Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga SyKaltra prej Tue 24 Jun 2008, 02:57

  Ismail Kadare - Pa ty

  Ti ike udhes se pafundme
  Ku zverdhin druret gjetherenes
  Mbi gjokse pellgjesh tani tundet
  I arti medalion i henes.
  Lejleket iken.
  Fill pas teje
  Si stof i keq u zbeh blerimi
  Dhe ngjajne toka, pylli, reja,
  Me negativin e nje filmi.
  Tani ne fusha shkoj menduar
  Ku nis te fryje ere e ftohte,
  Ku ca mullare te gjysmuar
  Duken qe larg si Don Kishote.
  C'te bej, po them me vehten time,
  Ne kete ore te vone te muzgut,
  Ku qerrja baltave ben shkrime.
  Te lashta sa te Gjon Buzukut?
  Do te shkoj te ulem permbi pellgjet,
  Te pi ne gjunje duke rene,
  Ne gryke e di qe do te me ngelet
  I ftohte medalioni i henes.


  ________________________________
  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 Text_150
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga SyKaltra prej Tue 24 Jun 2008, 02:58

  Dritan Zajmi - Dashuritė e humbura...

  Dashuritė e humbura, dashuritė e ndjera
  qė nė krevat nuk u shtritė asnjėherė.
  Dashuritė e ėndėrruara, dashuritė e dėshiruara
  lėngim zemre mbetėt pėrherė.

  Dashuri qė lindet prej shikimeve
  dhe lulėzuat veē nė sy.
  Prej rrebeshe lotėsh qė ranė papritur
  u vratė dhe vdiqėt po aty.

  Nuk pati festė e as fjalė kur lindėt
  dhe as ceremoni por tė heshtura edhe kur vdiqėt.
  Por zemra heshtjen e vuajti gjatė
  e qetėsi s'pati asnjė ēast.
  Ju ikėt por brenda zemrės sime latė
  njė ndjenjė tė vrarė pėr tė mos dashuruar mė prapė.


  ________________________________
  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 Text_150
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga SyKaltra prej Tue 24 Jun 2008, 02:59

  Fatos Arapi - Ata qe dashurojne akoma...

  Ata qe s'kane buke,
  kur te kujtojne buken,
  ty dhe mua le te kujtojne.
  Ata qe s'kane zjarr,
  kur te kujtojne zjarrin,
  ty dhe mua le te kujtojne.
  Te pagjumet e botes,
  me syrin hapur si nata,
  ne mesnaten e tyre
  ty dhe mua le te kujtojne.
  Ata qe kane vdekur
  dhe dashurojne akoma,
  ty dhe mua le te kujtojne.


  ________________________________
  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 Text_150
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga SyKaltra prej Tue 24 Jun 2008, 03:00

  Valbona Bozgo - Mungesė...

  Kur jam pa dashuri
  E kėrkoj.
  Kur i avitem
  Hesht.
  I friksohem ē’misterit tė saj.
  Nuk prek.
  Boshėsia rritet me largimin tim.
  Mė ndjek.
  E unė prapė tė kėrkoj, dashuri.
  Mė tremb.
  E kėshtu gjithmonė
  Si ditė-nata
  Qė nė muzgje e agime
  Gjejnė pak kohė tė flirtojnė.
  Mė pas bėhet veē ditė a veē natė.
  Si gjithmonė...!
  Si gjithmonė..!


  ________________________________
  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 Text_150
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga SyKaltra prej Tue 24 Jun 2008, 03:01

  Lasgush Poradeci - Perse te dua?!...

  Se te desha vete,
  Dhe t'u nqasa vete,
  Dhe te putha vete-
  Prandaj.

  Dhe te humba large,
  Dhe te ndoqa large,
  Dhe te gjeta large-
  Prandaj.

  Se te desha prpae,
  Dhe t'u nqasa prape,
  Dhe te putha prape-
  Prandaj.

  Dhe te humba vashe,
  Dhe te ndoqa vashe,
  Dhe s'te gjeta vashe-
  Prandaj.

  Se te gjeta grua,
  Dhe te desha grua,
  Dhe te putha grua-
  Prnadaj.

  Dhe s'me flet perhera,
  Dhe s'me nqas perhera,
  Dhe me plas perhera-
  Prandaj.

