tėnde nė natėn me hėnė,

  Si dikur.

  Kur portėn me qemer e linim hapur,

  Pėr tė ardhur xixėllonjat!

  Nuk e di seē m’u trazuan kujtimet sonte,

  Ndoshta nga zėri i shiut,

  Qė si njė iso e lehtė labe,

  Mė vjen ėmbėlsisht nė shpirtin tim!

  Nė kėtė mugėtirė vere,

  Zgjas dorėn tek dritarja,

  Dhe hap paksa kanatėn e saj,

  Ca pikla tė virgjėra shiu,

  Lagin petalet e trėndafilta,

  Qė si akuarel i lėvizshėm,

  Vallėzojnė brenda saj!

  Zgjohu i dashuri im zgjohu,

  Eja pushtomė me frymėn tėnde,

  Unė sėrish jam mes ėndrrash,

  E nė vegimet e erotizmit,

  Mė ēmende!


  ________________________________
  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 3 Pictur10

  Sponsored content

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 3 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Thu 01 Oct 2020, 15:32