Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

+18
denada
Erilda
Genta
R€B€KA
vladimirmarku
Marsela
Majlinda
Desperado
Denisa
Daniela
Alma
AlbGirl
Enkelejda
Luleshtrydha
SyKaltra
Administratori
Scarface
Odeta
22 posters

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... Empty Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Odeta Sun 09 Mar 2008, 00:24

  Pershendetje te nderuar anetare.
  Ne kete teme do te keni rastin te lexoni, njekohesishte edhe te postoni (ne qofte se keni deshire),
  vetem poezi dashurie te shkruara nga poete dhe shkrimtare te njohur te letersise Shqiptare...


  Lexim te kendshem te gjitheve...
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Odeta Sun 09 Mar 2008, 00:26

  Ismail Kadare - Mall...

  Ca pika shiu ranė mbi qelq.
  Pėr ty unė befas ndjeva mall.
  Jetojmė tė dy nė njė qytet,
  Dhe rrallė shihemi sa rrallė.

  Edhe m'u duk pak e ēuditshme
  Si erdh kjo vjeshtė, ky mėngjes.
  Qiejt e ngrysur pa lejlekė
  Dhe shirat pa ylber nė mes.

  Dhe thėnia e vjetėr e Heraklitit
  Seē m'u kujtua sot pėr dreq:
  "Tė zgjuarit janė bashkė nė botė,
  Kurse tė fjeturit janė veē".

  Nė ē'ėnderr kemi rėnė kaq keq,
  Qė dot s'po zgjohemi vallė?...
  Ca pika shiu ranė mbi qelq,
  Dhe unė pėr ty seē ndjeva mall...
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Odeta Sun 09 Mar 2008, 00:29

  Dritėro Agolli - I perndjekuri i dashurise...

  Une jam i burgosuri yt.
  Rroj me prangat qe ti me ke vene.
  Po cudi as qelia s'me mbyt.
  Dhe s'me mbyt as dritarja e zeze.

  Kur ti prangat m'i hodhe ne mish.
  Une i putha duart e tua.
  Eshte rast i pashembullt ta dish.
  Qe xhelatin ta puth a ta dua.

  I perndjekuri yt erotik.
  I perndjekur te mbetet gjithmone.
  Erotim i mire a i lig.
  Hidhmi duart ne fyt, torturome.

  Ky burgim sa do zgjase s'e di.
  I perjetshem do kisha deshire.
  Vec ti eja me shih ne qeli.
  Te perndjekurit tend i vjen mire.

  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Odeta Sun 09 Mar 2008, 00:40


  Lasgush Poradeci - Vesė dashurije...


  Sillet i heshtur an'e mb'anė.
  Hij' e gjumit tė pandalė.
  Ku jan' ėndėrrat, ku janė.
  Gjumė ti, tė qofsha falė?

  Ku 'sh'to! mik'e gjithė ditės.
  Tė m'a shohė shpirt' i sgjuar?
  Zjarr' i syrit vetėtitės.
  Qė mė pati pėrvėluar?

  Sonte mbeta mun nė pisė.
  Nėn' ushtimin e njė buje.
  Moj motriēk' e vogėlisė.
  Nuk tė shoh, po ti kėtu je.

  Ti mendon mi supė t'ime.
  E mbėshtetur me njė faqe.
  Regėtin me deshėrime.
  Zemr' e mbushur me farmaqe.

  Me flet tinės buz' e shkruar.
  Fjal'e urt' e gojės s'ate.
  P'shon pėr kohėn e kaluar.
  Qė mė s'vjen qė kur na vate.

  Qė kur lamė shokėrinė.
  Sa zu zemra tė buēasi.
  Oh! sa shpesh mė ven e vinė.
  Pėrkėdheljet e ēdo ēasi!

  Pa mendohem me llaftarė.
  Si te humba posi hije.
  Sa pikovi lot'i parė.
  Posi vesė dashurije.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Scarface Wed 11 Jun 2008, 23:39

  Mimoza Ahmeti - Shpirti i ėmbėl

  E kane bere me fjale
  Hena edhe dielli,
  Te na prishin lidhjen,
  Me komand nga qielli.

  Kur te flesh ti gjume
  Une te jem e zgjuar
  Ti te jesh ne ender
  Une e dashuruar.