  O, prandaj te dua,
  Prandaj vashe-e grua,
  Fshehtesi per mua-
  Prandaj.


  ________________________________
  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 Text_150
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga SyKaltra prej Tue 24 Jun 2008, 03:02

  Skender Rusi - Per inatin tim...

  Pėr inatin tim
  po bėhesh mė e bukur,
  Me ata sy jeshilė
  si thellėsia e deteve!
  Pėr inatin tim
  vjeshtės i dhe urdhėr,
  Tė ndalojė pėrkohėsisht
  bjondimin e pemėve!

  Pėr inatin tim
  vazhdon tė mė duash,
  Qė tė mė largosh
  nga krahėt e erėrave!
  Ti po bėn atė
  qė bėri Odiseu,
  Pėr tė mos dėgjuar
  kėngėn e sirenave!

  Pėr inatin tim
  po bėhesh mė e vogėl,
  Madje vetėm me ndryshimin
  e formės sė flokėve!
  Pėr inatin tim
  seē ke njė tė qeshur,
  (Niagara do kish zili
  po ta dėgjonte!)

  Pėr inatin tim
  vazhdon tė mė puthėsh,
  Duke larguar prej meje
  gjithė dimrat!
  Pėr inatin tim
  vazhdon tė mė mundėsh,
  Duke bėrė atė qė bėjnė
  vetėm tigrat!


  ________________________________
  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 Text_150
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga SyKaltra prej Tue 24 Jun 2008, 03:03

  Timo Flloko - Pres...

  U fik muzgu, u err nata,
  Dhe une rri…te pres,
  Bej te iki, s’me le zemra,
  Se me mban nje shprese.

  Gdhiu dita, behu dielli,
  Prape me lind nje shprese,
  Hena lart ma ben me sy
  Me josh qe ta pres…!

  Ajo s’vjen …ditet terhiqen,
  Mezi, …me pertese,
  Sa me shume shpresen humb,
  Aq me gjate e pres…!

  Ne s’ardhte me, ne s’ardhte kurre,
  Prape une do ta pres…
  Shtati epet, zemra jo,
  Ngujuar ne shprese!

  Mbaron jeta prit e prit,
  Une vdes…dhe ti vdes.
  Ne ate bote si shpagim
  Pritje s’ka… as shprese…


  ________________________________
  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 Text_150
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga SyKaltra prej Tue 24 Jun 2008, 03:04

  Fation Pajo - Ditėn e Shėn-Valantinit...

  Sonte s’mė dehu
  “Shlivo-ja”e zjerė dy herė,
  mbretėri e kėsaj mbrėmje
  dėborė e shkrirė nė sytė e Tu,
  pas vitesh tė larguar
  Jo…janė tė magjishmet puthje
  Nga buzė tė freskėta
  Nė orė ēmendurie
  Larg fjalėve tė tepėrta,
  rrugicės sonė tė harruar.


  ________________________________
  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 Text_150
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga SyKaltra prej Tue 24 Jun 2008, 03:05

  Kozeta Zylo - M'i fshive lotet...

  M’i fshive lotėt i dashuri im, m’i fshive,
  Kur si rubin shndrrinin mbi supet e tua,
  Nen zjarrin e puthjeve terreshin pa pushim,
  Me afshet e zemrės, mė pėshpėrrisje tė dua!
  Ah c’mu kujtuan, nė kėtė natė vere,
  Nėn kupėn e hėnės, qė mė kundron nga larg,
  Me tė loz e qesh, e tėra si fėmija,
  Sec mė ndricon dhomėn, po dhe atė prag!
  Lermi, le tė rrjedhin, prapė pa mbarim,
  Pėrmbi buzėt e tua, llavė e gjoksit tim,
  Liqenin e mjelmave aty tė krijojmė,
  Me fijet e mėndafshit dashurinė, te mbrojmė!


  ________________________________
  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 Text_150
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga SyKaltra prej Tue 24 Jun 2008, 03:06

  Merita Bajraktari - Unė dhe ti, nėn njė ēadėr...