  Por ti prap ne ender
  Fort me Perqafon,
  Shpirti yt i embel,
  Zgjuar, te mendon
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Scarface Wed 11 Jun 2008, 23:40

  Suzana Zisi - Ti mė mungon…

  Ti,
  mė mungon…
  Edhe kur je
  fare pranė meje.
  Mos u end
  legjendash.
  Unė jam kėtu.
  Ti,
  mė mungon.
  Edhe pse,
  i strukur
  brenda meje,
  je pėrdite.
  Ti,
  mė mungon.
  edhe kur mė puth,
  edhe kur
  mė thua se mė do.
  Ti,
  je shumė pėr mua.
  I tėri pėr mua…
  Leri tė flenė Perėnditė…!
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Scarface Wed 11 Jun 2008, 23:41

  Albana Mėlysha - Dashuria ime

  Njė gjethe e varur nga vjeshta kishte mbetur,
  e vetme nė trupin e dimrit te lagėsht e te bardhė,
  sot kallkan u kėput e ra mbi pezulin e dritares sime,
  ndoshta kėshtu do kisha rėnė edhe unė at’her
  e mbetura pezull mes jetes edhe vdekjes,
  sikur tė mos mė kishte mbajtur ti Dashuria ime!

  Qė atėhere mėsova tė dua jetėn mbi gjithshka,
  tė kuptoj atė qe tė tjeret s’e kuptojnė,
  tė falė dashuri dhe aty ku mirėnjohje s’ka,
  tė fal edhe miqtė qė ne tė nxituar gabojnė,
  tė fal edhe atė qė kupėn e helmit mbushur ka,
  e mbi tavolinė pėr darkė si verė kėrkon ta pijė,
  qė edhe fjalėn e mirė mė nga e keqja s’e ndan.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Scarface Wed 11 Jun 2008, 23:42

  Dritėro Agolli - Dashuri e veshtire.

  Ti ne kanape tani dremit
  Ndofta gjumi ende s'te ka zene,
  Abazhuri mbi qerpike ndrit
  Libri nga gishtrinjte te ka rene.

  Para teje ndal mendimi im:
  Jemi dashuruar edhe share
  Jemi ndare shpesh ne udhetim,
  Por drejt njeri tjetrit kemi ngare.

  Dhoma hesht e rruga larg gjemon
  Ti sheh endrra kalteroshe shume
  Une, ndonse pi dhe mogadon,
  Mezi fle, se jam njeri pa gjume.

  Te kam pasur enderr cast e ore,
  Enderr te trishtuar dhe te mire
  Po te jem vertete nje Pitagore
  Ti je teorema me e veshtire....
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Scarface Wed 11 Jun 2008, 23:43

  Ismail Kadare - Edhe kur kujtesa


  Edhe kur kujtesa ime e lodhur
  Ashtu si ato tramvajet e pasmesnatės
  Vetėm nė stacionet kryesore do tė ndalojė,
  Une ty s'do tė harroj.

  Do tė kujtoj
  Mbrėmjen e heshtur, tė pafund tė syve tė tu,
  Dėnesėn e mbytur, rrėzuar mbi supin tim
  Si njė dėborė e pashkundshme.

  Ndarja erdhi
  Po iki larg teje...
  Asgjė e jashtėzakonshme,
  Veē ndonjė nate
  Gishtat e dikujt do tė mpleksen nė flokėt e tu
  Me tė largėtit gishtat e mi, me kilometra tė gjatė...
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Scarface Wed 11 Jun 2008, 23:44

  Xhevahir Spahiu - Te jesh me ty

  Te prekesh heshtjen tende sic prek nje send,
  te shohesh thelle ne ata sy,
  ku dashuria hepohet si anije
  e te mos duash te jesh perhere me ty?

  Te ecesh me krahun mbi supet e tua
  e te harrosh oshetimen e kalter,
  limonat mbi krye,
  peshkarexhat si zjarre te nates?

  Te jesh me ty,
  tok me ty te qeshesh
  e mos kuptosh se si perpiqet deti
  te dale jashte guaskes se vetvetes?

  Te jesh me ty?
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Scarface Wed 11 Jun 2008, 23:45

  Dituri Dizdari - Syte e dashurise

  Ato tė zgjojnė dhe ti shkėlqimin e njė bote tjetėr
  ndjen.Gjithēka reth teje qesh e loz me diellin.
  Kupton ku ke qenė dhe ti e di e shtrenjta ime, jehona e
  tė qeshurės tėnde, i tremb padronėt e parave
  posteve qė zhele tė lerosur kanė nė vend tė shpirtit.

  Nuk njohin dashurinė, mirėnjohjen, mirėsinė.
  Homo sapiensė - nė njerėz tjetėrsuar, sytė
  e dashurisė mjete i shohin dhe hipokritė
  pėr sytė e saj betohen.

  Sytė e dashurisė tė zgjojnė dhe ti...
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Scarface Wed 11 Jun 2008, 23:46

  Ervin Hatibi - Ndjenje e dashuruar

  Me ndjenjat jam ulur ne dhome e bisedoj
  ato jane dashuruar me ty, une nuk i besoj
  Me hir trendafilash dimri, qe celin mbi re,
  te krahasojne
  si harqe ylberesh hutuar
  rreth flokeve te tu duan te qendrojne

  Mbi udhet e fletes sime fillojne te vrapojne
  dhe tingujt nga pas po i ndjekin
  une per nje cast ndaloj
  te gjithe me shikojne dhe nisin e presin
  u them po shkoj, hej ta takoj

  Nga duart e henes te marr,nga yjet e ftohte
  mbi krahet e mia te mbaj, nga endrrat te mbroj
  Rreth teje ndjenjat e mia dhe tingujt e lashte
  njeherazi thone
  ky djale qe ju shihni prane ka shekuj me radhe
  qe po ju kerkon

  Harrohemi ne brigje prekjesh,ne kenge vetetimash
  ne dete te arte buzeqeshjesh
  ecin mbi perla vargjesh, ne maja te lira
  ku vetem nje ze eshte degjuar,
  heeej, heeeej jam dashuruar.....
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Scarface Wed 11 Jun 2008, 23:47

  Suzana Zisi - Eja tani

  Gjithshka e imja,
  tė kėrkon
  ty.
  Eja
  i tėri...
  Tė dua tani!
  Mos harro ironitė,
  konjakun,
  streset,
  i dua tani!
  Dhimbjen,
  gazin,
  jetėn,
  vdekjen,
  sillmi kėtu
  se,
  do t’i pi.
  Pastaj,
  nė gjoksin
  tėnd
  do futem,
  e,
  s’do tė dal mė…
  Kurrsesi!!!
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Scarface Wed 11 Jun 2008, 23:48

  Albana Mėlysha - E enderrove ate ēast

  E enderove ate ēast
  Kur njerzit do te na linin nje moment, vetem?
  Qe t’i thoshim njeri tjetrit diēka me shume
  Qe ti te ishe Ti dhe une te isha Une?
  Ja tek erdhi..
  Ti s’the asgje
  Asgje s’thashe dot as une.
  Akrepi vraponte ne fushen e ores
  ne si kujtim na mbeti
  vetem nje shtrengim i lehte i dores..
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Scarface Wed 11 Jun 2008, 23:48

  Mimoza Ahmeti - Si Shpirt...

  Deshira:
  Ku je i dashur, ē'ben tani?
  Une erdha tek ty perseri.
  Flirti:
  Ti iken dhe perseri vjen,
  me te mre se une s'gjen!
  Deshira:
  Akoma s'te kam pare,
  akoma s'me ke puthur.
  Ne gjoks s'me ke mare,
  ne shpirt s'te kam futur.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Scarface Wed 11 Jun 2008, 23:49

  Ismail Kadare - Kristal

  Ka kohė qė s'shihemi dhe ndjej
  si tė harroj une dalėngadal
  si vdes tek une kujtimi yt
  si vdesin flokėt dhe gjithēka.

  Tani kėrkoj poshtė e lartė
  njė vend ku ty tė tė lėshoj
  nje strofė a notė, a njė brilant
  ku tė tė lė, tė puth, tė shkoj.

  Nė s'tė pranoftė asnjė varr
  asnjė mermer, a morg kristal
  mos duhet vallė prapė tė tė mbart
  gjysėm tė vdekur, gjysėm tė gjallė.