  Cadrėn mbajmė tė dy sonte
  Shiu i rrembyer na ka lagur
  Cuditerisht ēadrėn shtrėngojmė
  Ecim,rrugės ,sytė e shpirtit hapur
  Ecim rrugės pa krye, pa fillim,pa dritė
  Cadrėn e rreckosur mbajmė sipėr kokės
  Duke ėndėrruar pėr shiun tė pushojė
  Tė thajmė trupin, flokėt, rrobat
  Mbase dhe zemrat e lagura
  Cadrėn mbajmė si jeta,elementin tokė
  Duam tė besojmė nė diēka, mbase dhe gėnjeshtrėn
  Qė ndoshta njė sup i lagur s'ėshtė asgjė
  Presim ylberin tani, tė dy me sytė nga qielli
  Nuk flasim, ndjemjė dridhjet,ankthin
  Tė dy, me sytė lart, ku pritet dielli
  Mendojme ,pyesim.,kur laget shpirti
  Pėrpelitjet e tij, cila ēadėr i mbulon?
  Jemi tė dy mesantės, vetėm,tė lodhur
  Nė heshtje, pyesim, vallė c'ditė po agon?


  ________________________________
  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 Text_150
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga SyKaltra prej Tue 24 Jun 2008, 03:07

  Ndue Hila - Me puthje me mbulo...

  Shiun ma prite me bluzėn tėnde tė bardhė
  e pėr vete nuk mendove se u bėre qullė.
  Pisha shtatlartė i shihte puthjet tona…
  Tė dua, mė pėshpėrisje nė vesh me zė tė ulėt.
  Mė beso mė thoje, tė dua si e marrė.

  Buzėt m’i rrėmbeje me afshin tėnd tė tėrbuar,
  kujtoja se dielli i pashpirt ishtė zhytur nė to.
  Ta kafshoj pak cepin e tyre?- belbėzojė lehtė,
  pastaj ti me puthje mė mbulo.
  Hesht


  ________________________________
  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 Text_150
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga SyKaltra prej Tue 24 Jun 2008, 03:08

  Mardena Kelmendi - Pranverė per ty...

  Degjoj sinfonine e bukur mengjeseve cicerimat
  kapakun e qiellit agimi kur ngre
  erresires ja ndjej ende psheretimat
  kur vellon e argjente i hedh Henes qe fle

  Dhe une dua te jem prane zgjimit tend
  ne gjoksin tend te mbushem
  me frymemarje malesh
  me endrra lendinash
  te shoh zgjimin tend
  te hap qerpikun e syve te tu
  me puthje lulesh
  une si vete Pranvera
  te te them ...
  """Zgjohu Jeta Ime"""
  Mirmengjes!


  ________________________________
  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 Text_150
  Luleshtrydha
  Luleshtrydha
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Taurus
  Numri i Postimeve : 33
  Mosha : 34
  Vendndodhja : S'jua tregoj
  Profesioni : S'jua tregoj
  Pikėt : 32
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 30/04/2008
  Humor : S'jua tregoj

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Luleshtrydha prej Fri 27 Jun 2008, 09:49

  Lasgush Poradeci - Lodra e dashurisė...


  Kėrkova
  Lumturinė,
  Gjer mė sot,
  Gjith mė tė kot.

  Shijova
  Cupėrinė,
  Njė mot.
  Me shpirtin plot.

  Kullova
  Djalėrinė
  Me lot,
  Qė s’thahen dot.

  Kuptova
  Dashurinė
  Qė lot –
  Kur shemb! o Zot!


  ________________________________
  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 Glitterfy071720T199D35
  Enkelejda
  Enkelejda
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Leo
  Numri i Postimeve : 38
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Shqiperi
  Profesioni : -------
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 29/06/2008
  Humor : Cekja

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Enkelejda prej Sun 29 Jun 2008, 12:44

  Dituri Dizdari - Erdha tek ti...


  Njė peshė e rėndė
  mban njė zjarr qė digjet fort
  Erdha tek ti.

  Mendim prarohet bukurish
  lodhja e shpirtit agimit i falet
  Erdha tek ti.

  Asgjė s’kuptova nuk di si erdha
  Mezi prisja, tė tė shihja tek dera
  Erdha tek ti.


  E gjithė e ndezur
  e jashtė e mekur
  Erdha tek ti.

  Pse digjej brenda aq shumė zjar
  ty nuk tė gjeta.
  [i]
  Enkelejda
  Enkelejda
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Leo
  Numri i Postimeve : 38
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Shqiperi
  Profesioni : -------
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 29/06/2008
  Humor : Cekja

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Enkelejda prej Sun 29 Jun 2008, 12:46

  Fatos Arapi - Si s'tė desha pak mė shumė...

  Unė e desha pėrtej vdekjes,
  Ashtu dashurova unė
  Edhe prap s'ia fal dot vetes:
  S'i s'e desha pak mė shumė...

  Pak mė shumė ku shpirti thyhet,
  T'i them ndarjes: - Prit, ca pak...
  Tė gėnjejmė mallin qė s'shuhet,
  Kujtimin tė gėnjejmė pak.

  Pėrtej vdekjes, pėrtej botėve,
  Atje ku nis "ca pak" tjetėr,-
  Asaj qė mė rri mes Zotave:

  "Si s'tė desha pak mė tepėr
  ...".
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga AlbGirl prej Sat 25 Oct 2008, 23:33

  Pershendetje dhe urime qe te gjitheve per tere keto poezi kaq te bukura kushtuar ndjenjes me te forte ne jete, Dashurise.

  Vetem vazhdoni keshtu se ia keni nisur mjaft mire.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Odeta prej Thu 13 Nov 2008, 00:13

  Xhevair Spahiu - Shembja e nje nate dashurie


  Ktheva koken, mbajta hapat:
  binin tjegullat, binin traret,
  binte qielli i nje nate dashurie.
  Atje mbi papafingo, prane yjeve e pata puthur,
  shemben yjet tani, behen pluhur.
  Dritare s’ka, ka sy te zgavert,
  s’ka mure me plasaritje te etshme,
  skelete fjalesh ne gjysmerresire,
  skelete enderrash, premtimesh te neserme.
  Ngrihet tymi si nje mjegull e bardhe,
  nje grusht eshtrash te nje nate germadhe.
  Ne cep te rrenimit
  dy burra po pine qete-qete cigare.
  Ej, ju atje! Nuk degjoni si ulerijne brenda meje xhindet,
  edhe pak e llava do te dale jashte meje si tek vullkanet.
  Mos u kthe ne kujtim, i thashe
  mos u kthe ne harrim, me tha;
  botes i falem nje nate dashurie
  dhe kjo s’eshte pak.
  Nje nate. Dhe cfare nate!
  Dora mbi sup,
  hena mbi mal,
  qielli i kalter i botes mbi krye…
  Mbajeni, mbajeni!
  Ajo po bie…po bie….
  Dhe ishte nje nate e paemer,
  sic ishin te paemert yjet.
  Kini meshire, mos e shembni ate nate!
  Eshte renkimi im apo klithma e saj?
  Kini meshire, kini meshire!
  Ajo ishte nje nate dashurie
  qe kurre s’duhej te kish gdhire.
  Kini meshire,
  ne mos po atje nen gure,
  nen peshen e nates se shembur do te shembem,
  i vrare jo nga urrejtja, po nga dashuria,
  qe, perjetesisht quhet dhembje…………


  ________________________________
  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Odeta prej Thu 13 Nov 2008, 00:14

  Martin Camaj - Deshta Nje Vashe

  Deshta nji vashe
  ne shtepine e vogel rrethue ne shimshir,
  ne shtepine e vogel me lule ne shkalle.
  Fluturova si bleta ne rrezet e para ne ajr
  mbi flatrat e ndjenjes.
  Zemra m’u dridh e dora
  si thimthat e bletes zoge
  ne gjinin e lules, ne aroma,
  kur pin nektar.

  Desha nji vashe me gjakun e ndezun te Jugut,
  me butsine e frymes teme ne muzg
  kur gjoksi binte ne pagje.

  Tash, i vetem zani i kullute i saj nper shtepi
  me duket se me kumbon ne veshe
  ndojhere,
  nji melodi e dashun dikur - ne rini.