  Nė s'gjetsha hon ku tė tė hedh
  do gjej njė fushė a njė lulnajė
  ku butėsisht porsi polen
  gjithkund, gjithkund tė tė shpėrndajė.

  Tė tė mashtroj ndoshta kėshtu
  dhe tė tė puth tė ik pa kthim
  dhe nuk do dine as ne askush
  harim ish ky a s'ish harim.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Scarface Wed 11 Jun 2008, 23:50

  Dritėro Agolli - Vecse nje enderr

  Ja keshtu, ti erdhe, ndenje, ike
  Dhe sikur ketu nuk ishe kurre
  S'erdhe si e dashur, por si mike
  Thjesht si vizitore tek nje burre.

  Per takimin, tjeter enderr kisha,
  Tjeter doli,sic u ndodh ne bote
  Enderrova ne kulm te trendafilta
  Si nje vere a trendafil ne gote.

  Dhe megjithate them faleminderit
  Ti me dhe nje fluturim mbi nje enderr
  Neper porten hapur prej ylberit
  Dhe s'ka gje se endrra ishte zhgjenderr.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Scarface Wed 11 Jun 2008, 23:52

  Dritan Zajmi - Ēmimi i dashurisė

  Dashuria nuk mund tė blihet
  Dashuria nuk mund as tė shitet
  Dashuria vetėm mund tė dhurohet
  Askush veē zemrės nuk e di sa ēmohet.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Scarface Wed 11 Jun 2008, 23:53

  Fatos Arapi - Ti do te me dashurosh patjeter.

  Ky qiell i prillit pa ty ėshtė i vjetėr.
  shkon njė trishtim e ja ku vjen njė tjetėr.
  Nė mallin tėnd ky karafil i egėr,
  Ti do tė mė dashurosh patjetėr!

  Nė sytė e tu diej tė vegjėl
  e ndezėn natėn dhe ditėne ndezėn.
  Mirė sot,po si durohet pa ty nesėr?
  Ti do t'mė dashurosh patjetėr.

  Kapėrcej ty e kapėrceva veten,
  dhe pėrtej vetes kapėrcev jetėn,
  dhe pėrtej jetės kapėrceva vdekjen,-
  I hapa krahėt tė pushtoj ty vetėm:

  Ti do t'mė dashurosh patjetėr!
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Scarface Wed 11 Jun 2008, 23:54

  Valbona Bozgo - Dashuria ime

  Kėrkova tė te flas
  Me fjalė tė pathėna
  Dashuria ime.
  S’gjeta dot!
  Kėrkova metaforat mė tė pathėna
  Dashuria ime.
  I kishin thėnė.
  Si eremit u mbylla vetvetes
  Me kokėn e varur thellė nė gjoks.
  Dėgjova rrahjet e zemrės sime.

  Rrihte pėr ty i dashuri im.
  Pėr zemrėn tėnde
  Dhe tė askujt.
  Dashuria ime!
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Scarface Wed 11 Jun 2008, 23:56

  Lasgush Poradeci - Vesė dashurije

  Sillet i heshtur an'e mb'anė
  Hij' e gjumit tė pandalė -
  Ku jan' ėndėrrat, ku janė
  Gjumė ti, tė qofsha falė?

  Ku 'sh'to! mik'e gjithė ditės
  Tė m'a shohė shpirt' i sgjuar?
  Zjarr' i syrit vetėtitės
  Qė mė pati pėrvėluar?

  Sonte mbeta mun nė pisė
  Nėn' ushtimin e njė buje:
  Moj motriēk' e vogėlisė
  Nuk tė shoh, po ti kėtu-je...

  Ti mendon mi supė t'ime
  E mbėshtetur me njė faqe;
  Regėtin me deshėrime
  Zemr' e mbushur me farmaqe

  Me flet tinės buz' e shkruar
  Fjal'e urt' e gojės s'ate
  P'shon pėr kohėn e kaluar
  Qė mė s'vjen qė kur na vate;

  Qė kur lamė shokėrinė
  Sa zu zemra tė buēasi-
  Oh! sa shpesh mė ven e vinė
  Pėrkėdheljet e ēdo ēasi!