  ________________________________
  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Odeta prej Thu 13 Nov 2008, 00:16

  Ismail Kadare - Pa ty

  Ti ike udhes se pafundme
  Ku zverdhin druret gjetherenes
  Mbi gjokse pellgjesh tani tundet
  I arti medalion i henes.
  Lejleket iken.
  Fill pas teje
  Si stof i keq u zbeh blerimi
  Dhe ngjajne toka, pylli, reja,
  Me negativin e nje filmi.
  Tani ne fusha shkoj menduar
  Ku nis te fryje ere e ftohte,
  Ku ca mullare te gjysmuar
  Duken qe larg si Don Kishote.
  C’te bej, po them me vehten time,
  Ne kete ore te vone te muzgut,
  Ku qerrja baltave ben shkrime.
  Te lashta sa te Gjon Buzukut?
  Do te shkoj te ulem permbi pellgjet,
  Te pi ne gjunje duke rene,
  Ne gryke e di qe do te me ngelet
  I ftohte medalioni i henes.


  ________________________________
  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Odeta prej Thu 13 Nov 2008, 00:18

  Ervin Hatibi - Afrohu

  Dua ti harroj sot fjalet
  le te flasin vete veshtrimet,
  le te flase dora qe dridhet,
  ketu mbi kitaren time.

  Se kur erret bie nata
  nje drite ndizet brenda meje,
  njerezit fytyrat fiken,
  asgje tjeter s’ndjej vec teje.

  Neper jave rrjedh trishtimi
  cigaren prape kam filluar
  nuk je ndryshe nga te tjerat
  vetem une kam nryshuar.

  E terhqeh imazhin tend,
  dhe veten neper gjume
  jemi bashke, por ne agim,
  i vetem mbetem une.

  Te shoh me qarte kur ti je larg,
  afrohu te te dua
  dhe nese kjo eshte loje
  nuk me pelqen te luaj.

  Dicka mire e kam ditur
  vajzat vdesin porsi lulet
  nje petal qe me solli vjeshta
  permbi floke vjen e me ulet.

  Te shoh me qarte kur ti je larg…


  ________________________________
  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 ILoveYouAnimRvText
  Alma
  Alma
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Taurus
  Numri i Postimeve : 111
  Mosha : 32
  Vendndodhja : USA
  Profesioni : Studente
  Pikėt : 127
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Sigurishte.

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Alma prej Sun 21 Dec 2008, 22:13

  Drita Ēamo - Dashuria


  Dashuria eshte ajo pisha e gjelber
  qe lekundet nen qiellin me hene
  Qe ngrin ne te ftohtin e janarit
  Si nje deshire e pathene

  Dashuria eshte bota pas xhamave
  Nxitimi i lire per diku...
  eshte qenia me 900 leukocite
  Qe ne carcafet e bardhe mendon per ty.

  Dashuria eshte telefoni i se merkures
  Dhe kopsa e qepur me pe gri
  Dhe kompostot e ngrena ne stol
  me nje pirun te dy

  Dashuria eshte apartamanti i qete
  i pagrindje dhe i lumtur sic mund te jete vec ne enderr
  jane fjale pa kuptim qe tingellojne aq te bukura
  Dhe heshtja e thjeshte qe kurre s'eshte e rende

  Dashuria ime je vetem ti
  Ne kete sfond ngaterresash pa fund
  Asnje arsye nuk e fshiu dot ate
  Asgje s'me beka qe ta humb

  Ajo eshte nje gje pafundesisht e bukur
  E kthjellet dhe krejt e paster
  Si lindi, si jeton, si mundet
  Ne kete bote te ndyre dhe te ashper


  ________________________________
  "Mos ia bej tjetrit ēka s'do te doje qe te tjeret te ta benin ty"
  Alma
  Alma
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Taurus
  Numri i Postimeve : 111
  Mosha : 32
  Vendndodhja : USA
  Profesioni : Studente
  Pikėt : 127
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Sigurishte.

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Alma prej Sun 21 Dec 2008, 22:20

  Raimonda Moisiu - Pas njė tradhėtie...

  Kur nė sytė e tu tė ndritshėm, tundues, pikasa
  atė qė ėshtė e pamundur tė fshihet,
  ftohtėsirėn, kuptova se Unė,
  lulėkuqja e egėr,
  Isha zhveshur. Rrija heshtur, sic
  rri Pafajsia .

  -.-
  Nuk i dėgjoja mė fjalėt e dashurisė,
  Si njė kufomė qė
  E kanė mashtruar me njė helm tė ėmbėl,
  Para vrasjes,
  e mashtruar me buzeqeshje
  tunduese, tė shtira e dhelparake.

  -.-
  Mundohem tė mėsohem me vetminė time,
  Mundohem t’u shmangem syve tė kaltėr,
  Qė gjithmonė mė joshnin pėr mėkat,
  I lutem zotit tė mė lerė, qė tė rrėfehem
  pėr kurthet e zemrės,
  pėr padurimin qė gjithmonė
  si njė ketėr,
  si njė skllave e pėrjetėshme e dashurisė,
  mė thithte tė vrapoja,
  tek ti.

  -.-
  Me trishtimin tim, me brishtėsinė time,
  me vetminė time,
  e ftohtė, kallkan si gurėt e rrugės,
  nė njė stinė tė ftohtė, ecja pėrmes turmės,
  pėr tu fshehur mes saj; T'ja falja asaj
  tė kaluarėn.

  -.-
  Me sy po kėrkoj njė tjetėr shpresė,
  Tė ndjej gishta tė mė krehin flokėt e mij,
  Dhe dihatje tė ngrohta nėpėr mėrdhirjen time.

  -.-
  Tė mund tė ndizet edhe njėherė
  Flaka nė kandilin e dashurisė,
  Tė mbjell lulekuqet
  nė gotėn e kristaltė,
  Tė vallėzoj pėrmbi re,
  nėn tinguj serenatash…

  Pas reve tė shiut – rri fshehur qielli,
  Pas mizoriės sė dimrit – nisin sėrish sythet,
  Pas njė tradhėtie
  Po prźt njė dashuri
  E re.....!


  ________________________________
  "Mos ia bej tjetrit ēka s'do te doje qe te tjeret te ta benin ty"
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Daniela prej Sun 28 Dec 2008, 00:42


  Julia Gjika - ATE KOHE...


  Ne ishim shumė tė varfėr,
  Pse u ndamė?
  Asgje s’kishim pėr tė ndarė
  Aq keq, si erdhi ndarja?
  Nuk e besuam.
  kaloi pa u vėnė re dita e parė
  Pastaj njė muaj,
  Vite shkuan.
  Ti s’dhe asnjė shėnjė
  tė gjitha shenjat i harrova unė.
  Mbetėm pa folur,
  mbetėm tė zėnė.
  Tė tjerėt, gumėzhinin si bletėt
  pas nesh
  Duke na treguar me gisht
  U deshėn pėr vdekje
  Atė kohė


  ________________________________
  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Daniela prej Sun 28 Dec 2008, 00:43


  Fatime Kulli - NATA M'U FIK NDĖR DUAR


  M'u lute i ēmenduri im:
  Rri sonte ta shqyejmė yllėsin,
  t'i shtrydhim hijet buzėfryra
  skutave tė natės me frymė!

  Nata gjuhėgjatė e zemėratė
  shtrat shpikur e kėmbė palarė,
  vjen pėr tė ndezur e shuar etjen
  afshpėrzhitėse e pėrdalė.

  Oh, nata m'u fik ndėr duar
  unė tretem... ti s'mė ndjen,
  flakėroj shpuzėsės sė shuar...
  hėna mė lan puthjen n'eter.


  ________________________________
  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Daniela prej Sun 28 Dec 2008, 00:44


  Raimonda Moisiu - Te dua


  Te dua, o i cmendur!
  E di qe te kam ne dore?
  E di se mund te te mbyt duke te puthur?
  T’i ve te dyja buzet e tua te bukura si dy karafile
  Brenda buzeve te mia
  Dhe t’i puth papushim
  Derisa te te zihet fryma?

  Eja kullot ne livadhin tim, o shqerrke e vogel,
  Ngado ke lule, bare te njome , qumesht
  E shikon qe jam shtrire
  Ne mes te trendafileve , borzilokeve dhe
  Cdo fije e nga floket e mi
  E mbane me sqep nga nje bilbil?


  ________________________________
  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 478f843eb50393eb697b0b8

  Sponsored content

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... - Faqe 2 Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Mon 21 Sep 2020, 14:32