  Pa mendohem me llaftarė
  Si te humba posi hije
  Sa pikovi lot'i parė,
  Posi vesė dashurije
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Administratori Sun 22 Jun 2008, 00:07

  Raimonda Moisiu - Binte shiu litare-litare...

  Binte shiu litare-litare
  Bjere e bjere, s“kish te pushuar
  Une nje cast ne dritare
  Tej veshtroja e menduar.

  O Zot! c“me zuri sonte syri
  Neper shi ai... Ai kish mbire
  Pa cader ndodhej te bliri
  Per vehten, jo s“kish meshire.

  Pse u shfaqe sonte mekatar
  Ne "tonin" vend me kaq ngutje
  S“te mjaftoi ajo nate e "pare"
  Kur me vodhe te shtrenjten puthje?!

  S“harron kjo zemer e mjera
  Vuajtjen nga nje tradheti
  Nen kete blir' me te tjera
  Ti vjel e vjel vec dashuri.

  Per inatin tim u kendonte
  Me afshe puthte syte e saj
  Ndersa zemra ime lengonte
  Pas perdes shkrehesha ne vaj.

  Zbrita shkallet neper shi
  Gjej vec nje fytyre te mjere...
  Ai...I mekur s“di se si
  Me veshtronte oh...si atehere.

  Deshmitarja e rinise sone
  Ah..ai blir' dege-florinjte
  Drite i dha mbremjes se vone
  Puthur buzet nen qirinjte.

  Kur litaret shiu ndaloi
  Puthja e tij s“kish me ze
  Syte e mpikur mbi mua leshoi
  Ajo zemer eh...nuk rrihte me.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Administratori Sun 22 Jun 2008, 00:08

  Ndue Hila - Syte e tu...

  Mė kujtohen ata sytė e tu,
  ajo puthje e ndarjes nė agim,
  dita si endėrr e bukur m’u shua,
  mbet si dhimbje nė shpirtin tim.

  Pėr shumė vite u harruam
  nė kėtė dhe tė huaj, tė larė me lotė.
  Disa hėrė u lodha t’i kujtoj sytė e shkruar,
  nga malli nuk i kujtova dot.

  Mos ishin sytė e tu si ngjyra ylberi,
  si tallaz deti apo era nė vjeshtė,
  mos kishin ndriēimin e diellit,
  apo bardhėsinė e borės nė bjeshkė?

  Edhe sot kur i kujtoj kam mallėngjim,
  shkėlqimi i tyre pėrherė mė djeg si zjarr.
  Shumė vite humba nė kėtė dhe tė huaj,
  sytė e tu i dashuroj prap si i marrė.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Administratori Sun 22 Jun 2008, 00:09

  Kozeta Zylo - Pema besnike...

  Gjurmet e puthjes pema jone i ka ruajtur
  Te fresket, te paster, fshehur nen rrenje
  Thone se kjo peme ka shekuj qe ndodhet
  Si dashuria jone, lisi I pangrene.

  Te gjitha gjethet, tinguj feshferrime leshonin
  Marroseshin dhe ato nga dashuria jone
  Bashkohej dhe bilbili me zerin e tij
  I dehur i teri nga puthja arome.

  Cdo vit tek pema, nen zbehtesine e henes
  Rreth trungut loznim syllambyzi perhere
  Sekretet na i ruante me romancen tone
  Si blerim dashurie, kthyer ne pranvere.

  Nje furtune e madhe pemen e rrezoi
  Rrezoi gjithcka…dru e shtepia
  Po rrenjen me sekretin dot s’e shkuli
  Priste puthjen tone, nente vjet nga uria.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Administratori Sun 22 Jun 2008, 00:09

  Jeton Kelmendi - Nen hijen e kujtimit...

  Tė kisha thėnė diēka tė harruar
  Atė qė s’tė kujtohet as nesėr
  Harrimi bėhet gjithnjė e mė i vjetėr
  Atėherė kur rrugėton heshtja
  Te lisi i tharė prej diellit
  po tė pres
  nė radhė me vargun
  e varur nė cikol tė mallit
  Aty pritet vetėm e dashura
  e unė u ula me pushua
  M’u shterė vjeshta ose ra drita
  Provova me t’ thėnė diēka

  Sponsored content


  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare.... Empty Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sun 29 Jan 2023, 04:16